ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 8 Juli 1914. TWEEDE BLAD. Vergadering van den Gemeenteraad (Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending één» per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAAK6AN6, No. 9565. Directeurs A. J. DC LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. ADVERTENT IE N. Van 13 regel» 80 et»., meerdere regels 10 ots. Bü abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk vóór 8.30 ure. te Zierikzee, gehouden op Woensdag 1 Juli 1914, 's nam 2 uur. De burgemeester, mr. 1). van der Vliet, opent de voltallige vergadering. I)e ter visie gelegen notulen werden, daar geen der leden aanmerkingen had, goedgekeurd. Voor kennisgeving werden aange nomen: I. verschillende brieven van Gedep. Stalen, houdende goedkeuring van ge nomen raadsbesluiten; II. een brief van den heer J. .1. Hcn- drikse, houdende kennisgeving, dat hij zijn benoeming lot lid der commissie lol ondersteuning van den gewapenden dienst in Nederland aanneemt; III. een brief van den heer Joh. van Ballegooijen, houdende dankbetuiging voor de nieuwe regeling zijner jaar wedde; IV. brieven van de heeren J. A. Bier- masz, W. den Boer, A. Guddc, inr, J. A. C. van Heusde, II. J. Korlvinke, A. G. Kijn, C. dc Mooij, L. Ochtman, mr. II. Pleijle, C. Smitt, J. v. d. Vliet, M. F. |de Vos en B. II. W. Wiehols, waarin zij mcdedeelcn, dat zij hun benoeming res pectievelijk tot leden en plaatsvervan gende leden der stcmbiircaux aannemen. Dc voorzitter deelt mede, dat de kas hij den gemeente-ontvanger is opge nomen. Aanwezig was aan contanten f 414,065 en aan geldswaardig papier f 8195,65, totaal f 8909,71*. De ontvangsten bedroegen over 1913 on 1911 f 170.086,60* en de uitgaven over 1913 en 1911 f 161.176,89, zoodal ei" meer ontvangen dan uitgegeven was f 8909,71 Voor kennisgeving werd aangenomen teen brief van de afdeeling van den Bond van Nederlandschc Onderwijzers, waarin aan den raad dank betuigd werd voor de verbetering der jaarwedden van ou derwijzers en onderwijzeressen. Conform liet voorstel van Burgem. en Weth. werd afschrijving van den lioof- delijken omslag verleend aan P. Staat, tid f 3,30, voor den lijd van elf maanden, wegens vertrek naar Zwijndreelit, aan E. Jansen, ad f 14,70, voor den tijd van 7 maanden, wegens vertrek naar Dom burg, aan jhr. mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet, ad f 91,20, voor den lijd van 8 maanden, wegens vertrek naar Deventer, aan P. C. van der Valk, ad f 9 voor den tijd van 10 maanden, we gens vertrek naar Bussuni, aan de erven van S. Ochtman, tot een bedrag van f 43,20, aan de erven van mevr. de wed. Spoor-Keller, tot een bedrag van f541,80, aan de erven van W. Boot, tot '11 bedrag van f 10,80, aan de erven van Cornelia van Weelen, wed. C. van JVessem, tot een bedrag van f 1,80, aan de erven Van J. Waale, lot een bedrag van f 25,20. Ingekomen is een schrijven van hel bestuur der christelijke bewaarschool- vereeniging „Rehobolh", waarin 't onder overlegging van een staat van inkomsten en uitgaven verzoekt ook dit jaar weder om een subsidie te mogen ontvangen voor de bewaarschool in de Manhuis straat. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten dit schrijven te behandelen bij de gemeente-begrooting. Ingekomen is een schrijven van Anth. Krijnse Lokker, waarin hij mededeelt dat hij in 1909 en 1910 een huisje heeft doen bouwen, dat den 12en Februari 1910 voltooid was. In Mei ontving hij van Burgem. en Weth. een certificaat, dat de woning aan de woningwet en bouwverordening voldeed, en deze be woonbaar was verklaard. Sedert dien is liet huis bewoond geworden. Op den 19en Februari 1913 ontving adressant echter een schrijven van Burgem. en Weth., waarin stond, dat binnen drie maanden na ontvangst van dit schrijven een verbetering aan dc woning moest worden aangebracht, n.l. een zinkpulje jn de