ADVERTENTIEN. I Het spreekt vanzelf, dat, met het oog op het naderende gure jaarge tijde, gelet op het feit, dat duizen den aanvankelijk onder linnen tenten gelegerd waren, in de eerste plaats de bouw van logiesbarakken werd ter hand genomen. De cantincs waren dan ook op 3 December nog niet ge reed en men moest zich behelpen met eenige kleine, vluchtig opgesla gen kermistenten. 3. Te hooge prijs der te koop ge stelde waren. In den aanvang werden venters met stalletjes en verkoopwagens toe gelaten. Ondanks voortdurend toezicht kwa men daarbij misbruiken voor, in het bizonder wat de hoedanigheid dei- koopwaar betreft. Door de over het geheel mindere kwaliteit der koop waar en doordien verkoopers weinig of geen onkosten hadden, waren de zen in de gelegenheid hunne prijzen betrekkelijk laag te stellen. Toch wa ren deze voor sommige artikelen hoo- ger dan die, welke op de tarieven der pachters zijn genoteerd. Die pachters hebben daarenboven de kosten voor meubileering, verwar ming en verlichting der cantinege- bouwen te hunnen laste. Daarbij komt nog de prijsstijging van sommi ge artikelen. Hoewel dientengevolge de tarieven der pachters dooreenge- nomen iets hooger zijn dan die der venters, mogen zij in geen'en deelc te hoog worden geacht. 4. 't Ontbreken van tochlportalen. Inderdaad werd hierdoor bij ster ken wind uit sommige richtingen het verblijf in de barakken onaangenaam Thans wordt hierin voorzien. 5. De gedwongen ledigheid. Het lag in het voornemen, de eerste groep geïnterneerden, die naar het barakkenkamp waren overgebracht, de behulpzame hand te laten bieden bij den omvangrijken aanbouw, die nog moest plaats hebben. Die hulp had echter weinig te betcekenen, aan gezien de geïnterneerden daartoe weinig lust vertoonden, en een soort van lijdelijk verzet zich openbaarde. Niet veel beter ging het met eenig grondwerk, dat verlangd werd, tot 't weggraven van eenige oneffenheden in het terrein binnen de omrastering van het kamp en het aanbrengen van eenige voorzieningen voor wateraf voer. Het lijdelijk verzet openbaar bodem. Het lijdelijk verzet openbaar de zich vooral, doordien uit de ploe gen, die voor arbeid werden aange wezen, telkens tal van personen door zich op de zieken-rapporten te mel den, zich aan den arbeid onttrokken. iWel werden, voor een zeer aanzien lijke waarde, planken, toebehoorende aan de aannemers der gebouwen, ontvreemd, ten einde met allerhande soort van gereedschap verschillend knutselwerk, stoeltjes, kastjes, enz. te vervaardigen. Als reden waarom men niet aan den barakkenbouw of aan het grond werk wilde medewerken, werd op gegeven, dat men daardoor den Ne- derlandschen werkman het brood uit den mond nam. Ongeregeldheden op 2 Dec. Reeds in den namiddag van 2 Dec. j.l. kwamen ongeregeldheden voor. Als aanleiding moet worden aange merkt het in arrest stellen van een drietal Belgische geïnterneerden, die door twee rijksveldwachters in een gangetje tusschen twee gebouwtjes der cantine op het bezoekersterrein aangetroffen werden bezig hunne mi litaire uniformen tegen burgerklee- ding te verwisselen. Blijkens het rapport van één der schildwachtenhad een Belgische vrouw, die op bezoek kwam, burgcr- mannenkleeding, onder haar rokken verborgen, binnen 't kamp gebracht. Tengevolge van deze arrestatie wer den de geïnterneerden oproerig en schoolden voor de omheining bij den toegang tot hel kamp tegenover de wacht bijeen, waarbij in het bizondcr één der geïnterneerden, die zich reeds den geheelen middag sarrend en be- leedigend tegen officieren en rijks veldwachters had gedragen, blijkbaar de leiding van het relletje op zich nam; op zijn voorbeeld begon de samengeschoolde menigte tc loeien en te schreeuwen tegen elk officier of politieman, die zich daar ophield. (De vorenbedoelde leider behoorde den volgenden dag tot de gedooden). De samenrottende Belgen scholden op de Hollanders, staken, vloekend en dreigend, de vuisten op tegen de wacht. Twee aanwezige