ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 15 Juli 1914. EERSTE BLAD. Herhaalde oproeping. Kermis te Zierikzee. De staking der trambeambten in Den Haag. NIEUWSTIJDINGEN. Z leriRzeesctie C o u r a n t). ABONNEMENT. prjjs per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 70ste JAARGANG. No. 9568 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. 13jj contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór 2.30 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Voor de openbare school voor lager en meer uitgebreid lager onderwys te Zierikzee (hoofd de Heer S. DE GRAAF), wordt opgeroepen tegen 1 September a.s. een Onderwijzer met hoofdakte en zoo mogelijk met akte Duitsch. Jaarwedde f 700 met minder dan 3 dienstjaren en zes driejaarlyksche verhoogingen van f50, ook voor dienst jaren elders doorgebracht; met verhoo- ging van f 225 voor de hoofdakte en van f 100 voor de akte Duitsch. Sollicitatiën (adres op zegel aan den Raad) worden franco ingewacht by den Burgemeester vóór 24 Juli a.s. Dê BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de gewone kermla of jaarmarkt alhier zal aanvangen op Maandag den 7 September e.k. en elf dagen duren zal dat het aanvragen van plaatsen voor tenten, kramen, enz. moet geschieden met vrachtvrije brieven vóór den 28 Augustus e.k., in te zenden bij den Marktmeester, den Heer H. VAN DIJKE Jz en dat geen hardloopers, kwakzalvers, beren- lijders, planeetlezers en dergolijken op de kei mis zullen worden toegelaten. Zierikzee, den 13 Juli 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. F. W1TTERMANS, Secretaris. .Wat is staken? Staken is de lijdelijke weigering van den werknemer den arbeid te verrichten, waartoe hij zich jegens den werkgever op de tusschen partijen overeengekomen voorwaarden verbonden heeft. Bevallen die voorwaarden den werk nemer niet langer, hetzij dat hel loon te laag is, hetzij dal de arbeidsduur te lang is, of heeft hij andere wenschen, die niet ingewilligd, of grieven, die niet weggenomen worden, dan legt hij den arbeid neer, om dien te hervatten, wan neer zijn wenschen bevredigd of zijn grieven uit den weg zijn geruimd. Alléén hiertoe over te gaan, zou niets uithalen. Tien immers staan klaar om de ledige plaats van hem in te nemen. En inmiddels ondervindt, omdat de andere werknemers aan den arbeid blij ven, het bedrijf geen vertraging, geen nadeel. Maar gemeenschappelijk lol dien stap over te gaan, gezamenlijk hel bedrijf, waarin men werkzaam is, slop te zetten, kan zoowel voor den werkgever als voor den werknemer ernstige gevolgen hebben. De werkgever immers kan niet ter stond na het uitbreken eener staking voldoende en geschikte arbeidskrachten tot voortzetting van het bedrijf bekomen. Niet het minst hierdoor, dat heden ten dage duizende werknemers niet willen treden in de rijen van hen, die meestal tol verkrijging van betere levens voorwaarden het werk slechts lijdelijk hebben neergelegd. Zij willen namelijk niet voor onder kruipers worden uitgekreten. In den zin der wel kan van geen sta kingsrecht gesproken worden. ■Wie toch, hetzij alleen, hetzij gemeen schappelijk met anderen, weigert arbeid te verrichten, waartoe hij zich monde ling of schriftelijk jegens den werkgever verbonden heeft, pleegt contractbreuk. Door die contractbreuk beslaat er tus schen hem en den werkgever geenerlei betrekking meer, tenzij die, welke uil de eenzijdige verbreking van dc over eenkomst kan