NIEUWSTIJDINGEN, Uit Stad en Provincie. Brieven uit Parijs. Nederland en de Oorlog. strekt den Duitschei» geneeskundigen dienst te velde niet tot eer. In het militaire hospitaal te Bour- ges worden wij uitstekend verzorgd, niets ontbreekt ons. Ik ken uw goed hart, lieve moeder, en ik weet hoe goed ge zijt. Ga toch ook dien armen, gewonden Franscheu soldaten hun ongeluk verzachten, en doe hun zoo veel goed als ge kunt. Ja, doe het, ik smeek u er om, als vergelding voor hetgeen men in Frankrijk voor uw zoon doet. De moed en de geestdrift, die ik bij den aanvang van den oorlog be zat, heb ik hier in het hart van Frankrijk verloren. Door het lezen van Fransche dagbladen, in den loop van gesprekken met Fransche solda ten, heeft mijn hart, dat tocli vol liefde is voor Duitschland, gesidderd en gestreden tot het oogenblik, dat ik overwonnen werd door de eeuwige dankbaarheid, die ik verschuldigd ben aan het land, dat de Duitscne gewonden, die door hunne landgc- nooten achtergelaten werden om als lKKHleii"te sterven, heeft ontvangen en opgenomen Over eenige dagen word ik van hier naar Limoges over gebracht, waar 'n krijgsgevangenen kamp is, en waar wij geduldig het einde van dezen reusachtigen oorlog moeten afwachten Gelukkig zal ik daar mijn dagelijksche bezigheden vinden, welke mij zullen verlossen van die ontzettende verveling, waar aan ik op hel oogenblik lijd. Het schiet me daar juist te binnen, dat er eenige Fransche boeken hij ons in huis zijn; geef ze, bid ik u, uit mijn naam aan de gewonde Fran sche soldaten, die zich doodelijk moe ten vervelen. (w.g.) MAX KNORR. onderofficier van 119de rcg. grenadiers, 2de bataljon, 7e contp., leger van den kroon prins. Een Toorspelllog. De befaamde zieneres Madame de Thèbes is te Parjjs teruggekeerd na een afwezigheid van enkele maanden. Er zjjn nog altjjd menschen, die vast en stellig aan hare bovennatuurlijke helder ziendheid gelooven en gretig haar voor spellingen aanvaarden, maar er scbynen ook lieden te zjjn die van haar naam en haar faam misbruik maken. Madame de Thebès was dan ook niet weinig verbaasd, b|j haar terugkeer te vernemen, dat allerlei voorspellingen aan haar waren toegeschreven en zjj komt op tegen het misbruik dat men van haar wetenschap en van haar reputatie gemaakt heeft. De voorspellingen omtrent den dood van Keizer Wilhelm en omtrent het einde van den oorlog zjjn volgens haar het werk van veimetele grappen makers. Z|j is daar niet eerder tegen kunnen opkomen, omdat z|j het pas later vernomen had. Omtrent den oorlog had zjj, volgens haar zeggen, niets anders beweerd en geschreven dan er in baar almanak van 1913 en 1914 stond. Zjj had er niets aan toe te voegen, antwoordde z|j den verslaggever van de Figaro, die haar eens kwam uithooren. Ja, toch één ding, en dat was dat Frankrijk geduldig moet z|jn en vol vertrouwen in de eind-overwinning. „De gebeurte nissen zullen, na een poos sleepende te zjjn gehouden, een snelle en gunstige wending nemen voor onze kinderen en onze bondgenooten". Nog één ding bad madame de Thebes op haar hart: „Ik herhaal", zeide zjj, „dat het niet de adelaar van de over winning is, dien de Duitsche Keizer op zjjn helm draagt; ik kan thans verklaren dat de Keizer nu een overwonneling is, die gevoelt, dat wat hem nog aan rede overbleef, hem tegeljjk met de over winning ontvliedt". Aldus sprak de zieneres Madame de Thèbes. Een profetes, maar een die brood eet, en meer dan dat. Sterke zenuwen. In een brief, dien sergeant Walker uit het Araerikaansch hospitaal te Parys