ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 12 October 1914. Onveiligheid Vaarwater. De Belgische Vluchtelingen. De Oorlog. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. CZ ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. Prys per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7l8ta JAARGANG. No. 9606. Directeur A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór 2.30 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een kous met schaar. potlood, a lap goed. zwarte vrouwendoek. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het navolgende bericht, betreffende schiet oefeningen, ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w. Volgens beden ontvangen mededeeling van den Minister van Oorlog zullen in de week van 12 t. m. 17 October a.s. schietoefeningen met geschut plaats hebben van het fort IJmuiden. Zierikzee, den 12 October 1914. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Met het bombardement van Antwerpen ontvluchtte haar bevolking van 600.000 menschen grootendeels Belgie's eerste koopstad, liet have en goed in den steek, nam slechts het hoogst noodige en draag bare mede, en trachtte met een middel van vervoer, of gelijk met duizenden het geval was, te voet de Hollandsche grens te bereiken, teneinde aan de gevaren van het bombardement te ontkomen Het was een ware paniek, die zich van de inwoners had meester gemaakt. Een vloedgolf van vluchtelingen over stroomde daardoor ons land. Wij Nederlanders, die met de Belgen door de banden van historie «n taal nauw verbonden zijn, en inzonderheid met de Antwerpenaren, voornamelijk in dezen voor hen benarden tijd, diep mede gevoelen, wij hebben de uitgewekenen met open armen ontvangeD, hun huis vesting verleend en het noodige voor hun levensonderhoud aangeboden. Vorderde dit reeds van ons het men- scheiyk gevoel, niet het minst de band, waarop wij wezen, sprak in dezen een krachtig woord mee. Ook onze gemeente kreeg haar deel. Vrijdagmiddag kwam gelyk wij reeds in ons Vrijdagnummer van dit blad heb ben medegedeeld, per boot de eerste stoet en Vrijdagavond kwamen opnieuw een tweehonderdtal vluchtelingen per tram. En zoo is het doorgegaan. Tot gisteren avond, toeu per schip, ^at door een sleepboot gesleept werd, wederom een tweehonderd in onze haven aankwamen. Wij behoeven geen schets te geven van die stoet van mannen, vrouwen en kinderen, die met pakken beladen van kade of haven naar de Concertzaal schui felend voorttrokken. Onze lezers en lezeressen te dezer stede hebben ze gezien. Langs den geheelen weg, waarlangs deze slachtoffers van den oorlog zich lang zaam voortbewogenstond een dichte menigte zwijgend het droeve schouwspel, dat zich voor hun oog ontplooide, gade te slaan. En aan menigeen ontsnapte een kreet van diep medelijden met die menschen, die hun woon- en haardsteden ontvloden waren en thans tijdelijk zonder middel van bestaan hier bij ons een toevlucht zoeken. Wij spraken met velen van die vluch telingen. En hunne verhalen kwamen allen op hetzelfde neer. Eén gedachte had hen allen bezield: Zoo spoedig mogelijk weg te komen van het oord der verschrikking, waar het leven van hen en de huünen ieder oogen- blik door een ontploffende bom dreigde vernietigd te worden. Een zeide ons: Mijnheerik ben geëmployeerde op een expeditiekantoorheb dikwerf te Antwerpen een stoet landverhuizers met pak en zak door de straten zien trekken, maar heb toen niet kunnen denken, dat ik ooit van zulk een stoet deel zou uit maken. De mensch weet niet, waartoe hij kan komen. Daarom lezers en lezeressen, helpt en steunt deze beklagenswaardigen met ge heel uw kracht. Wat gij wilt, dat u iu gelijke omstan digheden zal geschieden, doet dat ook aan hen. Is die opwekking nog van noode? Neen, duizendmaal neen. Want er wordt in deze gemeente en in de meeste gemeenten van dit eiland veel, zeer veel gedaan. Met het Gewestelijk Comité voorop, waarvau de leden den geheelen dag tot 's avonds laat ijverig in de weer zijn, teneinde aan de scharen van vluchtelingen huisvesting en voedsel te veischaffeD, doen de ingezetenen en omwonenden al het mogelijke, teneinde de hulpbehoe venden te steunen in hun zoo droeven toestand. Velen bieden zich aan, en komen in persoon naar de Concertzaal, zoowel van hier als uit andere gemeenten van dit