ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 24 Juli 1914. TWEEDE BLAD» NIEUW STIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z lerlkzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. Prijs per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 70ste JAARGANG, No. 9572 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regels f 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór 9.30 ure. AZIË. Over de eedsaflegging van den sjah van Perzië bevatten de Engelsche bladen de volgende bizonderheden. Maandag ochtend om acht uur begaf de gouverneur vau de stad Teheran zich naar het buitenverblijf van den sjah, het paleis Sahibquranieh, om den sjah af te halen voor zijn tocht naar de hoofdstad. Om half negen kondigde het gebulder van kanonschoten aan, dat de vorst vertrokken was en even over negen uur trok de koninklijke stoet door Dowlatpoort en begaf zich door de feestelijk versierde straten naar het Gulistan-paleis. De stoet werd voorafgegaan door 50 mau bereden politie, 50 gendarmen en 50 kozakken, de laatste gekleed in donkerroode uniformen en getooid met den kolbak. Het statierjjtuig van den sjah werd getrokken door zes paarden, terwijl naast het rijtuig koninklijke koeriers redengekleed in kleurige livereiën. Achter het rijtuig reden de hofbeambten, gevolgd door een bereden lijfwacht van 20 man. De sjah droeg op zijn hoofd deksel een diamanten aigrette. Ook de knoopen van zjjn kleed bestonden uit in goud gevatte diamanten. Hij zat rechtop en beantwoordde met statige buigingen en een ernstige gelaatsuitdrukking de toejuichingen zijner onderdanen. Toen de sjah op het paleis aankwam, waar de ministers bijeengekomen waren, om hem te ontvangen, dreunde een hernieuwd artillerie-salvo. Sultan Ahmed Mirza, de nieuwe sjah, die pas 17 jaar oud is, heeft vjjf jaar op zijn kroning moeten wachten. Hjj werd den 18 Juli 1909 tot koning ge proclameerd. AMERIKA. In Brooklyn vroeg dezer dagen de geestelijke aan een paar, dat voor hem stond, om de twee vingers der rechter hand in de hoogte te heffen en te zeggenDe bruigom hief dadelijk de hand op, maar de bruid kreeg een klepr en zei„Dat kan ik niet, want ik heb geen armen". De geestelijke kreeg ook een kleur; hjj zat er wat mee iD, en zei: „Maar u moet de trouwakte toch onderteekenen?" De bruid bloosde nog dieper, maar de bruigom fluisterde wat met den geestelijke en fluks trok daarop de bruid haar schoen uit. Er kwam een aardig klein voetje voor den dag, dat gestoken wasin een kous Mis, in een blauw zjjden handschoen, en met een vervaarlijke vlugheid nam de bruid de pen tusschen de teenen en zette haar naam in vlot schrift. Zjj was een „wonder zonder armen" uit een circus. MEXICO. Naar uit New-York wordt gemeld, is Oarranza sedert Woensdag in telegralische verbinding met de stad Mexico. In de kringen der opstandelingen is men van meening, dat de onderhandelingen van korten duur zullen zijn en Caranza spoe dig zonder verder bloedvergieten de stad Mexico zal binnentrekken. Woensdag zijn acht treinen met troepen te Mexico aangekomen. De regeering denkt binnen 24 uur 40,000 man in de hoofdstad samen te kunnen trekken. Intusschen heeft de vertegenwoordiger van president Carbajal Woensdag met Caranza een wapenstilstand geteekend. In de gansche republiek zullen de vijan delijkheden worden gestaakt en onverwijld zullen de onderhandelingen beginnen. ALBANIË. DURAZZO, 23 Juli. De opstandelingen hebben gisteren in een brief aan de gezanten der mogendheden de eiechen meegedeeld, die zij ingewilligd willen zien, zoo een burgeroorlog zal worden vermeden. Zij eischen, dat de Prins von Wied zal afdanken. Doet hij dat niet, dan zullen zij Durazzo verwoesten. Mochten de buitenlandsche oorlogsschepen