ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 20 Januari 1915. D, 10 BERICHT. Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. Prys per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderljjke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrydag. 7lste JAARGANG, No. 9649. Diracteuri A. J. DC LOOZE Jr. UHqavar-Hoofdredacteur A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. By contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór S.30 ure. Het Bureau van dit Blad (hoek Schuit haven te Zierikzee) is eiken werkdag geopend van des voormiddags 9 - tot des avonds 8 ure, tot het aannemen van advertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het -adverteerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abon nement van U, UUU) 1UUU, UUUU UI UUUU 1UIJUIU, binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervoor is aan het Bureau ver krijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. Gevonden op den openbaren weg; Een Schort. Portemonnaie. Handschoen. Zilveren Broche. Paar zwarte Kousen. Ceintuur. Twee Jongensjassen. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders on bekend zijnterugontvangen in de le helft der maand Januari 1915: Brieven: Monsieur Edauard Lenaerts, classe 10, S Armee België. M. Jacques Philippe Foutrel, 5 Reg. corap., Harderwijk. Een briefkaart zonder adres. P.S. Aan de afzenders wordt beleefd verzocht hun adres op de achter zijde der brieven te vermelden, opdat deze by onbestelbaarheid aan hen kunnen worden terug gegeven. Nader blykt, dat de groote over winning die de Engelschen by La Bassée op de Duitschers zou behaald hebben, en waarvan wy in ons vorig nummer hebben melding gemaakt, louter phantasie geweest is, want dat daar ter plaatse wel gevochten is, maar dat de Engelsche aanval werd afgeslagen. Vindingrijke Engelsche oorlogscorres pondenten hadden dit bericht uit hun duim gezogen, en in geuren en kleu ren de wereld ingezonden, met de blykbare bedoeling den onaangenamen indruk over de Duitsche zegepraal bij Soisson8 weg te nemen, althans aan merkelijk te verzwakken. Men zal dus goed doen in het vervolg aan de mededeelingen van de Engelsche oorlogspers geen onvoorwaardelijk geloof te slaan. Het aanhoudend slechte weer be lemmert de krijgsverrichtingen. Men bepaalt zich van weerskanten tot artilleriegevechten. Wel melden de Russen, dat zy in de Karpathen op de inmiddels versterkte achterhoede van de Turksche legermacht een verpletterende overwinning be vochten hebben. Wat daarvan aan is, kunnen wy hier niet beoordeelen. En dit te minder, omdat van andere zyde wordt medegedeeld, dat de Russen in de Karpathen een geweldige nederlaag geleden hebben, waarby 3000 Russen zouden gesneuveld, en elf officieren en 600 man gevangen genomen zyn. Groot-Brittannië, dat door het aan houden van koopvaardijschepen den handel ernstig belemmert, wordt nu zelf bedreigd door een Duitsche onderzeevloot, die tot taak heeft den toevoer van levensmiddelen aan Engeland af le snijden. Wurst wider Wurst, denken de Duitschers. Honderd zestig Evangelische predikanten te Berlyn, die op kerkelijk gebied tot verschillende richtingen behooren, hebben een verklaring onderteekend, waarin zy protesteeren tegen hun wettelijke uit sluiting in het leger deu staat met de wapefcen te dienen. Zij vinden die uit sluiting niet gerechtvaardigd, zien daarin een achteruitgang van hun stand en driDgen bij den Rijksdag aau op hun gelijkstelling in dit opzicht met andere staatsburgers. Dy Triple Entente oefent, gelijk de Stockholmsche bladen klagen, op Zweden