keuken. Hij heeft zich toen mon deling lol den burgemeester gewend en Jiern gevraagd, of hij dat zinkpulje niet achterwege mocht laten, omdat de wo ning dan niet meer bewoonbaar zou zijn, en door de gezondheidscommissie zóu worden afgekeurd. IIij ontving op 22 Mei 1913 wederom een schrijven van Burgem. en Wetli., waarin stond, dat aan zijn verzoek niet kon worden vol daan, en waarin hem een uitstel van een maand verleend werd. Daarop heeft hij nogmaals Burgem. en Weth. verzocht hel zinkpulje niet te mogen maken, waarop dc burgemeester hem naar de gezondheidscommissie ver wees. Adressant heeft hieraan voldaan. [Maar de voorzitter der gezondheidscom missie ontraadde hel maken van een zinkpulje. Op liet gezegde van den voor zitter van genoemde commissie heeft hij het zinkpulje nicl gemaakt. Nu is adressant in hel begin van hel jaar door den kantonrechter veroordeeld geworden wegens hel niet voldoen aan het schrijven van Burgem. en Weth., tol een geldboete van f 15 of één dag hechtenis. Dc arrondissements-rechlbauk heeft in hoogcr beroep dat vonnis be vestigd. Nu verzoekt adressant aan den Baad hem te ontheffen van dc verplich ting lol het aanbrengen van een zinkput. De voorzitter stelt voor dit adres in handen van Burgem. en Weth. te stellen, Ier fine van prac-advies. Dc heer Boone vreest, dal adressant, zoolang op dal adres geen beschikking genomen is, weer een proces-verbaal zal k rijgen. Do voorzitter: Adressant kan gerust zijn, 11ij zal hangende de beschikking op hel verzoek geen proces-verbaal krij gen. Spreker hoopt, dat de gezondheids commissie in deze een midd/cl aan de hand zal doen. De staten van oninbare posten van den hoofdelijken omslag en van de hon denbelasting worden vastgesteld. Aan dc orde is het rapport der reke ning van 't Pensioen- en Wed uwen fonds van beambten en van hel Pensioenfonds van dc ambtenaren en beambten. De heer Van Os brengt namens dc commissie, belast niet het onderzoek van die rekening, rapport uil. Uit de rekening van het Pensioen- en Wedmvenfonds van beambten bleek, dal de ontvangsten bedroegen I' 235,45 en dc uitgaven f 1209,08 zoodal er een na deel ig slol is van f 973,63*. Uil de rekening van hel Pensioenfonds voor ambtenaren en beambten bleek, dat de ontvangsten bedroegen 1' 4533,28* en dc uitgaven f 520, UP, zoodat er een voordeelig slot fs van f 4013,12, Ie zamen dus met ?n voordeelig slot van f 3039,18''. Geadviseerd werd tol goedkeuring van de rekening. Conform het advies werd besloten. Ter tafel komt dc rekening van bel harmonie-gezelschap „Kunst en Eer" over 1913. De heer De Vriezc brengt namens dé commissie, belast met het onderzoek der rekening rapport uit. De ontvangsten be droegen f 673,42 en dc uitgaven 1' 925,07, zoodal er 'n nadeelig slot is van f 251,65. De rekening wordt conform hel advies der commissie goedgekeurd. De heer Gelderman z^gt, dal in hel begeleidend schrijven gevraagd wordt 'n subsidie van f 250 in plaats van f 200, en vraagt, of dit nu behandeld wordt. De voorzitter: Dit zal bij de begrooting behandeld worden. Aan de orde is de rekening der gas fabriek over 1913. Tot liet nazien van die rekening was 'n commissie benoemd, bestaande uit dc heeren Van Nouhuys, Timmerman en Gelderman. De heer Van Nouhuys brengt namens genoemde com missie rapport uit. Wat de ontvangsten betreft is de juist heid der posten onder de art. 1, 2, 3, 4 en 5 door de commissie niet na te gaan, daar geen bewijsstukken ('t verzamel- istaatje betreffende art. 1 en 2 mag dien naam niet dragen) zijn overgelegd. Van de ongeveer f 65000 ontvangsten heeft zij dan ook een bedrag van ongeveer f 23000 niet kunnen controleeren. Wel heeft de commissie voor de gas fabriek medegedeeld, dat bedoelde be wijsstukken ten kantore der fabriek aan wezig, bezwaarlijk kunnen gemist wor den, doch het komt aan de commissie voor het onderzoek praktischer voor, I