ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 6 Juli 1914. WINO.Moinyels. CZierikzeesclie C o u r a n t). EERSTE BLAD. BERICHT. NIEUW STIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. 0N D ER WIJ 8. KERKNIEUWS. Gemengd Nieuws. ABONNEM EN T. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers B cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste JAAR6AN6, No. 9564 Direoteuri A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. ADVERTENT IJE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ot». Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aao het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk vóór 8.30 ure. Dit nummsr bestaat uit twee bladen. Het Bureau van dit Blad (hoek Schuit haven te Zierikzee) is eiken werkdag geopend van des voormiddags 9 - tot des avonds 8 ure, tot het aannemen van advertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abon nement van binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervoor is aan het Bureau ver krijgbaar, on wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonendon gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. Gevonden op den openbaren weg: Een jongensjasje. Portefeuille niet zakboekje. Geldstuk. Hooivork. Kinderschortje. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. AMERIKA. NEW-YORK. Uit Templeton in den staat [Oregon wordt geseindf, dat vjjf bandieten den express-trein van Ore gon naar JTempleton overvielen en trachtten de reizigers te berooven. Een revolvergevecht ontstond tusschen de reizigers en de bandieten, welke laatsten ten slotte op de vlucht gingen. Van het treinpersoneel werd een persoon gedood, terwijl 1 reiziger licht gewond werd. De opening van het Panama kanaal is thans, volgens een bericht uit Panama, op Maart 1915 bepaald. Het optreden van de vrouwen, die in sommige staten der Unie, zitting hebben in de wetgevende lichamen, wordt met belangstelling gadegeslagen, vooral in Engeland, waar een aantal vrouwen immers zelf streeft naar het recht om aan het politieke leven deel te nemen. Thans wordt er in een Engelsch blad de aandacht op gevestigd, dat, toen in het Congres van Colorado een wetsontwerp was ingediend, strekkende om het dobbelen en andere verwerpe lijke dingen te legaliseeren, die vier dames hadden vóór gestemd. Toen zy daarover later waren ter verantwoording geroepen, zeiden er twee, dat het een partywet was geweest, zoodat zy wel vóór hadden moeten steramen, terwijl de anderen opmerkten, ,dat zy niet hadden geweten, waar de wet over liep". In Chicago was onlangs by belang rijke locale verkiezingen van de vrouwelijke kiezers een buitengewoon groot aantal niet opgekomen. By die verkiezingen viel nog een merkwaardig geval voor. Een man maakte zich zóó driftig op zjjn vrouw, omdat zy niet wilde stemmen zoo als hy het wenschte, dat hy haar dood schoot. ALBANIË. Aan de Tel. wordt uit Weenen ge seind Naar de Nine Freie Presse uit wel ingelichte politieke kringen verneemt, zou vorst Wilhelm zich in zulk een haoheljjken toestand bevinden, dat ieder oogenblik een crisis verwacht kan worden. De vorst beschikt over geen hulptroepen meer. De groote mogend heden zyn bereid de regeering van Albanië door de internationale controle commissie te doen overnemen, en er worden reeds besprekingen gevoerd over een eventueelen opvolger van vorst Wilhelm. Deze troonwieseling kan reeds binnen enkele dagen plaats hebben. De vorstin van Albanië zal zich in verband met den toestand te Durazzo, met haar kinderen naar Roemenië be