ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Maandag 4 Januari 1915. EERSTE BLAD. De Kleine Man en de Groote Leening. NIBÜWSTIJDINSEN. (Z ierikzeesche C o u r a n t). abonnement. Prijs per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7lste JAARGANG, No. 9642. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgevar-Hoofdredacteuri FRANKEL. advertentie n. Vail 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. By contract belangrijke korting. Intending op den dag van uitgave vóór 8.30 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladsq. Oorlogstoestand. Het nieuwe jaar heeft zich voor de EngeJschen sleoht ingezet, in weerwil van de goede wenschen, die 'Koning Georg en Poincaré, de president der Fransche Republiek, op Nieuwjaarsdag met elkander telegrafisch gewisseld heb ben. Het groote Engelsche slagschip „Tormidable", bemand met 700 koppen, is namelijk in het Kanaal door een torpedo van een Duitsche duikboot zoodanig getroffen geworden, dat het in een minimum van tyd naar den kelder ging. Slechts 200 van de be manning zijn gered geworden. Overigens is ter zee niets van aanbelang gebeurd. Ook te land. is geen belangrijk oorlogs nieuws voorgevallen. Wel hebben de Belgen en Franschen het in brand geschoten dorp St.-Joris veroverd, maar of deze verovering een groote stra tegische beteekenis heeft, staat nog te bezien.. De Duitschers geven toe genoemd dorp ontruimd te hebben en hebben te kennen gegeven, dat zy wegens den hoogen waterstand niet voorneraeus zijn het te heroveren. Ook hebben volgens de Fransche berichten de Duitschers in den Boven-Elzas het dorp Steinbach verloren, en is dit door Fransche troepen bezet geworden. Van het Oosteljjk oorlogsterrein, waar de Duitschers en Oostenrijkers tegen de Russen kampen, kan dit worden gemeld, dat, gelyk de Bngelsche bladen berichten, zes Duitsche legerkorpsen plotseling van het Noord-Poolsche front verdwenen zyn. Zjj zullen dit is zeker op het een of ander punt van het oorlogs terrein, hetzij in Frankrijk of België, hetzij in de Karpathen, waar de in het nauw gedreven Oostenrijkers driugend behoefte aan versterking hebben, hetzij op een andere plaats, waar men een krachtigen aanval beoogt, wel weer opduiken. De Duitsche generale staf is niet gewoon zyn krijgsbewegingen vooraf wereldkundig te maken, zoodat men natuurlijk in het onzekere verkeert, wat men met deze zes legercorpsen, die wel uit hun stellingen, maar niet van de aarde verdwenen zijn, van plan is te ondernemen. Uit Constantinopel komt het bericht, dat de Turken de Russische stad Arda- kan, die door 3000 man infanterie en 1000 kozakken verdedigd werd, na een hevig gevecht stormenderhand hebben ingenomen. Groote voorraden vielen hun daarbij in handen. De vreugde der van het Russische juk bevrijde bevolking is niet te beschrijven. Op de Nieuwjaars-receptie ontving i Poincarré de leden van het corps diplomatique. De Britsche ambassadeur die deken van genoemd corps is, hield als zoodanig namens de verbondenen en ook namens de neutralen een toespraak, waarin hjj de beste wenschen voor Frankrijk uitsprak. In zijn antwoord zeide de President overtuigd te wezen, dat wij in het nieuwe jaar een wel- dadigen vrede zullen verkrijgen, die steunend op het recht en den eerbied voor tractaten, aan de volkeren hun veiligheid zal waarborgen. De Duitsche keizer heeft op Nieuw jaarsdag tot het Duitsche leger en de Duitsche vloot de volgende proclamatie gericht „Na vijf maanden zwaren en ver bitterden strijd gaan wij het nieuwe jaar in. Schitterende overwinningen zjjn bevochten, groote successen behaald. De Duitsche legers staan bijna overal op vijandelijk gebied. De herhaalde pogingen onzer tegenstanders