ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 6 Januari 1915. Oorlogstoestand. NIEUW STIJDINGEN. Nederland en de Oorlog. (Z icrikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. Prijs per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7l8te JAARGANG, No. 9643. Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. Uitgewar-Hoofdredactour i A. FRAMKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. By contract belangrijke korting. Inzending op den dag ran uitgave vóór 2.30 ure. In den Boven-Elzas wordt tusachen Franschen en Duitechers vinnig ge streden. Eerstgenoemden hebben, gelijk wij reeds Maandag gemeld hebben, zich van het dorpje Steinbach meester ge maakt, dat in de buurt van Senuheim ligt, een plaats met een bevolking van 5000 zielen. Het schijnt, dat thans om het bezit van Senhheim gevochten wordt. Uit Russisch-Polen, waarin de Duitache troepen reeds diep zijn binnengedrongen, zoodat zij Warschau bedreigen, weinig nieuws. De toestand heeft daar geen noemenswaardige verandering oudergaan. Volgens de Russische berichten maken de Russische troepeu, die de Oostenrijkers geklopt en uit huune stelliugen hebben opgejaagd, voortdurend nog gevangenen. De Turken hebben Ardakan, dat zij op de Russen veroverd hadden, slechts kort kunnen behouden. De Russen na melijk hebben de Turksche troepeu ver slagen. Het schijnt, dat daarbij een geheel Turksch legerkorps is gevangen genomen. Onzen indruk samenvattend komt het ons voor, dat de Duitschers er op dit oogenblik minder gunstig voorstaan dan hun talryke vijanden. De kardinaal-aartsbisschop Mercier van Mechelen heeft aan zijn diocesanen een rondschrijven gericht, waarin hij met kracht ijvert voor trouw aan de wettige overheid. Neemt wel in acht, dat ik u niet vraag een enkele uwer verwachtingen prijs te geven. Integendeel, ik houd het voor miju plicht te bepalen, wat u te doen staat tegepover de macht, die ons land overviel en het tijdelijk grooten- deels bezet. Deze macht is geen wettig gezag. Bijgevolg zijt gij haar in het innige van uw gemoed noch achting, noch ver kleefdheid, noch gehoorzaamheid ver schuldigd. Het eeuige wettige gezag in België is dat, wat aan onzen Koning, zijn regeeriug en aan de vertegenwoordigers dor natie toebehoort. Dit herderlijk schrijven is door de Duitsche leger-autoriteiten in beslag ge nomen, en de uitvaardiger er van, kardinaal Mercier, werd in zyn paleis gevangen genomen en daarin gevangen gehouden. Da Paus had tot den Duitschen Keizer telegrafiisch het verzoek gericht dat de ooorlog voerende party en met elkander zouden uitwisselen die gevangenen, welke door hun kwetsuren of om endere rede nen voor den militairen dienst niet meer geschikt zouden zijn. Nu heeft Duitscli- land een voorstel van Engeland in dien geest aangenomen. NEDERLAND. iWORKUM. Op de Frieschc kust bij deze gemeente is de visschersschuit ..•Wieringen 112" in stukken gesla gen. De beide opvarenden zijn ver dronken. De lijken zijn nog niet gevonden. DEVENTER. Zondagavond circa half elf, alhier een ontmoetiog plaats tusschen de marechaussée en een aantal zigeuners, welke, met het oog op de paardenmarkt, naar onze stad waren getrokken. De wachtmeester der marechaussee, Van Goethem, is daarby ernstig verwond. Toen hy n.l. tusschen de kazerne en de Bergpoortbrug een 2-tal dronken zigeuners wilde arresteeren, verzette een dezer zich op heftige wyze, zoodat de wachtmeester zich genoodzaakt zag, de sabel te trekken. Plotseling werden hem, terwyl een der beide mannen bet hazenpad koos, een 3-tal messteken toegediend, een in de dy, in de borst en in de zyde. Hoewel v. G. nog trachtte, den aanrander te achterhalen, gelukte