ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 4 November 1914. BEKENDMAKING. GASPRIJS. Oorlogsoverzicht. De Oorlog. i NIEPWSTIJDIN&EN. (Z ierikzeesche C o u r a r» t ABONNEMENT. Prys per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 7lste JAARGANG, No. 9616 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regelsf 0,30. Elke regel meerr - 0,10. Reclames per regel- 0,15. By contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór 2.30 ure. De COMMISSARIS.VAN POLITIE te Zierikzee geeft den vluchtingen te dezer stede in ern stige overweging, willen zy by terug keer naar hun land geen moeilijkheden ondervinden, zich zoo spoedig mogelijk aan zyn bureau aan te melden. De BURGEMEESTER van Zieiukzbe brengt ter kennis van de belanghebben den, «lat do Duitsche overheid aan het Nederlandsche Gezantschap te Brussel' heeft medegedeeld, dat bei in hare be doeling ligt de uil ge woken Belgen te doen terugkomen, opdat wederom nor male toestanden in het bezette België zullen heerachen. DaArbij is door die Overheid de vol gende kennisgeving gedaan Onder de Belgische vluchte lingen in Nederland is het ge rucht verbreid, dat, wanneer zij eenmaal in België zijn terugge keerd, de Duitsche autoriteiten hun den terugkeer naar Nederland om familie af te halen zouden verbieden. De Gouverneur-Generaal wenscht dat tegen dit valsche gerucht, dat aan het herstel van regel matige toestanden in de grens streken in den weg staat, worde opgetreden en dat de vluchte lingen zullen weten, dat het hun geoorloofd is hunne familie te gaan terughalen. Zierikzee, don 4 November 1914 Do Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zikrikzee maken bekend, dat, krachtens raads besluit van 2 November j.l., de prijs van het gas, uil de gasfabriek der gemeente aan particulieren te leveren, voor het jaar 1915 is vastgesteld op zes cent per kubieken Meter. Ziekikzee, 3 November 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Sedert vorige week is in den oor logstoestand geen noemenswaardige verandering gekomen. De DuitsclicrS doen al 4 mogelijke om naar Nicuw- poorl en Calais door te breken, maar zijn daarin, hoofdzakelijk tengevolge van de inundaties, niet geslaagd. Zij versterken zich nu in de door hen ingenomene stellingen. Steeds komen echter nieuwe troepen van hen aan gerukt. om aan hel gevecht deel Ie nemen. Ook wordt zwaar belege ringsgeschut door hen aangevoerd, teneinde de Engelsche en I'ranschc oorlogsschepen onder vuur te nemen, die nn met hun verdragende kanon nen liet kustgebied bestrijken, en Ostende, de beroemde Belgische bad plaats. die de Duitschers bezet hou den, bombardeeren. Ook in het Oosten is in den toe stand tusschcn de strijdende partijen geen merkbare wijziging gekomen. Het schijnt, dat hel Duitsche eu Oos- tcnrijksc'he leger, na den gedwongen terugtocht, achter een nieuwe sterke verdedigingslinie den vijand afwach ten. Niet van beteekenis is evenwel het feit, dal Turkije zich aan de zijde van Oostenrijk en Duitschiand ge schaard heeft. Hoe kwam het daar toe.' De leidende Turkschc staats lieden begrepen, dat, als uil dezen Europeesdien oorlog de l riple En- lente zegevierend te voorschijn treedt, Turkije, al bleef hel ook gedurende den geheelen oorlog streng neutraal, loch hét loodje zal moeten leggen. .Want Rusland wil den Turk uit Europa verdrijven, teneinde zelf in het bezit van Constantinopei te ko men. Deze weet uit de geschiedenis, inzonderheid uit die van de laatste jaren, dat Rusland zijn erfvijand is. De Balkaiislaten zouden, als Rusland niet achter heil had gestaan, nooit