ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 28 December 1914. Nieuwjaarswenschen RECLAMES. H.H. Correspondenten, De Oorlog. NIEUWSTIJDINGEN. (Zlerikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. Prijs per drie maandenf 1,30. Franoo per post1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,06. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7lste JAARGANG. No. 9639. nirecteuri A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRAN HEL. ADVERTENTIE IV. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Intending op den dag van uitgave vóór S.80 ure. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Met het oog op het a.s. NIEUWJAAR worden de lezers weder attent gemaakt op de goedkoope aanbieding van gedrukte NAAMKAARTJES door de Firma R. UW. JOCHTMANPapiermagazijn en 'Drukkerijj Apf)elmarkt. Telef. 74. Wij herinneren onzen lezers, dat de gebruikelijke Niemvjaarswenschen voor den prijs van 35 cents contant in ons blad worden opgenomen Het no. van 1 Januari 1915 wordt des Vrijdagsmorgens hier ter stede bezorgdtevens wordt zorg gedragen, dat dit op dien morgen door geheel Schouwen, Duiveland, Tholen, St.-Filipsland, Noord- en Zuid-Beve land wordt ontvangen. De inzending der adverlentiën voor dat no. bestemd, kan geschieden tot Donderdag 31 December, uiterlijk des namiddags 2,30 ure. Zij, die zich met I januari a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. De Directeur A. J. DE LOOZE Jr. die ons opgave verstrekken der predikbeurten, worden verzocht die voor Oudejaarsavond, Nieuwjaars morgen en Zondag 3 Jan. in te zenden vóór Woensdagmiddag 2 ure. DE REDACTIE. Gevonden op den openbaren weg Een Portemonnaie. Zwarte Doek. Horlogeketting. Onderdeel van een Rosmolen. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. Strijd te water. De Duitschers werken llians in België niet zeevaartuigen aan de kust en met riviervaartuigen op. de kanalen. De zeevaartuigen zijn onderzeeërs, welke door Fransche vliegers (gebruik? makende vau de omstandigheid, dat wa ter vrij diep doorzichtig is uit 'n groole hoogte) worden opgespoord en waarop dan Britsche torpedojagers jacht maken. De riviervaartuigen zijn dezelfde snel varende met mitrailleuses bewapende motorbooten, welke ook op de nieren en rivieren in O.-Pruisen worden gebruikt. Ze hebben een snelheid van een flinken auto-gang: 40 K.M. per uur. Duitsche liulpkrulser Prlm Wilhelm. .Volgens een telegram uit Shanghai heeft het agentschap van de assurantie Yangtsekiang vernomen, dat de Duit- schc hulpkruiser „Prinz .Wilhelm op de Zuid-Oostkust van Zuid-Amerika 4 Engelsclie koopvaardijschepen in den grond had geboord. Kngelsche gezant naar het Vatlcaan. Een Engclsch blad schrijft: „De ongewone stap is genomen om in de persoon van Sir Henry. Howard een Engelschen gezant naar het Vaticaan af te vaardigen. Zijn zending zal zoo lang duren als. de oorlog. Ondanks de mis lukking van de poging van den paus om met Kerstmis een Godsvrede te bewer ken,"* is het mogelyk, dat hij in een later tijdperk van den oorlog iels meer hoopt te doen om de twisten van de Óhristcn. lieid te heelen. Indien dal de verklaring van de zending is, is zij boven kritiek verheven, ofschoon in dat geval waar schijnlijk een gezant van hoogeren di- plomatieken rang zou zijn gekozen. In dien de reden iets minder dan dat is, ware de wijsheid van dezun nieuwen koers meer dan twijfelachtig. Hel Ik nooit Engelsclie politiek geweest om het pausdom als een wereldmacht te erken? nen. Den schijn aan le nemen het wel te doen zou de Fransche regeering