ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 27 November 1914. DEROE BLAD. De Oorlog. (Z ierlkzeesche Courant). ABONNEMENT. Prijs per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Verscbynt Maanda'g, Woensdag en Vrijdag. 7ISte JAAR6AN6. No. 9626 Directeur i A. i. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór 2.30 ure. IP. Ilel is voor hern, die tic Standaard geregeld leest, opmerkelijk, welk een wonderlijke uitleg door den anli-revolu- lioniiairen leider ;Vah den zoogenaamde!) Godsvrede wordt gegeven. Voor den heer Kuypcr betcekenl deze (lodsvrede: „Ik geel' mijn sanctie aan hetgeen de Regeering doet. als hel naar» mijn zin is en er voordeel uil te trekken valt en ik houw op de linkerzijde in, als deze hel waagt een andere opvatting te hebben dan ik. dr. Kuvper, van hel al of niet geoorloofde tijdens den (lods vrede heb. Een driestar in hel nummer van 17 November is in dit opzicht lee- kenend. Daarin wordt de linkerzijde onderhouden over de critick. die zij durft te talen hoorgn over I leeningsonlwerp. De heer Kuvper steil hel heel gemoede lijk voor. „Zegl het kabinet: leenen, dan heel het neen. "maar belastingliet komt in des heeren Kuypers kraam te pas het voor te stellen alsof het hier gaat over kleinigheden. Och ja. wal verstou ten die vrijzinnigen zieh toch wel dit leeningsplan met de voorgestelde dek king aan critiek te onderwerpen. Hoe durven zij den mond open te doen, als de heer Treub 27."» millioen wil leenen, te l»etalen door verhooging van alle be lastingbiljetten vijftien jaar lang mei een vijfde deel. lei-wijl accijns en invoer rechten nog mei een tiende deel van den legen woord i gen opbrengst zullen worden verhoogd. liet moet dan maar eens ronduil ge zegd „Het perspectief, dal zich bij deze wijze van dekking opent voor den man. die in 1913 den Meiboom niet in den kap kon plaatsen, lokt ons niel aan. Zoo zware opcenten als hel ingediende ontwerp wil leggen, beteckenen, dat een stelsel van hooge invoerrechten maar al te gaarne in de naaste toekomst zal worden aangegrepen om den belasting druk in schijn te verminderen. De voge laar met den lijmstok: „bevordering van de nationale industrie" en de pijper met het lied der „Heilige Orde" zien met vreugde den akker toebereiden voor den door hen gewenschten oogsl. De heer Kuvper moge begrijpen, «lat het juist het waarachtig belang der natie is, dat de „lieve vrienden der regeering" er toe brengt zich schrap le zetten tegen het noodlottig leeningsonlwerp. Wij weten wel. dal de heer Kuvper dat van zijn lieve vrienden kwalijk zou dulden. Daar was by een regeerings- periode hel slol op den mond. de me daille van trouw aan den „man dei- kleine luydcn". Links rekent hel zich lot een eere- laak ook tegenover een bevriende re geering le verdedigen, wal voor het land hel beste wordt geacht, naar eigen eer lijke overtuiging. Alleen uil die over weging spruit haar verzet legen hel aanhangige wetsontwerp voort. Wij ge- looven niet le bout le zijn in ons beweren, als wij zeggen, dal bij de vrijzinnigen voorzit, wal dr. Ros zoo volkomen terecht schreef: „Hoezeer ook bereid lol overleg, zouden zij niet kunnen wijken van 4 luin plaats en lot hol laatst blijven volharden, bij hun wenscli. dal deze groote zaak eerst definitief wordt geregeld op een oogeoblik, als de normale verhoudingen weer zijn in getreden en het gemeen overleg met de Staten-Generaal, niel alleen in vorm, maar ook in wezen ten volle het karakter draagt, dal hel in nor male omstandigheden bezit". Wie oprecht den Godsvrede wil. zal moeten erkennen, dat juist de vrijzinni gen bij liet uiten van dezen wèiisch. blijk geven, dal zij in deze abnormale tijden den strijd willen opschorten; De lieer Kuvper heelde zich intussclum niel in, dal