geven. Uit Weenen wordt aan de National Zeiling geseind: Volgens berichten uit Durazzo zijn Servische troepen ten zuiden van het meer van Ochrida bij 't plaatsje Stawewa, de grenzen overgetrokken en zonder tegenstand het Albaneesche gebied binnengerukt. Dit bericht wordt uit Uskub bevestigt in dezen vormIn de laatste dagen zyn eenige honderden Servische soldaten onder een groot aantal officieren de Albaneesche grens overgetrokken, om zich bjj de opstandelingen te voegen. Ieder soldaat was in het bezit van twee geweren. In de laatste weken hebben op deze wjjze eenige duizenden Servische soldaten de gelederen van de Albaneesche opstande lingen versterkt. In-Dibra en in Gostiwar is een geregelde proviandeeringsdienst voor de Albaneesche opstandelingen in gericht. Te Durazzo wordt aan het Berl. Tageblatl d.d. 3 Juli geseind: In den afgeloopen nacht zjjn opnieuw plunde ringen en uitspattingen voorgekomen. Dezen keer waren lieden uit Kossowo de schuldigen. De zigeuners en Koet- sowalachen vluchtten. Majoor Slujjs heeft te kennen gegeven, dat ter ver- dedigiug van Walona, dat volslagen zonder bescherming is, 1000 man goed gediciplineerde troepen en kanonnen noodig zouden zijn. SERVIË. BELGRADO. Naar verluidt zou de bekende Albaneesche leider Issa Bolje- nowitz te Tirana vermoord zjjn. RUSLAND. Onder voorzitterschap van don Tsaar heeft de ministerraad in Petershof een buitengewone zitting gehouden, waaraan buitengewoon veel beteekenis wordt ge hecht. Zjj begon met een uitvoerige uit eenzetting van Sasonof over den politieken toestaud vau het oogenblik, in verband met den moord te Serajewo. Overwogen werd of de anti-Servische beweging tot internationale verwikkelingen kan leiden en welke maatregelen Rusland daartegen zou moeten nemen met het oog op zyn waardigheid en belangen. ENGELAND. Joseph Chamborlain is aan hart verlamming gestorven. Maandag was bij, als gewoonlijk uitgereden. Dinsdag werd hij ziek, Woensdag bleef bij den boelen dag in bed en Donderdagavond om kwart over tienen gaf hij in tegenwoordigheid van al de leden van zijn familie in ziju huis te Londen den geest. Zijn zoon Austen Chamberlain zal zijn mandaat als lid van het Lagerhuis te Oost-Worcesthire neerleggen en zich can- didaat stellen in West-Birmingham, het district dat zijn vader 38 jaren hrag vertegenwoordigd heeft. Men verwacht, dat alleen de socialisten een candidaat tegenover hem zullen stellen. NEDERLAND. AMSTERDAM. Het Bestuur der R.-K. Kiesvereeniging district V alhier, advi seert den kath. kiezers nadrukkelijk, bjj de a.s. herstommiDg voor een lid der Prov. Staten zich van stemming te outhoudon. DEN HAAG. De kapitein der Alba neesche gendarmerio Sas, met vorlof wegens gezondheidsredenen hier te lande, is Vrijdag door den minister van oorlog ontvangen. MAASTRICHT. Vrijdagavond heeft er alhier een ontsporing plaats gehad. Trein no. 13 van do S. S., die om 0 u. 55 uit Maastricht over de Weert naar Rotterdam vertrekt, schijnt op een verkeerden wisselstand gekomen te zjjn. Gelukkig had de trein nog niet veel vaart, daar pas ongeveer 50 meter was afgelegd. Plotseling hoorden de reizigers in het voorste gedeelte van den trein een vreeseljjk gekraak en werden zjj door elkaar geschud. Twee heeren uit Rotterdam sprongen uit den coupé. Twee andere heeren trokken aan de noodrem, zoodat de machinist den trein spoedig tot staan wist te brengen. Het bleek nu, dat een bagagewagen en twee compartimenten 2de klasse buiten de rails stonden. Koppelingen en buffers waren afgeknapt. Persoonlijke