ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24 Juli 1914. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. (Z lerlkzeesch C o u r a n t). ABONNEMENT. Pijjs per drie maandenf 1 80. Franco per postjqq Voor het buitenland per jaar- 10 Afzonderlijke nummers0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 70ste JAARGANS. No. 9572 Dipectsup i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regelsf0,80. Elke regel meer- 0 10. Reclames per regel- 0 15. By contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór 2.SO ure. publiceeren, en ten einde raad deed rrnevr na «n ziJ> "'i1' z'j niet had mogen doen fctKSTE BLfiDi I t-aillanx, die als getuige gedag- vaard, zijn getuigenis heeft afgelegd, en nu het recht heeft de zitting hij te wonen, heeft op handige wijze de aandacht van de hoofdzaak weten af BURGEMEESTER enWETHOUDERS van ZiBRiKZKK zullen, op VrQdag ;JI Juli 1914, des middags ten 12 ure, ten Raadhuize, in het openbaar Herbesteden: in 3 perceelen en in massa. Ie perceel: Het schilderen van 210 School banken. 2e perceel: Hot schilderen van 200 School banken. 3e perceel. Het schilderen van alle overige MEUBELS en HOUT WERKEN in de Openbare Lagere Scholen B en C, In volgens bestek No. massade perceelen 12 en 3, voornoemd. Inlichtingen zjjn te verkrijgen olkeo werkdag ran 9'/s—11'/, are, aan het Bureau van Gemeentewerken. Het strafgeding tegen mevrouw Caiilaux. die den lieer Calmeite, den hoofdredacteur van de Figaro, tieeft dnnri <p»cch/et«»< it thaiic n. .-..linv gang, trekt in en buiten Frankrijk de algemeene aandacht, zoodat inen schier geen courant kan ter hand nemen, of daarin wordt uitvoerig over het thans voor de Parijschc jury gevoerde proces uitgeweid. Een ieder zal zich herinneren, wat mevrouw Caiilaux, de cchtgenootc van den Minister, tol deze wandaad bewogen heeft. Genoemde hoofdredacteur had brie- ven van vertrouwelijk^ aard, brie ven door Caiilaux aan zijn lui idige vrouw geschreven, in zijn blad gepu- bliceerd, en had vermoedelijk nog meerdere brieven van dien aard in zijfl bezit. Geen rechtsmiddel weiend aan deze campagne een einde te ma- keil, en vrcezend, dat haar echlge- noot zelf, op den een of anderen dag zich aan Calmetle vergrijpen zou, heeft zij een revolver gekoeld, en gewapend hiermede zich naar liet bureau van de Figaro begeven, Ion- einde den man ie straffen, die dooi de publicatie een handeling verricht had, welke elk rechtgeaard niensch hoogelijk zal afkeuren. Vraag is, had zij door op Calmetle te schieten, de bedoeling hem le dooden, of 0111 hem lichamelijk letsel toe le brengen, ten einde hem van verdere publicatie af le schrikken. Met de revolver wer den eenigc scholen achtereenvolgens afgeschoten. Geschiedde dat opzette lijk, of had de delinqucnte dooi den opgewonden, zcnuwachtigcn toe stand, waarin zij verkeerde, de re volver niet meer in haar macht? Bij twijfel wat aangenomen moet worden, geldt in rechleii, dat hel voor be schuldigde gunstigste geval moet ver ondersteld worden. Daarbij komt nog dit: Vele medici van naam verklaren, dal, wanneer Calmeite terstond goed ware behandeld geworden, hij aan de hem toegebrachte verwondingen niet zou overleden zijn. Hoe afkeurings- waardig de daad echter ook zij moge, want niemand heeft het recht zijn evenmensch, al heeft deze ook nog zooveel kwaad gedaan, te dooden ol te kwetsen, dit is zeker een sterk verzachtende omstandigheid, dal de vrouw gehandeld heeft uit liefde voor haar man. Zij