Vergadering van den Gemeenteraad, genoot de wijst* weerup de treinenloop iu Duitschlaud geregeld is. Maandag en Dinsdag trokken de lichtingen Tan 91 en 92 naar het froDt, de nog oudere sjjn wel onder de wapenen, maar nog niet naar het lront. Men schrijft ons uit deze ge meente: Zondagavond, te ongeveer 9 uur, ontstond in de omgeving van de Markt een groote opschudding, door dat plotseling een bizonder hevige knal werd gehoord. Het bleek, dat de elccfrischc tramdie op dat oogenhlik van Ylissingen aankomt, op de Markt gereden was op een ontplofbaar voorwerpdat op de rails lag, want bij de knal werd een vrij hoog opslaande vlam waarge nomen door de surveilleerendc poli- tie-beambten, terwijl op de plaats, waar bet voorwerp gelegen moei hebben een zware kruitdamp hing. Het is bijna niet aan te nemen, dat het een gewone patroon voor een geweer was, zoonis thans zoovelen hier tri' hun' bezit hebben. Wat het wel is geweest zal wellicht een nader onderzoek kunnen uitmaken. Thans kon alleen geconstateerd worden, dat de aarde van lusschen de steencn was weggeslagen, en dat van de klinkers ter plaatse stukjes afwaren. De hevig geschrokken passagiers waren in een minimum van tijd uit de tram, die onmiddellijk stopte Door de geheele stad en zeker ook daar buiten is de slag gehoord en van een grooten afstand kwamen de menschen aanloopen. In dezen lijit van bommen en allerlei andere ake lige dingen zijn baldadigheden zeker nog minder op zijn plaats dan ooit anders en het is te hopen, dat de dader gevonden en ter dege gestraft wordt. 'Alhier is een 56-jarige Belgische vluchteling op den Noordweg door teen beroerte getroffen en direct over leden. Alhier neemt de laatste dagen het aantal vluchtelingen niet meer in die mate af als in het begin der vorige week, terwijl toen per dag ongeveer 500 personen gratis naar Esschen werden vervoerd, bedroeg dit Zondag slechts ongeveer 50. De geruchten over het in dienst roepen van mannen van 18 tot 80 jaar en de loop der krijgsbedrijven in West- VIaantieren hebben hier zeker in vloed op. .Voor heden zijn 175 bil jetten uitgereikt. ONDERWIJS. DINTELOORD, 30 Oct. Benoemd als onderwijzers voor het herhalings- onderwijs de heeren P. A. van Aalst, JL'. A. Laven en J. L. .Vogelaar, resp. onderwijzers aan de te openbare school en hoofd der 2e openb. school. RENESSE lil de Zaterdag gehou den vergadering van de onderwijzers der afd. Westelijk-Schouwen van 't u,,N. O. G." is o. m. besloten, in verband met de aanvrage om 1 »/o van het tractement maandelijks te storten voor de wcrkloozen, een gift van f 25 op te zenden aan het Kon. Steun comité. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. NOORDGOUWE. De begrooting van de inkomsten en uitgaven is voor het dienstjaar 1915 vastgesteld op een be drag van f 3103,496 De door den Kerkeraad voorloopig opgemaakte lijst van stemgerechtigden bevat 93 namen. RECHTZAKEN. De Tergiftlglog aan den Koninginneweg te Amsterdam. (Tweede dag). Vrydag zette de 5de kamer der rechtbank de behandeling voort van de zaak-Wynoogst. De belangstelling was, zoo mogelijk, nog grooter dan den eersten dag. Om halfelf wordt beklaagde binnen geleid; hy groet de rechtbank met een buiging. Beklaagde maakt een veel kalmer indruk dan op den eersten zittingsdag. Voortgegaan wordt met het getuigen verhoor, dat aanvangt met het verhoor van een kennis der familie Wijnoogst, mevr. Jacof, die op Donderdag 13 Nov., kort na het gebeurde met de karaf, op de slaapkamer van mevr. en mcj. Wijn oogst, een