Woensdag 2 September 1914. H H Correspondenten Veemarkt te Zierikzee BEKENDMAKING. De Oorlog. Cour an t). ABONNEMENT. Prjjs per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7l8ts JAARGANG. No. 9589 Direoleuri A. J. DE LOOZE Jr. Uitgevar.Hoofdredacteur, A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. V an 1 3 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór 2.30 ure. worden met het oog op de omstandigheid, dat wij de ruimte voor het oorlogsnieuws noodig hebben, uitgenoodigd slechts beknopte raadsverslagen te leveren. DE REDACTIE. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders on bekend zijn; terugontvangen in de 2de helft der maand Augustus 1914: Anton Spee, Oranjeboorastraat, Rotterdam'. Miss Marg. O. Bieme 313 int. Road, West-Hoboken N. J. In de tram van SteenbergenBrou wershaven gepost: H. Boogaart, landbouwer, Cadzand. T\S. Aan de afzenders wordt beleefd verzocht hun adres op de achter zijde der brieven te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden terug gegeven. Inschrijving van leerlingen. Zjj, die tot den cursus 19141915 van bovengenoemde school wenschen te worden toegelatenmoeten zich daartoe aanmelden bij den Directeur, in het gebouw der Ambachtsschool, en wel van Maandag 7 tot en met Zaterdag 12 September o.k., telkens van 10—12 en 11—3} uur. Nieuwe leerlingen moeten het bewijs overleggen, dat zij de zes jaarklassen eener lagere school hebben doorloopen, of een toelatings-examen afleggen, waar van de datum nader zal worden bekend gemaakt. Leerlingen, die het vorig jaar de school bezochten, kunnen zich ook per brief aanmelden. op eiken Donderdag tot de eerste helft van December a.s.op de Schuithaven, van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 3 uur. De BURGEMEESTER van Zibrikzeb Gelet op een schrijven van den Territoriale-Bevelhebber in Zeeland d.d. 31 Augustus j.l.; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de door dien Bevelhebber uitge vaardigde bepalingen, betreffende de minimum prijzen van peulvruchten en tarwe, zfjn Ingetrokken. Zibrikzeb, 1 September 1914. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. LONDEN. Een aantal gewonde.'En gclsche militairen zijn Maandag aan liet Waterloo-stalion aangekomen. Zij werden, door een groote menigle met gejuich begroet. Zij verklaarden, vol gens De Star, gedurende den heelen opmarsch geen idee te hebben gehad waar ze zich bevonden. Een veteraan zeide, dal de Boeren-oorlog 'n picnic was, vergeleken bij dezen oorlog. BERLIJN. Tusèchen Belgische Fransche officieren, die in de vesting Zinna, bij Berlijn, in krijgsgevangen schap verkeerden, is hel lol een handgemeen gekomen* doordat de Belgen de Eranschen van verraad be schuldigden. De dagbladen in den Elzas belief zen klachten over het optreden van de Fransche troepen, die in verschei dene gemeenten den burgemeester geestelijken en onderwijzers /.ouden hebben geboeid en burgers in de kerk opgesloten, om ze vervolgens te be schieten. De Eranschen, die Mülh.iu- sen binnenrukten, moeten wagon ladingen Eransehe wet- éij schoolboe ken en atlassen hebben aangevoerd, volgens welke Elzas-Lotharingeh bij Frankrijk zou zijn ingelijfd. Berichten uit Amerikaansclie bron melden, dal ter hoogte van Huil 2 d 3 Engelsche linieschepen door Duitsche onderzeebooten zouden zijn vernield Ooggetuigen heet 'I hebben hij Huil verscheidene scheepswrakken gezien. In de nabijheid van San FraneEco mooi 'n Duitsche kruiser n En ge ls oh oorlogsschip