naar zyn fam;Ue te Yarmouth schreef, leest men: Ik was juist opgestaan en wilde my naar mya peleton begeven, toen pats mijn been er afvloog. Ik aan 't hinken. Myn been was niet totaal afgesneden, het hing nog aan een dikken bundel spierdraden en huid, en zoo hinkte ik eenige meters ver, om onder bedekking te komen, ging op wat stroo zitten en sneed myn been af met myn zakmes. Nog steeds vlogen de granaten rond en zelfs sprong er een dicht by my. Ik dacht dat myn tijd gekomen was. Zoo lag ik daar wel een uur, totdat ik in veiligheid werd gebracht dooreen sergeant van de artillerie en eenigen van myn manschappen legden my op een baar. Ik moet nog doen opmerken, dat ik een koord rondom myn been had gebonden om 't bloeden tegen te gaan en dat redde ray het leven. Wat was ik big, toen ik hier in het hospitaal aankwam en de heldere bedde- lakens zag I 't Was of ik van de hel in den hemel kwam. Van Oosteltyk front. De St.-Petersburgsche Roeski Invalid schryft, dat de veldtocht tegen de Duitschers en Oostenrijkers den geheelen winter door d8 Russen zal worden voortgezet. Natuurlyk zal de intensiteit van den strijd in het koude jaargetyde verminderen, doch met het aanbreken van de lente zal die weer toenemen. Rusland rekent op zeer krachtigen tegenstand en is overtuigd dat de geheele veldtocht, van het begin van den oorlog af, niet binnen het jaar zal zyn afgeloopen. ZUID-AFRIKA. KAAPSTAD, 26 Oct. Maritz is geheel verslagen en gewondhy heeft op Duitsch grondgebied de wyk genomen. De Times verneemt uit Kaapstad, dat drie of vier officieren, die aan den opstand van Maritz hadden deelgenomen, maar zich vrywillig hadden overgegeven, door een krygsraad ter dood zyn ver oordeeld. Het vonnis moet echter te Pretoria nog bekrachtigd worden. AMERIKA. NEW-YORK, 26 Oct. De New-York Herald bespreekt de verklaring xaQ graaf Bernstorff, dat Duitschland aan de Vereenigde Staten de verzekering heeft gegeven de Monroeleer te zullen eerbiedigen en wyst er op, dat, mocht Duitschland overwinnend uit dezen oorlog te voorschyn treden, dit ryk toch onder de overheer8ching van het Pruisische militairisme zou komen, na welke ge beurtenis het slechts een kwestie van tyd zou zyn, dat de positie en de invloed van de Vereenigde Staten in Latynsch Amerika voorgoed opgeheven worden. „Inderdaad", schryft het blad, „na wat wy in België gezien hebben en nog zien, kan graaf Bernstorff bezwaarlyk verwachten, dat de Vereenigde Staten eenigen waarborg zien in Duitschland's „geschreven belofte", of dat het Ameri- kaansche volk deze nieuwe belofte als iets anders dan „een vodje papier" zal beschouwen". De New-York Times schryft: „Zelfs al mocht Duitschland den stormloop der geallieerden weerstaan, dan kan het toch nimmer het veroor- deelend vonnis van de beschaafde wereld ontloopen. En voorts gelooven wy, dat het niet veel langer in staat zal zyn, het verdoemend vonnis teontgaan, dat zyn eigen volk zal vellen over een regeering, zoo onbekwaam in diplomatie, zoo niets ontziend en gewelddadig in de wyze van oorlogvoeren, zoo schreeu wend onverschillig voor wat recht en onrecht is". PORTUGAL. LONDEN, 27 Oct. Reuter is ge machtigd te verklaren, dat de gewezen koning Manuel niet in betrekking staat tot de jongste onlusten in Portugal. Hy heeft op alle manieren getracht Engeland met zijne militaire capaciteiten van dienst te zyn; zyn echtgenoote is naar het front vertrokken om als verpleegster by het Roode Kruis werkzaam te zyfl. ENGELAND. De Westminster Abdy is voor 150000 pd. st. verzekerd tegen