ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 10 Juli 1914. AANBESTEDING. TWEEDE BLAD, Afsluiting Passage. NIEUW STIJDINGEN. IND1Ë. Uit Stad en Provincie. (Z ierikzcesche C o u r a. n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iedereu MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9566. Directeur A. J. DE LOOZE Jr. Uitgewer-Hoofdredacteur A. FRANKEL. ADVERTENTIEN. Van 18 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagimiddags uiterlijk vóór 9.30 ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziebikzee zullen, op Woensdag 23 Juli 1914, des middags ten 12 ure, ten Raadhuize, in het openbaar aanbesteden: Het leveren en stellen van de benoodio-de SCHOOLMEU- BELEN in de Openbare Lagere Scholen B en C te Zierikzee, in 4 perceelcn Perceel 1 Timmerwerken. '2 Smidswerken. 3 Schilderwerken. 4 Stoffeerders werken. Bestek met 3 teekeningen worden van af heden op aanvraag ter Gemeente- Secretarie en aan het Bureau van Gemeentewerken tegen betaling van f 0,50 per stel franco toegezonden. Aanwijzing zal geschieden op Dinsdag 21 Juli 1914des voormiddags ton 10 ure, aan het Bureau van Gemeentewerken. De BURGEMEESTER van Ziekikzeb maakt bekend, dat op Donderdag lti Juli a s. het gedeelte der Wandeling tusschen de Noord havenpoort en de Nobelpoort, dat alsdan zal zjjn afgeheind, voor het publiek gesloten zal zijn. Ziebikzee, den 10 Jali 1914. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Uit Bandjermasin schreef men aan het Soer. Hbld: „Voor de zooveelste maal hebben wij weder eens een treurig ongeval te constateeren. Van de week gingen een man, Maleier met zyn moeder, vrouw en een kindje van den passar naar huis met het eenige vervoermiddel, dat deze luidjes heb ben, n.l. een djoekoeng kewien, een soort van uitgeholden boomstam. Onge veer een mijt van den „Boom" stootten zy met dit kleine vaartuig op iets, dat zy eerst hadden aangezien voor een boomstam, doch later bleek een krokodil te zyn geweest. Dit ongure beest dook direct na de aanvaring in het water, maar gaf tevens tegen de djoekoeng met zyn staart zulk een hevigen slag, dat het vaartuigje omkantelde. Natuurlijk geraakten de inzittenden te water. Dit geschiedde juist op de plaats, waar de Soengei Bagaoe uitvloeit in de Marlapoerarivier, en gelukkig was op die plaats juist een racket (vlot) vast- gemeerd. De opvarenden van die racket zagen de prauw omslaan en kwamen dan ook dadelyk ter hulp, terwyl het hun gelukken mocht de moeder, de vrouw en het kind te redden. Evenwei, den man konden zij niet vinden, en den volgenden morgen werd zyn lyk deerlyk gehavend, drijvende gevonden. Alweer een slachtdier van den schrik dezer rivieren. Waarom sohryft het bestuur toch niet eens een belooning uit op het vangen en dooden van deze beesten, die, wanneer men gedurende een jaar eens alles noteerde, blijken een heele verwoesting onder de inlanders aan te richten. My dunkt, dat, wanneer op eiken krokodillen- kop een premie werd gesteld en percents gewijze ook op krokodilleneieren, de inlanders al zeer spoedig hun uiterste beet zouden doen deze dieren te vangen en hun eieren te zoeken. Spontaan gaan zy hier niet toe overeeri kleine dwang en aanmoediging van liet bestuur is het eenige, dat hen zou kunnen doen besluiten iets tegen deze plaag te beginnen". De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint, dat bij Kola Baroe bij Padang een groote aardschuiving heeft plaats gehad, waardoor drie arbeiders in iieerendienst gedood en drie gewond zijn. AMERIKA. Dezer dagen heeft een Amerikaausch geneesheer een strafprclikatie gehouden tegon de Amerikaansche vrouwen. Dit geschiedde