ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 7 December 1914. De Oorlog. (Z ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. Prjjs per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7lsts JAARGANG, No. 9630. Directeurs A. J. DC LOOZC Jr. Ilitaewar-Hoofdredacteun A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel0,15. Bjj contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór 9.30 ure. RECLAMES. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Met hef oog op het as. NIEUWJAAR worden de lezers weder attent gemaakt op de goedkoopc aanbieding van gedrukte NAAMKAARTJES door de Firma R iVVi. J. OCHTMANs Papiermagazijn en DrukkerijAppelmarkt. Telef. Vt. BERICHT. Zij, die zich met I Januari a s. op ons blad abonneeren. ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. De Directeur, A. J. DE L00ZE Jr. Gevonden op den openbaren weg Een boekentasch. bont. rijwiel. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. Van het Oostelijk front. WEENEN, 7 Dec. De generale staf deelde Donderdagmiddag officieel mede: Onze toeetand op het Noord-Ooetelijke oorlogsterrein is gisteren onveranderd gebleven. Aan de Milaansche Secoio wordt uit Skoetari gemeld, dat de Oostenryk- sche schepen, die de kust van Monte negro blokkeeren, zich verwijderen bij de verschijning van het Engelsch-Fransch eskader, dat af en toe transporten naar Antivari begeleidt, maar zich verder in de Egeïsche Zee ophoudt. Oostenrjjksche vliegtuigen maken de ontscheping en het transport naar Antivari door het werpen van bommen onveilig. Dit Belgli'. In Oostende komen naar aan de Tijd wordt geseind in het geheel geen gewonden meer aan, allen worden van het slagveld in eens doorgestuurd naar Duitschland, zoodat alleen Brugge de tragische treinenstoeten ziet passeeren. Als het echter in Oostende donker begint te worden, moeten de burgers in huone woningen blijven en in den nacht komen dan groote transporten binnen. Deze transporten brengen uit sluitend dooden aan, die in diepe en lange rijen begraven worden in de duinen naast het militaire hospitaal. Het terrein aldaar mag nooit door een burger betreden worden en wie het toch waagt in de nabijheid te naderen, wordt zonder proces 14 dagen in de gevangenis gezet. Nadat in het begin der week een deel van de bezetting naar Zeebrugge en Heyst vertrokken is, bevinden zich in .Oostende nog maar 3000 man als vaste bezettingstroepen. De toestand in de stad is er al even benard als in andere plaatsen. De levensmiddelen zijn schaars en de brandstollen verbruikt. Wat de mogelijke actie der onder zeebooten uit Zeebrugge betreft, er is gesproken over een defect aan het mechanisme der sluizen. Dit is echter niet juist. Feit isdat de ontplofte mijnen aan het havenhoofd groote schade berokkend hebben en men nog steeds bezig is aan de herstellingen. Het grootste nadeel voor de Duitschers is de voortdurende aanslibbing van den zeebodem, waardoor de haven voor een deel onbruikbaar wordt. In vredestijd werkten er dag en nacht baggermachines, wat absoluut noodig was, maar de Belgen hebben deze machines bijtijds vernietigd. De primitieve wijze, waarop de Duitschers nu daarin trachten te voorzien, heeft weinig resultaat. De Duitschers ln Frankrijk en Belgli!. LONDEN, 5 Dec. Volgens een oog getuige in het Engelsche hoofdkwartier is het bjj de krijgsverrichtingen treffend, dat de Duitschers hun taktiek geheel gewijzigd hebben. Zy hebben hun vruch- telooze front-aanvallen, die hun groote verliezen berokkenden, opgegeven en naderen nu de bondgenooten door zich door den grond heen te graven, recht op de loopgraven aan. Den laatsten kleinen afstand leggen zy af in een regen van granaten, die zij in geweldige hoeveelheden gebruiken. De bondge nooten blijken echter niet minder ver nuftig te zjjn dan de Duitschers en doen deze taktiek te niet. Eenige onlangs gevaDgen genomen Duitsche officieren erkenden de vergissing van de Duitsche strategie en zeiden, dat zjj de toekomst donker in zagen. Er zyn echter geen aanwijzingen, dat dit inzicht bjj den vjjand algemeen is. Krijgsgevangen gemaakte katholieke priesters. BERLIJN, 5 Dec. Zooals men zich zal herinneren heeft de Duitsche keizer kort geleden een besluit uitgevaardigd, ingevolge hetwelk krijgsgevangen ge maakte katholieke priesters, die, zooals