op een zeer ongeschikt oogenblik belemme ren. Het kan ook de ïtaliaanschc rc'gce- ring ontstemmen en dat op 'n oogenblik, dat Duitscliland buitengewone pogingen doet 0111 haar gunst le winnen". Aanval van Engelschen in do Daltscho Bocht. In den voormiddag van den 25sten drongen lichte Engelsclie strijdkrachten in de Duifsche Bocht door. Watervlieg tuigen wierpen naar schepen, die voor anker lagen en een gashouder in de buurt van Cuxhaven bommen, maar raakten niet en richtten geen schade -aan. Toen ze ónder vuur waren genomen, trokken de vliegtuigen in Westelijke rich ting af. Onze luchtschepen en vliegtui gen gingen er tegen de Engelsclie strijd krachten op uit en raakten daarbij met bommen twee Engelsclie torpedojagers en een begeleidend schip. Op dit schip werd brand waargenomen. Opkomende nevel belette verder krijgsbedrijf. Een Daltscho vlieger bovon Sheerness. LONDEN, 26 Dec. Een dichte mist bij afwezigheid van wind, maakte het voor hel Duitsche vliegtuig mogelijk, onopgemerkt den kustwachten voorhij te komen. Toen hij Sheerness de mist optrok werd het Duitsche vliegtuig ont dekt, maar spoedig was het weer uit het oog verdwenen. Daarop werd l hij Gravesend gesignaleerd; 'l doel van den vijand was dus blijkbaar Londen. Nabij laatstgenoemde stad werd het vliegtuig door Engelsclie vliegers van Londen af gesneden en langs de Theems terugge jaagd. Achtervolgd, vloog de Duitscher naar zee, waarbij zij op verscheiden plaatsen hel vuur van luchtkanonnen moest trotseeren. Toeschouwers zagen dicht bij het Duitsche vliegtuig granaat kartetsen springen; ook de aeroplaan vuurde. De Duitsche bestuurder wist op behendige wijze zoo te inanocuvree- ren, dat hij steeds zóó lusschen de drie hem achtervolgende vliegtuigen geplaatst was, dat datgene, 't welk met een kanon bewapend was, niet, kon schieten zonder dat de beide andere Engelsclie vliegtui gen gevaar liepen, mede te worden ge raakt. Toen het zeker leek, dat de vlie ger over Kent landinwaarts zou worden gejaagd, kwam weer mist opzetten. De Duitscher maakte van de kans gebruik en verdween zeewaarts, fel achtervolgd door de Engelschen, die nog meer vlieg tuigen in' actie hadden gebracht. Ten slotte slaagde de Duitscher erin te ont komen. De Engelsclie vliegtuigen keerden on lieschadigd naar hunne stations terug. Mlnisterioele crisis ln Japan. TOKIO, 26 Dec. Nadat het Parlement het regeeringsontwerp, strekkende lot verhooging van de legersterkte had ver worpen, is liet Parlement hij Keizerlijk besluit ontbonden. v Do oorlogshefiing In Belglth PARIJS, 26 Dec. ln Brussel gaat liet gerucht, dat de oorlogshei'fing van 500 miliioen frank niet doorgaat. Volgens 1 Journal zijn alle plakbrieven, die de heffing aankondigden, ovcrplakt. Naar het heet, had de Amerikaansche (Minister van Buitenlandschc Zaken, door tusscheiikouist van den gezant le kennen gegeven, dat de oorlogsheffing in strijd was met de ITaagsche Conventie. Volgens bericht, lieeft de gouverneur nu alle ongetrouwde personen boven de 27 jaar een hoofdelijken Omslag van 2r frank opgelegd. Een spoorwegongeluk. ST.-PETERSBu"rG. 26 Dec. Er zijn te Kalisch 100 meuschen gedood en 500 gewond bij een botsing lusschen een trein, vol met troepen uit Pruisen, en een trein, die met gewonde officieren daarheen terugkeerde. Hel ongeluk is le wijten' aan de vergissing van 'n wissel- wachter. Deze, de stationschef en andere beambten, zijn in hechtenis genomen. ZUID-AFKIKA. Generaal Do Wet en zfln vermoedelijk lot. Over „Het vermoedelijk lot van gene raal Dc .Wel" schrijft dr. E. C. Godée Molsbergen, die vroeger professor was an het Victoria College le Stcllenbosch (Z.