ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 December 1914. TWEEDE BLAO. De Ooj*log. (Z ierlkzeesche C o u r a ii t ABONNEMENT. Prjjs per drie maandenf 1,30. Franco per poat- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummera- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7lste JAARGANG, No. 9635. Directeur i A. J. DE LOOZE ir. Dito a**1*-Hoofdredacteur it. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel - 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave róór S.SO ure. De beschieting der Engelsche kust. De Engelsche Admiraliteit deelt d.d. 16 December officieel mede: Vanochtend heefteen Duitsck kruisers- eskader een demonstratie op de kust van Yorkshire ondernomen en daarbjj Hartlepool, Whitby en Scarborough be schoten. Een zeker aantal van de snelste Duit8che schepen zijn voor dat doel gebezigd en ongeveer een uur in 't gezicht van de kust gebleven. Zij werden aan gevallen door Engelsche oorlogsschepen die langs de kust patroeljedienst deden en die trachtten de Duitsche schepen af te snyden, doch deze vluchten met vollen stoom en verdwenen, door de mist begunstigd. De verliezen aan beide kanten zjjn niet groot. Demonstraties van deze soort, gericht tegen onversterkte plaatsen of handels havens, hoe gemakkelijk ook uit te voeren wanneer men eenig gevaar wil loopen, hebben geen enkel militair belang. Z jj kunnen aan een aantal personen van de burgerlijke bevolking het leven kosten en eenige achade veroorzaken aan particuliere eigendommen, wat zeker zeer betreurenswaardige dingen zjjo, maar zij mogen er niet toe leiden dat de vlootpolitiek, door de Admiraliteit aanvaard, in 't minst wordt gewijzigd. In verband met bovenstaande verneemt Lloyd's Bureau dat der belang rijke schade is aangericht te Hartlepool. Een granaat trof een gashouder, welke vlam vatte. Volgens geruchten zijn er 9 personen in deze plaats gedood. De historische abdij van W-hitby is gedeeltelijk vernield. De vijandelijke kruisers zijn in Noord oostelijke richting verdwenen. LONDEN, 17 Dec. Een niet-amb- telijk bericht maakt melding van 25 douden te Scarborough en 48 dooden en 130 gewonden te Hartlepool. Van de torpedobooten werden zeven ge wonden aan land gebracht. BERLIJN, 17 Dec. Het Berliner Tageblcitt schrijft: Evenals bij den aanval op Yarmouth op 4 November hebben onze strijdkrachten nu weer de met mijnen verpeste Noordzee doorkruist, om versterkte Engelsche plaatsen te beschieten. D.e Deutsche Tageszeitung juicht den nieuwen aanval van de Duitsche vloot op de Engelsche kust met groole voldoening toe, vooral zoo kort na den slag bij de Falklands-eilanden. Engeland en de geheele wereld kun nen daaruit opmaken, wat de geest en de wil is, die onder de Duitsche marine en de leiders van den oorlog ter zee heerschen. Ditmaal is 't geen -snelle overrompeling door kruisers geweest, maai* zijn de twee versterkte havenplaatsen geruimen tijd bescho- ten. Voor de kranigheid van de Duit sche vloot en haar vechtlust levert deze belangrijke aanval een nieuw bewijs. De Börsen-Zeitang roemt den held- haftigen geest, die het Duitsche leger en ook de Duitsche marine bezielt. De Engelschen zullen, daar zij lot nog toe. vertrouwden op de waak zaamheid van liun reusachtige vloot en hun omvangrijke mijnversperrin gen, een uitval van de Duitsche vloot wel als nauwelijks mogelijk be schouwd hebben. Maar de moedige Duitsche zeeman bekommert zich niet om mijnen en om super-dread- noughts. De ijzeren groeten, die liet Duitsche scheepskannon naar de En gelsche kust heeft gezonden, zijn mis schien de voorboden van komende gebeurtenissen van nog grooter be- teekenis. Uit België. tlit Oostburg wordt ^gemeld aan de N. K. G. dat