schieten, dan zullen zij zich genoodzaakt zien alle bewoners af te maken. De opstandelingen eischen een antwoord op korten termijn. De brief is onderteekend door de notabele opstandelingen. De heele bevolking van Durazzo is opgecommandeerd om aan de verdedi gingswerken voor de stad te werken. Een Arabisch blad, dat te Kaïro verschijnt, betoogt dat een Egyptische prins voor den Aibaneeschen troon boven een Turkschen verkieselijk is. In verband daarmede verdient het ver melding, dat prins Achnet Foead pasja Egypte heeft verlaten en op weg naar Europa is. SERVIE. BELGRADO. De Servische gezant te Konstantinopel is naar zjjn post terug gekeerd in het belang van het herstel der normale diplomatieke betrekkingen met Tutkjje. ServlB en Oostenrjjk-Hougarjje. De spanning wordt grooter, naarmate het oogenblik nadert waarop „de stap" der regeering in Weenen tegenover die in Belgrado komen zal. Wanneer zal dat zyn Men voorspelt Zaterdag, terwyl dan Donderdag eerst het resultaat van het onderzoek, be treffende den moord op den troonopvolger, bekend gemaakt zou worden. Men zegt, dat het bezoek van Berchtold Dinsdag by den Keizer in Ischl gediend heeft, om den Keizer hierover wat nader in te lichten. Voorts bewyst de terugkeer van den minister van oorlog en den chef van den staf, baron von Hoetzendorff, in Weenen, dat het nu spannen gaat. Zjjn de profeten goed ingelicht, dan zal de „stap" tegelykertyd beslist en beleefd zijn. De beslistheid zou vooral daarin bestaan, dat er binnen tweemaal vier-en-twintig uur antwoord gevraagd wordt. Is dat werkelyk zoo, dan lykt de stap al heel veel op een ultimatum 1 Geëischt zou dan worden: ten eerste een grondig onderzoek naar het moord complot, voor zoover dat op Servisch grondgebied is gesmeed met waarborgen, dat het onderzoek ernstig en goed zal zyn en zich zal aansluiten by dat wat in Serajewo is gevoerd; voorts ernstige maatregelen der Servische regeering tegen de vereenigingen, die anti-Oosten- ryksche agitatie dryven aan de Oosten- ryksche grens en tegen de opwinding der openbare meening jegens Oostenryk, die immers de oorzaak is van aan slagen als die van Serajewo, en ten slotte betere bewaking der grenzen, op dat er minder Servische samenzweerders naar Oostenryk zullen komen zwermen. Aldus de Oostenrykscheeischen, volgens de voorspellers. Op zichzelf schynen ze niet onbillyk of vernederend voor de Serviërs, maar het hangt natuurlyk geheel van de bizonderheden en de inkieeding af, of ze dat niet werkelyk toch zyn. Te oordeelen naar den toon der pers in Belgrado, wacht den Oostenrykschen eischen geen al te beste ontvangst. En wat dan Een echt ultimatum? Oorlog tusschen de monarchie en Servië En, daaruit voorkomend, oorlogtusschen Oostenryk en Rusland, tusschen Rusland en Duitschland, Duitschland en Frank rijk Ziedaar natuurlyk de oorzaken van den angst op de Berlyosche beurs. Maar de Duitsche regeering heeft nu reeds iets gedaan, dat de vrees voor deze onoverzienlyke ramp vermindert de Nordde utsche Allgemeine Zeitung heeft duidelyk te kennen gegeven, dat Duitschland zich met het geval niet bemoeit, zoolang geen derde zich er mee inlaat. M.a.w., als Rusland niet achter Servië gaat staan, houdt Duitsch land zich er buiten; aan Rusland ligt het dus, of het conflict beperkt zal blyven tot de monarchie en de Serviërs. RUSLAND. PETERSBURG. Volgens officiëele opgaven bedroeg het aantal stakers Dinsdagochtend vroeg 80 000 Een politie-officier en 14 agenten, die door de stakers met steenworpen gewond waren openden het vuur, echter naar het schynt, zonder iemand te verwonden. Toen in het Wiborg-kwartier een kozak door een steenworp licht gewond werd, vuurde andere kozakken zeven revolver schoten af, waardoor een arbeider