DE JONG'S Ingezonden Mededeelingen. RECLAME- CACAO Nationale Schietwedstrijd, lanus zich aan Lyda's geloof verbond, en een engel verscheen hun zegenend en voor Cariolanus het licht deed op gaan. Ook Phitus, die zich in de bres stelt voor de ongelukkige Lvdia. en Nero, die meesterlijk zijn rol vervulde, tracht te bewegen van zijn verregaande wreedheden af te zien, verdient om zijn voortreffelijk spel met eere genoemd te worden. iWas hel wonder, dat, na afloop van het 5e bedrijf, waarin keizer Nero van zijn wankelende troon gevallen, Cario lanus met Lyda verbonden in hun ge loof, het Engelenlied zich deed hooren, den spelers bij het neerlaten van het gordijn een langdurig krachtig applaus van de zeer vele bezoekers ten deel viel. Ook de volgende avonden was er een druk bezoek. Het doet ons genoegen te mogen ver nemen, dat a.s. Zaterdagavond 'n laatste voorstelling zal gegeven worden door 't overbekende tooneelgczelschap van den heer Bakker. Wij twijfelen er niet aan of de tent zal dan weer honderden be zoekers bevatten, die een genolvollen en jeerrijkcn avond wachten. Wij wen&chen het gezelschap op hun verderen tocht een welverdiend succes toel ST.-FILIPSLAND, 21 Juli. Op advies van Qedep. Staten is door de Provinciale Staten afwijzend beschikt op 't verzoek van den gemeenteraad om subsidie tot verbetering van wegen. Door het muziekgezelschap Con cordia" zal deelgenomen worden aan het festival te Steenbergen tijdens de Land bouwtentoonstelling. COLIJNSPLAAT, 21 Juli. Dat hier, hoewel in de laatste jaren een massa nieuwe woningen zyn gebouwd, toch nog altyd woningnood bestaat, bleek Maandag duidelyk. Door den heer L. D. was in het begin van dit jaar een huis gekocht, bewoond door 3 gezinnen. Geruimen tyd geleden werd den be woners aangezegd te moeten verhuizen, doch by gebreke aan een andero woning kwam hiervan niets, tot een paar dagen geleden één daarin slaagde. De eigenaar besloot zelf eigen rechter te wezen om er een eind aan te maken en liet in den morgen den boel afbreken. De bewoners riepen de hulp der politie in, maar zonder resultaat. Zij zyn nog in de huisjes, hoewel het dak boven hun hoofd is weggenomen. De werkzaamheden aan den beton- muur in den Oud-Noord-Bevelandpolder, vorderen zeer snel, dank zy 't gunstige weder, waardoor de werkzaamheden niet noemenswaard onderbroken zyn geworden. Van twee zyden begonnen naderen de deelen elkaar en binnen weinige weken zal de muur geheel gereed zyn. In eene vorige vergadering van ingelanden is besloten, in 't dienstjaar 1915/16 een dergelyken muur te plaatsen aan de westzijde van de haven tot de uitwateringssluis. Thans stelt het be stuur voor deze werkzaamheden, ook al door den voorspoedigen afloop der tegenwoordige werken, nog dezen zomer te laten verrichten en dit werk onder- handsch te gunnen aan den tegen- woordigen aannemer, den heer Ph. v. d. Linden te Scharendyke. Binnenkort wordt door ingelanden vergadering gehouden ter behandeling van dit voorstel. 0 N P E R W IJ S. ZIERIKZEE. Geslaagd voor 't exameu Zeevaartschool te Amsterdam, F. A. de Vos, geb. alhier. Uitslag Eind-Examens H. B. S in Zeeland. Geslaagd 22 Juli. Van de R. II. B. S. Ic Middelburg: W. J. Adriaanse, P. M. Cevaal, P. G. Kou semaker, J. Mijs, J. W. L. v. d. Moer, C. J. A. van dc Pulte en II. F. van de Vclde^.. van de'R.H. B. S. Ie Zierikzee: S. Beije en L". J. de Rijke; van de R. II. B. S. Ic Goes: M. Meeuse. Afgewezen 2 cnndidalcn. Aanbestedingen, Yerkooplngon, enz. MIDDELBURG, 22 Juli. Alhier is heden door gedep. Staten