ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Woensdag 27 Januari 1915. afkondiging. afkondiging. (Zlerikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. Prys per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afaonderljjke nummers- 0,05. Verschjjnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7lste JAARGANG, Nd. 9652 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitoower-Hoofdredecteur I A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór 1.30 ure. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Breda is executoir verklaard het kohier der Grond belasting no. 1, dienst 1915. dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 26 Januari 1915. Het Hoofd van het Plaatselyk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET. IX' BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op het schrijven van den Tcrri- lorialcn Bevelhebber in Zeeland enz., d.d. 25 Januari j.l., no. 9763 M.; Kondigt af de hieronder volgende ver ordening betreffende de vaart in de Wielingen: De Territoriale Bevelhebber in Zee land enz., ter Standplaats Middelburg: Gezien de Koninklijke besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no. 485, en van 8 September 1914 (Staatsblad no. 448), waarbij verschillende gemeenten in de Provincie Zeeland zijn verklaard „in Staat van beleg'; Gelet op arlikel 22 van de wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128); Stelt bij deze de navolgende nieuwe verordening van Politie vast en besluit te bepalen: Artikel 1. Alle vaart in de Wielingen is ver boden bewesten de lijn, die de rood en zwart horizontaal gestreepte gasboei van de Sardijngeul verbindt met het hooge licht van Nieuwesluis, tenzij het vaartuig voorzien is van een loods. Aldus moeten de vaartuigen, die K1F.T van een loods voorzien zijn. de route van - en naar de reede van Missingen nemen door de Sardijngeul Art. 2. Overtredingen van deze verordening wordt, ingevolge Artikel 43 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128). gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand, of geldboete van len hoog ste drie honderd gulden. Uitgegeven le Middelburg, den 2.) Januari 1915. De Territoriale Bevelhebber m Zeeland enz BR OCX. Zierikzee, den 27 Januari 1915. De Burgemeester voornoemd. D. VAN DER VLIET. wichtige besprekingen te houden: Met deze reis valt samen die van den nieu wen Oostenrijkschen Minister van Bui- lenlandsche Zaken. Baron Burian, naar Berlijn en het Duitschc hoofdkwartier. Als zulke hoofdpersonen in dit oorlogs- drama op reis gaan, dan broeit er wat. Frankrijk slaat er niet zoo gunstig voor, maar Oostenrijk ook niet. Een deel van hel Eranschc grondgebied is door Duit schc troepen bezet, die niet zoover van Parijs afstaan. Wat Oostenrijk betreft, Rusland heeft bijkans geheel Galicië en de Bukowina veroverd, en dreigt mei een inval in Zevenbergen. Bovendien vreest men. dat Italië en Rumcnic. nu Oostenrijk door den oorlog, zooal niet lam geslagen, dan toch aanmerkelijk verzwakt is, in elk geval bezig wordt gehouden, het tijdstip gunstig achten om nu hun slag te slaan, en hun natio nale aspiraties te verwezenlijken. 'Dat ware wel niet ridderlijk. Maar in het woordenboek der diplomalen zal men dat woord te vergeefs zoeken. In Bulgarije schijnt de volksstemming len gunste van Oostenrijk le zijn. In Sol'ia althans, de hoofdstad, werd een groole volksvergadering gehouden, die. door meer dan 5000 personen werd bij gewoond. In die vergadering hield de Duilsche sociaal-democraat Parvus een rede legen het Czarismc. waarin hij levens in het licht stelde, dat een Duit schc overwinning de ecnige waarborg was voor de zelfstandigheid der natio nale ontwikkeling van de