NIEUWSTIJDINGEN. Nederland en de Oorlog. op de Tyne kwamen, maken melding van een zeeslag in de Noordzee op een punt ter hoogte van Flambo- rongh Head, De loods van '11 stoom schip, dat ongeveer half-drie binnen- stoomde, vertelt, dat de kapitein hem eveneens had medegedeeld, dat hij een Duitsche en een Fransche vloot in gevecht gewikkeld had gezien ter hoogte van Flamborough Head. Dc zelfde gezagvoerder verklaarde, dat hij slechts met groote moeite builen de oorlogsschepen om beeft kunnen koersen. Nog heeft een ander schip dat vroeger dan liet vorige op de Tvne was aangekomen, het stellige bericht gebracht, dal in de Noordzee, fer hoogte van Flamb. Head, een zee slag aan den gang was. Fr werd ook verzekerd, dal Claude Palmer, vice- commissaris van de Noordelijke af- deeling van de ambulance-brigade van St.-John, het bericht had ont ■vangen, dat geschutvuur was gehoord ter hoogte van Flamborough Head. Palmer heeft voorbereidingen getrof fen met alle leden der ambulance ter plaatse, om zoo noodig geheel gereed te zijn. Volgens een bericht uit Berlijn zijn de te l.'onden verspreide geruch ten over een botsing tusschen Duit sche en Engelschc oorlogsschepen onjuist. BRUSSEL, 4 Augustus. De socialist* sche leider en Kamerafgevaardigde Van de Velde is benoemd tot minister van staat. BERLIJN, 4 Augustus. Te Londen verspreide geruchten over oen botsing tusBchen Duitsche en Engelsche oorlogs schepen op de Noordzee zijn niet waar. Een reiziger uil Hamburg deelt het volgende mede: De opwinding in Duitschland is groot Onder een groot gedeelte der bevolking heerscht een uiterst oor logszuchtige geest, In de pers doen de meest tegenstrijdige tendenz-be- riehten de ronde. Zoo publiceert de Kölnische Zei hing een particulier te legram volgens hetwelk Poincaré. de president der Fransche republiek zou vermoord zijn. Een extra-editie van de Neue Ham burger Zcilung deelt mede, dat voi- 4 gens '11 particulier telegram uit Her lijn. Japan aan Rusland den oorlog heeft verklaard. In het algemeen is dc Duitsche pers zeer oorlogszuchtig gestemd en ook door het overgroote gedeelte der be volking is het mobilisatie-bevel en de mededeeling van de ultimata aan Frankrijk en Rusland met gejubel ontvangen. Verder dcelcn zij mede, dat bij het afscheid nemen der ten oorlog trekkende soldaten zich hart roerende tooneelen afspelen. Op ver schillende plaatsen ziet men groote troepen vrouwen geknield ter aarde liggen, 0111 te bidden voor het op rukkende leger. .Verschillende bladen vergelijken den toestand met dien van 1X70 en zeggen, dat Duitschland er niet min der gunstig voorstaat dan toen. Over het algemeen wordt een groot ver trouwen uitgesproken in den Keizer en het Duitsche leger en de grond toon van schier alle bladen is: „Lieb Vaderland, magst rullig sein! INDIË. BATAVIA, 3 Aug. Tal van Ameri- kaanschc oorlogsschepen zijn in de buurt van de Philippijnen gezien. Te Batavia rijzen dc prijzen der levens middelen. ALBANIË. Het agentschap Stefani verneemt uit Durazzo, dat Lamb, commissaris van de internationale commissie van toezicht, en generaal De Veer zich naar de opstandelingen, te Sjak heb ben begeven, om tie invrijheidstelling van de l\ypc gevangen Nederlandsclje officieren (majoor Verhuist en kapi tein Reimers) te vragen. De opstan delingen warén hel verzoek in begin sel gunstig gezind, doeh behielden zich hun antwoord voor. NEDERLAND. AMSTERDAM. Kapitein Fabius is via Miinchen teruggekeerd en arriveerde Maandagmiddag alhier. Maandagavond werden in de Handwerkersvriendenkring en Gcel- vinck vergaderingen tegen den oor log gehouden door dezelfde organi saties. die j.l. Zaterdagavond een de monstratie hadden op touw gezet. I11 eerstgenoemd lokaal werd het woord gevoerd door de hceren Lau- sink en Domela Nieuwenhuis, in Geelvinck door ds. Schermerhorn en AVijnkoop. De heer Lansink zeide o. a., dat de oorlog onmogelijk zou zijn geweest, indien ty2 millioen soc.