ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag li December 1914. DERDE BLAD. (Z lerikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. Prys per drie maanden1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Venchjjnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7lste JAARGANG, No. 9632. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i 1. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave v<5<5r S.SO ure. Vergadering van den Gemeenteraad, YAD ZlKKIKZEE, op .Woensdag 9 December. De burgemeester, inr. D. van der iVliet, opent de vergadering, en stelt voor de notulen, die Ier visie hebben gelegen, en waartegen geen beden kingen zijn ingebracht, goed te keu ren. Dienovereenkomstig werd be sloten. Aanwezig de heeren .Van den Bout, Gelderman. Koopman, Fokker, Pol- vliet, Van Nouhuys, Ribbens, Tirn- inérman, Boone, Van Os, De .Vrieze, De Cranc en Docleman. sVoor kennisgeving worden aange nomen 1°. brieven van de heeren L'. Rou ter, H. G. de Boer, A'. Geluk Mz. en Joh. van Ballcgooycn, waarin zij be richten, dat zij hunne benoeming tol tijdelijk leeraar aan de Avondschool voor Vakonderwijs aannemen; 2°. een brief van méj. S. C. Muller, waarin zij mededeelt, dat zij hare benoeming tot tijdelijk onderwijzeres aan de Herhalingsschool aanneemt; 3°. een brief van den heer E. Bak ker Jr., berichtend de aanneming zijner benoeming tot onderwijzer aan dc Herhalingsschool; 4°. een brief van den heer H. Beenï, waarin hij zijn dank betuigt voor zijn benoeming lol onderwijzer aan de school van O. L'. en M. U. L.O., en bericht, dat hij die aanneemt. De Voorzitter deelt in verband met dit schrijven den Raad mede, dat hij bij denJVIinister beproefd heeft voor den heer Beem, die nu onder de •wapenen is, vrijstelling van den dienst le verkrijgen, maar dat van den Mi nister bericht is ingekomen, dat de belangen van den dienst niet toelaten de gevraagde vrijstelling te verleenen. 5°. brieven van Gedep, Staten, Hou dende goedkeuring van'de raa'dsbe sluiten: o. tot wijziging der gemeen te- bcgrooting van 1914; 'i. tot af- en overschrijving op de gemeente-begrooting Voor 1911; c. betreffende het aangaan, in 1911 van een geldleening tot f 70.000, ter voorziening in de behoefte aan kas geld, en in 1915 tot een bedrag van ten hoogste f 15000; 'd. waarbij werd vastgesteld de ver ordening tot regeling van hel O. IJ. en üf.ü.L'0.; 6°. een brief van den waarnemen den voorzitter der Afdeeling van den Raad van State voor de geschillen •van Bestuur inzake den oproep, wan neer het noodig wordl geacht, om le verschijnen in de vergadering der 'Afdeeling op Woensdag 25 Novem ber a.s., waart» verslag zal worden uitgebracht betreffende hel beroep aangaan'de 't verhaal van pensioens bijdragen van gemeente-ambtenaren; 7°. een brief van den heer J van (Os, waarin hij bericht, dat hij zijn benoeming tol lid der Plaatselijke Schoolcommissie niet aanneemt; 8°. een brief van Gedeputeerde Sta ten, houdende goedkeuring van liet lste suppletoir kohier van den Hoof dei ij ken Omslag; 9°. een adres van het Algemeen Bestuur der rTurn-Uiiie inzake de op richting van lurnhallen en de bevor dering van het turnen. De voorzitter merkt naar aanlei ding van dit adres op, dat hel turnen hier steeds bevorderd wordt. Bij aan- ragen tol het gebruik maken van lokalen voor de gymnastiek is de gemeente zeer behulpzaam. Ook in hel vervolg zal de gemeente deze ge dragslijn volgen. 10°. de mededeeling van Burgem. en Wctli., dal proces-verbaal door hen is op'gemaakt van het opnemen der kas bij den gemeente-ontvanger. Gebleken is, dal ontvangen was f 265748,40 en uitgegeven.f 235197,58. zoodat in kas moest zijn l' 29.250,82, hetgeen overeenkomt met de ver toonde gelden en geldswaarden; 11°. 