ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 13 Januari 1915. De groote Nationale Leenïug. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierlkaseesche C o u r a n t ABONNEMENT. Prgs per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Wbensdag en Vrijdag. 71ste JAARGANG, No. 9646 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uiteever-Hoofdredacieur i A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Va» 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. By contract belangryke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór 2.30 ure. Zy is geslaagd. Vrijwillig heeft het Nederlandse volk voor meer dan 400 millioen in die leening deelgenomen. De hoofdstad alleen schreef in voor 52 tot 53 millioen. Dit welslagen verheugt ons. Wel waren en zijn wij nog voor een helling in eens, maar nu de Staten- Generaal besloot tot een nationale lee ning van 275 millioen, beschouwden wij het als een eerezaak voor ons land, dat zij volteekend werd, en dat de regeeriug van de haar gegevene bevoegdheid tot het uitschrijven van een gedwongene leening geen gebruik behoefde te maken. Oorlogstoestand. Er is geen oorlogsnieuws van eenig gewicht, zoodat het voor hen, die een oorlogsoverzicht moeteu schrijven geen gemakkelijke taak is over den oorlog iets mede te deelen, dat aan de lezers belang kan inboezemen. Het bericht, dat de Duitschers Kijssel zouden ontruimd, en dat de Engelschen het daarop zouden bezet hebben, is tot nu toe niet bevestigd geworden, zoodat het vermoedelijk in strijd met de werke lijkheid is. Wel hebben de Fransehen eenige plaatselijke voordeelen behaald. Van groote beteekenis schijnen deze evenwel niet te wezen. Duitsche vliegtuigen, ten getale van zestien, die boven het EngeUche Kanaal gezien zijn geworden, hebben een tocht naar Engeland willen ondernemeD, maar zijn door het slechte weer er van weer houden, zoodat zij onverrichter zake zijn teruggekeerd. De houten noodbrug, die do Duitschers bij Lische over de Maas hebben gelegd, en waarover het Duitsche leger grooten- deels België biunenrukte, is door den storm uit elkander geslagen. Een bericht uit het Duitsche hoofd kwartier in Polen meldt, dat de Russen dagelijks nieuwe versterkingen outvangen, maar in weerwil daarvan toch genood zaakt worden hun terugtocht voort te zetten. Bij dien terugtocht bezetten zij reeds te voren gereedgemaakte stellingen, zoodat op nieuw door de Duitschers moet gestreden worden, teneinde hen daaruit te verdrijven. Daardoor wordt de op- inarsch naar Warschau aanmerkelijk ver traagd. De verovering van Warschau, die geen gemakkelijke taak is, zal dan ook eerst na een heftigen en bloedigen strijd kunnen geschieden. En of het voordeel, dat de inneming van Warschau kan opleveren, in verhouding staat tot de groote offers, die zjj zal kosten, is nog de groote vraag. In Petersburg is een Slavisch congres gehouden, waarin de Poolsche kweBtie behandeld is geworden. Een der Slavische sprekers hield een rede, waarin hij de tekortkomingen der Polen opsomde. Zij behoefden, zeide hg, met het oog daar op er niet aan te denken, dat een nieuw Polen tot stand zou komen. Toen niemand van de aanwezige Polen daarop durfde antwoorden, stond een vertegen woordiger van de Poolsche pers op, teneinde zijn landgenooten te verdedigen. In zijn rede wees hij er op, dat Duitech- land door zijn organisatie, zelfs als Rus land overwon, een geduchte tegenstander zon blijven. Men moest Polen met de noodige voorzichtigheid behandelen, en niet op een wijze, zooals dat van Rus sische zijde geschiedt. De voorzitter ontnam dezen persman wegens zijn vrijmoedige uitinghet woord. In