-dem. kiezers in Duitschland het mobilisatiebevei van den Keizer met een algemeenc werkstaking hadden beantwoord. Domela Nieuwenhuis bracht o. a. hulde aan Jaures, die, hoewel geen anarchist of anti-militarist zijnde, tegen de driejaarswei gestreden heeft. Spreker keiirde de houding van mi\ Troelstra 011 de andere leden der soc.-dem. Kamerfractie af, die zich geheel aan de zijde der Regeering plaatsten. Spreker betreurde hel, dat de oorlog niet verhinderd is door '11 internationale werkstaking. Na afloop der vergadering ging men in optocht, onder liet zingen van socialistische liederen, de Achter gracht af en over het Wcesperplein, waar men onder luid gejuich demce- tinggangers ontmoette, die van Geel vinck kwamen. Gezamenlijk, ongeveer 600 man sterk, trok men langs de Wetering schans. Vóór het bureau voor militie en landweer werd eenige kecren ge jouwd. Toen de kop van de stoel genaderd was tot het kruispunt van cle Vijzel gracht, klonk hel bevel van de poli tie: ..links en rechts uit elkaar ".Toen zulks naar den zin der politie niet vlug genoeg ging, werd krachtiger door de politiemannen, onder leiding van den inspecteur Harrebomee, op getreden. Met blanke sabels cn stok ken sloeg de politie er op in. Het volk stoof uit elkaar. Een jongeman, die zich verzette, werd gearresteerd. Een minuut of vijf bleef het rustig; toen kwamen van dc zijde van hel Plantsoen weer circa 30 personen opzetten. Weer klonk het hevel: „terug en uit elkaar". De politie trok opnieuw de sabel en sloeg op de betoogers in. Een jonge vrouw en man, (lie zich niet vlug genoeg verwijderden, wer den gearresteerd. De vrouw, die al lerlei kreten uitte, wenschte de in specteur 't eerst te doen arresteeren, doch haar metgezel verzette zich daar tegen. Deze werd daarop onder ver zet gearresteerd; in totaal dus drie arrestaties. Op het betrokken punt werd hel spoedig rustig. Een troepje betoogers verspreidde zicli op den weg naar den Dam. 's-GRAVENHAGE, 4 Aug. Het Hbl. ontving een tolegram uit Durazzo, meldend, dat de Nederlandsche oflicieren in Albanië gehoor geven aan het mobilisatiebevel. De heer W. Mullens, lid der firma Albert Fréres, te dezer stede, heeft van den luitenant-generaal, opperbevelhebber van land- en zeemacht, de vergunning gekregen tot het maken van cinemato grafische opnamen van militaire tooneel- tjes, onder bepaling, dat van deze opnamen niets mag worden gepubliceerd, voordat vanwege den opperbevelhebber daartoe toestemming is verleend. DELFT. Op dc paardenmarkt al hier is Maandagmorgen omstreeks 10y2 uur een verschrikkelijke paniek ontstaan, doordat ongeveer honderd paarden op hol sloegen en dc stad inrenden. Toen dc kalmte wal was terugge keerd, bleek, dat de milicien der ar tillerie, P. de B., lichting 1909, uit Slompwijk, vader van I kinderen, 'n rad van een caisson over het hoofd had gekregen en onmiddellijk was gedood, terwijl de milicien De H., uit Leerdam een been had