'n schrijven van den gemeente- bouwmeester, den heer -M. van Dorlh, waarin deze zijn dank betuigt voor le hem toegekende gratificatie voor 1915; 12°. dc méUedeeling van den voor zitter, dal het huis aan dc Noord - Havenpoort, vroeger bewoond door wijlen den heer Couvée. en door de gemeente verhuurd ten behoeve van de militairen, te klein is geworden voor deze. Er zijn namelijk meer militairen bijgekomen. In overleg nu met den militairen commandant alhier hebben Burgem. en Wetli len behoeve van "de militairen in ge bruik gegeven de oude ambachts school, waarin de soldaten thans reeds gehuisvest zijn. Het huis op de Noord-Havenpoort is behoorlijk gewit en in gereinigden toestand op geleverd. Burgem. en Welh. waren van oordeel, dat voor het afstaan van de oude ambachtsschool geen afzonderlijke raadsvergadering be hoefde gehouden le worden. Zij wa ren overtuigd, dat de Raad dit zoude goedkeuren. De huur van f 1 per dag blijft doorloopen. Burgem. en Weth. hebben een paar kamers van het'huis op de Noord Havenpoort tijdelijk in gebruik af gestaan aan eenige vluchtelingen uit Frankrijk, terwijl de Belgische vlucli telingen, 'die nu in de Concertzaal gehuisvest zijn, deze maand zullen overgebracht worden in de oucle School A', onder voorwaarde, dal alle schade komt voor rekening van liet Vluchtelingen-Comité, en dat de vérwarming en verlichting komen voor rekening van genoemd comité. Zij hebben evenwel de restrictie ge maakt, dat, mochten geïnterneerden hier komen, dat dan alle gebouwen ter beschikking van liel gemeente bestuur komen. De heer Gelderman is er legen, dat eenige kamers van het huis aan de Noord-Havenpoort in bruikleen aan eenige vluchtelingen is afgestaan. Hij had het beter gevonden, dat het huis verhuurd werd. De voorzitter: Die kamers zij ij af gestaan aan vluchtelingen uit Parijs. Pogingen zijn bij de regeering aan gewend om een toelage voor hen te erkrijgen. Wordt die toegestaan, dan al voor liet bewonen van die paar erlrekken een billijke vergoeding betaald worden. Wat hel verhuren van hel gebouw betreft, Burgem. en Welh. zijn niet van plan met een voorstel le komen, zoolang de oorlog duurt. Zij hebben an Van derWeelc een schrijven ont vangen, waarin deze verklaart nog altijd op "dit huis te reflecteercn. Kan ook van verhuren aan hem gedurende den oorlog niets komen, zijn aanbod zullen Burgem. en Welh. altijd in dachtig blijven. Afschrijving van den Hoofdei ijken Omslag wordt verleend, wegens ver trek uit de gemeente, aan mej. A. H. Fluyt, voor den tijd .van zes maan den, lot een bedrag van f 5,10, en aan den lieer F. Koopman, voor den lijd van ccn maand, tot 'n bedrag van f3. Restitutie wordt verleend aan Wed: P. Rcgoort, als erfgename van wijlen P. Regoort, tot een bedrag van f5.10. Aan de orde is lint rapporl der Commissie, belast met het nazien der rekening van hel Burger-Weeshuis over 1913. De Commissie heeft de rekening in het algemeen accoord bevonden. Alleen is verzuimd het plakzegel af te trekken, zoodat de kosten daarvan te veel betaald zijn. Zij adviseert de rekening goed le keuren 'in ontvangst tot een bedrag van f 7922,91* en in uitgaaf tol een som van f 7827,44, sluitende alzoo met een batig slot van f 165,47*. Niet onopgemerkt zij, dal "de onder artikel 12 der uitgaven voorkomende post „wascli, seluiurmalerialen, enz.'A ge raamd op f 500, is oversell red en mét f 298,305, d. i. met bijna $0 °/o. Zij meent, dat die belangrijke overschrij ding groolendeels te wijten is aan hel onder dezen post verantwoorden van vele zaken, die daaronder niel te huis behooren, maar wel ouder andere posten, als voeding. Zij geelt in over weging Burgem. en Welh. uit te noo digen 'l college van regenten daarop te wijzen, en daarmede in 'l vervolg rekening le houden. De voorzitter; Burgem. en WeTli zullen van de gemaakte opmerk in; mededeeling doen aan heeren re genten. Dc heer Gelderman vraagt, waar om de rekening zoo laat komt. Zij loopt over *1913, en kon dus vroege in dit jaar worden ingediend. De voorzitter erkent dit. Hierop wordt 'de rekening con form hel advies der Commissie goed gekeurd. Ter tafel "komt het rapport de Commissie, belast met het nazien de begroeting van het Burger-Weeshu over 1915. De Commissie verklaart bij monde van haar rapporteur, tie; heer Polvliet. geen bezwaar le hebben tegen de goedkeuring der begroot ing ontvang en uitgaaf op een bedrag au f 8925. De begroot ing .werd hierop goed gekeurd. Aan de orde is het voorstel tot ijziging van artikel 7 van de In structie der Commissie van Fabri- *ge. Volgens art. 7 al. 1 van genoemde instructie zullen de van gemeenle- erklieden ingehouden boeten ge stort worden in het Pensioenfonds oor de ambtenaren en beambten dezer gemeente. Waar dit fonds ech ter is opgeheven, moet aan dc boeten een andere bestemming gegeven wor den, en komt het aan Burgem. en Welh. gewenschl voor, dat deze voor het vervolg gestort worden in de kas ui 't Burgerlijk Armbestuur, welke naar hun meening daarvoor l meest n aanmerking komt. Storting in de gemeentekas is niet geoorloofd, aan