Telegraftich Weerbericht Toch waren alle autoriteiten, zoowel Belgische als Duitsche, het er over eens, dat elk burger naar zijn gemeente moet terugkeeren, waar de overheid zoo moge lijk ral helpen om in de eerste behoeften te voorzien. Langzaam herstelt het maat schappelijk leven zich weer. Op alle wegen zag men vluchtelingen terugkeeren en in Antwerpen waren Vrijdag reeds veel meer wmkels geopend dan Woens dag. Z^lfs waren weer groenten, vruchten, gevogelte en visch op de markt te koop. Allerlei geruchten omtrent het opvergen van mannen tusschen 20 en 45 jaar, die naar Duitschland opgezonden zouden worden, om daar veldarbeid te verrichten, of zelfs togen de Russen in het vuur ge zonden te worden, werden ten stelligste tegengesproken. Daar is geen sprake van. Zelfs burgerwachten, die huu wapens neergelegd hebben, zullen onverlet ge laten worden. Alleen de dienstplichtigen volgens de Belgische wet, zullen a's krijgs gevangenen worden beschouwd. Zeer verontwaardigd toonden hoogge plaatste Belgische personen zich over de onwaardige geruchten, die onder de Bel gen liepen, als zou de heer dr. Louis Franck door de Duitschers zijn omge kocht. Tegenover het edele voorbeeld van toewijding dat dr. Franck op dit oogenblik geeft, door zijn stad in de tegenwoordige moeilijke omstandigheden dag (u nacht met zijn greote gaven te dienen, werd gesteld het doen van heü, die tot dekkiDg van eigen houding thans in het buitenland rustig leven van het meegenomen geld en critiek oefenen op hen, die in de bange ure, op de bres gebleven zijn, om het belang hunner stad te dienen. Laatste Berichten. De strtyd In West-Vlaanderen. De speciale correspondent van de Times in België schrijft d.d. 20 Oct. san zijn blad: „Drie dagen lang reeds heeft het kanon onophoudelijk gebulderd en ge raasd over de duinen en lange de polders van de Yser. Het werd ton leste ondragelijk, dit ontzagwekkend gedonder uur na uur te hooren, zonder te weten wat er gaande wap. Ten slotte, op den vierden dag, slaagden ik en één mijner vrienden er in, langs de kust naar Nieuwpooit-Bad te komen, waar de IJzer in zee stroomt. Nieuwpoort-Bad is de badplaats van het stadje Nieuwpoort, dat op een paar mijlen afstand van de kust aan bet riviertje ligt. Er is maar één straat, die zich langs her strand uitstrekt, bezet met hotels en pensions, en daarachter zijn nog wat huurhuizen en optrekjes. Hier ligt ook het popperig stationnetje. Als men san de riviermonding gaat staan, boveu op een duin, dan ziet men verder landwaarts in nog twee gehuchten liggen, Lombartzijde en een paar mijlen verder Westende. Beide waren zij den dag te voren door de Belgische infanterie bezet, die trachtte, zich langs de kust naar 't noorden op te werken, gesteund door de kanonnen van een Engelscb eskader, dat dicht by het strand kruiste. Juist toen wij 's middags aankwamen, woedde er een felle strijd tusschen de twee dorpen, en de kanonnen der oor logsschepen en die der Belgische veld- batteryen zaaiden dood en verderf onder de aanrukkende Duitschers. Zoo ver het oog reikte aan de oost zijde der rivier, stonden huizen in brand die door hun granaten waren getroffen. De Duitsche kanonnen antwoordden en trachten de Belgische batteryen te raken. Wy konden hun granaten overal langs den rivieroever zien vallen. Het was een geraas, dat ons met ontzetting sloeg. Van tyd tot tyd klonk boven het dof gebrul der losbrandingen een oor- verdoovende knal uit van een springende Duitsche granaat uit de zwaarste houwitsers, die by het ontploffen een dikke, roetzwarte wolk uitbraakten. Soms schoten de Duitschers op een ouden vuurtoren [aan het eind van een der beide houten wandelpieren, waarschy nlyk in de raeening, dat die als seinpost dienst deed. Langs den geheelen 'oever van de User lagen Belgische infanteristen in hun loopgraven, die zich blykbaar voorloopig weinig bekommerden om de Duitsche granaten, die roeerendeels in de rivier of op den anderen oever terechtkwamen. Toen wy aankwamen, waren de manDen voor het grootste deel bezig met aardappelen jassen. Een kapitein keek onze papieren na en veroorloofde ons te blyven. Het kwam er nu op aan een goeden waarnemingspost te veroveren. Vlak achter het stationnetje stond een ry hotels, de meeste van vyf verdiepingen. Een daarvan bleek bezet te zyn door de stukryders van de batteryen, die dicht in de buurt aan het vuren waren. Zy stonden ons toe, naar het dak te klimmen. En daar lag het gansche slagveld tus- fchen Nieuwpoort-Stad en de kust voor ons uitgespreid een ontzaglijk en wondorlijk gezicht. Links lag de zee, met de donkere rompen der vuur en rook brakende oorlogsschepen. Rechts, op on geveer 100 el afstand, in 'n beukenboscbje. stonden de Belgische batteryen, die over de rivier schoten. Telkens zagen wij de helroode vuurstralen uit de monden der stukken spuiten en even daarna deden de losbrandingen het hotel op zijn grond vesten daveren. Voorlangs het beuken boscbje, met zijn verborgen kanonnen, loopt de spoorlijn naar Nieuwpoort, dat wij niet kunnen zien, op zijn kerktorentje na. Naast de spoorlijn loopt, iets verder, do IJser als een breed, grijs lint. Heel in de verte schynt een pontonbrug over de rivier geslagen te zyn. Voorbij de IJser strekken z:ch de drassige polders uit. Rechts van ons worden zij onder broken door een rij huizende weg van Nieuwpoort naar Lombartzyde, dat zelf iets meer dan eqn halve mijl van ons af ligt, ongeveer in het midden van het schilderij, dat wy hier ontwaren. Links daarvan ligt Westende, nu een ware hel van vuur en rook. De Duitschers hebben het des morgens veroverd, en sedert dat oogenblik wierpen onze kruisers er granaat na granaat in. Door onze kykers kunnen wy zien dat vele huizen reeds van hunue daken beroofd zyn. Rondom de kale muren dansen roode vuurtongen. Tusschen de twee dorpjes is de hemel voortdurend bespat met barstende granaten, afkomstig van de Belgische kanonen, vlak by ons, en van de Engelsche oorlogsschepen. Ergens dicht by deze hel kunnen wij door onzen kyker een waarnemer, evenals wy, op het dsk van een huis zien staan, die de plaatsen aanduidt, waar de granaten enzer schepen vallen. Naast hem zit een tehfonist, met het toestel aan zijn mond. Telkens als er een granaat barst of de vyand 'n beweging maakt, welke de waarnemer kan volgen, kykt h\j op zyn kaart en geeft zyn assistent inlichtingen. Deze bericht ze naar den staf, van waar ze naar het station voor draadlooze telegrafie in de achterhoede worden overgebracht, dat de aanwyzingen op zyn beurt naar de oorlogsschepen seint. En weinige minuten nadat hy zyn schot heeft afgevuurd, ontvangt de kanonnier bericht waar zyn schot is neergekomen, regelt daarnaar zyn elevatie schiet opnieuw op zyn orz;chtbaren vyand. Zoo is de hedendaagsche oorlog. Daar ryden eenige amraunitiewagens langs den weg van Nieuwpoort naar Lombartzyde. en de Duitsche kanonniers trachten ze te vernielen. Hun granaten barsten echter te hoog en de wageDS bereiken veilig hun bestemming. Er moet voorby Lombartzyde hevig gevochten worden. Wy kunnen het geweervuur steeds duidelyker en ge regelder hooren naderen, en daarnaast een onophoudelijk tek-tek-tek-tek-tek, als van e*n hamer, die op hout slaat Dat is het geluid van de