dit hem niet, en moest hy, onder veel bloedverlies, zyn vervolging opgeven. Direct is hjj onder genees kundige behandeling gesteld. Het gelukte de te hulp geroepen gemeentepolitie, den dader in den nacht te arresteeren, onder leiding van den inspecteur, wnd. commissaris van Tricht. AMSTERDAM. Naar de Tel. vernam, is de politie in zake den postdiefstal, waarby de trommel van 't bij postkantoor aan den Amstel, door een daartoe niet gerechtigde aan het hoofdpostkantoor werd afgehaald, op een belangrijk spoor. De inspecteur van het. bureau St.-Pie- tershal, B. H. B. Mijjer, is met een drietal rechercheurs naar Tilburg ver trokken, ter arrestatie van den vermoe- delijken dader. Deze bevindt zich onder de wapenen en is vooral in de Oude Kerkplein-buurt bekend. Een postbeambte, die iu die verdachte omgeving nog al eens op bezoek kwam, zou den gemobiliseerden minnaar van een der „dames", die zich juist met verlof hier bevond, hebben opmerkzaam gemaakt op de mogelijkheid, om een flinke geld som te bemachtigen. De souteneur zou door den postbeambte voorzien zijn van een oud uniformpak der posterijen; brutaalweg moet deze daarop den posttrommel, bestemd voor het postkantoor aan den Amstel, hebben afgehaald. De arrestatie van den bij de troepen te Oisterwijk vertoevende, zou Maandag nacht geschied ziju. In verband daarmede zouden waarschijnlijk gisteren door de politie nog verdere stappen zijn gedaan. HALFWEG. De verschillende café's alhier waren Nieuwjaarsdag uit eigen beweging der eigenaars den geheelen dag gesloten. KAMERIK (bij Woerden;. Zater dagavond is alhier dc 31-jarige boe renzoon J. M. doodgeschoten. De dader wierp daarna het lijk in het water, waaruit het den volgenden morgen, op aanwijzing van een boe- rendienstbode, die bij den doodslag aanwezig was, is opgehaald. Het par ket uit Utrecht arriveerde Maandag op de plaats der misdaad, terwijl de dader gevankelijk naar Utrecht werd overgebracht. Omtrent dezen moord wordt nader gemeld: De moord op den 31-jarigen J. M. is het gevolg van jaloezie. Zondag middag maakte de landbouwers zoon J. Maaien een praatje met de dienstbode van den heer K. Dit werd gezien door een molenaarsknecht, die met het meisje omgang had. In een vlaag van jaloezie greep deze knecht onmiddellijk zijn geweer en schoot Maaien pardoes een kogel in het lijf. Maaien was niet onmiddel lijk dood; de knecht heeft hem toen te water geworpen. .Van dit drama was de dienstbode getuige. De mole naarsknecht dreigde haar, dat hij haar zou doodschietenindien zij hulp zou roepen of een woord van hel gebeurde vertellen. Hel meisje vluchtte naar huis en sloot daar alle deuren af. Een knecht vond den vol genden morgen alle deuren op slot. De politie werd hiervan in kennis gesteld, en deze bracht een en ander in verband met dc vermissing van den landbouwerszoon Maaien, wiens verdwijning inmiddels door de fami lie van M. was medegedeeld. De dienstbode van K. werd hierop in I verhoor genomen en deelde al het geen zij gezien had, aan de politie mede. Dc dader werd kort daarop gearresteerd. Hij ontkent alles ten stelligste, maar is onmiddellijk op gesloten. Het geweer heeft hij ver moedelijk te water geworpen. Het lijk van M. is den volgenden morgen door de politie uit de Grechtkade op gevischl en naar het gemeentehuis gebracht. ROERMOND. Zondagnamiddag is. naar uil deze gemeente aan de 's-H Crt. wordt gemeld, te Melick aan de Duitsche grens door de Nederland sche grenspost een Belgisch sergeant aangehouden. Hij was uit Dussei dorp, waar hij krijgsgevangen werd gehouden, ontvlucht. In Duitschland had hij zich van burgerkleeding we ten te voorzien. Volgens zijn zeggen was de