ongelukken hebben er niet plaats gehad. Twee dames zjjn flauw gevallen. Nadat de reizigers uit de ontspoorde wagens waren over gestapt is de reis voortgezet. DINTELOORD, 3 Juli. Tjjdens het kort maar hevig onweder, dat zich heden boven onze gemeente ontlastte, werd de landbouwschuur van den heer P. M. Sneep door den bliksem getroffen. In korten tijd was het gebouw in de asch gelegd, waarbjj twee paarden om het leven kwamen. De brandweer, die ter plaatse kwam, had nog de smeulende massa te blusschen. De schuur is verzekerd bjj de onderlinge verzekering van landbouwers in West- Noord-Brabant „"Helpt elkander" en de inventaris bjj de onderlinge verzekering te Gouda. De aangerichte schade wordt slechts ten deele gedekt. Nationale schiet wedstrijd. ZIERIKZEE. Onze plaatselyke schiet- vereeniging „Zierikzee", die buiten de grenzen van ons stedeke bij menigen wedstrjjd een eersten prjjs roemvol veroverde, heeft zelve, ter gelegenheid van de opening der nieuwe banen aan den Westhoek alhier, op 18, 19, 20, 25, 2G, en 27 Juli een algemeenen schiet wedstrijd uitgeschreven. Beschermheer van deze vereeniging is onze Burgemeester, mr. D. van der Vliet; eerevoorzitter is mr. W. Ridder van Rappard, terwjjl de eereleden zjjn de heeren A. Cf. van (Ier Vliet en mr. II. Polvliet. Gedurende den schietwedstrijd zal op het schietterrein een buffet aanwezig zjjn. Ooze geëerbiedigde Koningin-Moeder, de Commissaris der Koningin van Zeeland, onze afgevaardigden voor de lste en 2de Kamer, de heeren mr. A. J. F. Fokker en mr. R. J. H. Patjjn, de burgemeester, de beschermheer en de eereleden hebben prjjzen voor dezen wedstrjjd beschikbaar gesteld, terwjjl ook van onderscheidene particulieren medailles zijn toegezonden. Hopen wjj, dat de wedstrjjd met mooi weer zal begunstigd worden. ELLEMEET. Bjj enkele candidaat- stelling zijn lot leden van den ge meenteraad gekozen verklaard de af tredende leden M. de Glopper en Jb. Steur Cz. RENESSE. Mej. de wed. L. de Oude— Kosten, die op 2 Juli haar lOOsten jaar dag mocht vieren, heefl naar aanleiding van dat heugelijk feit niet alleen de .leerlingen der openbare school goed be dacht, maar ook de armen der gemeente een geldelijke gil'l geschonken, terwijl het muziekgezelschap „Luctor et Emer ge alhier met een som van f 40 werd begiftigd. OUWERKEKK. Door de alhier on langs opgerichte Vereeniging „Bond van Werkgevers in het Landbouwbedrijf", is op here statuten de Koninklijke goed keuring verkregen. STAVENISSE. Op de adressen aan den gemeenteraad, met het verzoek om alsnog aansluiting bij de waterleiding-Tholen te verkrijgen, is thans door pl.m. 225 hoofden van gezinnen reeds geteekend (Zaterdagavond.) STAVENISSE, 0 Juli. De aansluiting bij de waterleiding op het eiland Tholen is heden door de gemeenteraad alhier aangenomen. COLIJNSPLAAT. Bjj Kon. besluit is benoemd tot buitengewoon opzichter W. Ileijboer alhier bij do werken aan het Noordzeekanaal te IJmuiden. RENESSE. In een gehouden verga dering van de onderwijzers der afdeeling Westelijk Schouwen van liet ,,N. O. GA werd besloten, ter bevordering van het herhalings-onderwijs, een 500-tal (Scp- tcmber-nummer) van het blad In en om de Schoolvan de Noord-Holland sche Propaganda-Club, ter verspreiding onder de ouders van leerlingen aan te schaffen; Landbouw en Veeteelt. ST.-MAARTENSDIJK. Bij de jaarlijk- sehe tentoonstelling van „Het Belgisch Trekpaard", te Rozendaal gehouden, werd een jaarling merrieveulen van den heer I. de Wilde Gz. alhier bekroond met den eersten prijs. Eenige dagen te voren werd de moeder van dit veulen bp de premie-keuring alhier No. 1 ge plaatst. ST.