ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 18 Januari 1D5, Courant). Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDING!" (Zlerikzeesche ABONNEMENT. Prijs per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,06. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 71ste JAARGANG. Ns. 9648 Directeurs A. J. DC LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. By contract belangryke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór 9.SO ure. Nu de Duitschers bij Soissons na 'n feilen strijd, waarin de Franschen zich dapper weerden, een strategisch beteekenisvol voordeel behaald heb- ben, zullen deze ongetwijfeld bun stellingen aldaar aanmerkelijk ver sterken, teneinde lot eiken prijs liet doorbreken van bel Duilschc leger tc voorkomen. De Duitschers staan toch bij Soissons het dichtst bij Pa rijs. Het zou ons dan ook ganschclijk niet verwonderen, indien wij op dal punt binnenkort van hevige gevech ten hoorden. De Engelschen hebben, naar zij berichten, bij La Basscc de Duitsche stellingen veroverd. Russische cavalerie is ten Zuiden van Ortelsburg in Oost-Pruisen bin nengevallen, en heeft eenige dorpen bezet. De F rank f. Zeitung deelt mede, dat de Russische opmarsch door de Duit sche troepen tot staan is gebracJil. De Belgische regeering. die in liet Noorden van Frankrijk, te Havre, haar zetel heeft opgeslagen, heeft alle ongehuwde mannen van 18 .50 jaar voor den krijgsdienst opgeroe pen. Zij, die niet aan den strijd wen- schen deel te nemen, zullen voor nuttige openbare werken gebezigd worden. Van Rumcnië, dat een leger van 000.000 man op de been heeft, en dus in militair opzicht als de sterkste staal van den Balkan te beschouwen is, wordt beweerd, dat hel eerst daags aan den wereldoorlog zal deel nemen, en in dat geval zich aan de zijde van de Entente-Mo gendhedeii zal scharen. .Met Bulgarije zou over een zijn gekomen, dal liet zich buiten den strijd zal houden, en dal het voor zijn onzijdige houding door Ru- menië schadeloos zou worden ge steld. Wat van een en ander waar is, moet nog blijken. Het zou kunnen zijn, dat de wensch de vader van de gedachte was. Het Parijsche dagblad de Temps bericht, dat de Rumeniërs, die aan de Zwitsersche hoogescholen studee- ren, reeds telegrafisch een mobilisa tiebevel hebben ontvangen. Albaneesche troepen hebben zich opgemaakt teneinde Montenegro bin nen te vallen. Een voorpostengevecht zou reeds geleverd wezen, dat in het voordeel der Albaneezen zou zijn uit gevallen. Rusland is bezig het groothertog dom Finland geheel en al te russi- ficeeren. Inzonderheid heeft de soci alistische partij onder die russifi catie veel te lijden. Haar pers is ge deeltelijk opgeheven, gedeeltelijk tot zwijgen gebracht. Meer dan 80.000 socialisten zijn gedwongen geworden naar Amerika uit te wijken. Ook zijn enkele partijleiders naar Siberië ver bannen. De Amerikaansche Minister van Buitenlandsche Zaken heeft de Bril- sche regeering de ontvangst gemeld van Engeland's voorloopig antwoord op de bekende Amerikaansche nota in zake het aanhouden van Ameri kaansche koopvaardijschepen Hij zal de volledige Engelsche nota van ant woord afwachten. In den Amerikaanschen Senaat heeft een lid aangedrongen op de samenstelling van een commissie, aan wie zal worden opgedragen te onderzoeken, of de Vereenigde Staten zich voor het geval van een oorlog voldoende voorbereid hebben. De Amerikaansche regeering zal bij het Congres een voorstel indienen lot invoering van 'n luchtpostdienst voor liet vervoer van de belangrijkste brie venmalen. Voor dezen dienst zullen 2000 