ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Vrijdag 29 Januari 1915. (Z lerikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. Prys per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrydag. 7lste JAARGANG. No. 9653 Directeur A. J. DE LOOZE Jr. Uitoawer-Hoofdredacteur. A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf0,80. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,16. lig contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór 2.SO ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen "eerste blad. INRICHTINGEN, welke GEVAAR. SCHADE of HINDER kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS dor gemeente Zierikzbe brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van H. J. LAND MAN alhier, om VERGUNNING tot het plaatsen van een Lakoven in het perceel op den Sint-Anthoniesdam in deze gemeente, wijk A n°. 36, kadastraal bekend in Sectie A, No 1827. Op Vrijdag, den 12 Februari 1915, des middags te 12 uren, zal er in het Raadhuis dezer ge meente gelegenheid bestaan om bezworen tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jriris- prndentie niet tot beroep gerechtigd zfju ztf, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet OP DEN BOYENBEPAALDEN DAG VOOR HET GEMEENTEBESTUUR ZIJN VERSCHENEN, TEN EINDE HUNNE BEZWAREN MONDELING TOE TE LICHTEN. Zibrikzee, den 29 Januari 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Oorlogsoverzicht. Over het bij Helgoland geleverde zee gevecht tu88chen een Engelsch en een Duitsch eskader, bevatten de bladen van beide landen nog uitvoerige bizonderheden. Uit Berlijn is van meet af erkend, dat de „Blücher" gezonken is, maar ook beslist verklaard, dat de Engelscben een slagkruiser en twee torpedobooten ver loren hebben. Ook 't Duitsche gezantschap te 's-Hage deelt dit mee», zoodat wij, daar de officiëele Duitsche berichten in het algemeen geloof verdienen, geneigd zijn aan te nemen, dat inderdaad de Engel scben, die wel eens meer verzuimd hebben een verlies van een oorlogsschip te boeken, nu 'ook in gebreke zijn gebleveD, den ondergang van deze schepen te melden, teneinde bun overwinning des te schitte render te doen uitkomen, en daardoor den moed en bet vertrouwen opnieuw aan te wakkeren. In elk geval is de uitslag van den strijd voor de Engelscben een voordeel. Want de Duitsche vloot staat, wat sterkte en bewapening betreft, in geen verhouding tot de Engelscbe, en een verlies van één schip voor baar weegt veel zwaarder, dan wanneer de Engelschen, die over een machtige vloot kunnen beschikken, drie of vier schepen kwijt raken. Bij La Baseée en Yperen is heftig gevochten geworden. Door de Belgische troepeD, die bij Yperen strijden, werd Middelkerke en Westende beschoten, met het treurig gevolg, dat ook vau de be volking eenigen gekwetst werden, en dat de burgemeester van Middelkerke zelfs doodelijk getroffen is geworden. Bij Bassée is met de Engelscben, die vroeger urbi et orbi valscbelijk hebben ge meld, dat zij er de Duitschers totaal versla gen hadden, en de plaats zelve in bun bezit hadden genomen, vinnig gestreden. De Duitschers berichten, dat zy de Engelscbe loopgraven genomen hebbenen de Engelscben ontkennen dit nietmaar beweren, dat zy ze heroverd hebben. Tengevolge van de jongste overwinning by Soisson zijn de Duitschers deze Fran- scbe vesting dichter genaderd. Zij pogen thans een Drug over de Aiene te slaan. Of zij daarin spoedig zullen slagen, moet men afwachten. De straatlantaarns in Parys worden bij bet vallen van den avond slechts gedeel telijk ontstoken, de winkels moeten hun zonnezeilen laten vallen tot bedekking van het licht, de huizen moeten hun vensters met luiken afsluiten of door donkere gordijnen het uitstralen van het licht beletten, en de traras rijden