Nederland en de Oorlog. Brieven uit Parijs. Gemengd Nieuws. prijsopgave door het bestuur was ge vraagd. Ingekomen waren prijsopgave voor te leveren zwavelz. ammoniak van de heeren iVan Doorninek te Hans- weert, voor t 17: Ivostense te Rrui- ningen, voor f 17; Boogert te Middel burg, voor f 17,50. Meest al de leden deden bun aan het bestuur gedane opgaat gestand en de levering werd gegund aan de heeren Kostense. .Voor amm.-Superphosph. was al leen prijsopgave verstrekt door den heer Boogert te Middelburg, voor f 8,85. Hiervoor bleek minder lief hebberij. De heer Boogert zal in de gelegenheid gesteld worden de be- noodigde hoeveelheid te leveren. Voor kaïniet te leveren waren 2 prijsopgaven ingekomen, n.l. van de Mij. Dordrecht te Dordrecht, voor f 2,32, en de Internationale te Zwijn- drecht, voor f 2,30. Laatstgenoemde werd de levering gegund voor de be- noodigde hoeveelheid. .Voor patent-kali waren eveneens 5 prijsopgaven ingekomen van dezelf- de YfrftiaX réSp voor f 6,64 eiï f6,00. De Internationale werd de levering toegestaan. .Voor Peru-guano te leveren was prijsopgave ontvangen van den heer kortman te Rotterdam, voor 1' 10,15. 'Hiervoor waren maar een paar af nemers. De heer iWL de Wilde had in den loop der vergadering geadviseerd nog eenigen tijd te wachten met aan schaffing, op grond zijner meening, dal Amerika invloed op Engeland zou uitoefenen, wat betreft de door lating van schepen. Over het alge meen verwachtte de vergadering blijk baar weinig heil van langer wachten. De voorzitter sprak de hoop uit, dat bij de levering maar geen force- inajeur zich mocht voordoen. K E BÖ1 E W 8. Ned. Herv. Kerk. Zondag j.l. nam da. P. de Looze, pred. te Waarder, na een ruim 7-jarig verblijf, afscheid van zijn gemeente, met een predikatie over Hand. 20 vs. 27. Een zeer groote schare vulde het kerk gebouw, waaronder velen uit de omlig gende gemeenten. Den naar Barneveld vertrekkenden leeraar werd toegezongen Psalm 121 vs. 4, nadat hjj was toegesproken door ds. J. Hoek te Oudewater. Een zoon van wijlen ds. Kuysch v. Dugteren, jaren geleden pred. o. a. te St.-Annaland, te Axel en te Wemel- dinge, heeft zich in den Vrijstaat bij de laatste nederlaag der „rebellen" tegelijk met Wessel Wessels, wiens secretaris bij was, aan de regeeringstroepen overge geven. De heer Ruysch was indertijd predikant te Oosterland, hij vertrok van Pretoria naar Kaapstad en van daar naar Harrismitb, waar hij onder wijzer werd aan een gouvernemente- 'iïtchool. Aanbestedingen, Terkooplngen, en». MIDDELBURG. Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur alhier werd Donderdagmorgen aanbesteed, het onder houden van en het doen van heretel lingen gedurende de jaren 1915 en 1916: a. aan de gebouwen der Rijks Hoo- gere Burgerschool te Zierikzee. Raming f 3600. Inschrijvers de heeren J. Rogge band f 3412, J. van Almkerk f 3379 en firma J. van Dijke Zoon f 3375. Allen te Zierikzee. b. Aan de gebouwen van de Rijks Hoogere Burgerschool te Goes. Raming f 3600. Inschrijvers de heeren A. de Brujjne f 3550, J. J. Buitendijk f 3497, J. de Graaf en A. Schrijver f 3290, firma W. J. van de Weerd Zoon f 3248. Allen te Goes; c. aan de gebouwen van de Rjjks 'Hoogere Burgerschool te Middelburg. Raming f 3900. Inschrijvers de heeren C. A. Moerenburg f 3788, A. J. van Miert f 3786, D. Dekker f 3749, H. Jansen Jz. f 3740, H. J. Keulemans f 8719, J. de Buck f 3670 en J. A. Beckers f 3550. Allen te Middelburg. d. Aan