een land als Rusland, waar de vrijheid in boeien gesmeed wordt, mag natuurlijk zooiets niet gezegd worden. Maar toch had deze journalist beter gedaan, Duitschland buiten bet debat te laten, want Duitschland hoeft vóór den oorlog niets gedaan, om aan spraak te maken op Poolsche sympathie. Integendeel. Het heelt in zijn land do Polen steeds onderdrukt, en daardoor van zich vervreemd, wat zeer onstaat kundig was. Had het de politiek van verzoening en welwillendheid gevolgd, die Oostenrijk ten opzichte van de Polen in Galicië intoepassing heeft gebracht, dan zouden wellicht de Polen in Rusland b\j het uitbreken van dezen oorlog zijn opgestaan en het Russische juk hebben afgeschud. Want de Polen konden uit de geschiedenis weten, dat op de belofte van Rusland hun autonomie te verleenen geen staat viel te maken. En hetgeen op het congres door de Russen gesproken is geworden, bewijst dit op nieuw. Bovendien leert Galicië, hetwelk de Russische troepen grooten- deols bezet hebben, hoe de Russen Polen's autonomie opvatten. Alles namelijk in het door deze bezette gebied wordt ge russificeerd. Elk spoor van Poolsche nationaliteit wordt uitgewiBcbt. Rumenië en Bulgarije zullen gelijk bericht wordt, aan den oorlog deelnemen, en zich aan de zijde van de Entente- Mogendheden scharen. Rumenië heeft reeds drie lichtingen van de reserve tegen 25 Januari en drie lichtingen tegen den 31eten dezer maand onder de wapenen geroepen.- Gemeld wordt, dat de oud-Minister van Rusland, graaf Witte, in Berlijn geweest is, eu aldaar met officieels personen ge confereerd heeft. Als het bericht juist is, dan is dat bezoek in dezen tijd van gewicht niet ontbloot. Als een staaltje van vaderlandsliefde mag gelden de afscheidsbrief van een Duitsch postambtenaar, die in Marokko door de Franschen van spionnage be schuldigd en deswoge gefusileerd werd. Hij schreef vóór zijn terechtstelling den volgenden brief aan zijn tante, „ik moet „sterven én zal aanstonds worden dood geschoten. Ik ben. onsehnldig, en heb „nooit gespionneerd. Hartelijk dank voor „al het goede en lieve. Bid voor mij. „Ik sterf gaarne voor het lieve Duitsche „vaderland". ITALIË. ROME, 11 Januari. Het Giornale d'Italia meldt, dat kardinaal van Rossum sedert eenige dagen ziek is. Zyn toestand is echter verbeterd. De lichaaDstempe- ratuur was hedenmorgen lager. De algemeene toestand is bevredigend. Zoodra de paus van de ongesteldheid hoorde, zond hy kardinaal Gasparri naar den patient. Eveneens seinden de keizers van Duitschland en van Oostenryk, van wie Vau Rossum een persoonlijke vriend is, om Inlichtingen. NEDERLAND. In het Vad. van j.l. Maandag komt het volgende ingezonden stuk voor. De diefstal te Heehnm. 's-Gravenhage, Jaü. 1915. Mijnheer de Redacteur! In het Politieblad verzoekt de burge meester van Renkum inbeslagneming van eenige dekens, vitrage gordynen en andere gelijksoortige voorwerpen, die in de maand December 1914 te Heelsura, gemeente Renkum, zouden zyn ontvreemd. De burgemeester voegt daaraau toe, dat eenige aanwijzingen tot verdenking van dezen diefstal te hebben gepleegd, gevonden zyn tegen Frits W. Jr., 35 jaar, hotelgérant. Voorts wordt dan het signalement gegeven van den beweerden dader en diens aanhouding en voorgeleiding ver zocht. Met dezen Frits W. Jr. wordt onge twijfeld door den burgemeester van Renkum myn persoon bedoeld. Ik moet ernstig protesteeren tegen de wyze, waarop gezegde burgemeester misbruik maakt van zyn ambt, teneinde in stryd met de wet op lichtvaardige wyze myn eer en goeden naam aan te randen. Ik kan natuurlijk niet beoordeelen, of er te Heelsura de bedoelde waardevolle dekens en vitrages