Brieven uit Parijs. Nederland en de Oorlog. bij het slaan van pontons gebruikt te worden. Gisteren zijn alhier een aantal vluchtelingen aangekomen, die een onderkomen gevonden hebben in 'n ledig staande herberg. Daar men iVrijdag een aantal vluchtelingen had verwacht, was dit gebouw geheel ge reed gemaakt om de verwacht wor denden te ontvangen. Het beneden gedeelte is ingericht voor dagverblijf, terwijl de bovenverdieping op doel matige wijze gelegenheid tot nacht verblijf aanbiedt. Behalve deze, zijn er ook Vrijdag en Zaterdag eenige vluchtelingen naar deze gemeente gekomen, die bij verschillende burgers logies heb ben gevonden. ST.-FILIPSLAND, 12 Oot. Vrjjdag in dea vooravond kwamen hier een 27-tal Antwerpsche vluchtelingen aan, mannen, vrouwen en kinderen, waaronder nog zeer kleine. Ofschoon er hier geen comité tot ontvangst van vluchtelingen bestaat, was, dank zjj de uitstekende organisatie van den heer A. L. v. Eldik, vooraf reeds daarvoor de oude school in orde gebracht, zoodat allen dadeljjk onder dak gebracht konden worden. Treurig was de aanblik van deze lieden, die met achterlating van alle have en goed, 2 dagen rondgezworven en verscheidene dagen in Antwerpen in kelders gehuisd hadden. Een man was er by, die met vrouw en 8 kinderen de bedreigde veste verlaten had en nu hier aankwam met één zoon. Bjj de verwarde vlucht der vele duizenden waren ze van elkaar geraakt. Een aanvallig ventje van een jaar of S mist zyn beide ouders. Waar ze zjjn, wie weet het Innig dankbaar waren de menschen, dat ze hier een veilig tydelyk thuis gevonden hebben en ze zjjn er niet over uit, dat er zoo goed voor hen gezorgd wordt. Alle lof aan de heeren Van Eldik, QuistenVan Bendegom, die steeds bereid zjjn hen met raad en daad bjj te staan. Zondag kwamen er nog een 20 talhierby waren eenige uit Lier, die 14 dagen rond gezworven hadden. Zaterdagavond waren ze, doelloos voortdwalende, op den Slaakdam gekomen, doch meenden toen zjj het water zagen, dat ze niet verder konden. Moe, moedeloos en niet wetende waarheen, hebben ze toen den nacht doorgebracht in een zoo goed als onbewoonbaar schuurtje in den Prins Hendrikpolder. De Zondag bracht echter uitkomst. Nauwelijks wist men, dat daar menschen huisden, of spoedig werden ze naar hier gehaald en in een der lokalen der openbare school onder gebracht. Onder hen is een oud vrouwtje van 83 jaA. Ze zjjn daar nu als in Abrahams schoot. Goed wordt voor allen gezorgd en allen spreken onophoudelijk hun dankbaarheid uit voor de weldaden aan hen bewezen. Deze week zullen allen door dr. Van Eldik gevaccineerd worden. STAVENISSE. Vrijdagavond kwa men alhier uit de richting Bergen- op-Zoom een 70-tal Belgische vluch telingen aan, zoodat er thans onge veer 100 in deze gemeente zijn. Be halve eenige, die bij particulieren ge huisvest zijn, werden ze allen onder «lak gebracht in de bewaarschool en in de openbare school, alwaar hun levens ligging en voeding wordt ver strekt. ST.-MAARTENSDIJK, 10 Oct. Van de grootc stroom vluchtelingen, die in de laatste dagen langs 'l Thool- sclie Veer ons eiland binnen kwamen, zijn er ook in onze gemeente meer dan 200 onder dak gebracht. Dooi de goede zorgen van een gemengd comité dames en heeren worden ze van al het noodige voorzien en goed verzorgd. Ook door de ingezetenen wordt in ruime mate geloond, dal zij meegevoelen hel ongelukkig lol dezer arme verjaagden. Wij ontmoeten er, die reeds voor de zesde maal waren opgejaagd als het wild in hel veld. En nog steeds houdt de stroom aan. Doch bij ge brek aan het verschaffen van een goed onderkomen, moeten velen te leurgesteld en naar andere plaatsen verwezen worden. LI. Zaterdagavond, omstreeks 11 ure, arriveerden hier nog ruim 200 vluchtelingen, aan welke in de Herv. Kerk voedsel en nachtverblijf werden verstrekt. ST.