voortvloeien. De feitelijke toestand is echter anders. Het stakingsrecht van den werknemer wordt zoowel hier als elders reeds vrij algemeen iu de praktijk erkend. Het heeft als hel ware burgerrecht verkregen. u Als de werknemers want dit recht wordt steeds collectief uitgeoefend, ge woonlijk door de vakvereeniging, waarbij zij zijn aangesloten meenen, dat zij langs den weg der onderhandelingen met hun werkgevers niet kunnen berei ken, wat zij verlangen, dan staken zij, dat wil zeggen, zij leggen zoolang den 'arbeid neer, totdal zij verkregen hebben, wat zij begeeren. Dc Haagsche trambearablen, in hoofd zaak ontevreden over het loon, dat zij verdienen, hebben, nadat alle middelen tot verkrijging van een betere levens positie waren uitgeput, in een nachte lijke door 800 conducteurs en wagenbe stuurders bezochte vergadering met SfhiftC pAnpn.riflfi! cfprnmon l/vl eia.lrin.tf besloten, en aan dat besluit onmiddel lijk uitvoering gegeven. Zoodat 't tramverkeer was stop gezet. - Wat dit wil zeggen voor een stad als Den Haag, vooral in dit seizoen, waarin duizenden, zoowel landgenooten als vreemdelingen, de residentie en Sche- veningen bezoeken, kunnen slechts zij begrijpen, die 't Haagsche leven kennen. De directie van de Haagsche Tramweg- Maatschappij, die deze staking voorzag, heeft al de stakers uit haar dienst ont slagen, en uit Berlijn een honderdtal Duitschers laten komen, teneinde als wagenbestuurders in den dienst te voor zien. Het is te hopen, dat deze spoedig naar Gerinania worden teruggezonden, want afgezien er van, dal zij juist niet lot dc élite der Duitsche samenleving belmo ren, komt ook het nationaliteitsgevoel tegen dien maatregel in opstand. Er bestaat trouwens kans, dat aan 't conflict een einde komt. Want volgens de laatste berichten zou het onderhoud, dat de burgemeester met den president-commissaris en den di recteur der Haagsche Tramweg-Maat schappij gisteren gehad heen, deze over tuigd hebben van het belang in n schik king met de stakers te treden. TURKIJF. Het heet, dat nog iu deze maand de Turksche minister van binnenlandsche zaken Talaat bey met den Griekschen premier Venizelos zal samenkomen aan boord van een torpedoboot tusschen Mytilene en het vaste land. De betrek kingen met Griekenland worden te Constantinopel als zeer ernstig beschouwd en men acht het gevaar voor een oorlog volstrekt niet verminderd. Ben bestrijding van den boycot op de Grieken is on mogelijk en zoo is er steeds een voor wendsel bij de har.d, als Griekenland den oorlog wil. Het bericht, dat het oecumenische patriarchaat van de Griek - sche regeering last gekregen heeit, kerken en scholen gesloten te houden, wordt bevestigd. Ben Oostenryksch- Servisch incident zou de uitbarsting van den strjjd vermoedelijk bespoedigen. SERVIË. Bij hel Te Deum, ter gelegenheid van den 70sten verjaardag van koning Peter, verscheen kroonprins Alexander merk waardig laat en was op den weg van het paleis naar de kathedraal omgeven door een .zeer sterk militair eskorte. Deze maatregelen waren getroffen, om- dal dc kroonprins talrijke dreigbrieven ontvangen heeft en ook omdat de politie te Belgrado verscheidene anarchisten op liet spoor gekomen is. die een bomaan slag in den zin moeten hebben. ALBASIË. Generaal De Veer seinde uit Valona 12 Juli: Dr. De Groot en de sergeanl-majoor- ziekenverpleger Van Vliet zijn te Valona aangekomen. Majoor De Waal en kapi tein Sonne zijn op reis daarheen. Als