ontvreemd zyn. Ik neem dus aan, dat het mogelyk is, dat de burgemeester te goeder trouw aan het door hem ter kennisse van het publiek gebrachte misdryf gelooft. Dit geeft hem evenwel geen recht, om my als den vermoedelijke» dader te signaleeren. De burgemeester moet weten, dat er in het door hem openbaar gemaakte ge val geen sprake is van „een ontdekking opheeterdaad". Waar nu van „ontdekking op heeterdaad" geen sprake is, heeft de burgemeester van Renkum zich van de verdere behandeling dezer zaak te ont houden en is hy verplicht deze zaak te stellen in handen van den officier van justitie te Arnhem. In de tweede plaats doet de burge meester van Renkum het voorkomen, alsof ik voortvluchtig ben. Als de burgemeester couranten las, zou hy hebben geweten, dat ik sedert Augustus j.l. aangesteld ben als koerier van het Nederlandschë gezantschap te Brussel, terwyl ik onlangs tot Regeerings- köerier ben benoemd. In die beide hoedanigheden ben ik sedert myn vertrek uit Heelsum op 3 Augustus 1914 voortdurend werkzaam geweest. Ik ben sedert dien tjjd niet te Heelsum geweest en het zal my niet raoeilyk vallen myn alibi te bewyzen, indien het den burgemeester zal believen mede te deelen, op welken dag deze onbeteeke- nende diefstal zóu zyn gepleegd. De burgemeester schjjnt intusschen wel geweten te hebben, dat ik te 's-Gravenhage woon. Immers aan de justitieele politie aldaar heeft hy verzocht mij te arresteeren, hetgeen de chef der recherche alhier, reeds vóórdat men met my gesproken had, heeft geweigerd. Ik ben en blyf dus in strijd met den wensch des burgemeesters op vrije voeten. Ik protesteer echter tegen de licht vaardigheid waarmede de burgemeester het heeft durven bestaan in stryd met de wet en dus met overschryding van zijne bevoegdheid, mij te signaleeren als verdacht van diefstal van eenige dekens en vitrages. Ik ontken, dat de burgemeester eenige aanwijzing zou kunnen hebben, als zoude ik my aan een dergelijk feit hebben schuldig gemaakt. Ik geef den burgemeester van Renkum drie dagen tyd om zyne publicatie in te trekken, en ik eisch van hem volledige rehabilitatie. Mocht deze liitblyven, dan zal ik hem ter verantwoording roepen daar waar zulks behoort, terwyl ik my voorbehoud al rayne rechten, om van hem wegens beleediging schadevergoe ding en betering in eer en goeden naam te vorderen. Ik wend ray tot u, raynheer de Redac teur, met verzoek ray den dienst te willen bewyzen tot plaatsing van deze regelen onder rayne verantwoordelijkheid. Het is het eenige middel, hetwelk my ten dienste staat om het verder voort woekeren van de door den burgemeester van Renkum uitgestrooide voor my be- leedigende geruchten te voorkomen. Met myn dank, hoogachtend: Uw dw. FRITS WIRTZ Jr. OIJEN (G. Daar de Maas van dijk lot dijk staal en dc veerslraat over stroomd is, is de pont van de reep genomen en is de passage van en naar Gelderland voor voertuigen ge sloten. AMSTERDAM. De loestand van Jan de Vries, die Zaterdagavond zijn vader in de ouderlijke woning door een meststeek van l leven beroofde, is niet ernstig. Zondag werd hij door den hoofd inspecteur van politie, den heer Beets, gehoord. Uit zijn verklaring blijkt, (lal zoowel zijn vader als hij onder den invloed van sterken drank ver keerden. De vechtpartij met messen, die ont stond, liep in het nadeel van den vader af. De zoon werd, zooals we reeds meldden, het eerst gewond aan de hand. De schoudcrwond, die, zooals men eerst dacht, door hem zelf toege bracht was, blijkt ook door den vader toegebracht te zijn. VINKEVEEN. Zondagmorgen onder hield de arbeider K. te Waver veen, zyn tienjarig zoontje over diens veelvuldig