te Atlantic City ter gelegen heid van een congres der homoeopathen. Amerikanen, sprak hij, hebben steeds uitgeblonken door hun kracht, hun karakter, hun tegenwoordigheid van geest in oogenblikken van gevaar, hun originaliteit, maar hun karakteristieke manhaftigheid en gehardheid worden bedreigd door de zwakte, waarmede do tegenwoordigo vrouwen zich overgeven aan verschillende ondeugden. Waut riep bij uit er zijn duizendou vrouwen, die in het geheim verslaafd ziju aan den alcohol en er zijn nog veel meer duizenden, die systematisch en in het openbaar de Itescb aanspreken; andoren zijn „tango-gekkinnoljes" geworden of eten te veol, zoodat zij dik, zwaar en traag worden en al deze ondeugden nemen toe met de jongere generaties. Het gevolg hiervan iszwakke kinderen als er kinderen zijn en wanneer de Amerikaansche vrouwen haar gedrag niet beteren, zullen wij weldra een ras zien opgroeien van onmachtige, zs»ak- borstige, krom-ruggige mannen, erfelijk belast met frivoliteit, en wij zullea onzen rang in de wereld verliezen. Deze boete-rede werd aangehoord en toegejuicht door meer dan duizend Amerikaanschemannen. Uit New-Vork wordt aan de Daily Chronicle gemeld, dat, volgens een aldaar ontvangen telegram uit Saltilto, generaal Carranza Guadalagara, de grootste stad van Mexico na de hoofd stad, is binnengedrongen. Een hard nekkige strijd ontstond in de straten, met liet gevolg, dat zy 6000 man federale troepen, die een uitval be proefden, op de vlucht dreven. NEW-YORK. Berichten uit Mexi- caansche grenssteden melden, dat do generaal der constitutionalisten, Villa, te Toreon, door een vrouw doodgeschoten zou zyn. SERVIË. De Servische minister-president Pasjitsj heeft tegenover den medewerker van een Servisch blad de volgende verklaring afgelegd Oostenryk-Hongaiye heeft tot dusver slechts één diplomatieke» stap te Belgrado ondernomen in verband met den aanslag op aartshertog Frans Ferdinand. Het heeft namelyk de namen medegedeeld van de Kroatische studenten, die van de normaalschool voor onderwijzers te Pakrats zijn verwijderd, omdat zy het werk hadden gestaakt. De Servische regeering heeft hoffelijk en hartelijk bedankt. Mocht Oostenrijk verdere stappen doen, dan zal Servië er op antwoorden, zooals dat door beschaafde staten ge bruikelijk is. ALBANIË. Burhau Edding, de zoon van ex-sultau Abdul Hamid heeft zich bereid verklaard als opvolger van vorst Willem op te treden. Hy zou daarbij als voorwaarde gesteld hebbengoedkeuring van ziju candidatuur door de mogendheden, be noeming van Izzet pasja tot minister president, een civiele lyst van raillioen francs, opdracht aan de commissie van conti öle na het vertrek van vorst Willem, om zooveel mogelijk de orde te herstellen, en eindelijkorganisatie van een Albaneesch leger door Tutksche officieren. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Keizer Frans Joseph heeft aan de kinderen vau den vermoorden aarts hertog Frans Ferdinand een „apanage" jaarlijksche toelage toegekend, die hen in staat zal stellen later op den- zelfden voet te leven, als wanneer hun vader den Oostenrijkschen troon had bestegen. In een langdurige conferentie tusschen den Keizer en den nieuwen troonopvol ger Karl Frans Joseph, werd de toekomst van de weezen besproken en legde de troonopvolger de belofte af, later als Keizer de apanage te zullen blijven uitbetalen. RUSLAND. PETERSBURG. De groote hitte, welke sedert 3 weken in Rusland heerscht, heeft talrijke bosch branden veroorzaakt, welke zich over een oppervlakte van meer dan 100.000 hectaren uitstrekken. De staat, zoowel als particuliere boschbezit- ters, ondervinden daarvan de grootste