ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 16 October 1914. VsoptWU De Oorlog. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. Prgs per drie maanden f 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afaonderlgke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7lste JAARGANG. No. 9608 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. llitoevar-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regelsf0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. By contract belangryke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór 8.80 ure. Levering van Bruinkool-Briquetten. Zy, die in aanmerking wenschen te komen voor de levering van pl.m. 8000 Kilogram Brolnkool-Brlqnetten aan de gemeente Zierikzee voor het aanstaande winterseizoenbebooren hunne inschrijvingen, met overleggiog van een monster, in te zeilden bij den Burgemeester ten Stadhuize, vóór Woensdag 21 October a.s. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebben den, dat de door den Minister van Oorlog d.d. 8 September j.l. vastgestelde nieuwe regeling betretiende het „onder hoek In Toorgeoofendheld 1014, artikel „70, Mllit.tewet'% ter Gemeente-Secre tarie van Zierikzee ter inzage ligt. Zibrikzer, den 16 Oct. 1914. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Daltschland en de nentralitelt van Nederland. BERLIJN, 14 Oct. Onder het opschrift „Een gastvrij volk" schrift de Lokal- Anzeiger Wanneer wy thans lezen over het jaramerlyk lot dat over een groot deel van het Belgische volk is gekomen, dan zwygt in ons alle volkerenhaat, waarin wy trouwens nooit meesters zyn geweest. Wy gevoelen deze dingen slechts als van mensch tot mensch. En het vervult ons met blyde achting te zien op welk een menschelijke en edele wyze de Nederlanders zich kwijten van de hun zoo onverwacht opgelegde taak. Het is voor de overheid zoowel als voor het volk iets buitengewoon moeilyks, dit binnenstroomen van honderdduizenden vluchteliugen. Zoowel aan het organi satietalent der overheid als aan het menschelyke gevoel van het volk worden hooge, haast bovenmenschelyke eischen gesteld. De' huidige toestand kan en zal ook niet lang duren. Dat hy niet tot een katastrofe geworden is, daarvoor komt den Nederlanders alle eer toe. Het vraagstuk van de rechten en plichten der neutralen duikt tegenwoordig ieder oogenblik op. Het is een netelige kwestie en wy kunnen het begrypen wanneer het onzydige volk, waarom het thans gaat, zich eenigszins zenuwachtig maakt in zulke omstandigheden. Het verheugt ons echter te mogen gewagen van de mooi-menschelyke wyze waarop de Nederlanders als onzydige natie haar houdiDg tegenover de hun land binnen- stroomende vluchtelingen, eerst Duit- schers, thans Belgen, hebben begrepen. Wy hebben altyd geweten, dat de Nederlanders een gastvry volk zyn; zij hebben thans onze verwachting over troffen. De toestand te Antwerpen. De Duitsche gouverneur van Ant werpen heeft den termyn van 5 dagen, binnen welken de neringdoenden en ambachtslieden naar de stad moeten terugkeeren, tot 17 dagen verlengd. Voorts heeft hy, naar aan De Tijd wordt gemeld, aan de burgerlyke be sturen der plaatsen rondom Antwerpen aanbevolen, burgerwachten te kiezen uit goedgezinde bedaarde burgers, om aldus een waarborg te krijgen voor de burgers zelf, dat de ordebewaring in goede handen is. Branden doet er niet veel meer in Antwerpen. Wat er nog laaide of smeulde is nu nagenoeg gebluscht. Do Duitschers hebben hierin de Antwerpsche pompiers krachtig geholpen. Iersche vrQwIllIgers. In Ierland hebben in de laatste twee maanden bijna 30.000 vrywilligers ge- teekend voor het Engelsche expedie- leger in Frankrijk. Fraasche vliegtuigen boffen Karlsruhe. Boven Karlsruhe zyn twee, vermoede lijk Franache vliegtuigen gezien, boven de loods voor luchtschepen te Baden- Baden óén. Men heeft tevergeefs op hen geschoten, ze verdwenen onverlet in noordelijke richting. Burgemeester Max. Burgemeester Max is, naar 't Berliner Tageblatt meldt, in het kamp van krijgsgevangenen te Ohrduf by Leipzig aangekomen. Do Duitschors ln België. AARDENBURG, 15 Oct. Brugge is door de Duitschers bezet. ZUID-AFRIK A LONDEN, 15 Oct. Volgens een ambtelijk telegram uit Zuid-Afrika, be- diaagt de sterkte van de opstandige troepen-afdeeling van Maritz ten hoogste 500 man, Duitschers inbegrepen. Generaal Botha zal als bevelhebber van een talrijke