kapiteins tracht ten de menigte tot rust te brengen, eerst door de menschen met kalmte en geduld toe te spreken, daarna door ze op bevelenden tooivte be wegen naar de barakken terug tekee- ren. Geleidelijk, doch slechts over korten afstand, werd daaraan vol daan. Ten slotte bleek evenwel krach tiger optreden noodzakelijk. Met be hulp van een tiental manschappen van de wacht gelukte het, zonder gebruik tc maken van wapenen, hen terug tc drijven tot in de nabijheid van de keukens, waarbij nog 'n derde kapitein assistentie verleende. Één dei- belhamels werd daarbij gegrepen, wist zich weder los tc rukken, doch werd daarna met behulp van twee soldaten gearresteerd Ten einde een weder opdringen van de menigte naar den uitgang van het kamp te beletten, deed de comman dant door de soldaten van de wacht een cordon vormen. Het blazen van het signaal „eten" had ten slotte tengevolge, dat de me nigte zich verder verspreidde. Ter voorkoming van mogelijke ver dere ongeregeldheden werd door den commandant een detachement van 50 man van het bewakingsbataljon ge vraagd. Tijdens het eten maakte de op wacht gebleven kapitein een ronde door de barakken: men zat gedeel telijk bij kaarsen, gedeeltelijk in het duister, aangezien het elcctrisch licht niet kon worden ontstoken tengevol ge van een stoornis. De rust scheen teruggekeerd, alleen het gebrek aan verlichting gaf tot eenige opwinduig aanleiding. Inmiddels was het gevraagde deta chement van 50 man aangekomen. Aangezien de gemoederen rustiger werden, stelde de op wacht zijnde kapitein den hoofdofficier voor, het detachement weer buiten de omhei ning te doen brengen, hetgeen ge schiedde. Ongeveer ter zelider tijd was het electrisch licht weer her steld. Omstreeks 7.30 n.m. ontstonden op nieuw samenscholingen; groote troe pen trokken joelende door het kamp, bewogen zich in de richting van den uitgang, en eischten vloekend en tie rend, dat de drie gearresteerde man nen zouden worden losgelaten, onder bedreiging anders alles te zullen af breken. Inderdaad begonnen zij aan de ijzerdraadafsluiting te rukken, waar bij eenige draden knapten, terwijl verder het cantinegebouw het moest ontgelden, waarvan de ruiten werden ingegooid. De schildwacht achter het cantl- ne-gebouw trachtte hendie met steenen wierpen, te beduiden, daar mede te eindigen. Denkende, dat zij hem door het kabaal niet konden verstaan, schoot hij zijn geweer in de lucht af. Ook een vaandrig, die met n kleine afdeeling van de wacht naar het can tinegebouw gezonden was, heeft, toen met ruiten ingooien werd doorgegaan, na duidelijke en herhaalde waarschu wing, eenige hooggerichte schoten doen afgeven. De bende ging daarop uiteen. De kapitein, die op wacht was, trad met verschillende menschen in gesprek. Als gewoonlijk waren geniesoldaten de woordvoerders en ook thans weer werd verzocht, om de drie opgesloten geïnterneerden vrij te laten. De kalme uitleggingen en terechl- wijzigingen van dien kapiteindie verschillende vermeende grieven aan hoorde, en daarop mededeelde, dat billijke klachten aanleiding zouden geven tot 'n rechtvaardig onderzoek, deden, althans oogenschijnlijk, allengs een meer tevreden stemming terug- keeren. Gebeurtenissen op 3 Dec. Toen de administrateur van den eantinepachter des morgens om streeks 8.15 binnen de cantine kwam, bleek hem, dat men het niet gelaten had bij het inwerpen der ruiten met steenen en ledige biervaten den vorl- gen avond, maar dat verschillende koopwaren waren ontvreemd en dat gevulde biervaten uit de kramen wa ren weggehaald en leeggedronken. Terwijl deze administrateur in de kramen bezig was, werd het werpen met steenen herhaald. De commandant, bij zijn aankomst te 8.30 v.m. reeds gewaarschuwd door den kapitein, die den wacht dienst had, dat nieuwe onlusten kon den worden verwacht, kreeg ook per soonlijk terstond de overtuiging, dat de toestand nog niet normaal was. In verband daarmede droeg hij den luitenant van piket op, zich met liet