ZIERIKZEESCHE y NIEUWSBODE. Maandag 6 Juli 1914. TWEEDE BLAD. NIEUWS TIJ DIN SEN. y (Zierikzeesche Courant). ABONNEMENT. L)e abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9564 Directeur i A. 1. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. A D V E R T.E N T I E N. Van I8 regels 80 ets., meerdere regels 10 ets. Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrgdagsmiddags uiterlijk vóór 2.30 ure. OOST EMU J K-HONGARI J E. Do Weensche correspondenten der Daily Telegraph heeft uit zekere bron vernomen, dat keizer Wilhelm van deel neming aan de lykplechtigheid vcor Frans Ferdinand en zijn gemalin heeft afgezien op raad van de geheime politie te Berlin, die blykbaar aanwijzingen meent te hebben dat den keizer op zijo reis of tijdens zijn verblijf to Weenen gevaar zou dreigen. Te Serajewo zijn weer een aantal Serviërs gevangen genomen in wier woningen bommen en brownings zijn gevonden. In het geheel zijn 60 Serviërs Bosnië uitgezet en nog ongeveer 300 staat hetzelfde lot te wachten. Onder de uitgezetten zijn Pawlowits, verant woordelijk redacteur van het blad Srbskar«/se en IiadoelowÜs, de uitgever van de Narod. WEENEN, 4 Juli. Alle Servische onderdanen werden gisteren uit Sersjewo verbannen. Verschillende journalisten, Bosniërs en orthodoxe Serviërs moeten voor altijd Serajewo verlaten. De politie ontving bevel, ook de Servische studenten onmiddellijk uit te wijzen. Reeds 25 studenten werden uit Serajewo verwijderd. Twee hunner, Grabes en Ilitch genaamd, werden gearresteerd wegens medeplichtigheid aan den moord op het aaitshertogelijk paar. De politie vond op Grabes een bom en een browning. Hij bekende, aangewezen te zijn een bom te werpen, wanneer de aanslag van Princip niet gelukt was en vertelde, dat hij op vijf pas afstands van den troonopvolger had gestaan. Maar zijn plan niet ten uitvoer had gebracht, omdat zijn geweten hem niet met rust liet en hij hevige hartkloppingen had. Met het oog op verschillende indis creties, die op deu loop van het onder zoek van invloed schijuen geweest te zijn, is door de overheid bekend gemaakt, dat op alle berichten, welke op het onderzoek betrekking hebben, een strenge censuur uitgeoefend zal worden. Een Kroaat heeft aan de politie een lijst ter hand gesteld met de namen van kooplieden, advocaten en politieke personen in Servië, die, naar het heet, aan het complot zouden hebben deel genomen en de kosten van den aanslag hebben gedekt. De politie heeft deze lijst naar het ministerie doorgezonden. Ia tegenwoordigheid van Karei Frans Jozef, de naaste bloedverwanten en leden van het kuizerhuis heeft de plechtige inzegening der 1'yken in de slotkapel plaats gehad. Door een eere- wacht zijo de kisten naar den grafkelder gedragen, waar de definitieve bijzetting geschiedde. FRANKRIJK. PARIJS, 3 Juli. De Seuaat heefi vau ochtend do beraadslaging ove- de arti kelen van de wet op do middelen, welke strekt tot invoering eener algem:ene inkomstenbelasting, voortgezet. Perschot (linkerzijde) betoogde, dat liet thans aanhangige ontwerp slechts voor- loopig is, en stelde een amendement voor tot invoering van een gesplitste belasting op de inkomsten van verschillenden aard die vau 1 Januari 1917 af in do plaats zou komen van de tegenwoordige directe belastingen. Aymond, de rapporteur, verklaarde dat de wetwording van het aanhangige ont werp niet beletten zal de studie van een algemeene hervorming der belastingen ter hand te nemen. Daarop trok Perchot zijn amendement in. Touron (centrum) diende een tegen voorstel in, strekkende om aanvuliiugs belastingen te heffen op de