behandeling van de Belgische krijgsgevangenen daar vrij goed. Overeenkomstig de bepalingen be treffende gevluchte militairen werd hij onmiddellijk vrijgelaten. Zijn be 1 doeling is over Engeland het Belgi I sche leger weer te bereiken. MAASTRICHT. Toen Zaterdagavond, I tegen het nachtelijk uur, een man op i de Groote Gracht alhier heen en weer liep, trok dit de opmerkzaamheid van den onderofficier Van Aalst der infanterie, die den man nauwkeurig in de kijkers hield. De man drukte in een winkel een ruit in, nam een pakje, dat in het uit stalvenster lag, en zette het op een loopen, achtervolgd door den sergeant. De dief trok een mes, doch de, sergeant zette de vervolging voort door en groot deel der stad tot aan de Kommen. Op aanwijzing van den sergeant werd toen de dief door een agent gearresteerd. Hij bleek te zijn zekere W.reeds meermalen wegens diefstal veroordeeld. Vermoedelijk had W. denzelfden avond zich ook nog schuldig gemaakt aan diefstal in de coöperatie „De Ster". De sergeant heeft het gestoleDe, dat door W. was weg geworpen, bij de politie gedeponeerd. ROOSENDAAL. Zondagavond heeft er op de lijn AntwerpenEsschen een ernstige treinbotsing plaats gehad, waar omtrent men eerst heden bizonderheden verneemt. De personentrein uit Ant werpen is op het kruispunt van een lijn, die eenige forten verbindt, met een militairen trein in botsing gekomen. De trein werd achter de locomotief inge reden, een bagagewagen en een passa giersrijtuig werden vernield, de overige rijtuigen ontspoorden. De militaire trein vervoerde geen passagiers. Van de reizigers in den anderen trein werden 8 personen gedood en 25 ernstig en eenige licht gewond. BERGEN-OP-ZOOM. Met ingang van 1 Januari heeft het oudste te dezer stede verschijnende blad Dc 'Berge n-op-Z'óómsc he Courantdie reeds 60 jaren bestond, opgehouden te bestaan. Het was het liberale blad voor Bergcn-op-Zoom en omstreken. Onze Micklelburgschc corres pondent schrijft ons;» Één onzer stadgenooten is verleden week naar België geweest en deelde ons o. a. het volgende mede over de opgedane ervaringen: Heen ging de tocht over Roosen daal. Bij aankomst te Antwerpen trof ook onzen zegsman de groote stille, die in de anders zoo levendige stad hcerschte. Zooals bekend, moeten de café's te acht uur Belgiseben tijd ge sloten worden. Deze maatregel wordt echter niet toegepast voor het be kende café „Weber",.Waar voorname lijk Duitsche officieren komen. Onze stadgenoot verliet dit café te half één. Uit de met verschillende perso nen gevoerde gesprekken kreeg hij de overtuiging, dat generaal .Von »We- zeler na de inname van Antwerpen, zelfmoord heeft gepleegd omdat hem verweten werd, dat hij wel de vesting innam, maar niet dc 25000 man be zetting krijgsgevangen maakte. .Van Antwerpen naar Brussel ging de reis per rijtuig, en behalve de reeds bekende verwoestingen troffen o. a. de vele witte vlaggetjes, meeren- deeïs stokken met zakdoeken, die nog steeds uit de huizen langs den weg waren uitgestoken. Te Brussel wordt voornamelijk het weg zijn van de meer gegoeden gevoeld, waardoor luxe zaken en dergelijke bijna niets te doen hebben. De armoede is ont zettend, waarbij nog komt, dat het brooddat de burgerij verstrekt wordt, l geen bijna geheel uil zemels bereid wordt, bijna niet te eten is. Des avonds werd onze reiziger aan gehouden, omdat zoowel zijn naam als zijn uiterlijk veel gelijkenis had met die van een gezochten Neder lander. Na onderzoek werd hij ech ter weder vrij gelaten, en hem werd aangeraden om niet over Antwerpen, doch over Duitschland terug te gaan. Toen hij echter den volgenden dag naar de commandeur om een pas ging, werd hij weder