ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 8 Juli 1914. EERSTE BLAD. Verkoop Strandgoed. AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Zierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Aizonderljjke nummers cent. Voor het buitenland, verzending óóris per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9565. Direoteun A. J. OE LOOZE Jr. Uitgavep-Hoofdredacteup A. FRÜNKEL. A D V E R TIE N T I E N. Van 18 regel» 80 ets., meerdere regels 10 ot». Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlijk vóór 2.30 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De DIRECTEUR van het Telegraafkantoor maakt be kend, dat het perceel van den heer W. ARNOLD, Confiseur, Havenplein, onder no. 82 aan het locale Rjjks Telefoonnet ia aangesloten. Do BURGEMEESTER-STRANDVONDER van ZlERlKZEH 7.al, Op Vrijdag 10 Juli 1914, des Toorinlddags te 10 ure, in het openbaar in het Waaglokaal dezer gemeente, verkoopen do na volgende bij hem aangebrachte Strandgoedeven 5 ituks houten mallen, dik 12 bij 18 c.M., waar van 3 stuks lang 6 M., 1 lang 31 M. en 1 lang 2 M. 1 scheorbalk, lang 2 Va M.; 10 dennenpalen, lang 10 M., dik 15 tol 20 c.M. Zierikzee, den 29 Juni 1914. De Burgemeester-Strandvonder voornoemd, D. VAN DER VLIET. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur deL Directe Belastingen te Breda is executoir verklaard het kohier der Belasting op bediijfs- en andere inkomsten no. G, dienst 1913 1914, op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zyn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 7 Juli 1914. liet Hoofd van bet Plaatselijk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET. 1NDIË. Onder de Chineezen te Semaratig heerscht groote beroering wegens het doodschieten van een Chinees bij een inval in een speelhuis. Er is een ver gadering van Chineezen gehouden, welke besloten heeft beklag te doen bij den Chineeschen consul te Batavia. De Chineezen, bij de tentoonstelling te Semarang werkzaam, hebben den arbeid gestaakt. AMERIKA. To New-Orleans zijn eenige gevallen van builenpest geconstateerd. De auto riteiten der gezondhcidspolitic te Was hington hebben krachtige maatregelen bevolen. O. a. zijn vijf dokters en een brigade rattenvangers in New-Orleans aangewezen om déepidemie te bestrijden Er zijn tol dusver vijf gevallen ge constateerd, waarvan Iwec met doode- I ij ken afloop. Dezer dagen zijn te Hammonds Port nieuwe proefnemingen gedaan met het vliegtuig, waarmee zal worden ge tracht den Atlantischen Oceaan over, le vliegen. Hei heet, dat liet toestel thans uitstekend heeft voldaan. ALBANIË. DURAZZO, 6 Juli. Volgens een tot dusver niet bevestigd bericht, hebben de Epiroten Goritza bezet, na een heftig verweer der regeeringstroepen. De Hollandsche officieren, Snellen van Vollenhoven en Malinckrodt zyn, evenals de vroegere Oostenrykschen officier Ghillardi, gevangen genomen. Bij het departement van oorlog is een telegram ingekomen van majoor Sluys, uit Walona, vau don volgenden inhoud Bericht officieren te Koritza niet be vestigd en onwaarschijnlijk. fn Walona en de omgeving der stad is alles rustig. Alle geruchten, dat Epiroten de stad bedreigen zijn ver zonnen, ook dat Tepelen door Epiroten is bezet. De Nederlandsche officieren te Walona en Tepelen maken liet goed. Majoor Sluys heeft alle maatregelen getroffen om Walona voor een aanval te beveili gen. Over de officieren tc Elbassah heeft men geen bericht. OOSTENRI JK-HONG AKI) E. De rechters te Weenen hebben Lemna Abed, de vluchtelinge uit den harem van mr. Mazhar Abed te