bezoek was komen brengen. Er werd over het gebeurde gesproken en mej. Wijnoogst liet zien, dat het voorste gedeelte van haar tong wat rood was. Daar mevr. Wijnoogst zeide by het ruiken aan de karaf een onaan gename gewaarwording te hebben onder vonden, heeft get. zich maar liever niet aan die proef onderworpen, toen het iiaar gevraagd werd. Een vriend van den jongsten broer Wijnoogst was hem Dinsdagavond komen bezoeken, maar had niet veel bizonders gemerkt. Zyn vriend zag nog bleeker dan gewoonlijk en misschien een beetje opgezet. Get. was later by het onderzoek van den dokter en heeft een recept naar de apotheek aan de overzij gebracht. Dr. H. W. Salomonson wordt daarna gehoord als deskundige k décharge en na dezen Oscar Manus, koopman. Deze get. vertelt, dat hy op een Augustu8avond in 1913, omstreeks 10 uur, met den heer Dirk Wijnoogst en andere heeren, in het Gouden Hoofd", op het Rembrandtplein heeft gezeten. Het electrisch licht op het plein was op. Plotseling kwam van de zyde van het plantsoeD, op een afstand van ongeveer 15 M. in wandelpas de tramrails over stekende, aanloopenHerman Wijn oogst (bekl.). Get. kende hem heel goed. Dirk Wjjnoogst werd bleek van schrik. Pres.: „Bleek van schrik? Als men een familielid uit het buitenland ziet, is men toch bly". Get.: „Als men plotseling iemand ziet, dien men in 't buitenland waant Hy werd bleekmisschien van vreugde". Getuige vertelt vefder, dat Herman Wijnoogst naderde, intusschen werd er aan het tafeltje over gesproken. Toen de naderénde man het café binnenging dacht getuige nog steeds Dirk Wijnoogst te zier, pas toen hy binnenkwam bemerkten get. en zyn tafelgenooten, dat zy zich hadden laten misleiden door een sterke gelijkenis. Get. beeft dezen dubbelganger niet in de stad weergezien. De inspecteur van politie P. A. Krater vertelt hoe hy eenige proeven heeft genomen met het open- en dichtdoen van de buitendeur van het perceel Koninginneweg 190. Get.'s conclusie is, dat men het huis kan binnenkomen zonder dat iemand het hoort. Verder heeft deze getuige een onder zoek ingesteld in 92 nachtcafé's en pensions in Amsterdam, of iemand, die op bekl. lykt, daar ook den nacht heeft doorgebracht van 10 op 11 November. Het resultaat van dit onderzoek it negatief geweest. Ten slotte heeft get. een onderzoek ingesteld naar de spoorkaartjes Weenen en Leipzig—Amsterdam van H. IJ. S. M. en S. S., welke op den lOen November zyn ingenomen. Ook dit onderzoek heeft geen resultaat gehad. Get. Schut wordt nog even terug geroepen om de Rechtbauk in te lichten omtrent de mogelijkheid 's avonds van den Koninginneweg af, aan lichtver schijnselen of zoo, te zien of de familie Wijnoogst thuis is. Get. heeft wel eens licht gezien, maar kan daarvan met zekerheid de bron niet aangeven. Dr. L. Th. Reicher, doctor in de scheikunde botanicus by den gemeente lijken gezondheidsdienst te Arasterdam, heeft de flesch met melk onderzocht, waarvan de kat van de familie Wijnoogst en de jongste zoon na gebruik onwel zyn geworden. Rapport van den schei kundige Berntrop. De heer Berntrop rapporteert o.a. het volgende resultaat van zyn onderzoek „Ik heb met een diamant van buiten op de flesch aangegeven tot hoever dezelve gevuld was, toen ik ze overnam, nl. naar rayne schatting met ongeveer 600 kub. c.M. Uit myn onderzoek met melk uit deze flesch is mij gebleken, dat inderdaad daarin blauwzuurverbindingen aanwezig waren, waarvan ik de reacties aan dr. Reicher had vertoond". Rapporteurs hebben niet kunnen