schade. Dinsdagavond is wederom een brand ontstaan in de provincie Paków. Daar is een reusachtig gebouw in brand geraakt en men is er ondanks het krachtig optreden de* autoriteiten nog niet in geslaagd, uitbreiding te voor komen. Alle troopen uit de provincie zijn gemobiliseerd. Ia de provincie Twer staan 10.000 hectaren weiland in vlam men. In tegenstelling hiermee wordt gemeld, dat sedert verscheidene dagen Zuid-Rusland geteisterd wordt door wolkbreuken, welke enorme schade aan richten. FRANKRIJK. De radicale afgevaardigde Armez, die onlangs vóór de wet op den driejarigen dienstplicht stemde, heeft een wetsontwerp ingediend, waardoor het mogelijk ge maakt wordt, tot den tweejarigen di nst- tijd terug te keeren. Hij stelde voor, elk jaar 10,000 vrijwilligers aan te werven, die zich moeten verplichten ge durende vijf jaar te dienen en daarvoor een verhoogde soldij en na afloop van huu diensttijd een premie van 2500 francs zouden ontvangen. Daardoor zou de Minister van Oorlog in staat gesteld worden de overige manschappen reeds na een diensttijd van 24 maanden naar huis te zenden. De Parijscho bladen bevatten kolommen-lange artikelen over de arresta tie van den apotheker Saint-Martin te Toulouse, die verdacht wordt een vier- voudigen moord gepleegd te hebben. De apotheker moet reeds bekend hebben zijn tweede vrouw, die volgens hem aan een hartkwaal lijdende was, verschoideno malen dig Valine ingegeven te liobben. Het was niet onmogelijk, dat hy haar in de opwinding een te groote dosis gegeven had. Men verhaalt thans alle mogelyke geschiedenissen over den apotheker, die een zeer ongunstig licht op zijn levens wijze werpen. Zoo moet hij in een speelclub te Toulouse ettelijke duizenden francs gewonnen hebben, tot hij op zekeren avond betrapt werd op het spelen met valeche kaarten. Een conducteur vau een autobus te Parijs, die in de felle warmte der vorige week zichzelf niet meer dorst wilde verschaffen, dan hij reeds gelescht had, legde ziju werk neer. Terwijl zijn rijtuig de hoogten van Montmartre besteeg, ging de conducteur, met de pet op één oor, kalm op eon bankje zitten en dacht er niet aan, biljetten uit te geven. Een vrohwelyke passagier reikte hem het geld toe, maar hij autwoordde Dank u damelje! Ik heb geld ge noeg. Ik heb het uwe niet noodig. Een der passagiers haalde de vracht op. Een ander trok aan de rem, en onderwijl zat de conducteur liedjes uit zijn kindsheid te ziügen. Niemand beklaagde zich er over. Het is wel eens goed, als de contoonigheid van den rit wat gebroken wordt. ENGELAND. Mevrouw Pankhurst is opnieuw in hechtenis genomen. De Unie voor vrouwenkiesrecht maakt bekend, dat mevrouw Pankhurst weer eten en drinken zal weigeren en verwacht, dat zy weer bijtyds zal vrygelaten zyn, om Donderdag a.s. in een vergadering in Holland Park het woord te kunnen voeren. DUITSCHLAND. De kerkelyke courant van Metz maakt in haar laatste nummer een kennisgeving van den bisschop openbaar, dat het voortaan den geestelijken verboden is, zich den 14den .Juli ter gelegenheid van den Fraoschen nationalen feestdag naar de Fransche grensplaatsen te begeveD, om er de militaire wapenschouwingen te zien. Ook is het den priesters ver boden met knapenvereeni^ingen uit te gaan, dio uniformen en instrumenten dragen, die herinneren aan die der Fransche troepen en aan Fransche trompetten en trommen. De al-Duitsche Metzer Zeitung, die anders den bisschop heftig bestrijdt, wenscht hem thans geluk, dat hy dien maatregel heeft genomen. De Duitsche luitenants zijn woedend op sommige oogartsen, die een campagne tegen het dragen van monocles op touw gezet hebben. Iedere