Nederland en de oorlog. waterschap St.-Maartendyk, A. Geluk, St -Maartensdijk tot plaatsvervangend dijkgraaf van het waterschap Ooster- Zwake, A. van Dijke te 's-Gravenpolder. De rijk9klerk H. J. Bakker by den dienst der directie belastingen te Amster dam, is aangewezen voor de tijdelijke waarneming van het kantoor Renesse. Vergadering Tan het waterschap Schouwen. Van de heden gehouden algemeenc vergadering van het waterschapsbestuur van Schouwen in 'sLandskamer zullen wij in het volgend nummer een verslag geven. Alleen wenschen wij mede te deelen, dat besloten is het dagelijksch bestuur te machtigen tot het aangaan van een geldleening, ten hoogste van f 100.000, ter bestrijding van de nood zakelijke werken aan den Langendijk, in dit jaar en de volgende jaren uit te voeren, ter verdediging van den voor oever. Voorts werd aangenomen het voorstel van den heer Smallegange, om die heeren Der Weduwen te ontslaan van hun ver plichting de grind van den Schouw- schen dijk te vervoeren. Op voorstel van hoofdingeland J. M. van den Bout Fz., werd besloten de be slissing over de vraag, of de oprichting van een algemeen pensioensfonds wen- schelijk is, uit te stellen. Verworpen werd T voorstel van hoofdj- ingeland S. M. Hanse om aan de com missie tot onderzoek of jhr. De Muralt al dan niet betrokken was bij de Beton- (Maatschappij, haar verschotten terug te betalen. En aangenomen werd het voorstel van het dagelijksch bestuur om aan de com missie te vergoeden de door haar uitge- gevene f 51 voor reis- en verblijfkosten naar Rotterdam en Amsterdam en te betalen de presentiegelden. BRUINISSE. Een vaartuig is op de Krammerplaat naby deze gemeente vast geraakt. Van uit deze plaats werd assistentie verleend en een deel der ladiDg, uit mais bestaande, overgenomen. Nadat het schip hierdoor vlot was ge komen, heeft het zyn reis vervolgd. DREISCHOR. Op initiatief van den burgemeester dezer gemeente heeft zich alhier met den burgemeester een comité gevormd dat zal trachten van Jde in gezetenen toezegging te krygen zoo noodig, aan vluchtelingen kosteloos huisvesting en voeding te verschaffen, alsmede een inzameling zal houden van geld, kleederen, dekens enz. Genoemd comité bestaat met den burgemeester uit de dames van Na- huysde Haan, van StaalenElsacker, Padmosdu Claux, EverwynBarend- recht, van der GriendRuysch van Dugteren en M. A. Verjaal Ad. Het zal zeer zeker onnoodig zyn den ingezetenen op te wekken het comité in ieder opzicht op ruime schaal te steunen. STAVENISSE, Een aantal ingezetenen uit deze en de nabijliggende gemeenten, hebben zich per verzoekschrift gewend tot den heer inspecteur der posterijen en telegrafie te Middelburg, om op Zondag een beteren postdienst te ver krijgen. Zooals de toestand nu is, kan men in 24 uren tijde niets verzenden of ontvangen. De V. R. Ct., die des Zaterdagavonds gedrukt wordt, ontvangt men alhier pas des Maaudagmorgens, dus 36 uren Da de uitgifte. Eveneens gaat het natuurlijk met de andere corres pondentie. Een wijziging in den be- staanden toestand zou zeer op prijs gesteld worden. ST.-MAARTENSDIJK, 26 Sept. Zater dagnamiddag werd hier een openbare eindles gehouden van den 2-jarigen cursus van dames in Landbouwhuishoudkunde, welke cursus gegeven werd door mfj. v. Prooyen, gedipl. landbouwhuishoudkur.