ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 13 Juli 1914. f TWEEDE BLAD. De Tong. NIEUWSTIJDINGEN. CZlerikzeesche Couran t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs ran dit biaddat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers B cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, 10 per jaar bij vooruitbetaling. 7O8t0 JAARGANG. No. 9567. Directeurs A. J. DE LOOZE Jr. Uitgewer-Hoofdredactauri A. FRANKEL. A D V E R TIE NTIEN. Van 18 regels 80 ets., meerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagzmiddags uiterlijk véór 2.30 ure. Do tong verraadt, zoowel een bedorven gemoed, als een bedorven maag. O, die long! Wat heeft dat kleine lid van onzen mond al op z'n geweten, doordat zijn eigenaar zoo weinig in .staat was er een alleen-nuttig gebruik van te maken in plaats van l te mis bruiken en daardoor oorzaak te wor den van allerlei ellende. In de gave om te kunnen spreken, één der grootste voorrechten welke tie mcnscli van den .Schepper heeft ontvangen en waardoor li ij boven alle levende wezens verheven is, hoe dikwijls wordt deze gave misbruikt en wordt voor hem een vloek in plaats van een zegen. Wie durft beweren altijd meester Ic zijn van zijn tong? Hoe dikwijls hebben wij niet diep berouw gehad over een woord, dat onze lippen ont vlood, 't welk nooit gesproken had moeten worden! Hoe menig maal werd over een afwezige op minder vleiende wijze '11 oordeel geveld en hoe vaak werd een enkel afkeurend woord gretig opge vangen en met duivelsch welbehagen verder verteld, zoodat het, gelijk een sneeuwbal op het gebergte, «lie bij 't voortrollen een lawine wordt, den betrokkene diep ongelukkig maakte! „Spreek over de afwezigen altijd zóó, dat gij u niet zoudt behoeven te schamen, als zij hel hoordenis een les, die maar al te zelden Ier harte genomen wordt. Een wijs man had de gewoonte, als hij gasten ten zijnent noodigde, één stoel onbezet te laten en daarop met duidelijke letters liet opschrift te plaatsen: „Dit is de plaats van den afwezige". ■Waarom toeii wordt in zoovele ge zelschappen hij voorkeur over per sonen gesproken, op een wijze, dat elk hunner er meesttijds één of meer veêren worden uitgetrokken? In alle standen is dit euvel op te merken; en het behoeft ons ook niot te verwonderen als we letten op de holheid van zooveler bestaan. Gebrek aan kennis, zoomede gebrek aan karakler is daarvan de oorzaak. In degelijke onderwerpen wordt geen belang gesteld en men heefl een af keer van denken: dit is immers ook zoo vermoeiend! In verheffing van geest vindt men geen lust en tegen geestelijke ontspanning ziet men op als tegen een berg. Omdat zij geen „zout" in zich heb ben, daarom moet dat gemis worden vergoed door iets pikants. Zoo wordt aan de beweging van den tong maar steeds de vrije teugel gelaten. Pythagoras zcide: Zwijg of zeg iets, wat beter is dan zwijgen; en de psalmdichter sprak waarschuwend: „Zet een wacht voor uw lippen, be hoed de deuren van uw mond, opdat geen onbedachtzaam woord u ont- glippe". Èvcnzoo waarschuwde Israels wij ze koning Salomo: „Die zijn mond cn zijn long bewaart, bewaart zijn ziel voor benauwdheden". Want de tong van den klapper is als een twee snijdend zwaard, dat niet alleen an deren, maar ook hem wondt, die het hanteert. Een toevertrouwd geheim bij wie is liet volkomen veilig? Menigeen brandt het op de lippen, en zij heb ben geen rust vóór zij dit aan een vertrouwd vriend iiebben mede gedeeld. Maar hoe zelden wordt daar bij gedacht aan dc les nitde Joodsche Talmud: „Bedenk wel uw vriend heeft ook een vriend, en de vriend van uw vriend heeft weer 'n vriend en