zwaar en zyn dochter licht gewond werd. I In den loop van den dag hadden 52 arrestaties plaats. RIGA. 30.000 fabrieksarbeiders zyn tot staking overgegaan. CZENTOCHAN. Een man, Doren- gowski genaamd, heeft zyn vrouw, zyn beide dochters en zyn schoonbroeder vermoord. Hy meldde zich zelf by de politie aan en bekende, dat hy den moord uit ijverzucht bedreven had. ENGELAND. Au na Hunt, de kiesrecht vrouw die Millais' portret vau Carlyle heeft ge schonden, is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Naar de Times uit Toronto ver neemt is er uit de streek vau het Sesikinika-meer aan den spoorweg Timis- kamingNoord-Ontario bericht gekomen, dat er op 65 K.M. ten Zuiden van Por cupine Camp in de rots goud en zilver is gevonden. In de monsters zit voor 40 dollar goud en 10 dollar zilver per ton. NEDERLAND. LEIDEN. Woensdagnacht te ongpveer twee uur, toen de adjunct-inspecteur van politie Van den Hoorn met een agent de ronde deed, bemerkten zy, dat in de Van der Werffstraat een jongmensch in lichtelaaie stond. Terstond snelden zy hem te hulp en rukten hem de brandende kleeren van het lyf. Onder hevige pynen en met ernstige brandwonden bedekt werd het jongmensch, dat later bleek te zyn de 18-jarige G. J. van Nieuwen- dyk, naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Daar verklaarde hjj later, dat hy was belast met het toezicht op een schuitje, dat in de Mare lag, en dat hy, terwyl hy een sigaret rookte, in slaap was geraakt, waarby de sigaret hem vermoedelijk uit den mpnd is gevallen, waardoor de kleeren in brand zyn ge raakt. 's-GRAVENH AGE, 23 Juli. De N. R. Ct. deelt over de staking van het tramweg personeel het volgende mede: De tramdienst was heden net als gisteren. Er is heden, althans in ,de ochtenduren, nog geen uitbreiding aan den dienst gegeven. Het aantal vrijwilligers neemt steeds toe. Heden reed de kleinzoon van een oud-minister als conducteur. In een zeer druk bezochte ver gadering van het stakend personeel van de H. T. M., gehouden in het gebouw van R.-K. Volksbond, zijn gisterenavond sprekers opgetreden het a.-r. lid van de Tweede Kamer mr. Rutgers en de heer P. Moltmaker van de Ned. Ver. van Spoor- en Trampersoneel. Mr. Rutgers verklaarde gaarne in deze vergadering op te treden, niet om raad te geven aan het personeel, dat is niet noodig, maar wel om iets te zeggen over de directie van de H. T. M. Spreker behandelt vervolgens het artikel in de Nieuwe Ct. van Dinsdag, waarin de voorstelling gegeven wordt, alsof erken ning van de vakorganisatie slechts een formaliteit zou zijn. Do vakvereeniging vertolkt de wenschen van het personeel. Het is onverstandig dit feit niet te aanvaarden. Het zou in het belang van de II. T. M. zijn, indien de directie niet poogde voor dit feit de oogen te sluiten. Men moet willen rekenen met de gevoelens van het personeel. De directie, aldus spreker, is slechts schijnbaar voor overleg vatbaar. Zij ontkenne het feit der vakorganisatie. Het is teleurstellend, dat de directie zich nog niet er toe heeft kunnen opwerken om te doen blijken, dat zij overleg met de vakorganisaties wil. Zij neemt een verouderd standpunt in. Wil de directie geen overleg dan wil zij geen vrede. De spreker werd luide toegejuicht. De heer Moltmaker wees er op, dat de strijd er prachtig voor staat en drong op volhouden aan. Spreker behandelde het verloop van den strijd en den stand van zaken van het oogenblik. De tactiek van de directie, om verdeeldheid te brengen onder de arbeiders, zei spreker, is afgestuit op de eensgezindheid onder de stakers. De heer De Groot van den Prot. Chr. bond sprak het slotwoord. Onder voorzitterschap van den heer Salamink is in den afgeloopen nacht in het lokaal van de gemeente werklieden in de