ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag II Januari 1915. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. Pros per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 71ste JAARGANG, No. 9645. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRAMKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. By contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór S.SO ure. Gevonden op den openbaren weg Een schort. i pakje verbandwatten. mes. I polsmof. I moer van een wagen. paar kinderhaudschoenen. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des mnrgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS.i Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van Zibrïkzeb brengt het navolgende bericht, betreffende schiet- oefeningen, ter kennis van zeevarenden, die daarby belang kunnen hebben, t. w. Van IS tot 23 Januari a.s. zullen schietoefe- ningen gehouden worden van de kustbattery te j Hellevoetsluis. Er zal gevuurd worden met kanonnen van middelbaar kaliber (1> en 12 c.M.), waarbij on- vclliq gemaakt wordt een sector, begrensd door do ware richtingen |WNW. en WZW. (45°) tot o)) 6000 M. van de battery. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van de kustbatterij een roode vlag waaien, die 3 uren vóór bet begin van de oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgehescben wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen dat gevuurd won^t, een waarschuwings bord geplaats worden op de markt te Helle voetsluis. Stoomvaartuigen, tot bet verleonèn van sleep- hulp aan kleine vaartuigen, zijn aanwezig. Zierikzee, den 11 Jan. 1915. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Oorlogstoestand. De aanhoudende regen der laatsie weken heeft allerwege den bodem zóó doorweekt, dat de legers der oor logvoerenden daardoor in hun bewe gingen ernstig belemmerd worden. De soldaten kunnen niet vooruit ko men, omdat zij bij "eiken stap, dien zij doen, diep in den modder zakken. .Vandaar, dat onder die omstandig heden van belangrijke krijgsverrich tingen geen sprake kan zijn. In weer wil echter van het ongunstige weer bestookt men van weerskanten el kander. De strijd bepaalt zich slechts tot het nemen en hernemen van loopgraven en het werpen van bom men door vliegtuigen. Leest men de Fransche berichten dan avanceerden de Franschen zoovele kilometers, en krijgt men die der Duitschers onder de oogen, dan zijn zij een eind gevor- derd. In welke berichten men nu liet meeste vertrouwen moet stellen, laten wij gaarne aan den lezer over. Maar dit willen wij wel zeggen, dat de voor- deelcn, die heizij door de Franschen, hetzij door de Duitschers behaald worden, van geen beslissende betee- kenis zijn. In het Oosten is de oorlogstoestand ook wegens de slechte weersgesteld heid en de daardoor onbegaanbare wegen stationnair. De Duitschers zijn op weg naar iWarschau, de hoofdstad van Russisch Polen, die nu door een groot deel der bevolking ontruimd wordt. De bewoners worden koste loos naar .Wilna, Moskou en Kief vervoerd. Het zal geen gemakkelijk .werk wezen zicli van Warschau meester te maken, daar de Russen de toegangswegen naar de stad bezet en in krachtigen staal van tegenweer gebracht hebben. In 'Albanië is de Mahomedaansche bevolking in vollen opstand. Zij belet, dat goederen voor Montenegro be stemd, vervoerd worden. De hoofd stad Durazzo, waarvoor reeds een Italiaansch oorlogsschip is aangeko men, wordt door de opstandelingen bedreigd. Ten aanzien van kardinaal Mercicr heeft de Duitsche regeering aan het iVaticaan de gcwenschte opheldering gegeven. Zij ontkent, dal de kardi naal is gevangen genomen of verhin