ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 15 Juli 1914. TWEEDE BLAD. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Gemengd Nieuws. Telegrafisch Weerbericht (Z ierlkzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. Prjjs per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,00. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Versohjjot Maandag, Woensdag en Vrijdag. 70ste JAAKOAHb. No 3568 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitaewer-Hoofdreciacteur i A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel0,15. Bjj contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór 9.30 ure. CHINA. SJANGHAI. Aan boord van de Chi- neeschc kanonneerboot „Toengsji", die bij het tuighuis van Kiangnan lag, heeft een vreeselijkc ontploffing plaats gehad. Vijf-en-dertig adelborsten zijn daarbij omgekomen. De oorzaak der ontploffing is nog onverklaard. JAPAN. TOKIO. De uitspraak in het proces, in verband met de vlootschandalen en daarop gebaseerde chantage-pogingen al hier gevoerd, is thans gevallen. Poolcy is lot twee jaar gevangenisstraf en een lichte boete veroordeeld; Herr mann kreeg een jaar, Blundell 10 maan den en de Japanner Kaga 4 maanden De tenuitvoerlegging der vonnissen dat van Pooley uitgezonderd is voor den duur van drie jaar opgeschort. INDIE. Uil Batavia wordt aan de Weekly Dis- pach geseind, dat het bekende toeristen- stoomschip „Tasman op weg van Aus tralië naar Java, in een cycloon is ge raakt. Gedurende ruim 24 uur was het schip een speelbal van de golven, en het is uitsluitend te danken aan de be kwaamheid van den kapitein, die met zijn officieren gedurende dertig uren onafgebroken op de brug doorbracht, dat het schip er met betrekkelijk ge ringe schade is afgekomen. Onder de passagiers ontstond een paniek. Van de bemanning hebben enkele leden ver wondingen opgeloopen. AMERIKA. Mevr. B. Weaverson te New-York, die 65 jaar oud is, heeft een burgerlijke rechtsvordering ingesteld legen mevr. C. W. Frame, 72 jaar oud, tot betaling eener schadevergoeding van f 625.000. omdat deze haar de toegenegenheid van haar 60-jarigen echtgenoot, den heer Fred .Weaverson, heeft welen te ontnemen. Één der rechters in 't opperste ge rechtshof van de Verecnigde Staten te Washington, Horace II. Lurton die sinds 1910 in dat college zitting luid gehad is plotseling overleden. Als mogelijke opvolgers worden genoemd oud-president Taft en de procureur-ge neraal Lehmann. Mocht het ambt te beurt vallen aan Taft, dan zou hiermee de levenswensch van dezen in vervulling gaan. Hel was. indertijd van Taft een groote zelfover winning, de vrij zekere kans op een zetel in liet opperste gerechtshof te moe ten prijsgeven, om de door hem niet- hegeerde presidentiëele candidatuur te aanvaarden. Aan den anderen kant is het vrij du bieus, of president Wilson een politie- ken tegenstander van de beleekenis van Taft in het opperste gereclilshof zal willen benoemen. De anti-trustwetgeving der regeering kan door behoudende ele menten in den oppersten raad (welke raad het toetsingsrecht wat betreft de rechtsgeldigheid van nieuwe wetten be zit) ten zeerste worden belemmerd. Te Orangeburg in Zuid-Carolina heeft weer eens één van die weerzin- wekkende lynchpartijen plaats gevonden, die in de Zuidelijke Staten der Unie nog altijd talrijk blijven. Meestal is het dan een neger, die wordt opgeknoopt of neergeschoten wegens aanranding van een blanke vrouw. Maar ditmaal was de gelynchte een negerin, Rosa Carson. Zij was in voor- loopige hechtenis wegens het doodran selen van 'n 12-jarig blank meisje, met wier familie zij ongenoegen had gehad. 