ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 28.Augustus 1914. Betalen van Belasting. BEKENDMAKING. KENNISGEVING. De Oorlog. (Z Ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. Prys per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 70ste JAARGANG. No, 9587. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf(),30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,10. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór 2.30 ure. De Mandaten ten behoeve van de deel- gerechtigden in het jaarljjkscb legaat der stichting van wjjlen Vrouwe CLARA JANSDOCHTER VAN SPAR- WOUDE, kunnen ter Gemeente- Secretarie worden afgehaald. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben er by brief van 21 dezer op gewezen, dat in de tegenwoordige tijdsomstandigheden van de ge meentekassen groote offers zullen worden gevorderd. Zy vleien zich, dat de aangeslagene» in de gemeentelijke belastingen, die daartoe bij machte zijn, bereid zullen wezen hunne aan slagen vlugger te voldoen dan in andere jaren, waardoor zij er werkelijk toe zullen bijdragen, de toch reeds zoo zware taak der gemeentebe sturen te verlichten. Met ingenomenheid hebben wy van dezen brief van Gedeputeerde Staten kennis genomen en gaarne wekken wjj de ingezetenen van deze gemeente op, overeenkomstig den wenk van Gedeputeerde Staten te handelen. Zij zullen er inderdaad ons moeilyk werk gemakkelijker mede maken. Zibrikzbr, den 27 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders van Zierikzco, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Verslag vau den toestand der Gemeente over 1913. Do BURQEM8ESER en WETHOUDERS van Zibkikzee maken bekend, dat het jaarlijksche verslag van den toestand dezer gemeente over 1913 in druk verkrijgbaar is gesteld ter Gemeente-Secretarie tegen 50 cent per exemplaar. Zibkikzee, 27 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van Zierikzek maken bekend, dat alle openbare lagere scholen weder beginnen Dinsdag I September a.s. Alle leerlingen der Scholen B en C moeten zich aanmelden by de nieuwe Ambachtsschool, *s morgens 9 aar. Zierikzee, 28 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zieeikzee brengt ter kennis van de 'ingezetenen, dat er op Dinsdag den 1 Sept. 1914, des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eenejppenbare Ver gadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de navolgende punten zullen worden behandeld Resumtie notulen. Ingekomen stukken en mededeelingen. Aanbieding gemeentebegrooting 1915. Verzoek S. P. Schults om ontslag als onder wijzer by liet Herhalingsonderwjjs. Comptabiliteitsbesluit. Voorloopige vaststelling gein.-rekening 1913. Benoeming van een Wethouder wegens perio dieke aftreding. Benoeming onderwijzend personeel aan de Avondschool voor Vakonderwijs. Benoeming onderwijzeres O. L. School A. Benoeming 1 onderwyzer O. L. en M. U. L. O. School. Benoeming onderwijzers Herhalingsschool. Zibkikzee, den 28 Aug. 1914. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De groote veldslag, die Woensdag tusschen Mechelen en Vilvoorde gewoed heeft, werd voorafgegaan door een aantal kleinere schermutselingen, waar over de correspondent van de Matin dAnversde volgende bizonderheden weet meïle te deelen: Dinsdag grepen de Belgen, die voort- gerukt waren, de Duitsche troepen voor Mechelen op de linie Hofstade-Elewyt aan. In deze plaatsjes, benevens in de omstreken van Horabeek en Eppeghera, had men reeds dagen te voren uhïanen- patrouilles gesignaleerd. Maandagavond werd te Mechelen bericht ontvangen, dat een sterk Duitsch detachement tusschen Sempst en Hofstade gekampeerd was. De Belgische troepen, die tot hier genaderd waren, werden weldra door de kanonnen der Duitschers bestookt, doch boden krachtigen tegenstand. Een aantal granaten viel in de