de gebouwen der Rijks kweekschool voor onderwijzers te Mid delburg. Raming f 4400. Inschrijvers de heeren P. Krijger Zoon f 4785, Joz. Jansen f 4280, M. J. Sanderse f 4275, C. A. Moerenburg f 4195, J. A. Beckers f 4040, H. J. Keulemans f 3958, H. Jansen Jz. f 3926 en A. Loois f 3700. Allen te Middelburg. Ten slotte werd nog aanbesteed het onderhouden van en het uitvoeren van eenige werken aan het Rijksarchief- gebouw te Middelburg, gedurende de jaren 1915 en 1916. Raming f 4440. Inschrijvers A. Loois f 4462, J. de Buck f 4297, H. Jansen Jz. f 4224 en H. J. Keulemans f 4183. Allen te Middelburg. Naar aanleiding van het bericht, dat 7 Engelsche geïnterneerde, offi cieren zijn ontvluchtmeldt men nader: Niet minder dan 15 Engelsche offi cieren te Groningen hebben Zater dagavond getracht te ontvluchten. Twee werden, als bedelaars verkleed, aan het hoofdstation door de mare chaussees aangehouden, twee ande ren, in uniform en gekleed om per auto tc vertrekken aan den Kraneweg. en vier anderen, in civiel, nabij bet Noordersportterrein, aan de uithoe ken tier stad. Twee officieren hebben telegrafisch bericht over Harlingen te zijn ver trokken. Vijf zijn nog niet terug. Allen hadden hun eerewoord teruggegeven en waren in de kazerne geïnterneerd, maar mochten dagelijks eenige uren vrij in de stad rondwandelen. PARIJS, 5 Jan. De Parisiennes, dat wil zeggen die bevoorrechte minderheid, die zich de luxe van eigen auto. van ravissante toiletten zelfs in oorlogstijd vcroor loven kan, hebben een nieuw middel van verstrooiing gevonden zonder uit den loon te vallen. Integendeel, zij oogstien er van alle zijden lof en dank mee in. -j§ uaa uajaajdope" sauiep aq wonde, dat wil zeggen, zij laten zich in een of ander hospitaal '11 gewonde aanwijzen, die geen enkel familielid, geen vriend of bekende Ie Parijs heeft, dus nimmer bezoek ontvangt. Die gaan ze dan geregeld opzoeken, zij schrijven hem allerlei lieve brief jes, als een moeder of een zuster zou doen, en, zoodra de patiënt rc- convalecent is. komen ze hem met rijtuig of auto afhalen, doen op mooie dagen toertjes in den omtrek, slijten de regenachtige namiddagen, die ne laas tc Parijs ook niet zeldzaam zijn, in een theater of concertzaal, dejeu- neeren of dineeren in gezellig lêtc A tête bij een uitgezocht menu. kortom, vertroetelen den held van Marnc ol' Aisne of Yser als een schoothondje. De resultaten moeten in alle opzicn- ten bevredigend zijn, beide partijen ontdekken allerlei verrassende hoe danigheden in elkaar, misschien ma ken zij zelfs wel psychologische stu dies en zoo de Parisienne het geluk heeft ongetrouwd ot gescheiden tc zijn, en de geadopteerde laat ons nu maar zeggen broer een niet al te verstokt celibatair is, die slechts roem najaagt, wordt de idylle later misschien wel voortgezet. .Welk een verrukkelijk onderwerp voor romans, „geteekend naar het teven", voor ope rette-libretto's en zelfs voor cinema scenario's! Laat ons hopen, dat deze nieuwe liefhebberij zoo onschuldig is als ze lijkt, en voor niemand nadeelige ge volgen nalaat. .Veel discreter, en daarom ook sympathieker in haar vorm, is de gedachte, die tientallen, misschien honderdtallen van vrouwen bij ge legenheid van 't Kerstfeest en Nieuw jaar gehad hebben om anoniem een pakket naar het front te zenden, voor den een of anderen ongelukkige, die, alleen op de wereld, van niemand iets te wachten had. Men moet de soldatenbrieven lezendie van het