NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Brieven uit Parijs. Laatste Berichten. üttoidr apologie van taliyke professoren en publicisten, betreffende de schending dei Belgische neutraliteit, de publieke opinie niet overtuigen kan. De plundering van België is een misdaad, die de geheele wereld tegen Duitschland deed stelling nemen. Het is onmogelyk aan de be schuldiging te ontkomen, dat Duitschland, als eenige reden de noodzakelijkheid opgevend, België in een hel veranderde, een vreedzame natie vertrapte en de Belgisch» ziel met ijzeren hiel verplet terde. Een overwinning kan Duitschland de macht geven, maar zal de misdaad niet uitwi8schen en de gevolgen zullen voor Duitschland niet uitblijven. AMERIKA. ïlet Amerikaansehe departement van binnerilandiohe zaken verneemt uit El Paso, dat Villa de stad Mexico is binnengerukt en het nationale paleis heeft betrokken. PORTUGAL. Uit Lissabon werd Zaterdag aan de Times gemeld, dat Arriaga, de president van Portugal, het verzoek om ontslag van het ministerie heeft aangenomen. Heden komen de Kamers byeen en men hoopt, dat dan het nieuwe kabinet gevormd zal zyn. NEDERLAND. AMSTERDAM. Maandagnamiddag had een reiziger de onvoorzichtigheid, een flesch met licht ontplofbaren inhoud met zich mee te voeren. Op het oogenblik, dat de reiziger op het W. P.-station alhier een derde klas coupé van den trein naar VHssingen wilde binnengaan, ontplofte de Reach, met het gevolg, dat het rijtuig ernstig beschadigd werd. De ruiten sprongen, en de zoldering werd voor een groot deel weggeslagen. In den coupé bevonden zich reeds eenige passagiers, die verwondingen opliepen. Tegen het onvoorzichtige heerschap werd proces-verbaal opgemaakt. BERGEN-OP-ZOOM. De politie alhier heeft een ongehuwde Belgische „dame" aangehouden, die wordt verdacht van verschillende oplichteryen. Zij heeft ook vry geruime» tyd in een der voornaamste hotels te Middelburg vertoefd en deed zich daar voor als een gefortuneerde gehuwde dame, die zich per automobiel naar de winkels liet brengen. ZtERlKZEE. Het sub-comité alhier van het Vrouwen-Comité voor eene Kerstgave aan onze militaire grens- en kustbewakers heeft alhier bijeen rer- zameld, de som van f 193,60. Bij Kon. besluit van 7 dezer is J. ,W. .Wagtho benoemd lot burge meester 'der gemeente Tholen. Belgische artisten. 'Aanstaanden Zondagavond zal in het „Huis van Nassau' door bekende uitgewekene Belgische artisten een concert worden gegeven en twee loo- neelstukjes worden opgevoerd. De artisten, die aan deze voorstelling zullen deelnemen, zijn personen, die hun sporen reeds verdiend hebben. Met veel succes zijn zij in onderschei dene plaatsen van ons land opgetre den. .Wij hopen, dal zij ook te dezer stede zich in een druk hezoek zullen mogen verheugen. De voorstelling, waarvan de opbrengst voor ten voordcele van het Plaatselijk Steun comité is, zal niet een bal besloten worden. Roulsnts' Almanak voor 1915. Bij den uitgever Roelants te Schie dam is in handig zakformaat ver schenen Roelants Almanak voor 1915, waarin men van alles vindt, de weekmarkten, de tarieven voor post, telegraaf en telefoon, "de plaat sen, waar deze gevestigd zijn, de leden der Stafen-Generaal en de sa menstelling van alle staatsrechterlijke en rechterlijke colleges: van (Ie Mi nisteries, Universiteiten, en alle in richtingen van Hooger en Middel baar Onderwijs, enz. Het is voor iedereen 'n onmisbare en goedkoope gids, want hij kost slechts tien cenl. Weekblad „De Amsterdammer". Wij hebben liet eerste nummer van hel bekende weekblad voor Neder land 'De 'Amsterdammer, dat onder 'n nieuwe redactie verschenen is. ont vangen. De nieuwe redactie wordt ge vormd door mannen, wier namen door geheel Nederland een goeden klank 'hebben. Zij bestaat uit prof. mr. ■Van Hamel. prof. dr. Brugmairs. mr. Orobrio de Oastro, dr. Frederick Van Eeden. en mr. Keiler, terwijl voor verschillende rubrieken een zestal vaste medewerkers aan liet weekblad verbonden zijn. Bovendien hebben meer dan 100 van de meest bekende Nederlanders, uitmuntend op het ge bied van politiek en wetenschap, van letterkunde en kunst' hun voortdu rende medewerking toegezegd. Het eerste 1101111001' maakt een voortreffelijken indruk. De plaat van Braakeusiek. voorstellende de oorlog voerenden als kinderen, die den na derenden St.