eiland, teneinde vluchtelingen mede te nemen. Groot is do offervaardigheid, groot het hulpbetoon. Dat is een lichtpunt, een helder licht punt in deze treurige tijden. Ook de landwocrmannen met hun wakkeren commandant aan de spits wer ken zeer krachtig mede. Men kan hen steeds aan boot en tram vinden, gereed de behulpzame baud te bieden. Zij ontlasten de te zwaar beladenen van hun goederen, om die zelf op hun schouders te torsen. Menig landweerman zagen wij kleine kinderen dragen. Een woord van waardeering voor het liefdevolle werkdat deze krijgslieden verrichten, moge hier een plaats vinden. Er is een wedijver om te helpen, die aangenaam aandoet. Men bespeurt dit eveneens aan de ontvangst van de ^vluchtelingen in de gratis afgestane Concertzaal, die, door de zorgen van het Gewestelijk comité ook die voor slaapgelegenheid gedeeltelijk is ingericht. Nauwelijks zijn zij de zaal binnengetreden en hebben zij plaats genomeD, of dames en landweermannen komen met brood, melk, koffie en kaas aandragen. Zijn zij uitgerust en verzadigd, dan wordt voor hun huisvesting in deze gemeente, of voor hun overbrenging naar een andere gemeente zorg gedragen. Dit alles vereischt veel werk. Maar niemand ziet daartegen op. Allen verrichten dit gaarne. Wie geen plaats in een huisgezin vinden kan, en hetzij in de Concertzaal, hetzij in de vroegere meisjesschool ge huisvest is, verkrijgt ontbijt, een warm middagmaal en avondeten iu de Concert zaal. Vermelding verdient, dat onze voor malige stadgenoot, de heer jhr. L. Schuurbeque Boeije zijn leegstaand huis op de Oude Haven tot huisvesting van vluchtelingen welwillend aan het Ge westelijk Comité heeft afgestaan. BERLIJN, 8 Oct. 't Groote hoofd kwartier meldt vanavond, dat de loods voor luchtschepen te Oussel- dorf door een bom getroffen is, welke een vijandelijke vlieger had geworpen. In het dak van de loods is een gat geslagen, het omhulsel van een luchtschip, dat in de loods lag, is vernield. LONDEN, 10 Oct. De avondbladen, die over de gevolgen van den val van Antwerpen schrijven, vertrouwen, dat Nederland de onzijdigheid van de Schelde, welke Engeland geëerbiedigd heeft, tegen Duitschland eveneens zal handhaven, zoodat er geen basis voor de vloot zal kunnen ontstaan. De Westminster Qazelte schrijft: Wij durven niet zeggen, dat het onmogelijk is, dat Duitschland de onzijdigheid van Nederland niet zal schenden om van Antwerpen een basis voor zijn vloot te maken, doch Nederland is geen te ver- waarloozen factor. En of het voordeel van het binnenvaren van onderzeeërs naar Antwerpen en een poging om van deze vaartuigen van daar uit party te trekken, wat alles is, dat kan worden verwacht, de ernstige moeilykheden met Nederland waard is, kan ten minste een betwistbaar punt heeten. De Globe Indien de bedoeling is, de vermeesterde vesting als een vloot- en luchtvaartbasis tegen Engeland te bezigen, dan zal Duitschland de onzydig- heid van Nederland moeten schenden, welke dit land zoowel gehouden als besloten is te verdedigen. Alleen de Pall Mall Gazette zegt wat van her op aanz<-Aen van Duitsch land versterkte Vlissingen, ofschoon het blad niet twyfelt aan het voornemen der Nederlanders om de onzydigheid van de Schelde tegen Duitschland te hand haven. 11 Oct. Tal van stoomschepen zyn gisteren te Folkestone aangekomen met vluchtelingen uit Antwerpen; voorts zyn er byna zeshonderd gekwetste Belgische soldaten aangekomen, zy zyn in ambulance-auto's naar het hospitaal te Ramsgate vervoerd. Het vertrek van Koning Albert. Over het vertrek van Koning Al- hert en Koningin Elisabeth naar Ostende, seint de Antwerpsche cor respondent van De Tijd: Men heeft hen oveHuigd, dat het nutteloos en voor hel land ramp zalig ware, zoo zij langer bleven. Mocht de Koning worden getroffen of krijgsgevangen worden gemaakt, dan ware dit erger voor de onaf hankelijkheid van België en voor het weerstandsvermogen van het leger in West-Vlaanderen, dan wanneer AnLwerpen zelf valt, Toen de grijze auto met den Ko ning en de Koningin zich moeizaam lusschen de dichte menigte bewoog, werd de Vorst nog geestdriftig toe gejuicht, trots aller angst en ellende. Van andere zijde verluidt, dat Ko- hing Albert gislerenochlend om 9uür te Selzaele (vlak bij de Nederland- sche grens, ten zuiden van Sas-van- Gent), is aangekomen. Japan's