dat door de gascommissie onderteekende verzamelstatgh door de betalende licha men gewaarmerkt bij de door den direc teur opgemaakte rekening wordt over gelegd. De post van f 250 bureaukosten is hun niet duidelijk. In de raadsvergade ring van 30 October 1912 is bij de be grooting der gasfabriek voor 1913 dooi den toenmaligen voorzitter der gascom missie, mr. Fokker, gezegd, dal liet be drag der f 250 behoorde te worden loc- gestaan, wanneer niet tot dc aanstelling van een opzichter werd overgegaan. Nu hi opzichter benoemd is, behoorde lus deze post in de uitgaven niet, althans niet voor liet volle bedrag voor te komen, terwijl de post van f 125 (schrijfloon J. Kramer) deel uitmakende van art. 13 (onvoorziene uilgaven) moet vervallen, daar dit bedrag te huis be hoort onder bureaukosten. De voorzitter vraagt aan de gascom missie, of zij bereid is dadelijk te ant woorden. De heer Koopman, voorzitter der gas commissie: Ja, mijnheer de voorzitter. Dc gascommissie heeft geen bezwaar (ie door haar onderteekende verzamelslaten door de betalende lichamen te doen waarmerken. Hel is ecliler niet doenlijk alles lol in de kleinste bizonderheden na te gaan. Spreker wijst er op, dal de detail-verkoop van cokes zich uitstrekt tot lal van personen. De voorzitter: Uit de geniccnle-rekr- ning kan men steeds zien, 'hoeveel aan cokes aan de gemeente geleverd is. Hel izelfde geldl len opzichte van de rekening van het waterschap Schouwen. Dc lieer Gelderman: Fr is bij de re kening geweest een vorzamelstaal, niet geteckcnd, maar wet kloppend. Mij zou wenschen, dat (le betalende lichamen den slaat afteekenden. Men zou daar door een belcrc coittróle verkrijgen. De lieer De Crane slol! in hel licht, dal de cokesverkoop over (luizende posten loopt, zoadat controle moeilijk is, maar de gascommissie lieefl 'l volste vertrouwen in deir ffcrccieur. Spreker is er wel voor le vinden, dat de gascommis sie een verklaring leekenl, dal volgens de boeken de zaak in orde. is. Voor zoo ver wij kunnen nagaan is de zaak iu orde. Ten opzichte van den post van f 250 voor bureaukosten merkt de lieer L. Koopman op, dat deze door de vorige gascommissie op dc begrooting voor 1913 gebracht is, en door den Raad in de zitting van 30 October 1912 is goedge keurd. Er was dus geen aanleiding van dil besluil af' te wijken. Spreker schelsl. den toestand der fabriek, toen bij in dc gascommissie zitting nam. Dc aanstel ling van een fitter,, die later den titel van opzichter heeft gekregen, was drin gend noodzakelijk niet liet oog op den grootcn achterstand van werk. De oor zaak van dien achterstand was degroote vlucht, die de mimlgas-inslallalie ge nomen had, en ook dc slechte toestand van de geleidingen^ waarvan groot gas- verlies liet gevolg was. Dc installatie der muntmeters en de verbetering van de geleidingen, die veel tijd en ook geld vorderden, maakten een voortdurend toezicht onvermijdelijk. Daardoor kon ook de filter Goctlsch geen schrijfwerk meer verrichten, en moest dil aan J. Kramer worden opgedragen. I)e voorzitter: Nu er een opzichter benoemd is, is de commissie éénparig van oordeel, dat die opzichter moet blijven, en ook de post van f 250 vooi- bureaukosten. Hij gelooft, dat liet liet jfieste is, liet zoo tc laten. Dc heer Gelderman: De 1' 250 zijn toegestaan, zoolang geen opzichter be noemd was. Dit heeft indertijd mr. Fokker, volgens het raadsverslag. ver klaard. De lieer Van Nouhuys verdedigt dezen post. De heer Boone merkt op, dat de op zichter benoemd is buiten medeweten van den Baad. Spreker herinnert den heer Koopman, wiens geheugen zoo goed is, aan hetgeen ten opzichte van dezen post in den Raad indertijd gezegd is. De heer Koopman: Terecht zegt de lieer Boone, dat mijn geheugen goed is. Dit geldt echter alleen van hetgeen ik zelf zeg, maar ik kan me niet altijd precies herinneren, wat de dertien an dere