zij zich van de wijs zullen laten brengen door .zijn prikkelende driestar ren in de Standaard! De eenige uitwerking, die deze hebben, is. dal een hoogstaand man als «le heer Stork «len uitroep slaakt: ...Maar het staal toch niet aan dr. Kuvper alleen le bepalen in welke richting wij moeten gaan!" De voorstanders van schulddelging^ ineens zullen zich door den grooten man in de Kanaalstraat niel laten weerhou den om (e bereiken, wal «le heer Stork aangeeft „Wanneer voor medewerking zoo wel van reqhls als van links eene meerderheid is le vinden voor een betere oplossing dan «Ie. Regeering Ier wille van de neutraliteit aan «ie hand heeft gedaan, laai zij zich daartegen; dan niel verzeilen". I). V. D«^ Saksische landdag. DRESDEN, 25 Nov. De Saksische Landdag is heden in buitengewone zit ting bijeengekomen. De Minister van Onderwijs. Heek. merkte in zijn ope ningsrede op, «lal «le Landdag is hijeen- gekomen op een tijdstip, dat Duilsch- ïand met ongejoofelijke kracht I zwaard heeft opgeheven ter af wei-ing van de arglistige aanvallen van een wereld van vijanden, die liet voorzien hebben op zijn vernietiging. Ilel is een haast bo- vcnmenschelijke, ernstige en gi-oote laak waarvoor hel vaderland plotseling is gesteld. Een grootsch geslachl. een eens gezind volk van broederen is bereid goed en bloed te offeren, niel als aambeeld voor andere naties, zooals tie vijanden dachten, doch lol hun schrik als een hamer van echt Duitsch staal, welks zware slagen weldra heel Europa deden 1 rillen. Hel volk heeft lol den oorlog besloten. Volk en regeering zijn één in hun onwrikbaar besluit, één in hel be wustzijn van huil onbuigzame kracht om zoolang vol te houden lol de vij anden overwonnen zijn en wij niel op offering van veel, dal ons lief is. den vrede hebben verworven. De rede werd telkens door stormach tige toejuichingen onderbroken, vooral de laatste zinsneden verwierven veel in stemming. Een Spanjaard over de houding der Kogelsehen. Een Londen cli verslaggever van een Spaansch blad maakt de volgende op merking: Thans, nu Engeland eenmtufl in «lezen oorlog gewikkeld is, acht hel l noodig, de vrijheid der neutrale landen ter wille van zijn oorlogsoperaties le beperken. En hoe doel het «lal Spanje heeft een grooten uitvoer van ijzererts naar Rot terdam, van welken uitvoer een groot aantal Spanjaarden leeft. En nii be paalt Engeland, dat die handel moet ophouden. Wal hindert het Engeland, of de Spaansche arbeider van honger slerl'tV Daarentegen wordl aan alle lan den. die dichter bij hel oorlogstooncel gelegen zijn. de uitvoer van ijzererts toegestaan. De schrijver vindt, dal Engeland dat heette aan «len oorlog deel le nemen, tengevolge van dc schending door Duitsch land van Bejgië's iieulralileitj thans mei nog jgrooler willekeur optreedt dan Duitschland. Ook komt hij op legen het doorzoeken van neutrale handels schepen in neutrale territoriale wateren. Welke reden geefl Engeland nu op voor zijn handelwijze? Engeland strijdt om zijn heslaan. is 'l antwoord. Hel ziet mei leedwezen, dal hel den neutralen staten schade berokkent, maar de Eri- gelsche belangen gaan voor. Maar is dat niet, vraagt de schrijver, volkomen hetzelfde wal Duitschland zei. nadat hel de neutraliteit van België had geschonden? Slecht nieuws voor de^. Franschen. Men heefl wel eens dé opmerking gemaakt en terechl, «lal er volgens de verhalen der Engclscho dagbladcorres pondenten niel veel meer van l Duit sche" leger kan overgebleven zijn. liet eene gevecht loopt al bloediger voor de Duitschcrs af dan hel andere; de leger- organisalie der Ruilschers is leelijk in de war. dc soldalen hebben geen uit rustingsstukken meer en lijden honger. Ongetwijfeld zijn de verliezen der Duitschcrs zwaar geweest, «lal zijn ze altijd