officier, die een goed officier wil zijn, draagt een derge- lijken glazen traan in zijn oog, en sommige oogartsen nu durven beweren, dat deze glaasjes fnuikend zijn voor de gezichtssterkte. Militaire autoriteiten van den ouden stempel hebben reeds de wen8chelykheid geopperd de oogen der officieren door de officieren van gezond heid te laten onderzoeken en het gebruik van monocles te verbieden aan allen, die een dergerlijk glaasje niet noodig hebben. Over de vreeselijke catastrophe, die Woensdagmiddag te Lichtenberg naby Berlyn iu een fabriek van rem- toestellen plaats had, worden nog de volgende bizonderheden bekend: De fabriek, die vijf étages telde, was pas in gebruik genomen. Een groot aan tal buitengewoon zware machines waren in het gebouw opgesteld. Plotseling, zonder dat iets *de catastrophe deed voorzien, stortte de vyfde étage met donderend geraas in. De zwars machines die in den val werden meegesleept, kwamen terecht op de vloer van de vierde étage, welke ook bezweek en met de zich daar bevindende machines plus die van de vyfde étage naar be neden stortte. Het gevolg was, dat slechts de vier muren bleven staan, waart usschen zich een groote massa machines, gebroken balken, verbogen ijzerwerk en puin had opgestapeld en waaronder een aantal arbeiders begraven lagen. Op het geluid van instorting kwamen onmiddellijk een groot aantal arbeiders uit de naburige werkplaatsen alsmede vele inwoners toesnellen. Met spoed begon men aan het opruiraings- werk, dat echter uit den aard der zaak met zeer vele moeilijkheden gepaard ging. Ondertus8cheu had de mare van de catastrophe zich als een loopend vuurtje verspreid en weldra waren een aantal vrouwen voor de kantoren der fabriek verzameld, die opgewonden van angst en weenend naar de namen der slachtoffers kwamen vragen, vreezend, dat een echtgenoot, zoon ot broeder by de ramp omgekomen zou zijn. Geholpen door de brandweer toog men met ver eende krachten aan den arbeid en in den laten namiddag was men er in ge slaagd 3 lyken onder de puinboopen te voorschijn te halen. Bovendien werden nog 36 gewonde arbeiders bevryd, van wie zes zulke ernstige kwetsuren hadden opgeloopen, dat men voor huil leven vreest. Ook worden nog 26 arbeiders vermist, maar het is volstrekt niet zeker dat deze onder den puinhoop liggen, daar op het eerste geraas van instorting verscheidene werklieden de vlucht hebben genomen. Het proces tegen luitenant v. Fostner wegens verleidiog van een minderjarig meisje en dat tegen den militairen fiscus wegens wederrechtelijke opsluiting van een arbeider in den Pan doerenkelder te Zabern zijn opnieuw verdaagd tot 27 October. NEDERLAND. GRONINGEN. Het QronDagVad verneemt de volgende plechtige bizonder heden omtrent de begrafenis van het stoffelijk overschot van wijlen luitenant- kolonel Thomson J)e stoet vertrekt 15 Juli, kwart voor vier van het station. De lijkwagen wordt voorafgegaan door tamboers, een muziek korps en een vuurpeleton. Vier ridders zullen als slippendragerö fungeeren, ter wijl door 14 onder-officieren het lijk-, in den lijkwagen wordt gelegd. Daarna volgen militaireü, die kransen dragen, gevolgd door familieleden, afgevaardigden en genoodigden. Met een kleinen omweg wordt van het station door het centrum der stad naar de Zuiderbegraafplaats gereden. ARNHEM, 9 Juli. Er begint eenig licht te komen in zake de geheimzinnige verdwijning van den heer E,, reiziger by den ijzer handelaar L. hier ter stede, wiens rijwiel en hoed, zooals dezer degon werd medegedeeld, by het Kater veer bij Zwolle in den IJsel gevonden zyn. Thans is n.l. hier ter stede op even gehtim- zinnige wijze verdwenen