thans bestaande directe belastingen. Met 198 tegen stemmen heeft de Senaat dit tegenontweri verworpen en daarna met 230 tegen 54 stemmen het artikel der wet op de mid delen, strekkende om in beginsel te be sluiten tot invoering eener algemeene inkomstenbelasting, aangenomen. Te Parys is dezer dagen iemand krankzinnig geworden door de hitte Het was de bewoner van de eerste verdieping van een huis op het Lagarda- pleintje, zekere heer Oostaz, een rentenier, die geen vlieg kwaad zou doen. Opeens was hij woest geworden, en beneden komende, bedreigde hij den portier met een revolver. Per telefoon werd de politie gewaarschuwd, waarna men trachtte den dolleman, die zich intusschen in zijn kamer had opgesloten, onschadelijk te make Men boorde oen gat in de deur, waarna de politie wilde schieten met een instiuraent dat den man zou bedwelmen. Net zou dat ge beuren, toen er in de kamer werd geschoten. De ongelukkige had zich een kogel in het hoofd gejaagd. Hjj werd bewusteloos opgenomen en in hopeloozen toestand vervoerd. ENGELAND. LONDEN, 3 Juli. Joseph Chamber- lain, oud-minister van koloniën, is isterenavond bier ter stede overleden. Alle bladen geven uitvoerige j biografieëu met portretten, carricaturen en bekende gezegden van Joseph Cham- berlaiD, wiens dood een vreedzaam einde maakt aan de veel bewogen carrière. j Uit alle deelen van het Britsche 1 keizerrijk komen betuigingen van deel- I neming met het overlijden van den grootsten imperialist en „bouwer van naar het hospitaal van het vliegkamp, waar spoedig dokter Bendien, per auto van hier werd gehaald, en dr. Vermeulen j uit Utrecht, aankwamen. Later werd hij naar het militair i hospitaal te Utrecht vervoerd, waar hij aan zijn verwondingen is bezweken. j De le luitenant-vlieger Spandaw be- hoorde tot het Indische leger en heeft i zijn opleiding tot militair vlieger gehad in het vliegkamp van den vliegtuigen- bouwer De Brouckère te Genck bij Lu'k. j Hij had zich reeds tot een geoefend j vlieger bekwaamd. Tot tweemaal toe heeft hij een vlieg toestel van daar naar Soesterberg over gebracht, eerst een week of drie geleden een 2-persoons, De Brouckère-raonoplan, type Deperdussin en verleden week een pMonccoque"-De Brouckère, een kleinen ééndekker, met welk toestel hij thans gevallen is. Te Soesterberg had hy al verscheidene malen met beide toestellen gevlogen en hy zou er binnenkort, ter verkrijging van zijn militair brevet, nog een paar proef vluchten mee doen. De commandant van het vliegkamp to Soesterberg, kapt. Walaardt Sacrc, het ongeluk iet keizerrijk", wiens grootste eerzucht j wa.s aa?.wcz!£ toen - - L het Eugelsc lie H'J w?a tö v°re?> ln bestond in het streven om 1 volk imperialistisch to leeren denken. Zelfs in Zuid-Afrika waaien de vlaggen halfstok. Do begrafenisplechtigheid zal Maaudag a.s. te Birmingham plaats hebben, waar Chamberlain wenschte te rusten naast het stoffelijk overschot van zijn eerste vrouw. Op uitdrukkelijk verzoek van den overledene zal de begrafenis een zeer eenvoudig karakter dragen. De lijkdienst wordt gehouden in de Unitaris- ten-kerk teBirmingham, waarChamberlaln als jongeman onderwijs op de Zondags school gaf. Het lijk wordt morgen per treiu van Londen naar Birmingham overgebracht. Maandag a.s. zal het parlement het verlies, dat het door den dood vau Chamberlain lijdt, herdenken, terwijl Af-quith het woord zal voeren. In zeer biesden kring wordt hier te lande de dood van Chamberlain diep gevoeld. In het Lagerhuis werd Donderdag aan de regeering de vraag gesteld, wat z\j dacht te doen, nu de leider van het corps vrijwilligers