ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 10 Juli 1914. EERSTE BLIP. Een en ander. NIEUWSTIJDINGEN. CZ ierikaseescHe C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementspqja van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verachyntia voor Zierikiee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Atzonderlyke nummers 6 cent. Voor het buitenland, Terzending; één» per week, 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9566 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. UKgewer>Hoofdredeeteuri A. FRANKEL. A D V E R TIE NTIEN. Van 18 regels 30 ets., meerdere regels 10 ots. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk vóór 8.30 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Geabonneerden op ons blad, die per week betalen, worden dringend verzocht het verschuldigde 's Vrijdags- of uiter lijk 's Maandagsavonds aan de rondbrengers te voldoen, daar de courant anders niet kan worden uitgereikt. De Directeur, A. J. DE LOOZE Ir. Geheel Tholen heef! thans, lol den aan leg en de exploitatie van 'n waterleiding besloten. Stavenisse, het laatste bolwerk, dal aan den drang des tijds hardnekkig weerstand bood, is, gelijk uil het jongste raadsbesluit gebleken is, thans ook voor de goede zaak gewonnen. Zoodal, dank zij het initiatief en de doorzettingskracht van eenige mannen, die tijd noch moeite ontzien hebben 0111 de zaak tol een goed einde te brengen, Tholen zich binnen een niet al te lang tijdsbestek in hel bezit van een water leiding verheugen mag Er zal dan, welke felle hitte er ook heerschen moge. hoelang het dan ook niet moge regenen, en hoe hard het ook moge vriezen, nimmer gebrek aan water wezen, teneinde menscli en dier te laven, en eventuëelen brand te kunnen blus- schen. En uit hygiënisch oogpunt zal 'I duin water zeker wel de voorkeur verdienen boven bel water, dat mizindeliike <laken door verontreinigde goten in re genbakken vloeit, die zelden or nooit worden schoongemaakt. .Wij wenschen Tholen met I verkregen resultaat geluk. In Zierikzee zijn wij zoover nog niet. al zijn wij ook op stap. Maar wij hebben toch hel schietmas- ker gekregen. En dat wil ook wat zeggen. In het rijk der ossen, koeien, kalveren, schapen en lammeren heerscht echter hierover nu juist geen vreugde. In 'n algemeene vergadering, die door hen op cle weide van den heer L. Koop man gehouden is geworden, hebben zij de nieuwe verordening op hel stuk van hel slachten breedvoerig besproken. Eenparig waren zij van oordeel, dat zij zelfs geen zier waren vooruit gegaan. Had men, gelijk de vegetariërs willen, een verbod uitgevaardigd, waarbij liet dooden van dieren verboden werd, zoo dat zij, evenals de menschen, 11 natuur lijken dood zouden sterven, dan ware er voor hen alle reden geweest een juichtoon aan te heffen. Maar nu men het gebruik der men schen hen te verorberen, bestendigt en de wijze hen te dooden zelfs regelt, nu waren en bleven zij in lioogc mate onte vreden, ja, diep bedroefd. (De schapen hieven een klagend geblaat aan./. .Want of zij door het schietmasker of door de halssnede gedood werden, dat was voor hen koekoek ééne zang. Er was in beide manieren van dooden van hen geen gradueel verschil, hoe ge ring ook, op te merken. Toch prezen zij zich nog gelukkig, wanneer zij hun uiteinde vergeleken bij dat van vele andere dieren. Hoe wreedaardig toch, zeide één der kalveren, is hét lot van den paling, die levend gevild wordt, van den kreeft, die levend gekookt, en van de schelvisch, die in levenden staat krimp gesneden wordf! En wat moet merkte een vette os op het door honden opgejaagd wild vaak veel lijden, alvorens het morsdood ter aarde ligt! Een voorstel van één