front geschreven worden, in zulk on beholpen en slecht gespeld Fransch soms, om te beseffen welke weldadige warmte die pakketten komen brengen 'in de kille wereld, die men de tran- chées noemt, warmte in dubbelen zin, want die liefdevolle zendingen ver warmen zoowel 't hart als 'l lichaam. Behalve allerlei warmte-aanbren- gende dingenvan kleedingstukken af tot chaufferettes om handen en voeten te verwarmen toe, bevatten die pakketten geregeld allerlei snoe perijen, een Franschman is nu een maal gastronoom, en stelt onder allerlei omstandigheden prijs op 'n goede tafel. En de intendance mag voor overvloedig en goed voedsel zorgen, met het verschaffen van uit gebreide hors d'oeuvres en desserts kan zij zich niet inlaten. Daar zorgen dus de familieleden wel voor. Aan den anderen kant, wat ze weten nu eenmaal niet te kunnen krijgen, ontberen ze zonder klagen. Zoo heb ik nog nooit een militair hooien mopperen over zijn ,,bouln de soir". wat overeenkomt met ons commiesbrood. En dat zegt wat, waar ze toch zoo verbazend op wat men hier pains de fantaisie noemt gesteld zijn. Die pains de fantaisie, waaronder de zoogenaamde stokken, de kleine broodjes, de croissants en nog twee of drie soorten groot brood vallen, worden trouwens sedert den oorlog niet meer gebakken. Ze werden van hoogerliand verboden, naar 't heette omdat men vreesde, in de verwarring, door de mobilisatie veroorzaakt, piet (Ie gehcclc bevolking van brood le zullen kunnen voorzien, indien de dccgbereiding niel belangrijk vereen voudigd werd Achteraf komt echter de aap uit de mouw Het pain de fantaisie werd voornamelijk gefabriceerd door Duit sche en Oostenrijksche bakkersgezel len, die natuurlijk gedwongen waren overhaast te vertrekken. Daardoor waren vooral eenige groote bakke rijen gedupeerd, en het zou vooral onder den invloed van die patroons geweest zijn. dal het verbod om pain de fantaisie le bakken gevallen is. Dal deze toestand nog voortduurt, zou dan ook minder te wijten zijn aan den onwil der autoriteiten 0111 het verbod op te heffen, dan aan oneenigheid onder d<: patroons van hel bakkerssyndicaat. En de Par ij- zenaars, als altijd geneigd om met alles den draak le steken, beginnen te vragen of men soms wachten zal tot de Duilschers te Parijs zijn, om de stad weer van luxe-brood te voor zien? A. F. PETILLON. TWEEDE KAMER. Langer In dienst honden van IngelQfdon b(J de militie. De Ministers van Oorlog en van Marine hebben een wetsontwerp in gediend om den termijn voor liet langer in dienst houden van higc- lijfden bij de militie te verlengen lot 31 Juli 1915. Eerste Kamer. Vergadering van Dinsdag 12 Jan. Besloten werd morgen om elf uur in de afdeelingen de wetsontwerpen le onderzoeken, welke de Eerste Ka mer den Sisten hebben bereikt. De voorzitter deelde daarbij mede, dat daaronder twee van spoedeisehen- den aard zijn, en dat bovendien een wetsontwerp, dat in de Tweede Ka mer den 14dcn dezer wordt behan deld, spoed vereischt. In verband met een en ander is het zijn voornemen de leden 20 dezer wederom in openbare vergadering bij6en te roepen, en wel des avonds om halt' negen, alsdan het ontwerp wijziging der Kieswet tc behande len en vervolgens de andere spoetl- eischende ontwerpen, opdat alle 31 Januari in werking kunnen treden. Één der Duitsche armee-korpsen Iaat geregeld een soldatenkrant ver schijnen. In het laatste nummer daas- van komen onder de humoristische rubriek de volgende moppen van