beschadiging door uit Duitsche luchtvaartuigen ge worpen bommen. NEDERLAND. WORMERVEER. Alhier is Zon dagavond, terwijl de bewoners afwe zig waren, tusschen 8 en 10 uur ingebroken bij den lieer J. van Rig- teren, aan den Wandelweg. Ont vreemd werd een bedrag van 1' 23; voorwerpen van waarde werden on aangeroerd gelaten. Men vermoedt, dat het geen onbe kenden zijn geweest. HAARLEMMERMEER, 27 Oct. Maao dagavond is alhier een apparaat voor autogene-lassching gesprongen, waardoor twee mannen gedood zyn. De vracht rijder J. S. moest zulk een apparaat vervoeren naar één der forten. Hy meende een dtfect te bemerken aan het toestel en ri»'p daarom de hulp in van H. K. en J. B De laatste had de onvoorzichtig heid een luc fer te ontsteken, waardoor het apparaat ontplofte en S. en K. het hoofd verbryzelde. B. en 't zoontje van S., werden bewusteloos en de hand van B. werd veibryzeld. DINTELOORD, 27 Oct. Dat de veiligheid in onze gemeente reeds veel te wenschen overlaat, blijkt uit het volgende. Bij den heer A. v. d. S. werden voor enkele weken een aantal eenden en goederen uit de schuur ont vreemd. In de afgeloopen week werden bij den heer P. M. S. een tweetal hetsen gestolen. Door inbraak was men de rijwielen machtig geworden; een flink breekijzer was bij de vlucht achter gelaten. De ijverige pogingen van de politie hebben nog geen 9ucces gehad. ZIERIKZEE. De zuivere opbrengst j van het concert der Belgische vluchte lingen ten behoeve van de algeraeene armen alhier, bedraagt f 119,85. KORTGENE, 26 Oct. Op de lyst ten 1 behoeve der Belgische vluchtelingen is voor ruim f 400 ingeteekend, terwyl menigeen ook nog wekelyks bijdraagt. Thans zyn er nog slechts 14 vluchte lingen naar België teruggekeerd. DUIVENDIJKE, 26 Oct. De geheele opbreogst der lyst voor de Belgische vluchtelingen bedraagt voor deze ge meente de aanzienlijke som van f 221,70, ongeveer 36 cent per inwoner. ST.-FILIPSLAND, 27 Oct. Langzaam aan begint er schot te komen in 't ver trek der Belgische vluchtelingen, alhier vertoevende. De berichten van hen, die de laatste dagen naar Antwerpen op verkenning uitgeweest zyn, waren voor 't meeren- deel geruststellend. Minder goed zyn die voor sommigen, die uit de omliggende plaatsen gevlucht wareu. Een schoen maker uit Lier vond van zyn woning alleen de vier naakte muren over. Zyn gansche inboedel, wuarby een 2000 paar schoenen die hy voor 't Belgische leger gemaakt had, was totaal verdwenen. Een oude vrouw van 82 jaar, die Zondag naar haar woonplaats Waarloo vertrok, kwam tot de droeve ontdekking, dat haar huisje met al haar hebben en houden verwoest was; een hoop puin wees de plaats aan, waar haar woning gestaan had. Een ander, afkomstig van 't gehucht Morsel, vond daar niet meer van 't geheele plaatsje dan een stuk muur van 't kerkje en zooal meer, want het zyn juist de plaatsen, die binnen de fortenlinie der Scheldestad liggen, die 't meest te lyden gehad hebben. Toch beseffen de menschen dat hier blyven hun niet baten kan, zoodat de de een na den ander zich klaar maakt om zyn huis, of ten minste de plaats waar het gestaan heeft, weer op te zoeken. SCHERPENISSE. Maandag lag een groote tjalk met pulp geladen in de geul bij de schorren. Met boog water zou het schip voor den wal komen, doch er werd ontdekt dat het schip dieper begon te liggen en water binnen kreeg. Er werd op een hoorn geblazen en een rood licht boven in den maat gebracht, wat tengevolge bad, dat er heel wat menschen naar het schip snelden. Direct werden een half dozijn pompers in het