piket in de nabijheid van de wacht gereed te houden. Bedoelde luitenant had gezien, dat de nog overgeschoten ruiten van de cantine met steenworpen werden ver brijzeld. Pogingen door hem aangewend, om de mannen tot rede te brengen, moch ten blijkbaar niet baten. Het gejoel der geïnterneerden hield niet op;hun houding werd uitdagender. Toen dan ook tegen de tent van den commandant een voorwerp aan bonsde, trad deze officier naar bui ten en richtte hij tot den officier van piket het verzoek krachtig op tc treden, desnoods te schieten Dc luitenant verzamelde het piket en deelde zijn manschappen mede, dal zij uitsluitend paar zijn commando moesten luisteren, en dat hij alleen de verantwoordelijkheid droeg. Aangezien n afdeeling Belgen, van schoppen en kruiwagens voorzien, t kamp naderde en gevreesd werd, dat deze werkwilligen door hun oproe rige landgenooten tot verzet zouden worden aangespoord, terwijl boven dien door den luitenant van piket gezien werd, dat men weder bezig was de cantine tc plunderen, begaf hij zich met het piket binnen de om heining, waar die afdeeling, sterk 1 onderofficier en 16 man, met hoon gelach en uitroepen als „Dutsen" werd begroet, waarop dc comman dant van het kamp den luitenant op droeg, dat gelach en gejoel te doen staken. Het piket werd door een groote menigte Belgen omringd, die schreeu wende en onder hel geroep „hoei, hoei", dc soldalen uitscholden voor „Duts", Kwatta-soldaatjes', enz De luitenant, zich onder de Belgen begevend, sommeerde hen eenige malen in de Hollandsche en in de Fransche taal, toch het schreeuwen te staken en uiteen te gaan. Daarop vervolgde een verwoed geroep, o. m. „gooi de schoppen weg, laat ze zelf werken", tegen de voorbijtrekkende, van gereedschap voorziene Belgen. Omdat de menigte meer en meer opdrong, verplaatste de luitenant het piket. Het gejoel en bet geschreeuw ging steeds door, terwijl de geïnterneer den hoe langer hoe meer opdrongen en met steenen wierpen De luitenant arresteerde één van de opruiers, die in de Fransche taal de Belgen ophitste, en sommeerde op nieuw, in het Fransch en in het Ifol- landsch, om uit elkaar te gaan. Nog een tweede geïnterneerde, die de me nigte aan den gang bracht, werd door den luitenant persoonlijk gegrepen en door hem naar den commandant gebracht Inmiddels drongen velen om den luitenant heen en scholden hem „Duitsche spion". Meer en meer naderde de meniglc dc tent van den commandant. Nogmaals volgde een sommatie in beide talen, nu werd wederom een opruier, door den luitenant tot ach ter de cantine nageloopen, gegrepen: een korporaal kreeg opdracht den man naar den kamp-commandant tc brengen; hij wist echter te ont snappen. Dc geïnterneerden hielden niet op met schreeuwen en joelen. Opnieuw begaf de luitenant zich onder de menigte, wees hun op den ernst van den toestand en bezigde ten slotte de woorden: „les Hollandais ont beaucoup de patience, mais qaand ga est fini, alors ils savent agir". Wederom hoongeroep, waarop de luitenant commandeerde: „Geef acht; met standvizier!" (de magazijnen wa ren gevuld en de bajonet was op het geweer geplaatst). Dc Belgen stoven uiteen, maar riepen levens: „Schiet maar, Kwatta-soldaatjes", terwijl zij de armen omhoog staken. De luite nant liet de geweren afzetten en op de plaats rusten. Nieuw hoongelach. De luitenant, die uit de cantine een geïnterneerde zag komen, die zich blijkbaar iets had toegeëigend, gaf aan een korporaal last, dien man naar den kampcommandant te gelei den. De menigte nam opnieuw een dreigende houding aan en toen op hetzelfde oogenblik eenige steenen achter het piket neervielen, comman deerde de luitenant met luide stem: „Geef acht; met standvizier; salvo- vuur, aan, vuur!" Een geschreeuw ging op, maar de mannen gingen niet uit elkaar; inte gendeel, zij drongen zelfs dichter op het piket aart," "Of er dooden of ge wonden waren gevallen, was niet te zien, omdat velen zich op den grond wierpen. SVederom werd een steen