schoolverzuim, waardoor den vader weder boete was opgelegd. Hierin mengde zich een 15-jarige zoon, die twist kreeg met den vader, en toen met een spade zyn vader een groote hoofdwonde toebracht. In hoogst zorgwekkenden toestand is K. per auto naar Utrecht vervoerd. De dader werd direct in verzekerde be waring gesteld. ZALTBOMMEL'. De iWaal is in het laatste etmaal 21 c.M. gewassen. Het verkeer met de Tielcrwaard is des nachts gestremd. VALKENSWAARD. Een vluchteling uit Zonhoven vertelt, dat daar de vorige week Woensdag een Engelschman is gefusilleerd, die op weg naar Aken, naby Zonhoven ontvluchttenadat hy zyn bewaker overrompeld en hem zyn revolver ontnomen had. De man werd tegen een boerenhuis geplaatst en niet geblinddoekt. BREDA. Alhier zijn dc van buiten zichtbare reclameborden, van 'n aan- tal buitenlandsche firma's op last van de regeering verwijderd. MAASTRICHT. iWas dc Maas Maan-, dag vallende, Dinsdagmorgen was ze weer gestegen, terwijl de stand om 2 uur 3.23 M. was. Dc overlaat aan den Scharnderweg werkt reeds en op hel lage gedeelte is die weg reeds overstroomd. ROOSENDAAL' Een correspondent van hel Handelsblad alhier seint: Maandagavond omstreeks hall' zes zijn de groote oliefabrieken van de Huileries Anversoises van de firma •Van Górp Co. eu die van de firma Martens Co. te Merxem totaal af gebrand. (Waarschijnlijk is hel deze brand geweest, die in verschillende grens gemeenten het geloof heeft doen ont staan, dal Brussel in brand stond. De beide oliefabrieken zijn gelegen in de onmiddellijke nabijheid van de bekende fabrieken der firma Jurgens, doch deze hébben geen schade opgc- loopen. Behalve de genoemde olie fabrieken zijn ook geheel verbrand de Banquctterie Anvcrsoise en nog twaalf groote, in dc nabijheid gele gen huizen. Door het overloopen van de vaart is geheel Merxem overstroomd. ËIJSDEN. Donderdag der vorige week meldde zich bij hel vluchtelin- gen verblijf van graai' De Geloes een 14 a 15-jarig meisje, dal voorgat' een arme Belgische vluchtelinge te zijn: Aan de maréchaussée gal het meisje de meest interessante verhalen, om het inderdaad te doen voorkomen, dat zij uit België was gcvluehl. Zij gaf een naam op, beweerde te Sche veilingen in een kostschool te zijn ge- weesl; haar vader kwam van Noyon, streed thans aan de Yserlinic. enz.' Dc verhalen van liet meisje kwa men der maréchaussée niet bijstel" betrouwbaar voor, weshalve zij er werk van maakte, om meer bizonder- hedèn over de Belgische vluchtelinge te verkrijgen. Zaterdag 9 Januari ontving de brigade-commandant der maréchaussée een mededeeling van den politic-commissaris, de opspo ring en aanhouding verzoekende van Marie Pans, uil Maastricht, 11 jaren oud, die, naar .de commissaris ver moedde, door een Belgisch vluchte ling was geschaakt. Het signalement klopte volkomen mei die van de „Belgische vluchtelinge" in het vluch- telingcnverblijf. Spoedig viel T meisje door de mand, en verklaarde inder daad Marie Pans te heelen. Nog den zelfden dag werd zij op transport gesteld naar Maastricht, om daarna naar het hospitaal ter observatie te worden gebracht. Het vermoeden is blijkbaar onjuist gebleken, dat liet meisje door een Belg zou zijn geschaakt. Uit Stad eia Provincie. Belgische artlsten. ZIERIKZEE, 13 Jam. Aanstaanden Zondagavond zullen dc Belgische al tisten, die de vorige maand een zoo schitterend geslaagde uitvoering in het „Huis van Nassau fcjaven, in het zelfde lokaal het Zierilizeesche pu bliek vergasten op de op voering van twee toon eel stukken. Hel ééne stuk is getiteld „Achter l sloC', een blij spel met zang in één bt-ririjf; bet andere heet „Siska van Roosemaar', een