'n Woedende menigte haalde de vrouw |Uit de gevangenis, hing haar op en door zeefde daarop het lichaam met geweer kogels. Groot opzien verwekt te New-York de zelfmoord van den raulti-millionnair G. N. Sloane, die in de handelswereld een zeer belangrijke rol heeft gespeeld. Sloane, die sedert geruimen tyd ernstig ongesteld was, sprong Zondag van een 30 meter hooge brug in de Hudson-rivier, zonder dat de ziekenverpleger, die hem steels op zyn wandelingen vergezelde, dit kon verhinderen. FRANKRIJK. Er hebben le Parijs weer nieuwe grondverzakkingen plaatsgehad, die ech ter lang zoo ernstig niet zijn als de in stortingen van een poos geleden. In de Commartinstraat is Maaiuhig- namiddag om 1 uur een vrij diep, maar niet groot gal ontstaan; om' half zes is in de Marivauxstraat tegenover de Opé- ra-Comique, op een terrein, waar een huis gezet moet worden, de grond over een aanzienlijke oppervlakte weggezakt. Maar hier was'het nog niet hij afge- loopen. 's Avonds om zeven uur is er aan den linkerkant van 'I St.-Augustijn- plein, bij den ingang van den boulevard Haussmann en dicht bij hel station van de metro, een gat geslagen van drie meter lengte bij drie nieter breedte. Om twaalf uur 's nachts is er een auto ge raakt in een gal, dut over een lengte van twee meter in de boulevard Ney ont stond. Hot gat was 60 c.M. diep. Men heeft de auto er uit los kunnen maken en de twee menschen, die in de tuf zalen, zijn met den schrik vrij gekomen. Is Ilansi, de teekenaar Waltz, die naar men weet, door het rijksgerecht te Leipzig tot een jaar gevangenisstraf is veroordeeld om zijn geïllustreerd boek: „Mon village", werkelijk zijn straf ont vlucht? Donderdag is hij veroordeeld en JLot Dinsdag heeft hij tijd gekregen, tegen 'n borgtocht van 25.000 mark, om, vóór hij zijn straf ging uitzitten, zijn vader goeden dag te gaan zeggen. Hansi moet Zaterdagavond te Epiual aangekomen zijn en den volgenden ochtend naar Gérardmer in de Vogezen vertrokken zijn. In liet hotel te Epinal, waar de schrijver-tfeeken aar overnacht heeft, had hij zich ingeschreven als Jacques Walz (Honsi), schilder te Colmar. ST.-FILIPSLAND, 14 Juli. Heden had de stemming plaats voor drie gemeente raadsleden wegens de periodieke aftreding der heeren A. v. Dijke, A. L. v. Eldik on A. v. Rooijen. Er waren 4 candidaten gesteld, n.l. de 3 aftredende leden, benevons de heer J. v. Strien. Het aantal kiezers in het le stemdistrict ie 208, waarvan uitgebracht werden 162 stemmen en wel op A. v. Dijke 159, A. L. v. Eldik 137, A. v. Rooijen 109 en J. v. Strien 51. Het aantal kiezers in 't 2e stemdistrict is 116, hiervan brachten 112 hun stem uit, waarvan A. v. Dijke er 103, A L. v. Eldik 65, A. v. Rooijen 78 en J. v. Strien 47 kreeg, zoorlat do drie uf- tredenden gekozen zyn met A. v. Dyke 262, A. L. v. Eldik 202 en A. v. Rooijen 187 stemmen, terwijl J. v. Strien 98 stemmen had. In het eerste stemdistrict werden S biljetten van onwaarde verklaard. In district 4 bleven slechts 4 kiezers weg, waarvan 2 ziek on 1 op reis was. SCHERPENISSE. Iu de Dinsdag 14 Juli gehouden gemeenteraadsvergadering waren alle leden aanwezig. notulen der vorige vergadering werden na voor lezing onveranderd vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van het dagelijksck bestuur van de maatschappij tot bevor dering van land- en tuinbouw, om aan geen particulieren concessie te verleenen voor het aanleggen van locaalspoor of tram een schrijven van den Commissaris der Koningin, dat tot lid der gezond heidscommissie was benoemd het aftredend lid W. A. van de Velde te