raadsleden gezegd hebben. De gascommissie had liet recht een fitter te benoemen. Later is deze tot opzichter benoemd. Spreker weidt uil over de uitbreiding van liet muntgas. Vijfhonderd kwitanties moeien voor de 500 klanten van het muntgas maande lijks worden uilgeschreven. Een volle acht dagen in de maand is hiervoor noodig. Goetlsch deed dit werk. Het was, zegt spreker, in liet finantiëel belang van de gasfabriek. Goeltsch als filter te herstellen, en iemand le belasten met liet schrijven van die briefjes. Dc lieer Fokker bestrijdt den heer Gelder ma n. Spreker is van ooi*dccl, dat de bureaukosten het salaris van den di recteur niet ten volle verhoogen. De kanloorbenoodigdheden worden uit die f 250 ook bestreden. Nooit heeft hij echter in den Raad gezegd, dat daaruit dc klerk zou betaald worden. De heer De Crane: Zij, die de zitting van October 1910 hebben bijgewoond, zullen over spreker verwonderd zijn, die toen een lieele boom heeft opgezet en nu muisstil is. Spreker licht zijn huidig standpunt loc. De heer Bolt heeft de 1' 250 als een deel van zijn Iractement beschouwd en zijn levenswijze daarnaar ingericht. Dien post nu tc schrappen vindt hij niet verantwoord. Aangaande de bij art. 12 (verschollen) loor de Raadscommissie le hoog bcvon- dene reiskosten van den directeur voor liet bezoeken van de algemeene verga dering van gasf abrikan ten te Rotterdam, wijst de lieer Koopman op liet besluit door de vorige gascommissie genomen, na een afwijzend votum van den Raad, om den directeur toch te machtigen die uitgaaf le doen. De gascommissie heeft gemeend uit courtoisie tegenover de vroegere gascom missie daarop geen aanmerking te moeten maken. Dat de begrooting van 1913 zou zijn overschreden, is niet juist, immers in de raadsvergadering van 29 April 1914 is niet algemeene stemmen besloten art. 12 der bcgrooling met X 75 te verhoogen. De lieer Fokker herinnert de leden er aan, dat indertijd, toen wijlen Moo- lenhurgh voorzitter van de gascommissie was, dc heer Bolt de machtiging heeft verkregen lol liet bijwonen van een tweetal vergaderingen in liet jaar. De gascommissie was unaniem van oordeel, dat liet in het belang van liet bedrijf dei- gasfabriek was, dat hij die twee ver gaderingen bijwoonde. Het bedrag der kosten vindt spreker echter, wel wat hoog. De heer Doeleman beaamt heigeen de lieer Fokker gezegd heeft, dat hel be zoeken van die vergaderingen door den directeur in het belang van de gas fabriek is. Dc lieer Gelderman: Het gaal uiel om liet bijwonen van die vergaderingen, maar 0111 de kosten. Dc heer Fokker vindt, dal om die ver gaderingen bij le wonen minder geld noodig is, zooals de lieer De Crane vroe ger reeds heeft aangetoond. De lieer De Crane vindt f 40 voor één vergadering met het oog op de vacantie- kaarten te veel, en vindt f 30 voor een reis van drie dagen naar Rotterdam vol doende. Dc heer Koopman meent, dal de heer Boll f 10 per dag mag vorderen. De commissie verklaart verder in haar rapport, dat, teneinde den gang van het veel omvallend bedrijf te kunnen nagaan, het aan de commissie gewensclit voorkomt, dal dit jaarlijks door een accountant wordt onderzocht. De heer Van Nouhuys wijst er op, dat, wat deze accountant betreft, mee- ningsverschil tusschen dc oude en nieu we commissie bestaal. De heer Koopman: Wij hebben een accountant hier gehad. Dc commissie heeft bewezen, dat hij lal van fouten gemaakt heeft. Dal zaakje heeft ons f 330 gekost. Nu dc zaak in orde is, is de gascommissie van meening. dal men niet meer een accountant zal behoeven om de rekening na le zien. Elk kind kan nu de rekening nagaan. De administratie van de gasfabriek is niet ingewikkeld. De zaak is nu geheel in orde. De er varing leert, dat de accountant de liooge kosten nicl waard is. De voorzitter: Wij kunnen de kwestie van een accountant bij de bcgrooling be handelen. De heer De