zag, hoe haar man dagelijks leed door hetgeen in <ie Figaro geschreven werd, hoe zijn naam stelselmatig door het slijk werd gesleurd, hoe men zich zelfs niet ont zag om intieme brieven door den man aan zijn geliefde geschreven te arbeiders deelnemen. Dagelijks heb- de gewonden door hun kameraden ben er heftige botsingen mei de poli- meegenomen. Aan de Poetilof-fabriek te leiden. Jlij lieeft vooreerst aange toond, dat de Figaro een blad is. dal met Duitsch geld gesteund wordt. En voorts heeft hij zich welen te zuivc- ren van de blaam, dat hij bij de Marokkionderhandelingen geknoeid zou hebben. De advokaat-gcneraal zeide namelijk dooi- de regeering ge- machtigd te zijn te verklaren, dat de stukken, die indertijd aan den presi- j dent der republiek waren ter hand i gesteld, slechts voorgewende afschrif ten van bescheiden zijn. die niet be staan en nooit bestaan hebben. Men kan er zicli dus op geenerlei wijze j op beroepen, ten einde de eer en de I vaderlandsliefde van den heer Caii laux aan te randen. Gisteren is als getuige verschenen mevrouw Gueydor, de eerste vrouw 1 van Caiilaux Haar getuigenis heeft de sympathie, die men aanvankelijk voor de delinqucnte koesterde, aan merkelijk doen dalen Zij verwonder de er zich over, dat al '1 medelijden ging naar de indringster, die haar gezin was binnengeslopen, en haai den echtgenoot ontstolen heeft. In levendige kleuren, in aandoenlijke laai schetste zij, hoe dat in zijn werk is gegaan. Uil haar getuigenis blijkt, clal zij loto s had van brieven door Caiilaux aan zijn maitresse (de huidige echlgenoote van dezen) geschreven. Haar advokaat vraagt: Kan mevr. ons zeggen, wat er in die brieven staat. Onder doodsche stilte antwoordt zij '"Haar 'advokaatvr'ahgU" is mevr bereid de fotogral'iën van die brieven, die zij geweigerd heeft aan den rech ter van instructie le, geven, thans over te leggen aan den president van de jury'.' Na een lange minuut van stille ant woordt zij: „Ik wil ze maar liever behouden. Er is hier een vrouw, die de doodstraf kan krijgen". Zij weigert, ondanks hel aandrin gen van haar raadsman, hardnekkig die brieven over te leggen. Zij gaan, zeide zij, alleen haar aan. Er staat maar weinig politiek in, en dal wei nige is ter jeere van den heer Caiilaux. En nu gebeurde iets zeldzaams. Mevrouw Gueydon biedt de brieven aan mr. Labori, den advokaat van mevrouw Caiilaux aan. Mr. Labori, diep bewogen door dat kolossale bewijs van vertrouwen, zegt met '11 van ontroering bevende stem: „Mevrouw, nog nooit heeft men mij zulk een eer aangedaan". De Home-Rule-kwestie, die in En geland zooveel slof heeft opgejaagd, en die aanleiding heeft gegeven tot het treurig schouwspel, dal de bur gers in Ierland vijandig en gewapend tegenover elkander staan, is nog steeds het vraagstuk, dat op 'n vreed zame oplossing wacht. En nu heeft de Koning zelf een daad gedaan, die in een constitutioneel land niet ge bruikelijk is Hij heeft namelijk de strijdende partijen lol een conferentie op hel Buckingliam-paleis uitgenoo- digd, en den voorzitter van I Lager huis verzocht deze conferentie le lei den. De partijen hebben aan die uil- noodiging, die meer hel karakter van een bevel luid, gevolg gegeven, en hebben elk uit haar boezem twee af gevaardigden gezonden. De Koning heeft in persoon de conferentie ge opend en tol <le heeren een toespraak gehouden, waaruit duidelijk bleek, wat men trouwens reeds wist, aan welke zijde Zijn Majesteit stond. De Koning schijnt namelijk legen Home Rule (zelfbestuur) voor Ierland ge kant le wezen en begunstigt uit dien hoofde zooveel mogelijk de beweging legen de invoering ervan. Dat weet men in Ulster. Vandaar, dat daar de bevolking den moed had den opstand te prediken, als de autonomie wordt ingevoerd. Gevaarlijk spel, waardoor het wettig gezag in minachting kond In St.