- dige. de heeren Minderhoud, v. d. Linde en Buyze, en was opgericht op initiatief van de vereeniging ^an gedipl. oud- leerlingen van de wintfirlandbouwcursus Stavenisse, gesteund door de afd. Tholen van de Z. L. M Van de autori teiten op landbouwgebied waren aan wezig de heeren dr. v. d. Zande, inspecteur van den landbouw en Kake- beeke, rykslandbouwleeraar, voorts de heer Snyders, secretaris der afd. Tholen en de commissie van toezicht op den cursus, benevens nog enkele andere belangstellenden. Na beëindiging der les werd door den heer v. d. Zaude aan de 12 aan wezige deelneemsters een diploma uit gereikt één die wegens ziekte niet aanwezig kon zyn, zal dat ook verstrekt worden. De heer v. d. Zande wees in zyn toespraak op het nut van do ontwikkeling der vrouw ook iu deze richting en sprak den wensch uit, dat de belangstelling voor dit onderwys steeds grooter moge worden, en richtte een woord van dank tot het onderwijzend personeel. De heer Buyze bracht als secretaris van de vereeniging, van welke het initiatief uitging, een woord van dank aan allen van wie deze vereeniging by het opriohten van dezen cursus steun had mogen ontvangen en dankte de dames-deelneemsters voor den aange- namen omgang en den ernst, waarmede zy het onderwys steeds gevolgd hadden. Mej. P. Hage bedankte als deel neemster het onderwijzend personeel en bood als aandenken aan deze lessen ieder der leeraren en mej. v. Prooyen een in lyst geplaatste phothografie aan, waarop al de deelneemsters Aan ruej. v. Prooyen werd mede nog als een gedachtenis geschonken 2 zilveren vleesoh^orken. De gediplomeerde dames zyn: 1. Elen- baas, T. Hage, D. Tholenaar, M. Drogen- dyk, E. Hartog, A. Hartog, P. Hage, C. Hage, Cath. Hag'*. J. Hage, H. Ver meulen, C. J. de Wilde en G. Kodde. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. BRUINISSE. De uitslag van de aan besteding op 25 Sept. door de vereeniging „Landbouwbelang" is als volgt: Zeeuwsche Voeder- en Kunstmest - handel te Middelburg 16800 K.G., voor f 2,75. L. Schilperourt, Bruinisse, 9100 K.G. ammoniac-superphosphaat, voor f 6,88. Idem, kainiet, met het lot tegen J. v. d. Berge, Bruinisse, voor f 2,13. Idem 1200 K.G. opgeloste Peru-guano, voor f 9,50. Idem 8800 K.G. lynmeel, voor f 12,70. J. v. d. Berge, Bruinisse, 8500 K.G. gronduotenroeel, voor f 13,06. Alles per 100 K G. op den wagen op de haven te Bruinisse. 0 N D E R W IJ S. STAVENISSE. Vrijdag 2 Oct. ver gadert te Scberpenisse de afdeeling Tholen van het N. O. G. Na afdoeniDg der huishoudelijke zaken zal de heer Buijze een leziDg houden over „Stof" en „Stofbestrijding". OUD-VOSSEMEER. De heer J. A. de Graaff J.Mz alhier, is te Delft geslaagd voor hef' candidaats-examen werktuig kundig ingenieur. KERKNIEUW 8. Ned. Herv. Kerk. BRUINISSE. Woensdag 30 Sept. 's avonds half zeven, ds. Waardenburg: Bidstond voor den oorlog. Collecte voor de Zending. STAVENISSE. Donderdag 1 October 's avonds 7 ure Bidstond door ds. D. Kamsteeg. ST.-ANNALAND. Woensdagavond te half 7 ure hoopt ds. De Bres, beroepen predikant van Bleskensgraaf, voor de gemeente alhier op te treden. Geref. Kerk. ZONNEMAIRE. Aanstaande Woens dag 30 Sept., 's avonds 7 uur, zal er een bidstond gehouden worden. Voor ganger ds. Z. Hoek. Geref. Gemeente. Beroepen te Ridderkerk ds. A. Makkenze te Bruinisse. RECHTZAKEN. MIDDELBURG, 25 Sept. Bij be schikking van de rechtbank alhier is rechtsingang verleend niet last tot instructie der zaak in dc zaak tegen P. de P., brievengaarder te St.-Ja li steen, Verdacht van verduistering van ongeveer f 300, ten nadeele van een inlegger in dc Rijkspostspaarbank. De rechtbank alhier heeft naar de openbare terechtzitting verwezen, de zaak tegen den 39-jarigen schoen maker P. J. B., uil Vlissingen. thans gedetineerd te dezer stede, beklaagd van zware mishandeling van zijn zwager, in den nacht van 25 op 26 Juli. Langen tijd is voor het leven van den zwager gevreesd. De rechtbank alhier veroordeelde lieden den 37-jarigen aannemer, 1). 