ohio tegenover Sorvië wordt geprezen. „Wij geloovou" gaat het blad dan voort „dat men te Weenen tol krachtige stappen zal overgaan, indien het nog niet gesloten onderzoek inzake den moord te Serajewo, daartoe aan leiding mocht geven. Al is koningsmoord in Servië geen onmogelijkheid, tot dus ver had men het er toch niet gewaagd, sluipmoordenaars te huren, om hen in een naburig rijk bloedig werk voor Groot-Servische doeleinden te laten ver richten. Tegen een dorgelijke schaamte loosheid van oen naburigen staat vooropgesteld natuurlijk, dat het ondor- zoek ze aan het licht brengt zou niot alleen de er onmiddellijk bij be trokken Donan-mouarcbie met veront waardiging opkomen en er met volle recht genoegdooniug voor eischen, maar ook do geheele beschaafde wereld zou zich in dat geval met afschuw togen bet Servische volk keereu. In Duitscliland, dat te Serajewo oen vriend en bondgenoot heeft verloren, zou dan iedere stap, dien men van Weenen uit tegen de schuldigen onder neemt, volkomen raoreelen steun vinden, en ook het ofBcieele Duitscliland zou zeker niet achterblijven. Wij vergissen ons zeker niet, wanneer wij aannemen, dat ook in andere staten, waar beschaafde beginselen voorzitton, het optreden der Donau-monarchie als onaanvechtbaar wordt beschouwd. Want niet alleen Oostenrijk, niet alleen Duitscli land, maar geheel Europa, hetzjj het monarchaal of republikeinsch gezind is, of het Germaansch, Roiuaauscli of Slavisch {is, moet er belang bij hebben, te weten, of in een beruchten, politieke» heksenketel werkelijk een staatsleven roert, dat niet alleen zijn eigen staats- opperhoofden vermoordt, maar de moordwapenen ook keeren laat tegen vorstelijke personen van andere staten". Onder de inwoners van de bad plaats Kösen is een paniek uitgebroken. Sinds acht jaar praktiseerde daar een zeer bemind artsdr. Riegerwiens specialiteit was, dat hy nooit rekeningen schreef. Als men hera om de rekening vroeg, zei hy altijd: „Later, later. Dan drinken wy wyn, nu drinken wij wat ei". Zoo ging het jaar in jaar uit. En daar dr. Rieger nooit rekeningen schreef, keken de patiënten nooit op een visite meer of minder en vooral de minvermo gende hoofden van groote gezinnen legden beslag op den jongen welwillen der, ijverigen en onbaatzuchtigen arts. Een paar maanden geleden echter werd de beminde dokter door «en trein overreden en op verschrikkelijke wijze vermorzeld. Men had te meer mede lijden met den maD, omdat hij binnen enkele dagen in het huwelijk had willen treden. Men begreep ook, dat zyn op volger minder mild zou zijn. Zyn dood was een groote ramp voor Bad Köaen en zou een nog grootere worden. Want thans een pynlyke verrassing Alle patiënten van wylen dr. Rieger hebben van een incasso-bank, in opdracht van de erven, rekeningen ontvangen over de laate 8 jaar en wat voor rekeningen I Elke visite is wel is waar zeer laag berekend, doch het aantal visites blijkt zoo groot in aantal geweest te zyn. Te zamen bedragen de reke ningen ongeveer 100,000 mark. Vele patiënten zyn radeloos. De rechtbank der gezworenen te Bielefeld veroordeelde, na een instructie van drie dagen, den sigarenmaker Veith, uit Bergkirclien, ter dood. Veith heeft ziju vrouw door middel van strychnine vergiftigd. KEULEN. De door sommige Duitsche bladen gepubliceerde berichten, volgens welke gedurende de laatste dagen ,in het slot van Neuwied groote goederen- zendingen voor de vorstelyke hofhouding aangekomen zouden zijn, worden onge grond verklaard. Van een nieuwe stofFeering der door prins Wilhelm von Wied en zyn echtgenoote bewoonde apartementen op het slot te Neuwied, kan reeds daarom