-Petersburg is,een staking uit gebroken, waaraan meer dan 200 000 tie plaats, waarbij dooden vallen en gekwetsten worden weggedragen. Sedert aartshertog Ferdinand van Oostenrijk en zijn gemalin le Sara- jewo door Servische sluipmoorde naars vermoord zijn'geworden, is de verhouding tjisschrr, Oostenrijk en Servië verre van vriendschappelijk. Men koestert namelijk in Oostenrijk de overtuiging, dat de moord ge pleegd is met een politiek doel en wel door hen, die van een Groot-Servisch Rijk droomen, en die het niet kunnen verkroppen, dat Oostenrijk Bosnië en de Herzegowina geannexeerd heeft. klonken Woensdag herhaaldelijk ko zakken-salvo's. Even buiten St.-Petersburg hebben stakers zelfs een passagierstrein lot stilstand gebracht. De machinist werd gedwongen van zijn machine te stap pen, de reizigers om de rijtuigen le verlaten. De telegraafpalen langs den spoorweg werden omgeworpen Thans worden de treinen vooraf gegaan door een losse locomotief, waarop een piket soldaten. Ook elders in den lande breidt de Ser QJ stelt lïel verlangt, dat Servië zijn houding van protest legen de an nexatie van genoemde provincies zal opgeven, en dat het alle bewegingen, wier einddoel is van de monarchie- gebieden los te scheuren, veroordeelt, en dat het zich verbindt de misdadige terroristische propaganda met alle middelen te onderdrukken Inmiddels lieefl Oostenrijk de leger reserves, len getale van 100.000 man, onder de wapenen geroepen. stakingsbeweging zicli uit. til Riga slaken 40.000 man In Bakoe dreigt Oostenrijk heeft nu een nota tot watergebrek door staking van liet ryië_gcrichl,_ waarin l zijn eischen personeel der waterleiding. De Russische fondsen dalen lei- beurze sterk, vooral industriëele waarden en in liet bizonder aandee- len in scheepsbouwwerven. De Woensdag gehouden minister raad heeft zicli langdurig bezigge houden met den toestand, door de politieke staking ontstaan, vooral met de berichten, dat liet spoorwegperso neel onbetrouwbaar wordt geacht. Naar het heet, zou de Russische revolutionnaire partij op 'n revolutie aansturen, voor liet geval Rusland in een oorlog gewikkeld mocht worden. FRANKRIJK. PARIJS, 23 Juli. De ochtendbladen staan vol over den dag van gisteren, den 3en dag van hel proces, en de meeste verklaren, dat met dezen 3en dag de emotievolle gebeurtenissen in het proces achter den rug liggen Alle getuigen hebben bewezen, dat de vrouw van Caiilaux zonder overleg, dus niet met voorbedachten rade den VJftprgi JteB-.-taffaan. dat zij reeds dat haar daad in plotselinge vertwij feling is uitgevoerd. Ook het getuige nis van den wapenhandelaar is voor mevr. Caiilaux gunstig geweest Wan neer zij van plan was geweest te drie uur 's namiddags Calmetle te dooden, dan had zij zich om den prijs van liet wapen nauwelijks druk gemaakt en had zij in plaats van een Browning TURKIJE. De Kamer heeft een nachtzitting gehouden om de bégrooting ten einde le brengen. Tegen middernacht werd '11 motie ingediend, strekkende 0111 de kabi netten Ghari Moektar en Iviamil pasja in staat van beschuldiging te stellen was, wegens vertraging der mobili satie