'l'h. te Terneuzen, wegens lui in voorraad hebben van loten van Loti- sico, tot 1' 50 boete, subs. 10 dagen hechtenis, zulks met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter. Vergadering van den Gemeenteraad te Oreischar, op Vrijdag 25 September, 's namiddags 2,30 ure. Behalve den heer Doelemnn zijn alle leden aanwezig. De voorzitter opent de vergadering, en leest de nol alen der vorige vergadering voor, welke ongewijzigd wórden vast gesteld. Van Gedep. platen in teruggekomen de nieuw opgemaakte voordracht van het college van zetters. Bij deze voor dracht verzoeken zij nogmaals aanvul ling van een 4e candidaat. De heer Klompe: Mijnheer de voor zitter. Omtrent dit verzoek wensch ik nogmaals op te merken, dal Gedep. Staten tc kennen gaven 'n bouwkundige op de voordracht te plaatsen. Ik stel derhalve voor de gegeven voordracht te handhaven en aan 't verzoek van Gedep. Staten niet te voldoen. We hebben nu een ambachtsman op de voordracht ge- plaats, hetgeen zij verlangden. Nu kan men later andermaal met een dergelijk verzoek komen, dat men er geen genoe gen mee neemt. De heer Van der Doe wil de drie eerst gekozen candidalen gehandhaafd zien. Wanneer wij de drie wettelijk ge kozen personen weer. zouden willen af voeren, slaan we tegenover den commis saris en wordt het bespottelijk, maar de meerderheid moet echter weten, wat zij drijft. Dc heer Klompe: De bespotting laat ik geheel voor uw rekening. De heer Der Weduwen: Het is ook een bespotting. De heer Klompe: Gedep. Staten schrij ven niets van verplichting aangaande de voordracht. Het is geen wetsbepaling waaraan wij moeten voldoen; het is slechts een verzoek, en wij zijn, mij dunkt, vrij of de Raad de voordracht aan wil vullen. De heer Der Weduwen: 'lis een be spottelijk voorstel, belachelijk zelfs. De heer Klompe blijft echter zijn voorstel handhaven, ,'twelk door den heer Padmos ondersteund wordt. Het voorstel van den heer Klompe, om op het verzoek van Gedep. Staten niet in te gaan, wordt met 1 tegen 2 stemmen aangenomen. De heer Van der Doe: Kan er nog 'n voorstel dienaangaande gedaan worden? Dc heer Der Weduwen: Spreek er maar niet meer over, de lijd zal l wel leeren. De heer Van der Doe stelt voor de 3 eerste «personen te handhaven, welk voorstel door den heer Der Weduwen ondersteund wordt. De uilslag is natuurlijk nu 2 legen 4 stemmen. De voorzitter deelt mede, dat Jac. Kip voor lid van het armbestuur heeft be dankt, zoodat Burgcm. en Weth, te ge- legenertijd met een nieuwe voordracht zullen komen. Bij de rondvraag vraagt de heer Dpr Weduwen wat of wel de reden is, dat hel geld, dat controleur Beije van dc gemeente meent»te vorderen te hebben, nog niet is uitbetaald? De voorzitter: Wij hebben er ons nog niet officieel van kunnen overtuigen, of die bedoelde strook grond tol de ge meente behoort ja dan neen. Burgem. en Weth. gclooven zulks wel, maar vol doende zekerheid is nog niet Ic krij gen voordat de ingenieur-verificateur te Dordrecht met de kadastrale kaart klaar is. Dc heer Der Weduwen spreekt na deze opheldering zijn tevredenheid uit over de wijze van werken van den gemeentewerker aan den Boogcrdweg. waarvoor de voorzitter spreker dank zegt. De heer Van der Doe bespreekt den toestand van de slootjes voor dc huizen, gebouwd aan cle Oostzijde van den Boogcrdweg. Die slootjes zijn goed voor (hel gebruik. De bewoners laten er; echter rioolen