Balkansla ten. De vergadering deelde dil inzicht, en sprak zich uit voor aansluiting der Bal-' kanstaten bij Duitschland en Oosten ri j k- Hongarije, en voor de zelfstandigheid van Polen, de Ukraine en de bewoners van den Kaukasus. Burgemeester Ilassclblatl uil Waza (in Finland), is op last van de Russische regeering gevangen genomen en naar Siberië gedeporteerd, omdat hij in een gesprek als zijn meening zou hebben le kennen gegeven, dat Duitschland over winnen zou. Hij kreeg met zijn lolge- noolen gedurende 79 dagen slechts een maal warm eten, en moest veertien dagen lang met bloedende en bevroren voeten marcheeren. In Lissabon is het niet pluis. Dcmo- kraten hadden een staatsgreep beraamd, waarvoor zij reeds vele militairen ge wonnen hadden. Deze schaarden zich onder de volksmenigte, en uitten oproe rige kreten. De republikeinsche gendar merie kwam tusschenbeide. Verscheidene auto's met dynamictbommen werden in beslag genomen. De poging lol opstand werd in de kiem gesmoord. Oorlogsoverzicht. Hel schijnt de bedoeling le zijn ge weest van liet Duitsche eskader, waar mede het Engelsche Zondag bij Helgo land is slaags geweest, naar Engeland te stevenen, teneinde daar de versterkte kustplaatsen plat te schieten en den vijand in het algemeen zooveel mogelijk nadeel toe te brengen. Het was een vorig maal zoo goed geslaagd. Wellicht begunstigde de fortuin ook ditmaal de onderneming. Maar Forluna, wispeltu rig' van aard, had nu den Duitscher den rug toegekeerd. De Britsche vloot, «looi de opgedane les der ervaring geleerd, was thans op haar qui vive. Zij kreeg liet Duitsche eskader in hel oog, en leverde slag, waarvan het gevolg was, dat de Duitsche kruiser „Blücher" in den grond werd geboord. Nu beweren de Duitschers, en houden ondanks de pertinente ontkentenis van Engelsche zijde hun bewering stokstijf staande, dat ook van de Engelsche vloot 'n slagschip gekelderd is. In hoeverre dit nu juist is, kunnen wij moeilijk beoordeelen. Vermoedelijk zullen de Engelschen er ook niet zonder kleerscheuren van afge komen zijn. Maar lioe ook, wij kregen niettemin den indruk, dal de Britten in dit zeegevecht de meerderen zijn ge weest. In Londen werd dan ook de uit slag er van met, voldoening vernomen. In de tingeltangels heerschte zelfs groote geestdrift. Het publiek zong: .,Rule Brit- lania" en andere nationale liederen. De Fransche Minister van Oorlog, Millerand, is naar Londen afgereisd, teneinde met de Engelsche regeering ge NIEUWSTIJDINGEN. AMERIKA. Uit Concord in den staal New-Hamp- shire wordt gemeld, dal Harry Thaw door de justitie van dien slaat is uitge leverd aan de justitie van den staat New-York. Hij zou voorloopig worden opgesloten in de Tombs-gevangenis, om dan later weer in het Matteawan-ge- slicht voor misdadige krankzinnigen te worden ondergebracht. Men herinnert zichdal Thaw dc moordenaar is van den architect Stan ford White, en na een paar gerucht makende processen werd opgesloten in het Matteawangcslichl. In Augustus 1913 wist hij le ontsnappen; maar in Canada werd hij aangehouden en over de grens gezel. De justitie van den staat New Hampshire, waar hij werd in hechtenis geuomen, was aanvankelijk onwillig hem uit te leveren naar New-York; maar thans is dat toch geschied. Daartoe was echter een uitspraak van één der hoog ste rechterlijke colleges le .Washington noodzakelijk geweest. BELGIË. Men schryft uit Geeraardsbergen aan de Telegraaf „L' histoire se répète"Vlaanderen is een eeuw teruggedrongen in de ge schiedenis. By al de ellende van den oorlog beleeft de rampzalige bevolking er weer volop de verschrikking van de trainards" van 't Sansculottenleger en van Baekelandt en zjjn rooversbende van bet vrybosch. Of er