ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 25 Januari 1915. OPROEPING. BEKENDMAKING. Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Nederland. Uit Stad en Provincie. (Zierlkzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. Prys per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7lste JAARGANG, No. 9651 directeurs A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave vddr 1.30 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een Knipmes. Broche. Geldbeurs met drie sleutels. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS Zij, die in aanmerking wenscben te komen voor de met 1 Februari o.k. vacant komende betrekking van Schoolsclioonmaakster aan de Openbare Lagere School B aan het Kerkplein, moeten zich vóór Don derdag 28 Januari aanmelden ten bureele van den Gemeente-Bouwmeester. De BURGEMEESTER van Zierikzee Gezien de circulaire van Zijne Excellentie den Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel, d.d. 19 Januari j.l., no. 216, waaruit blijkt, dat de voorraad rogge hier te lande voor het bakken van brood gering is en de noodzakelijk heid bestaat zoo spaarzaam mogelijk met den aanwezigen voorraad om te gaan, terwijl uit bakproeven gebleken is, dat een zeer smakelijk roggebrood bereid kan worden uit een mengsel, bestaande voor de helft uit rogge en voor de helft uit tarwe, waardoor de voorraad ter be reiding van roggebrood toereikend zou zijn voor een tweemaal zoo langen tijd als wanneer het brood enkel uit rogge wordt gebakken GELAST: dat bet te bakken roggebrood in deze ge meente voortaan uitsluitend worde samenge steld uit de helft rogge en de helft, tarwe, waarvan de prijs, volgens de meening van den Minister, gesteld zou kunnen worden op 1 cent booger dan de prijs van uitsluitend van rogge gebakken brood. Blijkt het, dat voor bet aldus samengestelde brood te booge prijzen worden gevraagd, dan zal door den Minister een maixmum-prjjs worden vastgesteld. Zibrikzee, 23 Januari 1915. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De met elkaar oorlogvoerende Staten zijn nog niet in dien toestand gekomen, dat zij hunkeren naar het oogenblik met elkander den vredespijp te rooken. Geen van hen heeft daarvan iets laten blijken. Allen staan nog in vollen wapendos tegenover elkander. Zoolang de metalen monden spreken, zwijgt de Vredesgodin. Niets wijst er op, dat het zwaard in de schede zal worden gelegd. Integendeel, het gevaar dreigt, dat nog meer Europeesche staten aan den oorlog zullen deelnemen. Bulgarije en Rumenie nemen reeds alle daartoe voorbereidende maatregelen. De vraag is maar, aan welke zijde zullen zjj zich scharen. Aan die van de Triple Entente of aan die van den Tweebond, want Italië kan men wegens zyn passieve houding in dezen oorlog gerustelyk uit den Driebond uitschakelen. Oordeelt men naar het feit, dat tusschen Servië en Bulgarije de betrekkingen in den laatsten tyd verre van vriendelijk waren, dan zou men geneigd wezen t® meenen, dat Bulgarije althans de z\jde van Oostenrijk en Duitschland zal kiezen. Tot die onvriendelijke verhouding heeft namelijk aanleiding gegeven de afwijzing van de in een nota vervatte Bulgaarsche eischen omtrent de ge beurtenissen in Macedonië. Hierover is men in Bulgarije uiterst verbolgen. En die verbolgenheid is nog toegenomen, omdat de Servische soldaten 2000 Mohammedanen, die over de Bulgaarsche grens wilden trekken, overvielen en een deel van hen gevangen namen. Daarentegen zijn debetrekkingen tusschen Bulgarije en Rumenië aanmerkelijk verbeterd; hetgeen blijkt uit de Ru- raeen8che mededeeling, dat de voor Bulgarije bestemde, tot nu toe achter gehouden goederen werden vrijgegeven. Men kan echter nog niet met zeker heid zeggen, voor wie genoemde