en inmenging van den minister raad in militaire operaties. Hel bureau der Kamer zal de zaak onderzoeken. BULGARIJE. SOFJA. Gedurende de laatste dagen hebben wolkbreuken in verschillende streken groöte schade aangericht. RASGRAS Een groot aantal per sonen zijn bij de overstroomingen omgekomen. Meer dan honderd lijken zijn uit den vloed gehaald. De schade bedraagt meer dan 10 millioen lei. Er zijn maatregelen genomen om de noodlijdende bevolking hulp le ver leen en. ALBANIË. Bij de familie van kapitein Sonne te Apeldoorn is bericht ontvangen, dat majoor Snellen en kapitein Door man mei ziekteverlof uit Albanië naar Nederland willen tcrugkecren RUSLAND. Men bcwccrl in kringen, die op de boogie worden geacht van de Rus sische toestanden, dat het tsarenrijk den vooravond staal van een nieuwe revolutie. Zelfs wordt gezin speeld op een militair complot om den tsaar door grootvorst Michael le vervangen. Dit laatste zal wel fan- lasie wezen, doch hel eersle geens zins Daar wijzen tal van verschijnse len op. Hel is opmerkelijk mei wat '11 ongebreidelde snelheid de agitatie onder de werklieden zicli verspreidt. Sedert de dagen der revolutie is zoo iets niet gezien. Het openbare leven in St.-Petersburg begint er sterk den invloed van ie ondervinden. De ia- brieken zijn verlaten door het werk volk, de tram heeft hel verkeer ge slaakt. Hel aantal stakers wordt lus- schen de 20» en 250.000 geschat. Eenige dagen zijn Woensdag niet kunnen verschijnen. De straten der voorsleden worden door sterke po litiemachten (bewaakt, en hier en daar is gevochten, waarbij de werklieden met stcenen de aanvallers waren. Zij verschansten zich in de huizen cn werden daarin door de politic bc stormd. Meer dan 30 tramwagens werden omgegooid en als barricaden gebezigd, meer dan 200 tramwagens werden vernield, 't Aantal gekwetsten is niet bekend; in den regel worden len Fransen wapen gekocht, terwij zij thans een Browning kocht, omdat de prijs lager was. Mevrouw Caiilaux is een dramati sche heldin. Zij moei worden be schouwd als een slachtoffer van haar vertwijfeling. De dramatische aan vallen van Calmetle lieten den koe len geest van Caiilaux ongemoeid, doch brachten de vrouw van den mi nister in een toestand van de hevig ste opwinding, zoodat zij len slotte geen slaap meer kon genieten en in '11 voortdurenden koortsachtigen toe stand verkeerde. In de bladen van hedenmorgen vindt deze beschouwing van de zaak over liet algemeen de meeste aanhangers. NOORWEGEN. Tc Chrisliania heeft de staking van het trampersoneel tot ernstige onlus- ten aanleiding gegeven. Hel verkeer wordt onderhouden door ingenieurs en studenten, die als bestuurders, cn jonge dames, die als conducteurs optreden. Dinsdagavond werden de trams door een groote nienschcnme nigte met steenon begroet en eenige bestuurders en conducteurs afgerost, zoodal de passagiers ontsteld de vlucht namen. Dc politic sloeg mei knuppels on rijzwepen op dc beloo gers los Er werden velen gearres teerd en men vreest voor de volgende avonden nieuwe onlusten De voor zitter van den gemeenteraad bood zijn bemiddeling aan. ENGELAND. Naar de Engelsche bladen van Donderdagmorgen meenen, blijft er weinig hoop bestaan, dal de door den koning bijeengeroepen conferentie om le trachten 'n schikking tol stand te brengen inzake home-rule en Ulster tot een overeenkomst zal lei den. Trouwens, geen der partijen schijnt zicli er van den aanvang af, iels van tc hebben voorgesteld mocdelijk is