in Ulster dezen hevel heeft gegeven hun wapens onbedekt te dragen en elke poging om hun dit te beletten, met geweld le keeren. Minister Birrell antwoordde, dat het naar zijn ra&ening bij den tegenwoordigen stand van het geschil onverstandig zou zyn, als de regeering daar iets tegen ondernam. DUITSCHLAND. STRAATSBURG, 4 Juli. Een offici- eele mededeeling luidt: In den laatsten lijd is opgemerkt, dat vooral by 't terugkeeren van uitstapjes over de grens in allerlei vorm de Fran-«* sche kleuren werden gedragen. Het verdient daarom aanbeveling nog eens te herinneren, dat volgens art. 4 van het decreet van 11 Augustus 1848 en op grond van verschillende gerechtelijke uitspraken hierin een strafbare hande ling is gelegen, waartegen gevangenis straf en belangrijke boete zijn gesteld. NEDERLAND. ZEIST. Donderdagavond om 8 uur deed luitenant Spandaw een vlucht hoven het vliegkamp te Soesterberg. Toen de vlieger een hoogte van pl. m. 40 M. had bereikt, weigerde de motor en stortte het toestel naar beneden. Luit. Spandaw is zwaar gewond. Een later bericht meldt Luitenant Spandaw is Vrijdagmorgen om 5 uur in het militair hospitaal te Utrecht na een smartelijk lijden gestorven. De geneesheeren hadden nog gepoogd, hem door een operatie in 'tleven te houden, maar 't heeft niet mogen baten. Omtrent het ongeval, worden nog de volgende bizonderheden gemeld De vlieger was nog maar net opge stegen, toen het ongeluk gebeurde. Men snelde toe en vond den bestuurder onder het vernielde toestel liggen. Hij ademde nog, maar was buiten kennis. Voorzichtig droeg men den gewonde gezelschap van de luitenants Verheyst en Versteegh naar Parijs vertrokken, voor den aankoop van eenige nieuwe vliegtuigen, type Farman. Zij zijn dadelijk telegrafisch van het orgeluk verwittigd. De JV. Gt. herinnert er aan, dat luit. Spandaw te Genck by Luik het vliegen heeft geleerd, ongeveer tegelijkertijd met luitenant Ter Poorten, die de beide toestellen waarmee de ongelukkige Spandaw naar Soesterberg kwam, mee naar Indië nam. Bekend is, dat luitenant Ter Poorten in Indië zoo goed als niet vloog. En dat na deze mislukking de toestellen uit Indië terugkwamen. Na bij de Brouckère weder onder dak te zyn ge bracht, werden de torstellen opnieuw gemonteerd, waarna zy door de luitenants Henri van Stein en Spandaw andermaal werden beproefd en goed bevonden. Daarna is luitenant Spaudaw er mee van Genck naar Soesterberg gevlogen. Kapitein Walaardt Sacié liet zich zeer gunstig over de praestaties van luitenant Spandaw uit, die Dinsdag voor een commissie, gevormd uit de heeren Walaard Sacrc, Versteegh en Van Heyst, de hoogteproef voor zijn militair brevet had volbracht. De avond van den dag van het éénjarig bestaan nu zou hij de duurproef volbrengen. Daar er echter onweder op komst was, werd deze proef uitgesteld tot Woensdagochtend. Ook toen kon zy niet plaats hebben. Van een officieel gecontroleerde vlucht kon toen geen sprake meer zijn, daar bovengenoemde heeren, de commissie vormende, inmid dels naar Parijs waren vertrokken. Luitenant Spandaw moet dus, toen hij zijn noodlottige vlucht deed, een oefenirgstocht hebben gerockt. Het lijk vau luitenant Spandaw is hedenochtend vau het militair hospitr.al te Utrecht naar het Centraalstation aldaar overgebracht, om vaudaar naar Arnhem te worden vervoerd, waar hot stoffVlijk oveï8chot ter aarde zal worddïi besteld. Aanbcj-tedlugen, Verkooplngen enz. De Zoeuwsclie Landbouwtentoonstelling te Middelburg, S, 9 en 10 September a.s. II. Jammer, dat de inschrijvingen op tuinbouwgebied tot heden zoo gering zijn, reden waarom de