lol zinken hebben ge bracht. Hier is bericht ontvangen, dat En geland voornemens ismilliocnen vlug- rillen, door Engelsche schrijvers staatslieden geschreven, in het Duilseh. Hongaarsch en Tsjechisch in Oostenrijk en Dnitscliland te doen verspreiden, om het publiek de pogen te openen voor de bcleekenis van den oorlog. De geruchten dat Berlijn, mei het «oog op een verwachten opmarsch van de Russen, zou versterkt worden, vinden hier besliste tegenspraak. Oost-Pruisische vluchtelingen kec- ren uit Berlijn naar hun haardsteden terug. Di vertegenwoordigers der katho lieke zending in de Duitsche kolo niën hebben een protest openbaar gemaakt legen het overbrengen door Engeland van den Europeesehen oor log op Afrikaan sell terrein, hetgeen zij in sl rijd achten met I Kongo ver drag en de internationale afspraken hel belang van de zending, zoo mede dc neutraliteit van het Afri- kaansche gebied Zij wijzen er op, dat de solidariteit van hel blanke ras tegenóver 'l zwarte door Engeland's handelwijze ondermijnd wordt. ROME. Om vijf uur 's-namiddags waren alle kardinaals LI. Maandag op hel Yaticaan aangekomen, waar prins Cliigi, de maarschalk der B.-K. Kerk, en mgr. Misciatclli, gouver neur van het conclave, reeds aan wezig waren. In de groote zalen ran het Yaticaan heersehlc groote bedrij vigheid, men zag er kardinalen, pre laten. hoogwaardighcidsbckleeders cn het personeel van liet conclave. De kardinalen kwamen bijeen in de Paulus-kapel. waar hel Veni cre ator spiritus werd gezongen. Ver volgens gingen de kardinaals in op tocht naar huil rangen voorafgegaan door het kruis, door de Sa la regia naar de Sixtijnsche kapel, waar de stemming voor een nieuwen paus zal geschieden. Langs de wanden zijn troonzetels aangebracht voor de kar dinaals, die plaats namen naar hun rang en anciënniteit. De eerste zetel is voor "kardinaal Serafino Vannu- telli, de laatste voor kardinaal Lega. Dc eerewachl en de Zwitscrsche garde brachten de eerbewijzen. Zoodra de kardinaals in dc kapel waren gekomen, legden allen achter eenvolgens den eed af en vervolgens deed prins Cliigi desgelijks. De optocht van de kardinalen met de conclavislen en hoogwaardigheids- bckleeders maakte, evenals de eeds aflegging in de Sixtijnsche kapel, n plechtige» indruk en roerde dc aan wezigen zeer. Na de eedsaflegging werden de for maliteiten voor de afsluiting van het conclave verricht en dc telefoondra den van de vertrekken in het eon- clave met de buitenwereld doorge sneden. gewoond. De brave kerel beschouwde zeker alleen'een charge als werkelijk vechten, want hij zeide mij zelf. dat hij vaak binnen geweerscholsafsland van den vijand was geweest, en zes keéreii gedurende geruimen tijd on der vuur was geweest. De eavalleric, zo**vertelde de hu zaar vérder, had de Duitschcrs voortdurend druk bezig gehouden, want zoodra was er niet een cavalle- rie-brigade in aclie. of de vijand maakte zich dadelijk voor een gere gelde» veldslag gereed. Telkens en telkens weer veranderde dan de En gelsche cavallerie van richting, maak te hall om zoogenaamde loopgraven overrompelde Duitschcrs joegen, die meenden, een geheel verlaten stad binnen te rukken. Tn alle stadswijken, behalve daar, waar d£ dappere Eransehe schutters stonden opgesteld, barsten de grana ten hij honderden, de huizen stortten in als waren zij van lucifers opge bouwd. en binnen weinige minuten in minder dan een kwartier zeker was de stad een puinhoop en de Duitsche krijgsmacht zoo goed als