den strijd met Turkije begonnen zijn. Rusland is op het geheele Balkan schiereiland de stille stokebrand ge weest. Hoe meer toch Turkije ver zwakt werd, des te beter zou dit voor Rusland zijn. dal behalve op Con stantinopei ook zijn blikken begee- rig op Klein-Azië gericht houdt. En Engeland zou zich thans legen een eventuëelc occupatie van Constanti nopei niet verzetten, al ware het alleen uit pure dankbaarheid Jegens den Russischen kolossus, die Duilseh- land's politieke macht vernietigen wilde. Schreef niet onlangs n toon gevend Russisch dagblad, dat Coils-1 tanlinopel en de Dardaiiellen aan Rusland hehooren. Door deze over wegingen werden vermoedelijk de Turkschc staatslieden geleid. Door actief deel te nemen aan den oorlog zouden zij, indien de Triple Entente dien won, niets meer verliezen, dan zij zouden verliezen hij inachtneming van een neutrale houding. Verliest evenwel de Triple-Entènte den strijd, wint Duitschiand dien, dan kunnen zij, indien zij zich aan de zijde van den Twecbond scharen, allicht óf '11 deel van liet doorben 1*11 den Balkan oorlog verloren grondgebied terug krijgen, óf anderszins behoorlijk schadeloos gesteld worden. Een gcreedc aanleiding tegen Rus land de vijandelijkheden le openen, vond Turkije in het feit, dat Russi sche mijnschepen bezig waren door 'l leggen van mijnen den ingang van den Bosporus te versperren. Turk schc oorlogsschepen wisten dit tc verhinderen. I)e mijnschepen en een Russisch oorlogsschip werden door deze in den groncl geboord. Ook Engeland, aldus meenden de Turkschc Ministers, behoefde door hen niet ontzien le worden. Hel hield immers Egypte wederrechtelijk be zet, gedroeg zich daar als heer en meester, betrok dit land in den oor log, waartoe het geen recht had, omdat de Sultan van Turkije de Suzerein van Egypte is en de Khedive de regeerende vorst. Welke zullen de gevolgen wezen van Turkije's, deelneming aan den strijd'? In de allereerste plaats, dat het niet alleen tegenover Rusland en Engeland komt tc staan, maar ook tegenover Frankrijk, Servië en Montenegro, 0111 le zwijgen van Japan, dat immers aan de krijgsverrichtingen in Europa geen deel neemt. In de tweede plaats zal Rusland een deel van zijn legermacht tegen over Turkije moeten gebruiken, het geen in elk geval een militair voor deel voor den Tweebond is. De hoe grootheid van dit voordeel is afhan kelijk van hetgeen Hel Turkschc leger praesteeren zal. Blijkt hel. dat dit leger uit geharde, geoefende krijgers bestaat, dan zal Rusland zijn handen vol hebben. Vraag is, welke houding zullen de Maliomedancn, die in sommige stre ken van Rusland een talrijk element der bevolking vormen, in Egypte liet hoofdbestanddeel uitmaken, en in Britscb-Indië zeventig millioen zielen tellen. Zullen zij, wat men in Turkije hoopt, de vaan des opstands ont plooien'? De tijd zal het leeren. De Duitschers in België. SLUIS, 2 Nov. {Tel.) Al spreken de Duitsche communicjué's in ,'agc termen van vorderingen in de om streken van Yperen, toch kan ik 11 verzekeren, dat de strijdlijn nage noeg dezelfde is. Rousselaere is in handen der Duitschers, maar hun geschut staal in de nabijheid der stad op het gehucht De Ruiter, le Hoog lede en Gils, twee dorpen, ieder on geveer 5 K.M. ten Noorden der stad. De verbondenen liggen le Maarslade en Passchendole. Tot in de omgeving der stad wordt cr met de geweren gestreden. Hel schijnt alsof de verbondenen tot nu toe geen ernstige pogingen willen doen, 0111 Rousselaere te ne men. Ze blijven achter hun geweldige sterke verschansing. Er komen voortdurend veel ge kwetsten van hel