ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 20 Juli 1914. ~EEBSTE BLAD. AANGIFTE NIEUWSTIJDINGEN. CZ ierikzecsche C o u r a n t ABONNEMENT. Pf\js per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10,—. Afzonderlijke nummers- 0,06. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 70ste JAARGANG, No. 9570. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FltXNKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,16. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór 8.30 ure. Dit nummer bestaat uit dri e bladen. Gevonden op den openbaren weg: Ben Vrouwenmuts; Bagagedrager; Houten pyp Rozenkrans stuk van een Horlogeketting. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. Postkantoor te Zierikzee. Lyst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders on bekend zyn; terugontvangen in de 1ste helft der maand Juli 1914: 1. J. Versprang, Schooterboschstraat 13c Rotterdam. 2. Friiulein Marga Voss, Ecternachstr. 13 Allemagne (Hannover). P.S. Aan de afzenders wordt beleefd verzocht hun adres op de achter zijde der brieven te vermelden, opdat deze by onbestelbaarheid aan hen kunnen worden terug gegeven. De Gemeente- Ontvanger van Zie rikzee verzoekt dringend betaling van de reeds verschenen termijnen van den Hoofdelijken Omslag 1914. tot plaatsing van kinderen als leer lingen na de zomervacantie op de school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs, gelieve men te doen op Donderdag den 33 Juli a.s., des voormiddags tnsschen 9 en 12 nar, by het hoofd dier school, den heer S. db Graaf, in het gebouw der Ambachtsschool in het Vrye. De Voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, J. A. DB BRUYNE. Tweede zitting wan den Militieraad. De BURGEMEESTER van de gemeente Zierikzee; Gelet op de circulaire van den Voorzitter van den Militieraad in Zeeland en artikel 51 van het Militiebesluit; Brengt ter kennis van belanghebbenden: dat de tweede zitting van den Militieraad in Zeeland voorzoovcel de gemeente Zierikzee betreft, zal gehouden worden te (ioes in het Stadhuis op Dinsdag 4 Augustus 1914, te ÏO'A uur des voormiddags. Zierikzee, den 18 Juli 1914. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. NEDERLAND. OLDEBROEK. Vrijdagmiddag is bij het laden van één der kanonnen van 12 c.M. lang staal in de legerplaats alhier, waarmede op den doel ballon werd ge schoten, een kardoes in de hand van één der bcdieningsmanschappen tot ont branding gekomen; vermoedelijk door dat een smeulend overblijfsel van vorige schoten uit de nabij staande kanonnen op de kardoes is gewaaid. De bediening, toen uit drie kanonniers bestaande, de miliciens Aukema, De Groot en Rozen berg, der lichting 1914 van het vaste detachement uit Friesland afkomstig, kregen aan hoofd en handen min of meer ernstige brandwonden en werden dadelijk ter verpleging in de ambulance opgenomen. Hun toestand moet bevredi gend zijn, terwijl er veel kans is op spoedig herstel. 's.-GRAVENHAGE, 18 Juli Men meldt aan de N. R. Ct. dat de directie van de H. T. M. voornemens is, morgen op meer lynen den dienst te doen hervatten. Van hen, die gisterochtend het werk hebben hervat, waren hedenochtend drie conducteurs weggebleven. De directeur in persoon mocht het gelukken, twee van hen weer te bewegen het werk te hervatten. De afdeeling Den Haag van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft uit de kas voor de stakers f 1000 uitgetrokken en de R.-K. vereeniging St.