Dinsdag' en Woensdag morgen te Cadzand weder eenige vluchtelingen uit Hejjst zyn aangekomen. Zy vertelden dat de Duitsche soldaten hen hadden aangeraden om naar Nederland de wjjk te nemen, daar er iets ernstigs op til zou zyn. Zy waren te voet langs het strand komen loopen en zyn niet gehinderd door de Duitsche wachtposten welke op de duinen stoüden. De Gazet van Antwerpen meldt Er is spraak eene bank tot stand te brengen, raet het doel. voor zooverre het mogeijjk is, de Nationale Bank tydelyk te vervangen. Dit ontwerp is rnen reeds aan hot uitvoeren en de bevolking zal de vol tooiing van die nuttige instelling met groote vreugde begroeten. De „Leeningskas" die in September j.l. was opgericht, zal heel waarschyulyk ook terug tot stand worden gebracht. Aldus zullen duizenden menschen uit een benarden toestand worden gered. De Duitsche socialisten en de oorlog. De afgevaardigde vau don Rijksdag Geck, die het mandaat van den als vrijwilliger gesneuvelden socialist dr. Frank heeft overgenomen, verklaarde in een bijeenkomst van kiezers, de belangen van de arbeiderskringen zyn identiek met die van het geheele volk. Wat in deze ontzettende worsteling het Duitsche volk iu zijn geheel overkwam, dat is ook den arbeiders overkomon. Zijn geluk is huu geluk. Zijn verderf -is hot hunne. Wat de Duitsche arbeidersklasse in dezen verechrikkelijken oorlog voor liet vader land doet, dat doet zij ten slotte in de eerste plaats voor zichzelf. Lord Roberts over de Belgen. Lord Roberts heeft voor het „King Alberts Book" dat eerlang door de Daily Telegraph ten voordeele van het Belgische fonds uitgegeven wordt, een bjjdrage geleverd, welke bizonder roerend en vleiend is voor België en vertaald aldus luidt: „Grenzenloos is myn bewondering voor het edel aandeel door België ge nomen in dezen aanvalsoorlog, waar valschheid, onrechtvaardigheid, en ont- eerende verachting voor het gegeven woord hoogtjj vieren. Ik voel zeer innig dat Groot-Britannië tegenover België een ontzaglijke schuld van dankbaarheid op zich geladen heeft, welke het be zwaarlijk ooit geheel zal kunnen ver gelden. Bezield door het edel voorbeeld van hun koning, hebben de Belgen den eersten stormloop der Duitschers tegen gehouden en ons aldus den noodigen tyd gegeven om de recht matige bestraffing te ontgaan, welke wy door onze on volledige voorbereiding tot den oorlog, voor de verdediging van ouze eigen belangen verdiend hadden. België heelt aan de grooto naties getoond hoe een dapper en eensgezind volk, onbevreesd en bereid om alles te doorstaan, voor de heilige zaak der vrijheid, geruimen tyd weerstand kan bieden aau over weldigende machten, en machtig veel bijdragen tot den goeden einduitslag. „In den verschrikkelyken strijd, die thans woedt, verdienen de Belgen stellig den palm, omdat zy, en zulks uit eigen beweging, den eersten dam hebben durven opwerpen tegen de benden van den overweldiger. Hun tegenstand was roemryk, en de beteekenis van den aldus gewonnen tyd en voordeelen is onberekenbaar. Wij kunnen voor hun heerlyk voorbeeld niet te dankbaar zyn en hen niet genoeg bewonderen, wy kunnen hun de verliezen en al de ellende, welke zy vrijwillig hebben ondergaan, nooit genoeg vergelden. „Zy hebben gevochten als helden) voor een heilige overtuiging tegen een ontzettend verpletterende overmacht. Z\j hebben geleden zooveel het menschelyk uithoudingsvermogen toelaat. „God geve dat een voorspoedige en schitterende toekomst voor hen weg gelegd zy, alsmede een eerste en duur zame plaats in de beschaving en vrijheid. Een spionnen-affaire to Borityo. In het huis van bewaring te Moa- bit, aldus het Berliner Tageblall, be vindt zich thans een Belgische dame, die zich