aan de zijde van den aanvaller. En hel Ylaamsche land zal menig graf van Duitsche soldaten bevatten. Ook kan er nu en dan weieens iets aan de organi satie en «le intendance' ontbroken heb ben. Kleiner legers sukkelen daar wel mee. Maar «le moeilijkheden aan «len kant der bondgenoolen zijn zeker niet geringer. In ieder geval kunnen de Kn- gelsche berichtgevers, die aan. «Ie l 'ran- sche of 1 lolhmdsche '.grens zülcn. on mogelijk uil eigen bevinding al «lie bi- zonderheden mededeel en. Maar van Diiilschen kant maakt men zich precies aan hetzelfde schuldig. De Berliner Lnkal .[nzrir/er heefl in Rozen- daal een correspondent zillen, «lie met vèrzienden blik precies ziel, wal er aan hel front gebeurI. ja. zelfs daar achter. Hij vertelt nu weer In «Ie gevechten lusschen Bixsclïoote en Dixmuiden heb ben dc Franschen 20.000 man verloren: de verliezen «lei* zouayenregimcnlcn zijn bizondcr zwaar. In «len nacht van 14 op 15 «lezer werd een nachtelijke aanval op Dix muiden van drie zijden ondernomen. De officieren dreven hun (roepen in hel vuur: steeds nieuwe aftiëëJingèn wer den achterna gezonden, doch alle opof feringen waren vergeefs. Zonder aan zienlijke verliezen slóegen de Duitschcrs den aanval.der vijanden af en gingen lol een viiinigcn tegenaanval over. die tengevolge van hel ongunstige weer slechts lot een gedeeltelijk succes leidde. In het kanaal verdronken 2500 Fran schen en Engelscheii. Meu zag onder de verdronkenen vele gurkha's Eng.- Indiërs), die in «Ie liéerschende duister nis Fransche soldaten met hun messen doorboord hacld«A. De Eranschcn sta le eA er met dc bajonet op los. In den dood hielden de strijders "elkaar om strengeld. Eenige honderden Franschen vielen den woedenden gurkha's ten offer. Er moet een soort afspraak lusschen <lc bondgenoolen getroffen zijn om een herhaling dezer gebeurtenissen le voor komen. De correspondent vertelt dan, dal er een zichtbare ontmoediging onder de Fransche troepen heersclil. dat hun ver zorging in de vuurlinie zeer slecht is en dal tengevolge van «le gebrekkige uit rusting de kou en «Ie aanhoudende vochtigheid vele offers vragen. Daaren tegen wordl de voortreffelijke Duitsche troepen verzorging geprezen en I geheim van liet Germaansche wapensueres ge noemd. ■Wc laten aan de scherpzinnigheid van onze lezers over uil deze verhalen de waarheid ojt te diepen. De verliezen van de Engelsche vloot. LONDEN, 26 Nov. De admiraliteit he'ft gis'erenavond een lijst van de door de Engelsche vloot geleden ver liezen openbaar gemaakt. Sedert het begin van den oorlog zyn er van de officieren 220 gedood, 37 gewond en 51 vermist of geïnterneerdvan de minderen 4107 gedood, 436 gewond, en 2492 vermist of geïnterneerd. Tsingtao. BERLIJN, 25 Nov. Volgens tot dusver ontvangen berichten bedraagt het aantal van de leden der bezetting, die in de gevechten om Tsingtao en by den val der vesting gevangen ge nomen zyc, ongeveer 4250, met inbegrip van 600 gewonden. Het aantal ge sneuvelden moet ongeveer 170 bedragen, waaronder zes officieren. Van den Oösten- rijksch-Hongaarschen kruiser „Kaiserin Elisabeth zijn een luitenant en acht man gewond, acht gesneuveld. De behandeling der gevangenen in Japan moet goed zyn. De Japansche regeering heeft een spoedige zending van de ljjsten met de namen der dooden, gewonden en gevangenen beloofd. Uit Doltschland. KEULEN, 26 Nov. Naar aanleiding van de opnieuw uit Amerika door het bureau van Reuter verspreide beweringen over vrede schrijft de Kölnische Zeiiung 0n« geven dergelijke praatjes over vrede een indruk van ondegelykheid. Geen soldaat denkt er aan, een voozen vrede te sluiten met mogendheden, die wij verslagen hebben en vast hopen nog verder te verslaau. Het is onmogelijk, dat Dernburg zich in Amerika voor