-Rafaël heeft f 2500 beschikbaar gesteld. DINTELOORD, 19 Juli. Donderdag j.l. maakten de kinderen der hoogste klassen der le openbare school alhier, onder geleide van hun onderwijzers, niet de motorboot van den beurtschipper L. d. V., een plezierreisje naar Rotterdam. Het hoofddoel van den tocht was een bezoek aan de diergaarde. Begunstigd door schoon weer zijn de heenreis en 't verblijf in de Maasstad voor de jeugd een waar genot geweest. Op de terug reis had men eenigc sloornis. Op de hoogte van Ooltgensplaal weigerde de motorboot haar diensten. Mei behulp van die van den veerman werden de op varenden aan wal gebracht. Het was inlusschen half twee geworden eer de laatste» het dorp binnenkwamen. Hel is te begrijpen, dal vele ouders duizenden angsten doormaakten, toen het uur van thuiskomst zoo laat werd. Uit Stad en Provincie. Opening van den Algemeenen Schietwedstrijd. ZIERIKZEE, 20 Juli. Zaterdag was voor de Schietvereeniging „Zierikzee" te dezer Btede een dag, die iu haar annalen als een hoogst belangrijke zal worden Ter gelegenheid toch van de in gebruik neming van de nieuwe schietbaan werd de algeineene schietwedstrijd, die naar aanleiding van dit feit was uitgeschreven, geopend. Op het daarvoor bepaalde voormiddag uur vereenigden zich verschillende autori teiten waaronder wij opmerkten het Dagelyksch Bestuur der gemeente, raads leden, het bestuur van Vreemdelingen verkeer, op het terrein van den wedstrijd $an den Westhoek. Nadat de nieuwe schietbaan in oogen- schouw was genomen, werd door den voorzitter der Schietvereeniging, den heer P. A. A. Klok, autoriteiten en de ver tegenwoordigers der Zusterverenigingen hartelijk welkom geheeten. In het bizonder gevoelde de Schietvereeniging „Zierikzee" zich vereerd door de aanwezigheid van het Dagelyksch Bestuur dezer gemeente, waarvan tengevolge van de afwezigheid van den burgemeester, ouze wethouder, tevens Eerste Kamerlid, inr. A. J. F. Fokker, thans het waarnemend hoofd is. Met dankbaarheid maakte spreker gewag van de prijzen, die door Hare Majesteit de Koningin, de Koningin-Moeder, den Commissaris der Koningin van Zeeland, tal van autoriteiten, particuliere personen en corporatiën, ten behoeve van dezen wedstrijd waren beschikbaar gesteld. Er bleek uit, dat men in hooge mate belang stelde in het doel der Schiet vereeniging. De beoefening van de schiet- kunst, zeide de voorzitter, is geen bloote liefhebberij, maar heeft een degelijken ernstigen grond. De tijd kan komen dat wij geroepen zullen worden onze onzijdigheid te bewaren. En is die tijd er, dan zal door de vele schietvereni gingen een groot deel van ods volk zijn voorbereid voor zijn taak ons grond gebied te beschermen. De Schietvereeni ging „Zierikzee" behoort onder hare zusterverenigingen tot de zeer bloeiende. Door de buitengewone offers harer leden heeft zij de hoogte bereikt, waarop zij nu staat. Ontstaan uit het kader onzer vroeger dienstdoende schutterijdat reeds jaren geleden, o. a. te Antwerpen en Brussel, onze schietvaardigheid met eere heeft opgehoudeD, heeft de Schiet vereeniging „Zierikzee", hoewel slechts acht jaar bestaande, reeds een eervol verleden. Op onderscheidene wedstrijden toch verwierf zij de zegeteekeneD, die ons vaandel versieren. En nu wij gereed staan een schietbaan in gebruik te nemenzooala die bij andere Schietverenigingen niet te vinden is, een baan, op de meest moderne wijze gemaakt, en nu wij de gebruikmaking inwijden met een zesdaagschen nationalen wodstrijd, waaraan gansch Zeeland en vele Verenigingen buiten onze provincie deelnemen, wenscht spreker aan allen, die tot verkrijging van dit schoone