deze beide officieren daar zijn aangekomen, zal het geheele Neder- j 1 andsdie personeel in Albanië, behalve dc majoor Verhuist en kapitein Reimers, in de beide kustplaatsen vcreenigd zijn. j Men meldt uit Korfoe aan 't Atheen- j sche blad Hest ia, dat, toen de prins Van Wied op zich nam in Albanië te regeeren, tusschen hem en de mogend heden werd overeengekomen, dat hy, ingeval hy zich genoodzaakt zou zien af te treden, eeit» jaarlyksch pensioen van 130 000 gulden zou genieten. ITALIË. NAPELS. Over de ongesteldheid van den hertog van Aosta is een bulletin gepubliceerd, waarin verklaard wordt, dat de aandoening der ingewanden en de koorts, waaraan de hertog in het begin van Juni lydende was, doch den 8en Juli byna geheel waren verdwenen, weder verergerd zyn. Er vertoonen zich ook eenige verschijnselen, die op ver zwakking van het hart wijzen. De temperatuur bedraagt 39.6. BERGAMO. Een zekere Siinone Fi- nnelta heeft om .■orvhokonrip rpHejinn en gemeente-secretaris Camarcta, diens dochter en vier andere personen ver moord. De moordenaar is ontvlucht en loopt de omstreken af. RUSLAND. Generaal Stoessel, de verdediger van Port-Arthur, tijdens den Russisch-Japan- schen oorlog, is, naar uit St.-Petersburg gemeld wordt, zeer ernstig ongesteld, Iij is totaal verlamd en kan zich in het geheel niet bewegen. Sinds een jaar woont hij thans met zijn eclitgenoote in een kleine stad in Podolië. ODESSA. Gedurende een oefenings- vlucht op het vliegterrein alhier is ka pitein Firssof van den generalcn staf met zijn passagier doodgevallen. OTSJAKOF. Op 'l vliegterrein alhier vielen staf kapitein Jessipof en zijn me- chanicien dood. ZWITSERLAND. Uit Uri wordt gemeld, dat hevige on- wtders, welke over het geheele land woedden, grootc schade hebben aange richt. Van verschillende kanten komen berichten over hoog water en op vele plaatsen is door aardverschuivingen het verkeer onderbroken. By het meer van Constanz werden 5 huizen door den bliksem getroffen en in do asch gelegd. Ook moesten vele huizen wegens gevaar voor instorting ontruimd worden. PORTUGAL. OPORTO. Hol vertrek en dc aan komst van Almeida, den leider der evo lutionisten hebben aanleiding gegeven lol botsingen tusschen zijn voor- en te genstanders. Er is geslagen en geschoten. Tal van menschen zijn gewond. ENGELAND. Mevr. Pankhurst, dc aanvoerster dei- strijdbare kiesrechtvrouwen, die Woens dagmorgen werd aangehouden, is Zater dag alweer in vrijheid gesteld, omdat zij weigerdje te eten en haar toestand diens volgens weer veel te wenschen overliet. LIVERPOOL. Maandagochtend zijn arbeiders van het bestuur der Mersey- haven een staking begonnen ter verkrij ging van erkenning hunner vakverceni- gingen. De staking is nog beperkt tot 't jongere personeel, dat de locomotieven en hydraulische toestellen voor de sluis deuren bedient, maar er is gevaar, dat de scheepvaart er door gestremd zal worden. DUITSCHLAND. In den kreits Niederbarnim, waar een ernstige botsing tusschen geneesheeren en ziekenfondsen dreigde en de eersten klaar waren om vandaag een staking te beginnen, is, dank zij de. lusschenkomst van de regeering, het geschil op het laatste oogenblik in het voordeel van de dokters beslecht. De keizer heeft den paus thans zijn geschenk doen toekomen. liet is een na bootsing van 'l labarum, hel veldlecken van keizer Constantijn, door de Bene dictijnen van Maria Laach naar een jteekening van mgr. Wilpert vervaardigd. De