staten partij zullen kiezen. Wat Japan betreft, dit schijnt, gelijk wij reeds gemeld hebben, niet van plan te wezen zijn leger aan den strijd in Europa te doen deelnemen. Dit blijkt opnieuw uit de Japansche pers, die de kwestie der zending van Japansche troe pen naar Europa bespreekt. Het blad Kokotrninhet orgaan der militaire partij in Japan zegt 9pottend: „de Ea- gelsche pers overstroomt de heele wereld dagelijks met berichten over zoo schitte rende overwinningen der bondgenooten op de Duitschers, dat het voor Japan ten eenenmalc overbodig is de overwinnaars te hulp te komen". Dit standpunt, wordV naar beweerd wordtgedeeld door de regeering, daar al de ministors zich tegen de uitzending eener expeditie naar Europa hebben uitgesproken. In den oorlogstoestand is sedert Vrijdug geen wijzigiog gekomen. De Duitschors zijn nog steeds in het bezit van Rijssel, hebben Nieuwpoort gebombardeerd, en indien de laateto be richten, die onder onze oogen kwamen, juist warenis een Zeppelin vloot naar Engeland onderweg. De Engelschen hebben nieuwe troepen in verschillende havens van Frankrijk, deels tol aanvulling der geleden verliezen, deels tot versterking van hun krijgs macht, doen landen. Valt van de krijgsverrichtingen in Noord-Frankrijk en Vlaanderen weinig te vermelden, dit geldt evenzeer voor die in Russisch Polen en in de Karpathen. Galicië, dat voor een groot door Rus- land's troepen bezet is, wordt op Russi sche wyze gerussificeerd. Meu begrijpt, dat dit de Poolsche bevolking uitermate verbittert. Niet te verwonderen i9 het dan ook, dat zich een leger gevormd heeft van Poolsch-Galicische jongelieden, die aan de zijde vau Oostenrijk en Duitschland strijden. Volgens Russische bladen zou dit leger reeds uit 30.000 man bestaan. Onze lezers weten, dat in Albanië oen opstand van ernstigen aard is uitge barsten. Deze opstand is gericht tegen Essad-Paeja, wien men vördenkt onder Servischen invloed te staan. De opstande lingen, die door Turksche officieren worden aangevoerd en die reeds tweederde van het Albaneesche gebied in hun handen hebben, zijn op weg naar Servië. In de Noordzee zijn eenige Eogelsche en Duitsche oorlogsschepen met elkander slaags geweost. Aan dat zeegevecht namen van Duitsche zijde vier pantser kruisers, vier kleine kruisers en twee torpedoflottieljes deel en van Eogelsche kant vijf slagschepen, onderscheidene lichte kruisers en 26 torpedojagers. Van Duitsche zijde zonk de pautserkruiser „Bliicher" en naar Wolffs-bureau mede deelt, van Eogelsche kant een slagschip. PORTUGAL. Reizigers, die uit Portugal komen, verzekeren, dat de toestand er uiterst ernstig is. Driehonderd officieren heb ben hun degen verkocht, als een soli dariteit met hun kameraden, die van muiterij beschuldigd zijn. Zij weigeren ook de kazernes te verlaten, daar zij zich zelf als gevangen beschouwen. Ilun bedoeling is te protesteeren tegen den minister van oorlog, een lot republikein bekeerd monarchist. BELGIË. Zaterdagnacht is 'l gedenk teckcn van den Spaanschen anarchist Ferrer, dat te Brussel is opgericht, bezoedeld. Bij de bevolking verwekte dit opwinding, die tot een volksoploop aanleiding gaf. Reeds eenige jaren geleden, toen het ge- denkteeken opgericht werd, traden par tij geschillen op scherpe wijze aan hel licht. Het stond thans te vreezen, dat de aanslag op het gedenkteckcn onge regeldheden zou uitlokken. De gouver- neur^generaal heeft daarom hel stede lijk bestuur gelast hel gedenklceken te doen verwijderen. STAVOREN. Vrydagavond omstreeks half 8 werden de inwoners opgeschrikt^ door een zwaren knal, waardoor de huizen dreunden en de ramen rammelden, in zee had* men vuur gezien, dus dacht men aan een myn, die misschien ontploft was. Wat het geweest is, weet