resultaat hebben bijgedragen, zijn innigen dank te betuigen. Zy hebben hierdoor medegewerkt tot de verhoogmg van 's lands weerkracht, een edel doel, dat verder reikt dan het genoegen van dit oogenblik. Hierop noodigt spreker ïur. Fokker uit de schietbaan te openen. Mr. Fokker wenschte in de allereerste plaats bestuur en leden geluk met het wel slagen der pogingen om een moderne, naar de eischen des tijds ingerichte schietbaan te verkrijgen, en deed daarbij uitkomen het groote aandeel, dat de voorzitter der Schietvereeniging, de heer Klok, gehad heeft in het bereiken van dit resultaat. Hij hoopte, dat de schietbaan tot den groei en bloei der Schietvereeniging moge bijdragen. Reeds heeft de Schietvereeni ging door de lauweren, die zij op menigen wedstrijd behaalde, een gunstigen naam. Moge zy onder de Nederlandsche Zuster verenigingen weldra een eerste plaats innemen. Spreker stelde in het licht, dat de allerwege in het land opgerichte Schietvereenigingeu een voorzetting zijn van de voormalige schutterijZij zijn in het leven geroepen tot verhooging der weerbaarheid van ons volkopdat wanneer eens de ure van het gevaar mocht slaan, waarop de vaderlandsche grond verdedigd moet worden, de leden der Schietvereenigingeu in de eerste rijen zullen staan tot handhaving van onze onafhankelijkheid. Spreker verklaarde hierop de schietbaan voor geopend. Hierop werd de eere wijn gedronken, en de baan voor den nationalen schiet wedstrijd in gebruik genomen. Waarom Vakonderwijs. Aanstaanden Woensdagavond om acht uur zal voor de Schoenmakers-Patroons- vereeniging „Schouwen en Duiveland", in het „Huis van Nassau" alhier als spreker over bovengenoemd onderwerp optreden de heer H. Zwaljé van Schiedam. Het bestuur van genoemde vereeniging heeft zich de moeite getroost alle patroons op Schouwen-Duiveland te bezoeken natuurlijk ook die van Zierikzee, teneinde hen tot bijwoning van deze leziDg aan te sporen. Wij hopen, dat deze aansporing vrucht9n zal dragen, en dat alle patroons aan de roepstem zullen gehoor geven en ter vergadering verschijnen. Een blzonderheid. Als een bizonderheid kan gemeld worden, dat by den landbouwer L. J. Kashoeiv aan den Westhoek onder deze gemeente, een schaap voor de tweede maal in één jaar gelammerd heeft. Op 3 Januari 1914 bracht het schaap 2 lammeren ter wereld en Zaterdag j.l. I. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN by 's Ryks Kustverlichting te West-Schouwen, gedurende d<? maand Juni 1914. In deze maand viel alhier in 7 regen dagen 44 m.M. regenwater; tegen 13 regendagen met 81,6 m.M. water in dezelfde maand van het vorige jaar. De luchtgesteldheid was(verschillende korte tijden tot dagen samengetrokken) 8 dagen helder, 11 dagen lichtbewolkt 3 dagen halfbewolkt; 8 dagen zwaar bewolkt; 5 dagen betrokken. De windrichting was: 9 dagen N.; 1 dag N.O.7 dagen O.; 1 dag Z.O.1 dag Z.1 dag Z.W.6 dagen W.4 dagen N.W. Stormseinen kwamen in deze maand niet voor. Nutsspaarbank. Aan het verslag van de spaarbank van hel departement Zierikzee der Maatschappij „Tol Nut van het Alge meen' over hel jaar 1913, ontleenen wij het volgende: In 't jaar 1913 werd ingelegd f 128929* uitbetaald f 349054,58, zoodat meer werd 'uitbetaald dan ingelegd f 220125,58*. i.J, f1 ka,pila?i der in,eggers is vermin derd met f 191257,75-. Het aantal inleggers bedroeg 1 De cember 1913 3104. zoodat dit met 177 nleggers verminderd is. Op 31 December waren 193 spaar- busjes in gebruik. Gespaard werd op deze wijze f 1419,79*. Schoolsporen. Op School A liedroeu dit f 337,52; op School B f 418,64; op School Cf 144,27; op de Christelijke School f. 194,96, en op de H -C. por School f 233,61. werd een saldo-winst gemaakt van f 9718,75*. Hiervan kreeg *1 Depar- ^Onderling Hulpbetoon alhier f 8.