bekend is, in Frankrijk aan het front medestrijden, als officieren behandeld zullen worden. Ook onder een naar een voorstad van Kassei gevoerde gevangenen bevonden zich eenige Fransch priesters, die dezer dagen zijn verwezen naar het officieregevangenkarap te Münden in Hannover. Vóór zij echter in het genot werden gesteld van de voorrechten van officieren, die gevangen zyn, moesten zjj bewijzen, dat zjj inderdaad tot den geestelijken stand behoorden. Zoo werd hun een geregeld theologisch examen door be middeling van een tolk afgenomeu Eerst toen zij waren geslaagd werd hun de officiersrang toegekend. Eugelsche verllesiysten. De Engelsche admiraliteit heeft een nieuwe verlieslijst openhaar gemaakt, waaruit bljjkt, dat de Engelsche vloot 308 officieren en 7035 man verloren heeft, waarvan 220 officieren en 4107 man zjjn omgekomen. Fransche vliegers. Een van de meest bekende Fransche vliegers heeft aan een vertegenwoordiger van de Echo de Paris verteld, dat er in oorlogstijd eigenljjk minder vlieg ongelukken gebeuren dan in tjjd van vrede. Dit komt voornamelijk omdat slechts de meest ervaren vliegers aan het front gebruikt worden en burger-vliegers heelemeel niet mogen vliegen. In het algemeen, zeide de zegsman van den redacteur der Echo loopen wy, wanneer wjj over de vjjandelyke linie vliegen, minder gevaar dan een scherpschutter, die zpn loop graven verlaat. Toch is ons baantje deze laatste weken wel gevaarlijker geworden, want de Duitschers, of het nu komt, dat ze beter schieten of dat ze nu een nieuw kanon voor vliegtuigen hebben, schieten met granaten, die op een hoogte van 2300 meter springen. In het begin konden hun granaten boven 1800 meter geen kwaad meer doen. Maar op 2300 meter zyn wy te hoog om goed te kunnen zien, zoodat wy, als we goede inlichtingen willen meebrengen, tot in de vuurzone moeten dalen. Maar zelfs dan is het gevaar nog niet heel ernstig, want een paar dagen geleden ontdekte ik by landing, dat mpn vliegtuig getroffen was door niet minder dan vijftien projectielen, maar noch ik, noch myu waarnemer hadden eenig letsel. Volgens de correspondent te Parys van de Daihj Telegraph, moet de Duitsche militaire luchtvaart in dezen oorlog meer geleden hebben dan de Fransche. Op het ojgenblik zou Duitsch land zeven Zeppelins en 62 vliegtuigen verloren hebben, zoodat het nog 26 bestuurbare luchtschepen en 287 vlieg tuigen zou over hebben. Aan vliegers en bemanniDg van bestuurbare lucht schepen zou Duitschland zes-en-tachtig man verloren hebben. De Franschen daarentegen zouden, behalve senator Reyiuond, nog geen jvlieger van naam verloren hebben. Do Fransche pers over het geelboek. Het oflicicele Fransche geelboek, (lat een nieuw licht werpt op <lc di- plóinatieke voorvallen, welke tolden oorlog leidden, wordt in de geheclc Parijschc pers druk besproken, in het algemeen is men van oordcel, dat de thans gepubliceerde documenten duidelijk bewijzen, dat Duitschland op een oorlog aanstuurde, en dat liet vastbesloten was zich in de volvoe ring van het bestaande plan niel door Belgiè's neutraliteit te laten dwars- boomen. De belangrijkste bespreking van I geelboek is waarschijnlijk die van de Petit Journal, aan de hand van den gewezen Minister van Builenlandschc Zaken, Pichon, en die de feiten in het boek omschreven in de volgende zeven punten samengevat: 1°. Dat Keizer Wilhelm en zijn rcgccring twee jaar geleden reeds lol een oorlog besloten hadden. 2°. Dal de bizondeeerlieden voor den. veldtocht waren vastgesteld. 3°. Dat besloten was tot een in vasie van België en Zoo noodig ook van andere neutrale landen. 1". Dat de Fransche "gezant en de. militaire attache's te Berlijn hun regeering in kennis stelden van Duitscliland's bedoelingen en dal de nieuwe militaire wetten, leidend tot den driejarigen diensttijd in Frank rijk, alleen het gevolg waren van de feiten ter kennis van de Fransche re geering gebracht. 