vliegers noodig zijn. Deze zullen in de militaire scholen hun opleiding ontvangen. De Koning van Zweden heeil Za terdag den Rijksdag met 'n troonrede geopend, waarin hij allereerst ge waagde van den Europecsehen oorlog en de onzijdigheid, waartoe Zweden bij den aanvang van den oorlog heeft besloten, en die tot dusver gehand haafd heeft. Hij gaf vervolgens een overzicht van de militaire maatrege len, die tol handhaving van de onzij digheid en tot beveiliging van l rijk noodig zijn geweest. De zorg voor de onzijdigheid, waar loc bereidwillig persoonlijke offers zijn gebracht, en de onafhankelijk heid van Zweden eischeu, dat de weerkracht van het land nog langer versterkt blijft. Hoewel Zweden thans vrede geniet, heeft het occononiisehc leven der be volking den terugslag van den oorlog ondergaan. Veel heeft hiertoe bijge dragen het feit. dat de volkenrechte lijke bepalingen, die vroeger de rech ten der onzijdige staten en van hun onderdanen regelden, thans door de oorlogvoerende staten niet worden erkend. De Koning gewaagde verder van de mei Noorwegen gemaakte afspraak met betrekking lot den Europecsehen oorlog, en van de op uitnoodiging van den Koning van Zweden gehou den samenkomst der Scandinavische Koningen, hetgeen alles ten doel had de positie van Zweden te versterken De Koning uitte vervolgens den wensch, dal de goede verstand hou-; ding tusschen de Skandinaafsche lan den hierdoor nog inniger moge wor den, en zcide dan; Wanneer onze onzijdigheid, naar ik hoop, kan wor den gehandhaafd, toch moeten wij krachtige 'maatregelen nemen voorde verdediging des lands en verlichting van de economische gevolgen, die vooral voor de kleine luiden uit den oorlog voortvloeien. Alleen een volk, dat sterk is door vaderlandlievende offervaardigheid en saamhoorigheids- bcsef kan met vertrouwen moeilijke lijden tegemoet gaan. Dc troonrede herinnert ten slotte, onder dankbetuiging aan het besluit, door den Rijksdag in zijn laatste zit ting genomen, tot versterking dei- la ndsverdediging, en zegt, dat de ver- eischte toestemming voor de verzeke ring der landsverdediging aan den Rijksdag zal worden gevraagd. FRANKRIJK. Dinsdag is dc bekende Belgische vlieger, Jan Olieslagers, leelijk ge vallen in de buurt van Calais, maar hij is er goed afgekomen. Hij vloog op een tweedekker, dicht- bij de kust, waar de windstrponiin- gen zeer verraderlijk kunnen zijn. Van een hoogte van ongeveer 30'M. stortte de tweedekker, dien Oliesla gers in gezelschap van zijn mecani cien probeerde, ter aarde. 'I Toestel is natuurlijk vernield, maar de vlie ger en zijn helper liepen met den schrik en eenige onbeteekende ver wondingen vrij. NEDERLAND. I GROENLO. Zaterdagmiddag is 'w 19-jarige leidekker uil Zutphen, toen hij bezig was met hel herstellen van het stadhuis alhier, van een hoogte 1 van 10 meter gevallen en gedood AMSTERDAM Men zal zich hor inneren, dat korten tijd geleden ge- meld werd, dat alhier een persoon gearresteerd was, verdacht den dief stal in het Penningkabinet te 's-Gra- venbage tc hebben gepleegd Dit be richt was toen niet in allen decle juist. Vooreerst niet omdat de tijde lijk aangehouden persoon niet voor den dader van den diefstal, doch voor er bij betrokken werd gehouden en voorts niet omdat dc arrestatie niet gehandhaafd kon worden. Thans kan echter worden gemeld, dat deze persoon, die na zijn aanhouding te dezer stede, toen hij weer in vrijheid, was gesteld, gevlucht was en wiens spoor de politie bijster raakte, te Arnhem aangehouden is, nadat de politie zijn adres daar ten slotte had ontdekt. Het is een zekere