>0, de Bewaarschool voor on- en minvermogenden f 300. en de Am- f 100, zoodal er rest f 8168,/l». Dit bedrag zal bij 'I reserve fonds worden gevoegd. Het reservefonds bedraagt thans f 73392.64». Openluchtmeetiog roor Algemeen Kiesrecht. Vanwege de Federatie der S D A P werd gisteren op het weiland nabij hei tramstation alhier een door 1300 perso nen bijgewoonde betooging gehouden voor algemeen kiesrecht Met een extra-boot uil Middelburg en Vlissingen en een motorboot uil Goes kwamen tal van betoogers, allen iierken- f ff den rooden strik, omstreeks halt elt hier aan. Zich vereenigend in liet lokaal De 1-aani marcheerden zij kwart over !"et de muziek van „Excelsior Uit Middelburg voorop, naar 't meetings- terrein. b De meeting werd om half twee door den voorzitter van genoemde Federatie den heer Van der Doe, geopend. Hierop traden als sprekers op de heeren II Spiekman uit Rotterdam, en G. 1-. Lindeijer uit Vlissingen. Zij loon den aan, dat het algemeen kiesrecht 'n onafwijsbare rechtseiscti is. waarvan de worden"18 langer ma8 uitgesteld De dames Suze Groencweg uit Rotter dam, en M. S. Roelman uit Zaandam kwamen op voor tiet recht der vrouw op het bezit van het kiesrecht, en wezen op l groote belang der vrouwen dit recht te helpen veroveren. De meeting werd door de muziek van bovengenoemde zangvereeniging en door den zang van de zangvereeniging „De Volksstem uit Vlissingen opgeluisterd deelnemers aan de meeting hielden nadat deze door den voorzitter met een toepasselijk woord gesloten was. met de muziek voorop, een optocht door de stad. Om 6 uur vertrok de extra-boot naar Middelburg. Concert op het Havenplelo. Morgenavond 0111 halt' negen zal in de muziektent op liet llavenptein ons har monie-gezelschap „Kunst en Eer" een concert geven. ./'f,' ingang van 1 November a s wordt F. Rijstcnbil, kommies der dir belastingen 2c klasse, overgeplaatst van I holen naar Vlaardingcn. Men sell rij ft ons: De voornaamste badplaats van Zee land, het zoo fraai gelegen Domburg, dat jaarlijks door tal van badgasten inzonderheid Duitsche, wordt bezocht' breid zich steeds uil. Bijna geen jaar gaat er om, of er verrijzen in den winter nieuwe pensions on villa's, die tegen het nieuwe seizoen dan gereed zijn om de zoo met vreugde ontvangen vreemdelingen te herbergen. Een groot deel van de liewoners leeft van die bad gasten of van de dagjesmcnschen", die loornamelijk door Middelburg geleverd worden. Aan het hoofd dezer badplaats staat de burgemeester, de heer L J van Voorlhuijzen, .lie lot de periodieke verkiezingen van liet vorige jaar lid was van de Provinciale Staten van Zeeland waarin hij als anti-revolutionnair zitting had Men zou mogen verwachten dat deze burgemeester alles zou doen oin zijn gemeente als badplaats te doen bloeien. Oogenscbijnlijk is .lil ook vroe ger zoo geweest, maar een paar weken geleden heeft hij blijk gegeven toch niet heel goed le begrijpen, wat voor een badplaats, waar nota bene in de laatste jaren twee ruimten tusschen de paal hoofden als nieuw badslrand in exploi tatie zijn genomen, voor haar bloei be hoeft, hij heeft namelijk de bepaling uitgevaardigd, dat des Zondags na des middags half één niet mag worden ge baad. Deze bepaling, die naar men ver moedt meer voorkomt uit persoonlijke antipathie tegen de directie van het