e. d. inloopen, zoodat op deze manier de mooie weg veel van zijn aan trekkelijkheid zal gaan verliezen. Spre ker vraagt of er geen middelen zijn om dit le onderscheppen. De voorzitter: 'l Vorig jaar is'^hiëraan reeds aandacht geschonken, en thans zullen Burgcm. en Weth. deze zaak in overweging nemen en maatregelen trachten te beramen om die kwestie op tc lossen. Dc nieuw aangebrachte gelegenheid tol berging van asch en vuilnis aan den Welle weg wordt door enkele leden nog besproken, en men is van meening, dat die proef-gelegenheid wel zal blijken le voldoen. Niemand meer het woord verlangend, sluit de voorzitter de vergadering. Opgebrachte schepen. Het stoomschip „Gelria", van de Kon. Holl. Lloyd, dat, op reis van Buenos Ayres naar Amsterdam te Falmouth werd opgebracht, heeft de reis voortgezet en wordt Dinsdagochtend te Amsterdam verwacht. Laatste Berichten. DINTELOORD, 2(5 Scpl. Terwijl 't zoontje van den landbouwer J. G zich met zijn buurjongens op weg naar huis begaf, greep hij van een wagen, gelaiien met bietcnioof, enkele bladeren, met I ongelukkig gevolg, dat hij viel en door één der achterwielen werd overreden. De voerman, onbewust van hetgeen ach ter hem gebeurde, ontdekte een poosje later het ongeluk. De verminkte werd vonrloopig in een naburige woning on dergebracht De inmiddels ingeroepen geneeskundige hulp kon slechts op den ernst van hel geval wijzen, zonder nog iets positiefs le constateeren, en gelastte dat de getroffene op een ledikant naai de ouderlijke woning mocht vervoerd worden. -- In de gehouden gemeenleraadsver- gad ering werd besloten. a. het adres van den hulp-telefonist, den heer I). Iierselman, om vergoeding voor de meerdere uren, op welke hij door de tijdsomstandigheden dienst moet tioen, aan te houden; b. de instructie van den gemeen te- secretaris le wijzigen; c een nieuwe oproeping te doen voor onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de openbare school en dezen een personeele toelage te geven van I' 100. Na dc openbare zitting werd een ge heime bijeenkomst gehouden naar aan leiding van een schrijven Van den heer Rappelein te Zwolle. ROTTERDAM. Een groote, ver in den omtrek zichtbare brand is Zondag avond omstreeks halfacht uitgebroken in een opslagplaats van ledige olievaten van de lirma Arnold I. van den Bergh Lmd., aan den Oost-Varkenoordschen dyk alhier, naby de Kreek onder l.Jsel- monde. Daar waren, niet ver van den Maasoever, ongeveer 3000 vaten op gestapeld. De brand werd ontdekt, toen de vlammen reeds uit de onderste lagen sloegen. Even later was het een vuurzee. Onder leiding van den hoofdman der brandweer, den heer A. J. ten Hope, hebben gasten van do spuiten 40, 50, 51, 30, 38, 37 en de bemanning van de stoombooten Havendienst 2 en Ge meentewerken met een zestiental stralen vry spoedig het vuur gebluscht. De stapel vaten is gedeeltelijk ver brand, verzekering dekt de schade. Op het terrein van den brand was o.ra. aanwezig de ingenieur der ge meentewerken de heer F. il. de Bruyne. De reddingsbrigade en verscheidene andere dan de genoemde spuiten waren ook uitgerukt. N. R. Crt. LONDEN, 27 Sept. Uit Rome wordt aan de D&ilfj Neivs geseind: Ofschoon de paus zeer getroffen en diep bedroefd is over de vernieling van de kathedraal van Reims, die naar zyn oordeel geheel onnoodig was en gemakkelijk vermeden had kunnen worden, weigert hy daar omtrent in het openbaar een verklaring af te leggen. Alleen is de correspondent van het blad gemachtigd te zeggen dat de smart van den paus over de vernieling der kathedraal zoo groot