strijdmacht de krijgs verrichtingen tegen de opstandelingen onmiddellijk beginnen. AME1UKA. Roosevelt over den oorlog. Iu het derde artikel, dat ex-president Roosevelt thans in de New- 'ork Times over den oorlog heeft gepubliseerd, zegt hy, dat de houding van Engeland, door zich met de verdediging van de rechten van België in oorlog te begeven, niet alleen geheel te rechtvaardigen is, doch tevens de eenige wyze van optreden vertegenwoordigt, welke ooit neutraliteit, vrede of arbitrage verdragen het papier waard zullen maken, waarop zy geschreven zyn. De Engelscheu voelen, dat zy niet alleen strijden voor zichzelf, doch voor de grondbeginselen van recht en be schaving en voor werkelijken en blij venden wereldvrede. Zy voelen, dat zij op alle plaatsen de vrijheden en de rechten der kleine natiën zullen hebben te verdedigen. Een der meest treffende kenmerken van den oorlog is de wyze, waarop de verschillende volkeren van Indië zich hebben gewapend om het keizerrijk te verdedigen. De les, die uit de Belgische kwestie kan worden geput, is van ver- strekkenden aard, de verhooging van het zelf-respect van een volk, dat held haftig heeft durven stryden in het aan gezicht van een zekere ramp. België heeft blyk gegeven van heldenmoed en zelfopoffering en hoe groot de ellende ook is, de belooning zal nog veel grooter zyn. Indien de tyd van afrekening zal zyn gekomen, zal de zaak van België afzonderlijk staan. Geen vrede zou worden gesloten, alvorens het onrecht, dit land aangedaan, zal zijn goedgemaakt en tegen de mogelijkheid van een herhaling van dergelijk onrecht maatregelen zullen zyn genomen. ITALIË. Aan de Frankfurter Zeitung wordt gemeld, dat generaal-raajoor Vittorino Zupelli, tot Italaansch minister van oorlog is benoemd. De keuze van Zupelli heeft verrassing gebaard, daar zyn naam niet voorkwam op de can- didatenlyst. Hy was het laatst werkzaam als een soort gedelegeerde in den generalen staf, op het ministerie van oorlog. Zupelli is 55 jaar oud en een der jongste generaals van het Italiaansche leger. Ia den veldtocht in Tripolis, was hy kolonel van het 22e regiment en later was hy chef van den generalen staf bij generaal Frugoni. ENGELAND. LONDEN, 15 Oct. De toeneming van de recruteering voor het leger sedert den val van Antwerpen blyft aanhouden. Dinsdag zyn duizend man aangeworven. NEDERLAND. EINDHOVEN. Op de markt alhier stond een troepje vluchtelingen uit België. Een was er by, die merkwaardig afstak by zyn lotgenooten, want zoo mistroostig als deze keken, zoo „down" als ze waren, even opgewekt en vroolyk was hy. Lachend stond ie rond te kyken, nu en dan halhuid zingend een Belgisch liedeke. Een onzer landgenooten, wien dit bizonder trof, ging naar 'm heen en gaf den Belg zyn verwondering daarover te kennen. „Awel raenierke, da's 'n plesante historie zulle". En toen vertelde hij, dat hy getrouwd was geweest, 10 lange jaren, en dat hy er 10 jaren ook vanaf had willen zyn, maar nooit geen kans. Tot de Duitschers kwamen, die zeiden: „De mannen dien kant op en de vrouwen dien kant op!" Toen was 't lang verwachte gebeurd hy was van zyn ega af. „Awel raenier, n'en oorlog is nog zoo kwaod niet, zulle!" DIRKSLAND. Het ijzeren aakschip „Maria", bevaren door de gebr. van Meel uit Made, geladen met suikerbieten en op reis van hier naar Breda, is op het Haringvliet, even voorbij de buiten haven van Middelharnis, gezonken. De beide opvarenden wisten zich in een roeiboot te redden. Uit Stad en Provincie. Volksbibliotheek van het Departement Zierikzee der Maatsch. tot Not van 't Algemeen. ZIERIKZEE, 16 Ocl. Wij ontvin gen een exemplaar van den nieuwen catalogus dezer bibliotheek, welke a.s. Dinsdag zal worden opengesteld. Voor bizonder lied en verwijzen wij naar een in dit blad voorkomende advertentie. Wij vertrouwen, dat velen zich als lezer zullen doen inschrijven. De catalogus kost sléchts 10 cent, in welken prijs begrepen is het lees- geld, waarvoor men gedurende den geheelen winter elke week één der boeken of tijdschriften ter lezing kan bekomen. Dat er voor elk wat wils is, moge blijken uit de inhoudsopgave, welke wij hier laten volgen: boeken voor oudere jongens, boeken voor volwas senen, gedichten, boeken over ge schiedenis, geschiedkundige romans, jongensboeken, luim, meisjesboeken, novellen, plaatsbeschrijving, reisbe schrijving, romans, stichtelijke lec tuur, tijdschriften, vaklecluur, volks