slechts ééae groote of verschillende kleinere benden in het spel zyn, is nog niet uitgemaakt, maar op zeer vele plaatsen tusschen Geeraardsbergen en Aalst, waar thans geen Duitsche soldaten meer zyn, hebben deze laatste weken de boeren last van roovers gehad. Overal gaan deze volgens hetzelfde systeem te werk, dat geen ander is dan van de bandieten uit den ouden tjjd: By ploegen van vjjf toi4,ien man driügen ze, met zwartgemaakt gezicht, de afge legen woningen binnenbinden de verraste bewoners vast aan stoelen of op hun bed en eischen, onder de gruwelijkste bedreigingen, dat men hun het verborgen geld wjjze. En dan nemen ze ook alles mee wat maar eenige waarde voor hen heeft. Op sommige plaatsen werden boerde rijen letterlijk leeggehaald door zeer sterke, van alle inbrekersgerei, wapenen en zelfs voertuigen voorziene benden. Zoo droDgen to Impe bij den land bouwer Rosschaert niet minder dan vijftien roovers binnen en plunderden de hoeve volgens al de regelen van de kunst. Feiten in denzelfden aard kwamen ook voor te Meire teErpeen te Gemmerage. In dit laatste dorp echter liep het voor de schelmen niet zoo goed af. Met hun zessen waren ze gedrongen in de hoeve van de gebroeders Wynendale, doch deze waren op tegenweer bereid en slaagden er in de bandieten op de vlucht te dry vee, niet echter zonder door messteken te zjjn gewond. Enkele roovers werden reeds aange houden, doch alléén kunnen de veld wachters tegen hen niet op. Ook werden in verschillende dorpen reeds nacht wachten ingericht en eükele burge meesters hebben reeds de hulp der Duitsche militaire overheid ingeroepen en ook verkregen. NEDERLAND. RODEN (Dr.) Tegeu G. de V., die 14 Nov. 1.1. als hulpbode bij de posterijen, belast met de waarneming van het ambt van brievengaarder, f 103,84 J ver duisterd zoude hebben, welk geld hij ontvangen had bij het innen van post- kwitauties, eischte het O. M. ter zitting van de rechtbank te Assen 4 maanden gevangenisstraf. Beklaagde heeft het ten laste gelegde bekend. AMSTERDAM. De 36-jarige politie agent A. J. Titseler van het bureau Kattenburgergracht zag Zondagavond om 9 uur eon man voor de apotheek op het Kadqkplein bij de Hoogte Kadijk liggen. Do man bleek zoodanig onder den invloed vau sterkeu drank te ver- keeren, dat hij niet op zijn beenen kon staan. Met behulp vau een burger tilde de agent den dronken man overeind en tusschen hen in geleidden zij hem in de richting van het politiebureau Katten burgergracht, ten einde hem daar zijn roes te doen uitslapen. Even over de Katteüburgerbrug, op het Kattenburgerplein, kwam plotseling een man op don agent Titseler toe en zeide tot dezen, dat hij den dronken man moest loslaten. De agent antvyoordde zeer terecht, dat de man zich daarmede niet te bemoeien had, waarop de man den agent met een mes een steek in de borst toebracht. De agent liet den dronken man los en greep naar zijn wapenstok, waarop zyu belager hem een tweede steek in de borst toebracht en daarna aan den haal ging. De agent zette den aanvaller na, doch zakte op het Kadijksplein ineen. De burger, een werkman, die den agent had geassisteerd bij de overbrenging van den dronken man, liet dezen nu ook los om den agent in zijn vervolging bjj te staan. Toen hij eveneens op het Kadjjks- plein kwam, was de politie-beambte reeds overleden. Maandagmorgen werd door de politie- boot in het water bij het Kadijksplein gedregd naar het meswaarmede de misdaad is gepleegd. In het gehecle politiekorps heeft deze laffe doodslag diepen indruk gemaakt. De verslageno was bjj superieuren en collega's zeer gezien en stond bekend als een kalm agentdie goed zijn dienst deed. Sedert 12 jaar was hij bij de Ameterdamsche poÜtie in dienst. Hij