mitrailleuses. Toen wij onze uitzichtpost beklommen hadden, was het nauwelyks**waarneem baar, maar thaDS overstemt het de verderaf klinkende geluiden. De stryd komt nader en de Duitschers winnen dus terrein. Wy zoeken met onze kykers de openingen tusschen de huizen naar eenig spoor van oprukkende infanterie af, maar er is niets te zien. Een fyne regen komt uit de zee opzetten en verbergt de oorlogsschepen, de polders en de smeulende dorpen voor onze oogen. Wy hooren iemand de zoldertrap opkomen. Het is de kapitein die even voor de regen kwam schuilen en ons komt uitleggen, hoe de zaken staan. De Belgen liggen aan gene zyde van Lombartzyde en verdedigen de dyken tegen de Duitschers, die van Westende en van Slype aanvallen. De vyand is er in geslaagd, de Groote Baraburgh te nemen, dat is een groot blok boerderijen in het Oosten. Dat is een klap voor ons, daar dit blok stevig huizen een soort fort vormt, dat den ingang van het dorp b heerscht. Als gewoonlijk hebben de Duitschers mitrail leuses in overwegend groot aantal. Wel werden er in allerijl machine- kanonnen van het Eugelsche eskader te Nieuwpoort aan wal gebracht en op weg gezondeD, om te trachten den Grooten Bamburgh te behoudeD, maar zij kwamen te laat. De Duitschers zaten er al, en openden van vlak bij het vuur op het kleine detachement, waarvan de bevelvoerende officier, luitenant Wisse van de „Severn", het eerst gedood werd. Later deelden Belgische officieren, die hem zagen vallen, mij zijn dood als volgt mede: „Wij lagen in de loopgraven achter den Grooten Bamburgh, toen wij luite nant Wise zagen aankomen, aan het hoofd van 20 man, die de mitrailleurs droegen. Hij liep dwars door den akker, met zijn kaart in de hand, en riep zijn mannen toe, waarheen zij moesten gaan, zoo kalm, alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Wy schreeuwdon hem toe, niet verder te gaan, daar wij wisten, dat het al te laat was en de Duitschers zeiven hun mitrailleurs in do boerde rijen hadden, inaar hij scheen ons niet te verstaan of niet te begrijpen en liep snel door, rustig als bij de manoeuvres. Toen hij tot op 50 el genaderd was, openden de Duitschers plotseling het vuur en hij viel, doodelijk getroffon door de eerste kogels." De kapitein brengt slecht nieuws. Wij zouden er alles voor geven, als wij wisten wat er nu te Lombartzijde gebeurt, waar de mitrailleurs hameren. De Spaenscke konlnkltyke familie. Naar een Reuter-telegrara uit Madrid meldt, is de koningin van Spanje Zater dag bevallen van een zoon. Het vergaan van het Fransche s.s „Amlral ttanteaume". LONDEN, 27 Oct. Over het ongeval met het Fransche stoomschip „Amiral Ganteaume" worden nog de volgende bizonderheden bekendHet schip, dat ongeveer 2G00 Fransche en Belgieche vluchtelingen aau boord had. begon, onmiddellijk nadat do ontploffing bad plaats gehad, te zinken. Zonder een oogenblik tijd te verliezen, schoten tweo torpedobooten, die getuige van het ongeval waren, te hulp. Toen het stoom schip Queen" het zinkende schip naderde, ontrolde zich een hartver scheurend tooDeel voor de oogen der opvarenden, net dek stond volgepakt met vluchtelingen, die weenden en gilden. De Fransche torpedobooten en een visschersboot, die ook in de nabij heid was, moesten hunne pogingen om booten uit te zetten opgeven wegeDS het enorme aantal mens<-h«n, dat gered moest worden. De „Queen" manoeu vreerde daarop zoodanig, dat zy langszij van het zinkende schip kwam te liggen, waarna met bijna hovenmenschelijke iuspanning de angstig* vluchtelingen aan boord van de „Queen" konden worden overgebracht. Daar de zee zeer ruw was, gebeurden echter