5°. Dal *van den dag af, dat Oos tenrijk Hongarije liet bewuste ulti matum aan Servië stuurde, lol 't uit breken der vijandelijkheden. Duitsch land steeds zijn ware bedoelingen verborg, door te beweren, dat liet vredelievende intenties luid. 6°. Dal de Duitsche diplomatie er op rekende Frankrijk le isoleeren, nadat Rusland vernederd was, en zoowel Frankrijk als Rusland van Engeland tc scheiden en dat deze voornemens verijdeld werden dooi de Fransche diplomatie, en 7°. Dat er geen twijfel bestaat over het feit, dat Duitschland en Oosten rijk laatstgenoemd waarschijnlijk medegesleept 'door Duitschland, de aanvallende partijen zijn. In de Figaro zegt cle vroegere Mi nister van Buitenlandsche Zaken, Ga briel Hanotaux: ..Dit boek is voor den Keizer en zijn dynastie ln vonnis en zonder twijfel voor de geschiede nis een veroordeeling". In cle Paris Midi zegt de heer Henri Bércngcr, dat dc indruk, dien men krijgt na lezing van '1 geelboek, zeer beslist deze is, dal de oorlog door Duitschland voorbereid wasen ontketend werd. Oostenrijk was in deze kwestie slechts het werktuig en Servië het voorwendsel. Aldus de Fransche pers. Ongeregeldheden ln Marokko. Aan de Nounelliste wordt dato December uil Tanger gemeld: Fransche troepen hebben de op roerige Marokkanen-stammen in de nabijheid van Taza aangevallen en verslagen, 'die, met achterlating van dooden, gewonden en veel buit, in de bergen moesten vluchten. De verlie zen der Franschen bedroegen 2(1 dooden en 'n gelijk aantal gewonden Kon waarschuwing Tan de Iersche pers. Aan dc Times wordt dato 3 Dec uit Dublin gemeld: De uitgevers van de Irish Free dom, Sinn Fein, Ireland. Irish M'or her, Irish Volunlcer en Leader heb ben van de polilie een waarschuwing ontvangen, dat, wanneer zij artikels publicccrcn, die beoogen ontevreden heid te verwekken of de reeruteering tegen te gaan, zij voor 'de rechtbank zullen moeten verschijnen, en de kans loopen, dat pers en ander druk materiaal in beslag genomen worden De polilie. die onder toezicht slaat van de plaatselijke autoriteiten, han delt hier op last van liet militair gezag. NIEUWST IJ DIN5SN. ZUID-AFRIKA. De gevangenneming van De Wet. PRETORIA', 5 Dcc. Botha en Smuts hebben een stroom felicilntic- legrnnimcn ontvangen van open- hare lichamen en particulieren uit ']e doelen van Züid-Afrika, met het oog op de gevangenneming van De Wet. Algemeen, zoowel door Engelsche ils door Zuid-Afrikaansche elemen ten, wordt 'de hoop te kennen gege- cn, dat de gevangenneming spoedig al leiden tot 'een algeheele onder drukking van den opstand. NEDERLAND. AMSTERDAM. Vrijdagnacht heeft zich alhier in de Balistraat, in het perceel no. 15, bewoond door D. Schwarz, een droevig drama afgespeeld. Bij de familie Schwarz, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, was zekere T. van der Meulen als kost ganger inwonende. Toen Schwarz thuiskwam, trof hij zijn vrouw aan in de slaapkamer van den kostganger. Hg verweet haar, dat zij daar niet behoorde, maar wel by haar kinderen. Plotseling haalde hierop v. d. Meulen van onder zyn hoofdkussen een revolver te voor schijn en loste een schot op Schwarz, waardoor deze in den buik getroffen werd. Schwarz wierp zich, niettegen staande zijn verwondingop v. d. Meulen, ontrukte hem de revolver en loste vervolgens twee schoten op hem, waardoor v. d. Meulen in den buik en den hals getroffen werd, terwyl boven dien zijn kleeren in brand geraakten. Van der Meulen snelde de straat op en vluchtte het politie-posthuis in de Java- straat binnen. Eenige agenten begaven zich hierop naar de woning van Schwarz en brachten deze eveneens naar het posthuis, waarna beide gewonden per auto naar het O. L. Vrouwegasthuis werden overgebracht. De toestand van v. d. Meulen was Zaterdagnacht wel enstig, doch niet levensgevaarlyk. Schwars is minder ernstig gewond. (ÏW-) ROTTERDAM. De Telegraafboot van de firma H. Braakman Co alhier, welke tusschen Antwerpen en Rotterdam vaart, is Zaterdag niet uit Antwerpen te Hansweert teruggekeerd. Schippers, die met hun schip van Antwerpen kwamen, deelden mede, dat de boot op de Schelde aan het fort Maria door de Duitschers was aange houden. Uit Stad en Provincie. Staatspenstonneerlng. ZIERIKZEE, 7 Dcc. Het lay in dc bedoeling van het bcsluur der afdeeling Zierikzee van den Bond voor Staatspensio'nneering 0111 den 9den December, den datum, waarop het vorig jaar voor het eerst aan de ouden van dagen liet staatspensioen werd uitgereikt, ook dit jaar feeste lijk le herdenken. De bekende tooneelvereeniging JConcordia'had zich welwillend be reid verklaard, dien avond niet de op voering van een tweetal stukjes op tc luisteren. Daar er evenwel op genoemden