-A.), in de Amsterdammer o.-a.: t Kan verkeeren", zal menigeen ge lach! hebben bij T bericht van generaal Dc Wet's gevangenneming. Als weini gen gedurende langen lijd over de heele beschaafde wereld beroemd, gevreesd, l>ewonderd, werd zijn vechten en vluch ten spreekwoordelijk: De zwerftochten kranige onlkomingen van de ,.Em- den" werden met die van den vermaar- len Vrijstater vergeleken. En nu De Wet in gevangenschap... Het is nu niet dc juiste lijd, en dc ge gevens er toe ontbreken, om te trachten Dc Wet's gedachtengang bij de gebeurte nissen der laatste maanden le volgen. AI zal de loop van zaken hem innig leed doen, ol' liij zich nu beschouwt als iemand, die nog alleen maar le beklagen is, is een andere vraag. Een persoonlijk heid als Christiaan De Wet kunnen we ons niet denken als neerzittend hij de pakken, als berouwhebbend boeteling. Ilij weel, dal een gelukte revolutie hem lol vrijheidsheld zou hebben gemaakt, terwijl de mislukking den leider als ge- angen opstandeling brandmerkt. En ook dat liet e nul óórdeel over zijn daden pas veel later zal worden geveld. Op de vraag: „Wat zal er met hem gebeuren?" kan met vrij groote zekerheid worden geantwoord, dal de doodstraf niet aan hem zal worden voltrokken. Zuid-Afrika's geschiedenis is hier borg voor. AMERIKA. Tjjdens een voorstelling te New-York braken vyf leeuwen los, waardoor een geweldige paniek onder 't publiek ont stond. Een heer loste verscheidene revolverschoten, maar trof niet de leeuwen, doch wel drie toeschouwers, die gewond werden. De leeuwen vielen op de politie-agenten aan en verwondden er twee. Tenslotte werden vier leeuwen levend gevangen, tcrwyl de vyfde, die op straat wist te komen, werd dood geschoten. NEDERLAND. SASSENHEIM. Donderdagmorgen, zoo meldt de N. R. Gtheeft een sluwe oplichter aan het hoofdpostkantoor te Amsterdam zyn slag geslagen. Omstreeks 8 uur kwam een pseudo- postambtenaar, gekleed met blauwen kiel en postpet, aau de afdeeliog bewaring de trommel en den zak van de aange- teekende brieven van het bijkantoor Amsfcel opvragen. De ambtenaar, belast met de bewaring, vermoedde niets kwaads en gaf den z.g. postman beide voorwerpen af. Toen een kwartier later de werkelijke beambte van het bewuste kantoor een en ander kwam vragen, kwam aan het licht, dat men hier met een sluwen oplichter te doen had. Het grootste ge deelte van de aaugeteekende brieven, waaronder brieven met zeer aanzienlijke bedragen voor bankinstellingen, zijn terug gevonden in een trapportaal van een der straten in den Jordaan. Aangaande óón brief verkeert men nog in het onzekere. De trommel, waarin zich eenige duizenden guldens bevonden, wordt nog vermist. Blijkens het politie-rapport bevatte de gestolen trommel f 6000 en een aange teekend stuk van f 400. De postzak hield 44 aangeteekende stukken in. De dader is nog niet gevat. Uit Stad en Provincie. Redorflkersvereenigfng „Concordia". ZIERIKZEE, 28 Dec. Wij zaten weêr in de gezellige, heerlijk verwarmde Con- certzaal, nadat zij mei hel oog op de Belgische vluchtelingendie zij vier maanden herbergde, voor alle openbare vermakelijkheden gesloten was. Alle lichten waren ontstoken, en een talrijk publiek was opgekomen ter bij woning van de uitvoering, die onze an ouds bekende rederijkers-vereeniging Concordia" zou geven. Vooral de jonge 'dames waren in grooten getale, en in keurig baltoilet, 'erschenen. Ook waren vele uitgewekenen aan wezig, die, dank zij de vrijgevigheid van het bestuur van „Concordia", gratis dooi de leden konden geïntroduceerd worden. Voor voortreffelijke muziek, waarmede de voorstelling geopend werd, en waar mede de tijd lusschen dc bedrijven op een hoogst aangename wijze werd aan gevuld, was behoorlijk zorggedragen. Gespeeld werd „Op den Terugweg", een met den eersten prijs bekroond too- neelspel van den Rotterdamschcn schrij ver Albert van .Waasdijk. Het stuk, vlug en vlot gespeeld, boeide hel publiek in hooge mate. De verschillende karaktertypes werden prachtig weergegeven. Alle rollen waren in goede handen. Geen wonder, dat als een stuk pakt, en hel spel goed is, het publiek zich amuseert. En dit was hier het geval, hetgeen bleek uit het dave rend applaus, hetwelk aan tie speelsters en spelers ten deel viel. Met een bal, dat, onder leiding van den heer Theewis, lot laat in den nacht duurde, werd deze welgeslaagde uitvoe ring besloten. SEROOSKERKE (S.) Geslaagd te 's Gravenhage voor Costumiére raej. H, T. Jonker alhier, opgeleid op de mode vakschool Schietbaan laan 27 b, Rotter dam, directrice mej. S. A. Pors. BRUINISSE. Het Dames-Comité, dal zich hier vormde om onze militairen van warme kleeding le voorzien, heeft zich flink van die taak gekweten. Er werden 244 stuks gebreid, waarvan 142 bivac-mulsen, 81 gordels en 21 paar polsmoffen en handschoenen. Aan dc militairen, die uit deze plaats komen, werden S2 mutsen en 81 gor dels eu de gemaakte handschoenen en polsmoffen gezonden, terwijl de restee- ,rende mutsen naar Sas-van-Gent wer den gezonden voor de militairen aldaar. Het batig-slot, groot f 1,50, werd ver zonden naar één der militaire tehuizen De ontvangsten haddenibcdragen f 146.20 en de uitgaven f 144,70. ST.-MAARTENSDIJK. Maandagavond (21 Dec.) j.l. hadden eenige opgeschoten jongens de aardigheid, bij den café houder De Fouw aan den Steenpadweg alhier het uithangbord met teer te be smeren. Tegen de verdachten is door de politie proces-verbaal opgemaakt. OUD-VOSSEMEER. Tot de hoeven onder deze gemeente, wier omgeving nog aanduidt dat deze voorheen vau bepaalde beteekenis waren, behooren de „Toren- hoeve" en de „Hoogkamer". Nog luidt de legende, dat twee broeders deze ridder- hoeven bewoonden, hevige twisten met elkaar kregen, de een den auder doodde en dat het sedert nog steeds in den om trek niet „pluis" is. Er bestaat nog een teekening, voorstellende een door grachten omgeven kasteel, met een hoogen ronden wachttoren en kleine bolwerken, waarbij is aangeteekend, dat het is het „Huis Hoogkamer". In het midden van de 18e eeuw was nog een zware toren op het huis van de hoeve „Torenhoeve", een overblijfsel van een oud slot, waarvan de grondslagen later in den omtrek nog werden gevonden. In de onmiddellijke nabijheid van het dorp vond men „het Hof", waarvan thans nog enkele over blijfselen gevonden wordenhet was een klein slot, bewoond door de rentmeesters der Heerlijkheid. Naar ons wordt medegedeeld, is de heer B. I. van Bezooijen aangesteld als klerk bij de politie te 's-Gravenhage. THOLEN, 26 Dec. Heden (2en Kerst dag) werd in allen eenvoud ter aarde besteld het stoffelyk overschot van den WelEd. Heer Kegge, in leven Lid van den Gemeenteraad alhier. Op het graf waren o.a. tegenwoordig, de oud-Burgemeester Van Stapele, be nevens de Burgemeester Wagtho. Ook een deputatie uit den gemeenteraad, de heeren jhr. J. van Vredenburg, C. A. H. Wagtho, J. M. Wagenmaker, terwyl de heer W. Moelker als vriend van den overledene achter de baar aaDging. Oud- Burgemeester Van Stapele herdacht den overledene als vriend en wilde van de plaats niet