stad. De Duitschers hadden gemikt op den toren van de i Rombaut-kerk die licht beschadigd werd. Ongeveer 200 huizen werden j meer of minder beschadigd. Na een hardnekkig gevecht slaagden de Belgen er in de Duitsche troepen in de richting van Brussel terug te werpen. Om half tien 's morgens hield eindelyk het I gedonder van het kanon op. I Met den minister van staat Vander- j velde maakte de correspondent een tocht door het legerkamp, waar de Belgische troepen een welverdiende i rust genoten. De geweren stonden aan rotten. De infanteristen sliepen op den grond. De cavaleristen op de affuiten I van de kanonnen. Toen zij Mechelen binnenkwamen, konden zy de schade I door de Duitsche kanonnen aangericht, onmiddellijk waarnemen, vooral op de i Grand Place. De kathedraal heeft weinig schade opgeloopen, slechts enkele gaten in het dak. Een huis in de nabijheid was vreeselyk beschadigd. Toen zy uit Mechelen vertrokken in de richting Hofstade, hoorden zy weldra weer de donderende stem van het kanon. In de omstreken van Vilvoorde werd hevig gestreden en men zag de granaten in de lucht uiteenspringen. Hoe meer zy Vilvoorde naderden, hoe krachtiger en sneller de kanonade klonk. In de slooten langs de wegen lagen lijken va» Duitsche soldaten en paarden-cadavers opgestapeld en by het spoorweg-viaduct moest de strijd op z'ri hevigst geweest zyn, daar de Belgische soldaten de Duitschers vfffl* deze plek met de bajonet verdreven. Een kasteel, toebehoorend aan een Antwerpenaar, was het doel geweest van een langdurigen aanval van de zijde der Belgen, die na een stout moedige charge er in slaagden zich van het kasteel meester te maken. Soldaten, die van Vilvoorden kwamen, deelden mede, dat de Duitschers non- combattanten voor zich uitdreven, teneinde zich zelf aldus te beschermen. In de velden langs de wegen lagen hier en daar koeien, schapen en varkens, .door granaatscherven gedood. Het laatste wat de correspondent hoorde, was het verzwakken van de Duitsche artillerie, terwyl de Belgen terrein wonnen. BERLIJN. Het bestuur van t door de Duitschers bezette deel van België is opgedragen aan den generaal-veld maarschalk baron von der Gollz. die berfoeind is tol gouverneur-generaal en zich reeds naar België heeft be geven. WEENEN. De Spaansche ambas sadeur alhier heeft in een gesprek met een vertegenwoordiger van het \W.icner Abendblatl medegedeeld dat de toestand er voor Frank rijk zeer donker uitzag. Volgens hui len allen twijfel staande inlichtingen (ran den Duitschen generalen staf zou hel Fransche leger in zijn centrum doorbroken zijn. Reeds zeer spoedig zou het Duitsche leger rechtstreeks op Parijs losrukken. De ambassadeur zeide verder, dat het groote zegevierende Duitsche volk steeds een innige behoefte aan vrede heeft gehad. De traditioneele geest van de Duitsche politiek heeft zich altijd binnen groote lijnen bewogen en is voor alles, eveneens van de meest oprechte vredelievendheid, ver vuld geweest. .Wanneer nu Duitsch- land met Frankrijk voor goed af rekent, dan zal het zich niet een vrede, doch den vrede verzekeren, De slug in Lotharingen. Veldmaarschalk von der Goltz wydt in de Tag een beschouwing aan den slag in Lotharingen op 20 dezer. Hy zegt, dat die slag geleverd is op een terrein, dat de groote generale staf te Berlyn goed kent en dat de leiding door die omstandigheden gemakkelijker werd gemaakt. De overwinning was voor de Duitschers een verrassing. Want zy richtten hun blikken naar Namen en verwachtten geen sterk Fransch offensief in de eerste oorlogsdagen in Lotharingen. De Fransche taktiek van 1870/71 kwam hierop neer, dat men de Duitschers zich tegen groote gordels van forten en vestingen liet doodbloeden, om daarna op hen aan te vallen. Gaandeweg is echter het zelfbewustzijn van het over wonnen Fransche leger weer