-Nicolaas niet zwarten knecht afwachten, is zeer geestig. KERKWERVE, 7 Dec. De lijst voor bivakmutsen, enz. waarmede de dames T. en C. Boogerd, N. Boot Nd., J. llastiaaiise, G. Viergever en J. Ilanse de gemeente zjjn doorgegaan, heeft opgebracht f 67,50. Hiervan is f 14 afgedragen aan het comité' om een Kerstgave te schenken aan onze kust en grensbewakers, en van liet overige is na aftrek van noodzakeljjke onkosten, gebreid voor onze Kerkwerfsche soldaten, EL'LEMEET. Door een Dames comité werd in deze gemeeiile en in Eikerzee voor '11 kerstgave aan onze militaire grens- en kustbewakers ge collecteerd respectievelijk f 00.80 en f 34,65. BURGH, 8 Dec. Aan de zeewering Van den Burgli en Westlandpolder, in de onmiddellijke nabijheid van Burghsluis is een mijn aangespoeld. Zij is onder strenge bewaking van de militairen gesteld. Men is bezig 'de mijn onschadelijk te maken. OUWERKERK, 8 Deo. Met het oog op het vertrek van 25 der Belgische vluchtelingen, vergaderde het Comité alhier Maandagavond. Twee der Belgen waren de vorige week naar Lier ge weest en hadden daar vernomen, dat zjj deze week moesten terugkeeren, wilden zjj recht hebben om in hun oude huis te wonen. Met het schoonmaken van steenen konden zjj 1 fr. per dag verdienen. Hoewel het vooruitzicht dus niet schitterend is, wilden zij tóch terugkeeren, voornameljjk om hun woning te behouden. Vanmorgen zjjn ze per rjjtuig naar Zjjpe gebracht, om verder de reis per „Telegraaf" te vervolgen. Dezej boot vervoert geen passagiers meer gratis. Het tarief is thans van Zjjpe af f 1 per persoon, kinderen half geld. COLIJNSPLAAT. S Der. Alhier had het zoontje van A. lanse liet ongeluk van een stoel Ie glijden, ter wijl 't met één der beentjes Lusschen de sporten terecht kwam, waardoor hel dat lichaamsdeel brak. De bemanning van de hoogaars „Veerc 10", die hier heden in de haven kwam, heeft aan de kustwacht gerapporteerd, dat een zwart geschil derde mijn op de zandplaat Noord- land is gestrand. ONDERWIJS. Buitengewone subsidies Toor lager ouderwijs. By Kon. besluit van 18 September is aan de gemeente Burgh, welke door de uitgaven, tot een behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs vereischt, in verhouding tot hare middelen en andere uitgaven, onbillijk zouden worden be swaard, boven en behalve de bijdrage, bedoeld bij art. 48 der wet tot regeling van het lager onderwijs, een subsidie verleend van f 1100. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Noord- gouwe door ds. S. van Doorn te Sluipwijk (gem. Reeuwyk). RECHTZAKEN. Z1ER1KZEE, 8 Dec. Door de arron- dissments-rechtbank zyn heden ver oordeeld wegens Eenvoudige beleediging J. K., 58 jaar, werkman wonende te Tholen, by verstek tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis, met vrijspraak van hetgeen niet bewezen is verklaard; J. K., 20 jaar, arbeider, wonende te Kerkwerve, beklaagd van jachtover- treding, werd in hooger beroep ontslagen van alle rechtsvervolging. Aanbestedingen, Verkooplngcn, ons. THOLEN. Door Burgem. en Weth. dezer gemeente werd Zaterdag j.l. aan besteed de drukwerken der gemeente voor 1914 met secretarie-behoeften en 8choolbenood igdheden De uitslag was als volgtDrukwerken dezelfde als vorig jaar, A. Janssen Gz. voor f 589, firma Pot voor f 305. Het vorig jaar waren de prijzen voor dit zelfde drukwerk, A. Janssen Gz. voor f 648, firma Pot voor f 640. De secretarie-behoeftenA. Janssen voor f 35, firma Pot voor f 22. Het vorig jaar waren de prijzen voor ongeveer dezelfde leverantie, A. Janssen f 42, firma Pot f 43,50. De schoolbehoeften varieerden als verleden jaar afwisselend, zoo zelfs, dat vele artikelen gelijkstaan en bet lot over deze eerlang zal beslissen. Drukwerk en secretarie-t: jhoeften zyn voorlcopig reeds aan de firma Pot gegund. COLIJNSPLAAT. 