Poortvliet; een schrijven van den directeur- generaal der posterijen en telegrafie, dat de jaarwedde van den kantoorhouder thans gebracht moet worden op f 200. Besloten werd om met ingang van 1 Januari 1915 het tractement te ver- hoogen met f 25 een schrijven van C. Bolier Mz., om een gedeelte van het school hof in erf pacht te verkrijgen, teneinde daarop een schuurtje te bouwen, wat later aan de j orde komt een schijven van Gede'p. Stateu van Zeeland, betreffende drinkwaterleiding. Dit wordt op voorstel van Burgein. en Welk. aangehouden tot een volgende vergadering onderzoek gemeentekas, waaruit blijkt, dat in kas moet zijn f 2002,635; verzetting vau de kermis te B>sch- kapelle; een verzoekschrift van P. Jobse, ge- meente-veldwachtoj*, om hem een grati ficatie te geven, wordt op voorstel van Burgera. en We tl-, aangehouden tot de laatste vergadering van dit jaar; aanbieding gt-meente-rekening over 1913. De voorzitter stelt voor, dat de raadsleden onderling eeu dag vaststellen tot bet nazien dezer rekening daarna worden Burgem. en Weth. gemachtigd, do straatmest te verkoopen en de ligplaatsen der suikerbieten te verhuren wyzigiug van bet suppletoire kohier betreffende hondenbelasting. Alsnu komt aan de orde bet verzoek van C. Bolier. Burgem en Weth. s.ellen voor om hierop afwijzend te beschikken, daar ze reeds een gedeelte hebben afge staan voor schoolplein en men niet weet wat de toekomst oplevert. Ook waren reeds meerdere personen, die hiernaar hadden gevraagd. Daarom wordt met algemeeno stemmen besloten kiorop afwijzend te beschikken. Op de voordracht voor het college van zetters worden geplaatst de aftredende leden C. Hartog AzC. A. Geuze, M. Andriesse en Anth. Oudesluijs Mz Bij de gewone rondvraag vestigt de heer Keur er de aandacht op, dat bij bet hooilossen op de haven de wagen binnen de paaltjes stond. De voorzitter beloofde beter toezicht. De heer Oudesluijs vestigt er de aan dacht op, dat bij do weegbrug „Vooruit gang" de op- en afrit van de brug erg ongelijk ligt en dat ook de verlaatput geheel versleten is. Bij het nazien vau de destijds gegeven "öbneessie bleek, dat dit alles ten laste van het bestuur der weegbrug komt, zulks ten genoege van Burgem. en Weth. Ook vroeg de lieer Oudesluijs of aan den hoek van bet armenhuis, geen paaltje kon gezet worden, daar de stoep geregeld stuk gereden wordt. De voorzitter beloofde er naar te zullen zien. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. Aanbestedingen, Vorkooptngen, enz. NIEUWERKERK, 14 Juli. Ten over slaan van den notaris J. S. L. Korleweg werden heden voor de erven van mej. de wed. C. Ilendrikse—Bal publiek ver kocht Tarwe voor f 109 a f 138; erwten voor f 111 en 1' 125; paardeboonen voor f 74 fen f 77; haver voor f 111 a f 124. Alles per Duivel and sch gemet. OOSTERLAND, 13 Juli. Notaris II. J. van Nouhuys te Zierikzee, verkocht al hier in hel openbaar, ten verzoeke van den heer A. Schoof, diens veldvruchten, als; Tarwe, in „Wachthuisweide", voor f 124, f 120, f 101, f 92, f 82; dito in „den Ekel", voor 1 125, f 120. f 103, 1 104, f 90, f 64 en 1 50, f 84, 1 113 en f 80; dito aan den Ramperlschen weg, voor f 120. Alles per gemel. WISSENKERKE, 15 Juli. Op 13 dezer werd alhier in de herberg „De Kroon" door de familie Van Oeveren te Cortgene ten overstaan van den notaris Hioolen publiek verkocht: 5,55 H.A. bouwland in den Thoornpolder voor f 4405 den hoop, aan P. de Kam Cz. aldaar; 4,053 H.A. bouwland iu den Mariapolder voor f 3720 den hoop aan G. M Meulenberg, aldaar en Jz. Roy nhoul te Camperland en wel 2,807 H.A aan den eersten voor f 2545 en 1,248 H.A. aan den tweeden voor f1175. Eindelijk 2,176 H.A. bouwland, gelogen in den Wissenkerkepolder voor f 2485 den hoop aan Jac. de Kam Cz. aldaar. De veiliogskosten bedroegen 8J pCt. O N D E R W IJ S. STAVENISSE. Door de geringe deel neming is de algemeenc onderwijzers vergadering in hel arrond. Tholen, wel ke vergadering a s. Vrijdag te Rotterdam moest plaats hebben, voorloopig uitge steld. Landbouw en Veeteelt. ST.