Die dONG'S Regensburg, Motor-Rijwiel, W. JOPPE, A. S. J. Dekker, predikbeurten. Ingezonden Mededeelingen. sport. AD VE RTENTIEN. H.H. Landbouwers 1 Een spenoud Hengstveulen DAMESRIJWIEL, 38 series van Vogels in kleurendruk. Prachtig mooi! zierikzee:. PIJPORGELFABRIEK GOES. De Zeeuwsche Landbouwtentoonstelling te Middelburg, 8, 9 en 10 September a.s. In verecbillende couranten konden we kort geleden de aanvragen lezen voor inschrijvingen voor de gebouwen, die op de a.s. groote Provinciale Land bouwtentoonstelling te Middelburg zullen worden opgericht, ook de berichten over de belangrijke bedragen waarvoor inge schreven is, kunnen eenig denkbeeld geven van de groote belangrijkheid van deze tentoonstelling. Van algemeene bekendheid is de hoogst interessante tentoonstelling ten vorige jare te 's Gravenhage gehouden, onder leiding van de koninklijke Neder- landsche Landbouwvereeniging. Als gevolg van deze bizonder belang rijke tentoonstelling, zooals er nog nimmer een gehouden is, werd het besluit genomen ieder jaar in een der provincies van ons land, een groote tentoonstelling te houden, om een beeld te geven van de ontwikkeling der bodemculturen, paarden en rundvee en wetenschappelijke ontwikkeling. Een bizondere eer voor Zeeland, de eerste te mogen zijn om dit schitterend voorbeeld van 's-Gravenhage te volgen. De groote verspreiding van de pro gramma's heeft ons op de hoogte gebracht, op welke praktische wijzen do commissie van voorbereiding zich voor stelt dit beeld van landbouwontwikke ling in den uitgebreidsten zin aan Nederland en de belangstellende buiten landers te toonen. Zeeuwen, het is een groote eer voor u, de eerste te mogen zijn, maar die eer brengt mee een groote verplichting. Een verplichting, om alle krachten in te spannen, om te voldoen aan de ver wachtingen die men van u heeft. Zeeland moet toonen hoe het steeds gewerkt en gestreefd heeft de moeilijk heden der tijden te overwinnen, de concurrentie ruet andere streken in ons land, waar alle krachten ingespannen worden om vooruit te komen, te kunnen volhouden. Zeeuwen, zorgt dat ge een schitterend en goedgelijkend beeld geeft van uw werken, het zal u ten goede komen. Het i3 echter niet mijn bedoeling uitsluitend het woord te richten tot de landbouwers. Zeeland, bekend om zijn prachtige paarden, zijn waardevol vee, zijn schoone veldproducten, heeft nog een andere groote bekendheid. Zijn fruitteelt, zijn tuinbouw. Zoekt eens ergens in Nederland, naar die prachtige boomgaarden, naar die intensieve fruitcultuur, en vraagt u dan eens af, Zeeuwen, of dit ook niet een hoogst belangryk onderdeel moet zyn van deze eerste groote Zeeuwsche tentoonstelling Hoeveel excursies worden niet jaarlyks gehouden van belangstellende inwoners en fruitkweekers uit ons land, die zich vermeien in onze prachtbooragaarden. Mag dat ontbreken op onze tentoon stelling? Ontbreken zal het niet, daarvoor vrees ik niet, maar het beeld dat we moeten geven, zal gelyk moeten zyn aan de werkelijkheid. Dat is de plicht van Zeeuwsche fruitkweekers en daarom moeten ook daarvoor alle krachten ingespannen worden. We komen daarop spoedig nader terug. De invloed van het Chili-salpeter bij aardappelen. In 't algemeen kunnen we zeggen, dat aardappels geen verschen stalmest moeten hebben. In 't klein worden toch, jaar in jaar uit, aardappels gepoot met verschen, pas uit den stal gehaalden stalmest. Het gevolg is: slechte smaak, schurft, gemakkelijk door ziekte (aard appelziekte) aangetast, enz. In 't groot, voor de fabrieken en ook voor den ver koop als eetaardappelen, wordt reeds in veel streken met kunstmest gemest. Kunstmest aan aardappelenIn het najaar wordt 't aardappelland van kali en phosphorzuur (slakkenmeel) voorzien, of men geeft in het voorjaar pateutkali en supers. Ia het najaar kan men de kali in een vorm van kaïniet geven. In beide gevallen moeten de aardappels nog stikstof hebben. Vooral daar, waar aardappels in het groot verbouwd wor den, gebruikt men hiertoe Chili-salpeter. In onze veenstreken b.v., waar de aard appels