ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 9 November 1914. TWEEDE BLAD. Vergadering van den Gemeenteraad, (Zierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. Prijs per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7lste JAAR6ANU. mg. 9618 Directeun A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór 8.30 ure. van Zierikzrb, op Maandag 2 November 1914. De burgemeester, nar. D. van der Vliet, opent de vergadering met de mededeeling, dal van den lieer II. van Nouhuvs bericht is ingekomen, dat hij verhinderd is de zitting bij te wonen. Aanwezig zijn de heeren De C.ranc, Van den Bout, Koopman, Fokker, Ribbens, Timmerman, Boone en Van Os. De voorzitter maakt gewag van den droeven oorlog, die Europa teistert. Den Hemel zij dank. is ons land lot nu loc buiten den oorlog gebleven. Nederland heeft daardoor veel kun nen doen voor de Belgische vluchte lingen, die huis en haard ontvlie dend ons land zijn binnengestroomd. Toen h'eeft Nederland geloond, dal ook een klein land groot kan wezen in andere zaken. Wij hebben de Bel gen met open armen ontvangen. En bel is spreker een genoegen, hier openlijk le kunnen getuigen, dat Zierikzee in deze niet achtergebleven is. Hij wil geen namen noemen, om dat hij allicht personen zou vergeten, die zich verdienstelijk hebben ge maakt, maar dit wil hij wel zeggen, dat tal van mannen en vrouwen ge- heele dagen achtereen voor de vluch telingen in actie waren. Veel is hier gedaan door rijken en armen, en niet alleen door de burgers, maar ook door de militairen van de land- en zeemacht. Allen hebben samenge werkt tol verzachting van het lot der vluchtelingen. Hij voelt zich ge drongen dit hier openlijk te ver klaren. (Applaus). De notulen, die ter visie hadden gelegen, werden hierop goedgekeurd. Voor kennisgeving werden aange nomen: 1°. de mededeeling, dat de kas bij den gemeente-ontvanger is opgeno men. Gebleken is, dat ontvangen was f 225,36® en uilgegeven f 200 1-18,14®, zoodat in kas moest zijn 1! 25014,22, heigeen overeenkomt met de ver- loonde gelden en geldswaarden; 2°. een schrijven van mcj. C. F. Wittenberg, waarin zij den Raad haar dank betuigt voor haar benoeming tot onderwijzeres aan de openbare lagere school A; 3°. een schrijven van den heer S. P. Scliultswaarin hij verzoekt zijn adres d.d. Augustus 1911 als onge daan te beschouwen; 4°. een circulaire van liet Bureau van Advies van den Neder)andsehen Bond voor .Werkverschaffing in zake beperking of leniging van reeds be- staanden of nog le verwachten nood tengevolge van de werkeloosheid; 5". een schrijven van den secretaris van den Raad van Slate, houdende oproep om in zake hel beroep van den gemeenteraad tegen hel besluit van Gedep. Staten, betreffende liet verhaal van pensioensbijdragen van gemeenteambtenaren nadere memo rie*;, die tot staving van beweringen noodig worden geacht, vóór den 13eii dezer in te zenden. Afschrijving van den hoofdei ij ken omslag werd verleend: a. wegens vertrek uil de gemeente, aan C. G. Karskens, voor den tijd van 1 maanden, tol een bedrag van f 15,60; S. Elzinga, voor den lijd van -3 maanden, tot 'n bedrag van f 12.60: Zuster H. A. de L'eeuw, voor den tijd van 10 maanden, tot een bedrag van f 18, C. Smitt, voor den lijd van 2 maanden, tot een bedrag van f 15,60: J. Malipaard, voor den tijd van 3 maagden, tot een bedrag van 1' 1,80; P. A. van Almkerk, voor den tijd van 3 maanden, lot een bedrag van 1 1,80: A. L'. van Langeraad, voor den lijd van 9 maanden, lot een bedrag van f 1,35; b. .wegens overlijden, aan A. C. van der Vliet q. q., betreffende den nan- stag van