uitgeeft voor taalleerares. Kort voor het uitbreken #van den oor log was zij naar Berlijn gekomen, en had daar een elegant gemeubi leerde woning betrokken. Toen de oorlog uitbrak werd zij onder politie toezicht gesteld en zou inen geconsta teerd hebben, dat zij in relatie stond met verscheidene Engelschen, met wie zij de duurste wijnlokalen be zocht. Zij zou te Brussel een vriend gehad hebbeneen Engelschnian, door wien zij rijkelijk van middelen voorzien werdrt*p zekeren dag moet zij. volgens genoeiml 4flad, bezoek van een kennis van haar vriend, eveneens een Engelschnian, gVhad hebben, die haar de groeten van dezen over bracht. Ilij verzocht haar, via Dene marken een boek naar Engeland le brengen. Hij had haar ook het spoor kaartje óver Gjedser naar Denemar ken bezorgd en de reisroute aange geven. De politie, die van dit alles in kennis gesteld was, bezette l slation en arresteerde de dame. Het bij baai- gevonden boek zou opgaven over be langrijke militaire aangelegenheden bevatten, die men tusschen den band van het hoek geplakt had. De be klaagde zeide, niet te hebben geweten wat het boek bevatte. Bovendien had zij niet het plan gehad naar Engeland te gaan, maar wilde rustig in Duitsch- land blijven. De zaak zal eerstdaags voor het gerecht behandeld worden. De Tarksclie Troonrede. In de troonrede bij de opening van het Turksche parlement heeft de sultan o. a. gezegd Wy waren juist bezig de binnenland- sche hervormingen krachtig ter hand te nemen, toen plotseling de groote crisis uitbrak. Terwjjl onze regeering vast was besloten te volharden in onze gewapende onzydigheid,' werd onze vloot in de Zwarte Zee door de Russische vloot aangevallen en openden Engeland en Frankryk daarop de vijandelijkheden door troepen en schepen naar onze grenzen te zenden. Daarom heb ik den oorlogstoestand ten opzichte van die mogendheden afgekondigd. Daar de noodzakelijkheid ons dwong gewapender hand de politiek van vernietigiog af te weren, die Rusland, Frankryk en Enge land te allen tijde jegens de Islaraietische wereld hebben toegepast en welke het karakter aannam van godsdienstvervol ging, heb ik, in overeenstemming met de betrokken Fetwa's alle Muzelmannen opgeroepen tot den heiligen oorlog tegen die mogendheden en diegenen welke hun mochten bijstaan. Ik ben overtuigd, dat onze strijd krachten te land en ter zes schitterende overwinningen in Azië en Afrika zullen toevoegen aan de overwinningen, door de roemrijke legers van Duitschland en Oostenryk-Hongarije op onze gemeen schappelijke vijanden behaald. De bizondere voorrechten, die onze regeering voorheen aan vreemdelingen verleende, hebben mettertijd een schade lijken, tegen onze souvereiniteitsrechten gerichten vorm aangenomen. Ik heb mitsdien de intrekking dezer voorrechten, die onder den naam „capitulaties" worden samengevat, gelast. Met voldoening constateer ik, dat de betrekkingen vau Turkjje tot de staten, die aan den oorlog niet deelnemen, oprecht vriendschappelijk is, in het bizonder raet onzen nabuur Bulgarjje. De Oostenrijkers In Servië. WEENEN, 15 Dec. Van het Zuide lijke oorlogstooneel wordt officieel medegedeeld: Door het Noodzakelijk geworden terugtrekken van onzen rechtervleu gel was een strategische toestand ont staan, die 't raadzaam heeft gemaakt ook Belgrado te ontruimen, hetgeen zonder strijd met de Serviërs is ge schied. Onze troepen hebben door de dóórstane vermoeienissen en de ge vechten wel geleden, doch zij zijn door den besten geest bezield. .VENETIË, 16 Dec. Men meldt, dat de Serviërs onlangs over Montenegro verscheidene batterijen van de meest moderne kanonnen en overvloed van schietvoorraad ontvangen hebben. Te Weenen wordt gezegd, dat