ZIER IKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 10 Juli 1914. DERDE BLAD. Gemengd Nieuws. Telegrafisch Weerbericht (ZieriKzeesclie C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 6 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9566 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANK EL. ADVER T.E NT1EN. Van 1—8 regels 30 ots., meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiteilyk vóér 2.30 ure. Landbouw ©n Veeteelt. CJit het verslag van het onderzoek naar de wenschelijkheid van een tram of lokaalspoor door het eiland Tholen, vonden wij o. m. de volgende cijfers van de suikerbieten, gewogen op de ver schillende weegbruggen in de gemeenten van bet eiland en wel in de jaren 1911—1913. Hoewel niet zuiver weer gevende de opbrengsten van elke ge meente afzonderlijk, omdat het meermalen voorkomt, dat door de ligging der bouwgronden aan een weegbrug wordt gewogen in een gemeente, grenzende aan die, waar die bieten zijn verbouwd en omgekeerd, vielen ons toch die cijfers in het oog en voegden daar dan bij de oppervlakte in het laatste jaar in elke gemeente met bieten b6zet. Waar vrijwel uitgesloten is, dat nog op andere wyze bieten verzonden zijn, misschien uitge zonderd nog op enkele plaatsen langs de zeedijken, waar dan gewogen wordt met de gewone bascule, zoodat die bieten niet zijn begrepen bij de volgende opgaven, zoo krijgt men dan een over zicht van den uitslag der teelt in onze omgeving. Oud-Vossemeer 372 H.A. 10715810 K.G., 12109000 K.G., 10310146 K.G. Poortvliet 200 H.A. 3978259 K.G., 5111060 K.G., 4143055 K.G. Scherpenieae 160 H.A. 6795792 K.G., 9429424 K.G., 7872435 K.G. St.-Annaland 235 H.A. 12193006 K.G., 14383548 K G., 12932616 K.G. St.-Maartensdijk 285 H.A. 4995832 K.G., 6976374 K.G.. 7025140 K.G. Stavenisse 214 H.A. 13824056 K.G., 14654847 K.G., 12739383 K.G. Tholen 263 H.A. 8282135 K.G., 10389895 K.G., 8556501 K.G. Nu zijn deze cyfers voor sommige gemeenten, wanneer we die toetsen aan de geraamde opbrengsten die per H.A. eveneens z(jn vermeld, wel wat vreemd, daar de genoemde gemeenten in dezelfde volgorde volgens de geraamde opbrengst, wisselende tusschen 37 en 28 duizend K.G. per H.A. zouden moeten hebben pl.m. 14000000 K.G., 7800000 K.G 4500000 K.G., 8225000 K.G., 10000000 K.G., 7000000 K.G. en 10000000 KG. Het opgegeven hectarental achter elke gemeente is natuurlijk het cijfer dat voor 1913 is vermeld. STAVENISSE. Blykens de in dit nummer voorkomende advertenties, zal er alhier en in den Anna-Jacobapolder in den a.s. winter weder een nieuwe cursus in landbouwkunde begonnen worden. Jongelieden, die by het begin van den cursus (ongeveer half Novem ber) den leeftyd van 15 jaar bereikt hebben, kunnen worden toegelaten. By velen heerscht nog al tyd de meening dat dergelijke cursussen alleen bestemd zyn voor boerenzoons, maar deze meening berust op een groote dwaliDg. Waar er tegenwoordig ook zooveel kein-grondgebruikers zyn, is het zeer gewenscht dat ook hun zoons een dergelyken cursus volgen, opdat zy later, wanneer zij in de praktjjk komen, weten wat zy doen moeten en het waarom daarvan kennen. Voor hen is het volgen van zoo n cursus geheel kosteloos. In den loop dezer maand kan men zich voor deel neming aanmelden. OUD-VOSSEMEER. Gewoonlijk wordt onder deze gemeente nog al een aan zienlijke hoeveelheid koolzaad uitgezaaid, maar dit jaar is het niet van beteekenis; het kool- en raapzaad