geheel vernietigd. Ik vroeg mijn zegsman hij heeft alles wat hier verhaald is, van dicht bij kunnen zien of hij soms Duit sche gevangenen had gezien. Hij ant woordde: „Ja, een zeer groot aantal. aan te leggen, waarvan zij toch geen gebruik (lachten te maken, en matten j En allen verklaren zij, dat zij uitge- zoo den vijand duchtig af, daar de bongeld zijn. Honderden soldalen Duitschcrs min infanterie eveneens aan het front hadden in geen twee dagen te eten gehad, daar de inten dance-dienst in het honderd loopt, doordal alle transportlijnen met oor logsmateriaal zijn volgepropt. De Fransche soldalen hebben echter van alles volop Ik was Vrijdagmiddag in "I distriet Picquigny en zag daar de treinen vol vluchtelingen, die naar het Zuiden wilden. Een officier vertelde mij, dat hij juist gewaarschuwd was, dal er Uhlaiien op minder dan zes kilometer afstand gezien waren en de aanwezig heid van den vijand zoo ver zuidelijk wees er op. dal hij een stoutmoedige poging wilde wagen, den spoorweg af te snijden en Boulogne als steun punt waardeloos te maken. De Duit schcrs wisten blijkbaar niet, dat toen reeds de Engelsehen Boulogne niet meer gebruikten als haven voor de ontscheping hunner manschappen en krijgsbehoeften, en dal er daar geen Engelsche troepen meer zijn. vlak bij Amicus ontmoette ik twee compagnieën Eransch - Algerijnsche troepen, z.g Turco's, watervlugge, bruine kerels. Zij naderden zeer snel, meer trippelend dan stappend, en niet 't grootste gemak hun uitrusting torsend. Drie pakmuil-czcls droegen de amunitie. De manschappen juich ten en lachend van genoegen bij het denkbeeld den vijand tegemoet te trekken. Ook hier zag ik nog lal van burgers, meest uil den boerenstand, langs de wegen trekken, die hel in de zuide lijke departementen 4och veiliger vonden dan hier. Zware paarden trokken de groote, lange boerenkar ren, waarop dc meubelen hoog wa ren opgestapeld, langzaam langs de wegen, bestuurd door kinderen of heel oude mannen. Niemand sprak. Allen, vrouwen, kinderen en grijs aards zagen met gelatenheid en kalme vastberadenheid hun lol onder'loog. De slag by de Maas. De oorlogscorrespondent van de Daily Telegraph in Frankrijk, \V. T. Massey, geefl van Amiens uil een levendige beschrijving van de jong- ste gevechten aan de Maas, waaraan de Tel hel volgende ontleend: „Er wordt groote zorg voor ge dragen dat gewonden zoo weinig mo gelijk in aanraking komen met bur gers. om met dezen over den toe stand Ie praten, en dc officieren be waren 'n verstandig stilzwijgen. Een huzaar, dien ik' sprak, zeide mij, dat hij nog geen ernstig gevecht had bij- her- en derwaarts moesten dirigeeren De huzaar beschreef de Duitsche uniform als uiterst lastig op verren afstand te onderscheiden, zelfs met kijkers. De Eransehe uniform is veel Ie kleurrijk en biedt een prachtig doelwit, terwijl het khaki niet vol doende samenvloeit niét hel groen van liet Fransche landschap. Ik heb een lang gesprek gevoerd met een burger, die gedurende het gevecht in de Maasvallei in nauwe aanraking was geweest met één der Fransche legercorpsen. Het was den ganschen tijd door een vechten tegen 'de overmacht geweest, maar toch hadden moed en élan vaak,tegen 'n overweldigende meerderheid in ge- lal sterk te o i >ge wogen Te Marviile hield, een week gele den. een Fransche..legermacht van 5000 mail van alle wapenen, belioo- rend tol liet 2e legerkorps, niet al leen den Duïtschen springvloed legen, maar joeg zij gedurende 12 uren een leger