gebroken. Verschillende militairen en burgers, onder wie ook kinderen, werden min of meer ernstig gewond. De mili tairen werden met een auto en bran cards naar het hospitaal vervoerd. A'. R Cr/. Betreffende de ongevallen op de paardenmarkt alhier, ontstaan door losbreken en op hol slaan van een 100-tal paarden, vernemen wy nader dat in het hospitaal ter verpleging zijn opgenomen een zoon van den landbouwer Van Mullem, wonende te Pynacker, wiens been gebroken is; de milicien huzaar Heyraans, uit Dieren, eveneen met een beenbreuk en een drietal huzaren met minder ernstige kneuzingen aan voet of beenalle gewonden zyn buiten levens gevaar. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZ E E'. De h00I'dbcsluursver- gadering en de algemeenc vergade ring der Maatschappij lol bevorde ring van Landbouw cn Veeteelt zul len wegens de tijdsomstandigheden niet op den 18en Augustus worden gehouden, maar zijn tot een later te bepalen datum verdatfgd. Zoodra mogelijk zal een buitenge wone hoofdbestuursvergadering wor den gehouden lot regeling der loo- pendc zaken. Op de voordracht tol directeur der gasfabriek te Raalte komt voor als 110. 2 dc heer A. Nestelaar, oiid- eerling der ambachtsschool alhier. SEROOSKERKE. Zaterdagavond had, bijgewoond door een kleine schare be langstellenden, zeer zeker een gevolg van de heerschende oorlogstoestanden, de inwijding Iplaats van het nieuwe vaandel. Rurgem. L. de Oude, beschermheer der Vereeniging, wenschte „Zang Veredelt" met hartelijke woorden geluk met dit geschenk, hetwelk een bewijs is van de levendige belangstelling van mevr. De Oude-Ko8ten, voor haar oude woonplaats Serooskerke, in welke gemeente ze zoo I lange jaren heeft gewoond. De heer G. J. Barentien, directeur van „Zang Veredelt", dankte hierop namens de Vereeniging, den beschermheer voor zyn vriendelijke, hartelijke woorden tot (le Vereeniging gericht, en verzocht den diepgevoelden dank van allen over te willen brengen aan mevr. De Oude- Kosten. Verschillende nummers werden hierop nog gezongen en nog een rond- j gang gemaakt door onze gemeente, waarna nog enkele nummers ten beste gegeven werden op de voor deze gelegen- j heid geplaatste tent, en aleoo was deze plechtigheid geëindigd. CAPELLE, 4 Aug. In de op heden gehouden vergadering van ingelanden van den polder de Vier Bannen van Duiveland werd de rekening over het dienstjaar 1913/14 vastgesteld in ontvang opf 66092,45 iu uitgaaf op- 64746,72s Batig saldo alzoo vau f 1345,726 Iu verbaud met het verkregen batig saldo werd de begrooting 1914/1915 in dier voege gewijzigd. SCHERPENISSE. Ia de Dinsdag j.l. gehouden gemeenteraadsvergadering waren alle leden aanwezig. De notulen werden na voorlezing on veranderd vastgesteld. Voorlezing geschiedde van de volgende ingekomen stukken le. Schrjjven van den bond voor be hartiging van de belangen vau het kind om het niet toe te laten in bioscopen 2e. goedkeuring 2e suppletoire honden belasting; 3e. schrijven om lid te worden van den bond van plattelandsgemeenten. Daarna deelde de voorzitter mede de aanbesteding van de cokes en petroleum. Laagste inschrijver was A. Hartog voor de cokes voor 62 cent per H.L. en den petroleum voor 8J cent per L. Aan de orde wa3 vaststelling rekening 1913, rekening Burgerlijk Armbestuur 1914 en begrooting Burgerlijk Arm bestuur voor 1915. De voorzitter deelde mede, dat des tijds door den gemeente-veldwachter was gesolliciteerd naar de betrekking van spuiraeester, maar dat hy toen niet was benoemd, aangezien hem iets anders was beloofd. 