zekere mej. V., die, naar gemompeld wordt tot E. in intieme relaties stond. Genoemde juffrouw heeft in een achtergelaten brief te kennen gegeveD, dat zij zich van het leven ging berooven. Vermoed wordt thans, dat beide verdwenenen in eikaars gezelschap er tusschen uit zijD, of dat zij gezamen lijk een eind aan hun leven gemaakt hebben. BAARN. Alhier waar by, zyn zomer verblijf hield, is overleden jhr. C. H. A. van derWyck, oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië Behalve oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië, was hy oud-lid van de Eerste Kamer, ridder-grootkruis in de orde van den Ned. Leeuw en in het bezit van ver scheidene buitenlandsche ordetekenen. HENGELO. Men schrijft uit deze gemeente aan Volk". De vorige week Woensdag is R. Kuipers, lid der afdeeling Hengelo van do S. D. A. P. en lid van den Raad, zonder achterlating van adres vertrokken en tot heden niet teruggekeerd. Hy was den laatsten tyd met eenige anderen als aannemer opgetreden en voerde daarvoor de administratie. Zyn boeken waren niet in orde. Door een van hen, met wien hij samenwerkte, is aangifte gedaan by de politie, die hem nu wel opspoort, maar tot nog toe vruchteloos. Hy werd in 1913 door de partjj-afdeeling candidaat gesteld en gekozen. NOORD-SCHOUWEN. De vaste uit- kijkdienst op den kustwachtpost Noord- Schouwen (Oostelykea lichttoren) wordt volgens het B. a. Z. 1 September a.s. In verband hiermede, zullen vanaf dien datum door dezen kustwachtpost geen seinen met Hr. Ms. oorlogsschepen of met pass,'erende schepen meer kunneu worden gewisseld. SIRJANSLAND. Met ingang van den 1 Juli is benoemd tot jachtopziener te Poortvliet A. v. d. Maas Dz. alhier. OUD-VOÖSEMEER. Het oude braad- epuithuis met het bijbehoorendo arres- tautenlokaal is verdwenen en met den opbouw vau 't nieuwe is men begonnen in elk geval zal het daar ter plaatse gebouwd wordende meer tot sieraad der gemeente strekken dan hot verdwenen hokje. De leden der christelijke zangschool alhier maakten Donderdag 1.1. een reisje naar Rotterdam. De heer F. J. L. Froweijo, archi tect der in restauratie zijude kerk der Ned. Herv. Gem., ia te 's-Gravenhage op 58-jarigen leeftijd overleden. POORTVLIET, 9 Juli. De inzameling, ten voordeele van het Hoefyz°r-Verbond heeft in deze gemeente f 50,10 opge bracht. COLIJNSPLAAT, 8 Juli. Bij den heer P. de Dreu alhier, is een eend ter wereld gekomen met 3 pooten. Het beest is overigens normaal en gezond. Een Yllegtulgenfabriek. Blijkens de Woensdag met de St.-Ct. verzonden Koninklijke goedkeuring, is door Henri Wijnmalen, den bekenden aviateur en anderen, opgericht de N. V. Nederl. Vliegtuigenfabriek te Soester- berg. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f 100.000. Wijnmalen heeft zelf 35 aandeelen van f 1000 en is be noemd tot directeur van de fabriek. PREDIKBEURTEN. Zondag 12 Juli. Zierikzee. Geref. Kerk. 's Voorm. tien ure en 's avonds zes ure, ds. Sybeama. Chr. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, da. Wisse'snarn. twee ure, Leeskerk; 'aavonda zes ure, ds. Wisse. Oud-Geref. Gemeente, Breestiaat 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'a avonda zea ure, Leeskerk. Lokaal voor Evangelinatie, Nobelatr. 'a Avonds half zeven ure, ds. Van Maanen van Burgh. Evangelisatie Jeruël. 's Voorm. half tien ure en '8 avonds half acht ure, Gewone dienst. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Blankert. Serooskerke. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, da. Adriani. Bargli. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, da. Van Mannen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 5