vechtterrein. Rous selaere ziel er gehavend uil, zooals we reeds gemeld hebben. Ook in de Protcstanlsche kerk, een nel gebouw in de Keizerstraat, liggen 1111 Duit schers. De predikant, de heer De Bruin, een Nederlander, was ziek en heeft pas eenige dagen na het bom bardement de stad verlaten, toen het meerendecl zijner*gemeenteleden heen waren. Deze brengen hulde aan zijn trouwe plichtsbetrachting. Ook in dc streek van de Yser werd lieden gestreden. Het kanongebulder was niet van de lucht. Het klonk van meer nabij dan in den laatslen lijd. Hoc dc stand der legers daar is, kan ik nog niel melden. SJreng toch, wa ren lieden de militaire maatregelen der Duilschers. Het was eenvoudig verboden België le verlaten langs deze zijde. Patrouilles aan de grens hielden lien, die naar Nederland wilden gaan, tegen. De tram Knocke- ?Sluis reed niet. Nederlanders moch ten slechts over de grens, na een strenge visitatie van hun pas. Ook in de streek zelf eischte men pas poorten. Aan de kust wordt streng gewaakt. Hedennamiddag 2 uur verscheen een vaartuig en de Duitschers lagen da delijk gereed in de duinen, om zijn bewegingen na tc gaan. Het schip verdween echter weer. Aan de be woners werd streng verboden bij den dijk of de verdedigingswerken in de duinen te komen. Dc particuliere telefonen werden onschadelijk ge maakt. '11 Belangrijke troepenmacht ligt achter de kust. Al deze maat regelen werken natuurlijk onrustig op de bevolking. De Duitsche mili tairen zwijgen tegenover de burgers als een graf. Ze cischen in de bad plaats allerlei artikelen op, wijn en sigaren niet tc vergeten. AARDENBURG, 3 Nov. Reeds 13 dagen wordt er nabij West Rosebeke, 10 K.M. van Rousselaere, hardaekkig gestreden. Nacht en dag dondert het geschut en groot is het aantal gewonden der Duitschers. Alleen in het bisschop pelijk college te Rousselaere, dat met vele andere gebouwen tot lazaret is ingericht, zyn in 8 dagen 5000 gewonden binnengebracht. In de stad ontmoet men telkens wagens met doodkisten voor de in de lazaretten overledenen. Dagelyks kruisen Duitsche, Fransche en Engelsche vliegtuigen boven de stad; de Duitsche vliegers ontwikkelen wanneer op hen geschoten wordt, door een of ander middel, enorme rookwolken, waardoor het toestel zelf geheel aan den blik onttrokken wordt. Rousselaere heeft door een bombarde ment van de Duitschers zwaar geleden. Do sluiting ran de Noordzee. LONDEN, 3 Nov. De sluiting van de Noordzee, welke vooinamelyk den Neder- landschen overzeeschen handel zaltreffeD, wordt geacht een maatregel te zijn, waar toe de Engelsche admiraliteit Jeitelyk gedreven werd door den vyand, die op willekeurige wyze mynen legde. Het scheen onmogelyk, dit op andere wyze te stuiten. Het gevaa- blykt nog uit wat gisteren verteld werd, n.I. dat de „Sindoro", van den Hoek naar de Theems overstekende, negen drijvende mynen voorby was gekomen, waarvan de her komst by de Engelsche regeering onbe kend was. Drie zouden Maandag doorgaan naar Rotterdam om weer naar hun land scheep te gaan, de vierde wil trachten in ons land werk te vinden; hy vindt, dat hij nu genoeg gewaagd heeft en voor zyn gezin moet blyven leven. Do horoTcriog van Dlxmulden. Een van de mooiste wapenfeiten van de vorige week zoo seint een cor respondent van de Daily Mail was de herovering van Dixmuiden op de Duitschers door het 12e Belgische reg. infanterie. Na deze overwinning marcheerde het regiment Veurue met de muziek voorop binnen. De kolonel van het regiment bood het vaandel aan koning Albert aan, die '1 daarop zelf met de Leopolds orde versierde. Daltschlands