-ANNALAND, 9 Oct. Een klein schoolgaand meisje klaagde over pijn in de keel. Toen de dokter het keeltje onderzocht, bleek het, dat daarin een kromgebogen speld zat. Hoe die daarin gekomen was, is onbekend, maar gelukkig kon ze spoedig ver wijderd worden. Op de lijst, welke den ingezetenen is aangeboden ten behoeve van «1e vluchtelingen, is getcekcnd voor f 417,60. SCHERPENISSE Alhier bevinden zich ook eenige vluchtelingen uit België. Enkelen daarvan zijn uit den boerenstand. Ze zijn nu dapper aan het werk in hel boerenbedrijf bij de persoon, die ze onderdak verschafte. De collecte, te Scherpcnisse gehou den, ten behoeve van Kinderzorg te Middelburg, heeft opgebracht t 25. COLIJNSPLAAT, 8 Oct. Onder der.e gemeente, naby den oesterput, syn aangespoeld ennig" stukken hout, ge merkt „Cressy". Dit is de naam van een der Engelsche kruisers, die onlangs in de Noordzee in den grond geboord tyn. Aanbestedingen, Verkooptngen, enz. ST.-MAARTENSDIJK, 7 Oct. Ten overstaan van notaris Meulenberg werd hedenavond ten verzoeke van Corn. Gaaker in eerste veiling alhier ingezet het huis en erf aan de haven alhier, genaamd „Schippershuis", waarin her berg wordt uitgeoefend voor f 1000. Landbouw en Veeteelt. RENESSE. De varkenshoudersver- eenigiog „Uit Voorborg" alhier verkreeg de koninklyke goedkeuring óp hare statuten. 0 N D E R W IJ 8. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwyeers-Genootschap heeft tot voor zitter gekozen den heer H. J. Bon, tot dus verre len secretaris van het N.O.G. K E R K N 1 E W S, Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar St.-Annaland, door ds. J. de Bres, te Bleskensgaaf. ZONNEMAIRE. Woensdasr 14 Oct.: 's avonds zeven ure, ds. De Luir. Bedankt voor Ouwerkerk (toez.), door ds. J. van Beek te Waterland- kerkje. De collecte voor de Zending, le Bruinisse 1.1. Woensdag gedurende den Bidstond gehouden, heeft 1' 57 opgebracht. Te St.-Filipsland is gekozen lot notabele de heer A. L v. Eldik. OUD-VOSSEMEER. Naar wordt medegedeeld zal in de thans gerestau reerd wordende kerk der Ned. Herv. Gemeente, zoo eenigszins mogelijk, een nieuw orgel geplaatst wordenhet nu in gebruik zynde, dat trouwens maar in huur is, schynt niet aan de bescheiden eischen van een kerkorgel te voldoen. Geref. Kerk. BROUWERSHAVEN. Woensdag 14 Oct.'s avonds zeven ure, ds. Meyer, bidstond. Kantongerecht te Tholen. 21 September. Door het kantongerecht alhier zijn heden veroordeeld wegens: Overtreding van het weycnregle- ment: J. P. B., te St.-Maartensüijk, aan de ouders terug gegeven; A. L. P., le St.-Maartensdijk, tot een be risping. Overtreding motor- en rij wiel wet: M. L. P., le Poortvliet, tot f 2 boete ol' een week tuchtschool; G. P. G., te Poortvliet, lol f 1 boete of een week tuchtschool. Overtreding visscherijwet: A. L'. P., te St.