aan- toonen, aldus concludeeren zy, dat het beslag op het hun ten onderzoek gegeven lepeltje aanwezig, cyaanzilver is. In verband met de medegedeelde overwegingen raeenen zy echter hierbij te moeten opmerkeD, dat niettegenstaande dit negatieve resultaat de mogelijkheid niet uitgesloten moet worden geacht, dat het bedoelde beslag uit genoemde verbinding bestaat. De treinenloop Weenen Amsterdam. De commies van de H. IJ. S. M., J. L. J. Marin, en de agent van de S. S., aan het Centraal-Station, J. van der Wyngaarden, doen mededeelingen omtrent de treinen, waarmede bekl. eventueel Maandag en Donderdag van Weenen te Arasterdam zou zyn kunnen gearriveerd en weer vertrokken. Voornamelijk gaat het hierover of treinen uit Weenen en Leipzig, die hier 's avonds arriveeren, op Maandagavond 10 November 1913, wel op tyd z|jn aangekomen. Dit in verband met de ontraoetiög, die de eergisteren gehoorde get. Ubink zegt gehad te hebben met bekl. Maandagavond 10 November tusschen 8.30 en 9 uur op de HeereDgracht tegenover de Spiegelstraat. De inspecteur van politie Harrebomée deelt mee dat o. a. de trein van 8 35 op t|jd is geweest dien avond. Daar omtrent den trein van 9.30 onzekerheid bestaat, zal dit nog worden geïnformeerd door get. Marin. Rechter Teltinjj: „Komen treinen nooit te vroeg (Gelach). Hierop volgt het deskundigen-debat, waarna gepauaeerd werd. Te 2 uur wordt de zitting heropend. Getuige Maris heeft inmiddels een onderzoek ingesteld en verklaart thans, dat trein 8 30 W.P. uit de richting Weenen dien bewusteu avond op tyd is aangekomen. Getuige Harrebomee, inspecteur van politie, houdt, desgevraagd, vol, dat bekl. hem op 15 December 1913 te Weenen de verzekering had gegeven niet te hebben geweten, dat de politie verdenking tegen hem had. Bekl. antwoordt hierop, dat hy wel wist, dat de politie hem zocht. Dit had hy tusschen de regels van het schryven z|jns broeders door gelezen. Van verdenking tegen hem had bekl. niet het geringste ver moeden. „Geen haar van m|jn hoofd dacht er aanJ'. Evenmin heeft hy be weerd, dat hy een vermogen van 28.000 mark bezat. Hy heeft alleen gezegd, dat hy vermogen bezeten heeft. Mr. Luyken Gla^horst: Wat was uwe bedoeling met het koopen van de cyaankali? Beklaagdeb|j den rechter-commissaris heb ik opgegeven geen bedoeling te hebben gehad met het koopen van de cyaankali. Had de rechter-commissaris zyn vraag anders gesteld, dan zou ik gezegd hebben, dat ik de cyaankali in elk geval kocht, om, wanneer het my slecht zou gaan, mij van het leven te berooven. Mr. Luyken Glashorst: De rechter commissaris heefc u eenvoudig gevraagd, welke bedoeling u had met het koopen van de cyaankalv. Getuige Harrebomee deelt nog mede, dat een zekere mevrouw Petschmann, die aanvankelijk verklaard had, bekl. Diusdag te hebben zien komen van het Hauptbahnhol, te Leipzig, later heeft toegegeven, dat beklaagde dichter was by het hotel FiirstenkofT, zoodat ten opzichte van het komen van bekl. van het station geen conclusies waren te trekken. Het debat tusschen de deskundigen vangt nu weder aan. Dr. H. W. Salomonson houdt een betoog, waarvan de strekking is, dat de deskundigen Van ltallie en Van Ledden Hulsebos een onjuistheid begaan, wanneer zy spreken van een minimum hoeveelheid van 30 gram cyaankali. Na een langdurige discussie tusschen de deskundigen, persisteeren z|j bij hun meening. Hel requisitoir. Thans neemt mr. Luyken Glas horst het woont lot het houden van zijn requisitoir. Hij wijst er op, dal hel hier twee, zeer ernstige pogingen lot moord geldt. Hij brengt 'n woord van hulde aan den inspecteur van politic, Harrchomec, voor het on derzoek, door hem gehouden, en tevens aan de buitenlandsche politie autoriteiten voor hun naspeuringen. Komende tot de bewijsvoering, wijst spreker er op, dat bekl. 