1 September zou het 25 jaar, dat de gemeente-veldwachter alhier als zoodanig werkzaam was en daar zyn tracternent nu f 350 (wat in den tegen- woordigen tyd niet te veel is), stelden Burgem. en Weth. zyn tracternent met ingang van 1 Januari 1915 te verhoogen met f 50 en alzoo te brengen op f 400. Eenparig was men van oordeel, dat het tracternent van den veldwachter te weinig was en werd daarom met alge- meene stemmen besloten het tracternent te brengen op f 400. Aan de orde was de aaustelling van een onderwijzer. Burgera. en Weth. stelden voor om met ingang van 1 December een nieuwen onderwijzer te benoemen. Toch werd besloten in ver band met de ernstige tijden dit aan te houden tot een volgende vergadering. Niets meer te verhandelen zynde sloot de voorzitter deze vergadering. THOLEX. Met hel onweer vuil j.l. Zondag heeft het hier verbazend ge regend, maar treurig genoeg op som mige plaatsen ook gehageld. De veld vruchten, voornamelijk de bruine boon en, hebben vrcesclijk geleden. Ook de suikerbieten staan met de bladeren er treurig bij. De aardap pelen, die in de hagelstreck liggen, zijn eveneens vernield. Hel is treu rig 0111 hel alles zoo vernield le zien liggen. De hagelslreek is onge veer 100 roeden breed en bewoog zich voornamelijk door de 1500 ge meten polder Dalem en Slabbècoorn- polder, waarna ze zich in Noord- Braband verder voortbewoog, en daar eveneens veel schade aanrichtte. Wegens het niet ryden der treinen is voor den postdienst een automobieler.- dienst voorloopig ingelegd van af Tholen op Rozendaal. Met Zuid-Beveland en Walcheren wordt de post-en pakketdienst onderhouden door een motorboot van j af Tholen op Ierseke. Dat één en ander reeds geduchte vertraging geeft, is i begrijpelyk; en door de flatteerende berichten die wij hier ontvangen, ziet I de krantenlezer met belangstelling uit i naar zijn berichten. Tot teleurstelling j van velen moeten wy echter mededeelen, j dat wy Maandag haast niets ontvingen. I YLISSINGEN. De mailboolen heb- ben in dc laatste dagen een buiten- i gewoon druk vervoer van passagiers in beide richtingen gehad, voorname lijk van Duitschers en Engelschen, die naar hun vaderland lertigkecren. Op de reede liggen verschillende schepen geankerd, die niet zee dui ven kiezen. Onder deze schepen is een stoomschip van de Norddeutsche Lloyd, bestemd voor Baltimore, waar op zich ongeveer 800 passagiers be vinden. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. ST.- M A ARTE N S DIJ K, 2 Aug. In de vóórmiddag-godsdienstoefening op 1.1 Zondag werd ds. J. A. Broekers al hier bevestigd door ds. Steen beek van Scherpenissc, naar aanleiding van Efeze 4, vers 11 tot 14. I11 'den namid- dagdienst verbond ds. Broekers zich aan de gemeente naar aanleiding van Romeinen I, vers 16. De officieren van het Indische leger met verlof hier te lande, zijn telegrafisch opgeroepen voor dienst verrichting in hel leger hier le lundy. DE GELDTOESTAND. Nog voor hel einde van deze week zullen wij uil onze verlegenheid ge holpen zijn wal betreft de sehaarsch- le aan klein geld. Tot diep in den nacht heeft Maandag de ministerraad vergaderd. Deze ministerraad werd gcrüimen lijd bijgewoond door mr. Vissering, president van de Neder landsche Rank, en den heer G .1. K. van Aalst, president der Nederland sche Handelsmaatschappij. Na