mej. M. Cats ad f 1.39. de erfgename wed. A. II. Lemson-Gcers. ad 1 6,86®de erfgename wed. A. Rikman- Axer, ad f 2,09. De voorzitter deed hierop n paar mededeelingen naar aanleiding van dc in de vorige raadsvergadering vastgestelde gemeenlerekening over 1913. Het is namelijk aan Burgem. en Welti gebleken, dal cle lieer Til burg in 1913 alles betaald heeft, wat betaald moest worden. Het door de commissie genoemde verschil liep over 1911, en is in dit jaar verant woord Wat ds. De Roode aangaat, deze heeft slecht I' .330 betaald, terwijl bij hermeting bleek, dal hij in overleg met Burgem en Wetli. 568 Meter heeft bekomen. Deze moet dus nog f 38 bijbetalen. Spreker wil er echter op wijzen, dat dc gemeente-ontvanger volkomen heeft verantwoord wal verantwoord moest worden; waul dezen was slechts bericht, dal f 530 moest betaald worden, terwijl hem thans is medegedeeld, dal nog 1' 38 bijbetaald moet worden. De lieer Gelderman verschijnt ter vergadering. Wat de erfpachten en cijnzen be treft, hoewel ze de vorige jaren ook wel laat zijn geïnd, is hel late innen in 1913 te wijlen aan ziekte van den heer Snellen en aan één der amb tenaren ter secretarie, zoomede aan drukke werkzaamheden, waardoor Lunenberg, die met de inning belast is, veel ter secretarie aanwezig moest zijn lot het verrichten van schrijf werk. In elk geval is tot den ont vanger liet verzoek gericht voor het vervolg zorg le dragen op tijd te innen. Hij zal daaraan voldoen. Van hel vervallen der pachten van Geluk en Stoffels is den ontvanger in 1913 niet officieel kennis gegeven. Van daar dat deze posten als niet ont vangen geboekt stonden. Sprundel heeft beloofd te betalen, zoodat deze kwestie ook in orde komt. De rekening van 'l burger-weeshuis werd in handen gesteld van ?n com missie, bestaande uil de heeren Boone, Timmerman en Gelderman, en de begrooting van genoemde in stelling in handen van dc heeren Polvliet, Van Os en Ribbens. De verordening op het lager onder wijs werd gewijzigd in dien zin, dal aan de geopperde bezwaren van Ge deputeerde Staten werd tegemoet ge komen. De heer Doeleman verschijnt ter vergadering. De voorzitter brengt hierop ter tafel de gemeente-begrooting. Van de gelegenheid tot liet geven van algemeene beschouwingen werd geen gebruik gemaakt. De commissie, die in den Raad van 1 Sept. met het onderzoek der be groeting belast was, en uit dc heeren Van Nouhuys, Doeleman en Gelder- man bestaat, verklaart bij monde van haar rapporteur, den heer Doeleman, dat zij instemt met het oordeel van Burgem. en Wetli., hetwelk uil de be grooting valt op te maken, dat door de gedrukte omstandigheden zuinig heid geboden is, dat zij als zeker durft aan te nemen, dat bij de eerst volgende begrooting zal blijken, dat verscheidene uitgaven zullen moeten worden verminderd, wil de begroo ting sluitend worden gemaakt. Geraamd werden Hoofdstuk 1, nadeeligesloten van vorige jaren Hoofdstuk II, bestuur der ge meente, f 13.555,255. Hoofdst. 111, belastingen. 1' 2174,85. Bij hoofdstuk IV, al'deeling I, art. 2, jaarwedde van de agenten van po litie, kwam ter sprake een adres, ingediend door den hoofdagent N. de Vin en dc agenten D. Stoel, .1. v. Westenbruggc en P. A. van Almkerk. In dat adres wezen zij er op, dat zij in 1911 en 1912 bij liet le Utrecht gehouden examen, uitgaande van den Algemeenen Nederlandschen Politie bond, het politic-diploma hebben be haald. De door hen opgedane kennis komt ten voordeele van de ingezete nen Alle gemeenten erkennen dit. en bélponen daarom de bezitters van een pplitie-diplójnia geldelijk. Adres santen wenschen geen salarisverhoo- ging, maar