romans en wetenschappelijke boeken. Hoog bezoek. Hedenvoormiddag om half elf kwam, vergezeld van zijn adjudant, jhr. Bakker en van jhr. Van Sitters en jhr. De Cascmbrool, leden .an Gedeputeerde Staten, in het strengste incognito uit Middelburg, in zijn finaliteit van voorzitter van 't Roode Kruis, alhier aan Prins Hendrik der Nederlanden. Tocli was de komst van den Prins uitgelekt, zoodat een groote menigte was samengestroomd, teneinde den Prins te zien. Onze burgemeester wachtte Zijn Koninklijke Hoogheid aan dc boot op, heette hem hartelijk welkom, en stelde hem voor den commandant van dc Landweer en den commissa ris van politie. Het hoogc gezelschap begaf zich hierop in een tweetal auto's onmiddellijk naai* dc woning van den burgemeester, waar het Comité van hel Roode Kruis aam Zijn Hoogheid werd voorgesteld. Na eenige ververschingen gebruikt le hebben, bracht men een bezoek aan de Concertzaal, de plaats der samenkomst en ook het verblijf van vele Belgische vluchtelingen. Aldaar werd hel Gewestelijk Comité voor de vluchtelingen aan den Prins voorge steld. De Prins reed hierop, vergezeld nu ook van den burgemeester dezer gemeente, over Burghsluis, Burgh naar Haamstede. Als voori'ijder en wegwijzer deed dienst de ordonnance Doeleman, in gedeeld bij T detachement Landweer 18 alhier. Op het slot Haamstede werd een klein half uur vertoefd, waarop over Renesse, NoordweUe, langs Scroos- kerke en Brijdorpe naar Brouwers haven werd gereden. Over Zonne- maire, Noordgouween Scluiddebeurs werd de terugtocht nyac Zierikzee genomen. J Ten huize van den burgemeester alhier werd de lunch gebruikt. Met dc Spoorboot keerde de Prins naar Middelburg terug. By Kon. besluit van 15 dezer zyn benoemd Jtot dijkgraaf van den Willem Adriaanpolder J. L. Versprille te Kort- gene; tot dijkgraaf van den St.-Pieters- polder (Zuid-Beveland) L. J. de Ryke te Yerseketot djjkgraaf van het water schap Oud-Wolphaartsdyk P. Koeman te Wolphaartsdyk; tot heemraad Jvan het waterschap Schouwen Th. Gast te Duivendyke. ZONNEMAIRE. Alhier zyn 44 Belg. vluchtelingen ondergebracht. In ver schillende gezinnen zijn 37 personen opgenomen, terwijl de anderen in een lokaal van de Bewaarschool zyn gehuis vest. 13 kinderen bezoeken de school. DUIVENDIJKE, 14 Oct. Deze week zyn in onze gemeente een twintigtal Belgische vluchtelingen aangekomen, die door verschillende landbouwers bereidwillig met hun wagens waren afgehaald. De arme raenscben, slechts in 't bezit van veel te weinig kleeding, zyn in een viertal woningen liefderijk ondergebracht, waar zy door het comité en particulieren worden verzorgd en telkens worden bezocht. Een persoon is by een particulier gehuisvest. ELKERZEE, 14 Oct. Ook hier zijn eenige gezinnen van vluchtelingen door de goede zorgen der ingezetenen onder dak gebracht; een 24-tal personen zijn gehuisvest iu vier ledige woningen. Drie menschen waren voorloopig inge nomen door den predikant der Geref. Gemeente. Als overal roemen de vluchte lingen de liefdevolle zorgen van ons volk. SCHARENDIJKE, 15 Oct. Op de haven alhier zijn reeds een aantal Belgische mannen druk aan het lossen der bieten, terwijl ook door sommigen reeds geregeld op het veld wordt ge werkt. OUWERKERK. Onze gemeente her bergt thans 42 Belgische vluchtelingen. De bewaarschool en een gedeelte van een woning van den heer Jac. Romeyn zyn voor hen ingericht. Daarby zyn er by eenige particulieren nog onder gebracht. Men doet hier al 't raogelyke om de ongelukkigen hun hard lot eenigs zins te verzachten. OOSTERLAND. Hier in onze gemeente zyn een 100-tal Belgische vluchtelingen, die allen goed verzorgd worden. Het comité bestaat uit de heeren Van der Have, burgemeester; Bouman en De Ryke, wethouders; Van Vessem, secre taris en de ds. Weeda en Staal en den heer Peter. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland zyn herbenoemd tot zetters voor 's ryks directe belastingen de heeren De Ryke en Struyk. KORTGENE, 12 Oct. Zaterdag zyn er hier een 40-tal vluchtelingen liefde rijk door ons ontvangen. Ze worden gehuisvest in lokalen^ daarvoor in gereedheid gebracht en daar goed ver zorgd. Wjj vernemen, dat ze niet het werk der gewone arbeiders uit de handen van dezen mogen nemen. STAVENISSE. Op de diverse lijsten in deze gemeente voor het Kod. Nat. Steuncomité enz., is totaal ingeteekend voor f 530,55. ST.