pressie uit iot verkrijging van den doorvoer van munitie en oorlogsmateriaal naar Rusland. Da regeeriug is echter vast besloten de neutraliteit van Zweden tot eiken prijs te handhaven en liet doorvoerverbod te doen eerbiedigen. Er blijkt uit dien sterken aandrang, dat Rusland reeds gebrek heeft aan oorlogs- benoodigdheden. Gemeld wordt dan ook, dat de nieuwe Russische lichtingen dringend behoefte aan geweren hebben, en dat zij daarvan eerst voorzien worden, als door het sneuvelen of gekwetst worden van de aan den strijd deel nemende soldaten geweren vrijkomen. Duitsche troepen worden in grooten getale door Hongarije per trein naar de Servische grenzen vervoerd, teneinde deel te nemen aan een nieuwe offen sieve beweging van het Oostenryksche leger tegen Servië. Tal van Oostenryksche frmilies ver laten Italië, omdat zy bevreesd zyn, dat Italië aan den oorlog zal deelnemen. Aan de grenzen van Trente zijn reeds groote Italiaansche troepenmassa's samen getrokken, zeker niet met een voor Oostenrijk vriendelijke bedoeling. Of het den voorraaligen Duitschen rijkskanselier, Von Billow, dio thans als gezant van Duitschland te Rome toeft, nog ge lukken zal de Italiaansche regeering te bewegen neutraal te blijven in dezen oorlog, moet de tyd leeren. Zy, die in Italië Duitschgezind zjjnof afkeerig zyn van eiken oorlog, wenschen behoud der neutraliteit. De Egyptische bevolking is zeer ontevreden over de onttrooning van Abbas II als Khedive van Egypte en ziet daarin een beleediging van haar godsdienstige en nationale gevoelens. De Japan8clie bladen verklaren zich schier eenparig tegen het zenden van hulptroepen naar Frankryk. Pichon heeft namelyk de Japanners aangespoord hun troepen naar Europa te zenden, teneinde aan den stryd deel te nemen. Een der Japansche bladen Asaki, schryft, dat, wie anderen voor de overwinning noodig heeft, reeds den stryd verloor. Het schijnt, dat de Japansche regeering van andere oogmerken zwanger gaat. Graaf Okuma heeft in het blad Kokumin verklaard, dat Japan een grootere taak heeft dan over het lot van onbeteekenende Duitsche koloniën te beschikken. Het zou kunnen zijn, dat Japan, wat deze grootere taak betreft, het oog had op onze Indische bezittingen, en dat het, nu Engeland en Frankrijk door den oorlog worden beziggehouden, het tijdstip geschikt acht oin zijn slag te slaan. Zal, als het zoover mocht komen, Amerika bij machte zijn, dat te verhinderen Kapitein Joseph Johannes Fourie, de leider der opstandelingen in Zuid-Afrika, is door een Engelschen krijgsraad wegens hoogverraad ter dood veroordeeld en h6t vonnis is reeds aan hem voltrokken. Zijn broeder is tot tien jaren dwang arbeid veroordeeld. De kapitein heeft voor den krijgsraad zich zei ven verdedigd. Hij zeide: „Ik wil weergeven waarom ik op den lGe December een gewapende macht legen de Britsche troepen in hel veld had. Ik ben geboren Transvaler, gebo ren onder de republikeinsche vlag. In den laatsten oorlog heb ik tegen de En gelsche Regeering gevochten, totdat ik zwaar gewond in liet hospitaal werd gebracht. Terwijl ik gevangen was als een gewonde, heeft een Engelsche offi cier mij 'n blauwe wonde gestoolen met een revolver. Dat heeft mij geen lekker gevoel tegenover de Engelsche natie doen vormen, maar mijn eigen gevoel heb ik bedwongen, hopende, dat de Engelschen met ons, zouden samenwerken om een voorspoedig Zuid-Afrika le kunnen vor men. Deze toestand heeft eenige jaren geduurd, en mijn ondervinding is, dat, waai* de Engelschen een kans gekregen hebben om dc gevoelens van de Afrika ners zeer le doen, daar is dat hun