toegenomen, en nu gaat het tot het olfensief over. Op krachtige tegenaanvallen van de Fransche» hebben wy altijd gerekend. Wij dachten echter aan een later tjjdstip. Er moet een bizondere, misschien dwingende, reden geweest zyn voor de Fransche» om voor den dag te komen. Voorloopig kan men vlit alleen op grond van den algeraeenen toestand gissen. Het is niet meer mogelijk in een moder nen slag, dat men beschikbare leger massa's van den eenen naar den anderen bedreigden vleugel toe werpt. Dat is door den ontzaglijken omvang van de moderne legers onraogelyk geworden. Daarom ryst het vermoeden, dat de vroegtijdige inval in Lotharingen met sterke troepen in het belang van den linkervleugel, die- in bet Fransch-Belgi- sche grensgebied vocht, is geschied. Dit geeft grond aan de gevolgtrekking, dat het ook daar voor de Fransche» niet gunstig gesteld isDe inval der Franschen in Lotharingen is ten koste van zware verliezen mislukt. Daarvoor kan de aanvoerders geen verwijt treffen. Is de reden, die ik aanneem, juist, dan was die inval gerechtvaardigd en is hy ook te juister tyd uitgevoerd. Ily be- teekent in vergelijking met de strijdwijze van onzen tegenstander van 1870 on danks zyn mislukking een vooruitgang De eerste teleurstelling met den tegen aanval zal in Prankryk haar uitwerking doen. De ontlasting van den anderen vleugel is onraogelyk; de verdediging zal er een verlammende» invloed van ondervinden. Onze overwinning is dus een groote verlichting voor de Duitsche oorlogvoering. Voor een flinken vijand zijn wy echter niet bang. Duitschland mag met grooter hoop in de toekomst zien. De dood van prins Fredrick Wilhelm von Llppè. Over den dood van prins Friedrich Wilhelm von Lippe, commandant van een Hannoversch regiment infanterie, verneemt de Hannoversche Courier van gezaghebbende militaire zyde de volgende bizonderheden. Gelyk reeds algemeen door ofliciëele telegrafische mededeelingen uit Detmold bekend geworden is, stierf prins Frie drich Wilhelm von Lippe den Gden Augustus, by de bestorming van Luik, den heldendood voor keizer en vader land. Wyl daaromtrent vele onjuiste geruchten de ronde doen, zij het bericht van een betrouwbaar ooggetuige mede gedeeld Na verbitterde schermutselingen trokken wy op den ochtend van den Gden Augustus met succes tegen Luik op. De afdeeling, waartoe ik behoorde en by wie zich een der regiments vaandels en de regiments-commandant prins Friedrich Wilhelm von Lippe bevond, bereikte nog dienzelfden ochtend de noordoostelijke wallen van Luik. Hier werden wy van alle zijden door Belgische troepen omsingeld, die ons steeds nauwer insloten en een hagel van kogels op ons deed neerkomen. Op bevel van den prins formeerde onze afdeeling een kring en wij verdedigden ons langen tyd op de meest hardnekkige wijze. Eindelyk kwam van links een sterke troepenafdeeliDg tot onze hulp opdagen. Qm den toestand beter te kunnen overzien, verhief de prins zich op zyn knieën, monsterde met de veld kijker de naderende troepen en gaf my, die vlak by hem lag, het bevel „Houdt het vaandel omboog, opdat zy bytyds herkennen". Ik gehoorzaamde en zwaaide met het vaandel in het rond, wat onmiddellijk aanleiding gaf tot een versterkt vuur van den vyand. Mij werd het vaandel uit de hand ge schoten en de prins tegelykertyd in hals en borst doodelyk getroffen. Het was toen ongeveer 11 uur in den ochtend; zijn laatste woorden waren: Groet u De driebond. LONDEN, 26 Aug. Een alhier uit Rome ontvangen telegram meldt: Wat ook gebeure, de Drietond is voor goed uiteen gevallen. Italië schynt kalm en onbewogen den loop der gebeurtenissen af te wachten, maar de Adriatische kust is vol troepen en de Gostenryksche grens wel bewaakt. Alles is gereed voor een oorlog, die sedert de vereeni- ging van het koninkrijk wel de meest populaire zou zyn. De