om met hun legers op het grondgebied van Duitschland door te dringen zyn verijdeld. In alle zeeën hebben myu schepen zich met roem overladen, hun bemanningen hebben bewezen dat zy niet alleen zegevierend weten te vechten, doch ook heldhaftig te sterven, wanneer zy door vijandelijke overmacht overmeesterd worden. Achter de legers en de vloot staat het Duitsche volk in voorbeeldelooze eendracht, bereid goed en bloed te geven voor den heiligen huiselyken haard, dien wij tegen misdadige aan vallen overal verdedigen. Veel is in het oude jaar tot stand gebracht, maar toch zyn de vijanden nog niet in het stof geworpen, steeds nieuwe scharen brengen zy tegen onze legers en die onzer trouwe bondgenooten in het veld. Huu aantal echter schrikt od8 niet af. De tyd moge ernstig, onze taak zwaar zyn, wjj mogen in vast vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Naast God's wyze leiding vertrouw ik op de onvergelijkelijke dapperheid van het leger en de vloot en wee£ dat het geheele Duitsche volk één met my is. Daarom gaan wy onversaagd het nieuwe jaar in, nieuwe overwinningen voor het geliefde vaderland tegemoet". Op den laatsten dag van het ver streken jaar heeft de Paus den Duitschen keizer het volgend telegram gezonden: Aan Willem II, Duitsch Keizer. Ia het vertrouwen op de gevoelens van Christelijke naastenliefde, waarvan Uwe Majesteit bezield is, verzoeken wy Uwe Majesteit, dit onzalige jaar te besluiten en het nieuwe te openen met een daad van keizerlijke grootmoedigheid, n.l. met de aanvaarding van ons voorstel, dat de oorlogvoerende staten de voor den dienst verder ongeschikt geachte krijgsgevangenen met elkander uit wisselen. Paus Benedictus XV. De keizer heeft dit telegram onmid dellijk beantwoord. Het luidt aldus: Aan Z. H. de Paus, Rome. Terwijl ik Uw Heiligheid voor haar telegram dank, is het my een behoefte des harten te verzekeren, dat het voorstel van Uw Heiligheid, om het lot van voor verderen dienst ongeschikte krijgs gevangenen te verzachten, myu volle instemming heeft. De gevoelens van Christelijke naastenliefde, die dat voor stel hebben ingegeven, komen geheel met myn eigen overtuiging en wenschen overeen. Willem. Hel is thans, naar hel ons voor kom 1, hoven alles, zaak den „kleinen man voor de leening te interessee ren, en te zorgen, dal hij op 't post kantoor of bij den naasten ontvanger inschrijft zooveel li ij kan. Van zijn medewerking zal "t succes der groote uitgifte in hooge male afhangen. De groote, en zelfs de kleine kapitalist, zullen wel van zelf komen. I)e veilig heid tier obligalie, haar hooge rente, haar gemakkelijke beleenbaarheid zullen hun vaderlandsliefde supple- meriteeren. Maar dc kleine man, of het vrouwtje met wat spaarcenten, zal lichtelijk in den waan komen, dat zijn of haar f 100 of t' 200 bij die 1' 275.000.000 geen rol spelen. Die waan moet hem of haar wor den uitgepraat; en wij doen een be roep op eiken lezer, en op eiken re dacteur, vooral van de honderden plaatselijke couranten, waaraan tlil nummer, met dit stukje gemerkt, zal worden toegezonden, om 't „kleine" publiek le beduiden, welke groote rol l bij deze nationale zaak kan spelen. Stel dat er in ons land 'n hall' miIIi- oen lieden zijn. die de hand kunnen leggen op 100 a 500 gulden, dan is 'l mogelijk zooveel kleine inschrijvin gen te krijgen, dat niet alleen hel succes der leehing verzekerd is, maar ook, heigeen evenzeer telt, dat zij van meet af aan uitnemend geklasseerd zal zijn, d.w. z. in soliede handen komt in plaats van bij speculanten. Met het oog hierop is het van het hoogste belang, die kleine mensehen voor de goede zaak te winnen; en daardoor wordt een dubbel goede daad verricht, aangezien tevens wordt