derd is geworden het aartsbisschop pelijk paleis te Mechelen te verlaten. Zij zegt, dat de Duitsche autoriteiten, op wie de moeilijke en kiesche taak rust den vrede te handhaven en de vijandige bevolking te overtuigen van haar goede gezindheid, alleen tot den kardinaal het beleefd verzoek heeft gericht zich te onthouden van eenige handeling, die door bemoeilijking van de vervulling van haar plicht ten •slotte zou leiden lol ernstig gevaar en nadeel voor de bevolking. Door zoo le handelen beoogden de Duitsche autoriteiten ook een Christelijk be ginsel te huldigen, dat bizonder dier baar aan de dienaren der kerk moet zijn, namelijk bloedvergieten te ver mijden, daar immers alles, wal zelfs middellijk lol beweging, oproer en onlusten kan leiden, gestrenge maat regelen van de troepen lol berstej van de orde noodig zou hebben ge maakt. De Tijd legt zich bij deze tegen spraak niet neer. Hel ontving van zijn correspondent een brief, waar aan wij het volgende ontleenen: „Hel is een volstrekte waarheid, „die binnenkort door kardinaal Mer- „cier zelf zal bevestigd worden, dat „Zijn Eminentie korten tijd in zijn „eigen paleis van zijn Vrijheid was „beroofd, dat hem een soort verhoor „is afgenomen, dat zijn paleis onder „militaire bewaking is gesteld en dat „hij nog op dit oogenblik van zijn „vrijheid blijft beroofd, dat hij Me ubelen niet mag verlaten Zijn Emi nentie ontving uit Brussel een offi- eicel schrijven, waarin hij naar de „Belgische hoofdstad ontboden werd, „doch liij heeft dit geweigerd. T ij - „deus het verhoor heeft Zijn Emi nentie, wien ter oore was gekomen, „dat priesters van liet aartsbisdom „werden lastig gevallen, met de meeste „beslistheid verklaard, dat hij al zijn „priesters van verantwoordelijkheid „in dezen ontlastte, en de svcraul „woordelijkheid uilsluitend op zich „nam. Hel protokol van een en ander „is met liet herd el ijk' schrijven naar „Berlijn opgezonden, daar men le „Brussel geen beslissing durfde ne- „inen, vooreerst omdat men vooraf „dc hooge Duitsche regeering wilde „raadplegen, en ten tweede, omdat cle „kardinaal een Prins der Kerk is, „en daarom aan een andere dan cje „gewone rechtspraak is onderwor- „pen". De afgevaardigde Seheidcmann, lid van het bestuur der Duitsche sociaal democratische partij heeft den vol genden nieuwjaarsgroet tot zijn kie zers gericht: „Hoeden af voor Ie helden, die voor het vaderland zijn gevallen. Onze onbuigzame wil en onwrikbare vastberadenheid moeten zicli verheffen boven alle zorg en verdriet. AVij willen dezen vreesdij- ken tijd doorleven niet alleen met vol bewustzijn en open oogen, doch wij willen ook dc plannen van den vijand le schande maken, wij willen over winnen. Daarom wensch ik bij de wisseling des jaars allen de kracht loe, die ze zullen behoeven om hun verdriet en leed te boven le komen. Allen wensch ik onverzettelijke wils kracht om vol tc kunnen houden tot de zege is bevochten. Onzen gewon den soldaten wensch ik spoedig en volkomen herstel, ik druk hen har telijk dc hand en ook hun kameraden, die het vaderland dienen in de loop graven, Ier zee oï op wacht. Hen' in het bizonder roep ik toe: „Houdt vol, van u hangl af wal er zal wor den van ons, van ons land, van de Duitsche werkmanswereld. Moge hot nieuwe jaar ons weldra de overwin ning en 'nduurzamen vrede brengen". De regeering der Vereenigde Staten heeft van haar gezant le Londen een bericht ontvangen, waarin de hoofd inhoud wordt medegedeeld van En- geland's antwoord op de Amerikaan- sche nota in zakte de doorzoeking van Amerikaanschc schepen. In dat antwoord blijft de Britsche regecring haar standpunt handhaven. NEDERLAND. ALKMAAR. Men