een aantal ongelukken. Ongeveer dertig mannen, vrouwen en kinderen verdronken of werd°n tusechen de wandon van de naast elkaar liggende schepen verpletterd. Verscheidene zuigelingen, die overge- worpen werden, vielen in het water. Alle overige refugé3 waren in den tijd van veertig minuten ia veiligheid ge bracht. Keizer Frans Jozef. WEENEN, 27 Oct. De door de Lon- deusche Daily Neics verspreide geruchten over een minder goeden gezondheidstoe stand van keizor Frans Jozef, zyu onjuist. De keizer is volmaakt gezond en doet met onverminderde werkkracht het zeer groote aantal regeeringszaken af en ver leent dagelijks audiënties. Hij heeft van- daagt graaf Berchtold een uur in audiëntie ontvangen. De heer Dc Stucrs vroeg inlichtin gen omtrent de onlusten op Flores. De lieer De Meester bepleitte be spoediging der zaak Djambi-conces- siën en althans verlenging van den termijn, gedurende welke de inschrij vingen gestand blijven. PARIJS, 28 Ocl. In hel rcgcerings- communiqué wordt niets anders ge meld, dan dat de bondgenootcn ecnigszins vooruitgekomen zijn inde streek ten Zuiden van Dixmuiden. SLUIS, 28 Oct. Naar gemeld wordt, zijn de Duitschers reeds zeven malen het kanaal van Yperen overgetrok ken, doch werden telkens teruggesla gen ten koste van tallooze dooden en gewonden. Intusschen «voeren zij tal rijke versterkingen aan. Behalve het groote aantal dooden zijn er ïog talrijke gewonden. Het Engelsche scheepsgeschut neemt nog steeds deel aan den strijd. MAASTRICHT. 28 Oct. Personen uit Hasselt naar hier gekomen, ver klaren, dat van Zondagmiddag tot Maandagavond acht Zeppelins naar Westelijke richting dreven. LONDEN, 28 Oct. Het stoomschip „Manchester Commerce", van ruim .">300 ton, is ter hoogte van de Noord kust van Ierland op een mijn geloo pen en gezonken. De kapitein en 13 man zijn omgekomen. 30 koppen der bemanning zijn door een ander vaar tuig gered. De Britschc marine-auio- riteiten waarschuwen thans voor de Iersche wateren, waarin de Duit schers mijnen hebben gelegd; der halve moeten de schepen 50 K.M. uit de Iersche kust blijven. 's-GRAVENHAGE, 28 Oct. In net huis van bewaring alhier zijn thans een zestal militairen gedetineerd, die alle voor den krijgsraad moeten ver schijnen wegens ernstige vergrijpen tegen de krijgstucht. Vooral komen veelvuldig voor: dienstweigering en bedreiging met woorden en gebaren en zelfs mishandeling, van meerde ren. Het zijn vooral deze vergrijpen, die zeer zwaar door den krijgsraad zullen worden gestraft. Z 1 E R I K Z E F. Tfld van Hoogwater en van Laagwater. plichten te vervullen. Zoo hartelijk mogelijk heb ik den Achtbaren Heer Burgemeester en Secretaris bedankt in naam der vluchtelingen, doch ik wil het door uw blad nog eens luide en voor iedereen herhalenSt.-Aunaland heeft wonderen van liefdadigheid en Christelijke naastenliefde uitgewerkt. Eeuwigen dank der Belgen aan Sint- Annaland, zijnen sympathieken burge meester en zijne inwoners. God vergelde hen in eeuwigheid, voor hetgeen zij den armen vluchtelingen zoo zalvend mede lijdend hebben aangebracht. ED. CLAESEN, Priester. medegedeeld door het Koninklyk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in deD moreen van 28 October 1914 Hoogst bekende barometerstand 766,0 te Haparanda. Laag«t bekende barometerstand 750,2 te Skedesnaes. Verwachting van den avond van deD 28 Oct. tol den avond van 29 Oct. zwakke tot matige winden uit zuidelyke richtingen, nevelig tot zwaarbewolkt, wellicht eenige regenbuien, zelfde tempe ratuur MARKTBERICHTEN. Minister ran Landbouw, Kfyrerheld en Handel. Bij kou. besluit vsn 26 dezer is, met ingang van eeu laler te bepalen dag, benoemd tot Minister van Landbouw Nijverheid en Handel, de heer F. E. Posthuma, voorzitter van 't Nederlandsch Instituut van Landbouwkundigen, en directeur van de Centrale Werkgevers- Risico-Bank. TELEGRAMMEN. .