Pruisische gezant te Rome overhan digde het geschenk aan den paus met een toespraak, waarin hij zeide zich gelukkig te achten, den paus dit gedenk- teeken te kunnen overreiken, opdat het in de nieuwe basiliek bewaard moge worden, die de paus ter eere van het H. Kruis heeft doen oprichten en ter herinnering van de zege, door het kruis op hel heidendom behaald. De paus erkende het zinrijke van de gedachte des keizers en verklaarde, dat dit een nieuw bewijs voor de edele bedoelingen van den keizer is, wien hij daarvoor zijn dank liet overbrengen. Het labarum is met verscheiden kostbare steenen, in goud gevat, versierd. De politie te Hamburg heeft bij 'n wijnkoopersfirma aldaar 1300 hectoliter portwijn in beslag genomen, die met ruim 40 percent water was vermengd,. LEIPZIG. Het hoogte-wereld record zonder passagier, dat Linnekogel Zaterdag met 6570 meter op zijn naam bracht, is heden door den Duitschen vlieger Oelerich opnieuw verbeterd. Oelerich bereikte met zyn tweedekker de fabelachtige hoogte van 7500 meter. Twee uur lang wJüv.r i,y Niij^cu CM uoBiuo cooi, de zuurstof-apparaten zoo goed als leeg waren. Oelerich is een der oudste vliegers van Duitschland. In 1911 heeft hy een vliegtuigtournée naar Brazilië onder nomen. In 1912 trad hy in dienst d«r Le'pziger Flugzeug Werke, waar hy sedert dien tyd als instructeur werkzaam is. KEULEN. Volgens den Berlij nschen correspondent der Kölnische Zeitung heeft de Italiaansche regccring de lich ting van 1891 onder de wapenen geroe pen, ten einde te waken legen een her haling van de jongste socialistische on lusten, die een revolulionnair karakter hadden aangenomen. Inlusschen zal ook in de buitenlandsctie politiek van Italië liet onder de wapens komen van reser visten merkbaar worden. BERLIJN. Naar hel Berliner Tage- blalt uit Frankfort a/d. Oder verneemt, zijn Zaterdag in het 12e regiment gre nadiers, dat onder bevel staat van den uit Zabern bekenden kolonel Von Reu Ier, twee soldaten (een Einjahriger en een grenadier) gestorven en honderd ziek geworden tengevolge van vermoeie nis tijdens een velddienstoefening bij groote hitte. UDINE. Het bestuurbare luchtschip „P 5" was gedaald op de legerplaats en werd daar vastgehouden door tien kavaleristen, toen plotseling 'n wind vlaag het opnam. Negen soldalen lieten de touwen los, de tiende ging mee de lucht in. Op een hoogte van 150 Meter liet hij los en viel. Hij was terstond dood. Hel luchtschip is later zonder be zwaar weer geland. NEDERLAND. ENKHUIZEN. Te dezer stede en om geving heerscht een kwaadaardig soort mazelen, waaraan alhier reeds 20 kinde ren en te Bovenkarspel-Grootebroek 15 kinderen bezweken zijn in één week tijds. AMSTERDAM, 16 Juli. Maandagavond heeft de heer G P., eigenaar van een diamantslijperij alhier, Lij de politie te Rozendaal aangifte gedaan, dat hij in den trein van hier naar Antwerpen vermoedelijk tusschen Rozendaal en Es- schén beroofd is geworden van een por tefeuille met ongeveer f 100.000 aan diamanten, n.l. 12 partijen ruw en ge slepen. Van den dader is geen spoor te vinden. Uit deze gemeente wordt aan de N. R. Crt. gemeld Thomson's stoffelijk overschot is aan boord van de „Noordbrabant" uit Alba nië in het vaderland teruggekeerd. Vol gens de laatste officiëele berichten zou hel schip eerst Dinsdagnacht, tusschen twaalf en twee uur, te IJmuiden aan komen, maar Dinsdagmorgen kwam be richt, dat de aankomst vervroegd was, daar de reis, dank zij