ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Maandag 24 Augustus 1914. AFKONDIGING. Couüté van het Aiederlandsclie Roode Kruis. De Oorlog. (Z lerikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. Prys per drie maandenf 1 30. Franco per post- I 60. Voor het buitenland per jaar- io Afzonderlijke nummers- 005. Verschynt Maandag, Woensdag en Vrydag. 70ste JAARGANG. No. 9585 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur. A. FRANKE!.. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,16. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag rail uitgave rddr S.SO ure. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zizrikzeb maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Breda is executoir verklaard het kohier der Belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten no. 2, voor het belastingjaar 1914/15, hetwelk op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zjjn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zirriezee, den 22 Augustus 1914. Het Hoofd van het Plaatsefyk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET. Te dezer stede is een Comité van het Nederlandsche Roode Kruis opgericht. Het bestuur er van bestaat uit de heeren mr. D. van der Vliet, voorzitter, P. F. Wittermans, secretaris, mr. E. van Ryckevorsel, penningmeester, voorts uit de damesmevr. M. C. Mulock HouwerBybau, mevr. L. Ochtman Van Vuuren en uit de heeren: D. Mul der en J. de Vrieze. Wie zich bjj genoemd comité wenscht aan te sluiten, gelieve zich aan den secretaris van het bestuur, den heer P. F. Wittermans, of aan één der leden van het bestuur op te geven. De contributie bedraagt f 1 in het jaar. Het Comité is op initiatief van hqt Zierikzeesch Steun-Comité van het Roode Kruis, dat Zaterdagavond op het Stad huis alhier vergaderde, in het leven geroepen. In die vergadering werd tevens met bykans eenparige stemmen besloten de door het Steun-Coraité bijeengebrachte gelden voor het Roode Kruis te be stemmen voor de inrichting van een hospitaal met 20 bedden en voor de verpleging daarin van militairen en eventueele gewonden. Een dergeljjk hospitaal te dezer stede in het daarvoor welwillend afgestaan Evangelisatielokaal in het leven te roepen, lag, gelijk velen weten, in het voornemen van onzen plaatselijken commandant, den heer Louwerse. Met het oog op dat voornemen, had het te 's Gravenhage zetelend hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis aan het Zierikzeesche Steuncomité van het Roode Kruis in overweging gegeven, de in de vorige week door hem bijeen gebrachte gelden te gebruiken voor het hospitaal. Die gelden beloopen blykehs de ge- houdene collecte en de nagekomen giften, na aftrek, van eenige onbedui dende onkosten, het bedrag van f 987,25. Op de lysten was geteekend voorf 809,62 In de bussen was ingekomen - 167,28 Geschonken was aan vergoe ding voor inkwartiering - 9, Nagekomen giften - 6, f 991,90 De onkosten bedroegen - 4,65 f 987,25 Voorzeker een bedrag, dat neemt men in aanmerking, dat een week vroeger ook een collecte te dezer stede gehou den is geworden en dat de tijdsomstandig heden voor zeer velen in materieel opzicht hoogst ongunstig zjjn, aanzienlijk mag genoemd worden, zoodat het een loffelijk getuigenis aflegt van de offer vaardigheid der bevolking. Tabak en sigaren, enz. voor onze Militairen te velde en In versterkte plaatsen. 