werk gesteld en eenige schippers zoudan zich belasten met het vervoeren van het schip en trachten nog voor den wal te komen, wat bereikt werd. Van 's avonds 5 uur tot des morgens 3 uur duurde het pompen voort, omdat het toen laag water was. Toen het weder tij werd, togen de pompers weer aan 't werk. Onderwijl wordt do pulp er uitgehaald eu hoopt men het lek te zullen vinden. Om in 't schip bieten te laden, is voor eerst nog geen sprake. Dat de Belgische vluchtelingen ook nog denken aan onze Koningin blijkt wel hieruit, dat een meisje, dat dezer dagen alhier geboren werd, den naam kreeg van Wilhelmina Juliana. O N D E R W IJ S. DINTELOORD, 27 Oct. Bij het j 1. Zaterdag te Breda gehouden examen in de vrije- en orde-oefeningen der gym nastiek slaagde mej. A. Lenoir, kweeke- lioge der Rijksnormaalessen alhier. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 27 Oct. Door de ar- ronclisseiuents-rechtsbank zijn héden veroordeekl wegens 1°. mishandeling: C. A. R., 25 jaar, landbouwer, en M. van V., 20 jaar, veehandelaar, beiden wonende te Oud-Vossemeer, ieder lol 1' 30.boete, subs. 30 dagen hechtenis; 2°. 7 als mannelijk meerderjarige ontucht plegen mei een min derjarige van hetzelfde ge slachtwiens minderjarigheid men kent: A. G., 22 jaar, timmermansknecht, wonende le Noordgouwe, lol één maand gevangenisstraf. J. L. K., 12 jaar, zonder beroep, wonende te Zierikzce, werd schuldig verklaard aan diefstal, met.hevel, dal hij aan zijn ouders zal worden terug gegeven, zonder toepassing van eenige straf. MIDDELBURG. Voor de rechtbank alhier zal op Vrijdag 6 November a.s. behandeld worden de zaak tegen den 21-jarigen arbeider J. v. E. uit Axel, j die thans te dezer stede gedetineerd is, en wien ten laste wordt gelegd, dat hy op 3 September j 1. te Axel de 9-jarige De K. zoodanig met een mes in hals en borst heeft gestoken, dat j deze aan de gevolgen daarvan is over- leden. Gedagvaard zyn zes getuigen, 1 waaronder twee geneesheeren-deskun- digen. De letterzetter H Wthans alhier gedetineerd zal zich Vrydag 6 Novem ber voor de rechtbank te verantwoorden hebben wegens het op 6 September verspreiden van een geschrift, waarin opruiende taal voor de militairen stond. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuw-Vosmeer ds. A. H. J. le Gras te S .-Oedenrode. Landbouw en Veeteelt. MIDDELBURG, 28 Oct. In de heden morgen gehouden vergadering van de afdeeling Middelburg dor Maatschappij tót bevordering van Landbouw en Vee teelt in Zeeland, werd door den Rijks- zuivelconsulent in Zeeland,- den beer G. Zwagerman, een lezing over boven- staaud onderwerp gehouden. In den brcedo zette de heer Zwager man uiteen welke invloed de oorlog reeds gehad heeft op de verschillende takken van het landbouwbedrijf en kwam tot de conclusie dat, uitgezonderd weide- hooi, de landbouwer in Zeeland goede opbrengsten heeft verkregen. Dat de prijzen die gemaakt zijn voor de meeste producteu hoog of zeer bevredigend zyn. Dat in bet algemeen de geldelijke uit komsten van het bedrijf over 1914 zeer goed zullen zijn, onder voorbehoud echter, dat de inkomsten van de suiker- bietencultuur nut te zeer tegenvallen en de aardappelprijzen niet te zeer dalen. Verliezen worden daartegenover geleden door de veevoeder- on kunatmestprijzoD, door do lage prijzen voor het fok vee en door de gedrukte stemming in den paarden handel. De grootste moeilijkheden worden ondervonden door den landbouw in Zeeu wsch- Vlaanderen Volgens spr. mag de landbouwer zich gelukkig rekenen, dat zijn bedrijf zeker bet