De Oorlog. op tafel in de kansen van het spel verdiept was. Nadat zy 260 een uurtje gezellig ge gokt hadden, bracht een der gasten een kistje fijne Havana-sigaren te voorschyn en presenteerde zyn gastheer een sigaar. Deze stak op er. zie, na oenige minuten rooken werd hij zoo dronken als een tol. Toen vertoonden de gasten zich in hun ware gedaante. Zy grepen den be- wustelooze aan, blinddoekten hem en stopten hem een doek in den mond. Toen baba Kantjil uit zyn verdooving ontwaakte, waren de f 2800 en de „Minerva" verdwenen. De zaak wordt onderzocht. De beteekenls van onze weermacht. De Amsterdammer geeft een be schouwing over onze weerbaarheid en wijst er op, dat het grootste gevaar voor een inval in ons land voorbij ie door liet voltooid zijn van onze mobilisatie. Het blad schrijft: I liet groolo gevaar voor ons land j met open grenzen, vanwaar het centrum zelfs te paard iu enkele uren te bereiken is, wus steods een ver- rassiug voordat wij gereed waren met de mobilisatie en concentratie. Dit gevaar was dubbel groot door de onvoldoende goregelde grens- en kust bewaking iu verband met de uiterst geringe vredessterkte van ons leger. Nu wij Gode zij dank gelegen heid gehad hebbou te mobiliseeren en te concen tree ren, nu onzo liniëu, stellingen en forten bezet zijn en de inundatie voorbereid als zij is en in banden van een bekwaam personeel snel en zeker te stellen is, zijn wij van een buitengewone militaire kracht geworden. Doch al zijn we op dit oogenblik niet aan direct oorlogsgevaar bloot gesteld, ons leger heeft een zeer moeilijke taak te vervullen. De handhaving der neutraliteit de taak van ons leger tot nu vraagt geen bloed, maar des te meer tact bij de aanvoerders en_een buitengewone mate van standvastigheid, wilskracht en soberheid bij de soldaten. Men moet waaraam zijn, weken en weken, misschien maanden aan één stuk, gereed blijven om dadelijk op elk oogenblik met volle militaire kracht te kunnen optreden en toch daarbij zich met pijnlijke nauwkeurig heid hoedeu voor elke voorbarige daad van geweld. Een ontijdig afgegaan schot kan soms voor een tegenpartij een gewilde, ja gezochte aanleiding worden tot het motiveeren van een inval. Hierbij komt een tweede belangrijke kwestie. Er bestaat namelijk een evon groote als populaire dwaling omtrent het wezen der ellenden van den oorlog voor liet leger te velde. Niet genoeg kan er op gewezen worden, dat eigen lijk het vechten, het elkaar dooden en wonden met de wapens in den oorlog niet de moest voorkomende feiten zijn. Het eigenlijke vechten met de wapens in de vuist is in eiken oorlog uitzondering, regel is de pbyaieke ontbering, de grooto moreele over spanning, waaraan ieder te velde van voor het begin tot het einde van den oorlog of van het oorlogsgevaar is blootgesteld. Neen, do oorlog is niet oen optrekken met de wapperende vaandels, het wapen iu de vuist. Hij is een geduldig hardnekkig volhoudend afwachten, een met ijzeren wil het hoofd bieden aan iedere verslapping, een doorstaan, een taai dulden. Het zijn juist deze eigenschappen, die in het Nederlandsche volk leven, welke voor den oorlogstoestand onbe rekenbaar nut afwerpen. Laat ons dus allen kalm zijn en taai van stuk. De Standaard teekent daarbij aanc Gulden woorden in heel veel opzichten, die, ook als deze benauwende dagen voorbij zullen zijD, wel eens in her innering mogen worden gebracht van hen, die uitgaven voor leger en vloot weggeworpen geld noemen. Laatste Berichten. De correspondent te Zurich van de Kölnischi Zeitung schryft op