-Maartensdijk, tot f 1 boete of een week tuchtschool, met verbeurd verklaring van het inbeslaggenomen vischnet en bevel tot vernietiging. Overtreding der jachtwet: .1 B., te Scherpenisse, tol f 3 boete of 2 dagen hechtenis; J. K. v. D., te Oud- Vossemeer, lot 2 boeten, elk van f 10 of 2 dagen hechtenis voor iedere bocle, met verbeurdverklaring van het inbeslaggenomen geweer en bevel lol vernietiging; .1 V., le Poortvliet, lol f 2 boete of 2 dagen hechtenis; A. G., 22 jaar, te Oud-Vossemcer, lot f 5 boete of 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het niet in beslaggenomen geweer, bevel tot uit levering, le betalen f 7 of 3 dagen hechtenis; K. H., le St.-Annaland, tot f 3 bocle of 3 dagen hechtenis. Overtreding der wel op de paar denfokkerij: L'. H. en M. J. R., beiden te Stavenisse, M. A. v. L., te St.-Anna land; II v. P., weduwe J. v. L., 49 jaar, en I'. M. H.; weduwe R., 48 jaar, beiden te Oud-Vossemeer, ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Overtreding Scheldercglement: J. F. v. W., le Philippine, tol f 1 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding politic-verordening: J. Q.. te Tholen, lot f 0,50 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding der wel op de dieren bescherming: J. A. S., te St.-Philips- land, tot f 0,50 boete of 1 dag hech tenis. Overtreding polderreyleménl: T. K. S., 30 jaar, te Stavenisse, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Openbare dronkenschap: J. V., te Kruiningen. lot 1 2 boete of 2 dagen hechtenis; A d. te Stavenisse, lot 2 boelen, ieder van 1' 2 of 2 dagen hechtenis voor iedere boete. Vrijgesproken: A. J. S. en M. G. Q., beiden te Poortvliet. PARIJS, 29 Sept. 1914. la myn vorigeri brief schreef ik, er zyn nog geen gewonden in de Parijsche hospitalen. Twee of drie dagen later zijn de eerste convooien gearriveerd en zelfs in zoo grooten getale, dat er ond«r de civiele patiënten een beetje ruimte gemaakt is en men hen iets eerder dan anders als hersteld ontslaat. Nu is dat zoo erg niet, want de hospi taaldokters zyn uiterst voorzichtig en ontslaan niet al te vlug, zoodat hun patiënten er heusch niet onder lyden zullen. Soldaat zyn is troef, zeggen de zieken, die militairen by zich in de zaal hebben gekregen. De verpleegsters, de internen, voegen voor ze. De grootste porties en de lekkerste beetjes by het dejeuner en het diner zyn voor hen en er zyn er by, die een forraidabelen eetlust hebben. Want het zyn niet alleen gewonden, die in de hospitalen zyn ingekwartierd, maar ook zieken. Sommigen hebben dyssenterie, anderen doorgeloopen voe ten, velen lijden alleen maar aan over vermoeidheid. Van een twintigtal zieken op ééne zaal was er maar ééa, die in het geheel niet loopen kon, omdat hy zyn voeten te veel had doorgeloopen. Voor de overige patiënten is het nutuurlyk een heele afleiding oorlogs verhalen uit de eerste hand te krygen en krygstrofeeën van naby te kunnen bezichtigen. En nadat ze eerst twee of drie dagen vrywel aan één stuk geslapen hebben, zijn de pious-pious aan het vertellen gegaan. Ze beschryven hoe een uhlaan er uitziet en een infanterist en een Duitsch kanon, ze halen handenvol kogels uit hun broekzakken, waaronder wel degelyk dum-duras zijn, zy laten buitgemaakte helmen rondgaan. En de dokters, de verpleegsters, de zaalknechts, hun medepatiëntenze vechten allen om die souvenirs. De soldaten zijn er heel gul mee en deelen naar alle kanten uit met de laconieke opmerking: jelui kunt alles wel krygen, want zoodra ik beter ben, ga ik een nieuwen voorraad halen. Alsof 't schelpjes zyn, die ze zoo maar voor 't oprapen hebben Degenen, die wat meer