ernstige" overweging werd be sloten tot dc uitgifte van 25 millioen gulden niéuw papieren geld, in bil jetten van 1' 5, f 2.50 en I' 1. De nieu we biljetten worden gedrukt op zil- verbrons papier. Zij worden volko men gegarandeerd door den Staat der Nederlanden. Dc naam zal zijn zilverbrons. Het is geen muntpapiér, maar zal toch als wettig betaalmid del gelden. Hel zal alleen tijdelijk fünclionneeren naast I zilver en zoo spoedig mogelijk automatisch worden ingetrokken. Reeds voor T einde van deze week zal althans een gedeelte van '1 nieuwe papier in omloop worden gebracht in afwachting van de verdere aan munting van zilver, die voor zoover (noodig, zal plaats hebben. Naar men verneemt, zal 'l desbe treffend wetsontwerp waarschijnlijk a.s. Vrijdag door dc Slalen-Gcneraal worden behandeld. Bericht aau zeevarenden. Hel bericht aan zeevarenden van de afdceling hydrographic van ons ministerie van marine behelst, dat volgens mededeeling van liet mini sterie van buiteniandsch'e zaken l bevaren der Ooslenrijksch-Hongaai- sche territoriale wateren gevaarlijk is wegens de aanwezigheid van 011- derzeesehe mijnen. Eon beroep op onze Koningin. Hel Internationale Verbond voor Vrouwenkiesrecht té Londen heeft Zondag de volgende boodschap aan H. M. de Koningin der Nederlanden gezonden ,.Het Internationale Verbond voor Vrouwenkiesrecht, vertegenwoordi gende dc vrouwen uit zes-en-twintig landen, doet een beroep op l wc Ma jesteit, als de Vorstin in wier land het middelpunt der vredesbeweging ligt. om slappen le doen teneinde de mogendheden, die zich aan den rand van een vreesdij ken oorlog be vinden, in slaat le stellen hun ge schillen op vreedzame wijze bij te leggen. Als hoedster van het geslacht, welks gezinnen moeten lijden, welks kinderen ons ontrukt zullen worden, doen wij een beroep op Uwe Maje steit om ons uw hulp te schenken ter afwending Van dezen vreesdij ken oorlog. Zal het Uwé Majesteit be hagen een afvaardiging uil 1 Inter nationale Verbond voor Vrouwen kiesrecht le ontvangen om u onze zaak voor te leggen?" Dinsdagavond heeft hel Verbond een samenkomst belegd in de Kings- wav Hall. Mevr. Henry Fawcetl zal haar leiden. Onder dc aangekondigde sprekers zijn er uil Nederland. Rus land, Duitschland. Oostenrijk en Frankrijk. Onze badplaatsen! Gedurende de. laatste dagen zyn de Noordzee-badplaatsen leeggestroomd. Noordwyk aan Zee, dat voor een aanzienlyk deel door Duitsche badgasten bezocht wordt, is bijna geheel verlaten. De hotels sluiten en verrekenen 2/g van de loopende pensionspryzen. Wegens vertrek van het orkest- Larooureux naar Frankrijk, zyn de concerten in de Kurzaal te Scheveningen gesloten. Een gerucht, als zoude de Neder landsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft, by gebrek aan grondstoffen, weldra moeten worden stop gezet, kan met beslistheid worden tegengesproken. Er is voldoende voorraad voor de eerste maanden. Alleen, wanneer geen gist kan worden uitgevoerd, zal het bedryf moeten worden beperkt. Duitschland erkent Nederlandseh neutraliteit. Blijkens bij de beste bron ingewonnen information kunnen de berichten, als zoude door Duitschland aan Nederland een ultimatum gericht zijD, op de meest stellige manier worden tegengesproken. Hieraan kan worden toegevoegd, dat Duitschland géén verandering heeft ge bracht in zijn voornemen, om de Neder landsche neutraliteit te eerbiedigen. Gebrek aan werkkrachten. Men verneemt, dat, terwijl in