schrijft uit deze gemeente aan het Hbld.: Bij een wandeling laufs het Bergeu- aan-Zeesche strand komt wel ooit een stedeling er toe in bet hartje van den winter juist daar verpoozing te zoeken ontmoeten wij een Bergenaar, die ons toevoegde: „juist te laat, mijn beer! de vinvisch is iu mootjes ge sneden." We vernamen, dat een vinvisch van 20 M. lengte, die eenigen tyd geleden op het Bergensche strand was geworpen, voor een luttele sou* aan een Alk- maarschen winkelier iu echoenen was verkocht en dat de lichtbrulboei, door den jongsten storm voor IJ muiden weggeslagen en hier op 't strand ge worpen, weer naar haar plaats van herkomst was teruggebracht. Een en ander prikkelde onze nieuws gierigheid in hooge mate, wijl wij noch van de vinvisch, noch van de brulboei haddeu gehoord en we vernamen toen het volgende, dat wel waard is in ruimer kriug bekend gemaakt te worden. De aan het strand gespoelde vinvisch met vernielden kop on buik bleek waarde te hebben voor de traankokerij en werd om deze reden door een Alkmaarschen winkelier in schoenen aangekocht, die er wel zijn voordeel mee zal hebben gedaan. Na bet uit breken van eenige wervels van den 30 c.M. dikken ruggestreng, werden de speklagen er afgesneden en gesmolten in groote voerketels, die daarvoor achter de duinenreeks waren aangebracht. Er werden negen volle vaten traan uitge haald, hetgeen niet veel is, omdat een groot gedeelte van de vinvisch door de golven was weggeslagen. De beenderen, ruggestreng en kaak, waaraau nog eenig vleesck zat, zijn begraven om er dit vleesch te laten afteren. Een en ander wordt later opgegraven om in het Duinmuseum van het Pernassiapark te Bergen-aau-Zee te worden bygezet. De algemeene opinie was, dat deze 20 M. lange vinvisch Uét>r een zeemijn was getroffen, doch bij liet afsnijden van het vleesch werden bij de speklagen wondstrepen waargenomen en al zoekende naar de oorzaak, werden gevonden talryke stukken van een 7£ c.M. granaat. Dit duidt er op, dat hij, na door een zeemijn te zijn getroffen, al drijvende beschoten is, wellicht omdat men de viseli op zekeren afstand voor een onderzeeër heeft aangezien. AMSTERDAM. Naar Het Volk ver neemt, is het zoo goed als zeker, dat tot burgemeester van Amsterdam be noemd zal worden de burgemeester van Leeuwarden, mr. J. A. N. PATIJN, een broeder van het Kamerlid voor Zierikzee. Dc vermoedelijke dader van de postdiel'stal alhier is gevonden en zit nu reeds achter slot en grendel. Het is zekere De Jong uil deze stad, die le Oisterwijk (N.-B.j als millicien on der de wapenen was, en daar dan ook gearresteerd is. Met de Kerstda gen was hij hier niet verlof. Hij wist een posluniform te l'cenen en, zoo vermomd, zijn slag te slaan. Tegelijk met hem is een vrouw gearresteerd, aan wie hij kennis heeft, en die hem tol den diefstal moet hebben aan gezet. Volgens De Tel. zou de gearresteer de met een of meer anderen een complot hebben gevormd, en is het nog lang niet zeker, dat men den eigenlijken dader tc pakken heeft. Ook moet de vrouw weinig van het geval afweten. De postambtenaar, die de bewuste trommel met haar kostbaren inhoud afgaf, meent echter in den gearres teerde wel degelijk den persoon le herkennen, die zc in ontvangst nam. -— Een ontzettend drama heeft zich Zaterdagavond omstreeks 1) uur in j een huis aan de Conradstraat afge- speehl. In het benedenhuis van perceel 108 woont zekere Jan do Vries, een boot werker, met zijn echtgenoote en eeni ge kinderen. Kinderen van hel echt paar zijn getrouwd en wonen buitens huis. Zaterdagavond werd een kleine feestelijkheid ten huize van Jan de Vries gevierd; zijn vrouw was jarig