geworpen, die achter hel piket neer viel. Door het verder opdringen zag de luitenant zich genoodzaakt, op nieuw vuur te doen geven, ditmaal twee salvo's, kort na elkaar, omdat één salvo niet voldoende was geble ken. Ook na het tweede salvo ging men niet uit elkaar; eerst na het derde begrepen de geïnterneerden, dat het ernst was, en ging de menigte iu de richting van de barakken vluch tende, uiteen. Dc luitenant liet de geweren bij den voet plaatsen en rukte met het piket in den gewonen pas een eind voorwaarts. Vervolgens is het piket naar de wacht geleid Door den luitenant is niet mol dc revolver geschoten; wel heeft hij daartoe de beweging gemaakt en was het inderdaad bij het eerste com mando „vuur" zijn bedoeling 'n schol te lossen om cvcntuëelc aarzeling bij de manschappen Ic voorkomen en zooveel mogelijk zekerheid te heb ben, dat het commando juist werd uitgevoerd; wanneer toch één schot valt, volgt hij het afgeven van een salvo de rest in den regel vanzelf. De revolver weigerde echter. In het geneel waren 26 geïnter neerden getroffen; 5 bleken terstond gedood Ic zijn en een zesde overleed spoedig daarna. Nog is één der ge troffenen tijdens het vervoer en een ander in den loop van den middag in liet ziekenhuis overleden De toe stand van de 18 overigen is thans zeer gunstig; vier hunner zijn reeds hersteld ontslagen, terwijl dit met de overigen vermoedelijk geleidelijk bin nen eenige weken het geval zal kun nen zijn. Uit verschillende getuigenverkla ringen is gebleken, dat het opsteken der handen uitdagend en uittartend was en niet als een tceken van over gave kon worden aangemerkt. De Minister, hoewel ten zeerste be treurende, dat moest worden over gegaan tot dit middel, waardpor onvermijdelijk slachtoffers -moesten vallen, heeft de overtuiging, dat hel krachtig optreden niet alleen noodig, maar zelfs niet te ontgaan was, en dat de kapitein en de luitenant geheel hebben gehandeld, zooals hun plicht gebood. Alleen aah dit tijdig en krachtdadig ingrijpen is liet Ie dan ken, dat erger werd voorkomen. Ware anders gehandeld, dan zou on getwijfeld ile geest van verzet zich krachtiger hebben ontwikkeld en tot ernstiger ongeregeldheden aanleiding gegeven hebben. TELEGRAMMEN. 's-GRAVENH AGE, 6 Jan. De kruiers- baas, die verleden week in het Holland sche spoorstation door onvoorzichtigheid van een kameraad door een revolver werd gewond, is vanochtend aan de gevolgen overleden. De Eerste Nederl. Verzekerings maatschappij heeft voor 2 millioen op de oorlogsleenicg ingeschreven, terwijl zij hij gedwongen leening slechts tot f 66,000 verplicht was. Mr. Troelstra zal minister Bosboom's antwoord, op zijn vragen over het ge beurde op 3 December in het internee- ringskamp te Zniet, doen bespreken door de Soc.-Dem. Kamerclub. Gisteren werd de eerste vergadering gehouden door de commissie, welke als sub-commissie van het Kon. Nat. Steun comité de belangen van de nijverheid zal moeten behartigen. Minister Pos- I thuma hield de installatierede, waarin hij uiteenzette de taak en de samenstelling der nieuwe commissie, waarin de meest belangrijke vaderlandeclie nijverheids takken tegenwoordig zijn. De voorzitter der nieuw benoemde commissie, prof. I. P. de Vooijs, drukte de hoop nit, dat de nieuwe organisatie ten volle aan de verwachtingen zal be antwoorden. Namens de tegenwoordig zijnde industriëelen bracht de heer \V. D. W. Stork, voorzitter der fabri- kantenvereeniging, hulde aan het door de regeering genomen initiatief. PARIJS, 6 Jan. (Officieel). Onze troepen maakten zich meester van een steengroeve, gelegen bij Saint-Mihiel, alsmede van een daarbij gelegen loop graaf. Grootvorst Nicolaas en generaal Joffre wisselden telegrammen naar aan leiding van de Russische overwinning in den Kaukasus. PETROGRAD, 6 Jan. (officieel). De nederlaag welke wij het Turksche leger in den Kaukasus toebrachten is vol komen. Het 9e legerkorps werd geheel vernietigd. Wij namen den commandant van dit corps en de commandanten van de 17e, 28e en 29 divisie, henevens do generale staven, meer dan 100 officieren en een groot aantal soldaten gevangen. De Turksche verliezen aan dooden en gewonden zijn reusachtig. Wij maakten vele kanonnen, mitrailleurs, munitie en convooien buit. Onze zegevierende troepen vervolgen het overschot van het 10de legerkorps, dat zich door de vlucht trachtte te redden. LONDEN, 6 Jan. Alle Eugelsohe bladen leggen den nadruk op het groote belang van de overwinning der Russen in den Kaukasus, waarvan zjj een groot resultaat verwachten op politiek terrein. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 5 Jan Op clc vee markt waren aangevoerd 121 paar den, 1015 magere en 651 vette run kalveren. 150 biggen deren, 226 vetteen 391 nueli tere gras- Koeien en ossen 32 tol 40 ii 50 et., slieren 30 tot 36 a 42 etvette kalve ren 55 lot 60 a(65 ct alles per 1/2 kilo. Melkkoeien f 150 a f 320. kalf koeien 1' 160 5 f 320, stieren I 1 10 a f 360, vaarzen f 120 a f 170, alles mager vee: biggen f 7 a f 13, slaehtpaarden I' 100 a I' 140, werkpaarden f 100 a f 300, hitten I 100 a 1' 250 Nuehlere kalveren: fok- I' 18 a f 30, slacht- f 8 a I 16 Biggen I 1,20 a f 1,50 per week. Op de vette markt was de aanvoer van koeien en ossen zeer ruim De handel was over het algemeen zeer levendig, zoodat de omzet goed vlotte. Beste spoelingbeesten waren buiten gewoon duur. .Voor de overige soor ten werden eveneens goede prijzen bedongen. Aan de ongekend hooge prijzen, welke men moest besteden, en den vluggen omzet, zelfs ook in andere soorten vee, kan men niet merken, dat de uitvoer hiervan ver boden is. .Vette kalveren met tame- 1 ijken aanvoer. De omzet ging ook hier bevredigend. Alle soorten werden duur verkocht. Stieren mei middel- matigen aanvoer. De omzet ging zeer vlug. De prijzen waren hierdoor bui tengewoon hoog. Nuchtere fok- en slaehtkalveren met tamelijken aanvoer, de handel was zeer levendig, alles werd vlug verkocht De prijzen, zoowel voor Londen als voor hier. waren hoog. Handels-slaehtpaarden en hitten met flinken aanvoer. De handel was bevredigend. Er werden flinke prij zen bedongen. Biggen met gewonen aanvoer. Dooi de hooge vraagprijzen, welke niet be dongen konden worden, ging de om zet langzaam. Telegrafiaoh Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt, naar waarnemingeu verricht in den morgen van 6 Jan. 1915. Hoogste barometerstand 760,0 te Karlsruhe. Laagste 751,8 te Neufahr- wasser. Verwachting tot den avond van 7 Jan. zwakke tot matigen, later wellicht toe- nemenden westelijken tot zuidelijken wind, toenemende bevolking, later wellicht weer regen, zelfde temperatuur. STOOMBOOTDIEN8T en tu88chengelegen plaatsen. JANUARI 1915. Donderd. 7 Vrgdag 8 Zaterdag 9 Maandag 11 Dinsdag 12 Woensd. 13 Donderd. 14 Van Vlissingen □aar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelb. en Vlissingen. 'g m. 6.20 6,20 0,20 6,20 6,20 6,20 6,20 's m. 8, 8- 8,- 8,- 8,- 8,- 8,- 'sm. 8,- 8,- 8,- 8.- 8,- ONDERTROUWD: H. v. D. WOLF en A. J. KUITENBROUWER. ZlEltlKZKE, Utrecht, 5 Januari 1915. GETROUWD: N. A. BOOGERD en E. T. PANNEKOEK, die tevens hartelijk dank zeggen voor de zeer vele blijken van belang stelling. Brouwershaven, 31 Deo. 1914. GETROUWD: D. J. COUMOU en N. VAN VOOREN, die, mede nameos wederzjjdsche Familie, harteltyk dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bjj hun huwelijk ontvangen. Schiedam, 6 Januari 1915. Donderdag 7 Januari hopen onze geliefde Ouders M. v. d. EST V eu J. v. d. EST—VERHOEK, hun 30-JarIge Eehtvoreenlglng gl te herdenken. ZlERIKZEB. g» Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. 38 Den Ten Januari a.s. hoopt onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder. CATH ARINA W. VERMEULEN, Wed van A. de Wii.de, haar 90sten Geboortedag te herdenken. St.-Maartbnsdijk, 4 Jan. 1915. Hare dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achterkleinkinderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 2