het l'ront voor: „Kun je zwemmen, korporaal?'' vraagt de luitenant van het piket. „Zu befehl, Herr Loutnant!" antwoordt de korporaal. „Haal dan even mijn veldkijker uit de loopgraven!'' De soldaten van de tweede linie maken het zich behagelijk bij 't bra den van een gans. De voorsnijder vertelt z'n kameraden, hoe hij aan het malsche kluifje is gekomen. „Ik sta op voorpost, met bevel van den kapitein om ieder neer te schieten, die niet stil blijft staan, wanneer ik hem aangeroepen heb. Goed! Komt daar een gans in m'n richting aangewaggeld. „\Verda roep ik, lot tweemaal toe. Maar het beest wil niet luisteren, en omdat ik het bevel van m'n kapitein te gehoor zamen heb, leg ik aan, en schiet hel dier neer, zonder het kwartier le geven". Hr. Ms. Kerstgroet. Het Ministerie van Predikanten der Ned. Herv. gemeente te Rotterdam zond het volgend telegram aan H. M. de Koningin „Het Ministerie van Predikanten der Nederduitscli Hervormde gemeente te Rotterdam bidt Uwe Majesteit in dezen, voor ons Vaderland zoo ernstigen tijd, Gods rijken zegen toe. Moge bij heel ons volk gevonden worden de fi^re moed om te vertrouwen op Hem, naar Wien Uwer Majesteits Kerstgroet, waarvoor wij Haar onzen diepgevoeldeu dank betuigen, heen wees. Vinde Uwe Majesteit de kracht, zoo noodig tot Haar zware taak, in de zekerheid, dat Hij, die Uwe Majesteit daartoe riep, steeds nabij is". Op dit telegram werd van den secretaris der Koningin het volgend antwoord ontvangen „H. M. de Koningin heeft mg opge dragen het Ministerie van Predikanten der Ned. Herv. gemeente te Rotterdam Hoogstderzelver oprechten dank over te brengen voor het Hare Majesteit toe gezonden telegram. Haie Majesteit is zeer gevoelig voor de daarin uitgesproken gedachten en voor den weerklank, die Haar Kerstgroet gevonden heeft. Hare Majesteit heeft uw aller heilwenschen met erkentelijkheid aanvaard". De componist Tin „Stille Nacht". Er wordt gemeend, dat Michael Haydn, de componist van het plechtige Kerstlied „Stille Nacht, Heilige Nacht" is. Ten onrechte evenwel. In 1818 vroeg de hulppriester Joseph Mohr te Oberndorff a. d. Salzbach, den organist Fraoz Gruber muziek te maken op een gedicht, liefst voor twee solo-stemmen en koor met begeleiding van orgel en gitaar. Tegen Kerstmis van dat jaar schreef Gruber de eenvoudige en toch zoo wonderschoone melodie en in den Kerstnacht van dat jaar werd het „Stille Nacht" het eerst gezongen in de St. Nicolaaskerk te Oberndorf, zonder orgelbegeleiding even wel, omdat het orgel defect was geraakt. De priester zoog er den tenor by, de componist de bas. De menschen in de kerk waren diep geroerd over die teere, wonderbare melodie en de componist zal stellig niet vermoed hebben, dat deze binnen een eeuw populair zou zyn by alle christenvolkeren. De componist stierf in 1803 als een eenvoudig man, door ieder nagenoeg vergeten. Enkele musici lieten op zyn grafsteen brengen: Dem Schüpfer des bekannten Weihnachtsliedes «Stille Nacht, Heilige Nacht". Zendelingen hebben het Kerstlied naar de binnenlanden van Azië en Afrika gebracht, maar wie het uit Oberndorf heeft gevoerd, is niet bekend. Een nieuw depot van discipline Teneinde in 't leger over meer tucht middelen te kunnen beschikken, worden door de militaire autoriteiten pogingen aangewend tot het weder oprichten van een tuchtklasse. Deze klasse wordt zeer gewenscht geacht voor die miliciens, die zich ongevoelig betoonen voor de hun door de compagnies-commandanten ge geven vermaningen en opgelegde strafFen. TELEGRAMMEN. 