vtyanden. De ook hier to lande door zijn voor- drachten over wetenschappelijke vraag stukken bekende Duitsche professor j Warner Sombert hoeft een artikel ge- j schreven in het Berliner Tageblatl over do vijanden van Duitschiand. Hij zegt daarin o. a. Tegenover de Franschen voelen we j wel allerminst tegenzin, laat staan dau j haat. In waarheid hebben wij absoluut niets tegen de Franschen, alleen zij hebben veel tegen ons. Wy eeren en achten hen als ridderlijke vijanden. Ja, ten aanzien van de heldhaftige Franschen j gevoelen wij als het ware iets als het medelyden dat men voor een ernstig aangeschoten edel wild gevoelt. Ook zelfs tegen Rusland heerscht in ons volk geen eigenlijke haat. Met de Eugelachen is het iets geheel anders. Wij voelen Engeland als vijand; wij voeren den oorlog tegen Engeland, en wij zullen den oorlog niet als afgeloopen beschou wen, zoolang niet Engeland verpletterd en deemoedig in het stof ligt. De houding van Bulgarije. De correspondent van de Times te Sofia verneemt, dat Bulgarye in geen geval tegen de mogendheden van de Drievoudige Entente de wapenen zal opnemen. Oorlogstoeberelriselen In Griekenland. KEULEN, 3 Nov. Men meldt uit Sofia aan de K'óln. Ztg.: Aangaande de oorlogstoebereidselen van Griekenland verneemt men, dat het grootste gedeelte van 't Grieksche leger tusschen Saloniki en Kawalo samen getrokken wordt en te Kawala zwaar geschut opgesteld is. Men moet er rekening mede houden, dat Griekenland tegen Turkye wordt opgezet om de Engelsche kastanjes uit het Turksche vuur te halen. Grieken land zou dan troepen moeten landen in de Golf van Sares en in Klein-Azië, om de Dardanellen van de landzyde te veroveren. Do Belgische vlag te Baarle-NassAu. Zij heeft er lang gewaaid, die Bel gische vlag, op het grensstation der Staatsspoorwegen te Baarle-Naseau. Boven op <le kap van dat station stond links de Belgische, rechts de Hollandsche driekleur. Dat was een ongewoon ge zicht en zal wel nergens anders iu dezen tijd vertoond ziju. Maar de grens loopt precies door dat stationis daar zelfs in het gebouw aau- gegeven door ecu tegeltjeslyu met de worden BelgiëNederland. Langen tijd stonden ook aan de Belgische zijde op het station de Belgische karabiuiers. Ze waren reeds in September wat prikkel baar. Woensdag j.l. zjju er Duilschers op dat gedeelte van het station geweest, 's Middags to drie uur kwam de bezet ting, bestaande uit eeu officier en veertig man. Zij zijn ingekwartierd bij de Bel gische burgers op het Belgische gebied en iu het Belgische gedeelte van het lange, ruime station. Donderdag d.a.v. zijn ze weer vertrokken naar Antwerpen. Ook te Turnhout wareu op het station Duitsche soldateD, eon 250-tal, maar die zijn j.l. Donderdag vertrokken, behalve een paar officieren. De Duische vlag waait daar op het station. Treinen van Baarle-Nasaau naar Turnhout vice-versa loopeu niet meer en de Belgische vlag op het station Baarle-Nassau is tieu dagen geleden ingehaald. Maar in Baarle-Hertog, dat een Bel gische enclave in Nederland is en een Belgischen burgemeester heeft, zal er nog wel een bewaard worden. Eu daar komen geen Duitsche soldaten, want dat stuk België ligt in Nederland. Ontsnapt. De Zutph. Cl. meldt, dat Zondag aldaar diie Fransche soldaten en een onder-officier waren aangekomen', d:e ontsnapt waren uit het Duitsche inter- neeriugskamp voor krygsgevar\genon te Wesel. Van hot Oostelijk oorlogstorroln. De correspondent van de Times te St.