grond van gesprekken met Elzassers, dat verreweg het grootste deel der bevolking van den Elzas aan de zyde van Duitscldand staat. Gevallen van Fransch-gezindheid zyn uitzonderingen, en generaal Daim ling, wien de bevolking vroeger geen goed hart toedroeg, wordt nu op do handen gedragen. Over de gevechten by Mühlhaust-n schryft dezelfde correspondent, dat de Duitsche troepen de Fransche bijna geheel omsingeld hadden. In Habsheim is een vreeselijke stryd van man tegen man geleverd. Op de spoorlyn liggen met kogels doorzeefde spoorwagens, die de Fra- schen als barricade hebben gebezigd. E'ikele huizen zyn geheel door gra Haten vernield. De dorpen Illzach en Kingershcim hebben minder geleden, ofschoon er fel om is gestreden, 's Morgens waren zij in handen der Frar.schen, 's avonds in die der Duitschers. Een toonaangevend inlandsch blad in Zuid-Afrika schryft, dat Engeland zich niet ongerust behoeft te maken over inlandsche troebelen. „Wij inlanders" zegt 't blad „hebben het grootste belang by de groote Europeesche crisis, want ons welvaren hangt samen met dat van Engeland. Wij wenschen Groot- Brittannië en zijn bondgenooteu een groote, roeipryke en blyvende over winning. Loyale, gehoorzame^kinderen te blyven. dat moet ons wachtwoord zyn". Da hertog van Northumberland heeft in een vergadering van het onder steuningsfonds te Newcastle gezegd, dat hij een tnedelijdeu wekkenden brief van een Duitscher had ontvangen, die ver plicht was om ia Engeland te wonen. I)e Duitscher klaagde er over dat zijn EDgeleche buren hem op allerlei manieren treiterden en beleedigden. „Ik acht dat een zeer lage eu gemeene manier van doen", zeide do hertog, „een Eogelschman volstrekt- onwaardig. Mijn bloed kookt bij de gedachte, dut een Engelschman tot zoo iets in staat is. Ik beb het altijd als een eerezaak beschouwd, te verhinderen, dat hetgeen wij in liet belang van ons land moeten doen, haat tegen personen of verachting van onze bestrijders zou doen ontstaan. Hoeveel slechter is het dat een handje vol ongelukkige, geïsoleerde raonschen, die in geen enkel opzicht verantwoor delijk zijn voor wat hun regeering doet, worden gehinderd of lastig gevallen door lieden, die zichzelf Christenen noemen. Wij belmoren voor de Duitsche inwoners van ons land in deze omstandigheden sympatic te koesteren, en tegenover bon, waar mogelijk, hizondere consideratie in acht te nemen". Een Japanscli stoomschip, de „Sji- kokoe Maroe", dat dezer dagen de haven van Hongkong trachtte binnen te komen, zonder de voorgeschreven buitengewone formaliteiten in acht te nemen, werd beschoten door liet garnizoen. Nadat eerst twee waarschuwingsschoten waren gelost, waarvan het Japansche schip geen notitie nam, word in ernst op de „Sji- kokoe Maroe" gevuurd. De boot kreeg midscheeps zware averij. Hierop werd regeerings-sleepboot gezonden om het JapaDSche echip binnen te brengen. De Frank far Ier Zeitung meldde, dat de vorstin van Albanië met baar kinderen aan boord van het Italiaansche stoomschip „Sicilia" to Konstantinopel is aangekomen en op het Roemeensche schip „üazia" naar Constanza verder is gereisd. MAASTRICHT, 16 Aug. Uit gezag hebbende kringen verneemt men, dat Luik heden onder Duitech militair bestuur wordt gesteld en dus het Belgisch bestuur aftreedt. De Belgische vlag, die tot dusverre nog steeds van het stadhuis af waaide, is gisteren door de Duitsche vervangen. Uit de nabijheid der stad beschoten de Duitschers de omliggende forteD, die uit vrees van schade aan de stad en de bewoners het vuur niet