datum geen zaal te dezer slede groot genoeg is 0111 al de leden te kunnen bevatten, zoo heeft het bestuur be sloten de feestelijke herdenking lot dé maand Januari uit te stellen. Dan is de Concertzaal, die nu nog door de Belgische vluchtelingen in genomen wordt, vrij, zoodal er ruimte is 0111 al de leden te kunnen bevatten. Toch wensclite het bestuur dien dag niet geheel en al ongemerkt le laten voorbij gaan. Het heeft daarom op den avond van dien dag, dat is dus a.s. Woens dag, een algemcene vergadering (lei leden uitgeschreven, waarin eenige punten, op 'hel convocatiebiljet ver meld, zullen behandeld worden, en waarin tevens met een kort woord aan liet belangrijke feit zal worden herinnerd, dat Nederland, drukkend in deze de voetsporen van Engeland, de eerste senrede op den weg gezet heeft, die leidt naar t staatspensioen oor al de behoeftige ouden van lagen. I11 de Week' van 21 lot 28 Nov. traden 33 nieuwe vereenigingen tot den Ned. .Vnli-Oorlogsraad toe, ter wijl 625 personen hunne instemming betuigden. Het totaal aantal vereeni gingen bedraagt nu 167 en het aantal belangstellende personen 1361. Dit aantal zat zeker toenemen, nu leden an aangesloten vereenigingen tegen betaling van 10 cent als personen, die hun instemming betuigden, kun nen worden ingeschreven, terwijl dit mders minstens 2.5 cent kost. De Raad heeft het besluit geno men half deze maand in verschillende deelen van het land op denzelfden dag propaganda-vergade ringen te doen plaats hebben, waarin door sprekers van alle staatkundige en godsdienstige richtingen hel anti- oorlqes program van den Raad zal worden uiteengezet. Mr. S. G. Canee, substituut-griffier bij de rechtbank te Zutphen, zal aaust. Zaterdag in een vergadering van de Notarieele Vereeniging spreken over: Fusiein 't bizonder van verzekerings maatschappijen. NOORDGOU WE. .Vrijdagnamiddag j.l. heefl St.-Nicolaas met zijn zwar ten knecht een bezoek gebracht op dc school alhier. Dat de kinderen dol veel pret hadden behoeft niet le worden ge zegd, en zij lieten de chocolademelk met krentenbroodjes ook goed «ma ken. Met gezang eii vertelseltjes werd de middag verder doorgebracht, en liij het heengaan ging ieder kind met een zak St.-Nicolaas, die zij uit de hand van den zwarten knecht ont vingen, naar huis. Dank aan haar, die den kinderen dil feest deed bereiden. SC HARENDI.IKE, 5 Dec. Einde lijk zijn hier alle bieten van de haven opgeruimd en solieep gegaan. Daarom had men ze aan hoopen op de binnenzijde van den dijk ge bracht tot aan liet dorp toe. Misschien blijkt de geleverde hoe veelheid wel de grootste, lot nu toe aangebracht, althans wel aan netto gewicht. OUWERKERK, 4 Deo. Hedenavond trad voor de vereeniging „T. O. G. L D. O." de heer Pierre Leenhouts op, de in ons eiland zoo sympathieke karakterkomiek. „Ziet een straatjongen je in zoon pak en hy leest op de kraag L. W., dan zegt hydaar gaat weer zoon lintworm". Zoo sprak de heer L. Of er meer overeenkomst is dan juist die twee letters, betwijfelen wy. Want de niet te evenaren manier van voordragen, zooals wij die van Pierre te zien en te hooren kregen, de fjjne mimiek en de onbetaalbare geestigheid geven we een echten lintworm 11a te doen. We kunnen dan ook den heer Leenhouts voor een avond als de onze gerust aanbevelen.! ST.-F1LIPSLAND, 5 Dec. Woensdag zjja de laatste 40 vluchtelingen naar Baarle-Nassau getransporteerd. Hun ver blijf is daar slechts kort geweest, want Vrjjdag hebben ze reeds de stoute schoenen aangetrokken en zjjn naar Antwerpen gegaan. Over een en ander schrjjft een van hen: Onze reis naar Baarle-Nassau is zonder tegenspoed gegaan, maar hier is 't zoo gesteld, dat we algemeen besloten hebben, Vrjjdag naar Antwerpen te gaan. Het is hier voor een fatsoenlijk mensch niet erg aanlokkelijk. Eeu groot deel van de hier verbljjvenden behoort tot de onderste lagen van 't volk Scharenslijpers, zwervers, enz. Het is maar zaak om den ganachen dag de wacht te houden bjj 't geen men iu zjjn pakken bjj zich heeft, want anders is er spoedig 't een of ander verdwenen, zoo verzekerden ons eenige nette lui, die ook met ons naar Antwerpen op trekken. Al weenende schrjjf ik u dezen brief. Want nu beseffen wjj nog meer hoe goed we 't in St.-Filipslaiid gehad hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1