den land- en hooibouw door de mobilisatie een groot gebrek aan arbeidskrachten is ontstaan, de Arasterdamsche Arbeids beurs zoodanig bestormd wordt door diegenen, die door de economische crisis werkeloos zyn geworden, dat de politie noodig was om de orde te handhaven. Zeker zullen onder die honderden velen zyn, wier arbeidskracht nuttig kan worden aangewend op het land. Op mondelinge, telefonische of schriftelijke aanvraag geeft de Arbeids beurs kosteloos hare bemiddeling. Raadsvergadering te Dreiechor, gehouden Dinsdag 4 Augustus 1914, des avonds 8 uur. Dc voorzitter opent deze met spoed opgeroepen vergadering. Alle leden aanwezig, behalve de heer Doeleman, die wegens dienstplicht afwezig is. Dc voorzitter deelt mede. dat deze vergadering belegd is om aan den Raad machtiging le verleeneii lol t opnemen van tijdelijk kasgeld ter ge deeltelijke voorziening in dc ten laste van l Rijk bij voorschol te betalen vergoeding aan de achterblijvenden van de militairen wegens dienstplicht'. I11 tijd van oorlog of oorlogsgevaar wordt de vergoeding voor de achter blijvenden bepaald door den burge meester, die een voorschot krijgt uit de gemeente-kas. De gemeente-kas is op het oogenblik niet toereikend, ja zelfs is er '11 tekort. Voor *1 oogenblik r I' 260, en daar ieder kwarlaal ook 1' 92,50 moet betaald worden voor de verpleging van twee krankzinnigen, zouden Burgem. en Weth. machtiging van den Raad willen hebben, om lij delijk kasgeld op te nemen. De heer Goemans: Dus het op te nemen geld is niet alléén voor de manschappen? Dc voorzitter: Neen, dc onderwij zers zijn ook niet ten volle uitbetaald en hierin moet dus ook voorzien wor den. Spreker deelt mede, dat van den lieer Goemans een renteloos voor schot is ontvangen voor hel doel en spreker vraagt, of er geen andere heeren genegen zijn een dergelijk voorschot le geven. De heer Klompe: Hoeveel gezinnen zijn er die bedeeld moeten worden. De voorzitter zegt niet precies te weten hoeveel, maar volgens zijn ver moeden 16. Totaal zijn er 33, doeh al deze zullen niet komen opdagen. De heer Padmos is van oordeel, dal men flink geld moet opnemen, daar men geen zekerheid heeft hoe lang de toestand duren zal. De heer Der Weduwen zegt den voorzitter I' 150 renteloos voorschot toe voor kasgeld. Door eenige heeren wordt nog het denkbeeld geopperd om hij de Boe renleenbank geld op le vragen, doch dit wöpglt blijkbaar niet met alge meenc instemming bygroeh De heer Van" der Doe zou het, in verband niet den huidigen toestand, wenschelijk achten, wanneer van of- ficiëele zijde levensbehoeften werden opgedaan. Dc voorzitter: Mocht er behoefte komen, dan wordt door spreker in gekocht voor prijzen als de minister heeft bepaald. In verband hiermede wordt door den voorzitter 'n missive van den minister voorgelezen, zooals die in de Tweede Kamer is ingediend, doch waarvan nog geen bevestiging is aangekomen, dat het besluit onge wijzigd is aangenomen. De heer Goemans zegt den voor zitter loc, 0111 bij de f 250 renteloos voorschot nog zijn hoofdei ij ken om slag te betalen. De voorzitter dankt de beidé hee ren. die de gemeente-kas willen steu nen, voor hun welwillendheid. I)e lieer Van der Doe bespreekt hoe de militieplichtigen juist nu weg moesten in een lijd, dal er overver- diend wordt. De mens&hen moesten nog meer hebben dan in de groote steden, hoewel li ij er van overtuigd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 2