Damascus, ridderlijk behandeld. Men herinnert zich wie Lemna Abed is. Haar vader, Izet Pasja, die, voorheen secretaris van den bloed-sultan Abdul Haraid, uit Turkije naar West-Europa de w\jk genomen had, huwelijkte het vorige jaar zijn 17-jarige, zeer schoone dochter uit aan mr. Mazhar Abed, advocaat te Damascus. Het meisje wist toen niet wat er met haar gebeuren ging en dat zy haar handteekening j ilaatste onder een huwelijkscontract. I Jen zeide haar, dat het gewichtige stuk betrekking had op een schenking van een huis. En zy, argeloos, toekende. Toen gebeurde het verschrikkelijke. Het zeer beschaafde, westersch opgevoede meisje kwam in den harem van een barbaar, een oostersch woesteling, die haar leven tot een hel maakte. Zy ontvluchtte, vermomd, naar Weenen, en nam haar sieraden, ter waarde van 100.000 kronen, mede. Dat was geen groot kapitaal, maar zy kon van de rente eenvoudig leven, alszy de juweelen te gelde maakte. Izzet Pasja eischte by den Turkschen gezant de uitlevering van zyn dochter, doch die werd geweigerd. Toen verlangde hy uitlevering van de sieraden, want, zeide hy, die heeft zy gestolen, zy be- hooren haar niet, maar my. Doch Lemna verscheen in eigen persoon voor de rechters te Weenen en verweerde zich. Zy vertelde, in het Fransch, de ge schiedenis van haar martelaarschap en uitte haar verontwaardiging over het feit, dat haar vader haar door armoede en honger tot toegeven wilde dwingen. „Maar liever wil ik sterven I" kreet zy, dan terugkeeron naar myn man of naar myn vader''. De rechters, bewogen door de klachten van de jonge schoone Turksche, zochten in de wetten net zoo lang, tot zy met een gerust juridisch geweten verzekeren konden, dat Izzet geen aanspraak heeft op sieraden of dochter. „Ga naar huis man", zeiden zy, „en laat je dochter met vrede". Aldus geschiedde. De Kroatische en Mohaminedaansche advocateu te Serajewo hebben besloten, om de plegers van den aanslag op aartshertog Frans Ferdinand niet te verdedigen en, als zij daartoe ex officio worden aangewezen, liever boete te betalen. Karei Frans Jozef, de nieuwe troon opvolger, is op 17 Aug. 1887 geboren. Zyn vader was aartshertog en een broer van Frans Ferdinand, en zyn moeder prinses Maria Josefa van Saksen, zustor van den Koning van Saksen. Hy is in 1911 getrouwd met prinses Zita van Bourbon en Parma. Een bewijs van moed en edele gezindheid heeft Karei Frans Jozef eens gegeven, door een soldaat, die in het water was gevallen, na te springen en te redden. Door zyn vriendelijke manieren heeft hij veler harten weten te winnen. Hy heeft het gymnasium doorloopen en bjj verschillende regimenten gediend. Aartshertogin Zita is in Beieren in hetzelfde klooster opgevoed als de Koningin van België. Ze heeft twee kinderen, eeu jongen in 1912 ge boren, Frans Jozef Otto genaamd, en een meisje, Adelheid geheeten. RUSLAND. De commissie voor volksgezondheid heeft zich tegen het wetsontwerp ver klaard, waarbij de rituecle lialssnedp verboden wordt. Ook hebben ongeveer honderd Maho- medaansche gemeenten bij de Rijks- docma tegen liet wetsontwerp geprotes teerd. FRANKRIJK. PARIJS, 7 Juli. Met algcniecnc stem men heeft de Senaat de begrooting, waarin het wetsontwerp tol invoering eener algemeenc inkomstenbelasting is gpgenomen, goedgekeurd. TOULON, 7 Juli. Tijdens vlooloefe- ningen is de duikboot „Caypso" door den torpedojager „Mousquelon" aange varen. De „Caypso" is gezonken, de bemanning gered. De aanvaring was zeer hevig; de boeg van de „Mousqueton" heeft een groot lek gestooten in den wand van de duik