van 20.000 man zonder ophou den terug, en trok pas terug toen zij van haar verbindingen dreigde le worden afgesneden. Overal langs den benedenloop van de Maas hebben de Fransehen de bruggen opgeblazen, 33 stuks in het geheel. Mijn zegsman verhaalde mij, wat er gebeurd is kort na de ver nieling van één dezer overgangen. Dat was hij Charlcville, 'n gewichtige Maass lel ling, dicht hij de versterkte stad Mezières, op kanonscholsafstand van Sedan. Uier werd de Fransche tactiek van Sedan omgekeerd. De Duitschcrs, vertrouwende, dal. wat in 1870 was gebeurd, zich zou her halen, liepen in een val. die hun duur te slaan zou komen. Dinsdag 1.1. besloten de Eranschen Charlcville te ontruimen, en gaven den burgers den raad te verdwijnen. Velen konden per trein worden ver voerd, maar toch zagen de wegen langen tijd zwart van inwoners van Charlcville, die zooveel mogelijk van hun have en goed trachtten le redden voor de dreigende verwoesting. Toen zij allen weg waren, trok een kleine troep Erarische scherpschutters de stad binnen, en pas later bleek, dat deze dapperen een ontzaglijke taak te vervullen hadden. Zij moesten een paar huizen bezetten, die de wegen door de stad bestreken, en ofschoon aan de Fransche artillerie last was gegeven, dal zij deze huizen moest sparen, verkeerden de opofferende scherpschutters toch voortdurend in hel grootste gevaar, door granaten van hun eigen artillerie le worden gedood. Rondom Charlcville nu bevinden zicli hoogten, in een hatven kring geschaard. Daarop was de Fransche artillerie opgesteld, ingegraven, en •verborgen voor liet ooj{ der Duit sche verkenners. Over drie bruggen, die .naar de Stad geleiden, kwamen dc Duitschcrs aan rukken. Een tijdlang liet men ben begaan en hun aantal wies spoedig. Plotseling vlogen dc drie bruggen in de lucht, door een sim pelten druk op een eleclrische knop, en de terug tocht der Duitschers was afgesneden. De houding van Turkse. Een diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph is van meening, dal Turkije ieder oogenblik aan Grie kenland den oorlog kan verklaren. Het is slechts een kwestie van een paar dagen schrijft hij. De toe stand is derhalve zeer ernstig le noe men. Vermoedelijk zal de Turksche regeering nog meer schepen aankoo- pen, behalve de „Göbeuen „Bres- lau". De oorlogszuchtige partij te Conslanliuopel, door Tui ver pasja ge leid, heeft het grootste overwicht,.en als de grootvizier bezwaren mocht maken, zal hij spoedig door 'n ander vervangen worden. Deze partij is lol de conclusie gekomen, en zij wordt hierin door Duitschland gesteund, dat nu liet oogenblik is gekomen, waarop Turkije een deel van zijn vroeger bezit in Macedonië en op hel eiland kan herwinnen. Duilsehe officieren helpen te Constantinopcl mede om leger en viool in gereedheid te bren gen, en het is zeer aannemelijk, dat Griekenland nu ter zee zal aangeval len worden. Turkije rekent op de on derlinge verdeeldheid der Balkan- statcn. De Duitschers in België. ANTWERPEN, 30 Aug. De toestand is gelijk gebleven. Het grondgebied ten noorden van de rivier de Demer is geheel van vijaüden vrij. Diest is ontiuimd, in de gebeele Kempen is bet rustig. In de streken van GheelMollTurnhout Merchtem, Londerzeel is geen Duitscher meer te bekennen. De middenstad van Leuven is geheel door brand verwoest; de St.