in enorme hoeveelheden worden verbouwd, gebruikt men kunstmest en als stikstofme8t in de eerste en voor naamste plaats Chili-salpeter. Het Chili- salpeter aan aardappelen kan in één, twee of drie giften gegeven worden. In eens, dan wordt al 't Chili-salpeter kort na of by 't poten gezaaid. In tweemaal, dan geeft men de helft na het poten en de andere helft, ongeveer zes weken daarna, als ze boven den grond komen. Wanneer men het Chili-salpeter in drie giften geeft, zaait men een derde deel by het poten, een derde deel als de aard appels boven den grond komen en een derde deel eenige weken later. Het is I duidelyk, dat het voorzichtiger is, het I Chilisalpeter in twee of drie giften te I geven, dan alles in eens uit te zaaien. Een en ander hangt ook samen met de ervaring, welke de boer opgedaan heeft met den grond, waarop hy de aard- 1 appelen zet. Ook de hoeveelheid Chili- salpeter, welke men aan aardappelen geeft, is verschillend. Deze varieert van 160 tot 300 K G. (hiermede bedoeld de totaalhoeveelheid per Hectare) Nu is wel opmerkelyk, dat by de talrijke proeven, welke men gehouden heeft met Chili-salpeter op aardappelen, men I bij de hoogste Chiii-salpetergiften het I aantal kleine aardappels zag verminderen ten gunste van de grootere. Bleef bij 1 250 K.G. Chili-salpeter per Hectare en 300 K.G. het totaal aantal der aardappels zoowat hetzelfde. Niet zoo de grootte. By 300 K.G. waren er minder kleine en dus meer groote. Wanneer men zyn aardappels met Chili-salpeter bemest is het dus raadzaam na te gaan, hoever men met de Chili-salpetergitt met voor deel kan gaan. En iedere aardappelboer moet eens nagaan, of hij met meer Chili niet meer winst kan behalen. Ik zei daareven, dat de hoeveelheid Chili-salpeter zich beweegt tusschen 150 en 300 K.G. Ik bedoel daarmede, dat deze hoeveelheden gegeven worden aan tafelaardappelen. Bij de fabrieks aardappelen gaat men veel hooger. Daar, in de streken der fabrieks-aardappelen, geeft men tot 400 en 500 K.G. En de winsten hierdoor behaald, zijn nog altijd zeer loonend. Zondag 5 Juli. Zierlbzee. Geref. Kerk. 's Voorm. tien ure en 's avonds zes ure, ds. Sybesma. Woensdag 8 Juli (Zendingsdag), 's Voorm. kalf tien ure, ds. Staal van Colynsplaat en 's voorm. kalf twaalf ure, dr. Scheurer. 's Nam. twee ure, ds. Ingwersen, vroeger op Java en 's nam. half vier, ds. Sybesma. Chr. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Wisse: 'snam. twee ure, Leeskerk; 's avonds zes ure, ds. Wisse. Oud-Geref. Gemeente, Breestraat. 's Voorm. kalf tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, Leeskerk. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstr. 's Avonds kalf zeven ure, ds. Japchen van Haamstede. Evangelisatie Jeruël. 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure, de heer Cappon Sr. van Cadzand. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Voorm. kalf tien ure, ds. Blankert. Serooskerke. Horv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Adriani. Burgh. Herv. Kerk. 's Voorm. kalf tien ure, ds. Van Maanen. Renesse. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, dr. Proost van Brouwershaven. Noordwelle. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, Geen dienst. Haamstede. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Japeken. Geref. Kerk. 's Voorm. kalf tien ure, nam. twee ure en 's avonds kalf zeven ure. ds. Brouwer (Lezing voor de Jongelings-Vereeniging). Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. tweo ure, Leeskerk. Eikerzee. Herv. Kerk. 'b Voorm. half tien ure, ds. Straatsma (Bijbel-Zondag). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Kok. Brouwershaven. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 's Voorm. kalf tien uro en 's nam. twee ure, ds. Meyer. Zonnemalre. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. De Leur. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Hoek. Noordgouwe. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. Blankert van Kerkwerve. Drelsehor. Herv. Kerk. 'sNam. twee ure, dr. Weeda. Ouwerberk. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. Snethlage. Nleuwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. kalf tien ure, Geen dienst en 's nam. twee ure, ds. v. d. Linden (Voorbereiding H. Avondmaal). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds kalf zes ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds 5.15 ure, Leeskerk. Oosterland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, dr. Weeda en 's nam. twee ure, Geen dienst. Geref. Kerk. 's Voorm. kalf tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, ds. Staal. Slrjansland. Herv. Kerk. 's Voorm. kalf tien ure en 's nam. twee ure, ds. Peter (Orgel-Collecte en Doopsbediening). Brulnlsse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 's Voorm. kalf tien ure en 's avonds vijf ure, ds. Taal. Geref. Gemeente, 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds kalf zes ure, ds. Mackenze. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 'snam. twee ure en 's avonds half zes ure, ds. Boone. Evangelisatie, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, Gewone dienst. St.-Filipaland en Tholen. St.-Fllipsland, Herv. Kerk. 'u Nam. twee ure, ds. Loran. IIVï—12Vi ure, Zondagschool. Oud-Geref. Kerk. Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure, Leeskerk. Tholen. Herv. Kerk. 's Voorm. kalf tien uro, ds. Loran en 's nam. twee ure, ds. Steenbeek. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Lan- ting, 's nam. twee ure, Leeskerk en 's avonds zes ure, ds. Lanting. Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, Leeskerk. St.-Maartensdyk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ureds. Van Asch van Oud-Vossemeer (Bediening H. Avondmaal) en 's nam, twee ure, Leeskerk. Oud Geref. Gemeente, 'h Voorm. kalf tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half «es ure, Leeskerk. Poortvliet. Herv. Kerk. 's Voorm. kalf tien ure en 's nam. twee ure, ds. Klomp. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, de keer De Graaft'; 's avonds zes uro, Leeskerk. Otid-Vossemeer. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, Leeskerk en 's nam. twee ure, ds. Van Asck. Geref. Kerk. 's Voorm. kalf tien ure en 's nam. twee ure, ds. De Bruyn's avonds kalf zes ure, Leeskerk. Scherpenisse. Herv. Kerk. 's Voorm. kalf tien ure, ds. Steenbeek (Voorbereiding H. A.) en 'snam. twee ure, Geen dienst. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. kalf tien ure, 's nam. twee ure en 'a avonds kalf zes ure, Leeskerk. Stavenisse. Herv. Kerk. 's Voorm. kalf tien ure, ds. Kamsteeg en 's nam. twee ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. hall' tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds hall zes ure, Leeskerk. St.-Annuland. Herv. Kerk. 's Voorm. kalt tien ure, Leeskerk en 's nam. twee ure, ds. Kamsteeg van Stavenisse. Geref. Kerk. 's Voorm. kalf tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure, Leeskerk. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 15 regels 75 Cts.; elke regel meer 15 Cts. Overwerkte nieren. Dagelijks worden door een gezond mensck omstreeks 80—40 gram urinestof en 1 gram urinezuur afgescheiden en deze hoeveelheid is voldoende om tot een noodlottig einde te leiden, wanneer zij in het lichaam achterblijft. Alleen uw nieren kunnen u redden, want zij alleen dragen zorg voor bet filtreeren van het bloed. Wanneer de nieren echter overwerkt zyn, blijft een gedeelte der schadelijke stollen in het bloed achter en dientengevolge gevoelt gy u vermoeid en dof, gij begint last te krygen van rugpijn, hoofdpijn, stijfheid in de spieren en gewrichten, duizeligheid, bezinksel in het water, waterzuchtige zwellingen in de enkels of rond de oogen. Misschien moet gij des nachts dikwijls opstaan, öf de urineloozing geschiedt moeilijk en pijnlijk. Wanneer de bovenstaande verschijnselen ver waarloosd worden, kunnen gevaarlijke en onge- noeselijke ziekten der nieren en blaas zich ongestoord verder ontwikkelen en plotseling, zonder waarschuwing, optreden. Geneest uw nieren terwijl het tyd is, leeft