scheiden, zonder hem, den overledene te gedenken en hem den Kerstvrede toe te wenschen. Opmerkelijk is, dat precies één jaar geleden ook een oud-lid van den gemeenteraad, de heer J. van Elsacker, werd ter aarde besteld. MIDDELBURG. Alhier zijn uit Enge land als Kerstgeschenk voor de vluchte lingen 25 geslachte lammeren aange bracht. Het Comité zorgde voor het braden en voor de uitdeeling van hel vlcesch. YL1SSINGEN, 28 Dec. Alhier bestond hel plan om heden ongeveer 1500 der armlastige vluchtelingen naar het kamp te Nunspeet over le brengen. Aan dit voornemen is echter geen gevolg ge geven, daar er Donderdag, in de loods aan de Binnenhaven, die onlangs zóó verbeterd is, en op voorschrift van den dokter geheel en nauwkeurig is ontsmet, wederom twee gevallen van typhus wer den geconstateerd, zoodal overbrenging der vluchtelingen nu in strijd zou zijn met de belangen der volksgezondheid. Voor hen, die met de vluchtelingen-zorg belast zijn, wordt hel zeer betreurd, dal het transport niet kan vertrekken, daar deze gemeente nog steeds overvol is mei vluchtelingen, terwijl er steeds iederen dag nieuwe bijkomen, o. a. uit België, omdat zij daar in hunne couranten lezen, dat zij van hier direct naar Engeland over kunnen. Zij moeten hier echter dagen, ja, soms weken wachten. Een verbetering in de huisvesting der vluchtelingen, is „zeker het gedurende de beide Kerstdagen gedeeltelijk bevol ken der vier nieuwe loodsen op de Nieuwe Markt, waarmede deze week wordt doorgegaan. De Belgische jonge man, die ver leden week alhier werd aangehouden wegens schaking van een meisje le Bergen-op-Zoom, verklaarde bij zijn aan houding, dat hij hel meisje in den steek had gelaten. Thans is dit meisje terug gevonden door dc politie in één der nieuw gebouwde loodsen op de Nieuwe Markt. Het bleek, dat zij spoedig over het verlies van haar vriend heen was, want zij was daar al weder in gezel schap van een anderen vrijer. Op last van den commissaris van politie werd het meisje naar Bergen-op-Zoom over gebracht en weder onder dc hoede van haar moeder gesteld, die daar als vluch telinge verblijf houdt. Alhier is ontdekt, dat vermoedelijk reeds een paar weken geleden uit den z.g.n. Gevangentoren bij dc Bomvrije Kazerne, en gelëgeu aan de Noordzee- Boulevard, ontvreemd zijn ongeveer 350 der tegels, welke daar in den loop dei- jaren door de gemeente waren inge metseld, toen de toren nog voor oud heidskamer dienst deed. Den laatsten tijd is de toren gebruikt voor militair arrestanten-lokaal, Onder de gestolen tegels bevinden zich o. a. een 24-tal paarschen, die te samen hel borstbeeld van .Willem Karei Hendrik Friso voor stellen, verder een met een opzittende poedel, 50 met beelden uit het Oude Testament. De bewijzen zijn voorhanden, idat de tegels mei geweld zijn verwijderd. De politie, die eerst dezer dagen kennis- kreeg van de vermissing, stelt een onder zoek in. Een Belg, wien bij de algemecne vlucht zijn motorboot ontstolen was, ont dekte zijn eigendom alhier, en wendde zich lot dc politie, die een onderzoek instelde, en toen bleek, dat de boot dooi den onbekenden dief verkocht was aan een Belgisch schipper voor10 francs. De politie verleende haar tusschenkomst, waarvan het gevolg was, dat de eige naar zijn boot voor 10 francs van den schipper kon terugkobpen. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. ST.-MAARTENSDIJK. Toen de Ver- eeniging „Landbouwbelang" alhier j.l. Woensdag trachtte aan te besteden de levering van 220000 K.G. superphosphaat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1