belet, dal die menschen hun goed geld versnoepen aan Lotisico-of Tijd geest-Polissen, en dergelijke dwaas heden. De aangewezen weg om deze vele kleintjes tot inteekencn te bewegen schijnt ons te zyn hen allcnL te ma ken op de soliditeit, op de hooge rente, op het feit, dat de Nederland- sche Bank ten alten tijde geld op de obligatiën leent, en op de omstandig heid. dat zij steeds cloor verkoop le gelde zullen kunnen worden gemaakt. Verder moet hun de beteekenis der leening van een vaderlandslievend standpunt worden verklaard. Men möl't hun uiteenzetten, dat de Staat, om zijn neutraliteit te kunnen hand haven en eventueel om zijn onaf hankelijkheid le kunnen verdedigen, geld in kas moet hebben; voorts, dat handel, landbouw en verkeer beter zullen worden, wanneer de Neder- laïïdsche Bank het geld, dat zij aan den Staal, heeft moeten leenen terug krijgt en .opnieuw ter beschikking kan stelten van den boer en den koopman, -en dal dit gunstig moet terugw erken op tiet bedrijf van ieder een. Bij vermijding van ingewikkelde hijzaken zullen deze eenvoudige waar heden niet nalaten het gewenschte gevolg te hebben. En daar zulk ge volg een eerste landsbelang is, hopen wij, dat ieder lezer onder de „kleine luiden" in zijn kring ijverig propa ganda zal maken voor de Groote Leening. 'De Nieuwe Financier en Kapitalist. NEDERLAND. EGMOND. Nabij dezo gemeente is het lijk vau den laatsten der 14 omgekomenen van het Zweedsehe stoomschip 9Irma" aangespoeld. IJMUIDEN. Zaterdag heeft alhier de begrafenis plaats gobad van de andere, reeds gevonden, lijken. Er was zeer veel belangstelling. WASPIK. Zaterdag is alhier het lijk van A. B. gevonden. Het vertoonde m hoofd en buik steken. De verslagene laat een vrouw met drie kinderen achter. ROTTERDAM. De burgemeester dezer gemeente heeft, gehoord de Commissie voor de distributie van tarwebloem en overwegende, dat mag worden aange nomen, dat thans weder voldoende voor raad trrwebloem verkrijgbaar isom zoolang als zulks het geval ie, het bakken vau wittebrood zonder beperking toe te laten, besloten ingaande 5 Januari 1915, het verbod van het bakken van witte brood in te trekken. In 't gezin van den lossen werkman J. V., aan de Pawlonastraat alhier, had op Oudejaarsavond een moordaanslag plaats, wa&rby vader, moeder en de inwonende 21-jarige zoon P. V., die onderwyzer is, betrokken waren. Na afloop van den twist en nadat de moe der zich reeds in het bed had begeven, heeft de zoon, die voor zyn moeder party getrokken had, zijn vader in de huiskamer opgezocht. Daar zyn toen tusschen beiden weder woorden gevallen en heeft de zoon ten slotte op zijn vader geschoten, waarby hjj hem ernstig aan het hoofd heeft verwond. De moeder, die op het hooren van den twist en het vallen van schoten uit bed was gekomen, liep naar haar zoon, die zich in een andure kamer had terug getrokken en zich voor het hoofd wilde schieteD. In de worsteling die ontstond, waarby de moeder poogde haar jongen de revolver af te nemen, ging dit wapen af en doorboorde de kogel de linkerwang van de vrouw. De zoon is ten slotte de straat opge- loopen, waar hy later door de politie is gearresteerd, die hum 's nachts naar haar bureau in de Meermanstraat overbracht en in bewaring stélde. Vader en moeder zyn beiden door dr. de Meyere, wiens hulp werd ingeroepen, verbonden. Zy worden thuis verpleegd. By den vader is een kogel tusschen de huid en den schedel gedrongen en nog niet verwyderd. De verwonding van de vrouw is minder ernstig. Twee revolvers met patroneD, in huis gevonden, zyn in beslag genomen. De zoon is thans naar het huis van bewariDg overgebracht.. Uit Stad en Provincie. Insulaire Hypotheekbank. ZIERIKZEE. Uit den staat der