handelsgeest hadden dan hun kameraden, hebben hun trofeeën verkocht aan de stations die ze passeerden en waar de nieuwsgierigen tegen elkaar opboden als op een publieke veiling, zoodat ze daardoor een aardig zakduitje hebben. Op hun reis van het oostelyk front naar Parys, hebben ze de treinen met zware artillerie en versche troepen ge teld die ze tegen kwamen. Om het kwartier een. Dit aantal treinen op een dergelyk traject is wel een aanduiding dat Frankryk voorloopig nog niet k bout is en nog heel wat presterren kan. Wanneer men het gesprek op den oorlog zelf ;brengt, op wat ze verricht hebben, weten onze helden eigenlyk maar heel weinig te vertellen. Alles concentreert zich voor hen in de enkele zin8snede We hebben gevochten. Ze hebben gemarcheerd, hierheen, daarheen, ze weten zelfs nauwelyks waar, zy hebben loopgraven gemaakt eh geschoten, geschoten uren aan uren, zonder ophoudeD. Na den slag zyn de ambulanciers, 'de verpleegsters, de dokters gekomen, en de Duilschers hebben op hen geschoten. De man van een myner kennissen, die verpleegster is, was ingedeeld by het Roode Kruis. Hy ligt met een ernstige beenwonde in een hospitaal te Toulon. Zyn vrouw is hem gaan opzoeken en de reis dierin gewone tyden niet meer dan vier en twintig uur vraagt, heeft haar in bet heengaan twee dagen en twee {nachten, in het terugkomen twee daeen en drie nachten gekost. Niemand had daarop in het heengaan gerekend, zoodat er in den heelen trein geen enkel* passagier was, die proviand by zich had. Ze hebben allen geleden als de raveD, want aan de stations was ook al niets of zoo goed als niets te krygen. Gedurende het transport van de ge wonden per trein zyn de velen die aanvankelijk niet levensgevaarlijk ge wond leken en die gedurende .het ver voer zoodanig verergerden, dat men hen aan het eerste station het beste moest achterlaten en naar een hospitaal brengen. Zoo blyven er ook te Parys achter en van die velen zyn er eenigen, die aan de gevolgen van hun wonden bezwijken. Zondag heb ik de begrafenis van een der in het hospitaal overledenen bijgewoond. Voorop gingen drie soldaten, by de wielen van den lykwagen en er achter eveneens soldaten. Daarna volgden te voet, zooals dat hier by iedere begrafenis gebruikelijk is, de naaste familieleden, de vader van den overledene, zyn moeder, zyn vrouw, doodsbleek achter den zwaren rouwsluier. De weg was zwart van menschen, waarvan er voort durend en telkens meer, zich achter den stoet voegden. En de vrouwen, »y snikten 't uit, als de met de vlag gedekte, met. bloemen beladen kist haar voorbij ging. Want allen, allen bobben eBn zoon, -een man, een vriend daarginds én wie weet of morgen In één der stille zijstraten naast het hospitaal speelde een troep kinderen, de jongens in de kleurige pakjes van de dragonder- en zouaven-regimenten, de meisjes met lanee verpleegsters- sluiers en Roode Kruisbanden. Ze speelden en droegen hun gewonden buiten de gevechtslinie En boven dit alles zweefde een Duitsche vliegmachine, waarvan de bestuurder achter het Trocadero e|en bom wierp, die een grijsaard en een klein meisje doodde. A. P. PETILLON. ij Men seint uit Eindhoven aan het Vad. Woensdagavond zijn alhier gearriveerd 116 Belgische soldaten, die uit HaraÖnt gevlucht waren voor 2000 Duitschers. Zy werden ontwapend op de grens te Budel. Belgische vluchtelingen. De „Stad Zierikzee", van de firma J. A. van der Schuyt, kosteloos ter