Crane verklaart tot de minderheid in dc gascommissie te be- hooren, die vóór een accountant is. Hij blijft bij zijn reeds vroeger meermalen uiïgesprokène meening, dat in een be langrijk en veel omvattend bedrijf als de gasfabriek 't onderzoek der rekening door een accountant bepaald nood zakelijk is. Het is van een commissie niet tc vergen, die voortdurend tot in de klein ste bizonderheden te controleeren heeft, daarvoor dc verantwoordelijkheid te dragen. Hij behoudt -zich voor, hierop later bij de begrooting terug le komen. De heer Koopman merkt op, dal wij ook daarom geen accountant noodig hebben, omdat wij in Hartman een man hebben, die ons op de vingers ziet. De voorzitter stelt voor dc rekening goed te keuren. De heer Gelderman weet niet hoe zijn medeleden in de commissie er over denken. De heer Van Nouhuys, rapporteur der commissie, verklaart namens zijn medeleden na de gegcvcne toelichtingen geen bezwaar te hebben. De lieer Timmerman merkt op, dat onder de nieuwe gascommissie volstrekt niet voordeeliger gewerkt is dan onder de oude. Conform liet voorstel van den voor zitter, wordt tot goedkeuring van de rekening met algemeene stemmen be sloten. De heeren De Crane en Koopman vra gen in groote opgewondenheid 'I woord naar aanleiding van liet gezegde van den lieer Timmerman over de nieuwe gas commissie. Dc voorzitter merkt op, dal de reke ning goedgekeurd en dus het debat ge sloten is. Beide dringen niet sterken aandrang op hel woord aan, daar de nieuwe gas commissie door den lieer Timmerman is aangevallen. De vergadering wordt rumoerig. De voorzitter hamert en zegt, dat het hier geen Poolsche Landdag moet wor den. Hij geeft steeds de meest mogelijke vrijheid. Hij zal over de gerezene kwestie nog het woord verleenen. Wie van beide heeren verlangt het? De heer Koopman geeft het verlangen tc kennen den lieer Timmerman van antwoord le dienen. Hel woord wordt hem verleend. De lieer Koopman: Dc lieer Timmer man heeft gezegd, dat onder de nieuwe gascommissie niet voordeeliger is ge werkt, dan onder dc oude. Men moet zoo iels niet klakkeloos beweren. Wij zijn, zegt spreker, gekomen in een ach terstallige boel: tal van aansluitingen moesten nog uitgevoerd worden; de buis leiding moest in dc Meelstraat opgegra ven en vernieuwd worden. Dc lieer De Crane voert aan, dat bij de oude gascommissie vele zaken bleven liggen. Wij kunnen niet voordeelig wer ken, als er zooveel tc doen valt. Het bui zennet was niet iu orde. Wij hebben muntgas gegeven. Wij hebben geleend om over 3 jaar af tc lossen. Het be vreemdt hem, dal dc lieer Timmerman, die anders de cijfers scherp bekijkt, zulle een bewering durft uitspreken. De heer Timmerman persisteert bij zijn meening. Zoo is bij hel traclement van dezen directeur nog f 125 bijgekomen. De voorzitter sluit, nadat de heer Fokker nog het woord had gevoerd, liet incident, nu de zaak tot aller genoegen is opgelost. Ter tafel komt het verzoek van mej. A. H. Fluijt, om eervol ontslag als on derwijzeres aan de openbare lagere school A en aan de herhalingsschool. Conform het voorstel van Burgem. en Weth. wordt besloten. Aan de orde is. 't voorstel van Burgem. en Weth. met betrekking tot de ver ordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld op de m. u. 1. o. school en de herhalingsschool. De voorzitter: Gedep. Staten hebben bezwaren geopperd tegen de door den raad vastgestelde verordening op dc heffing van schoolgeld, en wel omdat in art. 2 der hcffingsverordening onder scheid is gemaakt tusschen vermogen- den, minder-vermogenden, minvermo genden en onvermogenden. Daardoor toch worden meer categoriën van belastingplichtigen aangewezen dan jn het lsle en 2de lid van art. 50 der wet lot regeling van liet lager onderwijs wordt bedoeld, in welk geval de invor dering zou moeten geschieden met in-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 5