bank per 31 December 1914 blykt, dat in 1914 werd verkocht voor f 766300 pand brieven, terwijl f 555300 werd terug gekocht, gevende dus een vermeerdering van f 211000. In 1914 werd gesloten aan hypotheken voor f 33S825 eu f 162590 afgelost, gevende dus een vermeerdering van f 176235. Op 31 December 1914 stond 1 aan Hypotheken uit voor f 4.370193, j terwijl voor 4 313450 aan Pandbrieven in omloop was. In 1914 hebben geen executies plaats gehad. Met ingang van 16 dezer is be noemd tot veldwachter te Zaamslag de heer J. van Westenbrugge, thans agent vau politie alhier. Jhr. R. R. L. de Muralt, c. i., lid van de Tweede Kamer te 's-Gravenhage is bij minislerieele beschikking toegevoegd aan de afdeelingen der tech. Hoogeschool, belast met het afaemen vau de examens. By kon. besluit van December is benoemd met ingang van 2 dezer, tot burgemeester der gemeente Noordwelle, M. Hoogenboom. In één der edities der Nieuwe txdamsche Courant kwam een arti keltje voor over de bekende Convers- huisjes te Noordgouwe. Daar het zonder twijfel ook onzen lezers be lang in zal boezemen, laten we nel hier volgen. Hel luidt aldus: Tusschen het prachtige Schuddc- beurs, met zijn talrijke buitens, een unicum in liet Zeeuwsche gewest, en het dorj) Noordgouwe, staat in de onmiddellijke nabijheid dezer plaats, een blok van huisjes, welke de aan dacht trekken dooi' hun bizonderen vorm en de in het oog vallende op schriften boven de deuren. Het zijn woningen, bewoond door armlastige oude lieden, en algemeen bekend als de „Koeierye". .Werkelijk heeft men hier te doen met een zeer merkwaar dige stichting, die evenwel veel van haar oorspronkelijkheid heeft ver loren; de achteloosheid, misschien een zacht gekozen woord voor oneer lijkheid, der achttiende eeuw, schijnt niet weinig medegewerkt le hebben 0111 deze instelling, gelijk menig an dere liefdadige inrichting in Zeeland, te doen vervallen. Tegenover de huisjes staat op hel eind van een dreef een boerenhoeve en op liet hek daarvan „Huis de Pot tere'een herinnering in naam, dat aldaar eenmaal stond hel Huis de Pottere, eenmaal de verblijfplaats der liceren van Noordgouwe; de naam staat in verhand met kapitein De Pottere, op het eind der zestiende eeuw aldaar woon ach lig en gehuwd met Agatha van ïWissekerke, uil net békende Zeeuwsche geslacht. Hun dochter, Maria de Pottere, huwde met John Conyers. Op haar sterfbed in 1650 werd door haar gelegateerd een bedrag van vijftienduizend gul den voor de stichting van dc Potters- of Convershuisjes, thans verknoeid lol koeierye, omdat in den volks mond de oorsprong der stichting ver loren is gegaan. Haar echtgenoot, ridder Convers, liet de woningen voltooien, welke moesten dienen tot troost en onderhoud van vijf eerlijke weduwen van goede afkomst en van kloeke voorstanders ontbloot. In later dagen zijn er wel eens twisten ge weest over dc rechten, ook tot plaat sing van weduwen in deze vrije wo ningen, onder de opvolgers in liet geslacht van De Pottere, nu uitge storven. Deze bizonderc woningen werden gesticht aan den hoek van den Kloo- sterweg, een naam, die ook oude her? inneringen opwekt, omdat aan dien weg eenmaal stond tonde Karthuizcr monnikenklooster Sion, omstreeks in de helft der 15c eeuw gesticht, dat in 1575 door de Spanjaarden geno men, zooveel leed. dal reeds in 1579 de steenen en het puin van het ver vallen klooster afkomstig, werd ge bezigd voor. de verdediging van den zeeoever te Dreischor.' In de nabij heid van het klooster werd in Juli 1566 de eerste godsdienstoefening der Hervormden in Schouwen ge houden, waarbij de .Vlaamsclie passe mentwerker, Jacob Barselis, voor ruim vierhonderd toehoorders een preek hield. ZIFJRIKZEE, 1 Jan. Gisterenavond