V., eigen lijk een timmerman, maar die zoo'n beetje schijnt te liefhebberen in han del in oudheden en dergelijke. Overigens schijnt hij wel ernstig verdacht tc worden van hij vroegere inbraken betrokken te zijn gpweest. De aangehoudene, die, zooals ge zegd, verdacht wordt op eenigerici wijze de hand te hebben gehad in den diefstal in hel Penningkabinet, is gevankelijk van Arnhem naar Den Haag overgebracht door maréchaus sees, die. hem aau de Haagsche po litic overgaven. s-G R A YE N HAGEDe arts T. en zijn huisgenoote, die Donderdag naar hel ziekenhuis werden vervoerd, be vinden zich daar nog steeds. Hoewel hun toestand steeds vrij goed is, kan van een vervoer van den heer T., om hem in handen der justitie te stéllen, de eerste dagen nog geen sprake zijn. Genoemde arts wordt verdacht van strafbare handelingen tegen de zeden. De anders in den avond stille omgeving van dc Lepelstraat en den Zuidwal alhier was •Vrijdagavond ge durende eenigen tijd het tooneel van opschudding. Politiësignalen weer klonken en zelfs knalden eenige re volverschoten. Voorbijgangers had den in het gemeente-schoolgebouw aan de Lepelstraat een zwak schijn sel van licht bemerkI. Zij deelden hun bevinding mede aan een politie beambte, die aanstonds een onder zoek instelde. Toen de politieman bij het schoolgebouw kwamkwamen daar juist 2 personen uit, die ijlings het hazenpad kozen. De politiebe ambte blies op zijn signaalhoorn, sommeerde de vluchtelingen te blij ven staan, en loste, om heil schrik aan te jagen, eenige revolverschoten in de lucht. Hij zette hen na en slaagde er in één hunner een paar straten verder te arresteeren. De andere inbreker wist te ont snappen. ROTTERDAM. Na een periode van rust, van half October ongeveer af. werd Zaterdagavond lialftwaalf de brandweer van het Westelijk stads gedeelte weder eens door een of anderen flauwen grappenmaker ge alarmeerd voor brand in de Span jaardstraat. Het begon met de red dingsbrigade te waarschuwen en nau welijks was deze op weg of de telefoon werd in werking gesteld om dc spuilhoofden, die aan het tele foonnet zijn aangesloten, daarvan te verwittigen. En weldra stond hel per soneel van de spuiten 31, 32, 31. 35, 36 en 19 met spuiten en wagenlad ders druipnat van den regen in de Spa lij aards traa t', waar niets van brand te zien was. Hel is meer dan ergerlijk, dat aan dergelijke laffe streken geen einde komt, en de gezondheid der spuit gasten, bij een weersgesteldheid als, (lie van Zaterdagavond, voor niet in dc waagschaal wordt gesteld, door iemand, die zich veilig weet achter de telefoon. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Benoemd tot agent van politie W. Aalbregtse te Nieuweik' rk Belgische tooneelisten. Gisterenavond werd in hel „Huis van Nassau" door het Antwerpsfeh gezelschap, hetwelk een poos geleden met zooveel succes alhier is opgetre den, een tooneelvoorstelling of zoo als het op het aanplakbiljet luidde, een „vroolijke vertooning" gegeven. En inderdaad vroolijk was zij, want wie heeft niet genoten, wie heeft niet gelachen. Hel eerste stukje „Achter 't slot", een blijspel met 'zang in één bedrijf, bracht al aanstonds de lach spieren in beweging. De wijze, waarop de twee echtgcnooten, die van elk ander wilden scheiden, en in de ge vangenis zich ten slotte met elkander, verzoenden, door den heer en mevr. De Gruyter werden voorgesteld, was onbetaalbaar. Leuk was ook de ge vangenbewaarder, die door den heer Schmitz op voortreffelijke wijze werd weergegeven. Hel tweede stukje „Sis- ka van Roozeniael", eveneens 'n blij spel mei zang, oogstte zeker niet minder bijval dan het eerste. Daarin traden nog op de heer en mevr. Queeckers, die respectievelijk de rol van den eenvoudigen kruidenier en zijn vrouw vervulden, en de heer Schmitz, die voor den ouderwetschen dokter speelde. Mevrouw De Gruyter die in dit stukje de dochter van den kruidenier voorstelde, gaf als Pa ri sico ne mooi spel te zien. Het publiek juichte spelers en speelsters uitbundig toe, zoodat een paar malen hel gordijn moest ge haald worden. SCHARKXDIJKE. 