beantwoordden. WEENEN, 15 Aug. Het Weensche correspondentie-bureau meldt aan de N. 11. Ct Onze troepen wiorpen gisteren den vijand na heftige gevechten uit een sedert langen tijd versterkte en sterk bezette stelling op den hoogen Oostelijken oever der Drin ia de nabijheid van Losnitza en Ljesnitza (ten N.W. van Waljewo, in N.W. Servië). Zoowel hier als bij Schabaz (eveneens in N.W. Servië, doch aan de Save) werden Vrijdagmiddag en in den nacht Vrijdag op Zaterdag talrijke, met groote dapperheid ondernomen tegenaanvallen der Serviërs teruggeslagen. Heden hebben onze troepen hun opmarsch voortgezet. Een vaandel, twee kanonnen en twee j machinegeweren werden buit gemaakt. De verliezen vau den vijand zijn zwaar; ook do ouzo zijn niet öubeduideud. Bizonderheden daarover ontbroken nog. De Montenegrijnsche troepen, die ons gebied hebben trachten binnen te dringen, werden overal teruggewezen. Visé ln brand gestoken en verwoest, i MAASTRICHT, 1l> Aug. Gisleren- avond omstreeks 11 uur hebben, zoo wordt van Duitsche zijde beweerd, bewoners van Visé, die zich lot dus verre ernstig en welwillend jegens de Duitsche troepen hadden gedra gen. geschoten op militairen en daar bij een officier, een onder-officier en 4 manschappen gedood, terwijl 6 manschappen gewond werden. On middellijk drongen in ieder huis mi litairen binnen en dwongen de be woners, zonderonderscheid van rang, stand, leeftijd of sekse, hunne wo ningen te verlaten. De huizen werden in brand gestoken; de mannelijke in woners brachten staande en omringd door militairen, tien nacht voor het slation door, de vrouwen werden af gezonderd en moesten vóór vier uur hedennamiddag de stad verlaten. Visé lijkt thans een vuurzee, er is nagenoeg geen huis of hel staat in brand. De bevolking' is tot wanhoop gedreven, letterlijk niets dan T veege lijf hebben tie Inwoners gered. Vree- sölijk en deerniswekkend is de aan- i blik, stom staren dc ongelukkigen voor zich uit, niet wetend welk lot hen wacht. Hel was levensgevaarlijk door de straten van het brandend •vroeger zoo welvarend stadje te gaan. Op de binnenplaats van 'n boeren hoeve, omringd door een vuurzee, zat als verstijfd van schrik en angst een vrouwtje van circa zeventig jaar. Zij kon niet meer beseffen het vree selijke. dat om haar heen geschiedde. Mei toestemming van den militai ren commandant mocht een vrouw uit den gegoeden stand met mij spre ken en raad vragen. Hel was een Duitsche, die met een Belg gehuwd, in Visé woonde. Zij was de eenige vrouw in een groep van tweehonderd inwoners en had als gunst welen ge daan te krijgen het toekomstig lot van haar man lemogen declen. Ik kon haar niet helpen, hoewel ik voor haar bij den bbvelvoercnden officier sprak. Sprakeloos stond een priester te midden der wezenloos schijnende mannen, ook hij zal met de anderen voorloopig naar Aken worden weg gevoerd, waar over hen zal* berecht worden. Een soldaat vertelde mij, dal. toen hij een huis binnendrong om de be woners er uit te verwijderen, een vrouw hem haar zuigeling voorhield. Hij had diep medelijden, zoo deelde hij mij mede, doch moest zijn plicht doen en de arme vrouw wegbrengen. „Auch ich habc Kinder' zeide hij. es war furchlbar!" Wat zal er nu met die vrouw gebeurenV vroeg ik. ..Es gibt nur Einer der es weiss'ant woordde de soldaat. In liet buis van een familie, be slaande uit vier personen, waar ik nog gisteren vertoefde, en voor welke ik mij interesseerde, vond ik alles dooreen. Ik doorliep het h li is, om le zien of zij wellicht ergens gevlucht waren; het scheen dat zij overhaast het huis hadden moeten verlaten, alles (luide daarop; de bedden waren in den toestand zooals de bewoners deze hadden verlaten, kledingstuk ken lagen op den grond, kasten door zocht. Nooit heb ik groot#* verwoesting cii verschrikkelijker ellende gezien Cn meegeleefd als heden te Visé. Offi cieren verzekerden mij dat 't klooster, 'l zoogenaamde „College" te St.