is, dat hy ze onmogelijk onder woorden kan brengen. PARIJS, 27 Sept. Een Taube is hedenochtend, gebruik makende van den mist, tusschen elf uur en half twaalf over Parys gevlogen en heeft ver scheidene bommen geworpen in den omtrek van den Eiffeltoren. Een dezer bommen viel in de Avenue du Trocadero op den hoek van de Rue de Freycinet, doodde een grijsaard en verwondde diens dochter. Men gelooft dat de borpmen bestemd waren voor het station voor draadlooze telegrafie op den Eiffeltoren. Hetzelfde vliegtuig heeft nog drie bommen geworpeneen viel op de renbaan van Auteuil, waar nu kudden vee grazen, en doodde een koe; de twee andere vielen in de Rue Veneuse en de Rue de la Prorae, waar veel Armerikanen wonen. Zy hebben geen schade aange richt. De bommen hadden groote exploi- sieve kracht. De Daltscliers In FrankrQk. PARIJS, 27 Sept. Het ofllcieele communiqué luidt: Op de linkervleugel hebben de Fran- schen aanmerkelijke vorderingen gemaakt over een zeer uitgebreid front tusschen Oise en Somrae en ten noorden van de Somme. Tusschen Oise en Reims zyn verwoede aanvallen der Duitschers, die herhaal delijk tot bajonetgevechten hebben ge leid, alle afgeslagen. De Fransche en de Duitsche versterkingen liggen op verscheidene plaatsen slechts enkele honderden meters van elkaar. la het centrum, van Reims tot Sounin, is de Pruisische garde na vruchtelooze aanvallen teruggeworpen in de streek van Berru en Nogent l'Abbesse. Van Souain tot Argonne hebben de Duitschers gisterenavond eenig voordeel behaald langs den weg van Sommepy Cbalons. Tegen den avond hebben de Franschen echter het verloren terrein herwonnen. Op de Maasheuvels is de toestand on gewijzigd. In het zuiden van Woevre bezetten de Duitschers een front dat over Saint Michiel naar een punt ten noordwesten van Pont A Mousson loopt. Uit Lotharingen, de Vogezen en den Elzas is niets nieuws te melden. TELEGRAMMEN. ANTWERPEN, 28 Sept. (Officieel). Heden werd, blijkbaar om de nederlaag van gisteren, bij Aalst, le wreken, Meche- lcn door cle Duitschers met grof geschut beschoten en heeft een algemcene be weging der Duitsche troepen legen hel Belgische front plaats. Tusschen Meche- len en Aalst zijn verschillende aanvullen van de Duitschers legen liet Belgische front mislukt. Hel station te Mechclcn is zwaar beschadigd. Talrijke huizen zijn ingestort, andere staan in brand; een aantal bewoners is gedood. Een tele gram uil Oslende meldt, dat de stad Bergen in brand staat. PARIJS, 28 Sept. Officieel wordt ge meld, dat in den afgeloopen nacht de Duitschers over het geheele front, onop houdelijk buitengewoon hevige aanvallen deden; blijkbaar poogden zij door de linies der bondgenoolen heen te breken en een beslissing van den veldslag te verkrijgen. Niet alleen is bun poging mislukt, maar de Franschen hebben hun vaandel, eenige kanonnen en gevange nen genomen. LONDEN, 2S Sept. Een telegram uit St.-Petersburg meldt, dat hel buiten twij fel is, dat Keizer Wilhelm op 'I oogen- blik zich in Oost-Pruisen bevindt. s-QRA VEN HAGE, 28 Scpl. Heden is 'alhier overleden hel lid van de Eerste Kamer voor Zuid-llollapd, E A. M. van der Kun, behoorende lol de Katholieke partij. ROTTERDAM, 28 September. GRANEN. Buitenlandscbe stil, prijs houdend. Meel, f 14, gevraagd. Binnenlandeclie Tarwef 11.25 A f 11,85. Gent Chevalierf 12,75 A f 13,10. Winter- en Zomer- f 11,75 A f 12,10. Haverf 10,25 A f 10,80. Bruine Boonenf 12,50 A f 14,50. Lijnzaad, f 21 A f 23. Koolzaad, f 19. Karwij- zaad, f 15,75. Vlas. Aanvoer 481 steen blauw, 60 stuivers; 608 steen geel, 56 stuivers; 146 steen wit, 44 stuivers. Afgedaan. Aardappelen. Redelijken aanvoer goede vraag. Zeeuwscbe blauwe f 2,30 a f 2,50bonte f 2,20 a f 2,35. Brielsche kralen f 2,40 A f 2,60. Overigens prijs houdend. Eieren. Zeeuwsche f 5,70 A f6. Overmaassche f 6 A f 7. VEE. Aanvoer 231 Runderen, 37 A 42 ct., zeer matig. 