de Oosten rijkers gedurende de laatste dagen meer dan honderdduizend man aan doodengewonden en gevangenen verloren hebben. De man In de kist. Engelsche bladen melden nog het volgende over den man in de kist, die tevergeefs uit Engeland had willen ont snappen. De poging werd verydeld op een oogenblik, dat kruiers de kist aan boord van een hulpboot van de „Bata vier" wilden brengen. Zy maakte deel uit van een part jjtje bagage, toebehoorende aan buitenlanders, die uit het gevangenen kamp te Dorchester kwamen. Deze personen waren allen boven den "mili tairen lecftjjd en mochten dus weg. Onder militair geleide werden zy via het Fenchurch Street-Station, naar Tilbury gebracht, waar het bedrog aau het licht kwam. Er was niets aan de kist, dat argwaan kon wekken. Het was een ge wone houten pakkist, zooals zij worden gebezigd voor het verpakken van lucifers- doozen. Het gewone opschrift „Non poisonous Safety Matches" kwam er op voor. De kist was niet meer dan 1,05 M. lang, 90 c.M. hoog en even breedzy was gesloten met een goedkoop soort hangslot en een houten dwarshout, bevestigd met een stukje ijzerdraad. Een aangehechte kaart gaf te lezen „Via Hambro". De kist was met de overige bagage per trein naar het station Tilbury gebracht. Daar werd z|j langs een plank van zes voet naar beneden gelaten op de veerboot. Een toeschouwer merkte dat zij daarbjj kantelde en tameljjk hard te land kwam. Maar geen geluid verried dat er een levend wezen in zat. Op de veerboot werd andere bagage er bovenop gestapeld en zoo bleef het totdat 's nachts 1 u. 25 m. de „Katherine" bereikt werd. Daar werd de kist de loopplank opge sleept door twee lieden van de bemanning der „Batavier". Door de zwaarte, en ook omdat zij zoo raoeiiyk te banteeren was, kantelde de kist telkens. Juist waren de matrozen er mee boven aan de loopplank, toen, tot hun verbazing, een der zyplanken bezweek, en door de opening het hoofd en den arm van een man te zien kwamen. „Een man in de kist, een man in de kist" riepen zy. Kapitein Jerviss van de „Katherine", en anderen van de bemanning, kwamen toeloopen en bevonden, dat er werkelijk een man in de kist was. Hjj werd er spoedig uitgehaald, maar aan vankelijk kon h|j, tengevolge van het feit, dat hij zoovele uren opgevouwen had gelegen, niet staan. Hjj was zwak en flauwmaar na een tijdje kwam h|j weer bij en wreef zich krachtig het hoofd, als had hy 'daar leelyke stooten ontvangen. Kapitein Jerviss ondervroeg hem, maar h|j schudde het hoofd, als kon hy geen Engelsch spreken. De kapitein hield echter aan, en ten slotte bekende de man Otto Koehne te heeteo. Hy was met de „Rotsdam" naar Europa gekomen om zich in Duitschland by het regiment te voegeD, waarvan hy luitenant was. Het schip was echter aangehouden en te Southampton binnen gebracht, waar hjj onder arrest was geplaatst. Later had men hem overge bracht naar Dorchester. Hy vertelde nog, 15uur in de kist te hebben ge zeten, en ook zeide hjj, er alleen, zonder hulp in te zijn gekropen en zich ook zonder hulp zelf te hebben kunnen verlossen. Kapitein Jerviss bracht hem met de veerboot naar Gravesend, waar by aan de politie werd overgeleverd, die hem onder bewaking hield tot hy aan de militaire autoriteiten kon worden over gedragen. De kist waarin de man de reis ge maakt had, werd nauwkeurig onderzocht. Zy bevatte een deken, twee champagne flessen, gevuld raet water, een flesch raet vleeschextract en een dozjjn bananen en banaanschillen. In twee hoeken waren riemen aangebracht, waarin Koehne z|jn armen kon steunen. Toen de kist brak was ëén van de riemen nog intact; de andere was stuk gegaan. Het merk waardigste in de kist was echter een guttapercha kusseü, gevuld