-Pieterskerk, de Bibliotheek en de Universiteit zijn in de asch gelegd. Seaman, de gedelegeerde van het Ame- rikaansche Roode Kruis, heeft in overleg met de Belgische regeering een lang rapport over de wreedheden door de Duitschers in België bedreven, naar Amerika geseind. BERLIJN, 1 Sept. De Daily Express verneemt uit Den Haag, datde vier rijkste Belgen, Solvay, baron Lambert, Waroque en baron Empain, de betaling van de Duitsche oorlogsschatting ten bedrage van 8.000.000 pd. st. gewaar borgd hebben De Duitschers te Doornik. Het Het Handelsblad van Antwerpen schrijft Ingevolge de bezetting van Doornik door de Duitsche troepen, heeft de vijandelijke militaire overheid aan de stad een oorlogsschatting opgelegd van twee millioen. Gelijktijdig nam z'\j gijzelaars gevangen: M. de baron Stiénon du Pré, burgemeester en Senator, Mgr. Walravens, bisschop van Doornik en byna al de gemeenteraadsleden. Er was een zeer korte tyd bestemd voor de betaling der oorlogsschatting. Men betaalde ze eerst in bankbriefjes, maar dat wilden de heeren niet; zij ei8cbten goud en zilver en gaven slechts een uur tjjd, om de som te vinden. Toen het uur verstreken was, kon men slechts 1 millioen 700,000 fr. geven. De Duitschers gaven nog een uur om de twee millioen volledig te maken. Talrijke vrouwen van Doornik zamelden toen geld in en eindelijk kon men de twee millioen aan de Duitschers betalen. De gijzelaars waren meegenomen naar Ath toe en waren Donderdagmorgen nog niet te Doornik terug. In een wijk van Doornik zijn negen huizen in brand gestoken, 't Is een Duitsch onderofficier, die, zegt men, de Duitsche soldaten gedwongen had den brand te stichten. De oversten van dien onderofficier, vernomen hebbende, wat er gebeurd was, hebben hem aanstonds doen fusilleeren. Een andere Duitsche soldaat, die een jong meisje wilde mishandelen, werd door een officier verrast, die hem oogenblikkelijk doodschoot. Donderdag waren er geen Duitschers meer te Doornik. Er worden evenwel nog troepen gesignaleerd, die uit Brussel vertrekken in de richting van Doornik en Kortrjjk. De Engelsche regeering is zich den -öernst der studie volkomen bewust en Dit was het sein voor de kanonniers heeft Turkije gewaarschuwd en ver- op de heuvels het vuur I.' openen, I ui aard, dat dit rijk zijn eigen graf terwijl de scherpschutters I linnen de I yil\ graven, indien l een vijandelijke stad met moorddadige juistheid hun j houding mocht aannemen, kogels in de gelederen Oer totaal Uit Frankrtyk. De Parjjsche correspondent van de Romeinsche Tribuna bevestigt de raede- deeling van de Timesdat het Fransche volk geheel onkundig wordt gelaten over den gang van zaken en dat de Fransche bladen vol gebazel staan. Het koor van stemmen, die tegen de geheimzinnigheid van den generalen staf opkomen, zwelt dadeljjks aan; zoo zegt Pichon, de gewezen minister, dat de regeering een zware verantwoorde lijkheid op zich laadt, als zjj de open bare meening om den tuin leidt en Sembat (sedert dien minister geworden) schrjjft„Het verbloemen van de waarheid kan straks een paniek ontketenen". 1 De minister van oorlog gaat de corr. van de Tribuna voort slaat dergeljjke raadgevingen echter in den wind. Toch hebben reeds onheilspellende geruchten Parjjs bereikt en worden daar druk besproken. Er moet sprake van zjjn, de regeering naar Bordeaux te verleggen. Van het Westelfjk oorlogsterrein Donderdag moet, volgens een telegram uit Bazel aan het Giornale d'Italia, een legermacht van 200.000 man, bestaande uit drie Duitsche en twee Oostenrjjksohe legerkorpsen, met een groote hoeveelheid

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1