aanbesteed, het maken van een aanlegplaats voor veerschuiten in de Caraperlandsche havengeul, tusschen de palen 67 en 00 aan den zeedyk van den Onrustpolder te Camperland, gemeente Wissenkerke, (Noord-Beveland) met by komende werken. Minste inschrijver de heer A. van der Straaten Jr. te Hansweert, voor f 9490. KERKNIEUWS. Ds. A. S. Talina, oud-minister, is Zon dagochtend te Bennebrock bevestigd door ds. C. L. Voorhoeve uit Vlrssingen, die hem 20 jaar geleden ook bevestigd heeft te Arnhem. Ds. Voorhoeve had tot tekst Ex. 4 1-5. 's Namiddags preekte ds. Tal- ma zelf. Landbouw on Veeteelt. RENESSE. Op dc Maandagnamiddag gehouden geiten-tentoonstelling waren ruim 30 geiten van de leden dér geiten- fok vereen iging „Renessc cn Omstreken aan de lijn gebracht. De belangstelling van de zijde van hel publiek mocht niet schitterend hcetcn. Er waren in het geheel 7 geldprijzen uitgeloofd. Van dc tentoongestelde geiten boven hel jaar oud werden de le en 3c prijs toegekend aan den eigenaar J. van (tier Linde; de 2e prijs aan C. van Klooster. Van de geiten in 1913 geboren versvier- de eigenaars Jac.s de Bruijne den Ion en Kr. Vcrsepul den 2en prijs. Van de geilen beneden één jaar oud werd aan Kr. Vcrsepul de lstc en aan Joh.s de Bruijne dc 2de prijs toegekend. Na afloop dankte de voorzitter de heeren C. David se, AI. Jonker en B. Padmos, die als keurmeesters waren op getreden, voor hunne belanglooZc moeite en zware taak, waarvan zij zich op zeer verdienstelijke wijze hadden gekweten. SCHOUWEN. Op ons eiland heerscht thans een levendige handel in pas ge wonnen wcihooi. De prijzen die men per 1000 K.G. besteed zijn I' 30 en f 31. St.-MAARTENSDIJK. I)e beweging op de Boerenleenbank alhier, geeft sedert hare oprichting, 30 April j.l., tot 14 Juli de volgende cyfers aan Ontvangsten f 19.345,945, te verdeelen als volgtspaarbankgeld f 18 308aan rekening courant f 100 325aan diversen f34,695. Uitgaven f 17.861,95, te ver deelen als volgt; Terugbetaald aan de spaarbank f 1850; in voorschot gegeven f 5550; aan rekening courant f 10.350; aan diversen f 111,95. 10 aanvragen om voorschot en reke ning courant. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender) Van 15 regels 76 Cts.; elke regel meer 15 Cts. Verborgenheden der natuur. Verborgenheden der Jonge Meisjes. Het jonge meisje van 13 jaren, nog een kind, is geheel en al onbekend met de verborgenheden der natuur en met hare wonderbare wetten. Daarom gebeurt het dan ook zeer dikwjjls, dat zij de storingen, die zy gedurende het tjjdperk harer ontwikkeling ondervindt, als iets geheim- zinnings voor zich houdt. Uit schaamte ver bergt zij zelfs hare ongemakken voor hare moeder, zy laat den familie-arts onwetend met de verschijnselen, die z|j ondervindt, verschijn selen, die in dat kritieke tijdperk van ongemeen groot belang zyn. De moeder moet dan in oplettendheid verdubbelen, wanneer zij haar dochter zwak en bleek ziet, lydend aan schele hoofdpijnen, aan pijnen in den rug, met oogen zonder levendigheid en begeerig naar eenzaam heid. De moeder moet op dat oogenblik haar dochter te hulp komen en er aan' denken, dat de Pink Pillen het lichaam der jonge meisjes voorbereiden tot de voiming en haar gedurende dat tijdperk ondersteunen. De Pink Pillen voor Bleeke Mensehen zijn een waarborg voor de gezondheid van het jonge meisje. De Pink Pillen zyn verkrijgbaar a f 1,75 per doos en f 9,— per 6 doozen by het Hoofd- Depöt der Pink Pillen, Dacostakade 15 huis, Amsterdamvoor Zierikzee en Omstreken bij