geen sprake zyn, daar de vorst en de vorstin niet te Neuwied, maar te Potsdam gewoond en slechts tydelyk bij hunne verwanten te Neuwied vertoefd hebben. Gedurende de laatste dagen zijn te Neuwied geen onrustbarende berichten aangekomen en ook geen telegrammen, waaruit de terugkeer van het vorstelijke paar naar Duilschland zou op te maken zyn. BELGIE. HASSELT. Een militair vliegtoestel, waarin zich de luitenants Poot en Libert bevonden, is met een loods in aanraking gekomeu. Luitenant Libert werd doodelijk, luitenant Poot licht gewond. Een brandwacht, die de ronde deed in het stadhuis te Brussel, werd, terwyl hy zich op de derde verdieping aan den kant dor straat Charles Buis bevond, eergisteravond een sterke brandlucht gewaar. Hy deed onderzoek en zag, dat er in het archief een begin van brand ontstaan was. De zaal was reeds vol rook en in een hoek brandde het. Hy blusohte het vuur met een brandslang. Er is een onderzoek ingesteld, maar do oorzaak van den brand is nog niet kunnen worden vast gesteld. O N D E R W I J 8. NOORPGOUWE. Op Vrijdag 10 dezer werd in den grooten koopol van de uitspanning Sehuddebeurs do zeer druk bezochte 70ste algemoene vergadering van de onderwijzers in bel arrondissement onder voorzitterschap van don heer II. Slot gehouden. Iu zij ti openingerede deelde de voor- zittor o. a. medo, dat de lieer Lemsoni, die ruim 20 jaren hot secretariaat der veroeniging had waargenomen, wegens ziekte die betrekking moest neerleggen: Hij prees zijn ijver, dien bij steeds aan den dag legde en noemde boni de ziel der vereeniging, en drukte den wetisch uit, dat de oud-secretaris iu beterschap moge toenemen en later nog eens als gaat de vergadering zou mogen bijwonon. Ilot applaus der vergadering bewees, dat zij inetemdo mot de woorden des voorzitters. De rekening werd met een goed slot goedgekeurd on als plaats der "volgende vergadering word Haamstede aangewezen. Het bestuur, de beoron H. Slot, voor zitter, Van Staalen, vice-voorzitter, Ockei ae, penningmeester, Van den Berg, De Keijzor en Prineo, werd bij acclamatie herkozen, en in de plaats van den beer Lernsom werd gekozen mej. heupen, terwyl bet secretariaat in het vervolg zal waargenomen worden door don lieer Van don Berg. Mej. Van Staalen leidde het onder werp: „Hot handwerkonderwijs worde buiten de schooluren gegeven" in. De inleiding gaf stof tot een geanimeerd debat tusschen de onderwijzeressen, daartoe vooral opgewekt, geprikkeld, door den district s-schoolopziener, den beer Brants, die ook zijn ingenomenheid te kennen gaf met de verkiezing van een dame in het bestuur. Hij verheugde er zich over, dat ook bij deze vereeuigiug „de nieuwe tijd was ingeluid". De vergadering, die ook door den heer A. Viergever, wethouder, was bijgewoond, werd nu gesloten en naineu alle be zoekers, ruim 70, plaats aau een goed verzorgde koffietafel. Te half 2 ure weid een vergadering begonnen, waartoe alle onderwijzers uit het arrondissement, openbare zoowel als bizondere, waren uitgenoodigd. Als eerste spreker trad op de heer Bal foor t, inspecteur van de lichamelijke opvoeding iu de 2e inspectie met het onderwerp„Lichamelijke opvoeding". Z.Ed. besprak het belang der lichamelijke opvoeding, vooral met het oog op het kwaad dat de lagere school doet, speciaal afwijkingen van oog en ruggegraat. Onder zoekingen door doktoren in Duitschland bewezen dat die afwijkingen naar hel abnormale met de schooljaren onrust barend stijgen. Z.Ed. haalde ook de oude Grieken er bij aau, een volk, dat zooveel aan lichamelijke opvoeding deed, zoo zelfs dat de geestesontwikkeling bij de lichamelijke verre