tentoonstellings commissie de inschrijving voor de Af- deeling Tuinbouw nog heeft opengesteld tot 15 Juli a.s. Men kan toch wel begrijpeD, dat het ook een groot handelsbelang is, op deze tentoonstelling een flink overzicht te geven van de verschillende vruchten soorten. Zeeland heeft een met fruit beteelde oppervlakte van 1757 Hectaren en is sedert 1904 met ongeveer 400 Hectaren vooruitgegaan. Verder staat Zeeland vooraan met de onderbeplante boomgaarden, ruim 570 Hectaren zijn onderbeplant met appels en peren in struikvorm, terwijl boven dien in den laatsten tijd veel grond is beplant met uitsluitend peren en appels in struikvorm. Het is ongetwijfeld in het belang van al die fruitkweekers, dat wijd en zijd hun mooi fruit bekend wordezeker het is reeds gezegd, dat zelfs buiten landsche tuinbouw vereenigingen en tuinbouwliefhebbers herhaaldelijk onze schoone boomgaarden komen bezich tigen. Zou dat geen treurigen indruk maken, wanneer onze eerste groote Provinciale Tentoonstelling, die zeer zeker door vele liefhebbers uit ons land en daarbuiten bezocht zal worden, niet rijk voorzien was van dat prachtige Zeeuwsche fruit het is voornamelijk de plicht van de Zuid-Bevelanders met hun schoone waar voor den dag te komen. Ieder kan toch wel begrijpen, dat dit in het voordeel van den afzet zal zijn. Kapello, Ivloetinge, Wemeldinge, Oude- lande, 's-Gravenpolder, Schore,Ovezande, Goes, gy die het voornaamste deel van onze fruitbouwende provincie vertegen woordigt, komt eens krachtig te voor schijn op deze tentoonstelling, het zal u ongetwijfeld ten voordeel strekken. Ook Walcheren, al heeft het niet die intensieve fruitcultuur als Zuid-Beveland heeft genoeg mooi fruit om keurig voor den dag le komen. En dan krijgen we nog een woordje tot opwekking op het gebied groente teelt, want ook die raag niet ontbreken op het groote landbouwfeest. C. NOORDWELLE. Ten overstaan van notaris F. J. H. Jespers warden ten verzoeke van den heer K. Viergever publiek verkocht een v osmin riepaard voor t 502 en een hengstveulen voor f 144. Landbouw en Veeteelt. STAVENISSE. Naar men verneemt, heeft zich alhier een geval van b - smettelijke vlekziekte hij een niet ingtëut varken, met doodelijkeu afloop, voorge daan. Dit jaar zyn er ongeveer 130, het vorige jaar 70 varkens ingeënt. De zoo gevreesde aardappelziekte vertoont zich alhier reeds. Van de ongeveer 600 gemeten aardappelen zyn of worden er minstens 800 gemeten besproeid. H E R IJ K. De herijk der maten en gewichten in 1914, voor de hierna vermeldo gemeenten, zal plaats habbon op de volgende dagen Noordgouwe 6 Juli des n.m. Zonncmaire 7 Juli des v.m. van 9 tot 12 en des D.m. van 1 tot 3. Brouwershaven Donderdag 9 Juli van 912 uur voor hen wier familie naam begint mot de letter A, B, C, D, E, F of G; van 1—4 uur voor hen wier familienaam begint met de letter II, J of K; op Vrijdag 10 Juli a.s. van 912 voor beu wier familienaam bogint mot de letter L, M, N, O, P, Q of R van 14 uur voor hen wier familienaam begint met do letter S, T, U, V, W, X Y of Z. Voor Duiveudyke op Donderdag 9 Vrijdag 10 Juli a.s., op dezelfde uren te Brouwershaven. Oosterland 21 Juli. Eon nieuw stak ren HotJornians. Naar het N. v. d. D. verneemt is de heer Htijermans bezig een nieuw tooneelstuk te schrijven, dat speciaal geschreven wordt in verband met het as. veertig- jarig jubileum van mevr. E. de Boer Van Rijk. In dit stuk zal deze bekende ac rice de hoofdrol vervullen. Het Jubileum zal in het komende tooneelseizoen worden gevierd. Er In goloopon. De N. Tilb. Ct. vertelt: Een jongeman wilde gaarne afgekeurd