een vrede heeft verklaard, die alles zou laten zooals het voorheen was en Duitschland aan het gevaar zouMMoot- stellen binnen tien jaren opnieuw door het onder leiding van Engeland staande politieke syndicaat met wederzydsche waarborgen tot deeling van de opbrengst te worden aangevallen. In Duitschland is elkeen, van den keizer tot aan den minsten daglooner, besloten, om ditmaal schoon schip te maken. Wat men in Engeland over vrede praat is bluf en anders niet. Een molsje-soldaat. Een Fransch meisje, Marie Louise Dubois heeft de „medaille militaire" gekregen voor op het slagveld betoonde dapperheid. Twee dagen lang was reeds ergens in de Yogeezen, een bloedige strijd aan den gang. Op het einde van den tweeden dag werden een aantal gewonden gevoerd naar 'n dorp, dat eenige raylen achter de vuurlinie lag. Een doodelyk gewonde soldaat werd binnengebracht in een hut bewoond door de achttienjarige Marie Louise en haar moeder. De soldaat had nog maar eenige oogenblikken te leven en het meisje lag dien nacht weenend neer geknield by zyn sponde. Want hij was haar verloofde. Toen de moeder den volgenden morgen wakker werd, had haar dochter het huis verlaten. En van den dooden soldaat was de uniform verdwenen. Dien dag moest de commandant der Fransche troepen een regiment, dat uitgeput was door twee dagen vechten, tegen een sterke vyandelyke positie op een heuvel afzenden. De Franschen werden met een ver schrikkelijk vuur ontvangen en toen de vaandeldrager doodelyk getroffen neer stortte, kwam er aarzeling in de gelederen der vermoeide en uitgeputte mannen. De officieren dachten reeds dat zy niet meer in staat zouden zyn een terugwijken te voorkomen, toen plotseling een jonge soldaat het vaandel greep, vooruit sprong en de mannen toeriep, dat zij hem zouden volgen. Met een juichkreet gaven de Franschen aan de roepstem gehoor en binnen eenige oogenblikken was de heuvel genomen. Toen de mannen zich na den stryd weer hadden verzameld, vond men den jongen soldaat, verward in de plooien van het vaandel, snikkend op het veld liggen. Het was Marie Louise, die haren dooden geliefde had gewroken door zyn regiment voor te gaan ter overwinning. Hand mortieren. De Berliner Morgenpost geeft een opsomming van de middelen, die ter beschikking staan bij den aanval van vijandelijke veld versterkingen en noemt daaronder ook een lichten hand mortier. Als de vijandelijke tirailleurslinies zoo dicht bij elkander liggen, dat zij slechts door enkele honderden meters gescheiden zijn, dan moet het artillerievuur op de voorste linie gestaakt wordeD, daar anders de eigen troepen gevaar loopen. Om den vijand dan toch te kunnen beschieten, worden lichte handmortieren van zeer klein kaliber in de voorste linie gebracht en daar opgesteld. Zij hebben slechts een geringe draagkracht van ongeveer vier- tot zeshonderd meter en slingeren bommen weg in een hoogen, steilen boog. Zij zijn zoo licht, dat een mau er een meo kan nemen in de voorste liüie en na kort onderricht kan ieder infanterist ze bedienen. Op deze manier is het mogelijk tot zelfs op het oogenblik van de bestorming bommen in de vijandelijke loopgraven te werpen. Voor dit doel zijn ook bizondere bommen geconstateerd, die in de laatste jaren zeer verbeterd zijn en een groote uit- wei king hebben. Do beschieting van Przomysl. Volgens een bericht uit Petersburg aan de Goiriera della Sera helpt zware artillerie van de Japanners bij de be schieting vau Przemysl mede. De Russische staf geeft de voorkeur aan de beschieting, aangezien een nieuwe be storming te veel offers zou kosten. Hongersnood In Ostendo Een voornaam Belgisch staatsambte naar, die uit Ostende te Londen is aangekomen, heeft aan een vertegen woordiger van de Times mededeelingen gedaan