ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 14 December 1914. RECLAMES. BEKENDMAKING. De Oorlog. NIEUWSTIJDINGEN, Uit Stad en Provincie. (Z lerikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. Prjjs per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 7tSte JAARGANG, No. 9633 Directeurs A. J. DE LOOZE Jr. Uitoesser-Hoofdredacteur s A. FRAHKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Bij contract belangrijke korting. Intending op den dag van uitgave vóór 9.30 ure. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Met het oog op het a s. W^W NIEUWJAAR worden de lezers weder attent gemaakt op de goedkoope aanbieding van gedrukte NAAMKAARTJES door de Firma R UK. OCHTMAN, Papiermagazijn en DrukkerijAppelmarkt. Telej. 7} BERICHT. Zij, die zich met I Januari a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierlkzbe maken bekend, dat met ingang van 1 Januari 1915 geen leveranties of werkzaam heden, zoover deze niet zyn aanbesteed, tenbe hoeve dezer Gemeente gedaan mogen worden dan op bons, af te geven door den Burgemeester, Secretaris, Bouwmeester (voor zooveel de Gemeentewerken betreft) of Commissaris van Politie (voor zooveel Politie-aangelegenhodcn aangaat). By het indienen der nota's moeten tevens de bons worden gevoegd, zullende geen betaling van rekeningen plaats hebben, indien daarbij niet de betrokken bons overgelegd zyn. De nota's moeten gesplitst overeenkomstig de betrokken posten der Gemeente-begrooting worden ingediend en de eenheidsprijzen der diverse leveranties enz. vermelden. ZiE&iKZBE, den 14 December 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Uit Valkenswaard wordt aag de Telegraaf gemeld Nabjj de Achelsche Kluis hebben de Duitsche schildwachten Donderdagnacht drie Belgen aangehouden, terwjjl ijj varkens over de grens naar Nederland trachtten te smokkelen. Twee boeren gaven lich direct gevangen, maar de derde ontvluchtte. De soldaten zonden den man een paar kogels na, maar raakten hem niet. De soldaten, die de twee boeren moesten wegbrengen, liepen met het geweer onder den arm naast de boeren. Een kwartier uur gaans van de Neder- landsche grens werden zjj plotseling door vier aan den wegkant verborgen mannen aangevallen. Een hevig glvecht ontstond, waarbjj den Duitschers spoedig de wapenen werden afhandig gemaakt. De beide soldaten werden hevig toe getakeld. De aflossende wacht deelde het voorgevallene aan de Kommandantur mede. Men vreest voor repressaillemaatregelen in de omgeving. De Oottorpkazerne te Kiel verwoest. Uit Kopenhagen wordt gemeld: De Gottorpkazerne te Kiel is geheel verwoest door een brand, waarvan de oorzaak geheim wordt gehouden. Het Oostenrflksch-Hongaarsche leger. In een Russisch blad waarschuwt een „ooggetuige van den strjjd in Galicië" tegen onderschatting van het Oosten- rgksch-Hongaarsche leger. Hjj is van oordeel dat het hoogst moeiljjk zal zjjn Przemysl te veroveren. In een bestorming ziet hjj geen heil, de eenige weg om de vesting te nemen zal een laDgdurige belegering zjjn. Ook de opmarsch naar Krakau gaat met groote bezwaren ge paard. De OosteDrjjksche artillerie noemt sohrjjver voortreffeljjk, ten minste even goed als de Russische. Hjj prjjst voorts de dapperheid van de Hongaarsche ruiterjj en komt tot de slotsom, dat Rusland een overwinning niet spoedig en gemakkelijk zal behalen. jflinlth aan het woord. Asquith heeft Zaterdag in Alderley een rede gehouden, waarin hjj onder meer zeide: Wij zullen den oorlog met de hulp van onze bondgenooten tot een zegevierend einde voeren. De koning heeft mjj zjjn