ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Vrijdag 20 November 1914. TWEEDE BLAD. De Oorlog. (Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNBM EN T. Pry a per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Verschynt Maandag, Woensdag en Vrydag. 7l8te JAARGANG, No. 9623. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór 2.30] ure. De Dnitscliers In Frankrijk on België. LONDEN, 39 Nov. De Times ver neemt uit Vlaanderen: Gisteren is de slag in Vlaanderen alleen onderhouden door een onbe- teekenend artillerie-vuur. Beide partyen hadden een gemeenschappelijken vyand te bestryden.' Het November-weer was bar in de vlakten van Vlaanderen. Op nachtelyke stortregens, die alles door weekten, volgde ochtendvorst. Het leven in de* schansen moet werkelyk hard zyn en de aanvoer van levens middelen en munitie naar de vuurlinie ondervindt groote moeilijkheden. De wegen die er heen voeren, zyn met boomen beplant, maar er zijn geen heggen, die tegen de regenvlagen be schermen. Op het plaveisel raidden op den weg is geen ruimte voor twee wagens om elkaar voorby te rjjden. Als dus twee wagens eikaar ontmoeten, moet een van beide de bestrating ver laten en een modderpoel inrijden. Niet weinige zware vracht-auto's met pro viand zyn dan ook op weg naar het front tot aan de assen weggezonken en blyven steken. Uit Oostenrijk-Hongarije. WEENEN, 19 Nov. Het Korrespon- 1 denzbureau deelt medeMet het oog op den treurigen toestand waarin onze onderdanen zich vooral in Engeland moeten bevinden, zyn in den laatsten tyd by ons vooral tegen Engelschen de maatregelen verscherpt. Niet alleen hebben nieuwe interneeringen plaats gehad, maar er is ook bepaald, dat Engelsche onderdanen zonder onder scheid van leeftijd of geslacht, van acht uur 's avonds tot zes uur 's och tends hun huis niet mogen verlaten en openbare lokalen in het geheel niet mogen bezoeken. Deze verscherpte maatregelen blyven van kracht tot ook aan onze onderdanen in Engeland een andere behandeling ten deel valt. By ons worden de geïnterneerde vreemde lingen overal goed behandeld, daar hier geen barbaarsche zeden heerschen. Verpakte vliegmachines. Te Aken arriveerde eeu trein met 12 verpakte vliegmachines. Deze zyn be stemd voor Thielt, om van daaruit verder te opereeren. Verder kwamen er 2 lange goederen treinen aan, vervoerende 1750 gewonden die bij Dixmuiden gekwetst werdeD, als mede 200 man Fransche linietroepen, die in de gevechten bij Ryssel krijgsgevan gen zijn gemaakt. Ontsnapte Dnitscke oflicieren. Uit het interneeringskamp te Bergen zyn twee Duitsche officieren ontsnapt: t. w. een landweerluitenant en een vaan drig der marine, met den rang van officier. Beiden hadden by schriftelijke verklaring hun eerewoord gegeven, om niet te ontvluchten. Hoewel een uit levering der ontvluchten naar Neder land niet kan geschieden, zoo is, naar van goed ingelichte zijde wordt mede gedeeld het plegen van woordbreuk door oflicieren van de keizerlijke krijgs macht toch een geval, dat in Duitsch- land voor een militairen eereraad kan worden gebracht. Genoog van den oorlog. LONDEN, 19 Nov. Een kreet, om met den oorlog op te houdeD, werd in Duitschland gehoord. Het Noorsche blad de Morgenbladet dat te Christiania verschijnt, publiceert een circulaire, die door een groote firma te Altona, Gebr. Darz, werd verspreid. Hierin wordt gezegd, dat het Duitsche volk nu al 3 maanden zwaar door den oorlog lijdt. Deze oorlog druischt in tegen het gevoel van raenschelijkheid en den godsdienst, aldus de circulaire, en voert terug tot een toestand van barbaarschheid. Een kreet ontsnapt aan millioenen lippenGenoeg van dezen oorlog I Wij weigeren langer voort te gaan met moorden en vernielen. Het merkwaardigste is, dat deze kreet in Duitschland is opgegaan. Llbaa opnieuw beschoten. ST .