-Petersburg meldt d.d. 1 November 't volgende Verscheidene divisies, ge steund door een aantal zware kanonnen, begonnen Dinsdag j.l. een vastberaden aanval op Bakalarzewo. Naast linie- eu reserveregimenten waren er troepen van de garnizoenen van Koningsbergen en Posen.' Het eene Duitsche gelid na het andere naderde de Russische loopgraven en smolt spoedig weg onder het Russi sche machinegeweervuur. De vyand vocht door achter de stapels van zjjn eigen dooden, die in onderscheidene ryen voor de Russische posities lagen. Het bombardement to Odessa. Te Boekarest is, volgens de Messagero, ut Konstantinopel beiicht gekomen, dat j de schepen, die Odessa hebben gebom- bardeerd, de „Goeben", de „Breslau" 1 en de „Hamidieh" zyn. Oostenrtyksclie forton. Een telegram uit Cettinje meldt, dat de Oostenryksche forten te Veimaz en Mrkov by Cattaro door de kanonnen op den berg Lowtsjen vernield zyn. Do Ghoerka's. Het Parysche blad La Pr esse be schrijft oen episode, waarin de Ghoerka's uit Eogelsch-Indië iu de gevechten aan de Yser een rol hebben gespeeld als volgt: „Ten noorden van de Belgische linie, niet ver van de kust, hadden de Duitschers onlangs verscheidene batte rijen zware artillerie opgesteld. Alle pogingen van de artillerie van de bond- genooten tegen die kanonnon waren vruchteloos geweest. Men kon don schootsafstand niet vinden en de Duitsche kanonnen brachten den bondgenooten zware verliezen toe. Luchtverkenners vonden eindelijk de plaats waar de munitie voor die kanonnen was opgeslagen; zij lag ruim 15 K.M. achter de Duitsche schansen, 's Nachts scheepte een afdeeling Ghoerka's zich op twee kanon neerbooten in en met gedoofde lichten voeren die in alle stilte den mond van do Yser op. Na een langen en stillen marsch kwamen de Ghoerka's tot op 900 M. van het kamp waar het munitiekonvooi stond. Hier stonden zes Duitsche schildwachten op post. De officier, die over de inlandsche troepen bevel voerde, gaf hun last, in oen klein boschjo weg te schuilen. Het lieele bataljon legde zich heel stil neer en spande ziju oogen iu, om de duisternis te doorboren. Langzaam, stil, kropen zes gestalten, die zich nauwelijks tegen den grond afteekeuden, uit bet boschje den weg op. Iu hun mond hadden zy het lange mes, dat by handgemeen liet geliefkoosde wapen van de Ghoerka's is. Een half uur verstreek. Een diep basgeluid, als het gekwaak van een kikvorsch, werd vernomeD, en in een seconde waren de schaduwbeelden van de zes schildwachten op den weg ver dwenen. Geen geluid, geen kreet werd gehoord. Het was of de herfstwind de bladeren langs den grond deed ritselen. Nu sprougen de andere Ghoerka's op en hervatten hun marsch naar de opslag plaats vau de munitie. Om óéa uur in den ochtend ontwaarde do generale staf, die iu de richting van de Duitsche linie met spanning uitkeek, een feilen licht tl its aan den horizon. Eenige seconden later hoorde men een zware ontploffing, gevolgd door tallooze andere, toen de kisten met granaten en granaat kartetsen uit elkaar sprongen. Vervol gens bereikte de kleine troep de kanonueerbooten weer behouden 011 wel eu den volgenden dag waren de Duitsche batterijen naar achteren gebracht. OOSTENRIJK. De moordenaars van Serajewo. WEEN EN, 2 Nov. Bij Trebizonde, aan do Russisch-Turkschc grens, be gonnen do gevechten tusschen Rus sische en Turksche troepen. De onmiddellijke aanleiding van den tegenwoordigon vcrnieligings- Strijd der Europccsche volken, is de moord geweest op een Oosten rijk- schen aartshertog, vriend van den Duitschen keizer. Bij hel binnen komen le Serajewo, werd de aarts hertog* 28 Juni 1.1. eerst met een dynamietbom begroet, doch deze

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1