der schapen om een adres te zenden aan de vereeniging tol bescherming van dieren in Zeeland, haar verzoekend om in slede van het schietmasker aan tc prijzen, waarvoor geen enkele gemotiveerde reden bestaat, ten krachtigste op'te komen tegen dc wreede wijze, waarop genoemde dieren gedoqd worden, werd door de vergade ring met bijkans algemeene stemmen verworpen, ten eerste, omdat zij zich niet gerechtigd achtte zich te bemoeien met de aangelegenheden van andere diersoorten, in casu, paling, kreeft, schelvisch, en ten tweede, omdat zij er principieel legen is, dat de dieren, hoe deze ook heeteh mogen, door de men schen ter oppeuzeling worden gedood. Üe overgang van de gefingeerde verga dering der dieren lot de werkelijke ver gadering der menschen moge groot zijn, hij is op het papier niet zoo moeilijk. En nu zal schrijver maar met de deur in huis vallen.' Wanneer men het uitvoerig verslag der jongste gemeenteraads-vergadering in het blad van Woensdagavond leest, dan zal men ontwaren, dat hel in die vergadering niet erg rustig is toegegaan, aangezien de voorzitter zelf sprak van ■en „Poolschcn Landdag' Voorwaar, een krasse uitdrukking! Maar niet geheel onverdiend. Want wie de rnads-vergaderingen in den laatsten tijd heeft bijgewoond, zal*? ongetwijfeld hebben opgemerkt, dat in hel algemeen de leden de wellevendheid niet in acht nemen. De wellevendheid toch cischt, dat, als iemand spreekt, men niet aandacht naar hem luistert. Zij geldt in samenleving en vergade ring. en vooral ook gedurende de zitting van een publiekrechterlijk college, waar 't gesproken woord in de notulen wordt vastgelegd, en in de couranten aan hel publiek overgebracht. En nu zien sommige leden van den Zierikzeesclien gemeenteraad er geen been in om als iemand aan het woord is, hardop te spreken, en vaak zoo luide, dat anderen het gesprokene niet kunnen Dal is stuitend voor den man, die het woord voert, en hinderlijk voorde leden, de pers en liet publiek, wanneer dit, wat zelden gebeurt, dc raadsvergadering bijwoont. Noodig is het, dat hierin verandering komt. Moge het kordaat optreden van den voorzitter in de jongste zitting daartoe den stoot hebben gegeven. BRINIO. dienstneming voor een jaar en !t worden van Albaneesch onderdaan voor dien lijd. Aangeboden wordt vrij onderhoud, voor de gewone manschappen 30 kro nen, voor de onder-officieren 60 kro nen en voor sergeant-majoor 90 kronen soldij, en later na volbrachten dienst tijd aanstelling iu den staatsdienst. Dc opstandelingen 1 ebben de katho lieke boeren van dc dorpen Malkoetsj en Derweni verdreven. Deze zwerven, 800 man sterk, zonder levensmiddelen in de bosschcn rond. De regeering en de geestelijkheid doen alles om de el lende te verzachten. Onder de pas aangekomen vrijwilli gers is reeds oneeniglieid uitgebroken. In de opperste leiding van de militaire macht heerscht volkomen desorganisatie, wegens verwarde bevelen van den vorst. De Nederlandsehe officieren spreken veel van naar huis gaan. De vorst laai zelfs na hen over belangrijke besluiten in le lichten. Pronk Bib Doda laat zich als held en overwinnaar vieren. lederen nacht komen thans nieuwe incidenten voor door leegloopende Ma- lissoren en Mirdieten. Dinsdagnacht was er weder loos alarm. Twee gendarmen (uil het Kossowo-gcbied hadden een land genoot doodgeschoten en vluchtten. Zij wilden 's nachts hierheen terugkeeren, werden echter voor opstandelingen ge houden en beschoten. Ze beantwoordden het vuur. Iu dc stad heerschte tenge volge van hel langdurig schieten groote bezorgdheid. Baron Berger van het Ooslcnrijksch-Hongaarsclie gezantschap heeft de menschen'tot kalmte gebracht. Alles bij elkaar genomen: „De toestand is onhoudbaar". Essad Pasja, die zich op het oogen- blik te Parijs bevindt, heeft aan een INDIE. Op liet bureau van den geneeskundi gen dienst tc Soerabaja werden, volgens het Soer. II.blad, berichten ontvangen, dat in de afcleeling Bocleleng op Bali in vrij hevige mate de cholera was uit gebroken. Officiëele rapporten zijn hier nog niet binnengekomen. Zaterdag vertrok met de boot een dokter, Djawa. om den toe stand op te nemen. AMERIKA. Dc No'orsché kolenboot „Slorslad", die de „Empress of Ireland in de St.