bedoeling met Sjantoeng en Jalnit. China heeft geprotesteerd tegen de. bezetting van Japan van hel einde der Sjantoeng-lijn, niet om daardoor de Duilsche belangen te beschermen, maar omdat China daardoor zelf be dreigd wordt. Blijkbaar wil Japan van Sjantoeng een tweede Mantsjoe- rije maken, dat, naar men weet, se dert den Russisch-Japanschen oorlog hoe langer hoe meer onder Japan- schcn invloed is gekomen De roof tocht tegen Tsingtau is slechts het voorspel, zeggen de Duitsche bladen, van een actie, die tegen Japan's bondgenoolen, Rusland en Engeland, zelf is gericht. Even verontrustend als de bezet ting van de Sjantoenglijn is de be zetting van .Taluit. Daardoor toch worden zoowel dc Engelsche als de Amerikaansche koloniale belangen bedreigd, daar Japan er tegenover de Philippijnen en Australië vasten voet in den grooten Oceaan door krijgt. Men weet, dat de Vereenigde Sla ten, blijkens 'n Reulertelegram, „vol komen gerustgesteld" zijn omtrent Japan's bedoelingen in den Grooten Oceaan Het lot van Reims. In de gehcele lange lijn van lo l gevechtsfront in Frankrijk, zoo meldt een Engelsche correspondent, is er niet een zoo zwaar getroffen plaats als Reims. Dagelijks wordt de stad gebombardeerd en nog telkens gooien Duitsche vliegtuigen hommen op oc stad. Het is acht-en-twintig dagen ge leden, sinds de bevolking het onheil spellend gesis van de eerste Duitsche granaat hoorde. De menschen leven of sterven in de uitgebreide kelders onder den grond; komen zij er uit, dan loopen zij gevaar ge dood te worden. Drie dagen geleden kwam een gezin van zes personen uit zijn schuilhoek te voorschijn om te zien, wat er van zijn huis was overgebleven. De man ging daarna uit op zoek naar een glazenmaker, om zijn ruiten te laten herstellen Toen hij terug kwam, was alleen zijn baby van zes maanden nog in leven. .Vele granaten zijn op het kerkhof gevallen en hebben daar doodkisten doen springen en de lijken ontbloot. Een vlieger wierp een bom op een groep menschen voor 't postkantoor. 's Avonds is het aardsdonker in de stad. De kathedraal is niet meer als mik punt. genomen, doch de halve stad ligt in puin. Duizenden inwoners zijn naar Parijs gevlucht. Rechtraardtge straf. Uit den tijd van den eersten Rus- sischen inval in Oost-Pruisen wordt in de Kreuzzeitung het volgende om trent generaal Von Hindenburg ver haald. Vóór de vlucht uit Insterburg konden de Russen, die zich zeer moesten haasten, niet meer alles zoodanig verwoesten, als zij wei gaarne hadden willen doen, en zij konden ook niet alles meenemen. Er bleef hun niets over, dan zooveel mogelijk onbruikbaar te maken. Op bizonder ergerlijke wijze gedroegen zij zich daarbij tegenover groote hoe veelheden brood. Zij begoten het met petroleum! Maar zij hadden niet ge rekend op Hindenhurg's grimmigen humor. Toen de generaal van de ge meenheid hoorde, zeide hij: Wij willen met dc Russen niet over den smaak twisten. Dat brood blijft be stemd tot voedsel voor de Russische gevangenenzoolang de voorraad strekt. Portugal bltyft onzQdlg. WEENEN, 10 Oct. Op inlichtingen, langs diploraatieken weg gevraagd over onderhandelingen tusschen Portugal en Engeland, heeft de Regeering te Lissabon, naar de Reichspost van diplomatieke zyde verneemt, verklaard, dat zy er niet aan denkt, de onzijdige houding van Portugal op te geven en dat de Engelsche regeering haar ook niet heeft verzocht, haar onzydigheid te laten varen. De Portugeesche regeering heeft een crediet van 8 millioen aangevraagd voor legerdoeleinden. ZUID-AFRIKA. KAAPSTAD, 8 Oct Het gerechte lijk onderzoek naai* de oorzaak van den dood van generaal De la Rey heeft uitgewezen dat de dood te wij ten is aan een ongeluk. NEDERLAND. ROTTERDAM. Een bewoner van den Haringvliet was deze week de gelukkige bezitter geworden van een erfenis van f 1875. Wie geld heeft kan gemakkelyk vrienden krygen en onze vriend had over dat verschynsel geen klagen. Charlois, Dordt en Alblasserdara werden bezocht, rytoeren werden ondernoraeD, de jeneverflesch werd stevig aan gesproken, er werd met geld gesmeten en met bankbiljetten gewapperd, met als resultaat-generaal, dat de heele erfenis erdoor gelapt werd. Toen liep de berooide erfgenaam naar de politie, die nu maar moet zien, uit den warwinkel wys te worden. DINTELOORD, 11 Oct. Ook onze gemeente