men nog niet, maar de schrik zat er zoo in, dat een aantal passagiers, die met de boot om 7.58 u. uit Enkhuizen zouden vertrekken, achterbleven. Een te Stavoren binnengekomen tjalkschipper vertelt in noordelyke rich ting een knal te hebben gehoord, maar kon geen nadere inlichtingen geven, terwijl andere menschen denken aan een scheepsramp in verband met seinlichten die men gezien heeft. AMSTERDAM Op de Ivattenburger- brug alhier is Zondagavond een agent van politie, die een dronken man zou overbrengen naar lipt Uireau, door een ktot dusver onbekend gebleven man met een mes in de borst gestoken. De agent werd in een huisje van de gemeente tram binnengedragen en is spoedig daar na overleden. De agent laat een vrouw met drie kinderen na. DELFT. Onder de Belgische vluchte lingen alhier bevond zich een gezin man, vrouw en een kind. De man verstond een handwerk en hy vond er plaatsing, waarmede hy, boven vollen kost, f 4 per week verdiende. Na één week zegde hy reeds zyn betrekking opomdat zyn vrouw het zonder hem te ongezellig vond Nu zijn zij vertrokken naar Engeland en zoeken daar vermoedelyk een be trekking, die zij samen kunnen waar nemen I ROTTERDAM. Zaterdagnacht om half twee moest een agent van de zedenpolitie in de Bagijnenhofstraat een man arresteeren, die vermoedelyk can- didaat voor Hoorn is. Dat vooruitzicht, Hoorn, waar je werken moet, lokte sinjeur weinig aan, zoodat hy zich krachtig tegen zyn arrestatie verzette en de agent, om hem schrik aan te jagen, zyn revolver trok. Ongelukkiger wijze ging het schot af en trof de 44-jarige Johanna Aardewijn. De vrouw, die met 't geval niets te maken had, werd slechts licht verwond en in het Ziekenhuis verbonden. Meerdere agenten, die op het schot kwamen toeloopen, waren intusschen den verzetpleger meester geworden. 's-HERTOGENBOSCH. Vrijdagavond ten half zes is brand ontstaan in de artilleriekazerne de Mortel alhier, ver moedelijk doordat nieuw ingebracht stroo, om te drogen, te dicht bij een brandende kachel was geraakt. Het vuur ontstond op den zolder van den linkervleugel eu tastte snel om zich heen. De Mortel kazerne was een oud, afgekeurd gebouw, dat echter voor de mobilisatie tijdelyk weer in gebruik was genomen, ter huis vesting van 400 man der houwitser- afdeeling. De soldaten slaagden erin de scherpe munitie en hun goed eu wapentuig in veiligheid te brengen, maar verschillende scherpe geweerpatronen, die achter waren gebleven, ontploften door het vuur eu sprongen door het dak, hetgeen groote onrust wekte in de achtergelegen volk- ryke buurt. Gelukkig dat het windstil was, en do gemeentelijke en militaire brandweer het vuur konden beperken tot het gebouw, dat om 9 ure geheel uitgebrand was. Het dak stortte met donderend geraas in. De militairen zijn grootendeels in de Rijbaan onder dak gebracht. Propaganda-avond Staatspenslonneerlng. ZIERIKZEE, 25 Jan. In de Concert zaal werd Zaterdagavond van wege de afdeeling Zierikzee van den Bond voor Staat8pen8ionneering, met welwillende medewerking van de Rederykersvereeni- ging „Concordia" en opgeluisterd door muziek, een welgeslaagde propaganda- avond gegeven. De zaal was, zoowel beneden als op de galeryen, dicht bezet. Nadat op de wyze van „Onze duinen scharen" door het publiek het „Welkomst lied" gezongen was, werd door den voor zitter, den heer A. Frankel, de volgende toespraak gehouden. Toehoorderessen en toehoorders Welkom in ons midden, gy, die hier in grooten getale zyt samengestroomd tot by woning van een propaganda-avond, gewyd aan de herdenking vau den dag, waarop in 1913 voor het eerst staats pensioen aan die zeventigjarigen werd uitgereikt, die onder het u allen bekende artikel 369 vielen. Wy hadden u gaarne op den dag zeiven, namelyk op