Jan Hendrikstraat een openbare vergadering gehouden van chauffeurs, uitgeschreven door den Ned. Bond van Arbeiders in het Transport bedrijf, afd. Den Haag, vakgroep chauffeurs. Nagenoeg alle chauffeurs van huurauto's hier ter stede zijn lid van dezon Bond. Het raadslid Hoejenbos, heeft de ver gadering by gewoond. De voorzitter zette uiteen, dat liet noodig was zeer spoedig een vergadering bijeen te roepen. Verschillende zaken de chauffeurs en de H. T. M. betreffend, dienen hier te worden behandeld. De heer Moltmaker besprak ver volgens het vervoer van de werkwilligen van de H. T. M. We zyn, zei spreker, broers en behooren allen tot het transport- proletariaat. We stellen het op prijs, zei spreker, dat in den nacht, waarin tot staking werd besloten, sympathiebe tuigingen van de chauffeurs inkwamen. Ook op dit oogenblik, zei spreker, is het nog niet noodzakelijk, dat steun wordt verleend. Spreker gaat den stand van zaken na en besluit, dat de zaak er niet ongunstig voorstaat. We achten een staking, aldus spreker, van de chauffeurs nog niet noodzakelijk. Het bestuur van den Transportarbeiders- bond zal bij motie voorstellen, wat te doen valt. Volgt niet uw gevoel om te staken. Het personeel, waarover de H. T. M. beschikt is in geruimen tyd niet in staat een behoorlijken dienst te onderhouden. De heer O verst, van den Transport- arbeidersbond, heeft gesproken over de positie van de chauffeurs in het be drijfsleven. Ten slotte wordt de volgende motie voorgesteld De openbare vergadering van chauffeurs gelet op de feiten, dat lo. de chauffeurs genoodzaakt zijn de z.g. werkwilligen naar en van het werk te rijden; 2o. de chauffeurs dus hun werk moeten verrichten, begeleid door met geladen revolver gewapende politie-mannen, waardgor hun eigen leven in gevaar kan worden gebracht; 3o. de chauffeurs door de politie-mannen dikwijls worden genoodzaakt harder te rijden dan in normale tijden geoorloofd is, en waardoor dus de veiligheid van het publiek in gevaar kan worden go- bracht, draagt het bestuur op, de maat regelen te treffen, waardoor de chauffeurs worden gevrijwaard voor het verrichten van dergerlijke gevaarlijke en met arbeids- gevoel strijdende werkzaamheden, spreekt hun sympathie uit voor het strijdende trampersoneel en geeft het bestuur vol macht zoo noodig die maatregelen uit te voeren, waardoor kan worden voor komen dat de strijd van het Haagsche Trampersoneel in gevaar wordt gebracht door het werk van de chauffeurs. Met algemeene stemmen werd de motie aangenomen. Hierna volgde een huishoudelijke vergadering. Woensdag had in het gebouw van den R.-K. Volksbond de uitkeering van een extra-steunpenning plaats. Do gehuwden met kinderen kregen f 2,50, de gehuwden zonder kinderen fl. In het geheel werd ongeveer f 1100 uitbetaald. De werkliedenvereeniging „Een dracht maakt Macht" te Scheveningen heeft besloten f 35 beschikbaar te stellen voor de stakers van de H. T. M. De hoofdcommissaris van politie alhier heeft alsnog een gift van f 100, één van f 25 en twee van f 10 ontvangen voor hot politiecorps. 24 Juli. Naar de Avondp. verneemt zou er hedenochtend een conferentie zyn te verwachten tusschen de directie en een commissie uit het stakende personeel. Zoowel aan de zijde van de directie der H. T. M. als aan die der stakers zou men overtuigd zijn, dat vandaag de staking zal eindigen. WESTELIJK-SCHOUWEN. Mochten zeer vele bloemenliefhebbers zich ver lustigen by het aanschouwen van de in bloei staande uitgestrekte tulpen- en narci8senvelden, thans bieden de in bloei zynde velden met Oost-Indische kers een verrassend schouwspel aan. Duizen den bloemen in allerlei kleurschakeeringen van lichtgeel af tot donkerrood toe-, verlustigen en boeien het oog der be