bad, dan uit andere overwegingen, heeft algc- meene verontwaardiging tengevolge ge had. Intusschcn trekt de baddirectie zich van de bepaling niets aan en Zondag middag omstreeks drie uur was men iaan t baden alsof er geen burgemeester bestond. In de eerstvolgende raadsverga dering, welke binnenkort wordt ver wacht, zat zeker wel een horde noot over deze kwestie gekraakt worden, vooral omdat men in het naburige .West- kapelle direct van deze aangelegenheid gebruik heeft gemaakt om ook een ge deelte strand voor badslrand te exploi- teeren. DREISCHOR. Zaterdagavond verga derde alhier de afdeeling van den Bond voor Slaalspensionnecring. Slechts 13 leden waren aanwezig. Na opening der vergadering en voorlezing der notulen, nam de voorzitter het woord om verslag uil te brengen als afgevaardigde naar de algemeene vergadering le 's-Graven- hage. Verder was aan de orde dc be handeling van hel bestuursvoorstel om deel te nemen aan de provinciale betoo ging te Middelburg, die gehouden zal worden op Zondag 26 Juli a.s. Besloten werd een afgevaardigde te zenden en hiervoor werd aangewezen de heer H. van der Doe. OOSTERLAND, 18 Juli. Onder be gunstiging van prachtig zomerweer, deden gisteren de kinderen der hoogste klasse een reisje naar Rotterdam. Des 's morgens vertrokken ze met de eerste tram van hier en bezochten na aankomst verschillende bezienswaardigheden. Ten slotte werd nog een tochtje met de electrische tram gemaakt, wat voor velen een waar genot is geweest. Dank zy de subsidie, die van gemeentewege verstrekt was, en dank zy ook niet minder de milde gave van één onzer ingezetenen, hebben de kinderen een genotvollen dag gehad. Onder geleide van het onderwijzend personeel, keerden zij met de laatste gelegenheid alhier terug. BRUINISSE. Begunstigd door heer lijk zomerweder had Zaterdagmiddag de schietwedstrijd plaats, uitgeschreven door dc schietvereeniging „Christiaan de Wel". De prijzen werden behaald door: J. M. Otlc, le pr.. 97 punten; M. Krij ger, 2e pr., 91 p.; C. Bal, 3e pr., 87 p.; J. d. Korte, 4e pr., 86 p.; I) v. <1. Berg Wz., 5c pr., 85 p.; D. Mulder, 6e pr., 85 p.; W. v. d. Berg, 7e pr., 83 p.; Joh. v. d. Berg Jz., 8e pr., 81 p.; H. Olte, 9c pr., 79 p.; T. Okkerse, 10e pr., 78 p.; Joh. v. d. Berge, 11c pr., 77 p.; J. Beek man, 12e pr., 76 p.; L. Okkerse, 13c pr., 75 p.; C. v. d. Berg, 14e pr., 75 p.; ver rassing, 15c pr., 16 p. Na afloop van dezen wedstrijd had den wedstrijden plaats in het „Ton- netjessteken" en het „Zakloopen". Deze wedstrijden werden opgeluisterd door de muziek van „Nu met Hope". Bij den len wedstrijd waren de prijs- winners: C. v. d. Berg, le pr.A. Haak, 2e pr.; L. Stoel, 3e pr., en J. Hoogerheide, 4e pr. Bij 'l „zakloopen" waren de winners: Joh. Boot, lc pr.; B. Olree, 2e pr.; C. v. d. Berge, 3e pr., en L. Stoel, 4e piv Na afloop der wedstrijden werd. met de muziek aan het hoofd, een tocht door het dorp gemaakt. MIDDELBURG. Volgens hel gemeen te-verslag dezer gemeente over 1913 werd in dat jaar voortgegaan met de restauratie van den zijgevel aan hel raadhuis aan den kant der Noordstraat. Bij hel herstellen der omlijsting van de raamopeningen in den betrokken ge- jvel en van de zich aldaar tusschen be vindende dubbele pilasters, bleek een en ander in veel ongunstiger toestand te j vcrkecren dan vooruil tc zien was, zoo- dat dc daaraan te verrichten herstellin- ^cn een belangrijk grooteren omvang j verkregen dan oorspronkelijk bedoeld 1 was. Tot deze uitbreiding der uit te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1