een bèlooning voor de door hen gedane moeite van inspan nende studie. Zij verzoeken 'n jaar- lijksclie toelage. De voorzitter: Dc Raad heeft tiet vorig jaar óp een rekwest van gelijke strekking afwijzend beschikt. Nu zijn de agenten Op hun verzoek terugge komen. Nieuwe argumenten hebben zij niet aangevoerd, zoodal Burgem. en Welh. wederom voorstellen op hun adres afwijzend le beschikken. Conform het voorstel van Burgem. en Welh. wordt besloten. De heer Potvliet verschijnt ter vergadering. Bij afdeeling 3. kosten der straat verlichting, stelt de begroolings-com- missie voor om in art 3 van alle' uitgaven dei* gasfabriek de inschrij ving van den post bureaukosten f 2.30 le veranderen in personeele toelage aan den directeur, daar deze om schrijving beter de werkelijkheid we dergeeft en den toestand voor een opvolger te zijner tijd zuiverder stelt. Burgem. en Welh. hebben geen be zwaar om den post bureaukosten, ad f 250, in artikel 3 van de uitgaven der begroot ing voor de gasfabriek te veranderen in een personeele toe lage aan den directeur. Zij stellen den Raad voor om de verzochte wij ziging aan le brengen. De commissie voor de gasfabriek en straatverlichting kan zich met de naams verandering vereenigen bu reaukosten. ad f 250, in die van een personeele toelage aan den directeur). Zij blijft er echter op staan, dat de tegenwoordige titularis bovenge noemd bedrag blijft behouden nis administratie-onkosten, om daaruit bij afwezigheid uit welke oorzaak die ook mocht voortvloeien le be strijden alle onkosten ,voor 'I stellen van een plaatsvervanger. Dc voorzitter zegt, dat na l schrij ven van dc commissie der gasfabriek Burgem. en Welh. huil voorstel de verzochte wijziging aan le brengen intrekken. Zij zijn van oordeel, dat het beter is den toestand te laten, zooals die thans is. De heer Doeleman licht nader de bedoeling der begrootingseominissie toe. Zij deed haar voorstel met liet oog op een evcnlueeLcn opvolger. Er is bij de begrootingscohimissie geen bezwaar om tc besluiten de huidige redactie te handhaven, gelijk Burgem. en Wetli. voorstellen. De heer De Crane, na 't standpunt der gascommissie ontwikkeld te heb ben. vraagt, of onder de uitdrukking „bureaukosten" ook begrepen zijn die van évenluëele vervanging. De voorzitter: Natuurlijk. Onder bureaukosten behooren administra tiekosten en die van vervanging van den directeur. De voorzitter stelt voor, den gas- prijs op 6 cent per kub. Meter vast le stellen. Dienovereenkomstig wordt besloten. Bij art. 6 van ai'd. 5, hoofdstuk 4, reinigingsdienst, stelt de lieer Van den Bout in het licht, dat deze post in den loop oer jaren aanmerkelijk liooger is hetgeen door hem met cijfers gestaafd wordt. Hij vraagt, of dit een gevolg is van dc overbrenging van de stadsmestput. De voorzitter merkt op, dat, toen de mestput overgebracht werd, men wist, dat dit altijd iels meer zal kosten. Maar nu is toch 'l maximum bereikt. Hoofdstuk IV, politic, brandweer, straatverlichtingen gezondheids dienst, wordt geraamd op f J 1802,23. Hoofdstuk V, afd. I, art. 1. jaar wedde van den bouwmeester, f 1600. Deze post was in 1911 f 1400. De begroolings-comniissic zou de f 200 den gemeente-bouwmeester willen toekennen als belooning voor zijn vele werkzaamheden met den verbouw der scholen, echter niet als blijvende verhooging zijner jaar wedde. Burgem. en .Welh. kunnen zich niet vereenigen met de opmerking der begrootings-commissie, om de I' 200 verhooging voor den gemeente-bouw meester slechts eenmaal toe le ken nen als bclooning voor zijn vele werkzaamheden met den verbouw der