door de „Lichtstad" met gesloten gordijnen. Men is hiertoe overgegaan, teneinde een nachtelijken aanval van Zeppelins op Parijs onmogelijk te maken. De Russen hebben bij Liebau een Zep pelin neergeschoten en de oflicieren en manschappen van dit luchtschip gevangen genomen. Naar aan de Engelscbe bladen bericht wordt, zullen deze niet als krygs gevangenen behandeld worden, maar onder beschuldiging van moord of poging tot moord als misdadigers voor den krijgs raad terecht staan. Wanneer dit bericht juist is, dan wacht hun de strop of de kogel. In Russisch Polen wordt evenals in Noord-Frankrijk en Zuid-Vlaanderen een loopgravenoorlog gevoerd, waarbij geen der strijdende partijen groote vorderingen maakt. De Duitschers zijn' nog niet in Warschau, en de Russen zijn niet in Berlyn. De vraag is nog maar steeds, welke zijde zal Rumenië, dat gereed is aan den wereldoorlog deel te nemen, kiezen. Tot nu toe is de houding der Rumeensche rogeering weifelend, dubbelzinnig geweest. Zij heeft oogluikend toegelaten, dat door haar gebied Russische soldaten en ammu nitie naar Servië gezonden werden, en zij heeft van Engeland vijf ïnillioen pond in voorschot ontvangen. Uit een en ander zou men moeten afleiden, dat zij zich scharen zal aan de zijde van de Entente, teneinde Zevenbergen op de Oostenrijkers te vorovoren. Maar daar tegenover staatdat een machtig Duitsch-Oostenrijk8ch leger gereed staat om de Boekowina en Zuidelijk Galicie van de Russen, die deze gewesten bezet hebben, te zuiveren. En wanneer dit mocht gelukken, dan zal Rumenië haar aspiration op Zevenbergen voor het oogenblik wel laten varen, en zeer tevreden wezen, als zij Bessarabie, dat aan Rusland toebehoort en waarvan het bezit door haar vurig begeerd wordt, verkrijgt. Het schijnt, dat zij haar houding in deze afhankelijk maakt van den uitslag van den strijd, die in de Boekowina en Zuid-Gallicië aanstaande is. De bevolking in Rumenië schijnt over het algemeen niet Russisch gezind te wezen. Dit blijkt reeds hieruit, dat te Boekarest door do Nationale Liga een volksvergadering is belegd, teneinde te protesteeren tegen de schandelijke gruweldaden, door de Russische soldaten in de Boekowioa gepleegd, die niemand sparende, zelfs Rumeensche priesters hebben opgehangen. Rusland heeft aan de Bulgaarsche regeering verlof gevraagd tot doormarsch van zijn troepeD door Bulgarije naar Adrianopelten einde zich van deze sterke vesting, die in den Balkanoorlog een groote rol gespeeld heeft, meester te maken, en dan naar Constantinopel op te rukken. Bulgarye heeft geweigerd. In Portugal is ten gevolge van een pronunciamento het Ministerie Couthino, dat ter wille van Engeland het land in den oorlog betrekken wilde, afgetreden. Aan het hoofd staat thans generaal Pimento Castro, die, hoewel als dictator optredend, den republikeinschen regee- ringsvorm wil handhaven. Het verjaagde Ministerie Couthino, dat geheel onder Engelschen invloed stond, bad een ge wezen monarchistisch officier tot Minister van Oorlog benoemd. En dit had de gemoederen zoo verbitterddat de officieren het kabinet Couthino tot aftreden dwongen. Het Suez-kanaal is door de Engelsche regeering voor de scheepvaart gesloten verklaard. Die sluiting, welke voor oDze vaart naar Indië een ernstig beletsel vormt, houdt verband met het Daderend Turk8che leger, dat de Engelschen uit Egypte verdrijven wil. NIEUWSTIJDINGEN CHINA. Naar de bladen te Peking melden, heeft de Japansche regeering de gezan ten der Entenle-mogeudheden te Tokio medegedeeld, dat China een geheime overeenkomst met Dujtschland heeft aangenomen nopens het africhten van hel Chineesche leger door Duitsche offi cieren. De correspondent van de Daily Tele graph is gemachtigd dit tegen te spreken AMERIKA. De correspondent le