8 Dec. In de gis teren gehouden jaar-vergadering der liindbouwvereeniging „Unitas", in t café Coomans alhier, werd aanbe steed de levering van 116800 K.G. superpliosphaal. 15300 K G. kaïniet en 5000 K.G. Thoniasphosphaat waarvan de levering werd opgedra gen aan den Taagsten inschrijver A. Kole Cz. alhier. Gedurende t afgeloopen boekjaar waren 3 leden afgetreden, doch daar entegen 7 nieuwe leden bijgeko men zoodat thans hel ledental 106 bedroeg. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 44446,06% de uit gaven f 44336,62, alzoo.ecn goed slot van f 109,44*. Aan de beurt van aftreding waren de heeren I. P. v. cl. Weele. vice- voorzitler, en A'. J. Ridder, secreta ris. Bij acclamatie werden herkozen de leden der commissie voor het in ontvangst nemen der kunstmeststof fen de heeren G. N. C. Israël, J. M. Bom en I. P. v. d. Weele; eveneens herkozen de plaatsvervangende com missieleden de heeren M. A. Schik- ker, A'. J. Ridder én H. M. Haring man, eveneens bij acclamatie. Nog werd besloten om evenals vorige jaren de aanbestedingen der benoodigde kunstmeststoffen op de zelfde tijden te houden. Landbouw en Veeteelt. COLIJNSPLAAT, 8 Dec. Aan de Oesterpul in deze gemeente werden dit jaar 6870000 K.G. beetwortelen aangevoerd. Parijs, 20 Nov. Na heel wat heen en weer gepraat en geschrijf- hebben dan eindelijk de autoriteiten in overleg met generaal Gallierri, den militairen gouverneur van Parijs, besloten, dal de theaters etc. heropend zullen worden. Maar nu komen de directeuren der groote theaters en verklaren heel beleefd: We vinden het heel vriendelijk, dat wc toestemming krijgen om le spc- lei% maar als wij om elf uur moe ten sluiten en 15 percent van 'de recette moeten afstaan voor liefda dige doeleinden, is er geen kwestie van dal we onze kosten kunnen dek ken. Ook hebben we geen behoorlijke troep én dus we spelen niet. Een uitzondering maken natuur lijk de Comédie l'rancaisc, die trouw aan l handje loopt, en nu terwille van de convenance twee matinée's per week geeft; de kleinere schouw burgen in de volkswijken, de tingel tangels en de schouwburgen zooals b.v. de Folies Dramatique, waar men gauw een revue met kunst en vlieg werk in elkaar kan zetten. Intussclien beantwoordt de maat regel in zooverre aan het doel, dat de tallooze artisten zonder werk aan hun brood geholpen worden. Voor lien is het betrekkelijk van weinig belang óf de groote schouwburgen gesloten blijven; de groote rollen,die daaraan verbonden zijn, zullen om een week of wat gedwongen vacantie niet in de misère komen. Maar juist de mindere-rangs artisten hebben onder de sluiting zoo bitter geleden. Nu hebben zij tenminste de gelegen heid omi werk te zoeken en een goede kans om liet le vinden. Of het publiek in de stemming is om van de geboden vermakelijkheden te genieten? Men behoeft maar een cinema te zien uitgaan om het ant woord op deze vraag tc vinden. Stampvolle zalen, vooral als er pa triottische films op hel programma voorkomen. Dq restaurants mogeq nu ook tot elf uur open blijven, maar de café's, die niet onder die categorie vallen, zijn er minder goed afgekomen. Ze gaan om acht uur'potdicht, een en kele patroon misschien uitgezonderd, die een request heeft ingediend en om de een of andere reden wat lan ger mag openblijven. Intussclien zou ik niet graag beweren, dat er dooi de caféhouders na acht uur niets meer verdiend wordt. Gewoonlijk is er wel een achteruitgang, die de vrienden van den huize evengoed kennen als de eigenaars zelf. De luiken gaan om acht uur vóór de ramen, de klanten vertrekken met veel staatsie en vertoon door de voordeur, om vijf minuten later aan de achterzijde weer binnen te komen. Natuurlijk zou de politie, als ze met alle gèweld wilde, deze clande stiene overtredingen wel kunnen tegen gaan, maar ze heeft wel wat beters te doen en kwaad wordt er niet gebrouwen. In hel algemeen treedt de politie bij voorkomende gevallen met veel tact en gematigdheid op. Alleen op het punt van identiteitsbewijzen is zij zeer streng. Wie cle onvoorzichtig heid heeft zonder de noódige papie ren de straat op te gaan en om "cle een of andere reden de opmerkzaam heid tot zïch trekt, heeft alle kans onaangename ondervindingen op tc doert. Korten tijd geleden is één mijner kennissen, iemand uit het zuiden, nog een onaangenaam avontuur overko men. 