gezien art. 1637# Burgerl. Welh. be paalt, dal de boeten noch onmiddel lijk noch middellijk tot persoonlijk oordeel voor werkgevers mogen strekken. Eveneens zal in verband mei vermeld art. van het Burgerl. Welh. de 3e al. van art. 7 der In structie wijziging moeten ondergaan, laar hel Wetboek vordert, dal per week aan een arbeider gecn'hooger bedrag aan gezamenlijke boelen mag worden opgelegd, dan zijn in geld vastgesteld loon voor ééncn flag, terwijl Iedere boete op een "bepaald bedrag moét gesteld zijn, uitgedrukt in de munt, waarin het loon in geld is vastgesteld. Zij stellen voor artikel 7 te wijzi gen als volgt: a. in art. 3 de woorden 1 gedeelte van het weekloon te vervangen door f 1 per week; b. in al. 4 de woorden „het Pensi oenfoiids van de ambtenaren en be ambten der gemeente" te vervangen door1,,de kas van 1 Burgerlijk Arm bestuur van Zierikzee". Hel voorstel van Burgem. en Welh werd, nadat de voorzitter liet nog mondeling had toegelicht, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ter tafel komt de instructie voor de schoonmakers of schoonmaaksters der O. IJ. Scholen. Van de gelegen heid tot 'l houden van algemeene be schouwingen werd geen gebruik ge maakt. Na de artikelsgewijze behandeling, waarbij geen "der leden het woord vroeg, werd de instructie zonder hoofdelijke stemming mèt algemeene stemmen aangenomen. De pensioensgrondslagen van en kele gemeente-ambtenaren werclen voorloopig vastgesteld. Dé voorzitter vraagt, of de leden bez\yaar hebben een puilt te behan delen. dat niet op de agenda staal, namelijk hét rooien 'en verkoopen van een vijftal vermolmde olmen aan de Hoofdpoortstraat; Met het oog op de beplanting, die men daar Ier plaatse wenscht aan te leggen, en die niet kan wachten lot Februari waarop de boome'n gewoonlijk in 't publiek verkocht worden, is men daarmede thans gekomen. Daar geen der leden zich tegen een onmiddel lijke behandeling verzet, komt dit punt in bespreking. De (heer Koopman stelt in het licht, dat die vijf olmen oud en vermolmd zijn. Met de nieuwe beplanting daar ter plaatse kan niet begonnen wor den. voordat de hoornen verwijderd zijn. Wachtte men daarmede tot Fe bruari, 'dan zou het tc laat worden. De heer De Crane is in het alge meen tegen het rooien van groó'tc hoornen. Maar na hetgeen door den heer Koopman le berde is gebracht geworden, heeft hij in dit geval geen bedenkingen. 'Het voorstfel tol het rooien der ijf olmen wordt hierop zonder hoo'f- dèlijke stemming aangenomen. Herbenoemd werden, nadat de heeren Fokker en Van Nouhuys tot slemopnemers waren benoemd: tot 'leden der Commissie voor de Strafverordeningen de heer Polvliet en Van Nouhuys; tot leden der Commissie van Fa bricage de heeren Boone en Tim merman tol leden der Commissie voor de Gas- en Straatverlichting de heeren De Crane, Van Os en Docleman; tot commissarissen der Vischmarkt de heeren Ribbens en Timmerman; lol regent van hel Burgerlijk Arm bestuur de heer H. Lakemandie periodiek moest aftreden, terwijl mede aanbevolen was de heer M. Smits; tot regeill van 'l Burger1 Weeshuis de lieer A. Legemaat, terwijl mede aanbevolen was de heer C. de Looze; de benoeming van een lid der Plaatselijke Schoolcommissie werd van de agenda afgevoerd); tot lid der Plaatselijke Schoolcom missie van toezicht op hel Middel- haar Onderwijs de lieer J. A. Bier- masz, terwijl mede aanbevolen was de heer mr. Polvliet. Bij de rondvraag vraagt de heer De Crane, of het waar'is, dat op de nieuwe school de leermiddelen voor de kinderen van de meergegocden niet dezelfde zijn als voor die van dc m in der gegoeden. Zoo dit waar mocht zijn, zou hij wenschen, dal ook ten opzichte daarvan allen op ééne lijn werden gesteld. Hebben de mindergegoeden niel de middelen deze zich aan te schaffen, dan zou hij er voor wezen, dal de gemeente daarin voorzag. Dc voorzitter zegt, dat hem daar van niels bekend is, zoodat hij er niet op antwoorden kan. Hij gelooft evenwel, dat dit niel het geval zal wezen Hij zal evenwel een onder zoek instellen. En mocht de ge schetste toestand bestaan, dan zal daarin verandering komen. De heer Koopman: l Is mogelijk, dat oude leermiddelen overgebracht zijn, die eersl opgebruikt moeten worden, alvorens nieuwe aangeschaft worden. v "Nadat de voorzitter nogmaals een onderzoek had toegezegd, werd door hem de vergadering gesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1