hel prachtige we der, zeer voorspoedig was geweest. Om zes uur Dinsdagnamiddag werd de „Noordbrabanl" reeds te IJmuiden ver wacht. In IJmuiden was de vervroegde komst van hel schip wel bekend, zoodat er dan ook veel volk uit de plaats jn de omgeving van de sluizen wachtte, maar natuurlijk waren er weinig belangstel lenden uit de omliggende plaatsen, of uil Haarlem en Amsterdam. Van de rijksgebouwen, de sluizen en de vuurtorens woei de driekleur halfstok. Om kwartier over vijf stoomde de "Noordbrabant" met zijn droeven last tusschen de pieren door, vergezeld door. de loodsboot, die eveneens de vlag half stok voerdfe. Toen het schip hel fort voorbij voer, werd daar de vlag ge streken, en bracht de bezetting de ge bruikelijke eerebcwijzen; kwartier vóór zessen lag de „Noordbrabanl" in de groote sluis. Daar wachtte 't gemeente bestuur van Vclsen, om de eerste hulde in het vaderland aan het stoffelijk over schot te brengen. Een bode droeg een palmtak met linten in de kleuren der gemeente: blauw en geel ..De gemeente Velsen" las men erop. Zoodra de loopplank was uitgelegd, begaven zich de vertegenwoordigers van 't gemeentebestuur van Velsen aan boord. Zij werden daar ontvangen door den commandant van de „Noordbrabant", den kapitein-luitenant ter zee Oudemans, kapitein der i n aréclïa us s öhv die naar men weet - naar Durazzo was gereisd om hel stoffelijk overschot naar hel vaderland te vergezellen. Dc lijkkist was reeds vóór de aankomst tc IJmuiden uit de rouwkamer naar boven gebracht, en stond nu onder 'n zonne tent op liet achterdek. Over de kist lag in breede plooien dc Nederlandschc vlag, en daarop waren de verschillende kransen en bloemstukken geschikt. Aan hel hoofdeinde tic krans van den Vorst van Albanië; rechts die van de Holland- sche officieren aldaar; links die van den Ooslenrijksclien gezant, en op de kist dc krans van dc officieren van dc „Noordbrabanl Daarnaast legde bur gemeester Verloren van, Themaat nu met n stil en eerbiedig gebaar den palmlak van de gemeente Velsen. Kapitein Thomson dankte blijkbaar zeer aangedaan voor de eenvoudige hulde. De kleine plechtigheid was hiermede afgeloopen. Dinsdagavond zou de „Noordbrabanl"' naar de Ilembrug opstoomen om daar Dinsdagnacht te blijven liggen en Woens dagmorgen zou het schip den tocht naar Amsterdam voortzetten, om aan dc Han delskade te meren. 's-GRAVENIIAGE, 16 Juli. Na een kortstondige, lievige ongesteldheid is Maandag alhier overleden, 70 jaar oud, jhr. mr. J. Röell, vice-president van den Raad van State, oud-minister, oud-lid der beide Kamers van de Staten-Gene- raal, voormalig griffier van de Provinci ale Staten van Zuid-Holland. VENLO. De heer J„ aan den Kalden- kerkerweg alhier, miste reeds een paar jweken zijn trouwring. Hel laatst meende hij hem nog aan gehad te hebben, toen hij zijn kippen voerde. Overal werd gezocht, maar tevergeefs. Dezer dagen werd één der kippen geslacht en in den krop vond men... den verloren ring! Uit Stad en Provincie De Hanze. ZIERIKZEE, 15 Juli. Maandag en Dinsdag werd te dezer stede de 21ste vergadering van den Centralen Raad van „De Hanze" en tevens de 7de jaar vergadering gehouden. De afgevaardigden, ten getale van 85, kwamen Maandag ni6t de „Stad Zierikzee" ten vijf ure hier aan, en begaven zich onmiddellijk naar het „Huis van Nassau" waar in de bovenzaal tot 7 uur vei gaderd werd. Na aHoop dér vergadering

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1