dat er is, ligt reeds op den grond en zal dus spoedig gedorscht worden. Naar wordt verwacht zou de prijs van het zaad hoog zijn. RECHTZAKEN. Aanbostedlogon, Verkoopingen, odz. ZIERIKZEE, 9 Juli. By de heden door het Dagelyksch Bestuur van het Waterschap Schouwen gehouden aanbe steding van het leveren, verdoelen en storten van 8100|s.t. zware stortsteen, aan den vooroever van het district Langendyk, volgens bestek no. 442, is ingeschreven door J. de Bree Fzn., Terneuzen, f28274; M. v. d. Hoek en D. Tholens, Terneuzen, f23130; J. Ros kam Cz., Sliedrecht, f22685; J. Tolle naar, Terneuzen, f 22680; J. W. Roelofs, Papendrecht, f21970. ONDER WIJ S. ZIERIKZEE. Dezer dagen slaagde de Tech. Hoogeschool voor civiel- mgenieur, de heer A. Kloppert alhier. STAVENISSE. Vrijdag 17 Juli a.s. houdt het arrond. Tholen (onderwijzers en onderwijzeressen) een algemeene ver gadering te Rotterdam in het café „Boneski". De heer H. J. Balfoort, inspecteur van de lichamelijke opvoeding in de 2e inspectie, zal alsdan een lezing houden. Na afloop der vergadering heeft men een boottocht door de havens van Rotterdam en gaat men een bezoek brengen aan <le fabriek van de lirma Van den Bergb Co. Limited. Een gemeen schappelijke maaltijd zal daarop volgon. Hoefijzerverbond. De plannen voor het Kinderherstellings oord zijn definitief vastgesteld. Het hoofdgebouw bevat een ruime eetzaal, waarachter keuken, wasohkeuken, aanreebtkeuken en provisiekamer; een schoollokaal, twee speelkamers, bad- kleedkamer, twee garderobes, elk met toiletkamer en W. CJ.'s, dokterskamer met onderzoek- en donkore kamer, zieken kamer voor lichte patiënten met ver pleegsterskamer. Verder zal men er vinden eene grooto veranda mot balcon, nog een veranda en vertrekken voor directrice en personeel. Het afzonderlijk ziekenhuisje zal be vatten: 2 ziekenzaaltjes, een verpleegsters kamer, keuken, badkamer, bergplaats en een veranda over de heele lengte. Ten slotte worden voorloopig 2 lig- hallen gebouwd. Het hoofdgebouw is bestemd voor 70 kinderen, het ziekenhuisje voor 10 patiënten. Het bestuur van het Hoefijzer verbond hoopt nog zooveel medewerking tot de hotfijzerweek (1—8 Augustus) te krijgen, dat 15 Augustus het geld bijeen is. De aanbesteding is dan op 1 Septem ber a.s. bepaald-. Tot 4 Juli kwam ia f 66.669. Verkiezing Eerste Kamer. De Staten van Zuid-Holland hebben tot lid der Eerste Kamer (vacature wylen baron Van Wassenaer) gekozen Mr. van der Hoeven, wethouder van Rotterdam (Chr.-Hist.) met 45 tegen 29 stemmen, die op dr. A. Plate werden uitgebracht de heer F. M. Wibaut verkreeg twee stemmen. GentTerneuzen hem verschuldigd is. Hij beweert dat dezo cyfers op een volkomen overeenstemming zullen uit- loopen. Wilmart heeft verder gezegd, nooit de boekhouding van Gent—Terneuzen te hebben gezien. Bctooglng voor golieelonthondlog. Te. Zaandam is Zondag vanwege de Noord-Hollandsche propaganda-com- missie een provinciale betoogiDggehouden ten gunste van geheel-onthouding en plaatselyke keuze. Hieraan ging vooraf een optocht met muziek, ontplooide vlaggen en vaandels door de gemeente. In den optocht, waarin 4 muziekkorpsen meegingen, bevond zich ook een praalwagen, ge trokken door vier paardon, voorafgegaan en gevolgd door in het wit gekleede en met bloomen getooide meisjes. De stoet was ongeveer 20 minuten lang. Op het terrein van de meeting voerden het woord mejuffr. Suze Groeneweg (Rotterdam), en