zoo wordt menig geheim, wat men zoo eigenaardig met den naam van een publiek geheim bestempelt. En uw loslippigheid is weer de oorzaak dat gij het vertrouwen en dc vriend schap van uw vriend voor goed hebt verbeurd. Hoe een Indisch vorst alleen hem wijs achtte, die de waarde van liet zwijgen volkomen begreep, leert ons het volgende leerrijke verhaal: Die vorst had een dochter. „Alleen 'n wijs man mag met mijn kind trouwen", zeide de vorst „Hij moge rijk zijn, of voornaam, of dap per, of aardig alles goed en wel, maar in de eerste plaats moet hij wijs zijn Hij moet iemand zijn met helder verstand". Ja, maar waaraan kan men welen, of iemand waarlijk wijs cn verstan dig is? I)e vorst liet twee beelden maken, zoo groot als een menscli. Ze waren precies eender. Hun kleercn waren gelijk, hun gezichten, hun grootte, liuii vorm, in alles geleken ze uiter lijk op elkaar als dc cene druppel water op den anderen. Dc heelden werden opgesteld aan de poort van liet vorstelijk slot. De omroeper ging langs de groote wegen en riep: „Wordt bekend gemaakt, dat li ij, die zeggen kan, waarin de beide heel den bij de poort van liet slot van elkander verschillen, de prinses tot vrouw kan krijgen cn erfgenaam wordt van den kroon". Zoo werd de boodschap gezonden heinde en ver naar steden en landen. Edelen, vorsten en koningen kwa men om de beelden te zien, en he lleken ze van boven tot onder, van voren en van achteren. Ze tuurden cn gluurden, onderzochten op alle denkbare plaatsen, maar alles te ver geefs. Niemand kon oenig verschil ontdekken. Ze zijn precies eender, bromden ze ontevreden en teleurgesteld. Eindelijk kwam er een jonge mail, die er rustig uitzag, een helder oog had en een hoofd dat kon peinzen over raadsels, tot iiel antwoord ge vonden was. Hij bleet voor de beide' beelden langen tijd nadenkend staan. Hij kon ook na lang zoeken en tureii, maar geen verschil ontdekken. Toen stapte hij eenigen tijd op en neer; wreef zich het voorhoofd, Iron ste de wenkbrauwen, vouwde de ar men over elkaar, sloot de oogen, en boog het hoofd. Plotseling scheen hij iels te lieden ken. Hij ging dicht iii.j de beelden staan en keek eerst heel nauwkeurig in de ooren en loen naar de lippen Met z'n oogen naar den grond ge richt zocht hij, tot hij een strootje vond. Met het stroolje in dc hand, keerde hij naar de beelden terug. Hij stak liet stroo in het oor van één der beelden Een oogenblik daarna, terwijl li ij het stroo al door verder voortduwde, kwam liet andere einde er van uit den mond te voorschijn en eindelijk viel hel strootje op den grond. De jonge man raapte het op cn stapte naar het andere beeld. Weder om stak hij het strootje in liet ooi en keek naar den mond. Maar er kwam niets te voorschijn. Al verder stopte hij het er in; hel stroo ver dween geheel en al; liet moest dus naar binnen gevallen zijn. Het had niet door den mond naar huilen kunnen komen. Daarop riep hij een bediende. „Zeg aan Zijn Hoogheid, dal ik hem zou willen spreken; ik weet het geheim". Voor den vorst geleid, sprak deze „Spreek, jonge man!" „Sire, de eene pop is beter dan dc andere, want hij laat nooit door zijn mond komen, wat zijn oor binnen gaat, terwijl de andere alles door zijn lippen laat gaan, wat zijn oor bin nenkomt. De een zegt niet alles, wat hij hoort; de andere babbelt". „Gij hebt het geheim gevonden" sprak de vorst; gij zijt waard mijn zoon te worden".... v. V MEXICO. Uit het hoofdkwartier der opaiande lingen wordt verzekerd dat Guaymas, de havenstad van Sonora, door de regeeiiog8troepen ie ontruimd, naiat hun een wapenstilstand was toegestaan teneinde hen in staat te