beschikking gesteld, is Vrijdagmiddag half één te Rotterdam aangekomen. Zy werd opgewacht door onderscheidene autoriteiten. Er was ook een brancard van het Roode Kruis aanwezig. Aan boord waren ongeveer 400 per sonen, voor het meerendeel behoorende tot den gegoeden stand. Een zwaar gewond Belgisch officier, die met de ,Stad Zierikzee" verwacht werd, is niet meegekomen. Hy is te Wemeldinge achtergebleven. Aan boord waren ook 19 nonnen van de zusters van Maria Betecom te Aer- schot en 21 man van de Presentatie van Boom by Antwerpen; onder hen waren er van ruim 80 jaar. Eerstge noemde zusters zyn in het St.-Francis- cusgasthuis op de Schiekade opgenomen, de anderen, van wie er één ernstig aan een been gekwetst was, in het Sint- Antoniusgesticht op den Binnenweg. Ontroering greep allen aan, toen de vluchtelingen aan de Oosterkade aan wal stapten. Velen hadden tranen in de oogen en konden van aandoening geen woord uiten. Aan boord hebben de vluchtelingen 5000 francs ingezameld, welke som by aankomst ter beschikking is gesteld van notaris Brands uit Amsterdam. Het zal uitsluitend besteed worden ten bate van Belgische vluchtelingen. Vol lof was men over kapitein J. van Slooten, kapitein van de „Stad Zierikzee", over den hofmeester en zyn vrouw en het verdere personeel van de stoomboot. Kinderen heeft de stoomboot, tegen de verwachting in, niet meegebracht. Te 1 uur Donderdagnamiddag is de „Stad Zierikzee" van Antwerpen ver trokken, het. was de laatste stoomboot. Te voren had men nog een boot met 300 kinderen zien vertrekken, waarheen wist men niet. By het vertrek van Antwerpen was er een oogenblik een paniek, toen de boot van den wal ging. Een paar menschen sprongen nog van den wal op de boot, anderen zyn te water geraakt en vermoedelijk verdronken. Op het oogenblik van vertrek vielen de bommen rechts en links en sloegen een brug stuk, die honderd meter verder lag. Aan den wal bleven menschen staan met de handen omhoog, zinneloos heen en weer loopend van angst. Een vrouw, die onderweg bevallen is, is naar het ziekenhuis gebracht. AMSTERDAM. Gisteren zyn -hier tot 's middags 4 uur slechts enkele honderden vluchtelingen aangekomen. Een deel van de drieduizend vluchte lingen, die hier Zaterdagnacht aange komen waren, werden gisteren zoo spoedig mogelyk naar de provincie doorgezonden. Hetzelfde geschiedde met een klein deel vaa de ongeveer duizend uitgewekenen, die nog tegen halfvyf werden aangevoerd. In de Koopmans beurs was nu een zuigelingenkeuken ingericht. Bij de asyls zag men telkens groepjes uitgewekenen, die, goed uitgerust en proper gewasschen, van het schoone weer genoten. Den geheelen dag ver voerden vrachtenauto's vele bosschen 8troo, dekens en keukengereedschap voor de talrijke toevluchtsoorden. In het geheel zyn er te Amsterdam nu ruim 20.000 vluchtelingen behandeld. Om kwart vóór achten kwamen weer tweehonderd vluchtelingen de stad binnen onder wie een 15-tal witzusters uit Antwerpen, die hier een nacht logeeren in het gesticht harer orde aan de Stad houderskade en heden naar Maastricht gaan. E*n uur later kwamen -weer honderd Belgische uitgewekenen aan. Heden eri morgen zullen verscheidene Antwerpenaren naar hun stad terug- keeren. Hulp noodlg. De ellende, die thans om Rozen- daal geleden wordt, spot met alle beschrijving. Bij honderden liggen de menschen, die van alles beroofd zijn, langs de wegen, te uitgeput oin verder te gaan