219 Kalveren, 37J A 421 ct., matig. 2988 Schapen of Lammeren22 A 26 ct., Lammeren 32 A 33 ct., matig. 1343 Varkens, 26,V A 30 ct., lichte 24 A 25 ct., redelijken handel. Ingezonden Stukken. Y olks weerbaarheid. W Het bestuur der afdeeling alhier heeft, hlykens achterstaande advertentie, het initiatief genomen, om naast hare leden, die zich reed» vrjiwillig hadden verbonden, ook anderen in de gelegenheid te stellen dit te doen, en alzoo te komen tot een landstorm afd. „Zierikzee", teneinde tegemoet te komen aan den wensch van H. M. onze geëerbiedigde Koningin, vervat in het kon. besluit van 4 Aug. 1.1., als zijnde thans de meest gewenschte vorm voor vrijw. korpsen. Het bestuur wekt daarom alle mannelijke ingezetenen tusschen de 17 en 40 jaar op, om mede te werken aan het schoone doel, om zich voor te bereiden voor de verdediging van ons grondgobied. Waar het by nationale feesten steeds is gebleken, dat Zierikzee en haar bevolking hare onafhankelijkheid weet te waardeeren, en voor geen enkele plaats in ons vaderland onderdoet in liefde en verknochtheid aan ons vorstenhuis, daar vertrouwt het bestuur, dat ook in deze ernstige tjjden van die liefde en verknochtheid klinkende bewijzen zullen worden gegeven, door de ouderen om lid te worden der afd. Volksweerbaarheid en door de jongeren, die zich Woensdag a.s. zullen aanmelden voor den vrijw. landstormte meer, waar zooveel mogelyk rekening zal worden gehouden met ieders beschikbaren tijd en de verbintenis slechts tydelyk is. Ook de dames wenscht het bestuur de ge legenheid te openen van haar vaderlandsliefde te doen blyken, door hen in de gelegenheid te stellen een verbandcursus enz. te doen volgen, mits zy (huwelyk en ziekte uitgezonderd) zich voor vijf jaar willen verbinden tegenover het „Roode Kruis", om in tijden van oorlog of oorlogsgevaar hunne diensten te verleenon. Dat niemand zich door allerlei pietlnlligc bezwaren laat weerhouden aan onzen oproep gehoor te geven. Laat ons toonen, dat wy onze 1 Onafhankelijkheid waard zyn en bereid, die, tegen welken aanrander ook, te verdedigen. HET BESTUUR. Geachte Heer Uitgever-Hoofdredacteur Met de opname van 't onderstaande zult U mjj weder zeer verplichten. "Alvorens gevolg te geven aan myn belofte om de verkiezingsgeschiedenis nader toe te lichten, wensch ik mjj eerst vóóraf nog te richten tot den Burgemeester, met het verzoek, of h{j in dit blad antwoord wil geven op de onderstaande vragen, en wel le. Moeten er voor het a.s. seizoen één of| meer lantaarnpalen worden verplaatst, of zullen zooals ze thans staan, ola de lampen daarop worden ontstoken die het' licht naar de gewenschte richtingen uit stralen 2e. Hoe groot was gedurende de kermi? alhier het aantal vrijkaarten voor der schouwburg dat go in Uw bezit hebt gehadhoe hebt ge die alle verkregen zyn ze U vrijwillig geschonkenhebt L daarom gevraagd, of hebt ge aan di Directie gezegddat U ze hebben moes j en hoe hebt ge ze alle van de ham gedaan, verkocht of cadeau gegeven V 3e. Kunnen die ingezetenen, die van hur nachtrust houden, met de kermis in he volgend jaar weer gerust hun hoofd nedervleien, gerust gesteld door de ge dachte, dat, als dc kermispretinaker

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 2