ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 24 December 1914. SUCCES kerstnacht; TWEEDE BLAD. RECLAMES. (3S ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. Ptjja per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 7lste JAARGANG, Nc. 9638. Directeurs A. i. DE LOOZE Jr. Uitflewer-Moofdredectauri A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór fl.SO ure. 1-5 regel9 75 ets. Elke regel meer 15 ets. ie de neem wan de beste NAAIMACHINE. Ruim 2 milliowi in gebruik. S jaar garantie. Oweral werkrijgbaar. Sombere dagen, die wij beleven. In de Natuur een mystiek zwijgen; een enkele maal onderbroken door een woeste storm- en regenvlaag, maar dan weer stil, als een lijder, die den levens strijd beeft volstreden en nu in kalm afwachten den doodsnacht inblikt, en verlangend uitziet naar hel aanbreken van den Eeuwigen Morgen. Het leven heeft zich binnenwaarts ge keerd en schijnbaar is alles dood; want liet leven, dat zich naar binnen richt, beteekent hel sterven aan de uitwendig heid. Immers, wij weten liet bij ervaring: Nog slechts een korte tijd en in de Na tuur zullen de eerste teekenen van liet nieuwe leven zich vertonnen; liet licht gaal dag aan dag helderder schijnen, en lichter wordt het ook weer in de harten der menscheii. De hoop is weer verlevendigd, wij gaan liet volle licht met rassche schreden te gemoel. Hel volle licht?.... Wat baat hel. of daar builen de zon baar licht- en warmtestralen overvloe dig uitgiet op hel aardrijk? Daar alles in lentedos tooit en straks in zomer weelde omtoovert, als het nacht blijft in de harten der menschen en in de harten der volken? Zou ooit gedurende de jaartelling, die wij „Christelijke" noemen, 'n Kerstnacht zóó donker zijn geweest, als thans wij dien beleven? Een nacht, als wellicht nimmer te voren En in dat akelig duister vieren de booze geesten der hel hoogtijd. Een groot deel van het ongelukkige menschdom wordt verscheurd en vaneen- gereteu door den zevenkoppigen draak, die oorlog heel. Oorlog waarin niet meer met open vizier wordt gestreden, maar de meest duivelachtige sluipmoor denaars-werktuigen hun diensten be wijzen. Angst- en smartkreten vervullen die akelige duisternis, nog afschuwelijker en angstwekkender door den rossen lielle- gloed, die van tijd tot tijd oplaail in dit oord der verschrikking. •Wèl is 'l nacht, zwarte nacht, waarin de volken van Europa thans yerkeeren. En niet alleen zij. die in de klauwen van het monster zijn gevallen, maar ook die thans nog op een afstand en hoe gering vaak getuigen zijn van de liemel tergende gruwelen; in zich ge voelende den voortdurende» angst ook een prooi te zullen worden van het ge vreesde monster. Wóar is hulp, waar uitkomst, waar redding te vinden? De aarde gedrenkt met bloed, door hen, die zich de volgelingen durven noe men van Hem, die zeide: „Zalig zijn de vredestichters, want zij zullen Gods kin deren genoemd worden". O, dat lijden, die folteringen, geschied in Zijnen naam! De grootsl denkbare ellende in de meest afschuwelijke en laagste vormen, uitgestort ook over onschuldige vrouwen en kinderen! Wie is onder zulke omstandigheden in staat op te gaan naar het bedehuis en daar den Kerstzang aan te heffen; „Kerc zij God! Vrede op aarde! In de menschen welbehagen Zou het geen Godslastering gelijken? Kan deze inenschenslachting dan zijn tot „Eere van God"? Is dat „Vrede op aarde'als honderd duizenden dag aan dag elkander ver moorden of rncedoogenloos verminken'' Waar blijft het „welbehagen in men schen". te