boot, waardoor hel water met kracht naar binnen stroomde. De zee stond hoog en de „Calypso" zonk binnen en kele minuten. Gelukkig was haast dc geheele bemanning op de brug, want de duikboot voer aan de oppervlakte toen het ongeluk gebeurde. De andere opvarenden konden nog vóór 'I zinken boven komen cn zich redden. De liou- (ling der bemanning was kranig. Hel reddingswerk werd door den hëvigen wind en de hooge zee wel bemoeilijkt, maar slaagde toch volkomen. NEDERLAND. AMSTERDAM, 8 Juli. Bij de gisteren gehouden herstemming voor één lid van de Prov. Staten van Noord-Holland in district A vacature mr. K. Hazelhoff Roelfzema) zijn uitgebracht 79G7 st. Hiervan verkregen de heeren: W. van Diesen (vrijz.-dem.) -4618 en J. Loopuil S. D. A. P.) 3319, zoodal gekozen is de lieer Van Diesen. (Rij de stemming op 30 Juni verwierf de heer \V. van Diesen 3021. dc heer Loopuil 2771 cn mr. Bijleveld Jr. (anti- rev.) 2362 stemmen). MELISSANT. Dc Raad alhier heeft in principe besloten, om zich met de gemeente Herkingcn gezamenlijk aan le sluiten aan de gemeentelijke gasfabriek te Dirksland. Dc kosten daarvan zijn op f 97.650 begroot. ZIERIKZEE, 8 Juli. De Plaatselijke commissie tot het bijeenbrengen van gelden tot hulpverleening in de pest- streken van Java heelt na aftrek van alle onkosten, alhier bijeengebracht f 119,70. Dit zuiver overschot is door den heer W. C. de 'rane opgezonden aan den hoer T. J. Van Haren Noman te Amsterdam. Plolzterrols naar VllsslDgen. Wie wil in den zor >er niet eens eeu dagje een mooi tochtje en nog wel een watertochtje maken I Hiertoe wordt gy thans in de gelegenheid gesteld, wanneer gy u maar tydig van een kaart voorziet te bekomen in het sigarenmagazijn Gros in de Poststraat. Zondag aanstaande namelijk kunt gy met de snelvarende, versierde salonboot „de Schelde" een bootreis maken naar de badplaats Vlissingen, de geboorteplaats van onzen grooten admiraal Michiel Adriaanszoon de Ruyter. De reis zal door het Harmoniegezelschap Crescendo van Dreischor met opwekkende muziek worden opgeluisterd. En waar de kosten van die reis zeer gering zijn, zoo is er alle reden om van deze gelegenheid een welkom gebruik te maken. Men schrijft ons uit Noord- Beveland Aanstaanden Zaterdag zal een belang rijke dag zijn voor de zaak der Staats- pensionneering in onze omgeving. Dan zal nj. op de bekende fraaie hofstede „Mon plaisir", een openlucht-meeting gehouden worden, georganiseerd door de afdeeling Wolfaartsdijk van den bond. Een drietal begaafde sprekers zullen de goede zaak bepleiten, Wolferts' Fanfare zal voor een opgowekte afwisse ling zorgen en alles wijst er op, dat, als 't woer meewerkt, het een schoone dag zal worden, waarop niemand ont breken zal, die iets gevoelt voor den strijd tegen oud en arm. NOORDGOUWE. Alhier doet zich een tweede geval van besmettelijke keelziekte voor. SEROOSKERKE. Mevr. de wed. L. de Oude— Kosten, te Renesse woon achtig, en die dezer dagen haar honderd sten jaardag vierde, werd hier ter plaatse geboren en heeft er jaren lang gewoond. Als herinnering aan haar eeuwfeest, deed zy aan ons gemengd koor „Zang veredelt" toezegging van een nienw vaandel. Onnoodig te zeggen dat die daad door ons op den hoogsten prijs wordt gesteld. RENESSE. Dit jaar komen de rozen struiken, een geschenk der firma's F. A. Hansen te Middelburg en D. J. van der Have te Kapelle by Goes aan Vreemde lingenverkeer alhier, zeer goed tot hun recht. De mildbloeieude struiken met hun hunne witte, roode en rose rozen, een prachtig effect makend met het donkergroen der opgaande hoornen en het lichtgroene gazon, geven een aan- genamen indruk en zyn een sieraad voor de omgeving der muziektent, waarin a.s. Zondagnamiddag by goed weer een concert zal gehouden worden door het gunstig bekende fanfarecorps „Luctor et Eraergo" alhier. ST.