diepe vol doening te kennen gegeven over den geest en het moreel van officieren en troepen, die hjj zoo juist had bezocht. Allen waren bezield door een geest van krijgshaftigheid, gepaard met rechtvaar digheid. Zjj waren in omstandigheden, die hen terecht met vertrouwen op de overwinning vervulden. Een wonld-be Ungo de Groot. De Engelsohe bladen melden, dat de aandacht van een douane te Gravesend viel op een zeer groote koffer, die in een Nederlandsch stoomschip was ge laden, dat naar Rotterdam zou varen. De douane vatte argwaan en liet de koffer openen. Er kwam een Duitsch officitr uit tevoorschijn, die rechtstreeks naar de gevangenis werd geleid. Men hecht gewicht aan dit geval, omdat het een aanwjjzing is voor ten samenzwering, met het doel om den vijand inlichtingen te verschaffen. Van het Oosteiyk gevechtsterrein. BERLIJN, 10 Dec Een parlicti- lier telegram, Maandag uil St.-Pe tersburg verzonden, meldt, dal de gevechten bij Lodz. onafgebroken voortduren. De Russen trekken hij Szertz.ow (ten Zuiden vaii I.odz te rug. Over het algemeen héerseht ver warring over de stellingen der strij dende partijen op het oorlogsterrein in Polen. N'og hél meest aannemelijk met liet oog op het officiëele stil zwijgen over Lodz is misschien de verklaring, dat het Duitsche succes niet zoo groot is, zoodal liet Russi sche legerbestuur meent de Russi sche verliezen spoedig weer te kunnen aanvullen, t Iverigens is de slag in Polen in zulk een mate ver snipperd in allerlei plaatselijke ge vechten. dal de overwinning op een bepaald punt nog niet van overwe gende beteekenis behoeft te zijn voor den uitslag van den geheclen slag. De Dnttsche Kefzer. BERLIJN. 10 Dec. De gezond heidstoestand Van den Keizer is aanmerkelijk verbeterd. De katarrk neemt af, de temperatuur is weer normaal. NEDERLAND. D1NTELOORD, 12 Dec. Het spelende zoontje van den landbouwer L. de B. werd als paardje aan een rechtopstaande slede vastgezet. Het dartele knaapje stond echter te springen, met het noodlottig gevolg, dat de slede omviel, waardoor het zeer gekwetst werd. De ingeroepen geneeskundige hulp ver klaarde, dat één der beenen was ge broken. ZIERIKZEE, 14 Dec. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen. Naar aan leiding van een bericht in de N. R. Gt., dat men van uit Nederland via Aken brieven kan verzenden naar alle plaat sen in België, kan worden medegedeeld, dat een inwoner dezer gemeente een gesloten brief aldus verzond, doch hem gesloten terugontvingmet de ver melding „Zuiiick wegen Kriegzustand". By opening van den brief bleek, dat een gedeelte van den brief en de inge- sloteja postzegels er uit verdwenen waren. By Kod. besluit van 11 dezer zyn benoemd in de provincie Zeelandtot dykgraaf van den Oost-Nieuwlandpolder, J. M. Mol te Wolphaartsdyktot dykgraaf van het waterschap Stavenisse, A. H. van der Slikke te Stavenissetot dykgraaf van den heer Janszpolder, J. J. van de Velde te Wissekerke; tot voorzitter van het bestuur der water- keering van den ealaraiteuzen Anna Frisopolder, W. de Loofl te Wissekerke tot dykgraaf van den Onrustpolder, J. Rottier te Wissekerke. Concert, vertooning en bal In het „Huis van Nassau". De bovenzaal van het „Huis van Nassau was gisterenavond flink be zet. Een talrijk publiek, dal de ge- heele zaal vulde, was opgekomen, teneinde onze uitgewekene .Vlaam- sche stamgenooten te hooren, die ons op een concert, op voordrachten, en op twee zeer aardige tooneelstukjes onthaalden. Aan verscheidenheid ont brak liet dus niet. Ook de uitvoering van liet welgekozen programma viel zeer in den