achtergesteld werd. Lang stond spreker stil bij de Engelschen, dat merkwaardigo volk, dat zooveel overeenkomst in zijn economische ont wikkeling met Nederland vertoont. Zeker is de zorg aau de lichamelijke op voeding besteed van veel invloed geweest om aan het Engelsche volk die energie te geven, die het toont. De groote handels vloot en verbreiding van de Engelsche taal. Wat onze regeering doet om bij de opvoeders en onderwijzers den lust gaande te maken om jongelingen leiding te geven bij bewegingsspelen om daartoe de lichamelijke ontwikkeling meer tot haar recht te doen komen, haalde Z.Ed. verder aan, hoewel vertrouwende dat zulks bij de vergadering wel bekend was. In debat kwamen de hceren De Boer, Vijverberg en Brants. De eerste was het niet eens met den spreker wat Engeland aangaat, Duitschland begint Engeland te overvleugelen. De heer Vijverberg wenschte zaal en schoeisel om de vrije- en ordeoefeningen meer tot haar recht te doen komen en dan zijn van zelf de onderwijzers al spelleiders, terwijl de heer Brauts, erkennende en waardeerende de talent volle rede van den heer Balfoort, niet met hem sympathyseerde over hetgeen hij van de Grieken en Engeland had gezegd. Bij de Grieken te weinig geestesontwikke ling, bij de Engelschen te veel commer- cieolo belangen. „Be honest, my son, but make money". Chamberlain typeert hot Engelsche volk. Als tweede spreker trad op met een zeer sympathieke doorwrochte rede over de wenschelijkheid van een verplicht 7e leerjaar, de heer Brauts, districts schoolopziener. Uit Z.Ed. vroegere loopbaan was ge bleken en geleerden van naam bevestigen liet ook, dat bij intrede iu de puberteits jaren het kind eigenlijk zelfstandig gaat donken en werken, zoodat na voleindiging van het 12e levensjaar het schoolkind eerst geschikt is om do opgenomen leerstof te verwerken en le doen bezinken. Van daar do grooto wenschelijkheid van een 7e leerjaar. Eon 8ste er bij zou nog beter zijn. Ook stelt spreker eon andere regeling vau schooltijden voor. Bekrimping van schooluren voor gewoon stelselmatig theoretisch onderwijs, het meest voor het le en 2e leerjaar, wat minder voor hot 3e en 4e, on weer wat minder voor de volgende leerjaren. Open te vallen uren aanvallen met spelen of Fröbel onderwijs, (loch steeds onder leiding van onderwyzers. Iu de uren dat werkelijk les gegeven wordt, zou men dan iu korte tijdruimte veel stof moeten behandelen, dus intensief onderwijs geven. De heer Van Staalen wenschte een andere regeling. De leerlingen tot hun 12o jaar op school en dau tot het 18e jaar verplicht lierhalingsondorwijs. Do heer Brants acht 12 jaar to vroeg om vau school te gaan. De leerling is dan nog te veel kind. Nadat de heer Slot den sprekers don dank der vergadering had gebracht sloot hij de vergadering, waarna een 40-tal van de bezoekers zich aan een gezellige» disch vereenigden. Landbouw en Veeteelt ST M A A1ÏT E N S DIIKIV b.mlcam- pegne is grootelyks weer geëindigd hier. Ruiiu 5000 K.G. werd dit jaar hier op gekocht voor rekening van de heeren J. v. Damme en J. de Graaf. Hetzuurgras werd opgekocht u 5 cent per kilogram en het knobbelgras a 7 cent. RECHTZAKEN. Z1ERIKZEE, 10 Juli. De arrondisse ment s-reebtbank deed lieden uitspraak in de zaak tegen J. W. M. O., 27 jaar, zonder beroep, wonende to Zierikzoe, thans ge detineerd in liet huis van bewaring alhier. Beklaagde werd schuldig verklaard aan oplichting, driemaal gepleegd, en ver oordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden, met aftrek der preven- tievo hechtenis, en bevel tot gevangen houding. Voor beklaagde was als raadsman opgetreden Mr. J. A. C. van Heusde. Aanbestedingen, Vorkoopingon, onz. HAAMSTEDE, 7 Juli. Ten overstaan van notaris F. J. H. Jespers werden, ten verzoeke van zyn principaal, publiek verkochtDrie woonhuizen en erven in de kom dezer gemeente voor f 700, f 600 en f 700 en ééa woonhuis met schuur aan den Kloosterweg, waar van het erf in erfpacht wordt uitgegeven, voor 1625. 