stellen, onge hinderd af te trekkou. Dit is gebeurd om noodeloos bloedvergieten te voor komen en de bezittingen van de talrijke buitenlanders te sparen. Een leger van 20,000 opstandelingen trekt op San Luis Potosi aan. Carranza zelf is daarheen met ziju staf op weg om den aanval to leiden. Uit de Mex'caansühe hoofdstad seint Router dat Francesco Carbajal, de president van het opperste gerechtshof in Mexico, tot minister van buitenlaudsche zaken is benoemd en den eed als zoodanig heeft afgelegd. Maandag koiut de Kamer bijeen om do presidentsverkiezing to bespreken. Naar verluidt zal deze ongeldig worden verklaard. AM Kill RA. NEW-YORK. Luitenant Porie, die een vlucht over den Atlantische»! Oceaan ondernemen, heeft dit voornemen uitgesteld, zoodat deze vlucht dit jaar niet meer zal plaats hebben. Te Norfolk, in Virginia, worden door de marine van de Unie proeven genomen met een nieuw soort ontplof bare stof. Eeu daarmee gevuld stuk onderzeegeachut maakte een groot gat in een drijvendon stalen caissoD, waar van do wanden veel steviger waren, dan die van den romp van eon pantserschip. De caisson werd ini zinkenden staat aan- gesleept. De autoriteiten ziju zeer tevreden over lien uitslag der proeven. ZUID-AFRIKA. Argentinië, Brazilië en Chili moeten besloten hebben, een of- en defensief verbond niet alleen, maar ook een ontwapeningsverbond aan to gaan. Vol gens berichten uit Rio de Janeiro moet ecu daar toe strekkend voorstel eerst daags naar de Kamer van Afgevaardig den van Brazilië Verzonden worden. Argentinië on Chili moeten reeds ver klaard hebben, toe te stemmen. Voor het geval dat een verbond wordt gesloten, zouden de drie republieken in gelijke mate tot ontwapening overgaan. Speciaal zou de sterkte der vloot worden verminderd. ALBANIË. Generaal De Veer meldt uit Durazzo: Verhulst en Reimers zün in goeden welstand, zullen naar Sjiak worden ge bracht. De commissie zal hun invryheid- stelling eischeD, welke waarschijnlijk zal worden verleend. Middelerwijl worden zy goed behandeld. Aangaande den val van Koritza, waarvan voor eenige dagen reeds mel ding werd gemaakt, deelt de correspon dent van de Frankfurter Ze tung nog het volgende mede: De nederlaag bij Koritza, dat door de Epiroten den 8sten Juli veroverd is, is mede te wijten aan het deserteeren der Albaneesche troepen, die onverwachts, behalve door de Epiroten, ook nog door de troepen der opstandelingen in den rug werden aangevallen. Merkwaardig is ongetwijfeld het feit, dat aan den strijd deelgenomen werd door geregelde Grieksche troepen in uniform, onder aanvoering van Grieksche officieren, ofschoon majoor Karakasoni aan de grenscoromissie zijn eerewoord gegeven heeft, dat hij een inval van de Epiroten in Albanië zou verhinderen. De Grieken plunderen en branden. Vijftig duizend vluchtelingen bevinden zich op weg naar Berat. De toestand is hopeloos. In Perat ziet het er rooskleuriger uit door de aankomst van Gilardi met een kanon en vier machine-geweren uit Koritza. De Tribune meldt, dat, als Essad Pasja nog niet reeds van Parijs naar Constantinopel vertrokken is, hy toch voornemens is, er zich ten spoedigste heen te begeven om daar zyn candidatuur voor den Albaneeschen troon voor te bereiden. Essad's aanhangers liggen ten getale van 4000 by Bogradetz en onderhandelen met de Epiroten. Zy verklaren geen gebied aan Epirus te willen afstaan, al zyn ze bereid tot meer concessies als by de overeenkomst van Corfoe toe gestaan. MONTENEGRO. Indertijd heeft koning Nikita van Moutenegro eens een verzoek tot den tsaar gericht. Hij vroeg namelijk om een oorlogsschip, om, naar hij zeide, zich tegen