smaak. De heer .1. van (nis. laureaat van hel Koninklijk Vlaamsch Conserva torium van Antwerpen, die de voor stelling opende, bewees 'door zijn onberispelijk klavierspel een uitne mende pianist le wezen. Hem viel dan ook een welverdiend applaus ten deel. Dit was ook het geval met den heer J. Smits, die over een mooie, welluidende stem beschikt, welke, alhoewel de coupletten „Ik ken een lied" door hem zuiver en ipet veel gevoel gezongen werden, in haar volle kracht uitkwam in zijn lied: „De Eik dat hij 11a de pauze 'ten gfchoore bracht. Ook de n#eesterlijke, wegslepende voordracht van ..De ku rassiers van Canroherl", door den heer D. de Gruyter, werd daverend toegejuicht. De geheelr zaal was on der den indruk van deze actueele voordracht. De guitige eii geestige liedjes, waarop de heer Tony Queekers ..uit zijn repertorium ons vergastte, deed het publiek menigmaal schudden van het lachen. En wat de tooneelstukjes betreft, die wij te hooren kregen, wij zeggen zeker niet le veel, wanneer wij ver klaren. dat zij algemeen zeer voldeden. Was de inhoud, zoowel van Bietje"' als van „Nou", nieuw en pakkend, ook de rollen bleken in goede handen te wezen. Vooral mevrouw De Gniv- ter, die voor Jean Baptisle's peel dochtertje, en later voor Marylje de boerin speelde, droeg door liaar los. ongedwongen, natuurlijk spel veel-hij tot het volkomen slagen der opvoe ring van genoemde tooneelstukjes. 'Het publiek heeft een genotvollen 'avond doorgebracht, waarvoor wij het Vlaamsche gezelschap, dat zieh in de ballingschap gevormd hoeft, zeer dankbaar zijn. Wellicht vindt dit gezelschap in 'dit seizoen nog'n gelegenheid Zierik- zee te bezoeken. Naar wij vernemen, "is i-Y van de opbrengst in do kas van lïct Plaatse lijk Steuncomité gestort. Dé voorstelling werd met een bal besloten. Men meldt ons uit .Ylissingen: Zondagmorgen heeft de Belgische Minister van Landbouw en Openbare werken, de heer Eloris Héllepulte. met eenige hooge Belgische Staats ambtenaren een bezoek aan dezo gemeente gebracht, teneinde de Bel gische vluchtelingen alhier op te zoeken. In de verschillende asvls rondgeleid door den commissaris van politie, den heer GesLnjet. heeft Z.Exc. vele der réfugiés toegesproken en zeer belangstellend naar hen ge ïnformeerd, terwijl hij hun moed' in sprak. Vooral in de Belgische loodsen - sociëteit heeft de Minister geruimen tijd vertoefd en aan 'liet bestuur dier soejeteit zijn oprechten dank betuigd voor alles wat het iu deze dagen van smart voor zijn 'ongelukkige landge- nooten heeft gedaan. Bij zijn vertrek waren in de groote societeitszaal vele Belgische loodsen uit deze gemeente en vele uitgewekenen, die three cheers" op hu 11 Minister uil brachten, waarvoor de lieer Hcllepuüe zijn li artelijken dank betuigde. Hei was velen refugiés aan te zien, dat zij onder den indruk waren van de vriendelijke woorden van dezen be windsman.die zeker bij velen in deze gemeente in aangename herinnering zal blijven. Des middags verl rok Minister Hel- leputtc naar Tfrn Llaag naar het ge- houw der B'élgiische Legatie aldaar. SEROOSKERKE De heer II J. Bareulsen alhier is Jb'cnoemd tol bui tengewoon öpzielder van den Rijks- Waterstaal le Vel ze n, bijwerken aan het NoordzeekansiaU RENESSE. Zaterdagavond vierden de leerlingen der openbare school onder leiding der onderwyzers het door om standigheden uitgestelde Siot-Nicolaas- feest. Geruimen tyn konden zy heerlyk genieten by de vertooning vau de too verlantaarn. De traditioneele choco lademelk en 't St.