- Laurensrivier heeft aangevaren en lol kinken gebracht, is te Montreal verkocht De koopsom, 33.000 p. stzal aan het admiraliteitshof tc Quebec ter hand wor den gesteld, in verband met hel beslag, door de Canadian Pacific op het schip gelegd. Men vermoedt, dat de kooper, de Prudential Trust Cy„ het schip weer heeft ingekocht voor de Noorsche ree- idcrij. De Storstad zal nu naar Quebec «toornen om er te dokken. ALBANIË. Uit Durazzo wordt aan de Berliner Tageblatt geseind: De diplomalen hier ter stede zien den toestand van (ten 'vorst van dag tot dag donkerder in. Dc laatste wanhopige pogingen om zich te handhaven worden mei belangstelling, maar zonder vertrouwen in 't gelukken ervan, gevolgd. Zelfs de gezanten van 't Drievoudig Verbond houden den vórst voor verloren. Ook de Fransche en Roc- meensche gezant zien geen redding meer: De Engelsche gedelegeerde maakt van zijn meening geen geheim. De bepalingen voor het Albaneesche vreemdelingen-legioen, die thans ont- worpen zijn, luiden als volgt: Leeftijd van 18 lol 30 jaar, volbrachte dienst tijd, bezit van 100 kronen, onbesproken gedrag, geschiktheid voor den dienst, onderteekening van de krijgsartikelen, zijn requisitoir tegen Wilmart en zijn medebeklaagden ten einde gebracht en jiun veroordeeling geëischt. Men ontleent (aan zijn rede nog het volgende: Wat de balansen van cle maatschappij Gent—Terneuzen betreft, deze werden door Wilmart en Rasquin opgemaakt, ©e raad van beheer bepaalde zich er toe, ze slechts oppervlakkig te beoordeelen. Het is Wilmart, zegt Rasquin, die mij alle gegevens heeft ter hand gesteld om de balans op te maken, doch Wilmart antwoordt, dat hij, daar hij niets van boekhouding begrijpt, ook niet aanwijzi- gingen te dien opzichte heeft kunnen geven. Op de balans van 31 December 1911 (bedraagt de post „portefeuille" meer dan één millioen. Nochtans is geen enkele waarde in portefeuille, behalve wiyirde- looze aandeelen. Rasquin beweert den inhoud van cle portefeuille niet te neb ben gekend, doch hij had alle gelegen heid, door tusschenkomst van den boek houder, Renard, te weten, wat de porte feuille inhield. De waarden met vasten koers waren er door Wilmart uit ver duisterd. De officier zette in den brcede uiteen, hoe Wilmart deze verduisteringen met jmedeplichtigheid van Rasquin heeft kun nen verrichten. Na het requisitoir heeft Wilmart ge legenheid gchacl tot journalisten te zeg gen: „Ik heb gespeeld. Als ik gewonnen had, ware alles weder in orde gekomen. Ik heb verloren.1; ik betaal thans de reke ning. Als men mij straft, alsof ik voor mij de opbrengst van de vervalschingen heb gehouden, zal men mij doen betreu ren, dat ik deze*niet in mijn eigen zak heb gestopt, om naar den vreemde te vertrekken. Ik heb er slechts aan gedacht de maatschappij te redden. De waarheid klaard, dat hij de positie van vorst Wil lem als volkomen verloren beschouwt. Dc vorst zou geen enkele van die eigen schappen bezitten, welke voor den leider van een volk noodzakelijk is. Zijn aarze lingen, zijn maatregelen zouden hem zoo impopulair gemaakt hebben bij cle Alba- neczcn, dat hij vroeg of laat genood- kaakt zal zijn, te vluchten of afstand te doen van