de heeren P. van der Meiden (Leeuwarden), A. H. Gerhard (Laren) en dr. B. H. Vos (Hellendoorn). Albert Vogel. Albert Vogel, sedert anderhalve maand als reserve-officier onder de wapenen, zal de militaire uniform weer afleggen. Het ligt alsdan in het voornemen van den heer Vogel in de maanden Augustus en September zoowel hier te lande, als in 't buitenland, weder als voordracht kunstenaar op te treden o.a. in het Kurhaus te Scheveningen, te Zandvoort Ostende en andere plaatsen. Veiligheid op zee. WhI zyn wy ver van de tydeu van een Franciscus Xaverius,toen op elke tien schepen naar Indië bestemd er één schipbreuk leed en de passagiers der andere negen op hun lange reis aan zooveel gevaren van pest, gebrek aan water, roovers en onnoembare andere, waren blootgesteld, dat een lykwade lot de gewone uitrusting van den reiziger behoorde. Toch eischt de oceaan ook nog heden zeer veel slachtoffers. Mr. John Burns gaf onlangs by de tweede lezing der Merchant Schipping Bill voor 't Vereenigd Koninkryk alleen de volgende cijfers. In de laatste twintig jaar zijn 4700 schepen vergaan, gezamelyk van drie millioen ton, terwyl het aantal menschenlavens, dat verloren ging, op 18474 wordt geraamdvan wie drie vierden behoorde tot de bemanning en |én vierde tot de passagiers. Wel is het verlies aan levens in den laatsten tyd afgenomen, maar het is nog zóó groot, dat ook de strenge bepalingen der nieuwe wet 't Parlement nauwelyks voldoende schenen, zegt de Tijd. ARNHEM. De Arnhemsche Rechtbank behandelde Dinsdag de zaak tegen den inspecteur van politie A. v. d. M alhier. Het O. M. vroeg schuldigverklaring van bekl. aan lo. het veroorzaken van den dood door schuld2o. het veroorzaken van lichamelijk letsel, waaruit tydelyke verhindering van beroepsbezigheden is ontstaan, beide feiten gepleegd door een ambtenaar in functie. De eisch luidde zes maanden ge vangenisstraf. Het proces Wilmart. In het proces tegen Nestor Wilmart, gewezen directeur van de Spoorweg maatschappij GentTerneuzen en zijn medebeklaagden, is Maandag, nadat de experts hun uiteenzetting van de ge pleegde onregelmatigheden hadden ge geven, Wilmart zelf gehoord, om uitleg te geven over de verschillende uitgiften van aandeelen, over de kwestie van de beleening der fondsen en van zijn rekeningen met de maatschappij Gent Terneuzen. Hij heeft uitvoerig stilgestaan by de onregelmatigheden, vastgesteld in de kasboeken dezer ondernemingen, ze niet geloochend, maar betoogd, dat hy ge dreven is door de noodzakelijkheid de cyfers te vervalschen, ten einde aan een niet bestaande winst te doen gelooven met het oog op een mogelijke overname van de lijn GentTerneuzen door den Staat. Hy heeft bekend anderhalf millioen van de maatschappij te hebben ontvangen, maar gevraagd dat men zal nagaan wat Oudjes. De heer Fel x Galoazzi, oud- kantonrechter, is te Groscoa, bij Ajaccio op Corsica, in den ouderdom van 105 jaar overleden. Hij behield tot 't laatste oogenblik al zijn verstandelijke vermogens. Rebecca Clark, die men te Londen in het noorden onder do benaming „de groote oude vrouw" kende, is Dinsdag in den ouderdom van 110 jaar overleden. Toen zij stierf, was zij omringd door drie zoons en vier kleinzonen. Aan dezen openbaarde zij het geheim van haar lang leven: Maak je niet boos, zei ze, dat is alles Inderdaad is haar loven ook zeer kalm verloopen en geen enkele belangrijke ge beurtenis hoeft er de eentonigheid