10 Juli. Ten overstaan van notaris F. J. H. Jespers werden, ten verzoeke van den heer J. A. van Zuijen, publiek verkocht de volgende vruchten te velde onder Burgh: Tarwe voor f 101, f 110, f 123, f 110, f 84 f 140 en f 150; chevaliergerst voor f93, f88, f97 en f100; haver voor f 52, f 70, f 78 en f 103; bruine boonsn voor f 100, f 106 en f 131, alles per Schouwach gemet. SEROOSKERKE, 10 Juli. Ten over staan van notaris F. J H. Jespers werden, ten verzoeke van de erven P. Ringelberg, publiek verkocht de vruchten te veldeTarwe voor f 83, f 123 en f 131 per gemet. O N1) E R W IJ 8. Aan do Rijks-Veeartseny school te Utrecht is geslaagd voor het overgangs examen van het derde naar liet vierde studiejaar, de heer D. v. d. Maas, van Zierikzee. Jongens, die breien leeron. De jongens van hel doorgangshuis „Hoenderloo" leeren breien. Menig be zoeker van het gesticht slaat 'n oogen- bl ik stil bij de zeer bescheiden uitstal kast met jongenswerk. Want daarin had hij zeker geen breiwerk van schooljon gens verwacht. Waarom leeren de jon gens breien? Omdat zeggen dc be stuurders; hel ons van practisch nut voorkomt, wanneer een jongen op elk gebied de handen uit de mouw leert 6 teken en niet met zekere voorname min achting neerziet op eenig handenwerk, dat als speciaal vrouwelijk wordt be stempeld. Er komt zoo ongemerkt menig paar kousen in de kousenkist en de jon gens leeren de vreugde kennen van zelf mee le helpen, waar zoovelen iels voor hen doen. Een enkel paar kousen zou wel eens kunnen spreken van strafwerk voor vernielde ruit of kiel of dergelijke, maar dat blijft gelukkig bijzaak. „Leer het don jongens maar gerust" zei een oud-verpleegde - „liet komt ze nog wel te pas, op zee of waar ook; want zie je, als je b.v. als matroos een schip breuk leedl en je kwam op een onbe woond eiland, dan behoefde jc je locli niet te vervelen..." „Als je daar ten minste een winkeltje vondt, waar je sajet en breipriemen kon koopen voor geld, dat je misschien thuis had ge laten", merkte een ander laconiek op. LuitentsntLkolonel Tiioirtaön.. Het dagolykeeh bestuur van de ge meen te Velzö» zal namens do gemeente, bij aankomst van I-Ir. Ms. panteerdek- schip „Noord-Brabant", met liet lijk vau luitenant-kolonel Thomson aan boord, op de kist een palmtak mei ue kleuren der gemeente leggen, waarvoor bereids de toestemming van den minister van marine is vorkregen. De „Noor-Brabant" wordt in don nacht van 14 op 15 dezer tusscben 12 on 2 uur te IJmuiden verwacht. Gemengd Nieuws. Dc naam klinkt paradoxaal, 'n Kachel die koelte, lagere temperatuur teweeg brengt, l lijkt al le absurd. Eu toch, de köelkachels zijn er en worden in Amerika reeds practisch benul. De vinding is betrekkelijk eenvoudig; de koelkachcl is uiterlijk vrijwel gelijk aan bol verwarmingstoestel van een cen trale verwarming. De Amcrikaansehe technici, practisch als zo zijn, hebben dc kachels op zoodanige wijze welen te maken, dal ze in den winter voor centrale verwarming en in den zomer voor centrale afkoeling kunnen dienen. De eigenlijke koelinrichting is. even als de verwarmingsaanleg, in den kelder geplaatst. Door deze koel -i n rich Li ng, wel ke werkl als een ijsmachine, wordt met behulp van ammoniak-gas of gas-vor- mig zwavelzuur en samengeperste lucht