midden van een bloedbad, aangericht door redelijke wezens, kin deren van denzelfden Vader? Wèl zwart is de nacht, die thans ons dekt! En tochhet geloofsoog ziet ginds in de diepe duisternis aan den hemel een „ster", een lichtende «ster", die wij slechts in haar loop hebben te volgen, en die straks zal blijven stilstaan boven den „Stal van Bethlehem Zoek dat „Bethlehem" niet ergens op de wereldkaart. Spoort geen landen door en steekt geen zcecn over.; zóó vindt gij het nooit. „Bethlehem" ligt in "1 „Heilige Land" en dat „Heilige Land" is de akker der mcnschenzielen, die nu nog dor en dor stig is, en smachtend uitgestrekt ligt Ie wachten op den milden regen van den Heiligen geest Gods. En als die Heilige Geest zal zijn neer gedaald, dan wordt in haar binnenste het Licht geboren, de Christus, die straks den Vorst der duisternis zal overwinnen, en verdrijven, zoo zeker, als de nacht vlucht, wanneer de zon boven de kim verschijnt. „Maar is dit geen illusie?1 zoo vraagt wellicht menigeen. Hel is nu nog een krankzinnigen- wereld, waarin wij ronddolen, vol van de grootste dwaasheden en tegenstrijdig heden. De volken, die thans elkander vernie tigen, gaan prat op den naam van „be schaafde" natiën. O, zij moe ten eens kunnen liooren, hoi- die „on-heschaafde" Oostersche volken oordeelcu over zulk een soort beschaving! De resultaten der wetenschap geëx ploiteerd door leu duivel! De wetenschap handlanger van den „Vorst der duisternis Het Intellect in dienst van de Moeder der Leugens, de „diplomatie", de volken leidende naar hun ondergang! Een booze geest heeft de men&chheid de controle over haar daden ontrukt, tot dat Ja, tol dat eindelijk de oogen der vol ken opengaan, en zij zich bewust worden te zijn geleid op den dwaalweg; als werktuigen zijn gebruikt door een bent Van huichelaars en egoïsten, met geen andere bedoeling dan bevrediging van vuig eigenbelang, van eer- en liecrsch- zuciil, al geschiedt zulks ook met op offering van millioenen kostbare men- schenlevens. Helaas! de volkeren waren blind en lieten zich ter slachtbank leiden in een waan, meenende goed en leven te moe ten offeren voor een heilige zaak. „Zie daar den vijand", zoo heette liet, „die hel op onzen ondergang heeft gemunt; slaat hem neer, of hij velt IJ!" En de onwetende massa gehoorzaamde lij delijk. Maar op het slagveld, le midden van dood en verderf komt neergedaald tie Engel der Liefde om te laven en te troosten. Vriend en vijand ligt daar zwaar ver wond of stervende zij aan zij. En zie. de minder zwaar gewonde neemt zijn veld- flesch en laaft dc koortsige dorre lippen van zijn vijand die haast hem ligt te zieltogen, en tracht hem, zoo mogelijk den vrecselijkcn doodstrijd te verzachten. De vijand plotseling verdwenen, den broeder gevonden O, die waan! Nog viert de Booze zijn triomf; hoe lang nog? Wij weten het niet; maar wie de teekenen des tijds ziet en durft te ge- looven aan den eindelijken zegepraal van het goede over het kwade van de waarheid over den leugen, zal erken nen, dat zijn macht allengs zal moeten wijken voor die van den Engel des Lichts. „De wapens neder, voor één dag, om Kerstfeest le vieren", heeft Rome's Kerk vorst verzocht. Aan dien weusch, hoe goed ook bedoeld, kan en mag geen gevolg worden gegeven; het zou zijn een profanecren van wat hoog en heilig moet worden gehouden. De handen be vlekt met bloed, het zwaard naast zich, en de harten vervuld van haal ge knield voor het „Christuskind - Neen! er is in den naam van het Hoogste al genoeg gelasterd en