met zuurstof. Daar de ruimte zoo gering was, zal de zuurstof bestemd zijn geweest om den gevangene op te wekken indien by het te benauwd mocht krjjgen. Hoe de Duitscher in z|jn kist was gekomen, is nog niet gebleken. De bewering, dat by daarbjj niet was geholpen valt nauweljjks te gelooven. Men houdt het voor onmogelijk dat het hangslot van binnen kon zjjn bevestigd. De dAtam van den vrede. De Figaro geeft een plaats in zijn kolommen aan de bewering van zekeren graaf Ugo Baschieri, een ItaliaaD, dat de datum van den vrede in den Euro- peeecken oorlog zal vallen op 27 April 1915. Ter introductie van dezen Itali- aanschen voorspeller deelt het Franscho blad mede, dat deze heer Baschieri dezelfde is, die indertijd de aardbeving van Santiago de Chili voorspelde. '8 Morgens voorspelde hij, dat 'a avonds de stad verwoest zou zijn, en toen zijn voorspelling bleek te zyn uitgekomen, kreeg ?hij een pak slaag van de bevol king der verwoeste stad. Niemand zal den heer Baschieri afranseleü, wanneer zijn voorspelling op 27 April 1915 uitkomt. Russische financiën. De Noiuoje Wremja bren. vol gens de Korr. Norden de volgende sombere beschouwing over Rusland's financiëelen toestand. Het goud is in Rusland overal verstopt. De beurzen zijn bijna overal gesloten. De gewone manier om goud voor afrekening met het buitenland te krijgen, de buiten- landsche leening is ook bemoeilijkt. Daarbij zijn onvermijdelijke uitbeta lingen aan het buitenland voor oor logsbestellingen aan de orde van den dag. De geheele handel, die verplicht is tot betaling op termijn aan het buitenland, is zeer ongerust, daar geen buitenlandsche wissels door de strem ming in den Russischen uitvoer zijn te verkrijgen en daar de verkoop van buitenlandsche waarden slechts met goud mogelijk is, dat nergens is te krijgen, want de Staatsbank heeft de inwisseling in goud stopgezet. Onder deze moeilijke omstandig heden heeft Rusland slechts een be perkt bedrag van de Engelsche markt gekregen onder vernederende voor waarden. Er werd een crediet van 150 millioen pd. st. toegestaan, maar slechts onder voorwaarde, dal Rus land 102 millioen van zijn goudvoor raad zou afstaan. Deze 102 millioen staan wel is waar nog tot beschikking der Russische regeering, maar de eiscli om de uitzending naar Londen onder de tegenwoordige omstandig heden schijnt er op te wijzen, dat Rusland het verdere goud, dat het noodig heeft, met eigen goud moet betalen. NEDERLAND. ERICHEM (Gelderl.). Alhier is Woens dagnacht ingebroken bjj A. Demorree, bij wien inwoont de weduwe Van Krulenburg. Ten mideele van deze weduwe is gestolen een kistje raet effecten ter waarde van f 12,000, voorts f 3600 aan hypotheekglossen en een spaarbank boekje. Men meent deu dader op het spoor te zjjn. GREVENBICHT (Limburg). Alhier is een landweerman eeu ODgeluk overkomen. Men verneemt daarover, dat in het middaguur twee landweermannen zich naar de koeweide bega vod, om huu post te gaau betrekken. Toon beiden over den dijk liepen, viel een boom om, en een zware tak kwam terecht op het hoofd van den soldaat, J. Tholeü, zoodat de dood spoedig intrad. Heel het dorp is onder den indruk van het noodlottige ongeval. Th. was gehuwd en laat een weduwe met 4 kinderen na. RECHTZAKEN. Kerkelijke quaestle te H.-I<lo-Ambacht. De arrondissemeuts-rechtbank te Rot terdam heeft uitspraak gedaai de zaak van den heer J. C. van I ken bij de Nederlandscli Hei vormde Ge. ante te Hendrik-ldo-Ambacht, die voor ge noemde rechtbank terechtstond ter zake van eenvoudige beleedigiDg. Beklaagde verklaarde ter terechtzitting aau den president, niet de bedoeling tc hebben gehad te beleedigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1