-FILIPSLAND, 6 Juli. Dezen morgen had er op den Slaakdam een vrjj ernstig ongeluk plaats. De groentechandelaar W. v. D., was met zyn wagen, waarop ook zyn vrouw gezeten was, op reis naar Bergen-op- Zoora. Halverwege den dam, kwam de tram van halfelf aan. Het paard maakte zich bang, sprong op zy, de wagen kantelde en rolde van den dyk. Van D. had nog den tyd er af te springen, doch zyn vrouw kwam onder den wagen terecht en werd er met een ernstig gekneust been van onder gehaald De tram, die inmiddels gestopt had, nam de gekwetste vrouw op en bracht haar naar de halte van waar zy per as naar hare woning vervoerd werd. Paard en wagen kwamen er vry goed af. 7 Juli. Groot is 't verschil in den toestand van de landarbeider nu en de vorige jaren. Toen gebrek aan werk krachten en dus hooge loonen, nu over vloed van arbeiders en een lage loon- standaard. Verschillende personen trekken er dan ook uit en trachten in Holland werk te vinden, dat echter by allen niet lukt. STAVENISSE, C Juli. Zooals reeds geseind is, werd heden middag door den gemeenteraad met 3 voor (de heeren H. J. Dorst, C. Broodman en C. L. Dorst), 2 tegen (de heeren L. Hage en C. L. Potappel) met 2 onthoudingen (de heeren A. J. Verstraate en C. Steen- dyk) besloten met de andere gemeenten van het eiland een waterleiding aan te leggen en te exploiteeren, volgens de daartoe opgemaakte concept-statuten en in verband daarmede een geldleening aan te gaan, met inbegrip van het reservefonds, tot een bedrag van f 66700. Tevens werd aan de op te richten N. V. Waterleiding Tholen concessie verleend tot het hebben en leggen van de buizen voor de Waterleiding. Landbouw en Veeteelt. COLIJNSPLAAT, 8 Juli. Evenals vorige jaren is men Maandagmorgen weer begonnen met het opkoopen van graszaad, tegen 7 cent per kilo. Velen trekken er dan op uit, om op deze wyze een duitje te verdieoen. Gaandeweg neemt echter de opbrengst af wat geen verwondering baart, als men nagaat, dat door het draineeren der landeryen veel slootjes en greppels verdwynen. Daar reeds veel kanthooi gesneden is, zal dit jaar de opbrengst niet zoo buitengewoon groot zyn. Thans, nu voor 't eerste jaar, is men begonnen met opzettelyke cultuur van kropaar. Verschillende landbouwers heb ben een contract afgesloten voor den verbouw er vaD. Men zegt dat reeds pl.m. 30 gemeten hier in den omtrek op dergelijke wyze zyn bezaaid. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. NOORDGOUWE, 7 Juli. Heden werd alhier ten overstaan van notaris Bier- masz, ten verzoeke van de erven P. de Ruyter, publiek verkocht: Gemeente Noordgouwe. Een woonhuis en erf en tuiD, groot ongeveer 7 A. 7 c.A. voor f 1245, 42 A. 14 c.A. bouwland voor f 490, 56 A. 20 c.A. bouwland voor f 490. Het bouwland per 41 A. 68 c.A. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Ds. G. Lans, overgekomen van St .