-Nov. Maans- H.W. L.W. onderdom. u. m. n. m. 28. W. 10 voorm. 1026 3.53 nam. 11. 9 4.33 29. 11 voorm. 11.38 5. 7 nam. 5.34 30. 12 voorm. 0.15 5 59 nam. 0 30 6.19 31. 13 voorm. 1. 2 6.43 nam. 1.12 6 59 1. Z. 14 voorm. 1.42 7.18 nam. 1.52 7.38 2. 51 voorm. 2.20 7.48 0.8 v. nam. 2 28 8. 8 3. D. voorm. 2 53 8.17 nam. 3. 2 8.36 4. 17 voorm. nam. 3 24 3 24 8.45 9. 6 Tijd van H.W. te Dordrecht 3.15 nar later. L.W. 5.30 Ingezonden Stukben. s^GRAVENHAGE, 28 Oct. Do zoon van Minister Cort van der Lindm is heden per extra-trein van 's-Her- togenbosch naar hier vervoerd, om na zijn beginnend herstel hier verder te worden verpleegd. Prof. Kohnstamm gaat niet naar Engeland, zooals een uit de lucht ge grepen bericht meldt, ter regcliig van den terugkeer der aldaar ver toevende Belgen, maar om zuiver particuliere redenen. - Daar dc legerplaats te Oldcbrork voor militaire doeleinden noodig is, zal 'l vluchtelingenkamp aldaar vóór 15 November worden overgebracht naar de buurt van Nunspccl Van regeeringswege zullen mor gen weer een 4 a 50(1 tal Belgische lastige elementen van Harderwijk Irr interneering naar Oldebrock worden overgebracht. 's-GRAVENHAGE. 28 Oct. De Tweede Kamer heelt besloten om na afhandeling van de Indische Begroo ting, doch niet vóór Dinsdag, in de Afdeelingen te onderzoeken de ver schillende noodvoorstellen in ver hand met de tijdsomstandigheden, en dc Slaatshegrooling voor 1915. Over de Indische Begrooling is liet algemeen debat aangevangen. Ver schillende sprekers, als de hoeren Tydeman, Fock, Schaper, spraken 't vertrouwen uil in het beleid der regeering en in haar verdere werk zaamheid, betuigden ingenomenheid over hel aanblijven van den Gou verneur-Generaal, Idenburg, en over de regceringsmcdedeeling over dc loyale gevoelens der Inlandsehe be volking, vooral op prijs te stellen in zorgeischende omstandigheden. Over de genomene bezuinigings maatregelen liepen de meeningen uiteen Geachte Beer Redacteurt Veroorloof my eenige ruimte in Uw blad, om te wyzen op een zaak, die velen in deze dagen aangaat. De straatweg van Zierikzee naar Zjjpe wordt veel door fietsers bereden. Het zjjn kooplieden met groote pakken op hun rjjwiel, school kinderen, oudere en jongere, dio met de nieuwe dienstregeling van de tram 's avond, niet op t|jd in de school kunnen z|)n en nu bg goed en slecht weer de reis per fiets moeten doen. En hoe is nu de weg in den bietentyd Op enkele plaatsen bg Kapelle, de Wereld, bg de Zelke, onbergdbaar. lij) den minsten regen is de kleilaag die er op ligt, geweekt en zoo vet nis zeep. Er wordt wel getracht aan dit euvel tegemoet te komen, doch dit geschiedt op een manier, die nu toch at jaren lang gebleken is, gebrekkig, hoogst onvoldoende te zijn. Waarom komt daarin goen verbetering, waarom blgft het reinigen overgelaten aan één man met een schop De neringdoenden, die hun bedryfs. belasting betalen, hebben naast de boeren toch zeker ook recht op den weg Men kan gerust zeggen, dat, zooals de toestand nu is, de weg alleen toebehoort aan den boer en alleen ge schikt is voor peewagens. Dat hierin spo.dig op afdoende lotje verbetering moge komen, de wenach van mg en van velen. N. Berokn op-Zoom, 26 Oct. 1914. Zeer geachte Heer Uitgever! Mag ik in nw e >rd blad een plaatsje vragen voor het volgende. Verleden Zaterdag heb ik de vluchte lingen in St.