socialisten, repu blikeinen, democraten, allen vragen om in het leger te worden opgenomen. Nog vier lichtingen reservisten zijn onder de wapenen geroepen. In Oost-Pruisen. Uit een bericht, hetwelk het Berliner TageblaU uit Dirschau heeft ontvangeD, blijkt, dat men van Zaterdagavond af bezig is uitgestrekte streken in Oost- Pruisen, in het bizonder een strook bij Elbing, onder water to zetten. Dit is geen teeken, zegt het Berliner Tage- blatty dat het er voor do Duitschers slimmer uit is gaan zien. Het is een maatregel van voorzorg, die men al lang had beraamd. Uit de buurt komen nu tallooze vluchtelingen te Dirschau aan. Zij hebben op bevel van den com mandant van Marienburg hun dorpen verlaten. Zij komen met den trein of op allerhande andere vervoermiddelen. Met hen komen bewoners van Gumbinuen en Interburg. Zij worden vriendelijk ingehaald on verpleegd, zoo meldt het Berliner Tageblatt verder. De stemming van de heele bevolking is uitnemend, zij heeft het vertrouwen op de Duitsche wapenen nog niet ver loren. Er komen te Dirschau ook trausporten Russische gevangenen voorbij. Uit de verhalen der Duitsche gewonden blijkt, dat er vinnig is gestreden. Het groote aantal sabejwonden bewijst, dat er vele cavalerie-gevechten hebben plaats ge vonden. Het Oostenrflkscli-Hongaarsche leger. Uit- Weenen wordt gemeld, dat zich voor het Oostenrijksch-Hongaarscho leger 800.000 vrijwilligers hebben aangemeld. In Duitschland en Oostenrijk-Hongarije bobben zich dus in het geheel twee miljoen vrijwilligers aangemeld. Generaal Leinan. Generaal Léman, de vroegere comman dant van Luik, is uit Keulen naar Maagdenburg overgebracht. Engeland roept. Onder bovenstaanden titel schrijft de Times o. m.„Het is de trots van Enge land, dat de geestkracht der bevolking grooter wordt, wanneer zy door onge lukken getroffen wordt. De onverwachte val van Namen is, als wij ons niet vergissen, voor onze landgenooten een aansporing tot vernieuwde krachts inspanning. Het nieuws, dat dit eerste ernstige verlies onze bondgenooten ge troffen heeft en dat onze manschappen in dezen stryd een aandeel hebben ge nomen, benevens de eerste verlieslijsten, die wy binnenkort te wachten hebben, dit alles stelt ons de ontzettende werke lijkheid in al haar verschrikkingen voor oogen. Wy zyn gewikkeld in een stryd op leven en dood. Een conflict als dit kan niet uitge vochten worden zonder ernstige verliezen en groote offers. Nu is het de tyd voor alle Britten om er ernstig over na te denken wat zij kunnen doen om hun nationaal erfgoed te verdedigen. Aan hun goeden wil en hunne vastbesloten heid valt niet te twijfelen. Zij zulleD, met God's hulphunne kinderen en kind's kinderen nalaten al datgene, wat hun ten deel is gevallen. Lord Kitchener heeft hun gezegd, welke stappen zij het eerst moeten doen en thans is het oogenblik genaderd aan dezen oproep gehoor te geven. De beste manier om het Jand te dienen is de eenvoudigste manier en bestaat hierin, hem de mannen te geven, die hy voor de verdediging des lands vraagt. Hy is van plan deze manschappen aan te wenden voor een plan, dat reeds sedert lang en zeer zorg vuldig uitgewerkt is door de helderste koppen in het Britsche leger. Hen in staat te stellen dat plan snel en syste matisch uit te voeren, is de ware manier Engeland te helpen". Verder wordt er in het artikel op gewezen, dat de oproep van lord Kit chener inderdaad weerklank gevonden heeft in de harten der Britten en dat de 100,000 man, die lord Kitchener noodig heeft voor zyn nieuw leger, zich spoedig aangemeld zullen hebben. Maar als de stryd nog maanden lang of ook misschien maar weken voortduurt aldus besluit het artikel zullen wy nog meer manschappen noodig hebben en de natie moet hen kunnen leveren als zij noodig zyn, wat misschien reeds spoedig het geval zou kunnen