-Ha- delin, dat als hospitaal is ingericht, het eenige gebouw is. dal gespaard zal worden. Een priester daar betuig de mij, dat de inwoners niet gescho len kunnen hebben; hij kende ze er le goed voor. Bovendien was er, se- dert de stad door de Duitschers is bezet, nooit iets voorgekomen, dat hen zou hebben kunnen tarten. Een geneesheer, die niet de meeste voor komendheid zijn plichten, ook ten opzichte der Duitschers, heeft waar genomen, en die nog gisteren hun dank mocht oogsten, werd behandeld alsof hij mede schuldig was cii even eens weggevoerd. Ik vond hem iiiél meer tehuis; zijn dochters bevinden zich, naar ik hoor. te Evsden in vei ligheid. Men moet een hart van steen hebben om geen tranen le laten bij liet aanschouwen van zooveel ver driet cn nooit goed te maken ellende. Zooeven, half zeven, kwamen hier le Maastricht een 200-lal vluchtelin gen, meest vrouwen en kinderen, aan voorloopig is bun onderkomen gege ven in dc kweekschool voor onder wijzers, waar ik niet enkelen sprak. Hartverscheurend waren hunne ver balen. Zij zijn nu van voedsel en koffie, in allerijl door de zorgen der burgerij bywngely;»m"lR,,.voorzien. Ieder helpe daar mede, dames dezer stad helpen ijverig den nood dier ongelukkigen lenigen. De tooneelen, die ziéTI verleden week te Mouland hebben afgespeeld, worden door deze verre overtroffen. N. R.Ci't. Twee volle dagen al warén zij daar mede bezig geweest. Zij waren er ellendig onder. Op dit slagveld stond hel koren rijp om geoogst te worden, maar slechts weinig er van zal worden bin nengehaald. Donkere plekken in de bietenvelden zijn gedrenkt met het bloed van menschen of paarden. De Belgische troepen trokken des avonds terug over den spoorweg en door eenige open velden naar het bosch, dat ongeveer anderhalve mijt verder ligt. Daar brachten zij geschut in positie en Instormden liet dorp. De muren der huizen zijn doorzeefd niet kogelgranaten en de ruiten zijn alle vernield. De kerktoren is half zonder dak: liet werk van een ka nonskogel. De klok is van zijn plaats gerukt. De Belgen schoten goed; en in wei nig tijd dwongen zij dc Duitschers tot de keus aan te vallen of terug te trékken. De Duitschers besloten tol het laatste en moesten zich nu op open terrein begeven en daarbij een brug overtrekken. Dit laatste moesl in gesloten co lonne geschieden. De machinegewe ren der Belgen, die in het geboomte verdekt opgesteld waren, maaiden de Duitschers neer als de sikkei het koren. Uit de helmen en lansen, die op den grond verspreid lagen, bleek, dat de Duitschers moedige aanvallen hadden gedaan tot vlak bij de loop graven der Belgen in hel bietenveld en tot bij de Belgische kanonnen. Op de linkerflank der Duitschers waren de machinegeweren der Bel gen opgesteld achter of in huizen vlak bij liet dorp. Vijf van die huizen zijn lot den grond afgebrand; twee andere, iels verder weg, liggen ge heel in puin en zijn ook verbrand. In een stal zat een boer te schreien bij de lijken van zijn koeien. Hel schieten van dc Duitschers schijnt niet goed genoeg te zijn ge richt geweest, om den opmarsch van hun infanterie te dekken. Tegen den middag trokken de Duit schors zich achter het dorp terug, waar zij nog liggen. De Belgen liggen in hun stelling te wachten op een nieuwe poging der Duitschers om door te breken. TELEGRAMMEN. Fransche en Ooslenrijksche vloot, ter hoogte van Budua. Het Fransche es kader kwam uit liet Zuid-Westen en deed in volle zee een aanval op het Oostenrijksche eskader. 