15 Jan. Heden morgen was hier voor de haven een mijn aangespoeld. Dc kustwacht heeft er een 200-tal scholen op moeten lossen, eer ze tot zinkén was gebracht. BURGH, 18 Jan. Ook thans zijn weer eenige mijnen aangespoeld aan het strand alhier. ELLEMEET. Aan het strand in de nabijheid dezer gemeente is heden een zeemijn aangespoeld,, die heden middag met een geweldigen knal uit zichzelf is ontploft. NOORDWELLE. Op 1 Januari 1915 bedroeg het aantal ingezetenen 464, n.l. 248 mannelijke en 216 vrou welijke. DEN OSSE, 15 Jan. Hedenmiddag is er hier weer een zeemijn aange dreven. De kustwacht Jieeft er ver scheidene schoten op gelost, zonder deze tot zinken te kunnen brengen. Nog een andere mijn ligt hier, die men met ankers enz. heeft vastgelegd DREISCHOR. J.l. Vrijdagavond gaf de muziekvereeniging „Crescendo" alhier voor een zeer talryk publiek, h&re gewone winteruitvoering. Een zevental muziek stukken werden door het gezelschap verdienstelijk uitgevoerd, terwijl nog eenige nummers voor piano en viool ten beste werden gegeven. Een en ander mocht luiden byval inoogsteq. Een zevental voordrachten met zang, ter afwisseling gegeven, vielen blykens het applaus zeer in den smaak, zoodat dt geheele uitvoering goed geslaagd mag genoemd worden. De voorzitter dankte aan het einde voor de ruime opkomst en bracht den directeur, den heer Theewis, zyn dank 700r zyn toewijding, ook dit jaar betoond. De bevolking op 31 December 1914 bedroeg 1279 inwoners, zyoai 636 mannen en 643 vrouwen. Het aantal huwelijken was 10. OOSTERLAND, 15 Jan. Voor een, ondanks het gure ongunstige weder, tamelijk goed bezette zaal, gal de. thans op onze eilanden zoo bekend en populair geworden heer Leen- hoüts, in de zaal van den heer J. C. Beije, lieden ons een gezelligen avond met het voordragen van eenige zijner komische voordrachten Genoten en gelachen is er, bij iedere voordracht, die dc heer Leenhouts ten gèhoore bracht. „Oude Sientje" en „de drie aspi rant tooneellisten", die naar 'n prijs komen dingen, ze werden voortref felijk nagebootst. Wie in de gelegenheid is of komt hem te hooren en gaarne eens een avondje wil lachen en genieten, hij verzuime niet van die gelegenheid te profiteeren. Met den heer Sch'outen als pianist, die zijn sporen op dal gebied ook reeds verdiend heeft, en de pauzes zeer aangenaam wist aan te vullen, zijn genoemde heeren dan ook gerust aan te bevelen. BRUINISSE. Zaterdagavond werd in de Conferentiekamer een vergadering gehouden door de vereeniging „Alge meen Schippers- en Visschersbelang", die door 36 leden werd bijgewoond. Nadat de voorzitter de vergadering met een kort woord geopend had, werden de notulen gelezen en zonder aanmerking goedgekeurd. Door den penningmeester werd reko. ning en verantwoording gedaan van zijn beheer over 1914. De uitgaven bedroegen f 39,39, de inkomsten f 154,815, van de reddingboot waren de inkomsten f 1,235, de uitgaven f 36,14. Na aftrek vau het nadeelig saldo der reddingboot, bedraagt dus het batig saldo der vereénigiüg f 80,52. Den penningmeester werd dank betuigd voor zijn gehouden beheer. Voorlezing werd