het plan er toe geheel en al in het brein des komngs gerijpt. Na afloop der conferentie van M oensdag hebben de partijleiders levendige onderhandelingen gevoerd; liet kabinet hield een zitting en de leiders der oppositie kwamen des avonds nogmaals bijeen. Ook Don derdag kwam de conferentie samen. Er giiijii stellige geruchten, dat algemeene verkiezingen op handen zijn Zou de Ulstercrisis dan toch len slolte nog op een parlementsontbin- ding uitloopen? DU1TSCHLAND. Dinsdag is het eerste schip langs het Rijn-Herne-kanaal in de haven van Dortmund aangekomen: het was een Hollandsch schip, de „Cornelia", van den rceder Cornel, zij was ge laden met 217 ton ijzer en kwam uit Rotterdam. NEDERLAND. AMSTERDAM. Onlangs is alhier n examen afgenomen, uitgaande van een bekende vereeniging, aan wel ker boekhouders-diploma veel waar de wordt gehecht. Eenige dagen vóór het examen plaats had, werd dc drukker van de examen-opgaven intercommunaal op gescheld en kreeg de volgende last geving: „U spreekt met X (de naam van één der examinatoren). Ik ben hier te H voor een vergadering; heli een exemplaar opgaven noodig. Zend 't maar poste-restante H." Dc drukker voldeed aan de op dracht, maar man van zaken zijnde, telegrafeerde hij tegelijkertijd aan den heer X: „Heb heden poste-restante H. ex. examenopgaven verzonden". De examinator begreep er niets van en stelde zich met den drukker in verbinding waarvan de slotsom was, gentian Iftm....; - examen hadden opgegeven. Men ging informceren aan 't post- kanloor te H. cn vernam, dat juist een oogenblik te voren de brief was afgehaald. IIoc de afhaler zicli dan gelegitiméerd had, daar immers de brief aan den heer X geadresseerd was? Wel, hij had gezegd, de lieer X zelf te zijn en len bewijze daarvan zijn portemonnaie getoond, waar bin nenin een papiertje geplakt was met den naam van dezen er op. Hoe nu den schuldige te ontdekken'? Dal ging zoo: Bij liet binnenkomen van de zaal, werden alle examinandi ongemerkt gadegeslagen door de 2 beambten, die aan hel loket posle- restantc hadden dienst gedaan. En zij wezen onmiddellijk den dader aan. Deze probeerde eerst nog te ont kennen, maar dat ging toch niet erg goed. Want locn hij zijn portemonnaie moest vertooncn, was liet papiertje met den valschen naam er wel uit verwijderd, maar niet zonder dat n paar moeten waren achtergebleven, waarop nog duidelijk eenige letters van den naam van den lieer X zicht baar waren. Toen viel li ij maar door de mand. Dc examencommissie oordeelde, dat '1 blijven kon bij hel ongemakke lijke standje, dal zij het jongmcnsch toediende en bij het fiasco, dat bij gemaakt had, want die commissie was natuurlijk ook niet van gisteren en had aan de examinandi een heel stel nieuwe vragen voorgelegd. Maar liet muisje zal misschien toch nog een staartje hebben. Want, naar men vernam, 'moet dc getopte drukker niet bereid zijn de geschiedenis zoo maar le laten afloopen cn zou hij er n justitiezaakje van willen maken. Uit Stad en Provincie. Vergadering der Schoonmakers-Patroons- Voreenlglng Schouwen—Dulveland. ZIERIKZEE, 24 Juli. In het „Huis van Nassau' vergaderde Woensdag avond de Schoenmakers-Patroons- vcreeniging „Schouwen—Duiveland". De voorzitter, de lieer A. van Oost van Nieuwerkerk, heette in zijn ope ningswoord allen welkom, en leidde in, na uiteengezet te hebben, dat het doel dezer vereeniging is de verbete ring van liet schoenmakersvak, den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1