't vergil' heeft gekocht, dat later in de melk is aangetroffen, en dat hij zich zeer veel moeite en leugenachtige voor- gevens heeft getroost, om dal vergif in handen te krijgen. Van einde Augustus af dateeren zijn pogingen het vergif bij Gross machtig te wor den, wal alles wijst op kalm beraad en overleg. Spreker wijst op het onaanneme lijk verhaal, wal bekl. bij den rech ter-commissaris deed, dat hij n.l geen bedoeling had met het koopen van de cyaankali en verder op het raadselachtig verdwijnen van den huissleutel, toen bekl. in October 1913 ten huize zijner familie logeerde. Op welke personen, vraagt de offi cier. was het opzet van beklaagde gericht? En dan antwoordt spreker: op de drie familieleden van bekl. Bekl. wist, dat de melk gebruikt zou worden daojr» alle familieleden en daaruit concludeert spreker, dat het bekt. te doen was om het leven van alle drie zijn familieleden. Spreker acht het opzet om te dooden aan wezig en concludeert dit uit den aard van het vergif, dal bekl. gebruikte. Spreker betoogt, dat er geen twij fel beslaat aan de identiteit van de flesch, die voldoende is gewaarborgd dooi de verklaringen van getuige Disselhof (directeur der melkinrich ting), door die van mevrouw Wijn oogst en de deskundigen Reicher cn Berntrop. liet onderzoek van deze melk heeft aangetoond, dat er oor spronkelijk een groote hoeveelheid vergif in de melk aanwezig was, ter wijl de gevonden hoeveelheid wijst op een oorspronkelijk nog veel groo ter dosis volgens dr. Schoo een iathal hoeveelheid. Op die rapporten concludeert spreker lol 'n doodelijke hoeveelheid gif, cn dat hel kwantum, door Dirk Wijnoogst gebruikt, een doodelijke dosis is geweest. Dit is door den deskundige a décharge tegengesproken. Spreker wil zich hier niet in verdiepen en wensehl dit debat lei* zijde te stellen, daar I voor de juridische appreciatie van dit ge val van geen belang is. Het geldt hier geen delict, maar een poging tol delict. En waar cyaankali is aan gewend, kan nooit van een ondeugde lijk middel sprake zijn. Verschillende vonnissen worden door spreker aan gehaald, om dit argument te steunen, cn spreker noemt er enkele op, om te betoogen, dat. al wordt om de een of andere reden, als: walgelijke smaak van hel vergiftigde voedsel, de reeds lot zicli genomen bete of dronk uitgespuwd cn niet is vast te stellen of de lethale hoeveelheid aan wezig was, toch hel opzet om te doo den aanwezig was. Het slaat vast, dat de melk is genuttigd, dit blijkt uit de getuigenissen van de getuigen Disselhof, Duinker, Schut en Venema, en al weigert bekl. zijn familie onder eede te doen verhooren, op deze ge tuigenissen kan voldoende recht ge daan worden. Toch bevreemdt 't den officier, dat de beklaagde dit weiger de, waar hij steeds voorgaf liet volle licht over de zaak te willen doen schijnen. Spreker wijst nog op enkele feiten, die bckl.'s schuld doen vaststaan. Speciaal op de getuigenis van getuige Ubink. Deze kan niet worden teniet gedaan door bckl.'s verhaal, dat hij te Weenen eens voor een ander is aangezien of door de mededeelingen van getuige Manus en bckl.'s broeder, dat zij'in een café een vreemdeling voor beklaagde aanzagen. Bovendien is bewezen, dat bekl. Zondagavond 