2 Oostenrijk- sclic gepantserde kruisers werden in ;len grond geboord, een derde werd in brand gestoken en een vierde ont luchtte Noordwaarts. Hetzeegevecht uurde meer dan een uur. ROTTERDAM, 17 Augustus. GRANEN. Buitenlandsche kalm zakenloos. Meelf 14, redelyk. Binnenland8che Tarwe, f 12 h f 14; nieuwe f 10,50 k f 11. Rogge, f6,50 f7. Gerstf 8,75 f 9,50. Haverf 9,75 ii f 10,50. Vlas, niets. Koolzaadf 15 k f 15,50; Lijnzaad zakenloos. Aardappelen. Veel aanvoer, redelyke vraag. Geldersche Kralen, f 2,40 it f 2,50 Zeeuwsche Eigenheimers f 1,25 h f 2; Brielsche Kralen, f 2,75 h f 8. Eieren. Zeeuwsche, f 3,40 a f 3,75 Overmaassche f 3,75 a f 4,50. VEE. Aanvoer 171 Runderen37 a 41 ct., matig. 200 Kalveren, 40 k 50 ct. 832 Schapen of Lammeren 27 a 31 ct., Lammeren33 h 35 ct. Varkens, 22 k 25 ct., lichte 20 u 22 ct.. redelyke handel. Het gevecht bQ Haelen. LONDEN. De Daily News heeft een telegram uit Brussel ontvangen van zijn correspondent, Philip; die Zaterdag bet slagveld van Haelen be zocht heeft. Hij vond daar een ter rein ter lengte van honderd meter, waar de grond omwoeld was. Hel is het graf. waarin de lijken van 1200 Duilschers zijn begraven, die in hel gevecht van Woensdag waren gesneu veld. Ook elders op liet slagveld vindl men overal graven, sommige van Bel gen. andere van Duitschers. weer andere van paarden. Toen ik '1 slag veld bereikte vervolgt de corres pondent waren de boeren nóg be zig de graven met aarde af Ie dekken. BRUSSEL'. Het Fransche gezant schap bevestigt dc overwinning door de Fransche troepen bij Dinant. Dc algemeene toestand is sedert gisterenavond niet veranderd. Er is geen enkel groot Duitsch Legercorps door ons waargenommen. TOKIO. Japan zond aan Duitsch land een ultimatum, waarin liet cischt, dal de Duitsche schepen in het verre Oosten liet gebied van Ki astsjóu binnen den termijn van een maand zullen ontruimen of ontwa penei zullen worden. 's-GRAVENHAGE. De Amerikaan sche kruiser „Tennessee" is op weg naar Nederland tol het overbrengen van goud ten behoeve van den terug keer van hulpbehoevende Amerika nen naar hun vaderland. Het yereenigd Nat. (Iongres voor Zondagsrust, dat gehouden zou wor den op 16 cn 17 September c. k is, met het oog op de tijdsomstandig heden voor onbepaalden lijd uiige steld. Het bericht, dat de regeering de werkzaamheden van dc Tiendcom missies heeft geschorst en dal het personeel eenige dagen zal worden ontslagen, is onjuist Door den Mi uister is slechts aan de Tiendcommis sies verzocht voorshands geen staten van schadeloosstelling vast te stellen Ontslag van hel personeel is zeker niet geschied naar aanleiding van den legèhwoordigén toestand. BERLIJN. De Keizer is hedênoch lend om 6 uur naar hel leger ver lrokken. In een proclamatie van den Keizer wordt gezegd, dal tengevolge der krijgsoperaties de Keizer het noodig acht zijn hoofdkwartier van i Berlijn naar het leger le verplaatsen. PARIJS. De bladen staan vol ove de schitterende overwinning, die de Franscbcn té Blammont hébben be liaald. Volgens officicele Fransche lezing is een buitengewoon schil te rende slag geleverd. De verliezen van den vijand zijn zeer ernstig. De Fran sche troepen hebben meer dan 600 Duitsche