J. W. Gudde, drogisterij, Oude Haven firma W. v. d. Leur, Kaaistraat, Steenbergen-, W. Potter, Apoth., Stoofstraat, Tholen en in alle goede apotheken en drogistergen. de beste -4 voor het geld v* Stand der landbouwgewassen. Aan het overzicht van den stand der landbouwgewassen op 11 Juli j.l., opge maakt door de directie van den land bouw, ontleenen wy 't volgende De beteelde oppervlakte van de meeste gewassen is de laatste 3 jaren weinig veranderd. Belangryk toegenomen is alleen de verbouw van kanariezaad en koolzaad. Daarentegen is de vlasbouw verminderd van 14,650 II A. in 1913 tot 8,193 H.A. in 1914. Ook de teelt van tuinbouwzaden is in de beide laatste jaren weder sterk ingekrompen. Voorts valt sedert 1912 eene geringe afname in den verbouw van aardappelen, vooral voor consumtie te constateeren. Sedert het verschijnen van het oogst- overzicht van midden Juni, zyn de vooruitzichten van den oogst der meeste gewassen er zeer op verbeterd. Het droge en koude weer in Mei en begin Juni is gevolgd door een periode van zeer groeizaam weer, zoodat de gewassen zich buitengewoon hebben ontwikkeld. Voor den hooioogst kwam deze verbetering in de weersomstandig heden reeds te laat, zoodat deze niet groot is. Het grootste deel van het hooi is echter uitstekend gewonnen en dus van goede qualiteit. Het weiland is in de laatste weken aanmerkelijk bygeko- men, hoewel er nog nergens overvloed van gras is. Suiker- en voederbieten, die er midden Juni op vele gronden zeer bedenkelijk voor stonden, zyn boven verwachting gegroeid. Toch zyn er, vooral op zware gronden, nog vele onregelmatige perceelen bieten. Aar dappelen en vlas zyn eveneens belangrijk in stand verbeterd en daar de andere gewassen zich mede krachtig hebben ontwikkeld, kunnen de vooruitzichten van den oogst over het geheel gunstig worden genoemd. Op de klei loopt de stand der gewassen vry sterk uiteeD. Op de lichte klei is de stand veelal zeer goed, op de zware daarentegen laat hy nog veel te wenschen over. Io Zeeland is de stand van kanariezaad, karwyzaad, vlas, bruine boonen en bieten vry goed van alle overige gewassen goed of zeer goed. uitgeschreven door de Schletvereenlglng „ZIERIKZEE'. Voorloopige stand der eerste drie dagen. Korps wedstrijd, 200 M. I. Marnix van St.-Aldegonde, Souburg, 119 punten. Vrije Baan, 200 M., maximum 60 punten. 1. P. A. A. Klok, Zierikzee, 29-28 57 met steunseriën */i6. 2. Bliek, Veere29-28 57 met steunseriën 4/2C. 3. W. M de Roo28-28 =56 met steunserie 4/27. 4. D. J. P. Jacobi, Zierikzee, 28-28 56, met steunserie U*;» 5. J. Bongertman, Zierikzee, 29-27 56 6. F. v. d. Bout, Zonnemaire, 27-28 55 7. Markusse, Veere29-26 55 8. M. T. Jacobi, Zierikzee, 27-26 53 9. S. Ochtman, 26-26 52 met steunserie 1 /2 G - 10. J.A.v.d.Zande, Zierikzee, 26-26 52 II. J. J. v. d. Ven, 27-25 52 12. M. Cashoek, 28-24 52 Eere-Baan, 200 M., maximum 50 punten. 1. F. v. d. Bout, Zonnemaire, 45 punten. Personeele Baan, 200 M. 22 prijzen. 1. F. v. d. Bout, Zonnemaire. 40 punteD. 2. J. J. v. d. Ven, Zierikzee. 38 3. D. C. v. d. Kreke, 37 Beste laagste schot 7. 4. Dr. J. de Vrieze, Zierikzee. 37 punten. Beste laagste schot 5. 5. I. Corbijn, Koudekerke. 36 punten. 6. Markusse, Veere. 33 7. J. L. Kasboek, Zierikzee. 32 8. J. E. ten Ilaaf, 26 9. J. Minderhoud, Souburg. 25 10. A. de Coninok, Zierikzee. 18 Korps-Wedstrijd, Buks of. Cylinder. I. Marnix van St. Aldegonde, Souburg, 340 punten. Vrije Baan, Buks of Cylinder. 1. I. Corbijn, Koudekerke. 97-95 192 2. J. Minderhoud, Souburg. 