-PHILIPSLAXD6 Juli. Ten be hoeve van zijn landbouwbedrijf is door den heer A. v. Nieuwcnhuijzen (Noord hoeve) vau den heer Timmerman te Zierikzee aangekocht een „Lister'-ben- zine-motor van 6 paardenkracht. Ofschoon deze motors in verschillende plaatsen lol onderscheidene dpeleinden, vooral in Gelderland en Overijsel met uitstekend succes gebruikt worden, is idit de eerste in onze gemeente. ZIERIKZEE. In de Kleine Kerk werd gisteren de 50-jarige Evangeliebediening van dr. J. Helder kerkelijk herdacht. Een dichte schare vulde 't kerkgebouw. De hoogbejaarde jubilaris leidde zelf den dienst. Het dameskoor zong ter gelegenheid van dit jubileum voor en gedurende de predikatie op hoogst verdienstelijke wijze een tweetal liederen. Tot tekst van zijn rede had dr. Helder gekozen Jesaja 40 vers 31. De indrukwekkende plechtigheid werd besloten met den volgenden slotzang, die hem door de gemeente op de wijze van Gezang 12 werd toegezongen. Heil U, die thans reeds vyffcig jaren Uw levensarbeid hebt verricht! Heil ons,, voor wie U God wou sparen Hoe vaak heeft, ons Uw woord gesticht! Gy waart, voor wie aan U zich bonden Tot hulp en steun, als trouwe vriend. En wat gy ook hebt ondervonden, Gy hebt Uw Heer getrouw gediend. Wü danken voor den ryken zegen, Die door Uw werk ons werd gebracht, #IIeui, die op al Uw levenswegen U hoeft gesterkt door Zjjne kracht. Wjj bidden, dat U zy gegeven Nog menig jaar vol arbeidslust; Dat ook de avond van Uw leven Niet voor U zij, de tijd der rust. Beperking van het voetbalseizoen. De Haarlcmsohe Voetbalclub heefl 'n voorstel ingediend voor de algemcenc vergadering van den Nederlandschen iVoetbalbond, om de door den N. V. B uil te schrijven competities alleen te doen plaats hebben tusschen 1 ISept. en 1 Mei 'Van 1 Mei lot 1 Sept. zal hel dan ge sloten voetbalseizoen zijn, althans voor zoover het door bedoelden bond georga niseerde wedstrijden betreft. De club stelt dit voor, omdat men zich voor overdrijving in de voetbalsport moet hoeden. Dit jaar zijn op 31 Mei en 7 Juni nog kampioenwedstrijden ge speeld. Dat mag niet weer geschieden. Dat lange voetbalseizoen is oorzaak, dat dikwijls gespeeld moet worden in een temperatuur, die het voetballen iels an ders dan een genoegen maakt. In Engeland en België heeft men reeds lang een gesloten voetbaltijdperk inge voerd en het zal dus zeker in ons land wel mogelijk zijn. Het uurwerk van den Dom te Lund. De Dom van de Zwcedschc stad Lund, zal uit zijn rijke inkomsten 100.000mark gebruiken voor de restauratie van twee uurwerken, waarvan liet oudste reeds in de vierde eeuw bekend was onder den naam „Horlogium niirabile lunden- se" en een lange geschiedenis en een beroemden naam bezit en van de uitge trokken som meer dan 80.000 mark voor de herstelling vordert. Na een zes-jarigen vóór-arbeid heeft de dom-architect Wahlin met zijn tech- n i sche li assistent, den torenuurwerk- wachter Larsson, uit Kopenhagen, thans een roconstructie-ontwerp gemaakt, het welk deels op vondsten van belangrijke constructieve en ornamentalc fragmen ten, deels ook op oude teekeiiingcn en oude beschrijvingen berust en door de beteekenis der talrijke mystieke wijzer platen, concentrische en exentrische lij nen en verschillende gekleurde velden, eerst begrijpelijk wordt. Door den beeld houwer Nils Hansen, is hel model van liet uurwerk en het gedeelte van den Dom, waarin hel in 1923 weer voor het eerst na vele eeuwen zijn