blijspel met zang in twee be drijven. (Wie deze artisten-, welke nllervvege volle zalen trókken, eens gehoord heeft, behoeft voor den Iweet len keer geen aansporing een voorstelling van hen bij te wonen. Hun boeiend, na tuurlijk spel heeft zooveel liefs en bekoorlijks, dat hel een lust is naar ben te luisteren. Zij, die in Decem ber hun uitvoering bijwoonden, en door een geestdriftig applaus te ken nen gaven hoe zeer zij den geheel en avond genoten, erkennen allen, dal spelers en speelsters ai4listen van den eersten rang zijn. SCHARENDIJKE, 11 Jan. Heden is alhier een zeemijn aangespoeld en bij den toren aan liet Noorderstrand liggen er twee. .Voor de veiligheid van hel publiek wordf zorggedragen. BROUWERSHAVEN, 12 Jan. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l. 645 mannen en 673 vrou wen, samen 1318 personen. RENESSE. Maandagnamiddag, onge veer 4J uur, is onder geweldige explosie de op het strand alhier geworpen en onder militaire bewaking gestelde myn ontploft. Het geluid van den hevigen knal was pas eerst na 20 seconden weg gestorven en door den krachtige» luchtdruk werden bij verschillende inge zetenen een 20-tal ruiten gescheurd of verbrijzeld. Bij een landbouwer kwam door de trilling de hanglamp naar beneden. In het strand werd een gat van ongeveer 2 M. by een diepte van IJ M. geslagen. Een zuil van rook, zwarte stof en zand verhief zich hoog boven de duinen. Stukken ijzer van de myn, geheel verwrongen en verbogen, werden tot op een afstand van 700 M. weggeslingerd. OUWERKERK. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 L)ec. 1914 718 personen. SIR J ANSI.A ND 13» Jan. Heden morgen kwam een schipper mel.de lijding uit het Dijkwater, dat aldaar een mijn drijvende was. RRUINISSK. Op uilnoodiging van het alhier bestaande Steuncomité hebben eenige jonge dames de taak op zich genomen om met een lijst hij de ingezetenen rond te gaan, om te trachten loten te plaatsen voorver- loling van kunstvoorwerpen, bijeen gebracht op de nationale kunstten toonstelling. Tevoren waren door bemiddeling van liet Comité aan de ingezetenen circulaires gezonden, waarbij namens het Zeeuwsch Comité lol deelneming Wordt uitgeiioodigd. - Een mosselvaartuig uil deze ge meente, dat op de Noord door een stoomboot aan den grond gevaren werd, is naar deze gemeente gebracht. Op de scheepswerf van den heer Van Duivendijk alhier zal het hersteld worden. ST.-Kl LIPS LAND, 12 Jan. De heer P. iWestbroek, die tot nu toe den beurt- dienst op Rotterdam met 'n zeilschip waarnam, zal in de maand Februari hi motorvaartuig in de vaart brengen. Op 31 Dec. 1911 was bet totaal aantal personen in deze gemeente 2217. Hel aantal gesloten huwelij ken was >124. AVE STK A PEL LEAan den West- kapelschcn zeedijk op Walcheren is Dinsdagmorgen ha 11 zes een aange spoelde mijn ontplof!, op ongeveer 200 meter afstand van de plaats, waar den 16en November het onge luk bij het springen van een mijn heeft plaats gehad De slag was vree- selijk. Een dijkwerker, die zich in de nabijheid bevond, wierp zich op den grond, waardoor hij ongedeerd bleef. Stukken ijzer vlogen in het rond. Er zijn eenige ruiten, zelfs van huizen op verren afstand, gesprongen. Landbouw en Veeteelt. ST.-MAARTENSDIJK, 9 Jan. Dooi de verecniging „Landbouwbelang" was legen hedenavond een algemeene leden-vergadering uitgeschreven. Zeer veel leden hadden aan de op roeping gehoor gegeven. De zaal van den heer De Kuiler was geheel ge vuld. Dc vergadering was belegd met hel doel een beslissing le nemen in zake de aanschaffing van sommige kunst- meststoffen, waarvoor bij advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1