omtrent het leven in die stad onder Duitsch bestuur. Het onmiddellijk gevolg van de Duitsche bezetting van Ostende is, dat de oorspronkelijke be woners, van wie er 20,000 zyn gebleven, met een daarbij gekomen bevolking die tweemaal zoo groot is, thans in de treurige noodzakelijkheid verkeeren, de mogelijkheid van een hongersnood onder het oog te zien. De Duitschers hebben van het oogenblik af dat zij een voet in de stad zetten, alle voorraden aan levensmiddelen en drank opgeëischt en aan de ongelukkige Belgen overgelaten te blijven bestaan van hetgeen ze zichzelf konden verschaffen. De strenge handhaving van het militair gezag is nog verscherpt. Aan vankelijk mocht niemand na 's avonds acht uur op straat komen en moesten een uur later alle lichten uit zijn. Later is langzamerhand dit laatste tijdstip tot 7 uur vervroegd. Groepjes van meer dan vijf raenschen op straat zijn ver boden later is dit getal tot drie teruggebracht en tegenwoordig mag niemand zyn huis meer verlaten zonder speciale vergunning. Overtreding van die regelen wordt zonder vorm van proces met den dood bestraft. Volgens den zegsman van de Temps zou er nog al dronkenschap onder de Duitschers voorkomen. De Timesdie dit verhaal uit Ostende opneemt, voegt er niet by van welken tyd het dateert. De indruk, dien men er van krygt, is, dat de Belg doelt op gebeurtenissen in 't begin van de bezetting van Ostende. Yerspiedersllst. De bekende ooggetuige by het Engel sche hoofdkwartier doet een merkwaardig verhaal over Duitsche spionnenlist. Aan officieren wordt het IJzeren Kruis beloofd, wanneer zy by nacht in onze linies kunnen doordringen. Zy, die dit probeeren kruipen soms, na hun schoenen, helmen enz. afgelegd te hebben, zoo dicht mogelijk naar onze verdedigings-linie en trachten de aandacht van een onzer schildwachten te trekken, door een steen te werpen in een richting tegengesteld aan die waarin zy kruipen. Meestal heeft dit tengevolge, dat de dichtstbyzynde schild wachten beginnen te vuren, waardoor zij hun plaats verraden en die van onze loopgraven. De spionnen dragen dikwyls khaki- uniformen en wollen kappen, gelijkende op de Engelsche en dit doet hen er soms in slagen achter onze linies te komen op gunstige plaatsen, van waar uit zij onze mannen, die tusschen de voorste en de daarachter gelegen loop graven heen en weer loopen dood schieten. Verscheidenen hunner spreken heel goed Engelsch en ze roepen onze manschappen aan, hen in den waan brengend dat ze met een landgenoot te doen hebben. Een reden waarom zij trachten door onze linies heen te breken is ook om telefoondraden door te snyden en op een bepaald punt is dit dikwyls genoeg ge beurd. Een werd gevangen genomen, met een ijzerdraad in de hand. 't Bleek een bewoner van die streek te zyn, die, voordat deze streek door ons bezet werd, met de Duitschers in zeer goede verstandhouding had gestaan. De man werd gefusilleerd. NIenw moordwerktuig. Het Kopenhaagsche Bureau van Central News maakt meldiög van een nieuw moordwerktuig, dat volgens een bericht uit Berlijn de Oostenrijkers zouden hebben gebruikt by hun aanval op een Servische positie buiten Belgrado. Het is geconstrueerd volgens het principe van de oude Roraeinsche catapult, en werpt vaten, gevuld met steenen en ontplofbare stoffen, langs een kromme baan in de vyandelyke posities, met een verschrikkelijke uitwerking. De steenen springen in duizenden stukken en vliegen rond over een groote uitgestrektheid. De schotafstand van deze wapenen is natuurlijkerwijze slechts klein, maar voor den oorlog aan den Donau hebben zy hun bizondere waarde bewezen. Talrijke zendingen ledige biervaten voor het nieuwe schietwerktuig zijn reeds te Belgrado aangekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1