-FILIPSLAND. Deze week is begonnen met den oogst van 't koolzaad, dat voor den landbouw weer de noodige bedrijvigheid meebrengt, te meer daar er dit jaar circa 100 gemeten uitgezaaid is. STAVENISSE. Door dc groote droogte en de hooge temperatuur beginnen som mige aardappelplanten, en wel op dc lichtere gronden, reeds eenigszins geel te worden om dan te vroegtijdig af te sterven, zoodat er dan van een groot kwantum wel geen sprake zal kunnen zijn. De Zceuwsclie Landbouw tentoonstelling te Middelburg S, 9 cn 10 September a.s. III. Dc groenteteelt is in Zeeland niet zoo krachtig ontwikkeld als dit in vele an dere provincies het geval is. Toch begint er eenige vooruitgang te komen. Evenwel gaat de ontwikkeling van de groenteteelt in een eenzijdige richting, in hoofdzaak worden er augur ken en boonen van de soort Ileinrich's reuzen verbouwd. Doch ook andere culturen worden er gevonden cn breiden zich voortdurend uit. Op Tholen worden kool, uien en knol- sclderie geteeld, ruim 90 H.A.op Schou wen en Duiveland zijn ruim 40 H.A. in Cultuur voor groenten, op Zuid-Beveland bedraagt 't aantal Hectaren voor groente- culluur 201, terwijl er bovendien 2015 vierkante Meters platgras voorkomen en 2000 vierkante Meiers komkommer- en lomatenkassen; dat kan al meeteelen. Op Walcheren zijn 165 Hectaren in gebruik voor groenlecultuur met 775 vier kante Meiers plalglas en ruim 1500 vier kante Meters komkommer- en tomaten- kassen. Dal zijn nu wel geen groote getallen, maar het neemt voortdurend toe, er worden zeer veel vroege aardappelen, boonen en augurken geteeld, en als we zoo die massa's groenten zien, op lal- looze karren door de straten van Mid delburg en Vlissingen rondgebracht, dan krijgen we den indruk, dal er toch heel wal gekweekt wordt. Reeds vroeg is men daar met de vroe ge aardappelen, kropsla en bloemkool fen andere vroege groenten; te veel wordt er gekweekl voor plaatselijk gebruik en daarom is het noodzakelijk, dat de aan dacht van de buitenwereld er eens op gevestigd wordt. Dc waar is over het algemeen prach tig, zeer mooi is de bloemkool, de krop sla is vroeg en inalsch en worteltjes, erwten en boonen zijn zeer vroeg aan de markt. Maar er mankeert veel aan den han del, men is er nog te weinig ontwikkeld om aan de handelseischen te voldoen. De bloemkool is werkelijk mooi en Vroeg, maar ten eerste loopen de soorten te veel uil elkaar, men teelt niet iu groote hoeveelheden éénzelfde mooie, vaste kool, maaralle soorten door el kaar cn als ze ten verkoop aangeboden worden, wordt eerst alle blad er afge sneden, zoodal ze bij de verzendingen zeer beschadigd worden en daardoor haar grootste waarde verliezen. De Walchcrsche groentekweekers moe ten nog veel lecren, hun waar gelijk matiger maken, en hun handel verbeteren door beter samen te werken en de han delsbelangen meer le behartigen. Dan kan Walcheren nommer écn zijn op de groote handelsmarkt, nu zitten de kwee kers dikwijls in angst en zorgen om den slechten afzet. Daarover zullen we later nog wel eens praten, maar voor hel oogenblik kan ik hen slechts locroepen: zorgt er voor, dat ge met uw mooie artikelen eens op een kranige manier op de ten