minst getroffen wordt, veel minder dan handel en ny verheid, die groote verliezen lijden on ook onder werkeloos heid gebukt gaaD. Waar de regeering altijd groote belangstelling voor alles wat den landbouw betreft beeft getoond, maakt spr. critiek op de daden der regeering, ook al bezorgen die aan de landbouwers de derving van belangrijke winsten ongegrond. Men mag namelijk niet vergeten, dat sommige bepalingen noodzakelijk zijn iu verbaud met de moeielijke positie waarin ons land te midden der oorlogvoerenden verkeert en dat wij niet altijd beschikken over alle gegevens om een besluit van de regeering ten deze opzichte te beoordeelen. De Nederlanders moeten in dezen tyd zich I alle leden van een groot buisgezin voelen, waarbij een gedeelte geen bij zonder hooge prijzen mag verlangen voor bet voedsel dat bet andere gedeelte nagenoeg niet kan betalen Parijs, 20 Oct. 1914. i Na den zoulnood, nu Iwce maanden geleden, en die gelukkig niet lang geduurd heeft, worden wc bedreigd door den stnkcrnood. Deze draagt 'n veel ernstiger karakter. Want toen we gebrek hadden aan zout, was de voornaamste reden, dat men geen kans zag de enorme reserve voor raden gedurende de mobilisatie naar Parijs vervoerd le krijgen. Maar er j was zonl en dal is de hoofdzaak. Met de suiker is bet een geheel i ander geval. Een der allereerste eeo- I nomischc gevolgen van den oorlog is de stilstand van de suikerproduc tie. Verreweg bel grootste gedeelte van de bectwortelsuiker wonlt ge- i léverd door de noordelijke depacte- menton, die door bel Duitsche leger bezet zijn. Van de 220 suikerfa brieken, die Frankrijk telt, zijn er niet minder dan 173 in de bedoelde departementen gelegen. October, fs'u.-, vcmbér zijn de maanden van de bectworteloogst, die nu natuurlijk uict kan plaats hebben, zelfs niet daar, waar de uitgestrekte velden wéinig of niet geleden hebben. Men hééft er de menschen niet voor. Ge- 1 woonlijk wordt dit, zooals men weel, buitengewoon zware werk door Bel gische landbouwers verricht. Het is niet mogelijk bet door vrouwen en kinderen te laten doen. zooals dit b.v. met den graanoogst is geschied. Ongetwijfeld zullen de autoriteiten al bel mogelijke doen om een uitweg te vinden, want de schaarschte aan suiker doet zich reeds duchtig ge voelen. Op het oogenblik, dat de oorlog uitbrak, was men aan bet eind der suikercampagne, zoodat (Ie reserve- voorraden niet groot meer wareu. Toch bleef de suiker gedurende eeni gen tijd op gewonen prijs, zoowel en détail als en gros. Iedere win kelier leverde ze tegen 33 centimes bet pond, zooals in vredestijd. Doch toen de eerste geruchten van moge lijke schaarschte begonnen te loopcn, was tegelijkertijd een stijging in den détailsprijs merkbaar. Leveranciers en klanten gaven elkaar wederkeerig de schuld Persoonlijk ben ik ge neigd de eersten in hel gelijk te stellen. Fr zijn particulieren, die voorraad voor 'n geheel jaar hebben opgedaan, wat natuurlijk 'n stijging van den prijs tengevolge moest bob ben. Hel beste bewijs daarvoor is, dal zelfs nu nog de prijs in de win kels der volksbuurten tot 5 sous per kilo lager is dan in de magasins d'alimentation, waar de meergegoe- den hunne inkoopen doen.'I Spreekt, dal een arbeidersvrouw geen groote voorraden kan opdoen. Zij zijn de dupe van de wijze voorzichtigheid der betere klassen In plaats van 7 sous het pond betaalt men in de volksbuurten 10 sous, in de. betere wijken 12 en 13 sous hel pond. Vrij wel overal wordt de conditie gesteld, dat dé klanten Iegelijk andere in koopen doen, en