de Turken to kunnen ver dedigen. De t9aar was bewogen met den nood van koniug Nikita en zond hem een kruiser, een vrij mooien kruiser. En wat deed de koning? Hij verkocht den kruiser aan Turkije voor drie millioen. Thans vraagt koning Nikita, de schoonvader van den koning van Italië, aan Rusland om eenige torpedobooten. En wat doet nu de tsaar Hij doet, of hij doof is. Hij is het gebeurde met den kruiser blijkbaar nog niet vergeten. OOSTENRIJK HONGARIJE. Do politie te Boedapest heeft zekeren Emile Krasnyanski gearresteerd, die in Januari j.l. met. medeneming uit de kas van bet. station to Przmyel in Gallicië van 23 000 gulden naar Amerika op de vlucht was gegaan en zich met de „Empress of Ireland" naar Europa wilde terugbegeven. Bij de schipbreuk klemde hij zich aan een reddingsboei vast en werd gered, maar het gestolen geld ging met de „Empress" naar den bodem van den oceaan. Krasnyanski werd op kosten van de regeering der Vereenigde Staten naar Europa teruggezonden en begaf zich naar Hongarije, omdat hij meende zich daar beter te kunnen verbergen. Maar de politie was hem te vlug af. Nu zal hij onder goede bewaking naar Przmysl gezonden worden. De golven hebben den dief teruggegeven, maar het geld behouden. De Neue Freie Pr esse deelt over het onderzoek naar den moord op aartshertog Frans Ferdinand nog mede, dat de schuld of medeplichtigheid aan do samenzwering van 18 personen is bewezen. Van hen zullen 9 als daders of mededaders terechtstaan, de anderen wegens het begunstigen van den aanslag of van de vlucht der daders. Alle 18 zyn Serviërs; de eenige Mohammedaan, by de samenzwering betrokken, is een zekere Baaitsch, die naar Montenegro is gevlucht. RUSLAND. Algemeen is men beducht, dat de aanhoudende droogte een ware ramp voor den landbouw zal worden. Het blad Retsj stelt voor, plaatselyke ver gaderingen te houden, om te bespreken, wat er gedaan kan worden om de boeren te helpen. Volgens de Börsenkoerir zyn meer dan 3(50.000 H.A, koren in 't zuiden van Rusland door insecten vernield. De eenige hoop, die overblijft, is de oogst in westelyk Siberië. FRANKRIJK. Een sensatiemakende truc heeft een Parij8che journaliste, mevr. Sainte Suzanne uitgehaald. Zij beging opzettelijk een vergrijp tegen de wet, om in de gevangenis St.-Lazaire te komen, waar movr. Caillaux is opgesloten. Vorige week hield zij een voordracht voor een talrijk, uitgelezen publiek over mevr. Caillaux en haar buren in de gevangenis. Zij heeft den indruk ge kregen, dat de veelbesproken beklaagde, die niet veinzen kan, geen ander motief heeft gehad voor don moord op Calmette dan buitengewone liefde voor haar man. Uit Bourges wordt gemeld, dat daar Vrijdag een leeuw, tydens een voorstelling uit eeu menagerie losbrak, waar hij zich met zes andore roofdieren in een kooi bevond. Het dier sprong middenin het publiek, waardoor een vreeaelijke paniek onfstond. Niemand werd evenwel gewond. De leeuw rende de straat op en is tot dus verre nog niet gevaugen. Onder de bewoners van Bourges heerscht een groote ontsteltenis. De Senaat nam met algemeene stemmen het wetsontwerp aan, betreffende de credieten ten behoeve van de reis van president Poincaré naar Rusland, Zweden en Denemarken. Aau het station Clievilly, niet ver van Orléans. werkte een 49-jarig gehuwd metselaar, Olovis Proua, vader van vier kinderen, met een jongen opperman. Op een gegeven oogenblik stak de opperman Troubat de lijn over mot zijn kruiwagen Prous zag den sneltrein uit Parijs aan komen, die Troubat zou overryden, als hij niet gered werd. Prous wierp zich op hem en duwde hem weg, maar kon zichzelf niet spoedig