gehuicheld. En toch -~ wie weet, wat dc „Heilige Nacht", die aanslaande is, nog brengt in de harten iter legioenen, ver van huis, ver van vrouw en kind en geliefde ver wanten of vrienden, onder den blooten hemel opziende naar de lichten aan het uitspansel, die ook hen bestralen, tot wie hunne gedachten op dal oogenblik uitgaan! Wie weet, hoe menige donkere ziel, daar de herberg wordt om dc kribbe te bevatten, waarin het kind Gods ge boren wordt, en van welk een vér strekkende invloed de bewustheid van dat kindschap zal zijn op de toekomst van duizenden en duizenden menschcn- kinderen! Door nacht lol licht. Door storm lol rust. Door kruis lol heil, Door leed tot lust Zoo fs het altijd geweest en zal het wel immer blijven. Zóó wordt de mcnschheid opgevoed door den Groolen Leermeester Uit hoogcr leven. Welk een voorrecht genieten wij Ne derlanders lot op dit oogenblik! Stemme het ons tot dank en toonen wij dien door de daden van ons leven. Scharen wij ons dan straks wederom rond den Kerstboom, als zijn lieflijk schijnsel glanst in dc duisternis. Neen, geen luidruchtig feestgedruisch, Jwelk thans meer dan ooit zou vloeken niet den ernst der lijden, die wij doorleven. Maar openen wij onze harten voor het Kerstiichl! Stemme hel ons tót vriendelijkheid en hulpvaardigheid! iWèkke het in ons dërt géést van riïén- schenmin, elkander helpende en steu nende, goeddoende en vertroostende, op het voetspoor van Hem, wiens geboorte wij hierbij gedenken, lol „Eer van God", lol n „welbehagen in menschen". En legge het ons de bede op de lippen; „Vrede, o daal neder op aarde, „daal neder in onze harten, „in dé harten van alle menschen". v. V. Landbouw en Veeteelt, v. z. 0. s. ZIER1KZEE. Gisterenavond vergader de ten huize van den heer Yerwer bo vengenoemde vereeniging. Na opening door den voorzitter, den lieer De Boer. en lezing der notulen door den secre taris, den heer L. Koopman Cz., werd hel doel van deze schaars bezochte ver gadering door den voorzitter geschetst. Een schrijven was namelijk ingekomen van hel Provinciaal Bemiddelingsbureau van den Landbouw, waarin de wensche- tijkhcid wordt betoogd, dat dc landbou wers hun voorraden, erwten en bonnen, of althans een bepaald gedeelte er van, tot en met 13 Januari 1915 ter beschik king stellen van de regeering, tegen een voor de geheelc .provincie vastgestclden prijs. Kleine groene ermtcn tegen f 15,50, kroonerwlen tegen 1' U, schokkers tegen f 15, lange bruine boonen tegen f 15.50, ronde bruine boonen legen f 20 en witte boonen tegen f 20 per ILL. Bij levering zullen de partijen door een deskundige gecontroleerd worden. Is de kwaliteit der geleverde waar niet, zooals ze be hoort le zijn, dan wordt de prijs over eenkomstig deze door den deskundige vastgesteld. Na uitvoerige gedachtenwisseling be sloot de vergadering aan hel schrijven van het Provinciaal Bemiddelingsbureau te voldoen, en werd opgave gedaan van het quantum, dat beschikbaar zal wor den gesteld. Hierop werden nog eenigc zaken van huishoudelijken aard besproken. Wegens de slechte opkomst der leden besloot het bestuur aan hen, die ter ver gadering aanwezig waren, presentiegeld toe te staan. Daarna sloot de voorzitter de ver gadering. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 22 Dec. Door de arron- diBsements-rechtbank zijn heden veroor deeld wegens; le. in een besloten erf, bij een ander in gebruik, wederrechtelijk binnen dringen eu 2e. eenvoudige beleediging aangedaan aan een ambtenaar, ge durende de rechtmatige uitoefening zijner bediening: L. M. S„ 23 jaar, vjsecher te Tholen, tot f 15 boete, subs. 15 dagen hechtenis 3e. diefstalJ. S., 36 jaar, arbeider te Zierikzee, tot één maand gevangenis straf 4e. het in de provincie Zeeland over brengen van reizigers in een bestaand overzetveer, zonder overeenkomstig de voorschriften van het reglement op de overzetveren in Zeeland, aangesteld veerschipper te zijn en zonder toe stemming der gerechtigdenM. van D., 48 jaar, scheepstimmerman te Tholen, bij verstek, in hooger beroep, tot f 10 boete, subs. 3 dagen hechtenis. MIDDELBURG. Voor de rechtbank alhier hadden zich Dinsdagmorgen niet minder dan 37 personen te verantwoorden wegens overtreding van het uitvoerverbod. Geen hunner, grootendeels Belgen, was verschenen. Tegen allen werd f 10 boete of 10 dagen hechtenis geëischt. Uitspraak 5 Januari 1915. Mond- en Klauwzeer. Te Drurapt, bij tiel, is onder liet vee van den landbouwer P. Jansen, het mond- en klauwzeer uit gebroken. De geheele veestapel, bestaande uit 28 stuks hoornvee en 6 varkens, benevens 58 kippen, is gisteravond afgemaakt. Ook by den laadbouwer S. van Lent te Lithoyen is om die reden het aan wezige vee afgemaakt. Gemeenteraadsvergadering te Scherpenisse, op Dinsdag 22 Dec. 1914. Aanwezig 5 leden. Afwezig de heer Keur met en de heer Rijstenbil zonder kennisgeving. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. De heer Geuze merkt op, dal er telkens gesproken werd van een overcomplete» onderwijzer, terwijl er zijns inziens toch 6 lokalen dus 6 onderwijzers moesten zijn, en er dus geen overcomplete leer kracht is. De voorzitter deelde hem échter mede, dat volgens de wet dan wel een onder wijzer te veel zou zijn,, wat hieruit reeds blijkt, dat van rijkswege voor deze leer kracht geen volle vergoeding wordt ge geven. Waren er op school 20 kinderen minder, dan was er nu reeds een leer kracht tc veel. Voorlezing geschiedde van de volgende ingekomen stukken: 1°. Schrijven van de Vereeniging voor Tuchtunie onder kinderen; 2°. goedkeuring van Gcdep. Stalen van de rekening 15)13. Er was ontvangen I' 16399,78, uitgegeven I 15349,40, alzoo een batig-saldo van f 1150,38; 3°. bericht ontvangst strafverordening; 4". wijziging suppletoir kohier II. O.; 5°. kasopname hij den gemeente-ont vanger, waaruit bleek, dat in kas was f 1921,89°, aan geldswaardige papieren 1' 1005,52, totaal f 25)27,42-'; 6°. aanbeveling lid burgerlijk armbe stuur, wegens periodiek aftreden van den heer Geuze, mede op de aanbeveling stond de heer M. Tholcnaar; 7°. regelen betreffende werkzaamhe den loodgieters aan kerken, scholen, enz. rftet het oog op brandgevaar; 8°. wijziging begrooting 1915; 9°. schrijven van den kantoorhouder J. M. van der Graaft alhier, om den Nieuwjaarsdag als feestdag le beschou wen, komt later aan de orde; 10°. ontheffing J. van Veen II. O.in verband met zijn vertrek naar Bergen- op-Zoom. Op voorstel van Burgem. en Wethwerd dit met algemeenc stemmen aangenomen; 11°. schrijven van den lieer D. J liar- tog, om een gratificatie als secretaris van de commissie tot wering van school verzuim. Komt later aan de orde. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de schoolregenbak wederom was ver huurd aan M. G. Koolaard, voor f 7,50 per jaar. Daarna werden behandeld de voor waarden tot verhuring van gemeente eigendommen. De heer Hartog deelde mede, dat hel goed zou zijn, wanneer achter de school op één der stukjes grond een bergplaats gemaakt werd voor zand, steenen, enz., tiaar dit altijd bij den toren gebracht moet worden, wat niet erg aan te be velen is. f De heer Geuze had liever 'n andere plaats, b.v. de brandplaats, want dat bij de school de bergplaats wel wat duur zou zijn. Met algemeene stemmen werd besloten hier toch maar een bergplaats te maken, aangezien hel daar zeer vrij en gemak kelijk lag. Aan de orde was de gratificatie van de politie-bcambten, den kantoorhouder en den secretaris van de schoolcommissie. Op voorstel van Burgem. en Weth. werd besloten, den gemeente-veldwachter Jobse f40 te geven, den nachtwacht D. Opree f 25. De voorzitter deelde mede, dat ieder er toch wel van overtuigd zal wezen, dal er geen beter politic-beambte voor den nachtdienst te vin'den is. De heer Polderman is niet voor gra tificatie, hij had liever dit alles tracte- ment. Ook heeft Opree met hem wel eens gesproken over de belasting van zijn hond, om die vrij te krijgen, daar hij 's nachts ook dienst doet. De voorzitter deelde mede, dat Bur gem. cn .Weth. er op uil zijn om hel gratificatiestelsel weg te krijgen, want het tractemenl van den gemeente-veld wachter is reeds met f 50 verhoogd, en wat die hond betreft, dan moet Opree maar een request indienen. De heer Polderman zeide, dat hij dit reeds eenmaal gedaan had, doch dat toen afwijzend beschikt is. Den kantoorhouder werd een gratifi catie toegekend van f 11,25, berekend voor den Zondagsdienst van af 1 April, naar een salaris van f 15 per jaar. De lieer Hartog, secretaris van de schoolcommissie, die verleden jaar f 10 had gekregen als gratificatie, kreeg deze keer maar f 7,50. De heer Polderman vroeg, waarom die rijksdaalder er af was, en de heer Oudesluijs was er voor, dat het f 10 bleef. De voorzitter deelde mede, dat hij niet op de hoogte was met de werkzaam heden van dit ambt, en daar we dan de begrooling moeten wijzigen, was het ge makkelijker, dat het f 7,50 was. Ook werd besloten voortaan deze gra tificatie in salaris te veranderen en hem alzoo jaarlijks een vergoeding van f7,50 tc geven voor de werkzaamheden aan dat ambt verbonden. Aan de beurt van behandeling was de benoeming van een lid van liet burger lijk armbestuur. Bij de gehouden stem ming verkreeg de heer Geuze 4 en de heer D. Tholeuaar 1 stem, zoodat Geuze werd gekozen, die de benoeming aannam. Daarna geschiedde voorlezing betref fende wijziging heffing in de haven- en kadegelden. Op 't verzoek van den kantoorhouder, om den Nieuwjaarsdag als een feestdag le beschouwen, werd met algemeene stemmen afwijzend beschikt, aangezien er voor dc post cn voor telefoon een af zonderlijk ambtenaar is. De heer Polderman was van oordeel, dat in geen geval op dien dag het kan toor maar één uur open .zou zijn, daar er zeker op dien dag veel telegrammen enz. gewisseld worden Bij de gehouden rondvraag deelde de heer Oudesluijs mede, dal het toegezegde herstel op de Spuidam niet was ge schied. De voorzitter deelde mede, dat dit geen raadsbesluit was en dat er eerst met 't gemeentebestuur van St.-Maartens dijk over onderhandeld moest worden. De heer Oudesluijs vestigde de aandacht op de vele modder, die bij den berm in de haven lag. Met een weinig kosten zou voor de scheepvaart hierin een groote verbetering gebracht kunnen worden. Wanneer n.l. de berm verhoogd en de modder vóór de berm een eind in de haven kon geschuierd worden, dan kon den gemakkelijk 4 schepen naast elkan der in dc haven liggen en was 't zwaaien veel gemakkelijker. Ook zou er dan tij delijk in de werkloosheid voorzien zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1