zoo rustig mogeljjk, vermijdt buitensporigheden van welken aard dan ook, houdt u aau een eenvoudig dieet, en zet een kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen door, totdat ieder spoor van uw kwaal verdwenen is. Dit geneesmiddel herstelt de goede werking der nieren en blaas, het verdrjjft hot urinezuur, de oorzaak van lendenjicht, rheumatiek, niersteen, enz., en het voert het overtollige water af, waardoor de oorzaak van waterzucht enz. wordt weggenomen. Te Zierikzee verkrygb. by M. S. Polak, en te Tholen by J. M. Schot, Hoogstraat. Toezending geschiedt franco na ontv. p< v- postwissel a f 1,75 v00r ^n' 10)v00r K ze» doozen. Eischt do echte Foster's Rugpjjn Nieren Pillenweigert elke doos, die niet voor- zien is van nevenstaand mm "***- handelsmerk. HOLLANDSCH - ZWITSERSCHE CHOCOLADE TablettenRollen. Doozen WATERLOO. In een Engelsoh blad wordt er door den vierden hertog van Wellington en den veldmaarschalk lord Roberts op aangedrongen, dat men gelden zal ver zamelen, ten einde het slagveld van Waterloo aan te koopen en in ouge- repten staat te bewaren. Er ontbreekt nog f 48.000 aan de benoodigde f 120.000. Het merkwaardigste van dit. schrijven acht Het Vnddat beide heeren open lijk erkennen, dat de Engelsohen „zoo wel als de mannen van Pruisen, Frankrijk en Nederland, blijmoedig hun leven offerden voor liet welzijn van hun land". Van Engelsche zjjde werd tot nu toe het aandeel der Nederlanders aan den slag bij Waterloo altijd min of meer genegeerdook Wellington zelf maakte zich in zijn latere rapporten hieraan schuldig. Verdediging van Indtü. F.en wetsontwerp betreffende de ver dediging van Ned.-Indië is thans bij den Raad van State. Vice-admiraal Tydeman wordt half Juli uit lodië hier verwacht. Serie-Voetbal wedstry don. Zondag a.s. kan 't publiek weer ge nieten van de voetbalsport, 's Morgens te elf uur speelt „Z. V. V" tegen „Zee land Vooruit 1". Dat belooft een zeer interessante wedstrijd, daar „Zeeland Vooruit I" 't kampioenschap heett van Zeeland. 1 uur speelt „Concordia" tegen „E. M. M.", Middelburg, de bekende vereeniging, die in de laatste serie wedstrijden na een half uur verlenging met „Z. V. V." nog 0—0 speelde. Niemand verzuime deze interessante wedstrijden bjj te wonen. MARKTBERICHTEN. ZIERIKZEE, 2 Juli. Tarwe matig aangevoerd; overige artikelen geheel opgeruimd. Tarwe f7 k f9. MIDDELBURG, 2 Juli. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer van geen beteekeuis. De pijjzen waren als volgt: nieuwe tarwe f 7,75 k f 8 per H.L. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! Mag ik beleefd een plaatsje in Dw veelgelezen blad verzoeken? Laatstleden Dinsdag de openbare Raadsver gadering te Stavenisse bezoekende, werd ik uit de rede van den keer Verstraate vooral ge- trollen door twee groote factoren, die wel de moeite waard zyn, even onder de oogen gezien te worden. Ten eerste dit: Door de tegenstanders van de totstandkoming van de waterleiding werd vorige keeren beweerd, dat dit niets dan luxe was, en maar voor de aristocraten was. En wat zit de keer Verstraate nu in zyn ellenlange, vervelende betoogen te beweren, dat uit de uitkomsten van de Z.-Bevelandsche waterleiding blijkt, dat enkel bet volk aansluit en de gegoede burgers het te duur vinden. Verstaat de keer Verstraate soms het volk onder de aristocratie? In dat geval had de schoenmaker beter bjj zijn leest kunnen bljjven, dan dingen te verkondigen, die kant noch wal raken. Als de keer Verstraate .zich dan zoo geroepen voelt, vooral de belangen van het volk te behartigen, dan is het zijn eerste plicht als raadslid, dit ook werkelyk te doen en hun de waterleiding niet langer te onthouden. Doch genoeg hierover. Een tweede ergerlijk punt, dat mijns inziens het oneervolle karakter van den heer Verstraate doet uitkomen: Genoemd heer, gekomen zijnde bij zijn ontslagname als lid van het waterleidingcomité, leest een brief voor van den voorzitter van genoemd comité, Jhr. v. Vredenburck, waarin deze hem aanraadt, terug te komen op zijn ontslagname en hem verder nog enkele mede deelingen doet, waarover hij den heer Verstraate om absolute geheimhouding verzoekt; de heer Verstraate leest daarop zijn antwoord voor, waarin by die geheimhouding zal eerbiedigen. En- hij heeft dit vertrouwen zoo juist in de volle vergadering geschonden. Hoe U, geachte lezer, dergelijk schenden van het oerewoord noemt, U zult daarvoor wel de goede benaming weten. Dergeljjke personen hooren niet achter de groene tafel te zitten. 