- j Annaland (Z.), werd Zondagmorgen bc j vestigd als predikant le Ooltgensplaat door ds. A. Luteijn van IJselmondc. die tol tekst had de woorden uit Hand 1 vers 8: „Gij zult Mijne getuigen zijn' en achtereenvolgens sprak over een veel omvattende, een moeilijke en een heer lijke taak. Den bevestigden leeraarwerd door een volle kerk Psalm 20 vers toegezongen. Des namiddags hield ds. Lans zijn intrec-rede, sprekende naar aanleiding r van Jesaja 14 vers 32. Hij sprak over de volgende punten: 1. dat Sion gegrond is; 2. wie zijn Grondvester is; 3. waar loc Sion strekt. De nieuwe leeraar werd daarna har telijk toegesproken door den consulent ds. J. Polhuys van Stad aan 't Haring- liet. Door de gemeente vverd hem toe gezongen Psalm 33 vers 11 (laatste 6 regels). Onder de belangstellenden bij de plechtigheid waren nog ds. L. Emmen, an Den Bommel, ds. M. B. Verkerk, van Oude-Tonge, en dc heer Hack, gods dienstonderwijzer in de Langstraat. Bij de intree-predikatie was 't kerkgebouw overvol". Hendrik-ldo-Ambacht. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland heeft uitspraak gedaan in zake h8t hooger beroep van ds. Willekes te Hendrik-Ido-Ambacht, tegen de uitspraak van het Classicaal Bestuur van Dordrecht d.d. 23 April j.l., waarby hy voor den tyd van drie maanden werd geschorst in de waarneming van kerkelijke bedieningen en ambten, zonder verlies van tractement, wegens onchriste- lyken wandel en verstoring van orde en rust in de gemeente. Het Provinciaal Kerkbestuur du, heeft op 1 Juli j 1. deze uitspraak vernietigd en appellant, ds. W., schuldig verklaard aan verstoring van orde en rust en op hem toegepast het eerste tuchtmiddel, zynde een berisping. Wjj brengen nog eens in herinnering de gronden waarop het Classicaal Bestuur zyn schorsingbesluit van 23 April baseerde a. citaten uit preeken van ds. W., gehouden in October en December 1913 en Januari 1914 en een uitdrukking uit zyn voorgebed op Zondag 22 Maart j.l. b. zyn mededeeling aan de gemeente op Zondag 22 Maart„nu is er geen controle meer van myno zjjde op de diaconiecollecte" c. de weigering aan de kerkeraads- leden, om het zedelyk gedrag der aanneraelingen mondeling met hen te bespreken d. het aanvaarden van een ovatie, hem aan den avond van 6 April na zyn terugkomst van een zitting van het Classicaal bestuur door een menigte te Hendrik-Ido-Ambacht gebracht. Het Provinciaal Kerkbestuur heeft in zijn uitspraak de grondeD, onder a. èn d. genoemd, niet overgenomen, maar heeft het naar aanleiding van b. en c. door het Classicaal Bestuur toegepaste tuchtmiddel van drie maanden schorsing te streng geacht en deze schorsing ver nietigd. In de godsdienstoefening van Zondag morgen deelde ds. Willekes deze uitspraak mede, waarna hy de gemeente verzocht, staande te willen zingen Psalm 103: 1: „Looft, looft den Heer myn ziel met alle krachten", enz. Na afloop van den dienst zong de gemeente ds. W. toe Psalm 134: 3: „Dat 's Heeren zegen op U daal", enz. De aanwezige kerkeraadsleden en de voorlezer verlieten echter 't kerkgebouw. DordrCt.) Geref. Kerk. Beroepen te Enter ds. A. Taal te Bruinisse; te Nieuw-Lckkerland ds. A. 'Scheele te Veerc. Chr. Geref. Kerk. Ds. M. den Boer, predikant te Dord recht, lijdt aan een zeer ernstige aan doening der stembanden. Op geneeskundig advies gaat hij voor önbepaalden tijd zich te Utrecht vesti gen, om zich te stellen onder behande ling van een specialiteit in keelziekten. H E R IJ K. De herijk der maten en gewichten in 1914, voor de hierna vermelde gemeenten, zal plaats hebben op de volgende dagen Brouwershaven Donderdag 9 Juli a.s., van 9—12 uur voor hen wier familie naam begint met de letter A, B, C, D, E, F of G; van 1—4 uur voor hen wier familienaam begint met de letter H, I, J of K; op Vrijdag 10 Juli a.s. van 9—12 voor hen wier familienaam begint met de letter L, M, N, O, P, Q of R; van 14 uur voor hen wier familienaam begint met de letter S, T, U, V, W, X, Y of Z.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1