90-89 179 3. Ros, Souburg 86-86 172 4. Maasdam, Souburg 85-85 170 5. J. Bongertman, Zierikzee 86-84 170 6. P. A. A. Klok, 88-79 167 7. Bouman, Souburg 89-78 167 8. E. J. GeldermanZzee. 86-79 165 9. Krynse, Souburg 79-79 158 10. J. L. Kasboek, Zierikzee. 82-69 151 II. A. Anker, 75-73 148 12. M. T. Jacobi, 79-66 145 Eere-Baan, Buks. 1. J. Corbijn, Koudekerke 80 punten. Heden waren wij in de gelegenheid de keurige medailles en kunstvoorwerpen te bezichtigen, die voor den Nationalen schietwedstrijd beschikbaar zijn gesteld. Wij telden twintig prachtige medailles met kruizen en 22 kunstvoorwerpen. Wij raden een ieder aan de prijzen een8 te gaan bezichtigen, waartoe voor een ieder op de bovenzaal bij den heer F. C'. van Meteron, Sociëteit „Concordia", gelegenheid bestaat. De "wedstrijd zal 25, 26 en 27 Juli wordon voortgezet. Hot koolzaad voor don winter. Evenals tarwe, gerst en boonen is koolzaad eigenlijk een gewas voor kleigronden, maar het kan toch op niet al le droge kalkhoudende zandgronden en pas onlgonncn veengronden met goe de resultaten gelecld worden. Koolzaad moei zoo vroeg mogelijk gezaaid worden, op zijn laatst in September, want het is voor dit gewas hoogst noodzakelijk, dal het nog voor den winter een ze kere ontwikkeling bereikt, anders komt hel koude jaargetijde niet door. Een rijke bemesting kan hierin veel len goede komen. Koolzaad cischl toch reeds een zeer vruchtbaren grond, gedurende zijn gansclien groei; doch om het vóór den winter nog een voldoende groolle te geven, is ccn rijke voorraad meststof fen dubbel gewenscht. Behalve stalmest geve men in elk geval per II.A. 500 K.G. superpliosphaat en 000 a 800 K.G. kaïniet; deze laatste meststof is ook op zwaardere gronden noodig. Met t zaaien slrooie men 100 K.G. Chili-salpeter uit. In het voorjaar geve men nog eens de dubbele hoeveelheid. De grond, die voor het koolzaad bestemd is, moet dikwijls, maar niet te diep, geploegd worden. De planten wortelen wel betrekkelijk diep, maar vertakken zich toch weinig en halen voornamelijk hun voedsel uil dc bovenste lagen van de bouwvoor. Daar om dus moeien we den grond niet le diep ploegen. Maar daarom moeien we de verschillende meststoffen ook slechts oppervlakkig uitstrooien en hoogstens ondcrcggen. Sommigen bewerken den grond voor het koolzaad wel dieper, met het oog op de lange wortels der planten. Hel komt mij voor, dal ondiep ploegen hij het geven van groote hoeveelheden kunstmest een zuinigheidsmaatregel is., die we in het oog moeten houden. Straks zei ik, dat een gift van 600 it S00 K.G. kaïniet gewenscht is. Daar koolzaad veel op zwaren grond verbouwd wordt, kan men in plaats van kaïniet ook 40 °/0 kali- zout geven. Men zaaie dan eveneens in het najaar 200 250 K.G. kalizout per II.A. uit na het ploegen, en egge hel losjes onder. Hel Chili-salpelcr, dal men in het voorjaar geeft, zooals ik zei 200 K.G., behoeft men niet in eens te geven. 'Het best is, ongeveer 50 K.G. bij het her vallen van den groei uit te zaaien en dc rest later desnoods ook nog in tweemaal. Ik weet hel. het koolzaad eischt veel, maar men bedenke ook. dat een gemid delde koolzaadoogst evenveel of meer minerale sloffen bevat, dan een rijke tarweoogst. IIcl koolzaad wordt niet meer zooveel verbouwd als vroeger, toch neemt in den laatslen tijd de verbouw er van weer toe. Dit jaar is 4,zaad zeer goed geweest, en er is nog al veel ver bouwd. Het is le voorzien, dat ook in 'l volgende jaar de verbouw van koolzaad aanmerkelijk zijn zal. Drie jongens verdronken. Dc negenjarige B. J. Slettenhaar