koude ontwikkeld, waarmee een zout oplossing lol op eenige graden onder 't vriespunt wordt afgekoeld. Deze afge koelde zoutoplossing, die niet bevriest bij eenige graden onder nul, laat men door het buizennet in de in de kamers geplaatste köelkachels stroomen. De zoutoplossing circuleert voortdurend, wordt steeds opnieuw afgekoeld en op nieuw door hel buizensysteem gestuurd. De koelkachel is dan ook in staat zelfs in de heetste zomers een aangename af koeling in de kamertemperatuur le bren gen. Evenals men de warmte bij centrale verwarming naar believen kan regelen, zoo kan men ook den graad van afkoe ling in elke kamer zelf bepalen. Vooral de hotels zullen van de koel kachel veel genot en voordeel kunnen hebben, beeft dr. Albert Neubiirgcr. blijkens Dc Hotelhoudergezegd. Den gasten kan men door de koel centrale bet verblijf veraangenamen. Door bet aanbrengen van een groolcr aantal buizen, waarin dc zoutoplossing circuleert, kan een vertrek zelfs zonder veel moeite in een koelkamer worden veranderd. Een dergelijke koelkamer maakt een ijskast overbodig en steil in staat lot bel meer voordeelige inslaan jen bewaren van grootere voorraden. Ook kan men door middel van liet kool- kachelsysteem zeer gemakkelijk zelf ijs producceren. De politie-agenten te Groningen hebben na afloop der lustrumfeesten allen een cadeautje van f 5 ontvangen en krijgen een vrijen dag. In weerwil van de geweldige ntenscbenmenigte, die er op de dagen van bet koninklijk be zoek in de stad was, is tengevolge van de uitstekende regeling en. de hulp der bevolking, de orde zeer gemakkelijk gehandhaafd. Een Venlosche Zahern quaestie. Men schrijft uit Venlo aan de Geld. We leven in een kritieken tijd. Overal gis ting, verzet, opstand. De gemoederen zijn hoogverhit en bij de geringste aanleiding barst de bom. Het feitVoor een der loketten op ons postkantoor wachten geduldig: een burger, een jonge luitenant en een juffrouw. Nu 2ijn de planeten Mars en Venus vau Adam's tijd af steeds goede maatjes ge weest. Allerhoffelijkst liet de militair de küappe juffrouw voorgaan, ja, eischte zelfs dat de burger dezelfde égards ten opzichte van de vertegenwoordigster van het schoone gedacht zou hebben. Deze evenwel, die wellicht door huiselijke, practische ervaringen er in dit punt andere gedachten op nahield, weigerde beslist, te meer nog, daar bij weinig tijd bad en antwoordde op het op hoogen toon gegeven bevel: „Ik heb met jou niets te maken". Dat was voor den zoon van Mars te bar. „Ik wil met u aan gesproken worden", donderde hij den burger toe, waarop deze verstokt ant woordde: „Ik heb met jou niets te maken". Toen ontgloeide in de borst van den landsverdediger een hevig strijdvuur. Pats, kreeg de burger onverwachts een slag in het gezicht, dat het hem duizelde. Deze evenwel, evenmin voor de poes, betaalde de militaire attentie met woekerwinst en twee geweldige slagen daalden neer in het gelaat van den aan valler. Een vertooning, een kinematogra- fnche opname waardig. Achter liet loket het bijeengeloopeix kantoorpersoneel, één hoop belangstelling. Woedend begaven de strijders zich de slraat op. Een juist passeerende marc- chaus.ee werd door den luitenant aan geroepen en kort en beslist luidde het bevelA nesteer dien man!" De kalme en bezadigde politie-beambte weuschte het geval oorst oeus duidelijk uitgelegd te zien en kon, ondanks do gruwelijke beleedigiug, den koninklijken rok aan gedaan, niet besluiten in te grijpen. Het slot der geschiedenis is geweest, dat. de opvliegendo luitenant een proces verbaal kreeg. We zijn vast overtuigd, dat in ons doodnuchter landje dit feit wel