is overstelpt van Belgische vluchtelingen. Waren Donderdagden ganschen dag af en toe velen onze gemeente binnengekomen, zoodat aan den avond pl.m. 150 alhier waren aangeland, hedennacht is hel getal tot 'n bezwarende hoogte geklom men. Gisteren reden ruim 80 boeren wagens, onder geleide van de inge kwartierde militairen, in de richting der grenzen, vanwaar honderden hedennacht zijn aangekomen. Mel l oog op een meer gelijkmatige ver deeling, werden velen naar noorde lijker gelegen plaatsen overgebracht Het j.l. Donderdag opgerichte Steun-Comitë heeft reeds een inza meling gehouden. Ten huize van den winkelier M. d. V. is een geval van typhus ge constateerd. BROUWERSHAVEN, II Oet. Heden- morgen zyn hier de eerste Belgische vluchtelingen aangekomen, gezonden door het comité tot steun voor die vluchtelingen te Zierikzee, welk comité al die menschen blykbaar in ontvangst neemt, om ze daarna te verdeelen over de verschillende gemeenten in Schouwen- Duiveland. Evenals in andere gemeenten was ook hier op verzoek van dat comité door den burgemeester een sub comité opgericht, waarvan hij zelf voor zitter en de dames N. van den Broek, secretaresse, K. van der Linde, penning- meesteres8e, C. den Boer, C. Gast, A. Hoogvliet en A. Krom leden waren. Deze dames waren in de vorige week by de ingezetenen rond geweest om den noodigen steun in natura en in geld te vragen en mochten daarby ongeveer f 220 inzamelen, behalve de toezegging van wekelyksche bydragen, opname van vluchtelingen, als anderszins. Tot dit comité was later op verzoek nog toe getreden mevr. Ittman alhier. Toen nu van den burgemeester werd vernomen, dat alhier een vyftigtal vluchtelingen konden aankomen (Zater dag), werd een onbewoond huis alhier, daartoe kosteloos door den heer J. M. van den Bout alhier afgestaan, door genoemde dames voor slaapgelegenheid en voor verder gebruik ingericht, waartoe verschillende ingezetenen de noodige benoodigdheden afstonden en waarby de dames veel hulp ondervonden van de alhier ingekwartierde landweermannen. Meerdere ingezetenen hadden zich bovendien bereid verklaard om voorloopig een vluchteling 's middags ten eten te hebben. Te vergeefs werden Zaterdag de vluchtelingen door de dames gewacht. By aankomst van iedere tram waren een massa menschen aanwezig en waren zelf des avonds nog de noodige boterhammen door de dames voor de ontvangst van een 30 vluchtelingen klaar gemaakt, waarvan bericht ontvangen was, dat ze zouden komen, hetgeen later bleek dat was afgetelegrafeerd. Eindelyk zyn dan toch hedenmorgen ongeveer 40, kinderen medegerekend, aangekomen, welk getal van middag nog met een 4-tal werd ver meerderd. De aangekomenen zyn zeer dankbaar en tevreden over de ontvangst, de dames zijn dan ook weer den geheelen dag met de verzorging in de weer ge weest en hebben eer van hun werk, waarvoor hun geen moeite en zorgen te veel waren. RENESSE. Het comité belast met de zorg voor de in deze gemeente te komen Belgische vluchtelinge^ be staat uit de leden L. Nilant, burgem. M. Steur en A. J. Padmos; L. H. Dor- maar en M. N. Leeuwe; mevr. Voor- beytelBolle, mevrouw Hoogenboom— Bolle; mevr. Davidse—Crucq; mej. Steur—-Pietersemej HubregtseSmoor mej. VerseputVan Westervoort; mej. M. Gilyamse, mej. N. Padmos—Steur en W. Gilyamse. NOORD WELLE. Onder voorzit terschap van den heer burgemeester dezer gemeente werd ook aldaar 'n comité opgericht tol hulpverschaf fing aan vluchtelingen, bestaande uit dc heeren N. Dalebout, C. A. de Oude, H. W. Poldermans en IL. Blom, terwijl een vijftal jonge dames met een lijst van huis toL huis gingen, waarop door allen, met enkele uit zonderingen, ruim werd geteekend, tot een bedrag van f 430. Eere aan de dames voor haren ijver, maar niet minder aan de gevers voor hunne talrijke gaven, waardoor zij toonen begaan te zijn met 't droevig lot van onze medemenschen, en gaar ne willen helpen dit leed te ver zachten. BRUINISSE. Deze week is, in verhand met de belegering van Ant- werpen, geen enkel mosselvaarluig 1 naar de stad vertrokken. Verscheidene booten varen echter naar Rotterdam, waar, dank zij de pogingen van het Steun-Comitc, het gebruik van mosselen zeer is toegc- nomen. 1 Een 25-tal booten zijn tijdelijk aan het Rijk verhuurd om zoo noodig

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1