bazuinklank zal doen klinken op 'n schaal van 1 10 vervaardigd. Van het Lundensclie wonderuurwerk werd in 1112 door de aartsbisschop Hans Laxemond het eerst gewag ge maakt. Uitvoerig vertelt Magnus Mat- thiac in zijn handschrift „Civitatem quarimdam Schnniac brcyes dcscriplo" van dit kostelijk werk. Het uurwerk, waarvan het groolslc blad, verdeeld in cirkels, 8 voet in door snede meet, geefl het loopende jaar aan, de maanden, de weken, dagen en uren en de feesten van het kerkelijke jaar. Verder op- en ondergang van zon en maan en hun stand in den dierenriem. Verder treden bij het slaan der klok verschillende religieuse figuren naar vo- iren, die allerlei ingewikkelde ceremo nieën verrichten. Reeds in 1656 stond het uurwerk stil. Hel werd in 1380 vervaardigd, zoodal hel thans meer dan lwee-en-een-halvc eeuw gezwegen heeft. Barbaarscli Nederland. Voor den rechlcr-commissaris te Zwolle heeft het verhoor plaats gehad in zake het gebeurde op den eersten Paaschdag met den Franschman Ju les Romain en zijn tochlgenooten. Behalve de Fransche toeristen wa ren er 14 Harderwijkers gedagvaard. —Men leest in De Tijd: In één der grootste confectie- en manufachirenma- gazijnen te Amsterdam, waarvan de eliënteelc hoofdzakelijk bestaat uil vrou wen en meisjes uil den burgerstand, was het bedienend personeel blijkbaar van oordeel, dal liet goed was zich te kleedcn volgens de ergerlijke voorschrif ten der laatste mode. Dezer dagen ver scheen echter één der hoofden van de onderneming, een buitenlander, en ont bood al de vrouwelijke afdeclingschefs pp liet kantoor. Toen de dames gezeten waren, deelde hij haar kort en zakelijk mede, dat hel hem aangenaam zou zijn, wanneer zij en hare ondergeschikten binnen den kortsl mogelij ken tijd van toilet veranderden en voortaan niet an ders in den winkel verschenen dan be hoorlijk en passend gekleed. Juli Juli is de tweede maand van den meleorologischen zomer. Het is de maand van de groote warmte. De gemiddelde temperatuur stijgt nog van den eersten tol den vijftienden; dan verandert deze niet veel meer, maar een daling wordt in den regel niet voor 5 Augustus waargenomen. De maximum-temperatuur valt in ons land omstreeks 26 of 28 Juli, in de Oos telijke provincies gewoonlijk iets eerder, aan de zee wellicht iels later. 5 5 6 weken na den langstcn dag wordt der halve de warmste dag waargenomen. Bijna voortdurend heeft Juli meer zonneschijn dan Augustus. Neem uw vacantie dus zoo vroeg mogelijk. Wel is liet ook in Juli niet onafgebroken goed weer. Steeds zijn er een paar peri oden van bedekte lucht en regenachtig heid. Maai; weken achtereen onbestendig weer, zooals in Augustus zoo vaak voor komt, gebeurt in Juli hoogst zelden. Bij alle winden kan het in Juli goed weer zijn. Het meest aangename weer hebben wij hij Westelijke winden of bij een Noordelijke luchtstroom. Bij wind stilte ol' hij 'n zwakken Zuid-Oostelijken jwind krijgt de warmte spoedig een druk kend karakter, en wordt in 't algemeen onweersformatie geconstateerd. De merkwaardigste drukkerij ter wereld wordt gevonden oj> het eenzame eiland Norfolk, dal in 1774 door kapi tein Cook in den Stillen Oceaan tusschen Nieuw-Holland en Nieuw-Zeeland werd ontdekt. De eigenaar, die tegelijk zetter, drukker en binder is, wordt voorgesteld 'vals een waardige nazaat van Gulhenberg. I lij is 'n Duitscher, Menger geheelen. Vroeger is hij op de drukkerij van de New-York Herald geweest, maar hij ging varen op een walvischvaarder en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1