zyn. Een ieder is bruikbaar, die in staat en van goeden wil is om zijn plicht te doen in deze crisis van Engeland's lot. Het zou dwaasheid zijn thans die mannen af te wijzen, die misschien een inch te kort of een pond te licht zouden zijn. Het nieuws, dat ons thans van het oorlogs- tooneel bereikt, zal hen er van overtuigen, dat de tijd van het gemakkelijke leven, dat zij in gewone omstandigheden leiden, voorby is. Ook diene men er aan te denken, dat 't land gediend wordt door de werkgevers en arbeiders, die wellicht met groote opofferingen van hun kant, industrieën en zaken kunnen staande houden, waarvan het economisch leven van o de natie afhangt. Maar als onze manschappen in het vuur zijn en onze bondgenooten met tegenspoed te kam pen hebben, dan is er geen plaats onder ons voor luiaards en lafaards. Engeland heeft al zyn zonen noodig". De vernieling van het Duitsche gezant schapsgebouw te St.-Fetersburg. In de Kölnische Zeitung komt het eerste uitvoerige bericht vau een oog getuige over de vernieling vau het gebouw der Duitsche Ambassade iu de Russische hoofdstad voor. Zaterdagavond, den leu Aug. was, naar men weet, de Duitsche oorlogs verklaring bekend gewordenden volgenden ochtend verliet de Duitsche gezaut St.-Petersburg, en Dinsdag den 4en, 's avonds hadden er uitspattingen plaats welke tegon de Duitsche Ambassade waren gericht, niettegenstaande de Amerikaansche gezant de regeering uitdrukkelijk had gewaarschuwd om hiertegen te waken. De schrijver was er getuige van dat dien avond op het plein voor de Isaakskerk zich een menigte verzamelde, in welker midden zich een honderdtal met bijlen, breek ijzers en andere werktuigen gewapende mannen bevonden. Er werd een korte toespraak gehouden en het parool werd gegeven: de Duitsche ambassade moot vernield worden. Op dat oogenblik be vonden zich meer dan 30 bereden politie agenten en een even groot getal onbereden ter plaatse, wien het heel gemakkelijk zou hebben gevallen den toegang tot bet gezantschap te versperren. Ze lieten echter de blijkbaar tevoren georganiseerde bende van de „zwarte honden" kalm hun gang gaan. Eerst toen deze het gezant schap waren binnengedrongen, werd een afzetting bevolen, waardoor de bende juist. oDgest-oord aan 't werk kon gaan. Eerst werd getracht den Duitschen adelaar en de koperen beelden van 't dak naar beneden te halenonder wyl begonnen anderen van de bovenste ver dieping af het gebouw te vernielen. De standaard werd naar beneden gehaald, meubelen en huisraad op 't afgezette straatgedeelte op hoopen geworpen en in brand gestoken, 't portret des keizers vertrapt. Tegen middernacht staken eenige lieden 't gebouw in brand, maar terstond rukte de reeds gereedstaande brandweer aan om 't begin van brand te blus8chen, daar men vreesde, dat ook de aangrenzende Russische regeerings- gebouwen vuur zouden vatten. Bij alles wat er gebeurde, hield de politie zich volstrekt afzijdig. Toen de brandweer haar taak had volbracht, werd voor de tweede maal het gebouw bestormd en het vernielingswerk werd nu voortgezet tot 4 uur in den ochtend. Een oude tolk der Ambassade, Hofrat Kattner, werd door de bende vermoord en twee employe's werden mishandeld. Dezen wisten met nog twee anderen over het dak in de Italiaansche ambassade te vluchten. Den volgenden dag beweerde^ de overheid dat zij alles gedaan had om de vernieling tegen te gaan, en dienzelfden dag verschenen er ook extra edities van de dagbladen met 't bericht dat men m 't gezantschap i het half vergane lyk van een otiden Rus zou hebben gevonden. Geen enkel i Petersburgsoh blad durfde dit tegen te spreken en mee te deelen dat niet het lijk van een Rus, maar van den Duitschen tolk te St.-Petersburg was I gevonden. I Op 't Amerikaansche gezantschap

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1