laat een vrouw met 3 kinderen, een van 11 en twee van 9 jaar, (twee lingen) achter. Rechercheurs hebben een man.aan gehouden, die verdacht wordt Zondag avond op hel Kattenburgerplein den politie-agenl Titseler le hebben dood- gesloken. De aangehoudene is de 49-jarige ko len werker A. G. Hij werd gearresteerd op zijn werk aan de Surinamekadc, waar hij tijdelijk als bootwerker aan den arbeid was. Zijn voorkomen komt geheel overeen niet het uitvoerige signalement, dat ver schillende getuigen van den dader heb ben gegeven. G. ontkent zich aan hel misdrijf te hebben schuldig gemaakt. Hij moet be weerd hebben Zondagavond niet uit te zijn geweest. Hiertegenover staat de ver klaring van een getuige, dat hij dien .avond om kwart over negen is thuis gekomen. Voorts moet hij zich vroeger uitgelaten hebben, dat hij een hem bekenden agent van het bureau Kattenburgergrachl (niet Titseler) wegens een veete tusschen hen aan het mes zou rijgen. Is dit juist dan zou hij dus Zondagavond den verkeerde hebben voorgehad. 's-GRAVENHAGE. Er zjjn hier ter stede nu al ongeveer 600 dames bekeurd wegens het zich bevinden met onbe schermde hoedenpennen in een tram- rjjtuig. Verleden Donderdag is de politie met deze bekeuringen begonnen. REEUWIJK. Toen de arbeider De K. aangifte kwam doen van de geboorte van zijn 13de kind, meende de ambtenaar van den burgerlijken stand, ook al op aanraden van De K., dat dit nummer nog wel kon worden gevoegd in het le boekje en zoo gebeurde dit tot bet 15de toe. De ambtenaar liet zich du niet verder bepraten en legde bij de 16o aangifte een nieuw boekje aan, hetgeeu niet overbodig is geweest, daar De K. Zaterdag weer voor den ambtenaar vau den burgerlijken Stand verscheen om aangifte te doen van zijn 18ie spruit uit hetzelfde huwelijk. Het gelukkig echtpaar mag er zich in verheugeü, dat van de 18 geborenen er nog 15 in leven zijn. Uit Stad en Provincie. i ZIERIKZEE, 27 Jan. Bij Kon. besluit van 23 dezer is aan den heer J. A. Lege maat alhier, ingevolge de Pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913, een pensioen verleend van f 267. als secre taris der gemeente Ouwerkerk. Lezing van mr. Alberik Deswarto. Van de voordracht, die gisterenavond in de koffiekamer der Concertzaal voor het Departement Zierikzee der Maat schappij tot Nul van 't Algemeen door mr. Alberik Deswarte, advokaat bij het Gerechtshof te Brussel, over de Ylaam- sche historische steden gehouden werd, hadden wij gaarne een eenigszins om standig verslag gegeven, omdat de voor dracht niet alleen uiterst interessant en actueel was, maar ook omdat zij velé wetenswaardigheden bevatte. Maar ten gevolge van de duisternis, waarin de zaal tengevolge van de lichtbeelden ge huid moest worden, was hel ons ondoen lijk aanleekeningen te maken, zoodat wij ons bepalen moeten tot het weergeven van onzen indruk. De geachte spreker had het over de steden van zijn land, inzonderheid over de drie groole Vlaamsche historische steden, Gent, Brugge en Yperen, wier ontstaan, opbloei en verval door hem in levendige kleuren geschetst wer den. Hij liet ons zien de stadhuizen, torens en hallen, bouwwerken, die ge tuigden van den artistieken zin der Vlaamsche bouwmeesters in de midden eeuwen. Zijn vaderlandslievend gemoed uitte zich herhaaldelijk, als hij sprak van de verwoestingen, die den oorlog in zijn schoon dierbaar land had aange richt. En wie was daarbij niet aange daan? Wie kwam niet onder den indruk van den met zoo diep gevoel sprekenden redenaar? Hij wekte Noord-Nederland op, dat zooveel voor zijn Zuidelijke broe ders in dezen hangen tijd gedaan had, na den oorlog België meer te bezoeken, en inzonderheid de Vlaamsche beweging te steunen. Hel gesprokene