den troon. Op de vraag, of hij Essad Pasja zelf den prins Von Wied zou wenschen op le volgen, ant woordde Essad, dat hij nooit zulk een waardigheid heeft geambieerd. De mogendheden zouden overigens niet verlegen behoeven tc zijn er om, een mei alle noodige hoedanigheden loegerusten troonopvolger tc vinden. Hij zelf. Essad, was geen candidaal: hij heeft slechts een doel voor oogen: naar zijn beste krachten bij te dragen tot het geluk van Albanië. ENGELAND. LONDEN. Na bespreking van de ar tikelen van het amendeerings-ontwerp op de Home Rule-wet heeft het Iiooger- huis met 138 tegen 38 stemmen het artikel, waarbij elk der graafschappen van Ulster voor een tijdperk van zes jaar van Home Rule wordt uitgesloten, indien dc meerderheid der kiezers zich voor uitsluiting verklaart, verworpen, en een amendement van lord Lansdowne, om de geheele provincie Ulster voor on- bcpaalden tijd van Home Rule uit le sluiten, aangenomen. FRANKRIJK. De Senaat is Woensdag begonnen met dc behandeling van het ontwerp om in dc fabrieken en werkplaatsen, ressor- lecrende onder de departementen van financiën en oorlog, den vrijen Zater dagmiddag in Ie voeren. De commissie van rapporteurs is tegen liet ontwerp, dat door den minister van financiën en den ministerpresident wordt verdedigd. Met 216 tegen 10 stemmen heeft de Senaat liet ontwerp goedgekeurd. DUITSCHLAND. Van de hondenbelasting verwachten cle gemeenten van Berlijn met de voor- steden niet minder dan 1.200.000 gulden j jopbrengst. Berlijn zelf brengt daarvan 630.000 gulden op. BELGIË. De officier van justitie bij het hof van- gezworenen te Brussel heeft dezer dagen fc.,dat ik in deze zank een |ortuiu van drie millioen heb gelaten De advocaat van Nestor Wilmart, mr. Morichar, stelde zich tot taak, aan te tooneu, dat alles, wat men van Wil mart verteld had, zuiver fantasie was. Builen de zaak, die thans het gerechts hof bezig hield, was er op het ver leden van Wilmart niets aan te merken. De verdediger trachtte vervolgens te be wijzen, dat Wilmart gehandeld heeft, om de maatschappij Gent—Terneuzen le (redden, en d&t hij niet in het minst heeft geprofiteerd van de sommen, welke hij ontving. Hij verzocht cle rechtbank, re kening te houden met verzachtende om standigheden. NEDERLAND. ROTTERDAM, 9 Juli. Mr. A. v. d Hoeven, wethouder van deze gemeente, Zal, naar de Nederl. meldjt, zijn benoe ming lot lid der Eerste Kamer aan nemen. Uit Stad en Provincie. Naar Weenen. ZIERIKZEE, 10 Juli. In de aan de blauwe Donau gelegen hoofdstad van Oostenrijk zal van 15—19 September het 21e Wereldcongres voor den vrecle ge houden worden. Teneinde het bezoek uit Nederland! van dit congres te bevorderen, heeft zich op verzoek van den bekenden Bond „Vrede door Recht" een Nederlandsehe Reiscommissie gevormd met het doel de kosten van deze reis zoo gering mogelijk te doen worden. Men hoopt met een extra-trein naar .Weenen te gaan, waarvoor bereids een belangrijke prijsvermindering is toe gezegd. Dc commissie is bereicl voor hen, dien dit mochten verlangen, de zorg voor logies en maaltijden in Weenen op zich te nemen, teneinde de kosten hiervan zooveel mogelijk te beperken. De reis zal plaats vinden van Donder dag 10 tot Donderdag 24 September Men zal Donderdag des morgens vroeg uit 's-Gravenhage per extra-trein naar Nurnbérg vertrekken, waar men des avonds ongeveer 10 uur aankomt. Vrij dag gemeenschappelijke rijtoer door Nurnberg. Ongeveer 12 uur vertrek naar Weenen per extra-trein, alwaar men des avonds 11 uur aankomt. Maandagavond gemeenschappelijke bijeenkomst van alle congresleden in „Hotel Bristol Dins dag plechtige opening van liet Wereld congres. Zaterdagavond slotbanket, aan geboden door