-PETERSBURG, 18 Nov. De marinestaf deelt officieel mede: In den ochtend van den 17en dezer verscheen een Duitsch smaldeel van twee kruisers, verscheidene stoomschepen en 10 torpedo booten voor Libau en begon opnieuw de stad en de haven te beschieten. Het bombardement heeft tal van branden veroorzaakt. De marinestaf deelt nog mede dat in den vroegen ochtend van den 17en dezer de Russische vloot., die in de Zwarte Zee kruiste, de Turksche forten en kazernes van Trebizonde heeft beschoten. Er ont stond een felle brand. In volle zee zijn geen Turksche schepen gezion. Verliezen van de Engelschen. Op een wervingsbijeenkomst te Salford heeft Lord Newton verklaard, dat bij de verliezen van de Engelschen, die volgens Asquith tot 31 October 57.000 man bedroegen, nu op w: 1 80.000 schatte. Sommige bataljons hadden al hun officieren verloren. Een bataljon keur troepen stond onlanga onder bevel van een adjudant-onderofficier en twee divisies die tezamen ongeveer 37.000 man sterk waren geweest, waren tot 5300 man geslonken. Hy vond het niet verstandig deze feiten te verheimelijken. Hy vond veeleer verstandig er voor uit te komen en de natie het besef by te brengen, dat versterkingen dringend noodig waren. Do werkloosheid ln Duitschland. De maatregelen door de regeering in de gemeenten genomen, om de werke loosheid tegen te gaan, hebben helaas niet tot het gewenschte resultaat geleid, zegt de Vörwarts. Wel laten eenige industrieele firma's weer werken, die haar bedryf by het uitbreken van den oorlog hebben stopgezet, maar de werkloosheid is toch nog zeer groot. Dit kan het duidelijkst blyken uit de opgaven van het aantal van hen, die wel werken. In September 1914 werden b.v. door 386 werkgevers te zamen 324070 arbei ders bezig gehouden, dat is, vergeleken by het aantal werklieden, dat het vorige jaar by dezelfde firma's arbeidde, een vermindering van niet minder dan 103654 of 24,3 pCt. l)e meeste arbeidskrachten verliezen de mijnen en de ijzer- en machine-industrie. De productie is daarin ook aanmerkelyk achteruitgegaan. De kolenproduclie bedroeg in de maand Augustus van het jaar 191328.924.000 ton, in Augustus 1914 daarentegen slechts 15.769.000 ton, dus 13.155.000 ton minder. By de yzer-industrie is het evenzoo; volgens de statistiek van de vereeniging van Duitsche yzer- en staal- industrieelen zonk het van 1.564.345 ton in Juli op 521.427 ton in Augustus en 518.184 ton in September. De officieële gegevens om het aantal werkloozen te kunnen vaststellen, ont breken helaas nog; wel hebben de arbeiders-vereenigingen tellingen ge houden, maar het spreekt van zelf, dat ook zy niet het volle getal werkloozen kunnen opgeven. Daar komt nog by, dat van de 100 organisaties er slechts 52 mededeelingen doen. Wat zy dan vermelden, is in ieder geval overeen komstig de waarheid. In 39 organisaties werden einde September 1914 216.603 of 16 pCt. der leden als werkloos op gegeven, dat zyn 167.536 meer dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Ongetwyfeld een hoog percentage, wanneer men bedenkt, dat nog zooveel gegevens ontbreken. Het totale aantal werkloozen moet dus heel hoog zyn, en er zullen ingrijpende maatregelen moeten genomen worden, om in dien nood te voorzien en wel zoo spoedig mogelijk, want de winter staat voor de deur, en gedurende dit jaar getijde zullen nog meer bedrijven moeten stilliggen en het getal werkloozen dus toenemen. Een ontmoeting. In 'een brief vau een Duitsch officier, die in