Bridgeport van de New-York Tribune meldt, dat Joseph Bruzena, die voor een buitenlandsclie spion wordt gehouden, daar is gearres teerd. Naar het lieet. zou deze Bruzena heb ben hekend, het voornemen te hebben gehad, een groote fabriek van munitie, dc Union Metallic Cartridge Cy., waar luizend mannen en vrouwen zich bezig houden inel het maken van kogels en ontplofbare sloffen, in brand te steken. - In Amerika is gételefoneerd over ■en afstand van ..">000 mijlen. President Wilson heeft namelijk le Washington getelefoneerd met Rolfe, den burge- mcestcr van San Frmyisco. Dc presi dent heeft twee gesprekken met Fiscp gevoerd, een via Boston, het tweede via New-York. Het telefoneeren over zulk een langen afstand is mogelijk geworden loor een vinding van den Servischen professor Pupin. Men verwacht nu, dat er nog eens lusschen New-York en Londen getele foneerd zal kunnen worden. ITALIË. De Romeinschc Gazeta del Popoio be richt. dat in de provincie Syracuse Sicilië) onlusten hebben plaats gehad tengevolge van dc duurte van levens middelen. In een dorp bestormde de menigte hel gemeentehuis en brak de graanschuur open. Dc politie, die plun dering wou keeren, werd mei steen worpen ontvangen. Uil Palermo zijn troepen ter versterking van de politie gezonden. BÜITSCHLAND. Maandagavond om kwart over acht werd le Dortmund een hevige aard schok gevoeld; een luide knal werd ge volgd door een verticale golving, die zoo sterk was, dat de pannen van de daken op straat vlogen, lampen van de zolde ring vielen en plafonds instortten of openscheurden. Men weet niet, of er een onderaardsche ontploffing of een aardbeving plaats had. In vele stadsge deelten, vooral in het centrum, waar n muur van 58 centimeter dikte barstte, ontstond een paniek. 5 Dinsdagmiddag zijn le Johannis- thal een. opstijgend L. G. V.-vliegtuig en een in glijvlucht neerdalende Albatros op een hoogte van 50 meter in hotsing gekomen. De schok was zoo lievig, dat beide vliegtuigen iu de lucht in stukken braken. De twee vliegers van de Alba tros, luitenant Böhmcr en dc onder officier Konrad en dc bestuurder van het andere toestel, de vlieger Muller, die enkele dagen tevoren zijn brevet had gehaald, zijn onder de stukken van d( vliegtuigen neergekooien en waren on middellijk dood. BELGIË. In een Maandag gehouden zitting van den gemeenteraad van Antwerpen is n voorstel van hel college van burge meester cn scheiienen, om 214 leden van hel stadspersoneel cn 100 onderwijzers, die sedert den uittocht wegens de be schieting der stad nog altijd afwezig zijn gebleven, te beschouwen als „out slagnemers", naar de geheime zitting verwezen. Daarin1 is het voorstel aange nomen. In dezelfde zitting is besloten het ge meente personeel op oorlogswcdde tc stellen, zijnde drie vierden van het ge wone inkomen. l)e maatregel was in verband met den berooiden toestand der financiën noodig, wilde men niet ge noodzaakt zijn personeel le ontslaan. Dezer dagen hcefl te Eelen een onder den invloed van alcohol verkee- rende Duitsche soldaat een schol gelost, welk voorbeeld door cenige kameraden gevolgd werd. De bevolking, die in lan gen lijd niet had hooren schieten, liep angstig uit de huizen. n Boerenmeisje werd gegrepen, on der beschuldiging, dat zij geschoten had Tengevolge van het schieten verschenen nog andere Duitsche soldaten op t too- neel, die aanvankelijk in de stellige mee ning verkeerden, dat de burgers inder daad hadden geschoten. De bevolking vluchtte groolendeels t veld in. Een deel van de burgers werd in de richting van een arrestantenlokaal gedreven. Later verscheen nog '11 Duit sohe patrouille. Uit een door den com maridant ingesteld onderzoek bleek, dat de dronken Duitschers hadden gescho len en dc burgers geen wapens bij zich droegen. Hel