en dientengevolge kwamen eenige kinderen bij 't oude paar aanloopen. Zoo ook de ongeveer dertigjarige zoon Jan, bootwerker aan de Zuid* i Amerika-Lijn. Om negen uur ging j hij van zijn woning, Mariniersplein 26, naar het ouderlijke huis, verge zeld van zijn hond. Eenmaal thuis ontstond in de be nedenkamer een woordenwisseling tusschen vader en zoon over liet zusje van laatstgenoemde, dat dik wijls bij hem kwam eten. De zoon scheen niet érg van deze bezoeken gediend te zijn; hoe het ook zij, hij gaf zijn vader le kennen, dat hel nu maar uit moest zijn. Hierover ontstak de oude Jan in woede: Als zij niet meer hij jou mag komen, hoef je hier ook niet meer le komen, gaf hij zijn zoon te verstaan. De woordenwisseling werd steeds erger; de vader, doldriftig, greep een mes en verwondde zijn zoon daar mede aan dc hand. .Laatstgenoemde nam op zijn beurt een mes en bracht zijn vader een geduchte steek in den hals loe. Zonder een kik le geven stortte het slachtoffer op den grond. Naar de groote plassen bloed te oordeelen. die den vloer drenkten, was de slag ader doorgesneden. Uil wanhoop over zijn daad pro beerde de moordenaar zich toén van hel leven te berooven. Met hetzelfde mes trachtte hij zich eveneens den slagader door tc snijden. Naar buren mededeelden hadden vroeger reeds ernstige ruzies en vecht partijen tusschen het tweetal plaats gehad. In dc ftïchtsbijzijndé apotheek werd thans de jonge man verbonden. Hij had kwetsuren aan boven- en bene- denarm en verloor veel bloed; De geneeskundige dienst verscheen spoedig met een auto- en rijwiel brancard. •Voor den vader kwam ge neeskundige hulp le laat; men stelde vast, dal hij bijna terstond na den aanslag bezweken moest zijn. Een groote menigte verzamelde zich voor de apotheek en toen Jan de Vries eindelijk op een brancard ge snoerd, in den auto geplaatst werd, ging er een dreigend gemompel op. Zijn vrouw vergezelde hém naar het Binnen-Gasthuis. Inmiddels waren justitie: en politic reeds hun onderzoek in de woning begonnen. Toen hel onderzoek in vollen gang was, kwam n jong vent je doodsbleek aanrennen. Hij wrong zich vJoor den dichten haag toeschouwers héén, en glipte de huisdeur binnen, zonder dat het tweetal geposteerde, politic-agen ten hem vermochten legen te houden, Hel was het jongste zoontje va\n hét slachtoffer. Toen het ventje iu de bioscoop zat, kwam men hem .waar schuwen. v Het justitieel onderzoek duurde lot laat in den avond. Het lijk werd naar het lijkénhuVsjc van 't iWilhelmina-Gasthuis vervoerd om te worden geschouwd. ROTTERDAM. De verhoog:"ug sedert 1 Jan. van den prijs van den borrel vair 5 ets. op 6 ets. heeft volgens het Rott. Nbld. al heel wat consternatie* bij de drinkende en schenkende burgers van Rotterdam veroorzaakt. Zoo wss er een kastelein, die tusschen een conourient met twee zaken woont en die op het idéé kwam twee borrels voor 6 ets. te 4»even, dus één cadeau. Nauwelyks had buurman gezien, dat zijn concurrent daardoor zoo'n Joop kreeg, of hij plakte een papier op zijn raam, vermeldend dat bij hem twef borrels voor 5 ets. te koop waren. Maar toen was de bereden politie noodig om de orde te handhaven. In andere stadsgedeelte n is het zoo wat de een om den andere, die voor 5 of 6 cents verkoopt. Ook is het al gebeur» 1, dat de klanten bij een kastelein die vo or 6 ets. verkoopt, 5 centen neerleggen ojde toonbank met de meledeeling dat zy, „de cent" morgen wel zullen geven. Morf.en, dat wil zeggen St. Juttemis, zoodat deze kastelein ook maar weer voor 5 cent verkoopt. Weer een ander had 7,ijn glaasjes nog kleiner genomen dan ze al waien, maar die zit nu tegen Let glaswerk aan te