-Annaland bezocht. Bij mijn aankomst had ik de eer den Achtbaren Heer Burgemeester en den heer secre taris te ontmoeten. Met de hoffelijkste hartelijkheid en vriendschap werd ik d-ior de tweo heeren naar liet gebouw der vluchtelingen, de zoogenaamde „Moe- stoof', geleid. Ongeveer 260 Belgen in huishoudens verdeeld, verblijven daar onder dat gsetvrije dak. De heer Burge meester heeft het dusdanig ingericht, en geregeld binnen en huiten, dat er onder geen oogpunt iete ontbreekt. Voedsel iu overvloed, warme slaap. stelen, deftige buiavesting, verwarming, verlichting, alles. Zondagmorgen keer Ie ik er weder, om den Belgen de gelegen heid te verschaffen, hunne Christelijke ROTTERDAM, 27 Oct. Op dc vee markt waren aangevoerd 162 paar den, 2 veulens, 1779 magere en 712 vette runderen, 180 vette, 360 nuch tere en 738 graskalveren, 2 varkens, 305 biggen. Koeien en ossen 32 tot 37 a 42 ct., stieren 30 tot 83 A 37 ct., vette kal veren 471/2 tot 50 A 52'/s ct., alles per half kilo. Melkkoeien f 150 A f 280, kalf koei en f 160 A f 300, slieren f 130 A f 320, pinken f 100 A f 130, graskalvercn f 30 A f 100, vaarzen f 120 A f 170, alles mager vee; biggen f 5 A f 13,50, slachtpaarden f 100 A f 150, werk paarden f 100 A f 300, hitten f 100 A f 200. Nuchtere kalveren: fok- f 18 Af28, slacht f 8 A f 15. Biggen f 1,20 A f 1,30 per week. Op de velte markt was de aanvoer van koeien en ossen tamelijk groot. Voor beste spoelingbecsten was veel vraag, doch er waren er weinige aangevoerd. Beste spoelingkoeien waren duur en werden 3 cent boven noteering verkocht. Afwijkende soorten ruim aanwezig, ook deze werden redelijk goed verkocht. Over het algemeen was de handel bevredigend, er werden beslist hoogc prijzen besteed. Men kocht zoowel voor Duitschland als voor liet leger hier te lande. Stieren beperkt aangevoerd, de omzet ging redelijk vlug Men kocht voor Duitschland. De prijzen waren vrijwel gelijk aan vorige week. Vette kalveren met tamelijke» aan voer. De omzet in prima soorten ging vlug, hoewel deze zeer beperkt aan gevoerd waren. Mindere soorten werden langzaam verkocht Beste kalveren waren duur, afwijkende soorten met prijzen als vorige week. Op de magere markt was de aan voer aan melk- en kalfkoeien nogal ruim. De handel ging aanvankelijk slecht, later kwam er meer kooplust, hoewel het verloop niet bevredigend was. Verschc koeien waren nogal tc plaatsen. Enkele kalfkoeien werden aangekocht voor het buitenland. De vraagprijzen waren nogal hoog, deze konden niet bedongen worden. Jong vee ook flink ter markt aan wezig. Hier was ecnigszins meer kooplust dan andere weken. Toch waren dc prijzen, die men besteedde, niet bevredigend. Nuchtere fok- en slachlkalveren worden wekelijks meer aangevoerd. De handel was best. De omzet ging vlug. Men besteedde, zoowel voor export als voor dc fokkerij, hoogc prijzen. Werk- en slachtpaarden en hitten met ruimen aanvoer. Over het alge meen was dc handel traag. Dc prij zen van werkpaarden waren wat hooger, aangezien er nog al goede exemplaren ter markt waren. Ove rigens gewone prijzen. Biggen met Binken aanvoer, rede lijkenOmzet en hoogc prijzen. Rotterdamsche Eierenvciling (in exploitatie bij de V. P. N.): kippen eieren I' 8,05 A f 10.30. eendeneieren f 6 90 A f 7,15, eieren van handelaren f 8,55 a f 8,80. alles per 100 stuks. Aanvoer 12.943 stuks. Rotterdamsche Eierenvciling Wecnaplein 9 (gedeponeerd handels merk: R.V.): gegarandeerd verschc hoendereieren f 7,92 A f 10,33, dito eendeneieren 1' 5,80 A f 7,11, hoen dereieren van handelaren: binnenl. f 8,50 A f 9,20 per 100 stuks. Aan voer 21.800 eieren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 3