krijgsgevangenen gemaakt Tijdens dè ontruiming van de dorpe in den Elzas hebben de Duitscher.' allerlei ongehoorde wreedheden be gaan. De Fransche troepen vondc de huizen afgebrand, terwijl lijke van gefusileerde bewoners de wege versperden; alles werd vernield. NISJ. Hedenochtend om 9 ure i een zeegevecht begonnen lusscheii de Ingezonden Stukken. Mfjnheer de Redacteur l Beleefd verzoek ik u een klein plaatsje in uw veelgelezen blad waarvoor by voorbaat mijn vriendelyken dank. Aan onze Militairen. Het was naar aanleiding der annonces en het ingezonden stuk van v. D. in de Zierikzeesche Nieuwsbode, dat ik ray dezer dagen begaf naar het „Te Huis der C. J. V. Samuël" in het Vischslop alhier, wier lokaal ook voor de railitaireu is opengesteld, wat voorzeker alle aan beveling verdient. En ik meen wel de tolk te zijn van een groot deel der ingezetenen onzer gemeente, als we hier openlijk 'een woord van lof spreken tot de C. J. V. „Samuël", die zich waar het een opoffering geldt, voor de zaak van ons dierbaar Vaderland, niet schuil houdt, maar van zich laat hooren, daadwerkelijk toont, dat een C. J. V. een vereeniginè is, die aan hen, die tot ons leger behooren, een warm hart toedraagt. Hoort, rayne vrienden, de indrukken, welke ik van een bezoek aan haar lokaliteit mee nam. Reeds voor men de deur van 't lokaal heeft bereikt, hoort men het orgelmuziek en het zingen van Vaderlandsche of andere liederen. Men treedt binnen en ziet iu de helder verlichte zaal, enkele leden der C. J. V. die U hartelyk de hand drukkend, ontvangen en het U daar zoo aangenaam mogelijk maken. Verder ziet men een tafel, ingericht om schrijfwerk te verrichten. Daarop bevindt zich een stapel schrijfpapier in '^ver schillend model, enveloppen, briefkaarten, formulieren, inktpotten, penhouders, enz. enz., wat daar tot rayn verbazing alles gratis voor onze landverdedigers be schikbaar is gesteld. Men kan daar ongestoord zitten schrij ven aan vrouw, moeder, vriend of ver loofde. Men kan er ook tegen den gewonen prijs postzegels verkrijgen. Kortom alles is er gereed. Op verlangen worden zeif6, bij gebrek aan tijd, de brieven teu post- kantore bezorgd. Een andere tafel weer is opgestapeld met tijdschriften, nieuws bladen, Zondagsbladen enz., terwyl de oorlogskaart er ook niet ontbreekt. Verder vindt men er een bibliotheek met pl.m. 300 boeken van verschillenden aard en schrijvers, geschiedkundige en vaderland sche, kortom elk wat wils. Voorts zijn aauwezig: dominospel en dambord, tabak, pijpen, lucifers en sigaren, wat alles aan onze militairen gratis wordt verstrekt. Bovendien (en dat is voorzeker wel een woord vati waardeering waard) er bestaat gelegenheid voor militairen, welke hier niet woonachtig zijn en b.v. worden bezocht door vader, moeder, vrouw, kinderen, of wat ook, daar ge heel en al belangloos een kop koffie of thee te gebruiken, wat ten allen tyde door welwillende menschen wordt gereed gemaakt. Daarom militairen, gaat niet met uw vrouwen, zooals ik van de week zag, in de wandeling zonder kopje koffie of thee, een boterham zitten eten, terwyl het in uw „tehuis" gratis wordt aangeboden. Bezoekt uw „tehuis" en gy zult het er goed hebben. Aan de C. J. V. breng ik persoonlijk mijn warmen dank voor al datgene wat zy voor de militairen doet en ik hoop dat die arbeid rijke vruchten moge dragen. Hoogachtend, Een Inwoner van Zierikzee. Burgerlijke Stand van Stavenlsse. Geboren: SJTuli. Pioter Jacob, van C. L. Potnppel en A. J. Onderin ijs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 2