tot geon Zabernsche verwikkelingen tusscben mili tairen en burgers zal aanleiding geven. Een Engelsche vrouw tegen de kies- rechlvrouwen. Dat niet alle Engel sche vrouwen met de suffragettes op één lijn gesteld mogen worden is al meer malen gebleken en komt nu duidelijk aan het licht in een artikel, dat een En gelsche dame schrijft in de English Re view, en waarin zij den mannen, den tegenwoordige» leidenden mannen, ge doeld de les leesl: „Wat mij mei ver bazing en ongerustheid vervuil schrijft zij iu haar aanhol' is de zwakke houding der mannen. Waar is ons mi nislerie van binnenlandsche zaken? Wal doet onze regeering? Uit welk hout zijn de hedendaagscho mannen gesneden, dat zij den vrouwen veroorloven schilderyen cn andere kunstvoorwerpen moedwillig te vernielen alsof het waardelooze prul len waren en zelfs nog bang zijn haar te bestraffen? Is debeschaaftleEngelsch- man van heden zoo week, dal hij er voor terugschrikt een gekke vrouw op te sluiten, omdat zij dan weigert le eten? Wij heliben veel gehoofd van de wet, die door de mannen is gemaakt ter onder drukking van dc vrouw, van mannen- tirannie. maar het schijnt, dat de vrouw boven de wet staal. Zij mag vrij stuk slaan, vernielen en verbranden, wat haar goed dunkt, en er is geen man in het gansche land, die den moed bezit, het haar te beletten. Ik moet bekennen, dat ik zooveel kleinmoedigheid van de man nen niet kan begrijpen. Het eerste, wat wij, fatsoenlijke vrouwen, den mannen te zeggen hebben, is, dat zij niet bang moeten zijn, en liet tweede: hen drin gend aan tc sporen, dit niet daden te (oonen. Gij, mannen, hebt toch de macht, gebruikt haar. Als ccn paard afgereden wordt, moeten daar vaak de sporen bij worden gebruikt, een jongen hond kan men niet altijd zonder zweepslagen af richten, zoo moeten ook dc vrouwen gedwongen worden, zich fatsoenlijk te gedragen. Haar sparen is haar aanmoe digen om hel tegendeel te doen, zwak heid toonen is haar bederven. Brengt de ivrouwen slechts lot het klare bewustzijn, dat zij als gekke mannen behandeld zullen worden, wanneer zij zich als gekke vrouwen gedragen, dan zal er aan de dwaze buitensporigheden, die Enge- land's naam te schande maken, eenmaal een eind komen. Aldus schrijft een Engelsche dame in een Engelsch blad, maar zij is zoo voor zichtig, er niet haar naam onder te zet ten. Je kunt nooit weten! En met die suffragettes is oppassen de boodschap. Zeetijdingen. Zierikzee. UITGEKLAARD: 12 Juli. Barge „Britisher"kapt. T. Dike, ledig van Rotterdam naar Engeland. MARKTBERICHTEN. THÖLËN, 11 Juli. IVwe f 10,50 f 11,50, haver f8,50 k f 8,75; wintejgerst f k f zomergerst falles per 100 K.G. karwij f a f per 50 K.G. rogge f6,k f 6,25bruine boonen f k f witte boonen f a f kookerwten f k f kroonerwten f k f aard appelen f 4 af 5; alles per II.L.; ajuin f k f per 60 K.G. eieren f a, f 3,85 |>er 100 stuks; boter fk f 0,674 per halve K.G. Telegraftxch Weerbericht medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 13 Juli 1914. Hoogste barometerstand 766,4 te Hedaise. Laagste barometerstand 758,6 te Valentia. Verwachting van den avond van den 13 Juli lot den avond van 14 Juli: Zwakke: tot maligen aanvankelijk ver anderlijken, later Zuidelijken tot Weste lijken wind, half tot zwaar bewolkt, tijdelijk opklarend, droog, behoudens toenemende onweerskans en wat koeler, vooral in het midden en Noord-Oosten. CORRESPONDENTIE. In het marktbericht van Zierikzee, voorkomend in liet nummer van Vrijdag j 1-, staat abusievelijk hooi (nieuwe oogst) f 28 per 30 KG dit moet zijn: f 28 f 30 per 1060 K.O.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 5