kijken. Uit een en ander bl ijkt, dat he.t ga- makkelijker is op papi» jr den borrel prijs te verhoogen, dan in werkelijkheid één cent meer te berekenen. MAASTRICHT. Alhier wordt vermist de 14-jarige Marie Jacquelinne Adële Pans. Zij is het laatst gezien in gezel schap van een naar gissing ongeveer 27-jarigen manvermoedelijk Belgisch vluchteling. Vermoed wordt, dat deze man 't meisje heeft geschaakt. De commissaris van politie alhier ver zoekt opsporing en overbrenging van de minderjarige en aanhouding en voorlei ding van den verdachte. Bij deze gemeente, in de buurt van Sraeermaes, is in een nacht in de afgeloopen week een soldaat van <le grenswacht doodgeschoten door een smokkelende vrouw. De soldaat had haar toegeroepen, dat ze halt moest houden of dat hij anders zou schieten. TILBURG. Zaterdagnacht is inge broken in de R.-Kath. kerk aan de Hoefatraat alhier. De inhoud van een offerblok werd ontvreemd. BERGEN-OP-ZOOM. Alhier moet de verkiezing plaats hebben van twee leden van den gemeenteraad, wegens het overlijden van dc hceren Diet- vorst en Al. Franken. Dc beide slroo- niingen in deze gemeente, die zich. gewoonlijk met deze verkiezingen be moeien, zijn lot overeenstemming ge komen om door het stellen van een c.mdidaat van ieder hunner stem ming le voorkomen. Als -candidate!) zullen nu op 19 dezer worden ge steld de hoeren E. Kicpe en P. de Nijs. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Zaterdagmiddag werd alhier op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer A. G. Kijn. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, dankte de heer S. Loewer, namens de familie vau den afgestorvene, voor de belangstelling betoond door zijn vrienden en andere aanwezigen. Verschillende autoriteiten, waaronder wy opmerkten de burgemees ter, diakenen en kerkvoogden der Nod. Herv. Gem.warenbenevens eenige bestuurders van de corporatien, waarin de overledene gedurende zijn leven zitting had, op den doodenakker aanwezig. ZONNEMA.IRE, 9 Jan. De feest avond, gearrangeerd bij gelegenheid vau 't 20-jarig bestaan der IJsclub alhier, is uitstekend geslaagd. Na een hartelyk woord van welkom van den voorzitter tot de talryk opgekoraenen, in de ver sierde zaal van raej. Van Splunter, heeft de bekende karakter-komiek Leenhouts, meer bekend volg«ns den voorz. onder het merk L. W., door keurige voordrachten de aanwezigen zeer ver maakt. Spontaan waren de bijvalsbe tuigingen. Een geannimeerd bal, onder leiding van den heer Schouten, besloot den avond. EL&ERZEE, 11 Jan. Het getal in woners is in deze gemeente in 1914 vermeerderd mei 16 en bedraagt thans 318 mannelijke en 272 vrou welijke personen, samen 590. ELLEMEET. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dcc. 191 I 310 mannen en 274 vrouwen, totaal 584 personen. Er werden 6 huwe lijken gesloten en één natuurlijk kind door de moeder erkend. DEN OSSE, 11 Jan. Gisterenvoor- niiddag kwam hier weder een mijn aanspoelen. Deze is, nadat de landweermannen •er honderden schoten op gelost had den, tol zinken gebracht, zonder dal >:e ontploft is. RENESSE. De bevolking bedroeg op 31 December 1913 een totaal van 6b9 personen. Op 31 December 1911 was 1 aantal ingezetenen gestegen tot 663. Alzoo een vermeerdering van 4 personen. Er werden 5 huwelijken in 1914 gesloten. NOORDWELLE. Benoemd by de werken van het Wilhelraina-kanaal OosterhoutDongen de opzichter de heer A. van Hoepen, te Oosterhout. NOORD-SCIIOU.WEN. Aan het Noorderstrand onder de gemeente Reiiessé is Zondagmorgen uit zee aangespoeld een ontplofbare mijn, welke terstond onder militaire he-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1