uil Nottcr, de veertienjarige G. J. Tempert en dc negenjarige Jan Hendrik Tempert, beiden uil Ilellendoorn, wilden Zondag avond in een vcenkuil in 't Nollcrvcen een bad nemen. Zij verdwenen onmid dellijk in de diepte en werden cenige oogenblikken later levensloos opgehaald. Een wielrijder zag nog ccn hand van één der kleinen uil het water steken. Zijn pogingen 0111 het kind le redden, mochten niet balen. De feesten van Jacob Kwast. De zangverecniging „Jacob Kwast" He Wognum heeft Zondag onder bizonder groote belangstelling haar 25-jarig be staan gevierd, en zette hel feest Maan dag voort. Voor die belangstelling was alleszins reden, omdat de jubileerende vereeni- ging, onder leiding van haar hoogst muzikalcn directeur Willem Saai. in binnen- en buitenland reeds zoovele lau weren heeft behaald, en ook, omdat ze zooveel deed tol verheffing van den volkszang en zoovele malen optrad in hel belang der lijdende menschheid. We herinneren hierbij aan haar concerten in Nederland, maar ook in Duitschland, België, Engeland en Zwit serland gegeven. Verder aan de lief dadigheids-concerten voor dc Gezins verpleging, Lupusverceniging, Groene Kruis, voor dc vcreeniging „Ter wille van hel Kind", vcreeniging tot stcmi voor verpleegden van gasthuizen, val lende ziekten, krankzinnige gestichten voor verwaarloosde kinderen, enz. Maar ook, hoe zij door hel ten gehoore brengen van oud-IIollandschc volkslie deren, zoowel als composities in den volkstoon van levende meesters en dat op onberispelijke wijze die liede ren aan duizenden cn duizenden heeft bekend gemaakt. Nadat het fanfare-corps „West Frisia" van Twisk ccn nummer had uitgevoerd, werd het openingswoord gesproken door de.i lieer Commandeur, burgemeester van Wognum, voorzitter van het eer- comité. Spreker overhandigde uil naam van 'l eere-comité een zilveren lauwerkrans cn een eerekrnis. Ten slotte sprak ds. Vlieg uil Ij;uL wcrl, uit naam van het hoofdbestuur der Gezinsverpleging in de classis Iloorn. Om half twee ving ten aanhoore van ongeveer 4000 bezoekers het concours van plat lei and sche gemengde zang/er- eenigingen aan. Do reis van Prins Hendrik. Reuter seint uil Stockholm: Prins Hendrik der Nederlanden is hier Maandagmiddag om drie uur, aan boord van dc „Zeeland", aangekomen. Nadat dc Zweedsche officieren, die den Prins tijdens zijn verblijf alhier zijn toegevoegd, aan boord waren gegaan, kwam Prins Willem als vertegenwoordi ger van den Koning, Prins Hendrik ver welkomen en begeleidde hem later naar het Koninklijk Paleis, terwijl de „Zee land" en de kustbatterijen saluutscho ten losten. Dc Koning en de Koningin gaven Maandagavond ten paleize oen diner in kleinen kring van 27 couverts. Reuter seint uil St.-Petersburg: Prins Hendrik der Nederlanden is na een kort oponthoud le Moskou hier teruggekeerd en heeft Zaterdagmiddag aan boord van den kruiser „Zeeland" de terugreis naar Nederland aanvaard. Reuter seint uit Stockholm Prins Hendrik der Nederlanden heeft heden de stad en de omstreken be zichtigd en het noenmaal by den Neder- landschen gezant genuttigd. Vanavond geeft de vereeniging van Zweedsche marineofficieren een gastmaal ter eere van den prins. De gezant, de consul- generaal, de officieren der „Zeeland" en de Zweedsche minister van marine zyn ook genoodigd. Na afloop van den raaaltyd zal de prins weer aan boord gaan. „De Zeeland" licht vannacht het anker. De Uaagsche Trainstahlng. Nog geen verandering. 