'k Zal het hierby laten. Is te hopen, dat de kiezers van Stavenisse den heer Verstraate zullen laten merken, dat ze van zulke praktijken niet gediend zijn. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik hoogachtend, Een behartiger der Volksbelangen. Zeetijdingen. Zierikzee. UITGEKLAARD: 2 Juli. De barge's „Ethel Edith", kapt. W. Jarreth en „Hibernia", kapt. F. Coker, beiden met oester schelpen van Zierikzee naar Eogeland. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren: 27 Juni. Een dochter van J. Vermeule en C. van 't Klooster. 27 zoon A. Peute on M. lt. Wetting. 29 dochter N. de Vin en K. van der Maas. 80 zoon P. van Maanen en N. Missel. Gehuwd: Juli. J. Viergever, 27 j., j.m. en C. van den Hoek, 30 j., j.d. W. C. van der Linde, 24 j., j.m. en M. J. Batenburg, 32 j., j.d. Burgeriyke Stand van Zonnemaire Over het 2e kwartaal 1914. Geboren: 16 April. Marinus, zoon van P. Stoel en A. Smalheer. !0 Mijntje, dochterB L. v. Ast en P. dt: Wit. 6 Mei Jan Willem, zoon N. W. v. Putte en A. J. P. Gast. 7 B Tona, dochter A. Geelhoed en J. Heijboer. 9 Juni Stoffel, zoon C. Vis en M. Malepaard. 10 Leendert Frans, z. van P. v. Bloois en J. v. d. Have. 17 B Adriaan, zoon B A. v. Ast en P. Hoekman. Gehuwd: 2 Mei. Adr. Kik, j.m., oud 22 j., en Joh. Lukaart, j.d., 18 jaar. 9 Leendert Braber, j.m., 27 j., en Geertruida de Munnik, j.d., 25 j. Overleden: 13 April. Cornelis Witte, 69 jaar, man van P. Bodbijl. Bnrgeriyko Stand tan Scherpen la»*. Over de maand Juni 1914 Geboren: 3 Juni. Maatje, d. van Gerardus C. Quaak en Antonia Keur. 11 Jan, z. van Cornelis Bolier en Nceltje Zwa gem aker. Gehuwd: 4 Juni. Frans van der Graaft', 25 j. en Anna C. H. Laven. Overleden: 13 Juni. Pieter Jagt, 79 j echtgenoot van Janna Laven. Telegrafhch Wear bericht medegedeeld door het Koninklyk Nederl Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 3 Juli 1914. Hoogste barometerstand 770,0 te Horta. Laagste barometeritand 753,1 te Thorshavn. Verwachting van den avond van den 3 Juli tot den avond van 4 Juli: zwakke tot matigen wind uit westelyke richtingen, zwaarbewolkt of betrokken met tydelyke opklaringen, waarschijnlijk regen of onweersbuien, koeler. Officieel Marktbericht,. BOTER 0,65 en 0,75 per 5 H.G. KIP-EIEREN/0,90 en/1,075 per 25 «t. Ziskikzrh, 2 Juni 1914. De Marktopneruer, J. J. VAN DEN BOUT. V Heden werd ons een Zoon geboren. 0. J. VAN SCHELVEN.. S. J. VAN SCHELVEN— Dtt Vuroicr. Abbenbrokk, 30 Juni 1914. Zoo de Heére wil en zy leven, hopen onze geliefde Ouders: i$S 0. KOU W KR SS iff S. VAN OVERLOOP. Maandag 6 Juli, hunne 55-jarIgo Kchtverecnlging te herdenken. ||g Kamperland, Juli 1914 Hun' dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, 's-Gravenhage. D. KOU WE R. Arts voor Mond- eu Taudzletten, Den Haag. Consult Donderdag 9 Juli a.s. van 10—4 uur bij den heer. Wansink, Poststraat, voor Mondziekten en Kunsttanden. Ondergeteekenden geven kennis dat de lichtwerkende weder beschikbaar is. K. STEUR. Nieiiwerkekk. M. KOOPMAN. A. L. LIEVENSE Az. TE KOOP: en circs 5 ii «000 K.G. VLAS, bij H. LANDEGENT Cz, Haamstede. Gevraagd: in ruil voor nieuw, concurreerde pryzen. Eenig adres by L. JONKER, Sckuddobeuvs. Opruiming wan een in besten slaat, prima banden, voor slechts f 40. Proefrit toegestaan. Rijwielhandel, Schuddebenrs. Die de 38 zegel» bjj elkaar heeft ontvangt nog een extra verrassing. Beneden bet bedrag van 10 ct. kunnen de zegels niet gegeven worden. Aanbevelend, Poststraat C 94, Stemmen en repareeren van alle soorten KERKORGELS geschiedt door geheel Nederland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 6