-Nicolaasgebak, waarop de leerlingen overvloedig getraoteerd werden, lieten zich goed smaken en allen, voorzien van een aardig geschenk, keerden opgewekt en hoogst voldaan huiswaarts. Een woord van dank mag niet onthouden worden aan onzen ambachtsheer, den heer J. J.Vriesendorp, die door zyn linantieelen steun ook nu weer getoond heeft een kindervriend te zyn. BROUWERSHAVEN, 1 1 Dec. In I „Hotel Ringelberg zal a.s Woens dagavond 0111 7 uur, alhier 'n voor dracht gehouden worden over goed en goedkoop koken. OUWERKERK, 9 Dec. Hedenavond trad in een vergadering, belegd voor de afd. der S. D. A. P. alhier, op mej. v. d. Vlies, meer bekend onder den naam Enka. De voorzitter, de heer Hoogerhuis, wees er in zijn openingewoord op, dat het onderworp, dat spreekster zou be handelen De S. D. AP. en de Oorlog, stellig aller belangstelling wekken zal, en vele vreemde denkbeelden zal zuiveren. Spreekster begon met te zeggen, dat wel niemand in heel ons land zal zijn, die niet van harte naar den vrede ver langt. De middelen waarmee die te krijgen zijn, zijn echter nog al verschil lend. Sommigen willen vergaderingen houden in hot Vredespaleis, andereu zoeken bun heil 111 lectuur. Weer anderen zeggenBereidt u ten oorlog, zoo gij den vrede wilt. Maar het echte recept is te vinden in de apotheek van Marx. Om dit te bewijzen, voerde zij aaD, dat de oorlog ontstaan is door het kapi talisme. Immers hot kapitalisme moet winst maken. Kan het dit niet of niet voldoende, dan moet naar hulpbronnen gezocht worden, om dat wel te kunnen. Daartoe dienen b.v. koloniën. Zie op Nederland. Het is niet te zegden, hoe veel schatten het kapitalismo uit ons Indië trekt. Duitschland's handel scheepvaart en industrie vond geen afzet gebied genoeg meer. Duitschland moest koloniën hebben. Daarom moest Duitsch land een machtige vloot en een machtig leger hebben. Eu nu Engeland Duitsch land den voet dwars zet in het krijgen van koloniën, moest het er van komen. De oorlog is een kapitalistisch belang en geen enkele kapitalist mag dan ook tegen den oorlog zijn. x) Alleen wij S. D. hebben dat recht wel. Ook om een andere reden zyn wij tegen den oorlog. De S. D. zoekt de levens te beschermen denk aan onzon stryd voor de ouden 'van dagen de oorlog verwoest de menschenlevers. En als de 80c -democraten hun eigen macht eens goed kenden zou de oorlog voor goed verdwenen zijn. Als wij zeggen neen, is het gansche kapitalisme machte loos. Gan8ch het raderwerk staat stil. Als uw machtige arm het wil. Maar daartoe is het niet voldoende, eens om de 4 jaar rood te stemmen, het socialisme moet in uw harten zetelen. Vau sociale wetten zal, ook in ons land, de eerste jaren misschien niet veel komen. De maatschappij is door den oorlog armer. Kautsky berekent de ver arming op 4000 millioen mark per maand. Eu liet socialisme wil juist de monschheid rijker maken. Er wordt gezegdHet socialisme is op een miju geloopen. Zie naar Duitsch land en de houding der S. D. daar. Zeker, ons heeft de houding der Duitsche S. D. bedroefd, maar zij waren dronken van nationale geestdrift. Dat socialisme zat er maar boven op. Maar de ware soc.-democratie is als een rots, in het hart der zee geplant. Over de houding, die de S. D. vóór den oorlog hadden moeten aannemen, is nog het laatste woord niet gezegd. Sommigen, en daaronder vele christen socialisten zeggen geen zwaard trekken. Zij huldigen de leer der weerloosheid. Jezus heeft gezegdMen moet kwaad met goed vergelden. Zelfs wilde een Engelsche dominee de Duitschers kolo niën geven. Dat klinkt wel mooi, maar is het waar. De brutaalsten, dat ziet men overal, gaan door met hun wil. Daarom zeg ikWel verdedigen, maar niet aanvallen. Daarom ook heeft iedere regeering zijn volk wijs gemaakt, dat zy zich verdedigen moeten. Maar moeten de soc.