zoekers en verspreiden heinde en ver een heerlijken geur. RENESSE. Woensdagvoorraiddaghad alhier een ernstig ongeval plaats. Het 4-jarig zoontje van den landbouwer R. S. Jz., dat medeliep naast de met zand geladen kipkarren, welke gebruikt worden tot vervoer van grond ten be hoeve van de te maken tramlyn, had door eigen onvoorzichtigheid het ongeluk, dat zyn beide beenen onder één der lorries geraakten. Het linkerbeen werd afgereden, 'terwyl het rechter zóó ge kneusd werd, dat men ook dat lichaams deel als verloren beschouwt. Het ongelukkig knaapje werd met de auto van den heer J. J. Vriesendorp naar het ziekenhuis te Noordgouwe vervoerd. Woensdagnamiddag hebben de leerlingen van de openbare scholen van Renesse en Noordwelle een waar genot gesmaakt, onder de opvoering van „Sneeuwwitje", in de schouwburgtent van den heer Joh. Bakker. Den inge zetenen der beide gemeenten, die toonden voor het kind iets over te hebben, komen een woord van hartelyken dank en dankbare hulde toe voor de milde by- dragen, waardoor de directie in staat werd gesteld den kinderen dezen zeer genoegelyken middag te bezorgen. OUWERKERK. De motoren beginnen ook in onze gemeente in zwang te raken by het landbouwbedrijf. Dezer dagen werd er wederom een geplaatst bij den heer Jac. Romeijn. De machine, een ,Ihace", is geleverd door den heer Akkerdaas te Noordgouwe en verricht haar werk uitstekend. POORTVLIET. Heden werden wij in de gelegenheid gesteld de geheele nieuwe zaak van twee verdiepingen van den heer C. J. Sonke te St.-Maartensdyk in oogenschouw te nemen. Wy werden van de benedenverdieping langs een ruime breede wenteltrap gebracht naar de bovenverdieping. De magazyns zyn naar de laatste eischen des tyds ingericht. De sorteeriug goederen is enorm en de pryzen uiterst concurreerend. We wenschen Sonke dan ook een drukken verkoop. ST.-MAARTENSDIJK, 23 Juli. Gister avond had alhier een vergadering plaats van de afdeeling St.-Maartensdijk van den Bond voor Staatspensionneering. Uit de rekening van den penniDgm. bleek, dat de ontvangslen in het vorig jaar bedroegen f70,94, de uitgaven f38,22, goed slot f 32,72. Aan de beurt vau aftreding was, de heer W. M. Rijnberg, als voorz. Met bijna algemeene stemmen werd de heer Rijnberg weder herkozen. Verder was er nog te voorzien in 2 vacaturen in 't bestuur, wegens vertrek. Als le secr. werd gekozen de heer W. G. Quakkelaar, als 2o secr. de heer D. Gorsel Mz. en als vice-voorzitter de heer C. Aage Iz. Op voorstel van den heer W. Quakkelaar wordt met algemeene stemmen besloten deel te nemen aan de Provinciale betooging, die door het Federatiebestuur der S. D. A. P. in Zeeland ten gunste van de staatspensionneering op Zondag 26 Juli a.s. te Middelburg is uitgeschreven. De afgevaardigde zal f5 uit de kas der afd. ontvangen. Als afge vaardigde werd benoemd de heer D. van Gorsel Mz. en tot diens plaatsvervanger, de heer A. van Gorsel Mz. De vergadering was maar matig bezocht. Een getrouwe opkomst was gewenscht geweest. Wil men op 't gebied van staatspensionneering meer Dereiken, dan we thans hebben, laten dan de leden niet verslappen in hun actie, die vooral ook spreekt uit hun aanwezigheid op de afdeelingsver- gaderingen. POORTVLIET. Donderdagnamiddag terwijl de onderwijzer L. Blaas per fiets van hier naar huis (Tholen) reed, had hij, in de Langstraat alhier het ongeluk dat zijn overjas die hij voor op zijn fiets had in zijn voorwiel spon, met dit gevolg, dat hij voorover op de straat- steenen terecht kwam. In bewusteloozen toestand werd hij door den kleermaker W. O. Gebraad binnen gebracht waar hij, na ongeveer een half uur gelegen te hebben, eenigs- zins tot zijn bewustzijn terugkwam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 5