's-GRAVENHAGE, 21 Aug. 1914. LANDGENOOTEN Do met verlof in hunne haardsteden zijnde dienstplichtige militairen, hebben, in den aanvang dezer maand, met lofl'elyken spoed, gewillig en ordelijk, voldaan aan het bevel, dat hen buiten gewoon in werkelyken dienst riep. De flinke houding der Regeering, de uitnemende voorbereiding der mobilisatie en daarnevens de goede geest van het Volk, hebben Nederland in staat gesteld Ujdig gereed te zyn, om zyne onzijdig heid, desvereischt met kracht van wapenen, te handhaven. Het is van 't hoogste belang dat een goede geest in de krijgsmacht blyve heerschen. Geen middel dat er toe kan bijdragen dit doel te bevorderen, mag onbeproefd worden gelaten. En naarmate de bizondere toestand, waarin land en leger thans verkeeren, langer zal voort duren, zal er méér moeten worden ge daan om de nadeelige gevolgen daarvan op te heffen, of althans te verminderen. Met groote waardeering vernamen de ondergeteekenden, dat door onder scheidene steun-coraité's pogingen in den door hen bedoelden zin in 't werk worden gesteld, tot beperking van werkeloosheid, hulp aan de achterge bleven betrekkingen van militairen enz. EveDzoo, dat getracht wordt, zoowel by het leger, als bij de zeemacht, aan de militairen in hun vryen tyd ont spanning en eenige versnapering te verschaffen. Maar zy meeuen dat nog iets meer moet worden gedaan, voor de troepen die thans te velde zyn, dan wel verblijf houden in afgelegen garnizoenen, in liniën en stellingen, of in afzonderlijke forten. Want juist daar hebben de militairen in dezen tijd inspannende diensten te verrichten, terwijl de ge legenheid tot ontspanning en afleiding voor hen uiterst gering is. Ook deze militairen moeten de be langstelling van het Nederlandsche Volk ondervinden. De ondergeteekenden wenschen daarom in samenwerking met het hoofdbestuur van de Vereeniging „Onze Vloot", en in overleg met de betrokken leger- autoriteiten, aan de evenbedoelde mili tairen van leger, landweer en eventueel van landstorm, voorloopig als versnapering een pakje tabak en sigaren aan te bieden, ter waarde van f 0,25. Zoodoende zal menig soldaat wellicht nog iets kunnen afzonderen van zyne soldy, voor zÜn behoeftig gezin. De ondergeteekenden veroorloven zich de vrijheid een beroep te doen op het Nederlandsche Volk om hun de noodige gelden voor het omschreven doel te verschaffen. Elke bijdrage, hoe gering ook, zal door hen dankbaar worden aanvaard. Wie slechts één kwartje offert, ver schaft daardoor aaneen soldaat gedurende eenige dagen „vry rooken". Zij wijzen er terloops op, dat een uitreiking op ruime schaal van tabak en sigaren aan militairen, indirect ten goede zal komen aan de Nederlandsche industrie, met name aan stilstaande sigarenfabrieken en tabaksker veryen. inschrijvingen en giften worden gaarne bij de Penningmeesteres of by een dor andere Commissieleden ingewacht. De Commissie W. G. F, SNIJDERS, Luitenant-Generaal b. d., Prin8evinkenpark 11, Voorzitter. Mej. W. C. G. BOOMS, Nassaulaan 21, Penning mee ster es. Z. HOEK, Directeur der N. V. Mij. „Het Park Zorgvliet", Waldeck-Pyrraontkade 133, Secretaris. Mr. F. J.' DR10N, Lid v. d. 2e Koraer der St. Gen., Boreelstaat 25. Mr. D. FOCK, Lid v. d. 2de Kamer der St. Gen., Laan v. Meederv. 52b. Mr. C. Th. VAN DEVENTER, Lid v. d. 2e Kamer der St. Gen., Surinamestraat 20. J. F. R, VAN DE WALL, Civiel- Ingenieur, Laan v. Meerdervoort 141. A. D. DEVOS, Koopman. Lange Houtstraat 10. P. ESCHAUZIER, Directeur der Mij. jSentanen-lor", Park Zorgvliet. A. C. A. VAN VUUREN, Lid v. d. 2e Kamer der Sfc. Gen. Koningin Emmakade 110. J. G. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST, Luitenant-Generaal, Voorzitter van de le Kamer der St. Gen. te Arngem. Dr. J. H. VALCKENIER KIPS, Hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. Dr. J. Th. DE VISSER, Lid van de 2e Kamer der St. Gen. Frederik Hendrikplein 14 te Den Haag. FELIX STOKVIS, Consul van Spanje, President-Directeur van R. S. STOKVIS ZONEN Ltd., Carnegielaan 9 te Den Haag. Mr. dr. J. H. W. Q. TER SPILL, Lid van de 2e Kan er der St. Gen., Anna Paulownastraat 11, Den Haag. Mr. J. C. WITTEVEEN, Advocaat en Procureur, Prins Hendrikplein 17 te Den Haag. Voor onze soldaten, die, als de nood aan den man komt, hun leven wagen voor de onafhankelijkheid van ons vaderland, kan nooit te veel gedaan worden. Van ganscher harte steunen wij deze zaak, een ieder aansporend bovenomschreven doel zoo krachtig mogelyk te bevorderen. De Redactie. KEULEN. De Kölnischc Zeitung zegl in een bespreking van wat zij de eerste overwinning op l slagveld noemt: De Fransclie opmarschmoet gelijktijdig hebben plaats gehad van uil de omgeving van Toul, Nancy, Lunévilli en Ste-Dié, gedeeltelijk ook over de wegen, die door Fransche sperforten waren versterkt f Groote offensief is nu gebroken. Wal niet is gevangen genomen of op het slagveld ligt, zoekt den terugweg op vader* landschen bodem weer te bereiken, nagezet door de overwinnende Duit- schers. Wellicht gelukt ditmaal de door alle krijgskundigen aangepre zen vervolging tof denzin als ten adem tocht van man en paard. Hel Rijn- Marne-kanaal is een zware hindernis voor de terugtrekkende troepen, niet minder ook de smalle wegen door 'l bergwoud. Het staat nu le bezien of het gelukken zal de Franscben tegen die hindernissen le verpletteren. Generaal Leman, de verdediger van Luik, is, volgens een officieel Duitscli bericht, als krijgsgevangene naar Keulen gebracht. De xW.eenschc Pëichsposl ver neemt van betrouwbare zijde uil Semlin, dal onder de malrozen van de Russische Zwarte Zee-vloot muite rij is uitgebroken. De matrozen moe ien op verscheidene schepen de offi cieren zijn le lijf gegaan en zich van 'n panlserschip hebben meester ge maakt. Ook wordt onder voorbehoud mee gedeeld, dal le Odessa groote branden zouden zijn uitgebroken. PARIJS. Pégoud is Ie Parijs aan gekomen om zich een nieuw vlieg tuig le verschaffen. Zij toestel is on bruikbaar gemaakt dooi* 22 geweer kogels en 2 granaten. Hij verklaart, vergezeld van een officier, boven de Rijn gevlogen le hebben en bommen le hebben laten springen le midden van twee Duit- sche convooien. BERLIJN, 24 Aug. Naar de "gene rale staf mededeelt, heeft hel leger, dat ten Noorden van Metz onder he vel van den Duitschen Kroonprins aan beide zijden van Longwy, hij Sedan, is opgerukt, gisteren de vijanden overwonnen en terugge worpen. LONDEN. 24 Aug. Naar het Ja- pansch gezantschap mededeelt, heeft Japan aan Duilschhmd den oorlog verklaard. LEMBERG. De Przgleil Lwoivski bericht, dat het Vrijdag nabij Rad- ziechow, aan de Oostenrijksch-Rus- sische grens lot een ernstig treffen gekomen is tusschen een sterke af- deeling Rpssisclie infanterie en cava lerie en de Oosten rij ksche troepen, die bestonden uit eenige compagnieën infanterie, welke door huzaren wer den ondersteund. Een dappere bajonet-aanval der Oostenrijkers dunde in korlen tijd de gelederen hunner vijanden. De Russen gingen in wilde paniek op de vlucht en lieten tal van dooden en ge wonden achter. D.e Oostenrijksche troepen legden groole dapperheid en ongehoord