worden en gaf daarom als lichaamsgebrek op doofheid. Hij verschijnt voor de militaire dokters wordt onderzocht. Alles is in orde, alleen zijn hardhoorigheid zal oorzaak zijn van ongeschiktheid voor den militairen dienst. Men zal hem eens op de proef stellen l vanuit een hoek der kamer wordt hem heel zacht het getal 45 toegefluisterd, hetgeen onze millicien in spé moest nazeggen. Doch hij snapt er niets van, althans hij doet alsof... en met harde stem antwoordt bij het getal 100. De doctoren kijken elkander met ver bazing aan, want zulk een graad van doofheid kwam in hun praktijk nog niet voor. Zij gelooVen zichzelf niet en herhalen de proef. 22, zegt de dokter. 50, antwoordt de milicien. Nu stond het vast, deze jongen leed aan erge doofheid en was ongeschikt voor den dienst. Hij kon heengaan. Met een blij gezicht trok de milicien af, doch zag spijtig genoeg de houding vau de doktoren niet toen hij de deur achter zich gesloten had. Ze proestten het uit van 't lachen en hadden den snaak al lang in de gaten, dat hij een beetje comedie speelde. Ze zouden hem wel te pakken krijgen. En alvorens de jonge man kans zag op straat te komen en aan zijn vrienden en kenissen den gunstigen afloop van zijn truc te vertellen, wordt hij teruggeroepen. Hij verschijnt weer in dezelfde kamer als straks, waar nog steeds een der doktoren in een hoek staat. En met nog zachtere stem als tevoren fluistert hij den binnenkomende toe: „Je bent afgekeurd". „Hoera, schreeuwt het onze jongen blij uit, dank u wel heeren, salut". En hij wil weggaan. Maar krijgt de kans niet, alvorens een der aanwezigen hem nu met vrij harde stem heeft te verstaan gegeven, dat hij genoeg had van zijn praatjes over doofheid en dat hij wel goedgekourd word voor den militairen dienst. De jonge man had zich zelf verraden, door te spoedig uiting te geven aan zijn vreugde afgekeurd te zijn om iets wat niet bestond. Iets dergelijks moet ook eens bij een keuring te Groningen zijn voorgevallen. Een loteling hield zich doof, hoewel men begreep, dat het jongmensch de geneesheeren voor 't lapje hield. Eindelijk kreeg een huuner een lumineus idee. Toen de „doove" weg zou gaan, liet een der doktoren een rijksdaalder vallen. De loteling zag om envloog er in. HuygeiTs „HofwJJck" aangekocht. Vrijdag is de akte verleden, waarbij de vereeniging .Hofwyck" Huygens' buitenplaats heeft gekocht. Er ontbraken nog vierduizend gulden aan de koopsom (f 4000) maar de vereeniging meende daarvoor den fatalen termijn niet te mogen laten verloopen en zy heeft het er op gewaagd in de vaste overtuiging, dat binnen weinig tijd ook dat bedrag er komen zal, nu men weet, dat het doel is bereikt en Huygens' woning van den ondergang is gered. Moge, nu alles zoo boven verwachtiug goed gegaan is, weldra de kroon op het werk gezet kunnen worden. Ieder die er prys op stelt, dat nu spoedig het Huygensmuseura in Huygens' eigen woning zal kunnen worden ingericht, kau zijn bijdrage aan dr. Hotstede de Groot in Den Haag zenden. Boter koel houden. De KölnZlg. doet een tamelijk een voudig recept aan de hand, om in heete dagen de boter koel te houden. Een ijskast toch staat niet ieder ter beschik king en bovendien kunnen slechts kleine hoeveelheden boter op ijs worden gezet, daar grootere klompen bederven, als ze niet spoedig gebruikt worden. Ook is het bewaren in den kelder meest uiterst omslachtig, terwijl week geworden boter naar men weet gemakkelijk haar lekkeren smaak verliest. Een recept, dat steeds uitstekend vol daan hoeft, berust op een oenvoudige,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 5