een plezier geweest. En Rod weet, dat zij mij dikwijls in mijn hart gekrenkt heb ben, En ik daag eiken Engelschman uil, wanneer het hem overkomt, onder een andere natie le slaan, en wanneer zijn gevoelens in eeni,4 opzicht worden gekrenkt, om le zeggen, dat ik een fout heb gemaakt. Toen er een lijd geleden sprake was van oorlog in Dnilsch Zuidwest, was ik één van die personen, die er niet over geraasd hebben, doch er toch tegen wa ren, want ik kon niet inzien, waarom onze regeering een oorlog zou verklaren tegen Du'ytschland, dat ons nooit eenig kwaad had gedaan. Ik kon niet inzien waarom onze jonge Afrikaners zouden vechten om de eer van Engeland op le houden: wanneer wij nagaan van de Slachtersnek-moord, van dc moord aan dé Bloedrivier in Natal en dc moord op onze menschen te Pictretief, gepleegd door de kaffers onder aanvoering van Engelsche officieren, wanneer ik denk aan dc 30.000 vrouwen en kinderen, die vermoord zijn, zie ik niet in waarom ik Engeland's eer zou ophouden en daag ik een ieder uil met de vinger op mij le wijzen en le.zeggen: je hebt een fout' 'gemaakt. Ik weet dat de regeering mij be schouwt als een rebel, en teleurgesteld is over mij. Ook ik ben teleurgesteld over de regeering, die ik daar heb ge steld, en waarvoor ik mijn bloed heb opgeofferd. Er wordt gesproken van ge lijke rechten. Ga maar naar de gevan genis en krijg een gewone quitantie voor een pijp, cn zie of er een enkel woord Hollandsch op is. Waar komen die ge lijke rechten dan in?" .,10 October ÏJ. w&j k naar een concert in het Opera-gebouw gegaan, gegeven ter nagedachtenis van onzen gc- achten President Krügcr op zijn verjaar dag. In plaats van muziek te hooren en aanspraken over het leven van President Krügcr, heb ik daar vuile scheldwoorden gehoord, en terwijl door een dominee '11 openingsgebed werd gedaan, is „Rule Brittannia" met stokken door onze ke len afgesloolen, en werden de dames met rotte eieren op het platform gegooid. Als dit Britsche gelijkheid is, dan wil ik daar niet onder leven, dan is het mij een grooter eer hier te slaan als gevangene, dan als een officier in het Engelsche leger". Commandant Eourie richt zich thans hoogcr op, en zegt met nadruk: „Wat ik heb gedaan, deed ik met open oogen en uil eigen vrije, overtuiging. Ik hen zelfs vandaag nog overtuigd, dat God dit onrecht niet zal gedoogen, en ik ben vandaag nog overtuigd ervan, dat er nog menschen genoeg in hel veld zijn om Zuid-Afrika te redden". Dan wendt Fourie zich 0111, naar zijn broer, die naast hem in een stoel zit cn op hem wijzend zegt hij: „Wat mijn broer betreft, mijn invloed heeft hem bewogen le doen wat hij heeft gedaan, onder mijn orders cn instructies, en ik zou het Hof willen vragen in aan merking te nemen, dat-'hij jong is. Hij is mijn jongste broer en hij geloofde in mij. Als er vandaag van die Afrikaners in het Hof zijn, die "hun hart nioesten uitspreken als ik dit vandaag moet doen en zij geen Godloochenaars zijn, kunnen zij geen andere woorden gebruiken, dan ik vandaag uitspreek. Ik kan nietvalsch wezen. Ik heb het nooit kunnen wezen in mijn leven, en God zal mij bewaren, dat ik het ooit word. Mijn daden hebben altijd mijn hart gewezen. „Ik ben niet van. plan het Hof om genade le vragen. Genade van mijn God, die mij geleid heeft, was genoeg; maar ik vraag de manschappen, die onder mij hebben gediend, genadig te behan delen. Mijn invloed was sterk over hen". Wij meenen aan dc nagedachtenis van dezen man, die als. een held voor zijn vaderland stierf, verschuldigd te wezen zijn pleitrede in haar. geheel in pns blad over