werd door de Nederlandsche Too- neelisten, onder directie van den lieer Joh. Bakker.» in het „Huis van Nas sau" alhier opgevoerd „Quo Vadis" of „De Zegepraal des Kruiscs". een stuk, dat hier reeds een paar malen gespeeld is, n omstandigheid, waarin (le oorzaak te zoeken is, dat dc zaal niet in haar geheel bezet was. Hel aanwezige publiek echter genoot, blij kens zijn levendig applaus, in hooge mate van stuk en spel. Inzonderheid werd mevr. Sanifort-Bakkcr, die de dankbare rol van Lydia speelde, le vendig toegejuicht. Met .een blijspel, dal allen hartelijk deed lachen, ein digde de voorstelling van genoemd gezelschap. De pianist, de heer Schoulen, zorg de gedurende de pauze vpor wellui dende muziek. De avond werd met een geani meerd hal besloten. Antl-Oorlograad. Tot dusverre bedraagt hel aantal medestanders van den Ned. Anti-Oor log-Raad ruim 8000. Ongeveer 300 meest uiteenloopende vereenigingen sloten zich reeds aan. KERKWERVE. Einde 191 I was 't 25 jaar geleden, dat alhier de land- bouw-vereen •ging -A B." werd opge richt. Uit het steeds toenemende aantal leden er zijn nagenoeg geen landbouwers meer in deze gemeente die geen lid zijn de elk jaar steeds grootcr wordende omzet van allerlei landbouw-artikelen, en daardoor ter- werkt kapitaal, blijkt wel de bloei der vereeniging, en bewijst, dat zij ook hier in een behoefte voorziet. NOORDGOUWE. Volgens den alhier geplaatsten regenmeter heeft de regenval in December j.l., verkregen in 21 aftap pingen 83,5 m.M. bedragen. Het afge- loopen jaar telde 137 regendagen en bedroeg de totale regenval 734,4 m.M. Van tijd tot tyd doen zich alhier gevallen voor van besmettelijke keelziekte. Dezer dagen werd h$fc zesde geval in 1914 geconstateerd. Gelukkig heeft de DREISCHOR. De alhier bestaande Vlassersbond „Luctor et Eraergo" besloot in een j.l. Zaterdag gehouden vergadering met algeraeene stemmen toe te treden bij deu Nederlaudschon Vlassersbond, ge vestigd te Rijsoord. Mede werd besloten de vlassers uit Schouwen—Duiveland in de gelegenheid te stellen zich als buiten gewoon lid aau te sluiten bij den Vlassers bond „Luctor et Emergo". BURGH. De zware'knal, Zaterdag voormiddag ongeveer elf uur, ver oorzaakt' door het doen springen van de mijn nabij Westenschouwen, zal wel over het geheele eiland en verre daar builen zijn vernomen. In de steenglooiing werd een gat gesl agen van pl. m. 2 meter diepte Van sommige woningen sprongen eenige ruiten. XIEIWERKERK Bij den hevigen storm, die j I. Dinsdag woedde, is belangrijke schade ontstaan aan de zeewering van dén Vierbannénpol- der Dij Yiane, aan den Zuidbout, waar over pl.m 40(1 vierkante meter de glooiing zeer geleden beeft. On middellijk heei'l liet dijksbestimr de schade doen opnemen en I I Zater dag is de herstelling reeds aanbesteed. Op 31 l)èc. 1914 bedroeg de be volking dezer gemeente 880 mannen en 803 vrouwen, lolaal 1713 perso nen. Er had 'n vermeerdering plaats van 21 personen. OOSTERLAND, Dinsdagavond hield de afdeeling Oosterland van den Bond voor Staatspensionnering een huishoude lijke vergadering. De voorzitter brengt, als afgevaardigde naar de jaarljjkeche vergadering verslag uit. Daarna werden gekozen ale afgevaardigde en plaatsver vanger voor de Federatie, de heereu J. J. de Vos en F. v. d. Hulle. Daarop be sprak de voorzitter den huldigen stand van het peneioenvraagstuk on wees er op, in welk een critiek stadium ook de staatspensionneering door den oorlog is gekomen. Verder ontwikkelde hij zijn meening dat meer dan ooit op versterking der organisatie gewerkt moet worden, zoo dat als na den oorlog uit ons hoofdkwartier de mobilisatie-order komt, een machtig

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1