van gebroken. Drie jaar geleden, op baar 107en verjaardag, reed zij voor bet eerst in een auto. Te BolbVie, bij Vaucluse, woont een gezonde, degelijke familie, de familie Plumet. Zij bestaat uit vijf zusters en een broer, die samen 508 jaar oud zijn. Samen hebben zij 80 kinderen. De oudeto is 90, de jongste is 80 jaar. De oudste lee6i en naait nog zonder bril. Eu allen hopen zij over tien jaar den honderdsten verjaardag van de oudste zuster te vieren. Per hondenkar naar het cachot! Een twoetal rijksveldwachters jonden tusschen Wijlre en Wittem (Limburg) een koopvrouw zóó dronken langs den wog, dat zij geen voet meer kon verzetten. Zij schold de politiemannen uit voor al wat leelijk is. Er werd door de rijksveldwachters een krijgsraad gehoudeneen poos later kwam één hunner terug met.... een hondenkar. Daarin werd het onfrissche vrachtje gegleden, en zoo ging het naar het ge meentelijk cachot van Wijlre. Vóór de dronkelap in den amigo werd gestopt, werd zij ontlast van.... een flesch jenever! Toen zij des ochtends haar roes had uitgeslapen, vroeg zij niet om water, doch om de.... jeneverflesch! Een aantal kinderen vertelt de Hofstad, speelde aan 't strand onder toezicht van twee onderwijzers. Een Indisch heer kijkt toe, nadert eindelijk en vraagt één van de onderwijzers: „Mogen ze eens een liedje zingen?" Bereidwillig roept de onderwyzer de kinderen bij elkaar en even later klinkt een eenvoudig lied door de avondstilte. De Indischman luistert zijn gelaat toont ontroering. Na afloop van het gezang vraagt hij„Mogen de kinderen even mee gaan Allen volgen hem en bij ééu van de kramen zegt hij„Zoek allemaal wat uit! het mag voor elk een gulden kostin! Als ik de heeren niet beleedig, zullen ze me verplichten iets voor zich en hun vrouw uit te zoeken, 'tis me onverschillig wat u besteedt!' De verbaasde onderwijzers vragen een verklaring en hooren, dat de man zestien jaar iu Indië geworkt heeft en nu dol verlangend was, weer eens Hollandsche kinderen te hooren ziDgen. Hij betaalde en toen allen wilden bedanken, weerde h^i af, weigert zijn naam te zeggen vraagt voor dank nóg een liedje. Vol toewijding zingen do kinderen en aan het slot is de gever verdwenen! Een luchtreis, die goed afliep. In een zenuwaanval sprong een 50-jarige vrouw uit het venster van haar woning aan de Avenue de Neuilly te Parijs. Zij woont op de 5de verdieping. Met groote omzichtigheid nam men hp.ar op, droeg haar naar het naastbijgelegen hospitaal, waar zij ontkleed en te bed gelegd werd. Spoedig keerde zij tot het bewustziju terug, sprong van haar bed op en eischte op hoogen toon haar goed. Na zich weer gekleed te hebben, verliet zij te voet bet hospitaal en keerde naar huis terug. Zij had er haar luchtreis ongedeerd afge bracht. Haar portierster, die haar reeds in betere gewesten waande, kreeg een flauwte van den schrik, toen zij haar weer in levenden lijve voorbij de loge zag wandelen. Köpenickiadc. Maandagavond werd op den Gronauschen weg te Glanerbrug door een heer, zich noemende rijksambtenaar, een drietal personen aangehouden en gefouilleerd. Een hunner, die dit niet wilde toestaan, werd zelfs gedwongen mede te gaan Daar den rijksontvanger. Op weg daarheen pas seerde de gemeenteveldwachter uit Lonneker, waarop de commies, ziende dat hy door zyn optreden de aandacht van den veldwachter op zich had ge vestigd, aan den haal ging. De veldwachter slaagde erin hem te