de Baseier Nachrichten gepubli- 1 ceerd is, leest men over een eigenaardige j ontmoeting tusechen een Duitsch en een Fransch officier op hot slagveld Er was hevig gevochten en tusschen j de loopgraven lagen ^le, vooral Fransche doodeu. De Duitsche bataljonsstaf gaf i daarom den schrijver van don brief bevel I met den vijand te onderhandelen over j het bergen van de dooden. Tot bescher- 1 ming van den officier werd een Fraosch I geestelijke uit den omtrek als gijzelaar meegegeven. Ik nam, zoo vertelde de luitenant, monsieur le curé, een man met een geweer en al mijn moed bij elkaar en ging met de witte vlag uit de stelling. Aan den anderen kaüt werd oveneens een witte vlag gezwaaid en in de vijandelijke loopgraaf vertoonden zich een reeks nieuwsgierige hoofdeü. Beide witte vlaggen, de oüze en die van den vijand, werden steeds door gezwaaid, maar aan den anderen kant kwam niemand uit de loopgraaf. Ik ging vijftig schreden voorwaarts, vervolgens honderd schreden, brulde wat ik kon om een Fransch officier, maar er kwam er geen. De pastoor, een brave man, schreeuwde mee, in de hoop, dat zijn beter uitgesproken Fransch meer indruk op zijn landgenooten zou maken. Er kwam chter nog steeds niemand voor den dag. Weer dertig schreden voorwaarts. Nu werd ik woedend, want ik vreesde voor een valstrik. Brullend vroeg ik of er dau geen officier was, die zich vijftig schreden uit zijn hol waagde. Eindelijk kwam er een. „Uw man moet weggaan, die draagt een geweer. Gij zelf draagt een wapen, wat wilt gij?" Ik gaf mijn soldaat mijn Mauser, zond hom vijftig meter terug, verbood den pastoor ieder gesprek met zijn landge nooten, en kwam tot op vijftien meter van de Fransche loopgraaf. Nu verscheen een corpulente, maar kranig uitziende luite nant voor den dag. Wij stelden ons aan elkaar voor, en ik stelde hem 'n wapen stilstand voor tot het begraven van de doodeu, en wees er hem op, dat het bijna alleen FraDschen waren, en dat 't soldaten- en christenplicht was de arme lieden te begraven. Een uur werd er voor. toe gestaan, een grens bepaald voor de man schappen van beide partijen en nu begonnen de commando's de dooden op te nemen en achteruit te dragen. Ons gesprek was beleefdmaar gereserveerd. Hij beweerde, dat wij do schuld waren van den oorlog, Guillaume, onze keizer, of zijn zoons. Hij vertelde mij van overwin ningen der Russen en kreeg van mij een Duitsche krant met berichten over de overwinningen van Hindenburg en over de drie gezonken Engelsche kruisers. Wij scheidden met een handdruk en na een kwartier, als we weer in de loop graven gekropen* waren, begon 't schieten opnieuw. Prnlslscho bid- en boetedag. Woensdag was bet Pruisische bid- en boetedag, een dag ter gedachtenis vau de groote feiten uit de krijgsgeschiedenis en de gevallen strijders. Een Slimmerd. Een van een rondreis door België teruggekeerde Belgische dame heeft aan het Eindh. Dagblad het volgende ver haaltje medegedeeld: In liet Belgische dorpje R. liep het gerucht, dat de Duts naderde. Een boer, vreezende, dat zijn zwaar gemest varken door den Duts zou worden meegenomen, slachtte het oogenblikkelijk. Eensklaps vernam hij, dat de vijand R's grondgebied heeft betreden. Goede raad was duur. Voor den Duts lag het varken gereed, gekapt en al. De slimme boer bracht het varken in zijn bed, plaatste op het nachttafeltje een crucifix, wijwater en een groote kaars. De Duts drong overal binnen, ook in do kamer van onzen boer, meende oen doode te zien, salueerde en vertrok. gouverneur van Warschau, baron von Korff, meldt het Berliner Tageblatt De gouverneur van Warschau was met zijn adjudant, kapitein Feqhner, des