in acht van de lien gevallen weigert de winkelier méér dan één pond tegelijk le verkoopen. Om aan den abnormalen toestand <jeh, einde le 'maken, '"spreekt men over de mógelijkheid onr suiker uit., liet buitenland in te voeren. Op den oogst van dil jaar, die buitengewoon veel beloofde, durft men niet ie reke nen De administrateur van bet syndicaat der suikerfabrikanten ver zekerde, dat men al heel tevreden mag zijn als cr ongeveer een vierde gedeelte van terecht komt. En dan moeten alle omstandigheden, én de Slaat, meewerken. Er is alle reden om te gelooven, dat bet gouverne ment alles zal doen om deze crisis le bezweren, daar zc de talrijke indus trieën, die van (Ie suikerfabricalie afhankelijk zijn eu die aan tiendui zenden mannen en vrouwen brood verschaffen, ernstig in haar beslaan bedreigt.' Als men de grossiers wil gelooven, is bet groote struikelblok in dezen de legerautoritelt. Zij zouden er wel voor te vinden zijn suiker in te voe ren, wanneer zij de zekerheid mid den, dat niet de Staat oogenblikkelijk bun geheele lading requircert, tegen een pi ijs, belangrijk lager dan zij betaald hebben. Hel geval heelt zich reeds voorgedaan, dat een grossier, die een aantal tonnen suiker had uitgevoerd tegen een prijs van 48 lr. per ton, zijn geheelen voorraad zag requireeren tegen den prijs van 42 fr. per Ion. Het is begrijpelijk, dat de handelaars tegen dergelijke verliezen gevrijwaard willen zijn. In afwachting van de oplossing der crisis moeten de afnemers bun ge bruik van suiker maar zooveel moge lijk beperken. Adieu plats doux, adieu goed gesuikerde compotes, wij zullen u moeien vervangen door andere producten van de Fransche keuken. A. F. PETILLON. Terugkeer Belgische vluchtelingen. De heeren Van der Molen en Gerretson, leden van de Tweede Kamer, zijo dezer dagen te Antwerpen, Mechelen, Leuven en Brussel geweest om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den toestand in die steden en iu de omliggende dorpen en zoo mogelijk een antwoord te krijgen op de vraagof het voor Belgische vluchtelingen nu reeds geraden is naar hun land terug te keeren. Ze hebben zich daartoe iu verbinding gesteld, zoowel met militaire als met burgerlijke autoriteiten en in alle plaatsen gesproken met teruggekeerde vluchte lingen en onveranderlijk was het advies van allen: terugkeeren. Terugkeeren is zoowel in het belang van de vluchtelingen zelf, als in dat van het land. Bijzonder op de gegoeden rust volgens Belgische voormannen, in dezen reu dure plicht. In Antwerpen werd dit letterlijk op deze wyze uitgedrukt: ,Zij hebben niet langer het recht het her nemen van het leven hunner stad te laten afhangen van heD, die haar in den nood niet verlieten" en als waarschuwing werd daaraan toegevoegd dat eigenaars van winkels en zaken en ook bewoners van particuliere huizen bij langere afwezig heid wel eens onaangename verrassingen zouden kunnen belevenwanneer de overheid zich genoodzaakt acht, ambtelijk tot het openen hunner eigendommen over te gaan. Ook stadsambtenaren en bedienden moeten ten spoedigste terugkeeren. De strengste maatregelen zullen genomen worden tegen hendie nog langer voor de roepstem dtr overheid doof blyven. Alleen door terugkeer van allen is herstel van het maatschappelijk leven mogelijk. Het zwaarste is die terugkeer voor beu, wier eigendommen zijn verwoestwier huizen zijn verbrand of stukgeschoten en die niet zeker zullen zijn aanstonds iu bun vroegere woonpls.ols werk en brood te vinden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 2