meisje werd weer vrijgelaten De schuldige Duitschers zijn reeds streng gestraft. NEDERLAND. HEERENVEEN. P. Stegeman het bekende Staphorster boertje die sedert jaren ongehinderd zijn drukke praktijk uitoefende, is gedagvaard voor den kan tonrechter wegens 't onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. IJMUIDEN. Woensdagavond veitrok van hier, vermoedelijk zonder het ver- eischte permit, de stoomtreiler „Elisabeth IJ M 181" uit de visschershaven. Een dienstdoende schildwacht loBto op den treiler eerst het waarschuwende schot, en toen daarop de treiler niet stopte, werden er meor schoten gelost. De treiler stoomde door, doch werd op zee aange houden door do inmiddels gewaarschuwde loodsboot en de in dienst van het rijk staande sleepboot „IJmuidon", die den treiler onder militair toezicht naar de visschershaven terugbrachten, in afwach ting van de nadere strafbepalingen, die op het schip zullen worden toegepast. AMSTERDAM. Gisterenmiddag om streeks half één werd onder groote blijken van belangstelling op de Ooster begraafplaats de op 24 Januari 1.1. ver raderlijk doodgestoken agent van politie ter aarde besteld. Ruim 500 Amsterdamsche collega's in uniform benevens agenten van politie uit Den Haag, Leiden, Zaandam, Sloten en Schoten, trokken met het Amster damsche Politie-Muziekgezelschap aan het hoofd naar de begraafplaats waar een groote menigte byeen was. Aan de groeve spraken de heer Roest van Limburg, hoofd-commiesaris van politie, de hoofd-inspecteur Beets, chef van het bureau Kattenburg en verschillendo ambtsbroeders. De begrafenis had een bijzonder plechtig karakter. ROTTERDAM. Woensdagavond heb ben alhier üelflsche rechercheurs ge arresteerd zekeren A. M. D. Snoeren, een gevaarlijk individu, dat reeds vele jaren tuchthuisstraf achter den heeft, cn voor de bekende inbraak in het postkantoor te 's-Gravcnhagc in 1908 door het gerechtshof aldaar tot een ge vangenisstraf van jaren werd veroor deeld. S., die zich krankzinnig hield, wist in 1912 uit liet krankzinnigengesticht te Venrai, waarin hij werd verpleegd, te ontsnappen, en nam de wijk naar Belgic. Bij zijn aanhouding had S, ruim f 1400 aan Hollandsch -. Belgisch -. Fransch - cn Duitsch bankpapier in zijn bezit, alsmede een geldigen pas, afgegeven door den Duitschen consul alhier. Hij is in 't Huis van Bewaring alhier opgesloten. Donderdagmorgen derailleerden van een goederentrein, op weg van Schiedam naar Hoek-van-Hollandkort na het passeeren van de brug over de Scbie, drie wagens. Ongelukken hadden niet plaats. De treinen richting Delft en VlaardiDgen, konden daarna slechts van één lijn gebruik maken. STEENBERGEN. Door wijlen mej Neellje Wilhelmina Nelemans, geboren Van Nieuwenhuijzen, werd aan de Dia conie der Ned. Herv. Gem. alhier ver maakt een som van vierduizend gulden, vrij van successierechten, onder bezwaar van vruchtgebruik. 's-GRAVENHAGE. Op den Rijswijk- schen weg is Donderdagochtend gevonden het verminkte lijk van den 47-jarigen betonwerker J. K. D., die in dienst was van de Hollandsche Beton maatschappij. De man is blijkbaar dien ochtend door de stoomtram overreden. De machinist van de stoomtram heeft verklaard, ter bedoelde plaatse 's morgens iets bemerkt te hebben, wat hem aanleiding gaf te stoppen en dat hij toen afgestapt is, doch niets op de rails heeft ontdekt. D., die bekend stond als een ijverig, oppassend werkman, laat een vrouw en drie kinderen achter. Hier ter stede is aangekomen de Belgische generaal Doffin, die, in opdracht der Belgische regeering en met toestem ming der onze een bezoek zal brengen aan verschillende interneeringskampen, waar Belgische militairen verblijven. De generaal is vergezeld van een kapitein. Hy heeft een bezoek gebracht aan den Belgischen gezant