mor- geDs in een auto van Wairschau ver trokken in de richting van Kutno, zonder te vermoeden dat deze stad na hevige straatgevechten door de onzen reeds bezet was. Plotseling stiet hij bij Tarnow op de voorhoede onzer ruiterij. Hij trachtte te keeren en te ontkomen, maar werd door een afdeeling Metzer dragonders ingehaald en gearresteerd. De gouverneur bood geen tegenweer en liet zich rustig in zyn auto onder geleide van een lui tenant en een korporaal der dragonders naar Duitschland brengen, 's Avonds kwam hij in Gnesen aan, waar hij op last van het plaatselijk commando werd geïnterneerd. De gevangen gouverneur heeft een rijzige gestalte en draagt een vollen witten baard. Hij droeg generaals uniform en spreekt vloeiend Duitsch. Hij wilde niemand zien Doch sprekeD, omdat hij niet in de stemming was en zijn zenuwen door de plotelinge gebeurtenis in de war waren. De chauffeur, een Pool, is voorloopig op vrije voeten ge bleven], terwijl de gouverneur en zijn adjudant streng bewaakt worden. I De gevangenneming van den Gouver neur van Warschau. Over de gevangenneming van den Engeland on de zenuw van den oorlog. De Engelsche pers is over het geheel goed te spreken over minister George's financieele voorstellen in het groot, maar naluurlyk wekt de wyze waarop de kosten gedekt zullen worden critiek. Men weet dat juist zooals in de voorstellen van onzen minister van financiën Lloyd George voorstelt de onmiddellijke kosten door een leening te dekken en tevens dadelyk over te gaan tot de verzwaring van directe en indirecte belastingen, ten einde de rente en aflossing der oorlogsleeniüg te kunnen voldoen. Daartoe wordt de inkomsten belasting verdubbeld en de accynzen op bier en tabak worden verhoogd. Tegen beide maatregelen gaan nu stemmen op, d.w.z. de accijnsverhooging van bier en tabak vindt men best, maar men vraagt waarom nu juist alleen bier en tabak uitgekozen zyn en andere artikelen worden vrijgelaten. Wel is waar wordt er ook een klein recht geheven op thee om den afschaffer ook mee te laten betalen, gelyk de minister onder het gelach van het Huis zeide maar nu zeggen sommige bladen dat er nog best andere dingen zouden te vinden zyn, waardoor men minder uitsluitend de genotmiddelen van den kleinen man zou treffen. En hetzelfde bezwaar geldt tegen de verdubbeling van de inkomsten belasting deze drukt vooral op den middenstand en den kleinen burgerman, zoodat men door haar te verdubbelen alweer die klassen der maatschappij treft, die het op 't oogenblik, nu in vele bedrijven de zaken niet al te best gaan ook in Engeland is dat het geval slecht kunnen lyden. Daartegen over wordt echter gezegd dat de fiscus de schroeven niet al te hard zal aan draaien in gevallen waarin tydelyke moeilijkheden tengevolge van den oorlog bewezen kunnen worden. Men ziet dat de financieele toestand in Engeland en by ons al heel sterk op elkander gelijken. Het Duitsche hoofdkwartier. Dc correspondent van een Ameri- kaansch blad heeft als vertegenwoor diger van de geheele Amcrikaansche pers vergunning gekregen om hel Duitsche hoofdkwartier, dat zich thans, naar hij mededeelt, bevindt in een kleine stad, „op een geweerschot afstand van Reims le bezoeken. Daar heeft de correspondent den Keizer en zijn generaals van zeer nabij kunnen gadeslaan, en hij geeft nu in een telegram, gedateerd op '20 October, en opgenomen in de Ameri- kaansche bladen, een verslag van zijn uitstapje. „De meest kwetstbaré plek vaji het geheele Duitsche rijk ligt en dit klinkt zeer paradoxaal in Frank rijk', zegt de correspondent. Het is dit kleine stadje, waar de hersenen van heel het Duitsche oor logsorganisme