0,p lijn 8 (naar Scheveningen) en lijn 13 wordt gereden met beperkten dienst (Zondag had lijn 13 ook nog rust), op alle andere lijnen blijft de dienst gestaakt. Aan de Duit- schérs "heeft dt*'Iram-direétk^-'niels ge had; zo hebben in het geheel niet ge-.. reden cn zullen thans... naar huis teruggezonden worden. Dat zijn dure „helpers" geweest. Het Haagsche politiecorps is versterkt met 200 maréchaussees en 200 rijks veldwachters. Ook Maandagavond is het in de stra len, waar werkwillige trambeambten wonen, zeer roerig geweest. De politie had tot op vrij grooten afstand van de woningen dc straat afgezet, zoodat dc per auto thuisgebrachte werkwilligen geen hinder ondervonden bij het uit stappen. Buiten de afzetting wérd hier en daar met stcenen geworpen naar de politie of naar dc auto's. Een zestal personen werd deswege of om andere redenen gen rresteerd. Een rechercheur kreeg hij dc relletjes een klap in het gezicht. Van alle zijden vloeien steunpenningen in voor de stakers. De afd. Den Haag vim 'I Spoor- en Tramwegpersoneel gaf f 1000, de Bond van R.-K. Spoorweg personeel f 2500, een inzameling dooi de leden van den Ned. Bond van Onder wijzers te Den Haag bracht f 275 op, de Yerbruiksvereeniging „Volharding" heeft f 200 aan de stakingskas afgedra gen; een Ilaagsche dame, zich noemende Frisia, gaf 1' 150. Van particulieren al leen is thans reeds f 8000 ontvangen. Verschillende personen hebben weke- lijksche bijdragen van f 10 en f 25 loc- gezegd Zaterdag heeft het stakingscomiié dc eerste uilkeering gedaan. Deongehuwden ontvingen f 6, de kostwinners f 10, be nevens f 0,25 voor elk kind. Zij, die !t noodig hadden, ontvingen nog een extra toeslag. De directie heeft aan hen, die bij haar aan het werk gebleven zijn, een grati ficatie uitgekeerd van f 50. Bovendien is het loon van de controleurs blijvend, mét f 2 per week verhoogd. Maandagmorgen hebben de president- commissaris cn de directeur van dc Haagsche Tramwegmaalschappij 'n on derhoud met Burgem. en Weth. gehad. Men verwacht 'n spoedige oplossing van hel conflict. Tiet ligt in de bedoeling van de directie der Haagsche Tramwegmaat schappij vandaag ook écu klein gedeelte van lijn 10 (Kurhaus-Prinsegracht) in dienst te stellen en wel hel gedeelte van het Kurhaus tot de zónegrens, hoek Statenlaan en Frcderik-Hcndriklaan, om aldus een verbinding tot stand te brena gen.van lijn 13 mét Schevenïngen. Naar de directie heeft medegedeeld, wordt er voortdurend nieuw personeel in vasten dienst aangenomen. Dinsdag is op last van den commis saris van politic, den heer Dietz, weer een persoon, die bij de relletjes Maan dagavond in de Schilderswijk, bij het thuisbrengen van werkwilligen mei stce nen heeft gegooid, overgebracht naar het huis van bewaring. Tegen een persoon is wegens wedérspannigheid tegen re chercheurs proces-verbaal opgemaakt, en verschillende andere personen zijn verbaliseerd wegens het niet voldoen aan dc bevelen der politie om zich uit èen volksoploop le verwijderen, als an derszins. Dinsdagavond heeft hel stakende trampersoneel in het gebouw van den R.-K. Volkshond een ontspannings-bij- cenkomsl gehouden, waarin hel muziek korps van hel personeel der II. T. M. 'n uitvoering gaf. IIet was er stampvol. De heer Braambeek heeft er 'l woord gevoerd. In de «bad (bleef jiet Dinsdagavond vol komen rustig. Hedennacht zal alhier vanwege den Bond van Transportarbeiders een verga dering worden gehouden van chauffeurs, waarin behandeld zullen worden de ar beidsvoorwaarden der chauffeurs en de staking van het trampersoneel, in ver-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 2