aangehouden, en het duurde tol des avonds zes uur eer hij weder vrij was, toen kreeg hij ook de pas. Nog trof het onzen zegs man, dat te Brussel bijna iedere Belg de nationale kleuren draagt. Op de reis van Brussel naar Aken met een militairen trein viel het op, dat er geen paarden en koeien te zien zijn. en deze dus blijkbaar zijn opgevor derd. Te Schaerbeek liggen vele Duit sche soldaten met tering en te Luik vele met typhus en geslachtsziekten in de lazaretten'- 'Als bewijs, dat men niet erg bang is, zou kunnen dienen, dat vele soldalen met 10 en 12 dagen verlof gaan, maar waar tegenover staal, dal men zelfs bij Luik bezig is de loopgraven en ijzerdraadverster kingen weder te herstellen. Als reden waarom aan de Yzer niet meer het offensief wordt herval, verklaarde 'n officier, dat men wacht tol dat meer troepen van het oostelijk front te hulp kunnen komen. Dé officieren en soldaten dragen bijna geen haat legen de Franschen, maar des te meer legen de Engclschen. In Duitschland stonden papieren aangeplakt, waarbij jongens van 16 jaar als vrijwilliger voor het leger worden opgeroepen. Ook waren er publicaties van de bur gemeesters, waarin verzocht wordt met oudejaar niet luidruchtig te zijn. Uit Stad en Provincie. Uitvoering voor onze Landweermannen. ZIERIKZEE, 6 Jan. Maandagavond werd in het Hotel „Juliana" en Dinsdag avond in het „Huis van Nassau", ten behoeve van onze in deze gemeente gedetacheerde landweermanneneen uitvoering gegeven, die wij zeggen zeker niet te veel iu allen deele uitnemend geslaagd is. Op beide avonden werd hetzelfde aan afwisseling rijke programma gevolgd. Zij van de landweermannen, die wegens wachtdienst den eersten avond bij de uitvoering in het Hotel Juliana" niet present konden wezen, woonden haar den volgenden avond in het „Huis van Nassau" bij. Aldus was deze zaak goed geregeld. Allen waren in de gelegenheid gesteld van één dezer uitvoeringen te genieten. En of zij genoten hebben Dat kon men wel aan de opgewekte stemming bespeuren, die onder hen heerschte. Nadat met muziek de avond geopend was, betrad de kommandant, de heer Louwerse, die met den luitenant, den heer Du Ry van Beest Holle aanwezig was, het podium, hield een ongekunstelde, hartelijke toespraak, waarin hij allen welkom heette, en deed uitkomen, dat deze feestavond door de landweer mannen A. Frenk en P. Leenhouts georganiseerd was, aan wie hiervoor een woord van dank toekwam. Hij hoopte, dat allen zich zeer goed zouden amuseeren, en aau dezen avond, die een welkome afleiding vormt in het eentonig mobilisatie leven, een aangename lierinnering zullen behouden. (Applaus). Nu, wij zjjn er zeker vau, dat die herinnering van blij venden aard zal wezen, want al hetgeen de landweer mannen te zien en te hooren kregen, heeft een onvergetelijken indruk bij hen achtergelaten. Algemeen werden de han dige goocheltoeren van den Chineeschen goochelaar Akimoto en de pakkende liederen van de Vlaamsche zangeres mevrouw Smit bewonderd, die ten slotte op gevoelvolle wijze een door het Belgische volk aan de Nederlandsche natie opgedragen danklied zong. De Laudweermarsch, door Leenhouts op eeu Engelsche soldatenmarsch ver vaardigd en. door hem voorgezongen, werd door allen medezongen, eerst wel pianissimo, maar later ging het crescendo, totdat het in fortissimo overging. Het refrein luidt: 't Is de landweer, die een inarsch gaat [maken. 