's-GRAVENHAGE13 Jan. Naar wy vernemen heeft de Officier van Justitie te Rotterdam hooger beroep aangeteekend van het vonnis der recht bank aldaar, waarby de directeur der gasfabriek te Oude Tongeis vrijgesproken van het verrichtten van handelingen, waardoor de onzijdigheid van een Staat in gevaar zou kunnen worden gebracht. Naar wij vernemen, nemen de plannen van den Minister van Financiën tot het indienen van een wetsontwerp tot herziening van de Registratie-belas ting vasteren vorm aan en is een hoogen ambtenaar van dat dienstvak opgedragen, om een concept-ontwerp samen te stellen. De advocaat-generaal by het gerechtshof alhier eischte een hooger beroep tegen den bekende „deskundige" W. J. H., alias dokter, door de recht bank tot 3 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens het uitvoeren van z.g. deskundige praktijken, tot 4 jaar ge vangenisstraf. Naar thans van welingelichte zyde wordt vernomen, ligt het in de bedoe ling de Beurs van Amsterdam in elk geval vóór het einde dezer maand weer open te stellen. Twee belangstellenden, die absoluut onbekend wenschen te blyven, hebben heden den Minister van Landbouw, enz. een som van f 20.000 ter hand gesteld, met verzoek die over te dragen aan het Koninklijk Nat. Steuncomité. Het Internationale Vredesbureau, dat de vorige week te Barn in buitengewone vergadering byeen was en waar ook Nederlandsche pacifisten aanwezig waren, o. a. de Kamerleden mr. Rutgers en Schaper, en mr. De Jong van Beek en Donk, betuigden eenstemmig hun instem ming met het hier te lande door „Vrede door Recht" genomen initiatief tot het stichten van den Centralen Ned. Anti- Oorlograad en richten in een schryven tot de aangesloten Vredesvereenigiogen de opwekking in ieder land dit Neder landsche voorbeeld na te volgen. Herbenoemd tot burgemeester van Kerkwerve de heer C. J. Boogerd. PARIJS, 13 Jan. (Officieel). Ten N.-O. van Soi8sons heeft de vyand gedurende den geheelen nacht de stellingen hevig beschoten. De stryd werd heden voort gezet. Een ernstige aanval had plaats, waarvan het resultaat nog niet bekend is. Verder valt er geen enkel feit te vermelden. PETROGRAD, 13 Jan. (Officieel). Op den linkeroever van de Weichsel zetten de Duitschers den ganschen dag hun pogingen voort om in kleine afdee- lingen bepaalde gedeelten van ons front aan te vallen. Al deze pogingen werden ver- ydeld door ons geweer- en geschutvuur, welke den vyand ernstige verliezen toebrachten. Gisteren by het krieken van den dag, naderden onze verkenners zeer dicht tot de Duitsche loopgraven en overstelpten deze met handgranaten, waarbij den vyand groote verliezen werden toegebracht. Volgens aanvullingsberichten leden de Duitschers den lOen dezer by een nachtelyken aanval aanzienlijke verliezen en lieten zy 500 dooden op het slagveld achter. De generale staf van het leger in den Kaukasus meldt: In de richting van Olty wordt een hardnekkig gevecht voortgezet tegen de Russische achter hoede. Gisteren werden door ons Ml officieren, 3 militaire artsen en 1500 soldaten krijgsgevangen gemaakt. Wy vernietigden een bataljon van het 52e regiment infanteriewaarvan wy de overlevenden (250 man en 1 officier) gevangen genomen hebben. Volgens nader iugekomen berichten betreffende het zeegevecht in de Zwarte Zee op 4 dezer heeft het vuur van de Russische schepen zware schade toe gebracht aan een der Turksohe kruisers. In den avond van den Oden dezer kreeg de Russische vloot de kruisers „Breslau" en „Hamiedieh" in het gezicht. By het tweede salvo wisten de Russen het zoeklicht van de „Breslau te ver nietigen, waarna j^de twee kruisers in den nacht verdwenen... Jn, de baai van Risa werden 51 Turksohe vaartuigen door de Russische schepen vernield. Bargerlfyke Stand van St.