den 9den December van het verstreken jaar hier gezien, maar toen was deze zaal, de eenige in deze gemeente, die ons ledental bevatten kan, geheel door de Belgische vluchte lingen ingenomen, door hen, die uit angst voor bommen en granaten, uit zucht naar levensbehoud, huis en haard hals over kop ontvloden waren, alles achterlatend, wat zij aan have en goed bezaten, en die, evenals in zoovele andere gemeenten van ons vaderland, ook hier een veilig toevluchtsoord gevonden hebben. Een Piaatselyk Comité toch, was in het leven geroepen, dat zich hun droevig lot aantrok, met een zoo warmen yver en met zulk een voorbeeldige barmhartigheid, dat ik me gedrongen gevoel, hier openlijk van deze plaats een woord van hulde uit te spreken aan die edele vrouwen en manneD, die dag in, dag uit, ja vaak tot laat in den nacht, onvermoeid in de weer waren om de ongelukkige slachtoffers van den rampzaligen oorlog te voeden, te kleeden en te huisvesten. Ik heb hen bezig gezien in hun nobel werk, hierin dapper bijgestaan door onze kloeke landweermannen, hierin krachtig gesteund door onze raensch- llevende burgery. Ik weet, wat zy in dien voor ons allen zoo onvergetelyken tyd gewrocht hebben. Het is daarom een behoefte des harten, hier openlyk van deze plaats, die tal van weken het tooneel geweest is, van zooveel leed eenerzyds en van zoo veel hulpbetoon anderzijds, die ruim 3 maanden het vredig oord was, waar de Engel der Liefde haar beschermende vleugelen had uitgestrekt, dit alles uit te spreken. Eo waar de menschen nog zóó ge voelen, nog zóó handelen, daar mogen wy niet ontmoedigd wezen, daar mogen wy het vertrouwen in de toekomst niet verliezen. Wel i« dat vertrouwen door hetgeen wy buiten onze grenzen zagen gebeuren, diep geschokt geworden. Wel werd by den aanblik van de naamlooze ellende en het schrynend wee van den oorlog door velen de vraag gedaanIs dat nu de hooggeroemde beschaving der twintigste eeuw Wel bloedde het hart, als de lange doodenlysten onder onze oogen kwamen met de namen van duizeude en duizende jonge mannen uit alle rangen en standen der samenleving, verslonden door den wreeden afgod van den oorlog. Dan waren wy in een stemming, dat wy twijfelden aan het goede in den mensch, wanhoopten aan zyn zegepraal. Maar als dan weer de genius der menschheid in de gedaante der zelf opofferende liefde verscheen, dan keerde het vertrouwen terug, en wy schepten nieuwen moed. Moed om te arbeiden voor de ge meenschap, moed om te stryden voor de beginselen van liefde en gerechtigheid. Moed om ons opnieuw aan te gorden voor den schoonen kamp aan het staatspensioen voor al de arme ouden van dagen een vaste plaats in onze wetgeving te verzekeren. Want de toestand, waaronder wy thans leven, deugt niet. Immers vele ouden van dagen ver krijgen staatspensioen, terwyl zy het niet noodig hebben, en omgekeerd wordt het aan velen onthouden, die er behoefte aan hebben. Dit dient anders te worden, want het is toch zeker niet te veel gevergd, dat ook aan hen, die het dringend van noode hebben, het staatspensioen wordt toegekend. Minister Treub heeft begrepen, dat die misstand niet langer mocht bestendigd worden. Minister Treub, hoewel vroeger een verklaard tegenstander van staat spen- sionneering, en wel in die mate, dat hy de vryzinnigen, die geleid doorEngelaod's voorbeeld en afgeschrikt door de slechte werkiDg van de dwangverzekering in Duitschand ten opzichte van de staats- pensionneeriDg een andere overtuiging gekregen haddeD, voor politieke slimme- liDgen hield. Minister Treub heeft, lettende op hetgeen in ons volk leeft en woelt, ingezien, dat de staatspen- sionneering in onze wetgeving voor altoos moest worden vastgelegd. En de Minister heeft by de Staten- Generaal een