'tls de landweer, die daar gaat. Het zijn allemaal vlugge snaken Netjes maroheerend in de maat. Zoo j© ze nu ziet in mobilisatie Zijn ze ook in oorlogstijd, Moeten ze ooit naar het slagveld trekken, Voor het Vaderland steeds bereid. Gedurende de pauze werd een ver loting van pijpen en tabakspijpen onder de landweermannen gehoudeD, die, bier voor was ook op onbekrompen© wijze zorg gedragen, gedurende de uitvoering geen honger en dorst leden. Na de pauze kregen wij nog den violist, den buik spreker en de Vlaamsche zangeres te hooren en de angstwekkende, levens gevaarlijke toeren vau de equilibriste te zien. Aan verscheidenheid was dus geen gebrek. Aan de verschillende artisten viel een wel verdiend, levendig applaus ten deel. Met het spelen van het „Wilhelmus van Naesauen", dat door allen staande werd aangehoord, werd de uitvoering besloten. De kommandant dankte onder leven dige toejuiching de srtisteu voor hetgeen zij ten beste hebben gegeven en de landweermannen Frenk en ^Leenhouts voor den verschaften genotvolien avond. Geslaagd voor machinist bij de R. T. M-, de heer»C. Corbeel, oud-leerling der Ambachtsschool alhier. Als "n bizonderheid kan gemeld worden, dat de heer J. I'. gisteren middag in de haven alhier, nabij het Luitje, een grooten zeehond van het vrouwelijk geslacht heeft dood ge schoten. Heden is liet dier naar Brouwershaven opgezonden, ter be koming van de vastgestelde premie. Het kamerlid voor Oostburg, onze voormalige stadgenoot, jhr. R. R. de Muralt, bevindt zich te dezer stede. KERKWERVE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. 1914 441 mannelijke en 392 vrouwelijke personen, totaal 833, tegen 840 op 31 Dec. 1913. DUIVEN DIJ KE, 6 Jan In hel af- geloopen jaar is de bevolking dezer gemeente vermeerderd niet 14 per sonen, zoodat ze thans 611 bedraagt. OOSTERLAND, 4 Jau. Als tydelijk- opzichter over het herstellen van storm schade aan den polder „Vier Bannen" ia benoemd de beer G. J. van Meurs van hier. BRUINISSE. De Nicuwjaarscol- lerle heeft hier f 210,50 opgebracht. Hierbij werd van den ambachtsheer f 25 ontvangen, zoodat liet totale be drag f 235,50 bedraagt. Post en Telegrafie. NOORDWELLE. Met ingang van 15 dezer is tot brievengaardster benoemd mej. W. Verjaal alhier. 0 N D E R W IJ S. Door den heer D. H. C. Ittmann, hoofd van school C te Goes, is tegen 1 Mei a s. als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Van de oprichting van school C af was hy als hoofd daaraan werkzaam en diende het lager onderwijs te Goes gedurende 48 jaar. ST.-ANN AL AND. Verleden Maandag is aan de openbare school alhier als tydelyke leerkracht in dienst getreden, Mej. J. Woittiez van Bieskens. Het gebenrde te Zeist op 3 December. Dc Minister van Oorlog heeft, tor beantwoording van de vragen van mr. P. J. TroebStra, betreffende het instellen van een onderzoek paar de gebeurtenissen op 3 Dcc. j.l. in het kamp der geïnterneerden te Zeist, liet volgende aan de Tweede Kamer medegedeeld: 1'Beperking der bewegingsvrijheid De geïnterneerden wenschen in de gelegenheid gesteld te worden bezoek te ontvangen en zich met hun familie naar dc nabijgelegen gemeenten te begeven. Deze wenschen kunnen slechts op beperkte schaal worden ingewilligd. Het is gebleken geen aanbeveling te verdienen de bezoekers over wegend vrouwelijke binnen de eigenlijke barakkenkampen toe te laten. Aan den pachter van elk der cantines is echter de verplichting op gelegd, een aan het barakkenkamp grenzend gebouw te plaatsen, waar bezoekers kunnen worden ontvangen. Aangezien op den commandant van l internééringsdepót de verplichting rust tegen ontvluchting der geïnter neerden te waken en pogingen daar toe bij herhaling werden gedaan, kan, in verband met d.en .plaat selijken toe stand, slechts in uitzonderingsgeval len het verlaten van dc kampen wor den toegelaten. 2. liet niet beschikken over een cantine. j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1