gedaan van een telegram van den Commandant der stelling Hellevoetsluis, mededeelende de verwijdering der mijn in het Dijk- water. Alsuu werd ovej gegaan tot het ver kiezen van een lid van het bestuur, inpTaat8 vail den heer P. Okkerse, die bedankt had. Na herstemming met den heer I. Jumelet Sr., werd de heer W. van den Berg gekozen. De drie aftredende bestuursleden, de heeren W. Otte, M. Vijverberg en Joh. de Waal Cz., werden als zoodanig her kozen. Voorlezing werd nu gedaan van het verslag der bespreking van de begrooting in de Tweede Kamer, met betrekking tot hetgeen de heer mr. Patijn aangaande <le nooden der visschery heeft in het midden gebracht. Naar aanleiding van het confereeren mot den heer mr. Patijn en Zijn Ed.'s optreden in deze, stelt de voorzitter voor alsnog terug te komen op het voorstel van 12 Dec. 1.1., aangaande het verzoek tot 50 pCl. vermindering der pachten, ingaande 1916. Hij stelt nu voor om daarvoor in de plaats ontslag of ontbinding van pacht- contract te verzoeken. Dit wordt aan genomen. Een ing( komen schrijven van den Anti-Oorlograad wordt voor kennis geving aangenomen. Besloten wordt aanvrage te doen, de verlichting in de Vlieger weder te ontsteken. Ook wordt besloten den heer mr. Patiju dank te betuigen voor hetgeen hij weer onder onze droeve omstandig heden deed. ST.-M AARTENSDIJK. By de politie is aangifte gedaan, dat Donderdag 14 dezer tydens den marktdag alhier, ten nadeele van den aardappelkoopman M. uit Poortvliet, een rywiellantaar is ontvreemd. Het getal jongelingen, dat voor de militie voor de lichting van het volgend jaar moet worden ingeschreven, bedrsagt voor deze gemeente 25. COLIJNSPLAAT, 15 Jan. Heden hield alhier de Werklieden-Vereeniging „Uit het Volk voor het Volk" hare jaar- lijksche vergaderiug in het café „Ooo- mans". Uit de rekening van den penning meester bleek dat de ontvangsten hadden bedragen f655,315, de uitgaven f 359,40, waaronder f 300,20 aan uitkeering bij ziekte aau 32 leden. Goed slot f 295,915, waarvan f 240 op de Rijkspostspaarbank werd geplaatst, zoodat thans in 't geheel op genoemde spaarbank f 1321,04 is gedeponeerd. Het bestuur werd met acclamatie her kozen, terwijl in de plaats van den heer J. Verburg Az., die bedankte, werd ge kozen de heer P. Clement. In de heden gehouden raadsver gadering was afwezig de heer M Noordijk. Ingekomen: 1°. Een rekwest van den havenmeester M. P. Stols om verhooging zijner jaarwedde; besloten werd deze m jaarwedde m6t ingang van 1 Jan. 1915 met f 50 te verhoogen; 2°. Idem van K. Jan se om verhooging dor jaarwedde voor den hulptelefonist en tot toekenning eener gratificatie, wegens meerdere diensten in 1914, werd aangehouden 3°. Idem van A. Vendeville om ver hooging zijuer jaarwedde voor kachels aanmaken in de openbare school, werd besloten deze met f 5 te verhoogen. Ontheffiog vau Hoofdei. Omslag voor den tijd van 4 maanden werd toegestaan aan mej. de wed. A. Bouterse. WijzigiDg werd gebracht in de ge meente-begrooting 1914. Besloten werd tot het doen van een herhaalde oproeping voor hoofd der openbare school en het salaris te wijzigen als volgt; Aanvang f 1100, 2 vijfjaar- lijksche verhoogingen van f 50; akte Fransch f 100 en verplichtend. Voor zoolang de vacature Hoofd der school duurt tijdelijk een onderwijzer op te roepen. HANS WEERT. Alhier is Zaterdag het lijk opgehaald van een Belgischen vluchteling, die Vrijdagavond te water was geraakt. COLIJNSPLAAT, 17 Jan In den nacht van Zaterdag op Zondag, om streeks half tvype uur, werden hier

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1