gedurende de laatste weken gevestigd is Het stadje had vóór den oorlog 20.000 inwoners, maar thans wordt het geheel inge nomen voor 't groote hoofdkwartier, waarvoor ieder gebouw, zelfs liet kleinste huisje, is gerequireerd. Ob servatieposten en gewapende schild wachten en geheime politie zijn overal. De Keizer woont in 'n klein huisje van roode baksteen, dat in een Londensche voorstad een huur van 50 pond sterling per jaar zou doen". I)e correspondent drukt dan verder zijn verbazing uil, dat de bondgenoo- ten niet reeds lang een afdeeling vlie geniers met bommen op het stadje hebben afgezonden. In elk geval tracht men zoo iets echter te verhin deren, door het geheim van het plaatsje met de grootste strengheid te bewaren. Niemand aan het Duit sche front, behalve dan de onmiddel lijk betrokkenen, weet waar het Duit sche hoofdkwartier is gevestigd. Hel stadje wordt met dc uiterste zorg bewaakt. Niemand mag er uit of in, die niet bij het hoofdkwartier bekend is. Twee kanonnen voor 't beschieten van vliegtuigen zijn geplaatst op een heuvel aan den overkant der rivier, op een punt tegenover de woning van den Keizer, terwijl vlak in de nabij heid een piket scherpschutters dag en nacht op wacht staan om uit te kijken naar vijandelijke vliegeniers. Wat de Keizer zelf betreft, deze heeft, naar de correspondent mede deelt, zijn snor afgeschoren. Hij draagt een oude grijsgroene uniform en op zijn gelaat ligt een uitdrukking van groolen ernst, waarop zich hel gewicht der tijden schijnt te weer spiegelen. Dc Keizer doet dagelijks, gewoon lijk in den namiddag, een rijtoer in den omtrek, maar soms wordt hem door zijn omgeving die met de grootste zorg is vervuld voor de vei ligheid van zijn persoon - veroor loofd zijn troepen in de gevechtslinie te bezoeken; dit laatste gebeurl dan meestal des nachls. Majoor .Von PI essen, de adjudant des Keizers, waakt, zegt de corres pondent, over "den oppersten krijgs heer als 'n moeder of 'n gouvernante. Hoe Ton Hindenburg zich tot den Rnssischen veldtocht voorbereidde. Men weel, dat generaal Von Hin denburg bij het begin van den oorlog niet in actieven dienst was. Hij leed aan jicht en achtte zich niet geschikt voorden dienst. Maar toen de Russen Oost-Pruisen verwoestten en men er niet in slaagde hen le verdrijven, dacht men aan hem. Hij had vroeger het opperbevel gevoerd over t Oost- Pruisisciie legerkorps en had b,ij ma noeuvres de troepen dikwijls geoefend op een verdrijving van de Russen. Eens had de Keizer bij een Keizer- manoeuvre 't vijandelijk korps tegen generaal v Hindenburg aangevoerd. De Keizer had, evenals thans werke lijk geschied is, op twee plaatsen in het Zuiden en in liet Oosten een inval in de provincie gemarkeerd en het was generaal Von Hindenburg gelukt den Keizer gevangen te nemen. Dc Keizer was niet malsch. De Keizer was van oordeel, dat de gevangen neming slechts bij een manoeuvre mogelijk was geweest. In tijd van oorlog zou het anders gegaan zijn. Generaal Von Hindenburg voelde zich daarover eenigszins gekrenkt, ge bruikte een wel wat krasse uitdruk king en nam weldra daarop zijn ont slag. Na den inval der Russen herin nerde men zich deze geschiedenis en men riep Von Hindenburg terug, wien 'l inderdaad gelukte dc Russen te verdrijven. De begrafenis van lord Roberts. Gisteren om 12 uur heeft de plech tige teraardebestelling van lord Ro berts in de St.-Paulus kerk plaats gehad. Het lijk is Dinsdag uit Frank rijk te Folkestone aangekomen. Aan hel Waterloo-station zou de kist op een affuit naar St.-Paulus gereden worden onder escorte van militairen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1