wetsontwerp ingediend, waarby het staatspensioen aan alle be hoef tigen verleend wordt, die den zeventigjarigen leeftyd bereikt hebben, met uitzondering van de bedeelden en de misdadigers. Nu mogen wy de uitsluiting der be deelden, die de armsten der armen zyn, in hooge mate betreuren, wy moeten, gegeven de ernstige finantiëele moeilyk- heden, waarin ons land tengevolge van den oorlog en de mobilisatie verkeert, ons al zeer gelukkig pryzen, wanneer wy datgene verkrijgen, wat ons door Treub's wetsontwerp gegeven wordt. In verband daarmede kan ik mede- deelen van een alleszins betrouwbare zyde vernomen te hebben, dat de te huffen belastingen voor aflossing en rentebetaling van de groote Nationale Leening geen beletsel zullen vormen voor de behandeling van genoemd wets ontwerp door onze volksvertegenwoor diging. En hoe eer dat gebeurt, hoe eer dit wetsontwerp door de Kamers wordt aangenomen, en hoe eer dit in het Staatsblad verschynt, des te beter. Want dan hebben wy alvast weer een stuk staatspensioen veroverd. En gedachtig aan het oude spreek woord, dat Rome niet in één dag ge bouwd is, zullen wy, zoodra dit rt itaat verkregen is, onverpoosd onze pa- ganda voortzetten, totdat wy :ens genaderd zyn, waar wy wezen monteo, totdat wy er in zyn geslaagd een staats pensioen te verkrygen van ten minste drie gulden 's weeks op vyf-en-zestigen- jarigen leeftyd voor alle mannen en vrouwen, die behoeftig zyn. Helpt mede dit streven te bevorderen, en spoort anderen aan onze banier te volgen, opdat onze Bond zy en blyve een nationale kracht, waarmede elke regeering, die de volksovertuiging tot richtsnoer voor haar regeeringsdaden maakt, verplicht is rekening te houden. Met een krachtige aansporing tot hen, die nog geen leden der afdeeling zyn, tot haar toe te treden, besloot spreker zyn openingswoord. Hierop hief de zaal onder begeleiding der muziek op de wyze van het Wilhel mus het Bondslied „Niet een zy arm en oud" aan. Alsnu kregen wy vóór de pauze te hooren „Een Offer", een dramatische schets in één bedryf door I. C. Boers Bloem en na de pauze „Een slaaf der Eubiotiek", een schets m één bedryf door Davidofsky. Was het eerste stuk een pakkend en ernstig propagandastuk voor het staats pensioen op 65-jarigen leeftyd, het tweede stuk was van komischen aard en deed het publiek vaak schateren van het lachen. Beide stukken boeiden niet alleen door den inhoud, maar ook door het mooie spel, dat wy van de werkende leden van „Concordia" te zien kregen. Ook de jongste, nieuwe kracht, joDgej. C. D. Padmos, speelde met groote ongedwongenheid en natuur lijkheid haar rol van „Geesje". Een welverdiend daverend applaus viel den executanten ten deel. De voor zitter dankte hen voor het gesmaakte kunstgenot, voor de medewerking die „Concordia" wederom ten behoeve van het beginsel der Staatspensionneering verleend heeft en beveelt de afdeeling in haar voordurende welwillendheid aaD. Met het gezamenlyk zingen van het „Afscheidslied" op de wyze van „Wien Ntèrland's bloed", werd deze in allen deele geslaagde propaganda-avond be sloten. Hedenmorgen omstreeks 11 uur had aan de Engelsche Kade een ongeluk plaats, dat gelukkig nog goed is afge- loopcn. De arbeiders J. M., J. v. d. II. en J. P. vielen, door hel breken van de loopplank, te water. Genoemde perso nen werden door hun mede-arbeiders uit het water gehaald, en bleken met een nat pak te zijn vrijgekomen. Door Gedep. Staten van Zeeland is de sluiting der jacht als volgt bepaald: 1°. op houtsnippen met ingang van 1 Maart, op waterwild met ingang van 1 April, en op watersnippen met in gang van 15 April a.s.; 2°. in Zeeuwsch-Vlaanderen waar'' de gewone jacht reeds gesloten .s het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1