genoeg bergen. De trein verpletterde Prous den schedel. De Kamer verwierp met 404 tegen 144 stemmen de door den minister van financiën bestreden beschikking betref fende de inkomstenbelasting. ENGELAND. BELFAST. De aankomst van Sir Edward Carson is hier gevierd met een schier algemeenen vrijen dag. De werk lui van de scheepswerven verlieten van ochtend vroeg hun werk en schaarden zich langs de straten. Vele duizenden bereidden Careon bij zijn aankomst een geestdriftig welkom. Vierhonderd van top tot teen gewapende vrijwilligere en vijftig gewapende depecherijders op motorfietsen begoleidden Carson en de andere unionistische leiders naar de ver gadering vau den unionistischen raad. Op een vraag in het Lagerhuis heeft minister Birrell medegedeeld, dat de nationalistische vrywilligera 132.000 en de Ulstersche vrywilligera 85.000 man tellen. De unionistische Engelsche bladen melden eiken dag de aankomst van nieuwe wapenzendingen in Ulster. Volgens de Daily Mail heeft een stoomschip Vrijdag te Belfast weer 300 geweren en 10,000 pakjes patronen gelost. De patronen waren verborgen in auto- en rijwiel banden, de geweren heetten voor de douane „onderdeelen van motorrijtuigen". Ook vernoemt de Daily Mail dat er geschillen zijn gerezen iu de Iersche nationalistische partij. Redmond wil aan de eischen van Ulster een heel eind tegemoetkomen, anderen, o. a. Devlin, de organisator van de nationalistische vrijwilligers, zijn daar ten sterkste tegen. Drieduizend transportarbeiders van de Mersey Docks and Harbour Board te Liverpool zijn door hun vakvereeniging aangeschreven, Maandag het werk te staken omdat hnn werkgever de vak vereeniging niot wil erkennen. Het staat te voorzien dat de staking in de haven algemeen zal worden. HARWICH. Aan boord van de vracht boot „Clacton", van de Great Eastern Railway, op weg van Rotterdam naar Harwich, is Donderdag een ketel ont ploft. Twee man kregen ernstige brand wonden. De „Clacton" volbracht haar reis met ééa ketel en kwam met vijf uur vertraging te Harwich aan. Het verslag over het onderzoek naar de oorzaken van de schipbreuk van de „Empress of Ireland" op den St.- Laurens is nu klaar. Lord Mersey heeft het Zaterdag voorgelezen. Het zal ook zekere maatregelen aanbevelen, om in de toekomst dergelijke rampen te voorkomen. Heden wordt in Ulster de slag aan de Boyne herdacht (1690), waardoor onze stadhouder Willem III door het verdryven van zyn schoonvader koning van Engeland werd. In gewone tyden is dat een dag, waarop in ;t noorden van Ierland gewoonlyk reeds hevig gevochten wordt en men vreest dan ook in deze tyden van woeling voor buitensporigheden. De unionistische pers doet al het mogelyke, om de gemoederen te alarraeeren en doet, alsof de burger oorlog onvermydelyk is geworden. DUITSCHLAND. BERLIJN. De Duitsche bond van Vak verenigingen heeft by den Ryksdag een petitie ingediend, waarin verzocht wordt door een wetsontwerp voor alle arbeiders den vryen Zaterdagmiddag in te voeren. Ook wordt er in het verzoekschrift op gewezen, dat in Engeland deze vrye Zaterdagmiddag reeds lang bestaat en dat zich daar geen moeilijkheden by de invoering hebben voorgedaan. Deze kwestie zal ook het internationale congres voor wettelyke bescherming der arbeiders, dat in de maand September samenkomt, voorgelegd worden. De Berliner Lokal Anzeigerdie menigmaal als spreektrompet dient, om niet officieel de meeningen te verkon digen van degenen, die in Duitschland de buiten landsche politiek des ryks besturen, bevatten artikel, waarin de gematigde houding der Donau-monar- y

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 6