werd vaak door een daverend applaus onderbroken De waarnemende voorzitter, de heer Huvers, dankte onder toejuiching der vergadering den spreker voor zijn schoone belangwekkende rede. Eeo nieuwe vlschwlnkel. Op den Dam, naast den winkel van den heer Holty, zal hedenavond 'n visch- winkel worden geopend, waarin men versche, gerookte en ingemaakte visch en alles, wal met het vak in eenige be trekking staal, bekomen kan, zooals ingemaakte groenten en^ vruchten, ci troenen en sinaasappelen* enz. Wij hopen, dat de nieuwe zaak, die er uiterst keurig uitziet, zich in een voortdurend druk bezoek zal mogen ver heugen. BRUINISSE. Ter voorziening in de werkeloosheid laat het gemeentebestuur in samenwerking met hel Plaatselijk Steuncomité alhier een gedeelte van de waterleiding ,,de Dee" dempen. Het be- noodigde zand daarvoor wordt met hoogaarsen van de zandplaten aange voerd en verder naar 't terrein gebracht per kruiwagen. Dal dit heel wal drukte geeft in de gemeente laat zich begrijpen, vooral als dc weersgesteldheid gunstig is. Hel werk verschaft aan vele gezinnen brood; er wordt een daggeld verstrekt van f 1. Jammer echter, dat onder een deel der werkloozen ontevredenheid heerscht omdat hun inziens de loonen te laag zijn. Zij hebben zich dan ook met) een adres gewend tot het Koninklijk Natio naal Steuncomité met verzoek geldelijken steun te ontvangen, met het gevolg, dat zij dezer dagen een afwijzende beschik king hebben gekregen. Het Koninklijk Nationaal Steuncomité was blijkbaar overtuigd, dat de loonen voldoende waren. Velen ook zijn ten onrechte de mee ning toegedaan, dat het werk wordt uit geoefend mei Rijksgeld, hetwelk eigen lijk voor hen - werkloozen was be stemd. Dil is evenwel niet zoo. Wel heeft het Plaatselijk Steuncomité zich gewend lol het Koninklijk Steuncomité, hetwelk voorloopig heeft toegezegd 50 °/o van de uitgekeerde dagloonen zonder meer te zullen restitueeren, doch een definitieve beslissing is nog niet ont vangen. Alle kosten, die tot heden voor werkverschaffing zijn gemaakt, zijn voor rekening der gemeente en worden met gemeentegeld betaald. Maandag zijn ook de overige mos selvaartuigen. die bij het Rijk in ge bruik waren, teruggekomen op 'n twee tal na, die eerst hersteld moeten worden. Daardoor missen de betrokkenen een huur van f 17,50 per week. STA VEN ISSE. Het trambootje Zijpe- Stavenisse v.v. vaart nu weder geregeld. Dus volvoert het ook weer de avond en morgendiensten. WISSENKERKE. De dijkraad van den calamiteu8en Anna-Frisopolder beeft voor lid van het bestuur der Water- keering de volgende voordracht opge maakt: no. 1 H. Verhulst J.Jz., no. 2 Ad. A. v. d. Maas Ez., no. 3 J. Ver huist Pz., alhier. De ingelandenvergadering van den Heer Janszpolder benoemde tot Ont vanger-Griffier, den heer Th. Wolse alhier. De gelijke vergadering van den Cam- perland polder benoemde tot gelyke betrekking, den heer N. D. v. d. Heijde alhier. De beide laatste betrekkingen vaceerden door 't overlijden van den heer G. L. v. d. Heijde. YLISSINGEN. Men schrijft ons uit deze gemeente: Naar aanleiding van 'n desbetreffende opmerking in één onzer industriëele bla den heelt de heer M. Laernoes een inge zonden stuk in de Vlissingsche Courant geplaatst, waarin hij aandringt op de vorming eener commissie van invloed rijke ingezetenen met eenige Belgische gasten, met de bedoeling de mogelijkheid le bestudceren om alhier klein-industriën te beginnen, die anders in'België worden uitgeoefend, en waarvoor hier verblij vende Belgische werklieden zouden kun nen worden aangesteld. Dit zou niet alleen werkverschaffing zijn, maar tevens zou ook een blijvende industrie geboren

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1