In de bosschen vindt men ze bij geheclc troepen en allen zonder on derdak en eten. Aan voorbijgangers werd 't laat ste geld, zelfs tol f 50 geboden voor een stuk brood voor de kinderen. De geheele streek helpt,;maar het aantal vluchtelingen is te groot. Alleen lusschen Putten en Rozen- daal zijn er zeker 100.000. Het verkeer langs de wegen is soms geheel gestremd door de drom men mensclien, die uil België ge- komen, voortloopen zonder bepaald doel. Op karren en in kruiwagens wor den zieken* en ouden van dagen ver voerd, kinderwagens zijn volgeladen. Onderdak voor de ongclukkigen is er niet. Regent het, ze blijven, met zieken en kinderen, builen liggen, hongerig en koud. Hulp is noodig, dringend noodig! Laatste Berichten. De «al Tan Antwerpen. In «te Duitsche pers wordt hetoogd, dat de val van Antwerpen voor Ne derland een waarborg te meer is, dal zijn neutraliteit van den kant van Duitschland nimmer geschonden zal worden, wijl thans elk voorwendsel voor zulke pogingen is komen te ver vallen. Antwcrpen's val is de beste bescherming voor Ncderland's on zijdigheid. Van de Zeeuwsche grens. Een part. corr. van de A'. Cr/. meldt uil Terncuzen, d.d. 11 Oei. De doorvoer van geïnterneerden houdt nog aan. In den aanvoer komt kentering. Naar schatting zijn er nu wel meer dan 15.000 doorgekomen. Van hakkers en winkeliers is groole inspanning gevorderd om te voor zien in behoefte van eetwaren. Daar tijdelijke nood dreigt, wordt van uit Rotterdam een voorraad eelwaren door de'autoriteiten aangevoerd. Aan de grenzen is hét nu een stapelplaats van grootc massa's geweren en ander oorlogstuig. In de ambulances zijn lieden nog verschillende gewonden aangebracht. Ik verneem, dat de Duitschers nog niet naar de zijde van Gent zijn door gedrongen, zij zouden daarin wor den teruggehouden door h oepen met Fransehen en Engelsehen in l front. Bezoekers van Ostcnde melden, dat daar Zondag nog schepen mei troe pentransporten arriveerden. Duitsche vliegtuigen werpen bommen op Par(Js. PARIJS, 11 Oei. Twee Duitsche vliegtuigen hebben in verschillende stadswijken 20 bommen geworpen. Er zijn drie doodop eii veertien'ge wonden, voornamelijk in de voorstad St -Antoinc en de Rue Lafayette. De stoffelijke schade is gering, 'n Bom is gevallen op het dak van de Notre Dame, doch niet ontploft. Tal van Fransche vliegtuigen hebben de Duit schers nagezet. De Dnltsehers ln Frankrijk. PARIJS, 11 Oei. De offieiëele me- uedceling van vanmiddag drie uur luidt: Op onze linkerzijde trekt de Duit sche ruiterij, wier operaties ten oos ten van Aire <4nm de,,Lys, 10 K M. ten zuiden van Duinkérken) mislukt zijn, terug naar hel district Armen- tières. Hevige aanvallen der Duilschers lusschen Alrecht en de Oise zijn af geslagen. Ten noorden van de Aisne zijn wij eenigszins opgeschoten, met name in de streek teil noord-westen van Soissons. Nachtelijke aanvullch vair de Duil schers lusschen Craonae en Reims zijn afgeslagen. Aprcmonl is na verwoede gevech ten, waarhij «le stad is genomen en hernomen, ten slotte in onze handen gebleven. Op onzen rechtervleugel, in Lotha ringen en de Vogezen, is niets van belang gebeurd. Als samenvatting van den toestand kan gezegd worden, dal wij overal onze stellingen hebben gehandhaafd. TELEGRAMMEN. s- GR A V E N H AG E12 Oct. DeHoo- ge Raad verklaórde niet ontvanke lijk hel re visie-verzoek van A. \V.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 2