-Annaland. Over de maanden November en December. Geboren: Martha Johanna, d. van J. Scherpenisse en S. Stole. Abraham Adriaan, z. viin J. Westdojrp en P. vam der Welle. Gerrit, z. van L. van Vosnen en P. den Haan. Frans Abraham, z. van J. L. Goedegebaure en A. I. Stols. Emelia Martina, d. van H. Polderman en L. Boys. Maatje, d. van K. .T. Moerland en E. Polderman. Maartje Klara, d. van J. Verloop en I. Klootwijk. Catharina Maria, d. van J. Weijler en M. van der Mooren. Leendert, z. van A. van Moort en D. A. Heijboer. Gehuwd: Jacob Keur, j.m., 21 j. en Martina de Witte, i d., 22 j. Overleden: Johanna. 3 m., d. van C. Scherpenisse en J. A. Fase. Frans Abraham^ 14 d., z. van J. L. Goodegebuure en A. I. Stols. Elizabeth Elenbaas, 91 j., weduwe van Pieter van der Welle. Adriana Quist, 74 j., weduwe van Willem de Haan. Christiaan Johan Odink, 21 j., ongehuwd. Jozina Goedegebuure, 84 j., weduwe van Cornelis Goudegebuure. Abraham Stols, 66 j., man van Johanna Vroegop. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 12 Jan. Op de vee markt waren aangevoerd 139 paar den, 1 ezel. 1452 magere en 925 vette runderen, 232 vette Vn 160 nuchtere graskalveren, 128 biggen, ti bokken of geiten. Koeien en ossen 32 tot 10 a 50 et., stieren 30 tot 35 10 et, vette kal veren 55 tot 6(1 a 65 et., alles per half kilo. Melkkoeien f 150 a f 320, kalfkoeien f 1G0 a 1' 330, slieren f 160 a f 370, vaarzen f 120 a f 170, alles mager vee;, biggen f.6 a f 14, sbicJilpaaideii f J00 a f 140, werkpaarden f 100 a f 300, hitten f 100 a f 250. Nuchtere kalveren: fok- f 18 af 35. slacht- f 10 a f 18. Biggen f 1,20 a f 1,40 per week'. Op de vette markt was de aanvoer van koeien en ossen buitengewoon groot. De handel was levendig. De omzet ging tamelijk vlug. Er waren veel buitenslagers. De prijzen voor bcslc koeien waren alweer buitenge woon hoog, doch ook de afwijkende soorten, daar deze nogal uiteenloo pend waren, werden duur verkocht. Vette kalveren incl tamelijken aan voer; de prijzen waren weer iels hooger dan gisteren; de omzet was zeer bevredigend. Stieren ruim aan gevoerd; de omzet, hoewel niet zoo vlug als vorige week, was toch be vredigend, De prijzen waren evenwel iets lager dan vorigb week. Op de magere markt was de aan voer van melk- en kalfkoeien tamelijk groot De omzet ging iels vlugger dan de vorige weck Vooral voor melkkoeien was nogal kooplust. De prijzen waren vrijwel gelijk aan de vorige week. Jongvee mot gewonen aanvoer. De omzet ging langzaam. De prijzen wa ren iels hooger dan de vorige week. Nuehlere fok- en slaehtkalveren met grooleren aanvoer. De handel was zeer goed Do omzet ging buiten- gewoon vlug Voor Londen werd druk gekocht en over het algemeen weedén hoogere prijzen besteed. Werk- slachtpaarden én hitten mei tamelijken aanvoer De omzet ging redelijk vltig. De prijzen waren gelijk aan die van de vorige week. Biggel) niet middelmatige)) aanvoer De omzet ging langzaam. IV prijzen waren weer iets hooger dan de vorige week. Rotlerdamschc Eierenveiting in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 2