cle stad Weenen in de groote feestzaal van het stadhuis. De daarop volgende dagen zullen tochten ondernomen worden, o. a. naar Buda pest. De terugreis naar Nederland zal geschieden over Dresden, alles per extra- trein. Wie meerdere inlichtingen wenscht, wende zich tol jhr. mr. B. de Jong van Beek en Donk, secretaris van voornoemde Reiscommissie, te 's-Gravenhage, There- ristraat 51. Benoemd tot rijks-veldwachter te Bruinisse, de heer J. Kooman, thans gemeente-veldwachter te Nisse. Door 'n Arnemuidenschen visscher is in de Oosterschelde een levend zee paardje gevangen. Deze diersoort, die thuis behoort in de Middellandsche' zee en den Atlantischen Oceaan, komt vol gens Brehm in de Noordzee zeer zeld zaam voor. SIRJANSLAND, 10 Juli. Donderdag j.l. vergaderde de Federatie van de Af dee ling van den Bond voor Staatspensi- onneering op ons eiland. De vergadering was slecht bezocht. Besloten werd aan de meeting voor Staatspensionneering op 26 Juli te Mid delburg te houden, deel te nemen, als deze meeting ten minste enkel beoogt propaganda voor Staatspensioen. Tol afgevaardigde naar deze meeting werd gekozen M. K. de Ronde alhier. Verder werd behandeld een schrij ven van de afdeeling Zierikzee en eenige andere ingekomen stukken. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. ST.-FILIPSLAND, 9 Juli. P. K. viel, terwijl hij op zijn schuurzolder werk zaam was, naar beneden en kwam op terecht. In bcwusteloozen toestand, met verwond hoofd en been werd hij huis waarts gebracht. ST.-ANNALAND, 10 Juli. Wie er van houdt om dieren te zien, die 'n afwijking der natuur vertoonen, kan hier in 'n hok aan den nieuwen Achterweg van den. varkensmester C. v. B. een varken zien met twee staarten. Wel is de tweede Jstaart, die boven op den rug achter de schouders staat, kleiner, maar hij doet zich toch duidelijk als staart kennen, is ook met haar begroeid en neemt met t groeien van 't dier ook in lengte toe. THOLEN, 10 Juli. Hedenmorgen te ruim 8 uur, reed de auto van E. cte Klijn uit Bergen-op-Zoönr, doordat de rem weigerde, langs den Noord-Brabantschen wal in de Eendracht. Dc inzittende hee- ren, allen leden der keuringscommissie, die gewassen op stam kwamen keuren, kwamen met grooten schrik en een nat pak vrij, alleen de heer J. Stoutjesdijk wist nog bijtijds er uit te springen. De auto is te ongeveer 11 uur door 'n span paarden van den heer Dogge op het drooge gebracht. Wij twijfelen niet of zulke ongelukken zullen de overbrugging wel bevorderen. Verondersteld, dat zooiets plaats had bij nacht of avond. COLIJNSPLAAT, 9 Juli. Ter bestrij ding van de aardappelziekte is men in (de laatste dagen hier druk bezig met 't besproeien der aardappelen met Bor- deauxsche pap. Geschiedde dit tot nog toe algemeen met hand-sproeiers, die 't kopersulfaat met water vermengd over de planten spoten, thans is door de heeren J. de Looff en M. de Fouw een machine voor paardekracht aangekocht, die het poeder clroog over de planten verspreidt. Veel tijd wordt hierdoor be spaard, daar het lastig en tijdroovende waterhalen en mengen overbodig is. Dit is de tweede machine van deze construc tie, die in Zeeland werkzaam is. Zij, die ze gebruikten, verklaren zich er zeer over tevreden. De besproeiing geschiedt bij voorkeur 's morgens en 's avonds, wanneer de planten nat zijn van den dauw, daar 't poeder clan gemakkelijker oplost. MIDDELBURG, 10 Juli. Alhier heeft heden de heer dr. H. Japikse, die met 1 September a.s. eervol ontslag als di recteur der Rijks Hoogere Burgerschool heeft gekregen, welke betrekking hij meer dan 20 jaar heeft vervuld, af- scheid geuomen van leeraren en leerlin-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1