'Hij had gedineerd bij vrienden en het schijnt dat er nogal eens op den gunstigen afloop van 'den oorlog gedronken was. Hoe het zij. zijn zui delijk temperament speelde hem par ten. en eenmaal op straat hield hij vrij luidruchtige politieke beschou wingen, die de aandacht trokken van een patrouilleerende fietsbrigade. Hij werd aangehouden, bleek zijn liset militaire niet tc hebben, was niet in staat afdoende verklaringen te geven en werd meegenomen naar de naastbij gelegen politiepost. Tot over maat van ramp had hij juist dcn.vo- rigen dag heftige ruzie met zijn con cierge gehad en deze was zoo vrién delijk den volgenden dag, toen men bij haar inlichtingen kwam vragen, te verklaren, dat zij absoluut niets van haar huurder wist, niel geloofde, dat hij zijn dienstplicht had vervuld etcGevolg veertien dagen brom men. Moraal; Sleep overal alle moge lijke identiteitsbewijzen mee. Voor de vreemdelingen vooral is dat aan te bevelen. Nadat men een maal gemerkt had, dat hel Duitsche spionnagesystccm buitengewoon goed georganiseerd was, veel beter natuur lijk dan het Fransche, zit de vrees er in, zoo zelfs, dat men wel eens spoken ziet. Geen kleuren zijn zwart genoeg om dc Duitsche spionnen naar bc- hooren te schilderen. De meest ge liefkoosde term is: ces louches indi- vidus. Zoo gauw het Franseheu geldt, die precies hetzelfde werk in Duitsch land doen, zijn hel: des hommes dé- voroés. Enfin, dit melen met twee- erleï maat is niet meer dan vcrgecfe- lijk. Het spionnagestclsel is nu een maal een noodzakelijk kwaad naar het schijnt, maar dan toch '11 kwaad, en men moest er maar liever over zwijgen. A. F. PFTILLON. Vergadering van den Gemeenteraad, van Zier ik zee, op Woensdag 9 December 19i4. Iu de heden gehoudeue voltallige raadsvergadering werd na afdoening vau de ingekoraene stukken en rnede- deelingen, goedgekeurd de rekening van het Burgerweeshuis in ontvang tot een bedrag vanf 7922,915 en in uitgaaf tot een som van - 7827,44 zoodat er een batig saldo is van 1 i65,475 Goedgekeurd werd de begrooting van het Burgerweeshuis tot een bedrag van f 8925. Artikel 7 der instructie van de Com. van Fabricage werd gewijzigd in dien zin, dat de van gemeente-werklieden inge houden boeten, nu het pensioenfonds voor de ambtenaren en beambten dezer gemeente is opgeheveD, in het vervolg zullen gestort worden in de kas van het Burgerlijk Armbestuur. Vastgesteld werd de instructie voor de schoonmakers of schoonmaaksters der openbare lagere scholen. De pensioensgrondslagen van eenige gemeente-ambtenaren werden voorloopig vastgesteld. Besloten werd tot wegruiming en ver koop van vijf oude olmen bij de Hoofd- poortstraat. Herbenoemd werden: a. tot leden der Commissie voor de Strafverordeningen de hec-ren mr. H. Polvliet en H. J. van Nouhuys; b. tot leden der Commissie van Fabri cage de heeren Boone en Timmerman; c. tot leden der Oommissie voor de Gasfabriek eu Straatverlichting de heeren De Crane, Van Os en Doeleman dtot Commissarissen v«n cle Visch- markt de heeren Ribbens en Timmerman; e. tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur het periodiek aftredend bestuurs lid de heer H. Laken man. Mede aan bevolen was de heer M. Smits; tot regent van het Rurgerweeshuis de heer J. A. Legemaat. Mede aan bevolen was de beer C. de Looze; g. tot lid der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onder wys de J. A. Biermasz. Mode aanbevolen was de heer mr. H. Polvliet. By de omvraag vraagt de heer De Crane inhchtingen over hetgeen hem ter oore is gekomen, dat namelijk de leermiddelen op de nieuwe school voor de mindergegoeden niet dezelfde zyn, als die voor de meergegoeden. De Voorzitter kan daarop