-democraten hun vaderland verdedigen. De Duitsche partygenooten vonden blykbaar van wel. Hun nationalisme was sterker dan hun sociaal-democratie. Zy hadden moeten zeggen: Ik wil niet tegen de Pransche partygenooten vechten. Zoo sterk moeten wy worden, dat wy zeggen Daar ligt het geweer, daar ligt het werk. De toekomst is voor ons daarom van veel meer gewicht dan het ver leden. Wy moeten niet alleen politiek, raaar ook in 't hart S. D. zijn. Zooals een Duitsche moeder roept: Gy God, Gy hoort, dat wy zweren, onze kinderen op te voeden in haat tegen Engeland, zoo moeten onze moeders het socialisme wekken in de ziel van hun kinderen. Daarom, vrouwen, sluit u aan, gy vooral, by de S. D. A. P. Het kapitaal is zoo machtig. Mr. Treub heeft 276 millioen gevraagd, niet van de kapitalistenmaar van de arbeiders. De kapitalisten krygen een hooge rente, die het proletariaat kan betalen. Daar uit blijkt, dat zelfs Min. Treub, die nog wel democraat heet, bang is voor het kapitaal. Schande over hem! Vereenigt u allen, mannen en vrouwen, opdat er in de toekomst geen oorlog meer zy, en opdat gy raedehelpt aan de vorming van. een schoone toekomst voor de arbeiders. Voor debat gaf zich niemand op. Ook na een herhaalde opwekking van den voorzitter tot de mannen en vau de spreekster tot de vrouwen, trad niemand tot de afdeeling toe. Wy vragen, daar zoovele kapi talisten eu zoovele zonen van kapita listen in de legers der oorlogvoerenden als gewoon soldaat dienen, o het soms voor deze een kapitalistisch belang is door een kogel doodelyk getroffen of levensgevaarlijk gekwetst te worden. Wy vragen, of de militante houding der socialistische afgevaardigden in den Duitschen Ryksdag, die schier een parig voor de oorlogscredieten gestemd hebben, soms in overeenstemming is met de beweriog, dat de socialisten tegen den oorlog zyn. Red. NIE U W E fH\ E R K V r ij dagavond trad ook hier in de za,al van den heer Lieverise, en wel uitgenoomgd door de yereenigiug T. A. V. E N. U., de heer P. Leenhouts als komisch-voor- drager op. Dal hij als zoodanig een dankbaar gehoor had, bleek uit het telkens herhaaldelijk applaus. Als hij a.s. Woensdagavond weer en dan voor hel publiek optreedt, zal dat zeker niet voor een leege zaal Zijn. BHUINISSE. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van de vcr- eeniging „Algemeen Schippers- en iVisschersbelang" werd na voorlezing en goedkeuring der notulen door den voorzitter medegedeeld, dat het Tbö- stuur, na een conferentie met onzen afgevaardigde, den heer Palijn in October, geconfereerd jiad te Bergen- op-Zoom met de afgevaardigden van Tholen en Philippine. (Yerseke was niet aanwezig. Op die conferentie was een adres vastgesteld voor kwijtschelding van pacht over 1911. Dit adres werd in deze vergadering voorgelezen. Ingekomen was een schrijven van den noofd-inspecteur der Visseherij, tot aansluiting aan het op le richten Centraal-Burcau voor den afzet van Visscherij-producten. Besloten werd zich aan te sluiten. Alsnu werd deisluitihg der Zuider zee besproken. Een bepaald besluit werd niet genomen, het meerendeel der aanwezigen was tegen sluiting. Wel gevoelde men veel voor een op tc leggen heffing of belasting voor iedere ton groote mosselen of klei ner soort, welke daar gevangen wor den. Die belasting zou dan geheven moeten worden zoowel van de mos selen met bestemming voor Zeeland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1