en moed aan den dag en verloren geen man. Ook het aan tal hunner gewonden is zeer gering. Uit Tongeren. Men meldt uit Breda aan de N. R'.Crt.: Eenige vluchtelingen uit Tongeren hebben mij over hun wedervaren 'l volgende medegedeeld: De Duitschers le Tongeren hebben de bewoners vrij goed behandeld. Ze waren ingekwartierd bij de burgers en betaalden alles wat ze noodig had den gedeeltelijk in marken, gedeelte lijk in papieren bons, welke na den oorlog ingewisseld zouden worden. Zelfs hadden de Duitschers met de menschen, hij wie ze ingekwartierd waren, een soort vriendschap ge sloten en lieten de kinderen op nunne knieën paardje rijden. De wapenen waren den burgers hij hun komst ontnomen en overal was huiszoeking gedaan, of er nog geweren of revol vers verborgen waren. Gedurende hun verblijf waren tal rijke schermutselingen met de Bel gische voorposten gehouden. Mees tentijds verloren de Duitschers het en trokken dan naar Tongeren terug. Zondagochtend waren er een S00 ulilanen uitgerukt, 'n Uur later keerde er dc helft van terug, vluchtende. De rest was weggemaaid door Iwee Bel gische mitrailleurs, die hij een brug verdekt opgesteld stonden. Maandagavond hoorde men plot seling in de stad zelve eenige geweer schoten. De burgers, die in de mee ning verkeerden, dal de Belgische soldaten de Duitschers aanvielen en probeerden le verjagen, verscholen zich in de kelders, 'n Uur later werd echter op de deuren geklopt en ge- eiseht, dat zij naar buiten zouden komen. Er werd beweerd, dat de burgers eenige Duitsche artilleristen hadden doodgeschoten en 'n officier verwond. Drie geestelijken werden weggeleid, verdacht van den toren van de kerk met revolvers geschoten te hebben. Volgens de burgers echter hadden de soldaten in een herberg tijdens een twist op elkaar geschoten en daarbij een officier geraakt. Om hun schuld te verbergen, hadden ze de burgers ervan belicht. Een tiental menschen werd uit de groep menschen, waarbij mijn zegs man en zijn familie was, aangewezen als schuldig en zonder verdere on dervraging legen een muur geplaatst en gefusileerd. De anderen moesten met de handen in de boogie ruim een uur blijven wachten en werden meermalen aan den lijve gevisiteerd. Hel was in tusschen lien uur ge worden. Toen werd hun bevolen, dat zij de stad moesten verlaten en werd hun aangewezen, welken weg ze gaan moesten. Tongeren zou' voor straf ien om den dood der Duitschers le wreken in brand gesloken worden. Eenige vrou wen, mochten, door de soldaten be geleid, het dierbaarste wat ze hadden uil de huizen halen. Meermalen, ver zekerde mijn zegsman, is hun dit dan later ontnomen. Vervolgens werden ze verschillende kanten uitgejaagd. Onze Belg, die eigenlijk te Brugge thuis behoorde en in Tongeren bij zijn familie op vacanlie was, moest met zijn moeder, een oud uiensch van in de zeventig, een getrouwde zuster en twee kinderen de richting van Maastricht uit. Door Duitsche soldalen werden ze ongeveer vijftien kilometers ver be geleid en telkens dreigde men hen te zullen doodschieten. Steeds moeslen ze gaan met de armen in de hoogte. Den meeslen werd het geld en de enkele sieraden, die ze hij zich had den, afgenomen. Stond Tongeren in brand, toen u vertrekken moest? vroegen wij. Talrijke woningen brandden reeds, en toen we een uur gcloopen hadden, gebood onze begeleider ons om te kijken en zagen we een groot deel van Tongeren in brand staan. Voer tuigen om dc zwakken Le vervoeren, waren er niet. Een vrouw, wier man juist