7.45 u. uil Weenen is vertrokken en dus Maandagavond om 0.57 u. hier heeft kunnen zijn. Dc reden, die hij opgeeft voor hel uitsLcl van zijn reis naar Leipzig, is niet voldoende gemotiveerd en on aannemelijk. Daarbij komt nog de weggeraakte sléulcl en l fantastisch verhaal aan mevrouw Löwenstamm. De officier neemt aan; dat bèkl. door hebzucht cn geldverlegenheid is gedreven tot een misdaad, waar voor spreker geen enkele verzach tende omstandigheid kan aanvoeren. Spreker acht hei sub 1 ten laste gelegde: de poging lol moord, be wezen en vraagt vrijspraak voor het meerdere ten laste gelegde. Hij eischt verder de veroordeeling van Herman Wijnoogst tot vijftien jaar gevange nisstraf. van Zierikzee, op Maandag 2 November 1914. In de heden gehoudene raadeverga- ring waren afwezig de heeren Van Nouhuys en De Vrieze. De burgemeester, de vergadering openend, maakte gewag van den droeven oorlog, die Europa teistert. Den Hemel zy dank is ons land tot nu toe buiten den oorlog gebleven. Nederland heeft daardoor veel kunnen doen voor de Belgische vluchtelingen, die, huis en haard ontvlieondons land zijn binnengestroomd. Toen heeft Nederland getoond, dat een klein land groot kan wezen in andere zaken. Wjj hebben de Belgen met open armen ontvangen. En het is spreker een genoegen hier operdyk te kunnen getuigen, dat Zierikzee in deze niet achter gebleven is. Hy wil geen namen noemen, maar dit wil hy slechts zeggen, dat tal van mannen en vrouwen, geheele dagen voor de vluchtelingen in actie waren. Veel is hier gedaan door ryken en armen en niet alleen door bur gers, maar ook door de militairen van land- en zeemacht. Allen hebben samen gewerkt om het lot der vluchtelingen te verzachten. Hy voelde zich gedrongen dit hier openlijk te verklaren. (Applaus). Verschillende ingekomen stukken; werden voor kennisgeving aangenomen. De rekening van het Burgerweeshuis werd in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Boone, Timmer man en Gelderman, en de begrooting van genoemde instelling in handen van de heeren Pol vliet, Van Os en Ribbens. Aan de bezwaren van Gedep. Staten ten aanzien vao de verordening op het lager onderwys werd tegemoet gekomen. De gemeentebegrooling werd hierop behandeld. Op het verzoek der agenten van politie die het politiediploraa behaald hebben, om een toelage, werd afwijzend beschikt. De prys van het gas werd op 6 cent bepaald. Aan den gemeente-bouwmeester werd een toelage van f 200 voor één jaar verleend. De subsidie aan het Burgerlyk Arm bestuur werd op f 10 000 vastgesteld. De Hoofdelyke Omslag werd op f 32OC0 vastgesteld. De geheele begrooting werd in ont vang en uitgaaf vastgesteld op f 14 644,72 De B^grooting van 1914 werd op voorstel van Burgem. en Weth.gewyzigd, nadat een commissie bestaande uit de heeren De Craue, Timmerman en Van Os tot de wyziging geadviseerd heeft. Ingetrokken werd de aanwyzing van den heer J. de Vries tot onderwijzer aan de Herhalingsschool, en in zijn plaats daartoe aangewezen de heer E Bakker, onderwyzer aan school A. Benoemd werd tot tijdelijke onder wijzeres aan de Herhalingsschool, uit sluitend voor het ouderwijs in de nuttige handwerken, mej. S. C. Muller. Braoemd werd met 6 stemmen tot onderwijzer aan de Openbare School voor Lager en Meer Uitgebreid Lager Onderwijs, de heer H. Beera van Harderwijk. Mede op de voordracht stoud de heer H. D. Veenstra van BeileD, die vijf stemmen op zich ver- cenigde. Tot lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwys werd by tweede stemming met zes stemmen gekozen de heer J. van Os, ter vervanging van den heer P. H. Pomes. Aanbevolen waren de heeren C. L. de Vos tot Nederveen Cappel en P. van Regteren Altena. Aan den benoemde zal hiervan worden kennis geeréven. Tot leeraren voor de paralelklasse aan de School voor Vakonderwijs cursus 19141915 werden benoemd de heeren L. Bouter, J. van Ballegooyen, H. G. de Boer en A. Geluk. De raad ging hierop in geheime zitting. Raadsvergadering te Oud-Vossemeer, op den 30 October 1914. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden, uitgezonderd de heer Friderichs. Na opening der vergaderiug worden de notulen van het verhandelde in de beide vorige vergaderingen gelezen en onveranderd vastgesteld. Mededeeling wordt gedaan van de vol gende ingekomen stukken: a. een brief van Gedep. Staten, hou dende goedkeuriug vau het raadsbesluit tot 't aangaan eener geldleening, tot deel neming in de waterleiding-maatschappij; b een brief van hetzelfde College, hou dende goedkeuring eener wijziging van de begrooting dienstjaar 1914welke brieven voor kennisgeving worden aan genomen. Aan de orde is een voorstel van burgem. en wetb. te machtigen, mej. Saatrübe tijdelijk te benoemen tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagore school, op een belooning van f 150 per jaar, met ingang vau 1 December a.s., welk voorstel zonder discussie of hoof delijke stemming wordt aangenomen. Hierop wordt voorlezing gedaan van rapport der Commissie tot onderzoek van de gemeentebegrooting voor het dienst jaar 1915, en waar er geen bezwaren zijn, wordt de begrooting onveranderd vastgesteld op een gelijk bedrag van f 16801,74 in ontvang en uitgaaf, terwijl mode worden vastgesteld de begrootingen van het Weezen- en algemeen Armbe stuur, op gelijke bedragen van f 11540,416 en f 729,S6 in ontvang en uitgaaf. Ter tafel komt een teekening van het Waterleiding-Comitéaangevende het buizennet met brandkrauen voor de water leiding in de gemeente. De teekening wordt onveranderd goedgekeurd. Tevens worden naar aanleiding van een verzoek van de Maatschappij tot exploitatie van Gemeentebedrijvenin verband met de ontwerpen van de drink waterleiding, aan de straten namen ge geven. Op een teekening, aangevende de buis leiding voor een gasfabriek, wordt alsnu aangegeven waar men eventueel in de gemeente lantaarnpalen voor de straat verlichting geplaatst wenscht te zien. Niets meer te behandelen zjjnde vestigt de heer Vermet de aandacht op den toe stand van de Veerstraat en Kalisbuurt, hij zou gaarne zien, dat de straten hier beter schoongemaakt werden. Voorts vindt. h|j het verbod om met rijwielen over de trottoirs of voetpaden te rijden, hinderlijk. De voorzitter zegt, dat by de aanneming der artikelen er over gesproken is. Hij gelooft, dat het lastig is, doch de voet paden zyn aangelegd voor de voetgangers en het gaat volgens hem niet op de voet gangers, ter wille van de wielrijders, door de sljjk te doen loopen. Bij de behandeling is nog gewezen op verbreeding van den Veerweg en betere bestrating. Wordt besloten het verbod te hand haven voor het nieuwe trottoir in de Veerstraat. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. OnYoilIgkeld op do Veluwe. Oj> de Veluwe, met name in de gemeente Ermelo, komen in den laalslen lijd buitengewoon veel in braken, diefstallen c d. voor. Zoo is in de vorige week ingebroken iu liet hulpposlkantoor te Ermelo, waar eenige voorwerpen van waarde wer-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 5