achterhalen. Het bleek de fabrieksarbeider H. K. te zyn, Tegen den pseudo-commies is proces verbaal opgemaakt. BurgerlQke Stand van SL-Maartensdtyk. Over de maand Juni 1914. Geboren: Mina Neeltje, d. v. W. op den Brouw en M. A. Kaashoek. Jan Jacob, z. v. G. A. van Ast en E. Jasperse. Ondertrouwd: W. Dane, j.m 24 j. en M. T. van Gorsel, j.d., 23 j. Overleden: Marinus, 6 weken, z. v. W. Bazen en C. de Witte. Pieter Bijl, 65 j echtgenoot van B. van der Vliet. Johannis Hage, 69 j., echtgenoot van M. J. van Popering. Burgerlijke Stand van Kerkwerrc. BargerRJke Stand ran Stavenisse. Over de maand Juni 1914. Geboren: 1". Juni. Marinus Leendert, z. v. L. Potappel en C. Luijk. Elizabeth Cornelia, d. v. M. Boomsluiter en M. C. v. Dalen. Jan Cornolis, z. v. Fr. v. d. Berg en M. C. Weyler. Helena Cornelia, d. v. J. Eerland en A. v. d. Berg. a Cornelia Jacoba, d. v. H. de Wilde en A. H. v. 't Hof. Overleden: 12 Juni. Anna, 9 j., d. v. J. Stoutjesdpk en J. v. Oeveren. 17 Willemina Adriana, 11 w., d. v. D. Dane en M. L. de Jong. Willemina Potappel, 56 j., ongehuwd. BurgorliJke Stand van Oud-Vossemeer. Over de maand Juni 1914. Geboren: Wilhelmina Maria, d. v. P. v. d. Vlies en J. Mep 11, beiden wonende te Sliedrecht. Maria Maatje, d. v. M. A. Lindhout en I. van Oeveren. Pieter Abraham, z. v. A. J. Engelvaart en N. Rjjstenbil. Gehuwd: Charles Adriaan Kaan, 25 j j m., wonende te Rotterdam en Pietemella Molenaar, 23 j., j.d. Jan Duine, 21 j., j.m. en Hendrika Aarnoudse, 21 j., j.d. Overleden: Jannetje Maatje Ainpt, 50 j., ongeh. d. v. G. J. Ampt en C. J. Verkerke. Marina Cornelia van Dienst, 44 j., echtgenoote van J. A. Duine. Als levenloos aangegeven: Eon kind van A. de Jong en C. C. M. Clarps. MARKTBERICHTEN. ZIERIKZEE, 9 Juli. De aanroeren zyn afgeloopen. De oude oogst kan geëindigd beschouwd worden. Uien (in voorkoop) f 1,50 per 50 K.G. hooi (nieuwe oogst) f 28 per 30 K.G. MIDDELBURG, 9 Juli Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering. Handel van geen beteekenis. De pryzen waren als volgt: Tarwe f 7,75 ii f 8 per H.L. medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 10 Juli 1914. Hoogste barometerstand 709,0 te Aberdeen. Laagste barometerstand 769,9 te Biarritz. Verwachting van den avond van den 10 Juli tot den avond van 11 Juli: zwakke wind uit oostelijke richtingen, lichtbewolkt, droog weer, iets warmer. 2de kwartaal 1914. Geboren: 0 April. Leendert, z. van A. Bevelander en J. Wandel. 3 Juni. Nehouiia Jozua, z. van J. Ilendriksc en 0. Elenban.s. Gehuwd: 29 April. .1. v. d. Maas, j.m., 32 j. en C. II. Mat- tbpsse, j.d., 27 j. 6 Mei. M. v. d. Hoek, j.m., 35 j. en J. M. Quant, j.d., 26 j. 29 J. W. Dooge, j.m., 24 j. en C. Blom, j.d24 j. Overleden: 24 Mei. J. v. d. Bos, 63 j., echtgenoot van K. v. d. Hoek. 30 J. M. Boot, 57 jechtgenoot van A. Jonker. 8 Juni. A. v. d. Wekken, 78 j., echtgenoot van N. by do Vante. ZIERIKZEE. Tyd van Hoogwater en van Laagwater. Juli. Maans- ouderdom. H.W. L.W. u. m. U. EU. 8. W. 16 voorm. 3. 7 8.24 nam. 3.29 9. 0 9. 17 voorm. 3.57 9. 9 nam. 4 15 9.45 10. 18 voorm. 440 9.54 nam. 4.54 10.28 11. 19 voorm. 5.20 10.38 nam. 5.31 11. 9 12. Z. 20 voorm. 5.58 11.25 nam. 6. 7 11.49 13. 21 voorm. 6.33 nam. 0.40 0. 9 14. 22 voorm. 7. 9 0.34 nam. 7.16 0.55 15. W. 7.51 v. I voorm. 7.44 1.17 nam. 7.54 1.37 Tyd van H.W. te Dordreoht 3.15 unr later, L.W. 5.30 a

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 9