gefusileerd was, moest in een half verbrande hoeve achterblijven. Zij verkeerde in barensnood. Haar vier kinderen stonden bij baar te schreien. Al maar voort moest men, Duit schers mei opgeheven revolvers ach ter hen. Eindelijk liet men hen alleen en ze rustten wat uit in een veld. Dinsdagmiddag om twaalf uur be reikten ze de Nederlandsche grens en eindelijk Maastricht. Meermalen waren ze onderweg door Duitsche soldaten bedreigd. Van anderen ont vingen ze echter wat eten en die had den deernis met hun lot. Te Maas tricht werden zij liefderijk ontvangen en van voedsel voorzien. Daar zij geld hij zich hadden verborgen konden ze hun plan volvoeren; ze wilden name lijk naar Vlissingen gaan, vandaar oversteken naar Breskens en zoo doende te Brugge komen. Mei tranen in de oogen spraken ze van het goede van de Nederlanders ondervonden. Russen in Dnltscliland. Ongeveer 15.000 Russische veklar- beiders bevinden zich nog op Duit schen bodem. Zij kunnen doorwerken als zij willen of zij worden in ves tingdistricten geïnterneerd, maar in geen geval zal men hen, zoo lang de oorlog duurt, naar Rusland laten terugkeeren. J)c oproepingsbevelen, die de Russische regeering hun had toegezonden, zijn hun niet ter hand gesteld. Bij de inhechtenisneming van ver scheidene Russische veldarbeiders in l district Konitz is, volgens de Duit sche bladen, gebleken, dat het Rus sische legerbestuur al in het begin van Juli, dadelijk na den aanslag van Sarajewo, de oproepingen had ver zonden, die onmiddellijk na 't bekend worden van een tweede bevel aan de genen voor wie ze bestemd waren, Ier hand gesteld moesten worden. Daarmee zou dan het bewijs zijn geleverd, dat Rusland hoopte de mo bilisatie legen Oostenrijk-Hongarije te kunnen volvoeren, voor Duitsch- land ambtelijk van de maatregelen van Rusland kennis had gekregen. In de in beslag genomen Russische oproepingen, die opzettelijk niet door bemiddeling van de consulaten wa ren verzonden, stond, dat de man schappen „voor militaire oefeningen" op moeslen komen. Franschen in Duftsckland. Uil Rennes wordt aan een En- gelsch blad een vreeselijk voorval gemeld. Een Fransche dame, mevr. Guillon, reisde door Duitschland naar Zwitserland; zij mocht echter niet door en moest naar de Holland- sche grens. In Handover werden mevr. Guillon en haar echtgenoot als spionnen gevat en met steenen ge gooid. De man, die zich niel meer meester was, riep „Leve Frankrijk, Leve Engeland". Hij werd met nog twee anderen doodgeschoten. Een kindje van mevr. Guillon, die op het mutsje het woord „France" had, werd tegen den grond doodge slagen. Mevr. Guillon bereikte Neder land. Een schoonbroer bleef in Bent- hcim achter als gevangene. Dergelijke berichten worden in iederen oorlog van elke strijdende partij gemeld. Of zij echter allen waar zijn, is aan ernstigen twijfel onderhevig. Engelands huichelarty. BERLIJN. De lWiiener Allgemcine Zeitung schrijft onder den titel „En- gëland's huichelarij": Grey heeft als beweegreden van de oorlogsverkla ring van Engeland aan Duitschland dc schending van de onzijdigheid van België opgegeven en de Engelsche regeering heeft orbc et urbi verkon digd, dat Engeland niet duldde, dat zijn onderteekening van liet verdrag, waarbij de onzijdigheid van België was gewaarborgd, niet werd geëer biedigd. Maar volgens de mededeelingen van onzen zegsman had reeds lord Lans- downe, minister van buitenland- sche zaken in het minislerie-Balfour,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1