-ANNALAND, 15 Oct. By na alge meen is er bijgedragen om het lot van de Belgische vluchtelingen dragelijk te maken en er is veel gegeven. Ofschoon de inzameling van gelden nog niet heelemaal afgeloopen is, kan er nu reeds gemeld worden, dat er een som van meer dan 600 gulden bijeengekomen is. Eere aan de burgers van St.-Annaland, die getoond hebben zulk een warm hart voor die ongelukkigen te bezitten. OUD-VOSSEMEER. Gelyk in de andere gemeenten op het eiland, is ook hier het comité overstelpt geweest met drukte door de vluchtelingen, die allen vol lof zyn over de ontvangst. Een dames-comité heeft geld opgehaald voor hulp en de gemeente heeft zich werkelijk niet onbetuigd gelaten, zeker ook ge dachtig aan de bange dagen van den watervloed. POORTVLIET. Alhier worden 224 Belgische vluchtelingen gehuisvest, waar van ruim 160 totaal gehouden moeten worden. Nog steeds worden er aan gevoerd. De openbare en bizondere scholen worden daarvoor disponibel gesteld. VLISSINGEN. De toeloop van vluchte lingen was Dinsdag alhier wederom zeer groot. Nu kwamen er velen uit Gent, Brugge en Oostende en omgeving, maar ook heele karavanen, die eerst in Zeeuwsch-Vlaanderenvertoefdenkwamen thans de Schelde over. Tegen den avond was het dan ook weder zoo wat geheel vol en reisden velen door naar Middelburg, waar het comité weder zyn handen vol had met het op voor ieder passende wijze onder brengen der Belgen. Het comité heeft thans twee nieuwe bureau's opgericht, een in een particulier gebouw voor het geven van inlichtingen over vermiste familieleden en een op het raadhuis voor het geven van inlichtingen over het reizen naar andere plaatsen in Nederland of het buitenland. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. ST.-MAARTENSDIJK, 14 Oct. Ten overstaan van notaris Meulenberg werd heden avond ten verzoeke van den heer C. Gaakeer in tweede veiling alhier verkocht: Het huis en erf aan de haven alhier, genaamd „Schippershuis" waarin herberg wordt uitgeoefend voor f 1600. 0 N D E R W IJ S. OUD-VOSSEMEER. Mej. J. de Klerk alhier is benoemd tot onderwijzeres aan een R.-Kath. school te Dordrecht. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. ST.-MAARTENSDIJK. 13 Oct. By de heden gehouden verkiezing van 4 gemachtigden voor het kiescollege alhier (3 wegens periodieke aftreding van de heeren: Nic. Polderman, Joh. Bastiaanse en J. W. van Gorsel en een wegens vacature door het overlijden van den heer G. Moerland) waren uit gebracht voor de periodieke aftredingen 120 geldige stemmen; de aftredenden, bovengenoemd, werden met bjjua alge- raeene stemmen herkozen, terwyl in de vacature G. Moerland waren uitgebracht 108 geldige stemmen. Gekozen werd de heer L. J. Koopman met 67 stemmen, terwyl de overige stemmen over ver schillende personen verdeeld waren. ZONNEMAIRE. De lyst der stem gerechtigde manslidmaten telt 103 namen. Oud-Geref. Gem. ST.-FILIPSLAND, 15 Oct. Benoemd tot voorzanger, de heer L. Neele. PREDIKBEURTEN. Zondag IS October. Zierikzee. Geref. Kerk. 'sVoorm. tien uro, en 's avonds zes ure, ds. Sybesma. Woensdagavond half acht ure (Bijbellezing), ds. Sybesma. Chr. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Wisse; 's nam. twee ure, Leeskerk en 'savonds zes ure, ds. Wisse. Oud-Geref. Gemeente, Breestraat 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, Leeskerk. Evangelisatie (tjjdeljjk Luthersche Kerk). Zondagavond a.s. geen dienst. Evangelisatie Jeruël. 'sVoorm. tien ure en 's avonds half acht ure, Gewone dienst. Kerkwerve. Herv. Kerk. 'sVoorm. half tien ure, ds. Blankert. Serooskerke. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Adriani (Voorber. II. Avondmaal). Bargh. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Van Maanen. Renesse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, Geen dienst. Noordwelle. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. Van Maanen van Burgh. Haamstede. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. Straatsma van Eikerzee. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee nre, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, Leeskerk. Eikerzee. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Straatsma. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Kok. Brouwershaven. Herv. Kerk. 'sVoorm. half tien ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Meger.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1