alhier, baron Fallon en heeft zijn opwachting gemaakt bij den Minister van Oorlog, in diens kabinet. Het bezoek aan de kampen heeft geenszins ten doel om zich ambtelijk op de hoogte te stellen van wijze van huis vesting der Belgische geïnterneerden, maar het karakter draagt een belang- stelling8bezoek. Vermoedelijk zal aan den Belgischen generaal Doffin worden vergund zich door een op parool vrijgelaten Belgisch officier, die tot de geïnterneerden behoort, te laten begeleiden op zijn bezoek. s-GRAVENHAGE, 29 Jan. Gisteren- namiddag kwam een auto de Boreel- straat uitrijden, juist op het oogenblik, dat een stoomtram op de Van Boetse- laerlaan die straat passeerde. De be stuurder, naar men zegt de zoon van den eigenaar van den auto, kon het voertuig niet meer lot stilstand brengen, zoodat de automobiel tegen de stoom tram botste, hij zelf er uitsloeg en onder den* laatsten wagen van de tram ge raakte. De man was onmiddellijk dood. HEEL (L.) Gisterennacht hebben tot nog toe onbekende dieven inbraak ge pleegd in de R.-K. parochiekerk. Al hoewel de brandkast in de sacristie werd geforceerd, hebben zij deze niet kunnen open krijgen. Een der offerblokken werd opengebroken en geledigd. De dieven waren langs den bliksemafleider de kerk opgeklommen en over de dakgoot ge- loepcn tot het dakvenster der sacristie, dal hun toegang gaf tot den zolder. Van hier zijn ze langs de sacristietrap in de sacristie weten te komen. Door de deur aan d£n hoofdingang van binnen open le breken, wisten zij de kerk te verlaten. Uit Stad en Provincie. 7.1ERIKZEE, 29 Jan. Morgen (Zater- dag Zondag- cn Maandagavond zal in liet Theatorschip „Alhambra Flottante", de vroegere ook hier bekende „Rona"- boot, een groote bioscoop-voorstelling gegeven worden. Onder anderen zalmen veel wat op den oorlog betrekking heeft, le zien krijgen. De films, die scherp belicht worden, zullen daardoor vol ledig lot hun recht komen. Maar niet alleen zullen onze oögcn worden bezig gehouden, ook onze ooren zullen gedu rende en na de pauze door 'n orkestkla vier op de nieuwste melodiën en mooiste operettes onthaald worden. Zondagna middag zal een kinder- en familievoor stelling worden gegeven, waarvoor een speciaal programma gekozen is. Dc boot is geheel nieuw gerestaureerd, schitterend verlicht, en van modern be- kleede klapstoelen voorzien. Bij Kon. besluit is J. M. van Door- ninck herbenoemd tot burgemeester van Stavenisse. BRUINISSE. Woensdagavond vvetdin dc conferentiekamer een vergadering ge houden van de hier beslaande afdeeling van den Bond voor Staatspcnsionneering. Na voorlezing der notulen deed de penningmeester rekening en verantwoor ding van zijn beheer over 1914. De reke ning werd in orde bevonden en den penningmeester dank betuigd voor zijn accurate boekhouding. Bij dc periodieke verkiezing van het bestuur werden de aftredende heeren met bijna algemeene stemmen herkozen. Na deze huishoudelijke werkzaam heden hield de heer De Ronde van Sir- jansland een interessante rede, waarin hij duidelijk aantoonde, dat nog niet verkregen is, wat we gevraagd hebben: een staatspensioen voor alle oude staats burgers, die het noodig hebben. Hij wekte daarom zijn hoorders op vol te houden. Hoe moeilijk de tijdsom standigheden ook zijn, men moet niet versagen, en waar door het amenÖe- ment-Duys, overgenomen door Minister Talm?, de eerste stap op den weg naar een staatspensioen, zooal^ de Bond het wenscht, gezel is, moet men alle krach ten inspannen om tc trachten 't schoone doel le bereiken. Een luid applaus toonde, hoe zeer de rede van den heer De Ronde in den smaak gevallen was, en de voorzitter was dan ook dc tolk der vergadering, toen hij den spreker dank zeide voor zijn schoone rede.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1