scholen. De bouwmeester be loont, zich werkelijk ijverig, en zorgt, dal alles goed verloopt. Een Iraele- menl ad I' 1600 is niet le hoog. vooral" wanneer men een vergelijking treft met de traclenienten van dergelijke titularissen in andere gemeenten, of hiel die van de opzichters bij water schappen. Burgem en Wetli. blijven hun voorstel, om 1' 200 Iractements- verhooging te vcrleénen. dan ook handhaven, te meer, omdat, wanneer een gratificatie in eens werd toege kend, een bedrag van 1' 200 alsdan te laag zou zijn. De lieer Doeleman licht nader tiet gevoelen der bcgrooliiigs-rommissie in deze toe. De vorige gemeente- bouwmeester, de heer Swarlbol, heeft meermalen op een verhooging van zijn jaarwedde aangedrongen, en heelt haar niet verkregen. Daarbij komt, dat de tijdsomstandigheden miet gunstig zijn. De heer Boone zegt, dat liet voor stel van Burgem. en Wetli. hem ver rast heeft. Mij en ook zijn medelid in de commissie van fabricage hadden het niet verwacht. Toen indertijd de heer Swarlbol verhooging vroeg, is uitdrukkelijk gezegd, dal liet Iracte ment van 1 1100 in de eerste jaren niet voor verhooging vatbaar was. Het gaal hier niet om den persoon van den gemeente-bouwmeester. In den boezem toch der commissie van fabricage is met veel lof over den gemeenle-bouwmeester gesproken. Toen 'n oproeping voor gemeente- bouwmeester gedaan werd, hadden wij een keuze in overvloed. Er is toen terstond op gewezen, dal die f 1 100 in den éérsten tijd niet zou verhoogd worden. Toen is geant woord, dal, als men er iels bij kan waarnemen, men de betrekking voor genoemd bedrag wel zou kunnen ver- j vullen. Dc heer Van Dorth heeft per- soonlijk geen verhooging gevraagd. Ook is de commissie van fabricage, I voor zoover mij bekend is, over j de verhooging niet gehoord gewor- j den. Wel is er Ier loops door den burgemeester over gesproken, in liet i uiterste geval slechts zouden wij niet het voorstel der bcgroolings-commis- sie kunnen medegaan. Spreker her innert er aan, dat in 1912 de water- .schaps-amblenaren met werk over- kropt zijn geweest, maar zij hebben i geen cent meer gekregen. Nu is liet j waar, dat er dit jaar veel werk ge weest is, maar het volgend jaar *al al liet werk achter de rug wezen. Zal men dan liet traclemcnl van den gemeente-bouwmeester gaan verla gen. Er is dus voor verhooging geen reden, ook al met het oog op de tijdsomstandigheden. Juist om die tijdsomstandigheden heeft de Minis ter onderscheidene traclementsver- Jioogingen van mensclien, die er op gerekend hadden; van de begrooting afgevoerd. Waar wij i' 1000 hoofdc- lijken omslag meer moeten opbren gen, mag van tractenienlsvcrhooging géén sprake wezen, llij geeft Burgem. en Welti, in overweging hun voorstel in le trekken. Wanneer zij daartoe niet kunnen besluiten, dan zal spre ker zelf een voorstel in dien zin indienen. De heer De Crane Het Iractement van f 1100 is voor een gemeente- bouwmeester niet hoog. De lieer Van Dorth doet in alle opzichten zijn best. De raadsleden kunnen evenwel moei lijk beoordeelen de hoegrootheid der verdiensten van den gemeente-bouw meester en van den gemeente-opzich ter. De gemeen te-bouwmeester maakt bestekken en heeft daardoor meer dere verdiensten. Mij verdient'er dus wat bij, waardoor hel Iractement van f 1400 voldoende is. De gemeente- opzichter heeft een salaris van 1' 800. Meermalen is hem echter medege deeld, dal dc opzichter veel werk heeft buiten zijn betrekking om. Spreker nu vreest, dat als er zooveel particulier werk in de gemeente is voor den bouwmeester en den op zichter, hel werk van de gemeente er onder tijden