le nemen. HUID-AFRIKA. Uit Pretoria wordt aan de Times gemeld De regeering heeft bevölen, dat die leden van de verdedigingsmacht die niet 1 opzettelijk meegedaan hebben aan den opstand, vrijgelaten zullen worden en 1 naar huis zullen mogen terugkeeren onder voorwaarde, dat zij zich goed gedragen. Er zal echter geen pardon gegeven worden voor de wettelijke ge volgen van hun actie, vóór het parle ment over de kwestie beslist heeft. De kennisgeving, waarby de invrijheids- stelling vaa zekere opstandelingen wordt aangekondigd, omvat op groote schaal leden van de verdedigingsmacht, die bij den opstand van Maritz betrokken zijn geweest. Officieel is medegedeeld, dat er volgens het hof van ouderzoek eenige verzachtende omstandigheden gevonden zijn voor het gedrag van sommige op standelingen, voor zoover zij door Maritz gedwongen zyn om aan den opstand mee te doon. Maar er wordt op gewezen, dat het billijk en noodig is in het openbaar belang om hen, die opzette lijk in verzet gekomen zijn, voor den rechter te brengen. AMERIKA. Te Montecello in den Amerikaanschen staat Georgia, is de lynchwet weer eens toegepast op vier negers, vader, zoon en twee dochters, die in de gevangenis zaten omdat zij het hoofd van politie hadden afgeranseld. Blank janhagel haalde de gevangenen uit de cel en hing hen op aan den eersten den besten boom. ITALIË. Tengevolge van de aardbeving zou ook het meer Remi, bekend uit de Romeinsehe geschiedenis, vrijwel droog- geloopen zijn. In wetenschappelijke kringen te Rome en elders beeft men nu Jhoop, het schip van keizer Nero, dat van ivoor moet geweest zijn, te kunnen vinden. Reeds vele pogingen, om dat schip, dat op den bodem van het 'meer ligt, te ontdekken, faalden tot nog toe. Thans, nu hier en daar nog slechts enkele meters water boven dien bodem staan, is er kans iets meer er van te weten te komen. Volgens de Secoio is de Neder- landsche regeering voornemens binnen kort een buitengewoon gezant bij het Vatikaan te benoemen. De Koningin heeft zoo meldt het blad den Paus door kardinaal Van Rossum met zijn verkiezing geluk laten wenschen. De kardinaal zou den Paus gevraagd hebben, of het dezen aange naam zou zijn, dat er e6n vertegen woordiger van zijn land bij het Vatikaan geaccrediteerd werd. En de Paus zou hierop toestemmend geantwoord hebben. FRANKRIJK. Uit Parijs wordt gemeld, dat de deskundigen, die belast waren met het onderzoek naar de geestvermogens van den man, die Jaurès vermoord heeft, tot de slotsom zijn gekomen, dat de moordenaar niet ten volle voor zijn daden verantwoordelijk is. ENGELAND. YARMOUTH, 19 Jan. Hedenavond om half negen heeft een vyaodelyk luchtschip hier verscheidene bommen geworpen, die vry belangrijke schade hebben aangericht. Er ziin, naar gevreesd wordt, enkele slachtoffers. NEDERLAND. VLIELAND, 19 Jan. Hedenmiddag zijn boven de Noordzee 3 Zeppelins waargenomen, 2 komende uit het Westen, die in noordelijke richtiüg verdwenen, en de derde uit het Oosten, die in wes telijke richting verdween. Ook is er kanongebulder gehoord. SOESTERBERG. Alhier heeft Zondag op de heide een treurig ougelijk plaats gehad. Een 19-jarige zoon v. d. Hoek, beambte van de Utrechtsche Waterlei dingmaatschappij, was 's middags alleen de hei ingegaan en had een konijnenhol gevonden op een steile glooiing van een heuvel. I Hij heeft getracht de konijnen te ont- j graven en had zich, toen het gat groot 1 genoeg was, daarin gewrongen mot het bovenlijf. De boven hem rustende zand laag stortte in en de oppassende jongeling, later, toen zyn familie hem ging zoeken, door zijn broeder gevonden, is gestikt onder de zandmassa. 