toonstelling voor den dag komt, dan is de eerste stap gedaan om meerdere be kendheid aan uw artikelen te geven. Wanneer ieder kweeker wat goeds en moois bijbrengt, dan zal Walcheren op de tentoonstelling geen slecht figuur maken. Daarom, wie lust heeft en zijn belang begrijpt, kan nog thans een programma len een inseïirijvingsbiljet krijgen. De heer F. Kukebeeke te Goes, secre taris van de afdeeling tuinbouw vortr deze tentoonstelling heeft nog inschrij vingsbiljetten genoeg en ook de tuin- bouwleeraar te Middelburg kan er de liefhebbers aan helpen, maar denk er aan wat voort te maken, 15 Juli a.s. moeten de inschrijvingsbiljetten worden geleverd. C. Kommies directe belastingen. Op 13 October en volgende dagen zal te Arnhem 't vergelijkend examen voor kommies der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen worden gehouden, ter vervulling van 140 plaatsen, welke in 1915 of later mochten openvallen. Om lot het examen te worden toege laten, zie Staats-Crt. no. 158. Amerika is een prettig land: men heeft er 0111 zoo te zeggen altijd verkiezingen. Eens in de vier jaar moet er een nieuwe president geko zen worden en daarvoor komt men reeds anderhalf jaar te voren in de weer. Dan zijn er eens in de twee jaar algemeenc verkiezingen voor 't huis van afgevaardigden van'tbonds- congres en wanneer men niet le stem men heeft over den president of de afgevaardigden in Washington, dan zijn er allicht verkiezingen voor het staatsparlemcnt den gouverneur, den burgemeester 01 dc gemeentelijke wet gevende macht. Op liet oogenblik is men druk in de weer voor de bonds- congres-verkiezingen, die in Novem ber c. k. gehouden moeten worden. Ze zullen vermoedelijk den bloedig- slen strijd opleveren, die er in jaren gehouden is, want liet gaat er om, of de heerschappij der democraten, die twee jaar geleden ontstaan is en die zich vervolgens iieeft bevestigd door Wilsons presidents-verkiezing, gehandhaafd blijven zal. De strijd loopt daarom tussclien Wilson en' Roosevelt: de democraten zijn op dil oogenblik in dc meerderheid met 145 man, en als liet nu Teddy lukt 0111 die democratische meerderheid weg te bezemen, dan is er veel kans, dat hij zelf in 1910 Wilson's plaats in hel Witte Huis verovert. En Roosevelt is zeer hoopvol: hij meent, dal zijn afwezigheid gedurende eenigen tijd van liet politiek tooneel toen hij 111 de Braziiiaansche oer wouden ziek lag'en daarnaast de teleurgestelde verwachtingen in Wil son's politiek, hem den palm der overwinning zullen bezorgen. In elk geval is de kans groot, dat hem niet alleen zijn eigen partij ter hulp komt, maar dat hij als van ouds de man der republikeinen zal worden. ZT E R I K Z K K. Tijd van Hoogwater en van Laagwater. Juli. Maans- ouderdom. n.w. L.W. u. m. u. m. 15. W. c 7.51 v. voorn. 7 44 1.17 nam. 7 54 1.37 16. 24 voorm. 8.27 2. 1 nam. 8.41 2.25 17. 25 voorm. 9 23 2.49 nam. 9.43 3.20 18. 26 voorm. 10 33 3.56 nam. 10 57 4 36 19. Z. 27 voorm. 1145 5. 8 nam. 5.44 20. 28 voorm. 0. 7 6.12 nam. 0.44 6.40 21. 29 voorm. 1.12 7. 0 nam. 1.43 7.28 22 W. 30 voorm. 2. 6 7.43 nam. 2.29 8.12 Tijd van H.W. te Dordrecht 3.15 our later. L.W. 5.30 medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, □aar waarnemingen verricht in den morgen van 15 Juli 1914. Hoogste barometerstand 771,7 te Horta. Laagste barometentand 756,4 te Malinhead. Verwachting van den avond van den 15 Juli tot den avond van 16 Juli: zwakke tot matigen wind, uit westelijke richtingen, meest zwaarbewolkt, waar schijnlijk regen of onweersbuien, later opklarend, koeler.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 5