niet ant woorden, maar zal, alhoewel hy dit be slist niet gelooft, een onderzoek daarnaar instellen, Hierop werd de vergadering gesloten. Van het Westelijk gevechtsterrein. PARIJS, 8 Dcc. (Officieel Giste ren heeft de vijand aan de Yser en rond Yperen groolcr bedrijvigheid getoond dan den vórigeu dag. Onze artillerie heeft mei succes hel vijan delijk vuur beantwoord. Öm Vermei les, dat wij hebben her nomen, was sedert twee maanden hardnekkig gevochten. Aan dc Aisne en in Champagne zijn artilleriegevechten gelevérd. Het geschut heeft verscheidene vijande lijke troepen uiteengejaagd. In Argónne en bij'Pont a Mousson hebben wij cenig terrein gewonnen. BERLIJN, 8 Dec. Uit liet groote hoofdkwartier: Op hel front in Vlaanderen onder vinden dc troepenbewegingen door de slechte gesteldheid van den bodem, veroorzaakt door de laatste regens, groote bezwaren. Ten noorden van At recht hebben wij enkele kleine vorderingen ge maakt. Het oorlögslazarcl te Rysscl is gis teren afgebrand; waarschijnlijk is brandstichting de oorzaak. Mcn- schentevens zijn niet verloren ge gaan. De bewering der Franse hén, dal zij in het Argo mier woud zijn opge schoten, is in strijd met de feiten. Sedert gcruimeh lijd zijn dé Fran- schen daar niet aanvallend opgetre den. rntegendeel winnen wij allengs terrein. Bij Malaneourt, ten óósten van Varennes, hebben wij gisteren een steunpunt der Fransehen vermces- terd. Het grootste deel der Fransche bezetting is daarbij gesneuveld; de rest, eenige officieren en ongeveer 150 man, werd gevangen genomen. Gisteren is een aanval der Fran- schèn op onze stellingen ten noorden van Nancy, afgeslagen. Van het Oosteltyk gevechtsterrein. BERLIJN, 8 Dec. Van het front aan dc Oost-Pruisische grens zijn geen berichten van belang ontvangen. In Noord-Polen vervolgen dc Duit sche troepen ten oosten en z.-oosten van L'odz dc snel terugtrekkende Russen op den voet. Afgezien van do gisteren gemelde buitengewoon zware, bloedige ver liezen. hebben de Russen lol dusverre ongeveer 5000 gevangenen en 16 ka nonnen met munitiewagens verlóren. In Zuid-Polen is niets van hetecké- n is gebeurd. ST.-PETFRSBURG, 8 Dec! Vijan delijke strijdkrachten, samengesteld uit Duitschers en Oostenrijkers, zijn ten noorden en vooral ten zuiden van Krakau gesignaleerd. Dit is daaraan toe le schrijven, dat de Oostenrijk- sche troepen niet meer in staat zijn onafhankelijk op te treden en de aan wezigheid van dc Duitschers tijdens liet gevecht noodig hebben. Gedurende den slag in <le tweede helft van November had Lodz groot belang voor de krijgsverrichtingen. Maar nu liet Duitsche offensief aan het front L'odz—Lowiez mislukt is, heeft dc verdediging van Lodz alle belangrijkheid verloren. Deze stad bood uit militair oog punt vele nadeclen, daar het front er een on'gewone buiging "door kreeg jen onze verbindingen werden be moeilijkt. Ook moet men voorbereid zijn, dat met de op den linkeroever van den Wëichsel heerschende kalmte, er een wijziging zal komen In onze troepen opstelling in deze streek. De Duitsche keizer ongesteld. BERLIJN, 8 Dee. Z.M. de Keizer heeft zijn voor heden vastgesteld ver trek naar liet front wegens onge steldheid eenige dagen moeten uit stellen. Hij lijdt aan een bronchiaal- katarrh en heeft koorts. Gisteren en vandaag heeft liij nochtans het rap port van den chef van den geueralen staf van "het leger te velde kunnen nagaan. Een onbloedige kertsmls. RERLIJN, 8 Dec. De Pails lieeft aan de staatshoofden van de oorlog voerende naties de bede gericht om ter eere van de christelijke vredês- gedachte op Kerstmis een wapen stilstand van "één dag te sluiten. Do Ver. Staten en de oorlog. WASHINGTON, 8 Dcc. In z4jn boodschap aan het Congres zegt pre sident Wilson, na te hebben opge merkt, dat de oorlog op vreeswek kend groote schaal menschen en hulpbronnen vernietigt, dat de Furo- peeschc volken rekenen op den han del en de nijverheid der Vereenigde Staten om hun uitgeputte voorraden aan le vullen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 2