's.-GRAVENHAGE. De arts, de heer T. alhier verdacht van strafbare prak tijken, is uit het gemeente-ziekenhuis naar het Huis van bewaring overgebracht. Zyn huisgenoote, die j.l. Donderdag avond mede naar het ziekenhuis werd gebracht, wordt daar nog verpleegd. DINTELOORD, 19 Jan. Zaterdag j.l. deed de heer A. Geluk by den burgemeester alhier aangifte, dat aan den zeedijk een my 11 was aangespoeld. Oogenblikkelyk werd het onveilige terrein door militairen afgezet. Door het onstuimige weder mocht het Zondag niet gelukken, de myn onschadelijk te maken, wat nu gister is gebeurd. BREDA. De heer J. D. Leeuwe alhier hoopt deu 24 Februari als Inspecteur der Levensverzekering, zijn 25-jarig jubi leum to vieren. Sedert 1 April 1895 trad hij in dienst dec Algem. Groninger Levensverzekering-Maatschappij. Te voren was hij als zoodanig werkzaam bij de „Dordrecht". Staatspensionneerlng. ZIERIKZEE. Aanstaanden Zaterdag avond zal te dezer stede met welwillende medewerking der rederykers-vereeniging „Concordia", door de aföeeling Zierikzee van den Bond voor Staatspensionneering een propaganda-avond in de Concertzaal worden gehouden. Men schryft ons uit de grensstreek Een burgemeester van Westelyk Zeeuwsch-Vlaanderen, reizende door België, werd, verdacht van spionnage, 24 uren door de Duitschers gevangen gehouden. 't Was najaar 1914. Hy h8eft thans een lotgenoot gevonden in een collega uit Weetelyk Zeeuwsch- Vlaanderen, die den nacht in een stationsgebouw moest doorbrengen, wyl zyn papieren niet precies in orde waren volgens het bordeel der Duitschers. DEN OSSE, 18 Jan. Hedenmiddag werd hier een myntotontploffinggebracht, waarvan de uitwerking voor vele nabij gelegen gebouwen van zooveel beteekenis was, dat tal van ramen en glasruiten vernield werden, muren en daken scheurden en tal van dakpannen werden weggeslingerd. NOORD WELLE. By Kon. Besluit van 16 dezer is aan mej. de wed. M. Paasse alhier, oen pensioen van f 15 toegekend, ingevolge de weduwenwet voor de ge meente-ambtenaren 1913. BRUINISSE. Het totaal aantal loten, genomen in de Verloting van Kunst voorwerpen ten bate van het Koninklyk Nationaal Steuncomité, bedraagt voor deze gemeente 128. ST.-ANNALAND, 19 Jan. In de her berg van den heer C. Scherpenisse. hield de kolenbond „Ons Belang" Vrijdag avond zijn drukbezochte jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. W. Elenbaas, hield by de opening een flink uitge werkte redo, waarin hij er op wees, dat de zaken 't vorige jaar niet waren ge gaan zooals wenschelijk geweest was, dat b.v. de reeds lang bestelde kolen nog niet aangekomen waren, maar dat het bestuur in dezen geen verwijt kon treffeD, 't was een gevolg van de tijds omstandigheden. Nadat de socretaris de notulen van de vorige vergadering had voorgelezen, die ongewijzigd werden goedgekeurd, deed hij rekening en verautwoording over het afgeloopen jaar. Aangekocht waren 5226 H.L steenkolen, daarvoor was ontvangen met inbegrip van het goed slot over 1913 f 5091,38, terwijl de uitgaven f 4907,33 bedroegen, er is dus f 104,05 in kas. Het salaris van den secretaris werd weer bepaald op 1 ct. per H.L. Nog werd besloten en wel met algemeene stemmeD, om over 1914 aan den secre taris :eeii gratificatie van f 15 te geven, bijaldien het verwachte schip kolen niet mocht aankomen. Als secretaris wordt nu herkozen met 94 van 107 uitgebrachte stemmen, de heer C. Scherpenisse Az., als bestuurslid de heer C. vau Dussen, met 92 en de heer I. Overbeeke met 90 stemmen. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1