zal. Met liet oog hierop spreekt hij den wcnseli uit, dat nauw keurig wordt toegezien, dal "t werk der gemeente geen schade lijdt. Hoofdzaak moet zijn en blijven het werk der gemeente, bijzaak liet par ticuliere werk. De voorzitter: De gemeente-bouw meester mag particulier werk ver richten, maar hij heeft niet veel. Ook de gemeente-opzichter mag particu lier werk doen. maar onder toezicht van Burgem en Welh. en van de commissie van fabricage. Wal .de hoofdzaak aangaat, de ge meente-bouwmeester is hier benoemd op een Iractement van 1' 1 100. Ilij heeft daarop gesolliciteerd. Maar hij heeft inhet ai'geloopcn jaar veel Ie verrichten gehad: den renigings- dienst, de luivendijken en de verbou wing van School C. Als ambtenaar is liij goed op zijn plaats. Wij zijn allen over hem tevreden. Indien wij hem in eens zouden geven, wat bij zulke werken pleegt gegeven te wor den. dan zou hij 400 a I' 500 krij gen voor hetgeen hij gedaan heeft. Spreker is er voor het Iractement lot 1600 te verhoogen. Laat ons daarbij bedenken, dat hij geen pensi oen heeft. Burgem. en Wetli. kunnen met hel voorstel der bcgraolings- commissie, om f 200 voor één jaar te geven, en ook mét liet voorstel van den lieer Boone, die niets vit geven, niet medegaan. Een verge lijking met zijn voorganger gaat niet op, want die had nog een groot pensioen. De heer Van Dorth, die vol ijver en werkkracht is, heeft een verhooging met I' 200 wel verdiend. Dc heer Koopman zegt, dal meer malen 'n tractemenlsverhooging van den lieer Swarlbol in de commissie van fabricage besproken is gewor den, maar dat men van meening was, dal de lieer Swarlbol, alhoewel een bekwaam man, niet de geschikte man voor de gemeente was. De man is genie-officier geweest. Hij kon voor een verhooging niet in aanmerking komen, omdat hij de niet zoo noodigé zuinigheid wist le betrachten. Aan den lieer Koole is indertijd 'n toelage toe gekend. Met genoegen heeft spreker gehoord, dal de commissie van fabri cage tevreden is over den heer Van Dorth. Het is dan ook een feit, dal onze gemeente-bouwmeester op de zuinigste manier voor de gemeente tracht werkzaam te wezen. Hij heeft niet zooveel bijwerk, omdat hij pal op zijn stuk slaat. De heer Fokker kan zich in het algemeen vereenigeii met hetgeen door den heer Boone is opgemerkt, daar de tijdsomstandigheden voor een verhooging niet gunstig zijn. Het is waar, dat de Landsregeering alle verhoogingen heeft teruggenomen maar deze betroffen traclenienten, die reeds in dc laatste jaren verhoogd waren.- Wat de bijverdienste voor t particuliere werk betreft, spreker merkt op, dat de opzichters bij den rijks-en provincialen waterstaat en hij de polderbesturen ook bijverdienste mogen hebben, waarmede 'echter bij liet bepalen van hun traclcmcnt geen rekening gehouden wordt. Burgem. en Welh. hebben gemeend, dat f 1 109 te weinig was. Nu kan men hem met het oog op de bouw van School C, die I' 49.000 kost, 1 dat is f 100, in eens geven. Beter achtte hij tiet evenwel zijn Iractement met f 200 le verhoogen en op 1' 1600 te brengen. De heer Ribbens, die door t ge sprokene van Burgem. en Wetli. 'n ander inzicht in de zaak verkregen heeft, vraagt, of, met liet oog op de tijdsomstandigheden hel niet raad zaam is slechts een lijdelijke lege- nioetkomiiig van 1' 200 le geven. De heer Doeleman weet wel, dat mei een toelage van f 200 hel meer dere werk, hetwelk de lieer Van Dorth verricht heeft, niet betaald is. Maai de tijdsomstandigheden zijn nu niet gunstig. Zijn die het volgend jaar beter, dan kan men er nog toe over-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1